Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1941 року

Головні події 1941 року

Політичні лідери 1941 року

Іспанія: Франсиско Франко (1939-75) • Вільна Франція: Шарль де Голль (1940-44) • Великобританія: Вінстон Черчілль (1940-45), Георг VI (1936-52) • Королівство Італія: Віктор Еммануїл III (1900-46), Беніто Муссоліні (1922-45) • Ліга націй: Шон Лестер (1940-46) • СРСР: Йосиф Сталін (1922-53) • США: Франклін Делано Рузвельт (1933-45) • Третій Рейх: Адольф Гітлер (1933-45) • УРСР: Микита Хрущов (1938-47) • Угорське королівство: Міклош Хорті (1920-44) • Французька держава: Філіпп Петен (1940-44).

Всі події 1941 року

15 січня - У Львові почався закритий політичний процес над 59-ма молодими членами ОУН, переважно учнями старших класів та студентами Львівських вишів, звинувачених у приналежності до ОУН, антирадянській діяльності та підготовці до збройного повстання. 42-є з них (в тому числі 11 дівчат) були засуджені до смертної кари, решта — до різних термінів ув'язнення.

22 січня - Після трьох днів боїв 40-тисячне британсько-австралійське військо під керівництвом генерала О'Коннора захопило лівійський порт Торбук, в обороні якого брало участь 80 тисяч італійців, більшість з яких була взята в полон.

лютий
12 лютого - Перші частини німецької армії під командуванням генерал-фельдмаршала Ервіна Роммеля висадились в Тріполі (Лівія) для підтримки своїх союзників італійців, котрі зазнавали поразки у боях з британцями. У березні почалась спільна італо-німецька операція, в результаті якої вдалось повернути місто Кіренаїка.

12 лютого - У Лондоні Говард Флорі і Ернст Чейн вперше використали пеніцилін для лікування людини — їх пацієнтом став поліцейський, що помирав від зараження крові. Після декількох ін'єкцій вдалось збити температуру і покращити самопочуття пацієнта, однак запас ліків швидко закінчився, і хворий за кілька днів помер. Другому пацієнту — підлітку Артуру Джонсу — пощастило більше і його вдалось врятувати.

15 лютого - На студії Victor у Голлівуді оркестр Дюка Еллінгтона записав одну з кращих свої композицій, що сьогодні вже стала класикою, — "Take the "A" Train".

23 лютого - Групою співробітників Каліфорнійського університету в Берклі під керівництвом Глена Сіборга завершено серію експериментів, які привели до відкриття нового хімічного елементу — плутонія.

березень
1 березня - З початком Другої світової війни, Болгарія, яка у Першій світовій війні невдало вибравши союзника (Австро-Угорщина і Німеччина) втратила значну частину території, оголосила про свій нейтралітет. Однак, повіривши в обіцянки Гітлера повернути Болгарії Південну Добруджу і сподіваючись після поразки Греції на частину її північних земель, цього дня у Відні болгарський цар Борис підписав угоду, за якою Болгарія приєднувалась до країн Осі (Німеччина-Італія-Японія).

3 березня - Компанія Mars розпочала випуск шоколадних цукерок M&M’s. Завдяки спеціальній оболонці вони не мурзали руки споживачів. Сьогодні різнокольорові драже продаються більше, ніж у 100 країнах світу.

7 березня - Для підтримки грецької армії у бойових діях проти Італії прем'єр-міністр Великої Британії Уінстон Черчілль направив до Греції 58 тисяч британських і австралійських військових, раніше дислокованих у Єгипті. Наступ Італії вдалось відбити, однак британсько-австралійські і грецькі війська зазнали нищівної поразки, коли у квітні на Грецію почала наступ німецька армія.

