сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Хроніка подій 1815 року
8 липня 1815 року, на наступний день після входження в Париж англо-прусських військ, до столиці Франції повернувся король Людовик XVIII, усунутий від влади чотири місяці перед тим Наполеоном Бонапартом. Він був змушений погодитись з втратою значних територій на сході і півдні країни, виплату контрибуції, і, попри конституційне обмеження владних повноважень, його друге правління пройшло за повного політичного домінування ультрареакційних монархістів.

Політичні лідери 1815 року

Австрійська імперія: Франц I (1804-35), Клемент фон Меттерніх (1809-48) • Великобританія: Георг III (1760-1820) • Королівство Баварія: Максиміліан I Йозеф (1806-25) • Королівство Пруссія: Фрідріх Вільгельм III (1797-1840) • Королівство Франція: Шарль Моріс де Талейран-Перігор (1814-15, 1815), Людовик XVIII (1814-15), Арман Емманюель дю Плессі Рішельє (1815-18), Людовик XVIII (1815-24) • Королівство Швеція: Карл Седерманландський (1809-18) • Російська імперія: Олександр I (1801-25) • США: Джеймс Медісон (1809-17) • Французька імперія: Жозеф Фуше (1815), Наполеон Бонапарт (1815).

Головні події 1815 року

Всі події 1815 року

3 січня - Після остаточної поразки Наполеона Бонапарта рішенням Віденського конгресу Генуезька республіка була приєднана до Сардинського королівства на правах герцогства.
8 січня - Незважаючи на те, що між США і Великобританією ще в грудні 1814 року було підписано мирний договір, в Новому Орлеані відбулась остання битва Англо-американської війни, яка виявилась і останнім збройним конфліктом між цими країнами у подальшій історії.
березень
1 березня - Після втечі з Ельби поблизу Канн висадився Наполеон Бонапарт у супроводі близько 1000 своїх прихильників - почався другий етап захоплення ним влади у Франції, котрий отримав назву "Правління 100 днів". Король Людовик XVIII направив проти Наполеона військо, яке, однак, перейшло на бік екс-імператора. 13 березня Наполеон видав декрет про відновлення Імперії і 20 березня переможно увійшов у Париж. Король з двором заздалегідь перебрався зі столиці в Гент. Союзники, налякані звісткою про повернення Наполеона до влади, створили сьому антинаполеонівську коаліцію.
16 березня - Вільгельм VI, верховний правитель Нідерландів з 1813 року, проголосив себе королем Нідерландів під іменем Вільгельм І.
20 березня - За двадцять днів після втечі з Ельби без жодного пострілу тріумфально пройшовши півднем Франції, із заслання у Париж повернувся повалений майже рік перед тим Наполеон Бонапарт. Відновлена ним імперія проіснувала 100 днів, доки під натиском військ Сьомої коаліції він не був змушений удруге зректися влади й у липні назавжди лишити Францію.
квітень
10 квітня - На острові Сумбава в Індонезії почалось виверження вулкану Тамбора, яке тривало півроку і привело до глобального похолодання в усьому світі та голоду в Європі в 1816 році. Виверження вулкану Тамбора є найбільшим в історії людства.
травень
3 травня - Утворено Царство Польське, котре стало, згідно з рішенням Віденського конгресу, частиною Російської імперії у формі автономного утворення на основі персональної унії з російським імператором Олександром І.
червень
8 червня - У Відні закінчився конгрес послів великих держав Європи, який підвів підсумки перемоги над наполеонівською Францією. За результатами Віденського конгресу Росії було надано велику частину Варшавського герцогства і дозволено залишити Фінляндію, яку вона завоювала у Швеції в 1809 році. Іншу частину Польщі було передано Пруссії, до якої відійшли також частина Саксонії, місто Данциг, Вестфалія і Шведська Померанія.
8 червня - На Віденському когресі створено Німецький союз, як спадкоємець ліквідованої в 1806 році Священної Римської імперії, до якого увійшли 35 держав - одна імперія (Австрійська), п'ять королівств (Пруссія, Саксонія, Баварія, Ганновер, Вюртемберг), герцогства і князівства, а також чотири міста-республіки (Франкфурт, Гамбург, Бремен і Любек). Головою Німецького союзу до 1866 року залишався імператор Австрії.
9 червня - Завершив роботу Віденський конгрес, скликаний у вересні 1814 року після повалення влади Наполеона Бонапарта. На основі його рішень до Росії приєднано Польщу, утворено Нідерландське королівство і Швейцарську Конфедерацію.
18 червня - Поблизу селища Ватерлоо неподалік Брюсселю відбулась битва (нині - Бельгія), в якій французам, очолюваним імператором Наполеоном Бонапартом, завдали поразки об'єднанні сили англо-голландсько-німецьких і пруcських військ, поклавши кінець наполеонівській ері в європейській історії. Втративши підтримку парламенту і уряду, наполеон був змушений вдруге зректися влади і виїхати з Парижа, який 7 липня зайняли війська Сьомої антифранцузької коаліції.
22 червня - Програвши битву при Ватерлоо і не маючи змоги зібрати нову армію, у Парижі імператор Наполеон Бонапарт вдруге зрікся престолу на користь свого чотирирічного сина Наполеона II, про що було офіційно повідомлено через два дні. Однак створений того ж дня Тимчасовий уряд на чолі з Жозефом Фуше в очікуванні повернення до столиці Людовика XVIII, що перебував у Ле-Като-Камбрезі, не визнав його повноваження і не призначив регента.
липень
6 липня - Армія союзників удруге, після реставрації влади Наполеона Бонапарта, увійшла в Париж.
8 липня - На наступний день після входження в Париж англо-прусських військ, до столиці Франції повернувся король Людовик XVIII, усунутий від влади чотири місяці перед тим Наполеоном Бонапартом. Він був змушений погодитись з втратою значних територій на сході і півдні країни, виплату контрибуції, і, попри конституційне обмеження владних повноважень, його друге правління пройшло за повного політичного домінування ультрареакційних монархістів.
31 липня - Поблизу села Філадельфія (графство Дарем, Англія) сталася перша у світі залізнична катастрофа - через вибух паровоза «Механічний мандрівник», створеного під керівництвом інженера Вільяма Брунтона, загинуло 16 чоловік.
серпень
8 серпня - Наполеон Бонапарт відплив на заслання на острів Святої Єлени в Південній Атлантиці, де й провів решту свого життя.
вересень
26 вересня - В Парижі прусський король Фрідріх Вільгельм III, австрійський імператор Франц I і російський імператор Олександр I уклали Священний союз, метою котрого було збереження політичного устрою в Європі, встановленого згідно з рішеннями Віденського конгресу (1814-15 рр.), і запобігання поширенню революційних і ліберальних ідей. Згодом до конгресу приєдналась Франція і майже всі європейські держави. Відмовились підтримати Священний союз Великобританія, Туреччина і Папська держава.
листопад
20 листопада - Після битви під Ватерлоо і вигнання колишнього французького імператора Наполеона I Бонапарта Австрія, Великобританія, Росія, Пруссія і переможена Франція підписали у Парижі Другий мирний договір. Згідно з ним кордони Франції були повернуті до стану 1790 року, Франція зобов'язувалась виплатити величезну контрибуцію, а на її території терміном на 3-5 років розміщувалось півмільйона окупаційних військ. Надалі Франція повинна була повернути Італії і Німеччині всі вивезені Наполеоном художні цінності.
27 листопада - Набула чинність конституція створеного цього ж року на Віденському конгресі Царства Польського, за якою російський імператор Олександр I ставав спадкоємним королем Польщі.
грудень
16 грудня - Бразилія отримала статус рівноправного королівства у рамках т.зв. Сполучених королівств - Португалії, Бразилії і Алгарві.

