Цей день 30 липня
212-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 154 дні. Іменинники — Євдокія, Лазар, Леонід, Маргарита, Марина. В Україні відзначають День працівників торгівлі, у Вануату святкують День незалежності.

Головні події 30 липня

Всі події 30 липня

101 до н. е. • 50-тисячна римська армія Гая Марія в битві на Рудійських полях розбила кімврів, очолюваних Бойоріксом, що загрожували столиці імперії. Після цієї перемоги Гай Марій був вшосте обраний консулом Риму.

Середні віки
672 • По смерті папи Євгена I його наступником став Віталій із Сеньї, область Лаціум, рукопокладений 76-м єпископом Риму. Він зберіг своє мирське ім'я.

762 • За розпорядженням халіфа Абу Джафара аль-Мансура на березі річки Тигр почалось зведення його нової резиденції, яка стала основою міста Багдад, що за два століття стало найбільшим культурним та економічним центром Близького Сходу з близько мільйоном жителів.

1071 • У Вишгороді освячено храм на честь благовірних князів Бориса і Гліба — перших святих на Русі.

1419 • В Празі почалось повстання проти короля Богемії Вацлава IV і католицького духовенства, під час якого радикальні гусити захопили владу і викинули з вікон ратуші 7 міських радників (Перша дефенестрація). Після смерті короля Вацлава в серпні масові виступи охопили всю Чехію і спричинили війну, що тривала у Чехії п'ятнадцять років.

1502 • Під час своєї четвертої подорожі Христофор Колумб, висадившись на острові Гуанаха (нині — департамент Іслас-де-ла-Байя, Гондурас), вперше зустрів представників народу майя.

1619 • В Джеймсатуні (колонія Вірджинія) почав свою роботу перший в Америці вибірний орган влади — Палата міщан. Прийняті за шість днів сесії закони, що стосувались цін на тютюн, заборону азартних ігор, продажу спиртного та ін., вимагали зматвердження у Лондоні.

Нова історія
1656 • У ході Другої північної війни перемогою шведсько-бранденбурзького війська під командою Карла X Густава закінчилась триденна облога Варшави, яку не змогла утримати удвічі більша армія Речі Посполитої і Кримського ханства, очолювана Яном II Казимиром.

1792 • В Париж з піснею, написаною саперним офіцером Клодом Жозефом Руже де Лілем, увійшов Марсельський батальйон добровольців. Бойова пісня, складена спеціально для Рейнської армії, з цих пір стала називатись «Марсельєза» і згодом стала гімном Франції.

1858 • Офіцер британської індійської армії Джон Хеннінг Спік відкрив озеро Вікторія (сучасна територія Танзанії, Кенії та Уганди) і витік ріки Ніл.

1863 • Міністр внутрішніх справ Петро Валуєв зі схвалення імператора Олександра II розіслав до цензурних комітетів Києва, Москви і Санкт-Петербурга секретний лист-настанову, яким заборонив видання будь-яких книг і підручників українською, окрім творів художньої літератури. Хоча Валуєвський указ не був юридичним актом, означався як тимчасовий і суперечив закону про цензуру, він залишався чинним до падіння самодержавства через півстоліття.

1903 • У Брюсселі за участю 43 делегатів від 26 організацій почався II з'їзд РСДРП, на котрому остаточно сформувалась партія більшовиків і проголошено програмці цілі Російської соціал-демократичної робітничої партії — організація соціалістичного суспільства шляхом соціалістичної революції і диктатури пролетаріату.

1907 • У Петербурзі підписано Російсько-японську угоду, в якій було задекларовано незалежність і цілісність Китаю, поділ Манчьжурії на російську (північну) і японську (південну) сфери впливу, визнання Кореї сферою інтересів Японії, а Внутрішньої Монголії — Росії.

1912 • На японський престол зійшов 123-й Імператор Тайсьо.

1930 • Відбувся фінал першого чемпіонату світу з футболу — збірна Уругваю в себе вдома, на стадіоні «Сентенаріо» в Монтевідео за присутності 76 800 глядачів перемогла команду Аргентини з рахунком 4:2 і стала першим чемпіоном світу з футболу.

1932 • Незважаючи на розпал Великої депресії, в Лос-Анжелесі почались X Олімпійські ігри, що зібрали 1332 атлетів із 37 країн. Президент США Герберт Гувер став першим главою держави, який не відвідав Олімпіаду, що відбувалася в його країні.

1935 • Американське видавництво «Penguin» випустило першу книгу в м'якій обкладинці кишенькового формату. Ідея випуску дешевих, малих за розміром книг стала революційною у книговидавництві і дала змогу масовими тиражами випускати найрізноманітніші твори.

1937 • Керівництво Народного комісаріату внутрішніх справ СРСР видало таємний оперативний наказ № 00447 «Про репресування колишніх куркулів, карних злочинців та інших антирадянських елементів», який дав можливість т. зв. "трійкам" НКВС виносити вироки всім, кого радянська влада з тих чи інших причин вважала ворогом. Операція за цим наказом стала найбільшою масовою операцією Великого терору — починаючи з серпня 1937 р. і до листопада 1938 було ув'язнено від 800 000 до 820 000 людей, з них від 350 000 до 445 000 були страчені, решта була відправлена до ГУЛАГу. Наказ НКВС № 00447 був оприлюднений лише в 1992 році.

Новітня історія
1945 • Через декілька хвилин після опівночі за 600 миль на захід від острова Гуам американський крейсер «Індіанаполіс» потоплено японським підводним човном. Перед цим від доставив до місця призначення компоненти атомної бомби, скинутої через декілька днів на Японію. З 1196 членів екіпажу вижило лише 316 моряків. Капітан крейсера Чарльз Батлер Маквей став першим в історії США офіцером, відданим під суд за втрату корабля у військовий час. Його звинуватили в порушенні правил маневрування у ворожих водах. Однак суд врахував бездоганну репутацію капітана, кавалера ордену Пурпурового серця і медалей Срібна та Бронзова Зірка, і помилував його. У 1949 році Маквей пішов у відставку у чині контр-адмірала, але так і не зміг пережити сором суду і в 1969 році покінчив життя самогубством.

1954 • В Мемфісі "на розігріві" перед виступом популярних кантрі-співаків відбувся перший концертний вихід Елвіса Преслі, котрий закінчився оваціями і викликом на біс.

1956 • Фраза «In God We Trust» («В бога віруємо») затверджена в якості американського національного девізу.

1966 • Збірна Англії на стадіоні Вемблі виграла фінальний матч у збірної ФРН з рахунком 4:2 і вперше за 36 років стала чемпіоном світу з футболу. Згодом завдяки телеповторам гол Джеффа Херста на останній хвилині основного часу, зарахований за сигналом судді на лінії — радянського арбітра Тофіка Бахрамова, визнали помилковим, а прапорець Бахрамова преса назвала "прапором Бога".

1971 • Американські астронавти Девід Скотт і Джеймс Ірвін на космічному кораблі «Апполон-15» здійснили посадку на поверхню Місяця. Вони перебували на Місяці 66 години 55 хвилин, здійснивши три виходи на поверхню Місяця загальною тривалістю 18 годин 35 хвилин. На спеціальному модулі «Lunar Rover» астронавти проїхали по місячній поверхні 27,9 км.

1974Вотергейтський скандал досягнув свого апогею — Верховний суд США зобов'язав президента Річарда Ніксона надати спеціальному прокуророві Леону Яворському магнітофонні записи розмов у Білому домі, на котрих були зафіксовані докази того, що Ніксон намагався "пригасити" скандал і віддав розпорядження директору ФБР закрити справу. В цей же день юридичний комітет Конгресу США проголосував за третій пункт щодо імпічменту президента (перші два стосувались протидії правосуддю і зловживання владою) — зневага до Конгресу у формі протидії виконанню ним своїх функцій. Під тиском фактів і початої проти нього процедури імпічменту 9 серпня 1974 року Річард Ніксон став першим президентом США, котрий подав у відставку.

1980 • Нові Гебриди проголошені незалежною державою — Республікою Вануату.

1980 • Ізраїльський Кнессет законодавчо визначив Єрусалим столицею країни.

1984 • На американському телеканалі NBC почався показ телесеріалу «Санта-Барбара». Всього було знято 2 137 серій, які транслювались до 15 січня 1993 року. В Україні серіал йшов на каналі УТ-2 з вересня 1995-го (показ розпочався зі 732 серії) по 1997 рік.

Наш час
1995 • Росія і Чечня підписали угоду про припинення вогню, поступовий вивід з республіки федеральних військ і роззброєння незаконних військових формувань.

2012 • На півночі і сході Індії, у тому числі в столиці Нью-Делі, внаслідок відключення електрики без світла залишилися понад 600 млн осіб у 10 індійських штатах — це найбільша в історії аварія в енергосистемі.

Народились 30 липня

1511 — †27 червня 1574 • Джорджо Вазарі, італійський живописець, скульптор, архітектор (архітектурний ансамбль Уфіцци), історик мистецтва ("Життя найвидатніших живописців, скульпторів та архітекторів").

1863 — †7 квітня 1947Генрі Форд, американський підприємець, конструктор автомобілів, засновник корпорації "Форд Мотор".

1889 — †29 липня 1982 • Володимир Кузьмич Зворикін, американський вчений-винахідник російського походження, "батько" телебачення (патенти на іконоскоп, кінескоп, система передачі кольорового зображення). 135 років з дня народження.

1889 — †4 березня 1960Олександр Якович Шульгин, український політичний, громадський, культурний і науковий діяч, дипломат, член Центральної Ради (1917), генеральний секретар міжнаціональних справ (1917), Голова Уряду УНР в екзилі (1939-40 рр.). 135 років з дня народження.

1909 — †9 березня 1993 • Сиріл Норткот Паркінсон, англійський історик. 115 років з дня народження.

1907 — †23 січня 1981 • Роман Андрійович Руденко, генеральний прокурор СРСР (з 1953 р.), обвинувачувач від СРСР на Нюрнбергському процесі.

1939 — †6 січня 2022 • Пітер Богданович, американський кінорежисер (Паперовий Місяць, Останній кіносеанс, Маска, Техасвіль, Клан Сопрано). 85 років з дня народження.

1941 • Пол Анка, канадський співак, композитор (33 хіта за тридцять років: Diana, You Are My Destiny, Lonely Boy, Put Your Head on My Shoulder, Puppy Love, You're Having My Baby).

1947Арнольд Шварценеггер, американський актор (Термінатор, Конан-варвар, Хижак, Правдива брехня, Червона спека, Останній кіногерой) австрійського походження, 5-разовий володар титулу "Містер Всесвіт".

1948Жан Рено (Хуан Морено-і-Хедерік Хіменес), французький актор (Леон-кіллер, Нікіта, Голуба безодня).

1958 • Кейт Буш, англійська рок-співачка (Experimental IV, Running Up That Hill, The Man with the Child in His Eyes, Wow, Wuthering Heights).

1961Лоуренс Фішберн, американський актор ("Апокаліпсис сьогодні", "Кошмар на вулиці В'язів 3", "Отелло", "Погана компанія", "Червона спека", "Матриця", "Матриця: перезавантаження").

1962Енді Грін, британський пілот і автогонщик; першим подолав звуковий бар'єр на автомобілі (1997).

1963 • Лайза Кудроу, американська актриса ("Друзі", "Аналізуй").

1964 • Юрген Клінсман, німецький футболіст, чемпіон світу (1990) і Європи (1988). 60 років з дня народження.

1970 • Крістофер Нолан, англійський кінорежисер (Безсоння, Бетмен: Початок, Початок, Людина зі сталі).

1974Хіларі Свонк, американська актриса (Безсоння, Наростаючий біль, Вечірні тіні), дворазова володарка премії «Оскар» (Крихітка на мільйон доларів, 2004, Хлопці не плачуть — 1999). 50 років з дня народження.

1972Олесь Геннадійович Санін, український кінорежисер (Мамай, Перебіжчик, Матч, Поводир), актор, оператор, продюсер, музикант і скульптор.

Померли 30 липня

1683 • Марія Терезія Іспанська (Марія Терезія Габсбург), дочка короля Іспанії Філіпа IV і Єлизавети Французької, жінка французького короля Людовика XIV, котра вийшла за нього заміж у 1660 році за умовами Піренейського миру, що припинив Франко-іспанську війну 1635-59 рр. Пом. 341 рік тому у 45 років (нар. 10 вересня 1638 р.).

1811Мігель Ідальго, національний герой Мексики, "батько мексиканської незалежності" — керівник національного повстання (1810-11 рр.), яке переросло у війну за незалежність від Іспанії. Пом. 213 років тому у 58 років (нар. 8 травня 1753 р.).

1898Отто Едуард Леопольд фон Бісмарк, прем'єр-міністр Королівства Пруссія (1862-90 рр.), перший рейхсканцлер Німецької імперії (1871-90 рр.). Пом. 126 років тому у 83 роки (нар. 1 квітня 1815 р.).

1912 • Муцухіто, 122-й імператор Японії (1867-1912 рр.), період правління якого відомий під назвою Мейдзі, коли Японія сприйняла цінності західної цивілізації і після перемоги над Росією у війні 1905 року стала великою світовою державою. Пом. 112 років тому у 58 років (нар. 3 листопада 1854 р.).

1947Федір Григорович Кричевський, український художник і педагог; один з засновників і перший ректор української Академії академії мистецтв. Пом. 77 років тому у 68 років (нар. 22 травня 1879 р.).

1978 • Умберто Нобіле, італійський дирижаблебудівник, дослідник Арктики. Пом. 46 років тому у 93 роки (нар. 21 січня 1885 р.).

1992 • Джо Шустер, канадський художник, автор коміксів про супермена. Пом. 32 роки тому у 78 років (нар. 14 липня 1914 р.).

1997 • Бао Даї (Нгуєн Вінь Тхієу), останній імператор В'єтнаму (13-й імператор династії Нгуєн, 1949-55 рр.). Пом. 27 років тому у 84 роки (нар. 22 жовтня 1913 р.).

2007 • (Ернст) Інгмар Бергман, шведський театральний і кінорежисер, володар «Оскара» (Крізь темінь скла [1961], Сьома печать, Крики і шепіт, Фанні і Александр, Чарівна флейта, Сором). Пом. 17 років тому у 89 років (нар. 14 липня 1918 р.).

2007Мікеланджело Антоніоні, італійський кінорежисер, лауреат «Оскара» (Професія: репортер [1966], Забрійський-пойнт [1970], Пасажир [1975]; Червона пустеля, Дама без камелій, Ідентифікація жінки, Любов у місті). Пом. 17 років тому у 95 років (нар. 29 вересня 1912 р.).

Головні події 30 липня

Заснування Багдада

762

Перша дефенестрація

1419

Валуєвський циркуляр

1863

Вотергейтський скандал

1974