11 березня - Набув чинності закон, прийнятий Конгресом США за ініціативою президента Ф.Д. Рузвельта, "Про передачу в борг або в оренду зброї і військових матеріалів" (закон про лендліз). Його метою було надання економічної і технічної допомоги Великій Британії у її військовому протистоянні Німеччині, що мало б зміцнити власну безпеку США і підняти моральний дух британців. У листопаді, після гарячих дебатів, конгрес поширив дію Закону про лендліз і на СРСР, хоча вже на цей час американці надали йому допомогу на суму понад 1 мільярд доларів, а до кінця Другої світової війни 44 країни світу по лендлізу отримали від США матеріальної допомоги на суму більше 50 мільярдів доларів. Після війни програма лендлізу трансформувалась у план Маршалла з надання фінансової підтримки "дружнім демократіям", навіть якщо під час війни вони були ворогами.

21 березня - Під натиском британських військ Італія втратила свої останні позиції у Північній Африці.

22 березня - В Київській області утворено місто Чорнобиль.

25 березня - У Відні Югославія приєдналась до Троїстого пакту (Німеччина, Італія, Японія), що визначав зони впливу країн при встановленні нового світового порядку. Віденський протокол так і не був ратифікований Югославією, а в квітні, після початку нацистської окупації Югославії, фактично втратив чинність.

30 березня - Німецький корпус "Afrika" під командуванням генерала Ервіна Роммеля провів у Лівії першу атаку на англійські позиції.

квітень
2 квітня - Німецькі війська під командуванням генерал-лейтенанта Ервіна Роммеля розпочали наступ поблизу міста Кіренайка і через дев'ять днів знову захопили територію сучасної Лівії, втрачену раніше їх італійськими союзниками під натиском британських військ.

6 квітня - Розпочалась операція «Ауфмарш 25» — без оголошення війни німецькі війська увійшли на територію Югославії і провели бомбардування Бєлграду та усіх югославських аероромів; у перший же день несподіваної атаки було знищено майже 600 літаків і загинуло 17 тисяч мирних мешканців. У цей же день німецька авіація провела бомбардування грецького порту Пірей, а 24 дивізії та 1200 танків почали наступ на Салоніки. 17 квітня капітулювала Югославія, а 21-го — Греція, котру у жовтні 1940 року не змогла здолати Італія. Незапланована Балканська кампанія змусила Гітлера на шість тижнів перенести реалізацію плану "Барбаросса" — нападу на СРСР, котрий мав розпочатись 15 травня.

10 квітня - Після інтервенції на початку квітня італійських та німецьких військ на територію Югославії Хорватія проголошена незалежною державою на чолі з правим радикалом Анте Павелічем. На території, що включала власне Хорватію, а також Боснію і Герцеговину, уряд усташів розпочав кампанію терору проти сербів, циган, євреїв та антифашистськи настроєних хорватів, кількість загиблих серед котрих оцінюється в 350-450 тисяч чоловік. Спорадичний опір хорватських сербів був малоефективний, і лише діяльність комуністичних партизанських загонів, очолюваних Йосифом Броз-Тіто (етнічним хорватом), прискорила звільнення в 1944 році території Хорватії від італійських та німецьких військ. Під кінець Другої Світової війни багато хорватів, особливо тих, хто співробітничав з режимом Павеліча, намагались здатись військам антигітлерівської коаліції, однак британське командування передало їх югославським партизанам, котрі розстріляли і замордували десятки тисяч з них, включаючи велику кількість цивільного населення.

13 квітня - У Москві представниками СРСР і Японії підписано пакт про нейтралітет тривалістю 5 років. Цей договір дозволив багаторічним ворогам звільнити значні військові ресурси, задіяні у протистоянні на спірних територіях в Манчьжурії та Зовнішній Монголії. На початку 1945 року на Ялтинській конференції Йосиф Сталін на прохання президента США Франкліна Рузвельта погодився оголосити війну Японії після перемоги над Німеччиною, і 8 серпня 1945 року Радянський Союз порушив пакт про нейтралітет з Японією, оголосивши їй війну.

13 квітня - Німецькі війська захопили столицю Югославії місто Бєлград.

17 квітня - Поразкою закінчилось 11-денне протистояння югославської армії німецькому вермахту — в Бєлграді укладено перемиря з нацистською Німеччиною. Більше 300 тисяч югославських солдатів та офіцерів попало у полон; кількість загиблих з німецького боку склала 200 чоловік. Разом з німецькими військами в інтервенції в Югославію брали участь війська Угорщини, Італії та Болгарії, і після капітуляції територія Югославії (за виключенням Хорватії) була поділена між чотирма країнами-агресорами. До кінця року в Югославії сформувалось два потужних рухи опору: один під керівництвом полковника Драголюба Михайловича, лояльного до югославського уряду в еміграції, другий — під керівництвом Йосипа Броз Тіто, що спирався на членів підпільної компартії.

22 квітня - По завершенні операції «Штрафгеріхт» на зустрічі міністрів закордонних справ Німеччини, Італії, Болгарії та Угорщини у Відні Королівство Югославія припинило своє існування. Його територія була поділена на три протекторати: Незалежна держава Хорватія, Недичевська Сербія і Королівство Чорногорія. Остаточно це рішення було закріплене підкріплено Римським договором від 18 травня 1941 року, який зберігав юридичну силу до лютого 1947 року.

27 квітня - Німецькі війська увійшли в столицю Греції Афіни. До 11 травня вся континентальна частина країни і всі острови, крім Кріта, були окуповані німцями. В ході протистояння німецьким та італійським окупантам загинуло близько 16 тисяч греків. Греція була звільнена лише в 1944 році силами британських військ.

травень
6 травня - Головою ради народних комісарів СРСР став Йосиф Сталін. В'ячеслав Молотов, котрий займав цей пост більше десяти років, став заступником Сталіна із збереження посади наркома закордонних справ.

7 травня - В голлівудській звукозаписуючій студії «RCA-Victor» оркестр Гленна Міллера записав одну з найпопулярніших своїх композицій — «Chattanooga Choo Choo», відому за кінофільмом «Серенада Сонячної долини». Пісня написана поетом Маком Гордоном і композитором Dаррі Уорреном/ Вокальні партії виконав музикант оркестру Текс Бенеке і група Modernaires. 7 грудня 1941, платівка на 78 об/хв випущена компанією «Bluebird» із записом «Чаттануга Чу-чу» піднялася на першу сходинку хіт-парадів США і перебувала там 9 тижнів. 10 лютого 1942 року продажі перевищили 1 200 000 примірників і платівка стала першим офіційним «золотим диском» в історії грамзапису.

10 травня - Заступник Гітлера в нацистській партії Рудольф Гесс, сам пілотуючи "Мессершмітт-110", таємно вилетів з Аугсбурга до Шотландії, де планував провести сепаратні переговори з британським керівництвом. Не розрахувавши пального, Гесс був змушений вистрибнути з парашутом; після приземлення його заарештовали, а на Нюрнберзькому процесі засудили на довічне ув'язнення.

12 травня - Науковій громадськості Берліна представлена створена німецьким інженером Конрадом Цузе і представлена працююча обчислювальна машина Z3, яка була першою повнофункціональною програмно керованою і вільно програмованою в двійковому коді з плаваючою комою обчислювальною машиною, яка мала всі властивості сучасного комп'ютера. Z3 містила 2600 реле, мала пам'ять на 64 слова довжиною 22 біта і працювала на тактовій частоті близько 5Гц.

13 травня - Після арешту у Великобританії заступника гітлера по партії Рудольфа Гесса Партійну канцелярію НСДАП очолив Мартін Борман. Він підпорядковувався безпосередньо Адольфу Гітлеру і перебував на цій посаді до своєї смерті 2 травня 1845 року.

18 травня - Італійський князь Аймоне, герцог Сполето під іменем Томіслав II проголошений королем Хорватської незалежної держави, створеної на території сучасних Хорватії та Боснії і Герцоговини. За весь час свого правління Томіслав II не побував у своєму королівстві і втратив престол після виходу Італії з війни в 1943 році.

24 травня - У Північній Атлантиці в протоці між Гренландією та Ісландією німецький лінкор "Бісмарк" одним залпом з відстані 18 км відправив на дно флагман британського флоту крейсер "Худ". Корабель затонув за три хвилини і забрав життя 1415 чоловік (врятуватись вдалось лише трьом).

27 травня - Поблизу берегів Франції масова атака трьох англійських кораблів дала змогу затопити німецький лінкор «Бісмарк»; загинули всі 2300 чоловік, що перебували на його борту.

червень
13 червня - В Латвії, Литві та Естонії, котрі невдовзі перед тим були окуповані Радянським Союзом, почалась масова депортація громадян до Сибіру. З Естонії було вивезено близько 60 тисяч осіб, Латвії та Литви — приблизно по 35 тисяч. Цей день в прибалтійських державах відмічається як День пам'яті жертв комуністичних репресій.

21 червня - Радянським льотчикам віддано наказ не піддаватись на провокації і не відкривати вогонь по німецьких літаках в разі порушення ними повітряного простору СРСР.

22 червня - О 3 годині 15 хвилин без попередження і в порушення Радянсько-німецького пакту про ненапад від 1939 року Німеччина почала війну проти Радянського Союзу — на фронті шириною 3 тисячі кілометрів чотири групи армій загальною чисельністю 157 дивізій і 12 бригад розгорнули наступ в трьох напрямках. Цього ж дня війну СРСР оголосили Італія і Румунія.

22 червня - Після нападу Німеччини на Радянський Союз прихильники незалежності Литви підняли збройне повстання проти радянської влади. Повстанням керували члени Литовського фронту активістів, які 23 червня сформували тимчасовий уряд на чолі з Юозасом Амброзявічусом. У Вільнюсі було сформовано самостійний Цивільний комітет Вільнюського повіту і міста.

23 червня - В районі Луцьк-Рівне-Дубно-Броди почалася найбільша танкова битва початкового етапу Німецько-радянської та одна з найбільших танкових битв Другої світової війни — у битві з обох сторін взяло участь понад 3200 танків — близько 2500 радянських і близько 800 німецьких. Битва під Дубном завершилась поразкою радянських військ, яким, проте, вдалось на тиждень затримати наступ німців на Київ.

24 червня - «З метою прискореного розвантаження тюрем Львівської області від контрреволюційного, кримінально-політичного елемента» у трьох тюрмах Львова було розстріляно 2072 особи.

26 червня - У ході Другої Світової війни Фінляндія, як союзник Німеччини, оголосила війну Радянському Союзу.

26 червня - Поблизу Мінська екіпаж, під керівництвом 34-річного льотчика капітана Миколи Гастелло, на підбитому літаку «ДБ-3Ф» здійснив вогняний таран — направив палаючу машину на німецьку механізовану колону. Посмертно Гастелло був нагороджений зіркою Героя Радянського Союзу.

27 червня - Угорщина оголосила війну СРСР.

28 червня - Розпорядженням президента США Франкліна Рузвельта створено Управління наукових досліджень і розробок, основним завданням якого стало створення ядерної зброї. Практична реалізація проекту розпочалась 13 серпня 1942 року, коли біля нью-йоркської мерії на Манхеттені, Нью-Йорк, був сформований штаб Північного Атлантичного Дивізіону інженерного корпусу Армії США.

30 червня - В окупованому німецькими військами Львові в будинку «Просвіти» на зборах, скликаних членами ОУН(б), проголошено Української держави і сформовано її уряд — Українське Державне Правління — на чолі з Ярославом Стецьком. Українська держава проіснувала трохи більше двох місяців і була ліквідована рішенням рейсхміністра у справах східних територій Альфреда Розенберга після арешту Степана Бандери і Ярослава Стецька, які відмовились відкликати «Акт проголошення Української Держави».

липень
1 липня - Силами румунських і німецьких військ розпочалась операція «Мюнхен», в ході якої до 24 липня під контроль Румунії перейшли Північна Буковина і Бессарабія, які рік перед тим були приєднані до СРСР.

4 липня - На виконання наказу № 2445/М наркому державної безпеки СРСР Всеволода Меркулова про терміновий облік усіх в'язнів у тюрмах та розподіл на тих, що підлягають депортації в концтабори ГУЛАГу і тих, кого необхідно знищити, у Заліщиках (Тернопільська область) було облито пальним, підпалено і скинуто із зруйнованого моста 14 вагонів із в'язнями Чортківської і Коломийської тюрем. Заліщицька трагедія забрала життя від 700 до 1000 чоловік.