Народились 1815 року

11 січня - 6 червня 1891, Джон (Александр) Макдональд, перший прем'єр-міністр Канади (1867-73, 1878-91 рр.); родом з Глазго, Шотландія.
21 січня - 24 січня 1848, Горейс Уелс, американський стоматолог, першим застосував медичну анестезію (1845).
березень
4 березня - 7 грудня 1870, Михайло Михайлович Вербицький, український композитор, хоровий диригент, автор музики державного гімну України «Ще не вмерла Україна».
квітень
1 квітня - 30 липня 1898, Отто Едуард Леопольд фон Бісмарк, прем'єр-міністр Королівства Пруссія (1862-90 рр.), перший рейхсканцлер Німецької імперії (1871-90 рр.).
червень
1 червня - 26 липня 1867, Оттон I (Оттон Віттельсбах), перший король Греції (1832-62 рр.); син короля Баварії Людвига І, нащадок візантійських династій Комнінів і Ласкаридів.
серпень
16 серпня - 31 січня 1888, Джованні Боско, італійський священник, поборник соціальної педагогіки, організатор притулку для дітей і підлітків, який став прикладом для створеня подібних закладів у Європі та США.
жовтень
31 жовтня - 19 лютого 1897, Карл Теодор Веєрштрас, німецький математик, один з основоположників математичного аналізу.
листопад
2 листопада - 8 грудня 1864, Джордж Буль, англійський математик, один із основоположників математичної логіки (Дослідження законів мислення).
грудень
10 грудня - 27 листопада 1852, Ада Лавлейс (Аугуста Ада Байрон), англійський математик, автор програми для механічної обчислювальної машини Чарльза Бебіджа (1833), за що її вважають першим програмістом; дочка поета лорда Байрона.

Померли 1815 року

15 січня - Емма Гамільтон (Емі Лайон), коханка британського адмірала Гораціо Нельсона. 204 роки тому, у 50 років (нар. 26 квітня 1765 р.).
24 лютого - Роберт Фултон, американський суднобудівник, винахідник першого у світі колісного пароплава "Клермонт", що знайшов практичне застосування. 204 роки тому, у 50 років (нар. 14 листопада 1765 р.).
5 березня - Франц Антон Месмер, австрійський лікар; одним з перших став систематично застосовувати метод гіпнозу для лікування. 204 роки тому, у 81 рік (нар. 23 травня 1734 р.).
13 жовтня - Йоахім Мюрат, французький політичний і військовий діяч, учасник революційних і наполеонівських воєн, маршал Франції (1804), король Неаполітанський (1808–15 рр.). 204 роки тому, у 48 років (нар. 25 березня 1767 р.).
7 грудня - Мішель (Амбруаз) Ней, французький полководець, маршал Франції, герцог Ельхінгенський, князь Московський, пер Франції, учасник наполеонівських воєн. 204 роки тому, у 46 років (нар. 10 січня 1769 р.).
Перша ісламська республіка
Сьогодні
Перша ісламська республіка

Головні події 1815 року

keyboard_arrow_left1814
1816keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward