Цей день 1 квітня
92-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 274 дні. Іменинники — Дарія, Інокентій, Клавдій, Мар'ян, Софія, Кірсан. Міжнародний день сміху, Міжнародний день птахів, у грецькій частині Кіпру відзначають День незалежності, в Ірані — День Ісламської республіки, в Сан-Маріно — Національний день, у ПАР — День сім'ї.

Головні події 1 квітня

Всі події 1 квітня

286 • Знаходячись в Нікомедії, Діоклетіан взяв собі у співправителі з титулом август свого соратника Максиміана, котрий ще у 285 році був проголошений цезарем, а тепер отримав трибунську владу і посаду великого понтифіка. Максиміан був прийнятий у сім'ю Діоклетіана як брат і отримав ще одне ім'я — Геркулій (Діоклетіан же взяв собі ім'я Іовій).

Середні віки
1548 • По смерті Сигізмунда Старого одноосібним королем Польщі став його син Сигізмунд II Август. Бездітному попри три шлюби, йому випало стати останнім чоловіком-монархом з династії Ягеллонів і першим правителем польсько-литовської федерації, відомої як Річ Посполита.

1572 • Захоплення морськими гезами міста Брілле в нідерландській провінції Зеландія стало сигналом до загальнонаціонального повстання Нідерландів проти Іспанії.

1579 • У Вільно королем Стефаном Баторієм на базі єзуїтської колегії засновано університет, перший на території Великого князівства Литовського. Початково викладання велося латинською мовою, в університеті вивчали теологію, філософію та право. У 1773 році університет став світським закладом.

Нова історія
1795 • У Парижі придушено повстання санклютів, викликане нестачею продовольства. Наступне повстання паризької бідноти у травні також зазнало поразки. Термидоріанський Конвент наказав роззброїти передмістя столиці.

1833 • Генерал Антоніо Лопес де Санта-Анна, котрий у 1823 році брав участь у поваленні Августина I і в 1829 році завадив Іспанії знову захопити Мексику, парламентом обраний країни і пробув на цьому посту з декількома перервами до 1855 року. Спираючись на армію і консервативні кола, йому вдалось створити централізовану державу.

1865 • В ході громадянської війни в США під Петерсбургом (штат Вірджинія) федеральні війська завдали нещівної поразки армії Півдня у битві біля Файв-Фокс.

1875 • Англійська газета «Таймс» перша у світі опублікувала тижневий прогноз погоди.

1915 • Французький льотчик Ролан Гарос здійснив бойовий виліт на моноплані "Моран", на якому вперше було встановлено зконструйований Гаросом і його другом інженером Реймоном Солньє, синхронізуючий пристрій, що давав можливість вести кулеметний вогонь, не чіпляючи гвинтів пропелера, і у повітряному бою збив німецький літак. У наступні дні Гарос ще двічі збивав ворожі літаки, але 18 квітня здійснив вимушену посадку і попав у полон. Знищити літак йому не вдалось і німцям став відомий секрет ведення вогню, ще більш ефективний варіант якої невдовзі створив голландський конструктор Антон Фоккер.

1917 • За ініціативою Центральної ради у Києві пройшла 100-тисячна маніфестація патріотичних сил на підтримку Української революції. Колони маніфестантів, прикрашені жовто-блакитними прапорами, пройшли по вулиці Володимирській на Хрещатик, до будинку Київської міської думи. Далі — до Софійську площу, де відбулось народне віче, яке прийняло розроблені Центральною Радою резолюції про скликання Установчих зборів для вирішення справи автономії України. До Помаранчевої революції 2004 року Свято Свободи вважалося найбільшою і наймасовішою демонстрацією в історії України.

1918 • У Великій Британії сформовано новий рід військ — шляхом злиття Королівських повітряних загонів і Королівської морської повітряної служби утворено Королівські військово-повітряні сили. На час завершення Першої світової війни у листопаді 1918 року в них перебувало 300 тисяч рядових і офіцерів, а на озброєнні було майже 22 тисячі літаків, у 1945 році — майже мільйон чоловік, а у повоєнні роки ця цифра скоротилась до 150 тисяч.

1919 • Декретами Ради Народних Комісарів УРСР заповідник Асканія-Нова оголошена народним заповідним парком. З 8 лютого 1921 року він став Державним степовим заповідником УРСР.

1924 • За участь у мюнхенському "пивному путчі", який закінчився провалом, лідера нацистської партії Адольфа Гітлера засуджено до п'яти років увязнення. Він був поміщений у тюрму Ландсберг, де почав диктувати Рудольфу Гессу свою книгу "Майн кампф" (Моя боротьба) і удосконалювати ораторську майстерність. Через дев'ять місяців під тиском прихильників націонал-соціалістів Гітлер був достроково звільнений з ув'язнення.

1937 • Англійським власнями Бірма відокремлена від Індії і перетворена на окрему колонію.

Новітня історія
1939 • Через три дні після капітуляції республікаців франкістські війська зайняли Мадрид і в країні було оголошено завершення громадянської війни. Протягом наступних двох днів франкістська Іспанія була визнана ведучими європейськими державами і США. Перемога франкістів означала повну поразку республіканців і "червоної Іспанії". Тисячі біженців — іспанців та бійців інтербригад — намагались залишити країну, рятуючись в СРСР, Латинській Америці та Франції від жорстокої помсти Франко, котрий встановив у країні воєнну диктатуру. Невдовзі всі полонені командири республіканської армії були страчені, а тюрмах і таборах до 1941 року було знищено близько 2 мільйонів противників режиму Франко.

1945 • Почалася остання американська воєнна кампанія в ході Другої світової війни — 130-тисячна армія висадилася на японському острові Окінава. Їм протистояв 100-тисячний контингент японської армії, подолати опір котрого американцям вдалося після трьох місяців тяжких боїв.

1960 • З мису Канаверал (США) запущено перший у світі метеорологічний супутник Землі "Тірос-1".

1966 • В Англії вийшов перший сингл Дейвіда Хайуорд-Джонса "Do Anything You Say". Через декілька років співак став всесвітньо відомим як Дейвід Боуї.

1967 • У Москві відбулась прем'єра комедії Леоніда Гайдая «Кавказька полонянка, або нові пригоди Шурика» з Олександром Дем'яненком і Наталією Варлей у головних ролях.

1969 • У Пекіні розпочався IX з'їзд Компартії Китаю, на якому було оголошено про закінчення "культурної революції" і названо Лінь Бяо спадкоємцем Мао Цзедуна на посту голови партії.

1970 • Президент США Ніксон підписав розпорядження про заборону з 1 січня 1971 року реклами сигарет на радіо та телебаченні.

1976 • З метою розробки та продажу персональних комп'ютерів в каліфорнійському містечку Купертіно троє друзів — Стів Джобс, Стів Возняк та Рональд Вейн — заснували комп'ютерну компанію Apple Computer, яка офіційно була зареєстрована 3 січня наступного року.

1977 • Уряд Іспанії прийняв закон-декрет про розпуск створеної диктатором Фрасиско Франко партії Національний рух.

1979 • За підсумками загального референдуму, проведеного у березні, айятолла Хомейні проголосив Іран ісламською республікою. Референдуму передували ісламські суди над прихильниками скинутого раніше шаха Моххамеда Реза Пахлеві.

1987 • Американець Стівен Н'юмен з міста Бетел (штат Огайо) завершив почату рівно чотири роки перед цим кругосвітню подорож — за цей час він пішки пройшов 36200 кілометрів, побувавши в 20 країнах на 5 континентах.

1989 • У місто Віндхук прибуло 4500 військовослужбовців ООН для спостереженя за процесом надання незалежності Намібії, останній колонії на африканському континенті.

Наш час
1995 • В присутності міністра оборони США Вільяма Перрі, в Україні почато демонтаж і знищення ядерного озброєння.

1998 • Власті Китаю погодились випустити з тюрми і вислати з країни Ванг Дана, дисидента і лідера студентських заворушень на пекінській площі Тянаньмень, які відбулись у 1989 році і були жорстоко придущені китайськими властями.

2001 • Нідерланди стали першою країною світу, в якій було легалізовано одностатеві шлюби.

2009 • Албанія і Хорватія стали членами НАТО.

2015 • У місті Окінава (Японія) в будинку для літніх людей померла найстаріша жителька Землі 117-річна Окава Місао. Вона народилась 5 березня 1898 року і в 2013-у була офіційно визнана Книгою рекордів Гіннесса найстарішою в світі жінкою.

Народились 1 квітня

1431 — †1463, Франсуа Війон, французький поет ("Великий заповіт", "Малий заповіт").

1578 — †3 червня 1657Вільям Гарвей, англійський лікар, засновник сучасної фізіології та ембріології.

1809 — †4 березня 1852Микола Васильович Гоголь (Яновський), російський письменник ("Мертві душі", "Вій", "Вечори на хуторі поблизу Диканьки", "Шинель", "Ревізор", "Тарас Бульба"). 215 років з дня народження.

1815 — †30 липня 1898Отто Едуард Леопольд фон Бісмарк, прем'єр-міністр Королівства Пруссія (1862-73 рр.), перший рейхсканцлер Німецької імперії (1871-90 рр.).

1868 — †2 грудня 1918 • Едмон Ростан, французький поет і драматург ("Сірано де Бержерак").

1873 — †28 березня 1943Сергій Васильович Рахманінов, російський композитор, піаніст і диригент ("Алеко", "Скупий рицар", "Франческа ді Ріміні").

1875 — †10 лютого 1932 • (Річард Горацій) Едгар Воллес, англійський письменник ("Втрачений мільйон", "Месник"), драматург, кіносценарист ("Кінг Конг"), автор 175 книг, 15 п'єс, основоположник нового літературного жанру "триллер".

1883 — †26 серпня 1930Лон (Леонідас) Чейні, американський актор ("Горбун собору Паризької богоматері", "Привид опери"), "Людина з тисячею облич".

1895 — †4 лютого 1940Микола Іванович Єжов, радянський державний діяч, генеральний комісар безпеки (1937), нарком внутрішніх справ СРСРР (1936-38 рр.); один із головних реалізаторів "сталінського терору", розстріляний як іноземний шпигун.

1920 — †24 грудня 1997 • Тосіро Міфуне, японський кіноактор ("Сім самураїв").

1961Сюзан Бойл, англійська співачка; відкриття Britain's Got Talent 2009 року.

1934 • Володимир Володимирович Познер, російський тележурналіст, телеведучий, організатор і ведучий перших токшоу і міжнародних телемостів періоду "перестройки". 90 років з дня народження.

1946 • Арріго Саккі, італійський футбольний тренер ("Мілан", 1989-90 рр. — Кубок європейських чемпіонів).

1952 • Біллі Кюррі, американський музикант, клавішник групи Ultravox ("Vienna", "All Stood Still", "The Thin Wall", "The Voice").

1953 • Баррі Зонненфельд, американський актор, кінорежисер ("Люди в чорному", "Дістати коротуна").

1976 • Кларенс Зеєдорф, голландський футболіст ("Реал" Мадрид, "Інтер", "Мілан").

1984 • Макс Кіндрук (Максим Іванович Кідрук), український письменник («Подорож на Пуп Землі», «Зазирни у мої сни», «Не озирайся і мовчи», «Жорстоке небо», «Твердиня»), публіцист. 40 років з дня народження.

1986 • Монатік (Дмитро Сергійович Монатик), український співак, танцівник, автор пісень, композитор.

Померли 1 квітня

1204 • Елеонора Аквітанська, герцогиня Аквітанії (1137-1204 рр.), королева-консорт Франції (1137-52 рр.), королева-консорт Англії (1154-89 рр.); дружина франкського короля Людовика VII Молодого, дружина англійського короля Генріха II Плантагенета, матір королів Річарда Левове Серце і Джона Безземельного. Пом. 820 років років тому у 82 роки (нар. 1122 р.).

1548 • Сигізмунд I (Сигізмунд Старий), король польський (з 1506 р.) і великий князь литовський (з 1506 р.) з династії Ягеллонів, переможець Тевтонського ордену (1519-21 рр.); внук Ягайла. Пом. 476 років тому у 81 рік (нар. 1 січня 1467 р.).

1922Карл I, останній імператор Австрії (1916-18 рр.), король Угорщини, Богемії, Далмації, Хорватії та Славонії, титулярний король Галичини, Володомирії, Іллірії та Єрусалиму з династії Габсбургів-Лотаринзьких. Пом. 102 роки тому у 35 років (нар. 17 серпня 1887 р.).

1939Антон Семенович Макаренко, український педагог-новатор, письменник ("Педагогічна поема", "Книга для батьків"). Пом. 85 років років тому у 51 рік (нар. 13 березня 1888 р.).

1968 • Лев Давидович Ландау, російський фізик, лауреат Нобелівської премії (1908). Пом. 56 років тому у 60 років (нар. 22 січня 1908 р.).

1976Макс Ернст, франко-німецький художник, скульптор, один з основоположників сюрреалізму в сучасному мистецтві ("Великий ліс", "Спокуса святого Антонія"). Пом. 48 років тому у 85 років (нар. 2 квітня 1891 р.).

1984Марвін (Пенц) Гей-молодший, американський співак, композитор, аранжувальник («I Heard It Through The Grapevine», «I Want You», «Let's Get It On», «Sexual Healing»), один з основоположників стилю ритм-енд-блюз. Пом. 40 років років тому у 45 років (нар. 2 квітня 1939 р.).

1991 • Рина Зелена (Марина Василівна Зелена), російська театральна і кіноактриса (Весна, Пригоди Буратіно, Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона). Пом. 33 роки тому у 89 років (нар. 7 листопада 1902 р.).

2004Микола Данилович Руденко, український письменник, філософ, громадський діяч, засновник Української Гельсінської групи, Герой України (2000). Пом. 20 років років тому у 84 роки (нар. 19 грудня 1920 р.).

2010Джон Форсайт (Джон Лінкольн Фройд), американський кіноактор ("Готель кохання", "Династія", "До Риму з любов'ю", "Справедливість для всіх"). Пом. 14 років тому у 92 роки (нар. 29 січня 1918 р.).

2010Едвард Робертс, американський інженер, підприємець, розробник першого комерційно успішного персонального комп'ютера ( Altair 8800, 1975). Пом. 14 років тому у 69 років (нар. 23 серпня 1941 р.).

2017 • Євген Олександрович Євтушенко, російський поет, кінорежисер, письменник, актор. Пом. 7 років тому у 84 роки (нар. 18 липня 1933 р.).

Головні події 1 квітня

Сигізмунд II Август — останній король з династії Ягеллонів

1548

Закінчення китайської культурної революції

1969

Засновано компанію «Apple»

1976

Легалізація одностатевих шлюбів

2001