4 липня - Вранці на околиці Льова було розстріляно 45 польських вчених і викладачів львівських вузів, головно Університету Яна Казиміра (сьогодні національний університет ім. Івана Франка), а також членів їхніх родин старших 18 років, заарештованих у попередні дні німецькою поліцією.

7 липня - Не дивлячись на проголошений нейтралітет, американські війська висадились в Ісландії і взяли на себе відповідальність за захист військових конвоїв в навколишніх водах від атак німецьких підводних човнів. Звільнений від цих задач британський флот зміг більш ефективно діяти в Північному і Середземному морях.

7 липня - В ході Другої Світової війни почалась битва за Київ між німецькою групою армій «Південь» і «Центр» та військами Південно-Західного фронту. Битва завершилась 26 вересня перемогою німецьких військ та втратою 700 тисяч вбитими і полоненими з радянського боку.

10 липня - На головному московському напрямі оборони почалась Смоленська битва проти німецької групи армій «Центр» і частини сил групи армій «Північ». Протягом двох місяців запеклі бої тривали на фронті довжиною до 650 км по фронту.

12 липня - У Москві підписано радянсько-британську угоду «Про спільні дії у війні проти Німеччини». Сторони зобов'язувались надавати одна одній допомогу і підтримку, а також не вести сепаратні переговори про мир чи перемир'я.

13 липня - В Чорногорії роозпочалось одне з найбільших в Югославії антифашистських повстань, організоване комуністами і в якому взяло участь близько 30 тисяч чоловік. Воно було придушене 16 липнями італійськими військами

14 липня - На березі Дніпра під Оршею радянська армія вперше застосувала ракетну мінометну установку «Катюша». Німці цю зброю називали "сталінським органом" із-за пронизливого виючого звуку снарядів.

15 липня - Англійський фармаколог Говард Волтер Флорі вперше отримав придатний для лікувальних цілей пеніцилін, виділений Александром Флемінгом ще 1929 року. В 1945 році він та його помічник Ернст Чейн разом із Флемінгом стали лауреатами Нобелівської премії з фізіології та медицини «за відкриття пеніциліну і його цілющого впливу при різних інфекційних хворобах».

16 липня - У штаб-квартирі Адольфа Гітлера відбулася нарада партійних та військових керівників Німеччини, на якій обговорювалося питання майбутнього України. Було вирішено передати територію "староавстрійської Галичини" до Генерального губернаторства, а Північну Буковину, Бессарабію і територію за Дністром (Трансністрію) з центром в Одесі — до Румунії; Крим повинен був стати "територією Рейху", а рейхскомісаром решти України, яка "протягом наступних трьох років буде найважливішою територією", ухвалено призначити Еріха Коха.

25 липня - Вішистський уряд Франції дав згоду на окупацію Індокитаю Японією і видав наказ всім британцям залишити Францію.

26 липня - У Канаді засновано «Українське товариство допомоги Батьківщині» (УТДБ), згодом перейменоване в «Товариство об`єднаних українських канадців» (ТОУК), головною задачею якого було зібрання коштів для 40 тисяч українців, які вступили до канадських збройних сил.

29 липня - За численні прорахунки, поразки, оточення частин РСЧА, генерал армії Георгій Жуков звільнений з посади начальника Генерального штабу та призначений командувачем Резервним фронтом.

29 липня - Румунія оголосила про повернення Бессарабії і Буковини, окупованих СРСР в 1940 році.

серпень
1 серпня - на підставі декрету Адольфа Гітлера від 17 липня 1941 року окуповані нацистами західні області УРСР, які у міжвоєнний період були частиною Польщі, увійшли до складу Генерального губернаторства як адміністративна одиниця під назвою дистрикт «Галичина».

5 серпня - Військами Окремої Приморської армії, Одеської військово-морської бази і Чорноморського флоту почалась оборона Одеси проти військ 4-ї румунської армії, що взяли місто в кільце. Порівняно невеликим силам вдалось захищати місто до 16 жовтня, коли за наказом Ставки верховного головнокомандування Приморська армія була евакуйована в Крим. За 73 дні оборони німецькі і румунські війська, котрі штурмували місто, втратили убитими і пораненими 155 тисяч, а радянські — 41 тисячу чоловік.

8 серпня - П'ять радянських бомбардувальників ДБ-3, що базувались на естонських островах Хіумаа і Саарема, здійснили перший авіаналіт на Берлін. До цілі долетів лише один літак. Пізніше було здійснено ще дев'ять нальотів, допоки Естонія не була окупована Німеччиною.

14 серпня - На борту англійського лінкора «Принц Вельський» в бухті Арджентія (острів Ньюфаундленд) президент США Франклін Рузвельт і прем'єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчілль підписали спільну декларацію, відому як «Атлантична хартія». Вона проголошувала «деякі загальні принципи національної політики» своїх країн, а саме: суверенітет, територіальну недоторканність, безпеку й економічне співробітництво країн, прагнення досягти для всіх людей «більш ,високого рівня життя, економічного розвитку і соціального забезпечення», утворення системи загальної безпеки і роззброєння агресивних країн. Однією з умов, якою США обумовлювали свою допомогу Британії у війні з нацистами була вимога розпустити її колоніальну імперію.

16 серпня - В Червоній армії видано наказ Верховного головнокомандування №270 «Про відповідальність військовослужбовців за здачу в полон і залишення ворогові зброї», підписаний Йосипом Сталіним. Він визначав хто і за яких умов оголошувався зрадником країни — кожен командир або політпрацівник був зобов'язаний битися до останньої можливості, навіть якщо військове з'єднання було оточене силами противника; заборонялося здаватися в полон ворогові. Порушники могли бути розстріляні на місці; при цьому вони вважалися дезертирами, а їхні родини підлягали арешту і позбавлялися всіх державних допомог та підтримки.

18 серпня - За наказом Генштабу відступаючої Червоної Армії було підірвано греблю ДніпроГЕсу, що привело до руйнівної повені і загибелі значної кількості людей з числа жителів прибережних сіл і радянських військовослужбовців, які евакуйовувались на Лівобережжя Дніпра. До осені наступного року електростанція була повністю відновлена німецькими будівельними підрозділами і запрацювала на привезеному новому обладнанні.

19 серпня - Декретом верховного головнокомандувача румунської армії маршала Іона Антонеску встановлено румунську адміністрацію на окупованій території України між Дністром і Бугом, яка отримала назву "Трансністрія", із центром у Тирасполі.

20 серпня - Рейхсканцлер нацистської Німеччини Адольф Гітлер видав декрет про створення райхскомісаріату «Україна» з центром у Рівному, очолити який призначено гауляйтера Східної Прусії Еріха Коха. До складу РКУ згодом увійшли території Рівненської, Луцької, Кам'янець-Подільської, Вінницької, Житомирської, Київської, Полтавської, Миколаївської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Запорізької областей УРСР та південні райони Пінської, Брестської та Поліської областей БРСР

25 серпня - Для забезпечення безперебійного постачання нафти розпочалась операція «Співчуття», в ході якої радянськ і британські війська за три тижні окупували нейтральний Іран.

28 серпня - Остерігаючись нелояльності німців в умовах війни, президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ «Про переселення німців, які проживають у районах Поволжя», яким було санкціоновано їх депортацію углиб СРСР та фактичну ліквідацію Автономної Радянської Соціалістичної Республіки Німців Поволжя, територія якої була розділена між Саратовською і Сталінградською (нині — Волгоградською) областями. До кінця року німці були виселені також з України та Закавказзя і вилучені з Червоної армії.

30 серпня - В ході Другої Світової війни німецькі війська захопили міста Мгу і Шліссельбург, чим відрізали Ленінград зі сходу і блокували його з півдня; з 8 вересня зв'язок з містом підтримувався лише по Ладозькому озеру і повітрям.

вересень
8 вересня - В ході Другої Світової війни німецькі війська повністю оточили Ленінград і взяли його в кільце. Облога, відома як "Блокада 900 днів", тривала 872 дні і привела до смерті більше мільйона жителів і захисників міста. Лише у січні 1943 році Радянській армії вдалось частково прорвати блокаду біля Ладозького озера і прокласти по його замерзлій поверхні "дорогу життя" для постачання міста продовольством і товарами першої необхідності. Остаточно блокаду було розірвано 27 січня 1943 року. Лише в 1960-х роках населення Ленінграда досягло довоєнної чисельності в три мільйони осіб.

15 вересня - Під Києвом німецькі війська завершили оточення п'яти радянських армій.

16 вересня - Під тиском союзників Реза-шах Пехлеві зрікся престолу і новим шахом Ірану став його син Мохаммед Реза Пехлеві, котрий правив країною до 1979 року, коли його режим був повалений в результаті масових антиамериканських і панісламських виступів.

19 вересня - Після двох місяців оборони німецькі війська захопили Київ. В результаті виконання стратегічно необгрунтованого наказу Сталіна утримувати місто за будь-яку ціну, при обороні Києва загинуло кілька десятків тисяч чоловік, включаючи командуючого Південно-Західним фронтом генерал-полковника М.П.Кирпоноса, а від двохсот до шестисот тисяч попало в оточення і були захоплені в полон.

24 вересня - В окупованому німцями Києві почалися вибухи замінованих радянськими диверсантами будинків на Хрещатику та сусідніх вулицях. Серед зруйнованих того дня будинків був "будинок Гінзбурга" — «перший хмарочос України».

27 вересня - Сирія проголосила незалежність.

29 вересня - В окупованому нацистами Києві в Бабиному Яру почались масові розстріли мирного населення міста — за два дні було вбито 34 тисячі євреїв, включаючи жінок і дітей. Їхні тіла були скинуті у яр і закидані землею і камінням. До 1943 року Бабин Яр став місцем розстрілу до 200 000 чоловік.

жовтень
1 жовтня - За підсумками триденної зустрічі у Москві представників СРСР, США і Великої Британії підписано угоду про надання західними країнами допомоги Радянському Союзу військовою технікою і матеріальними ресурсами.

2 жовтня - В ході Другої Світової війни почалась операція "Тайфун" по захопленню німцями столиці СРСР Москви. Згідно з планом німецького командування Москва мала бути завойована за три — три з половиною місяці, але вже через два місяці німці зазнали поразки і почався контрнаступ радянських військ.

4 жовтня - В ході Другої Світової війни німецькі війська зайняли Запоріжжя.

17 жовтня - Уряд принца Фумімаро Коноє, прем'єр-міністра Японії з 1933 року, подав у відставку. Поміркований політик, Коноє свого часу вивчав західну філософію, економіку та літературу і, перебуваючи при владі намагався провести в країні війському реформу, щоб ослабити вплив військових на політичне життя країни. Після відставки Коноє прем'єром Японії став міністр оборони, найвпливовіша людина країни генерал Хідекі Тодзіо, котрий зберіг і свій попередній пост. Висунення переконаного мілітариста на вищий пост в Японії зробив практично невідворотною війну з Британією і США. В 1945 році, після капітуляції Японії, Тойо намагався покінчити життя самогубством, але вижив і був повішений 22 грудня 1948 року за вироком міжнародного трибуналу як військовий злочинець.

20 жовтня - Німецькі війська зайняли Сталіно (нині — Донецьк).

21 жовтня - У відповідь на ряд терористичних актів, проведених югославськими партизанами на окупованій німцями території, німецькими солдатами у місті Карагуєвач розстріляно 2300, у Кралєво — більше 7 тисяч чоловіків і хлопчиків, а в Макві — близько 6 тисяч чоловіків, жінок і дітей.

30 жовтня - Прагнучи уникнути прямого військового втручання в Другу Світову війну, обмежившись лише матеріальною допомогою, президент США Франклін Рузвельт підписав указ про виділення Радянському Союзу кредиту в 1 мільярд доларів в рамках програми Ленд-ліз. Позика була безпроцентною і мала бути повернутою через п'ять років по закінченні війни.

30 жовтня - З битви в районі села Миколаївка озпочалася восьмимісячна оборона Севастополя, падіння якого знаменувало ліквідацію стратегічного радянського плацдарму в Криму, що давав вихід на всю чорноморську акваторію.

листопад
17 листопада - Посол США в Японії Джозеф Грю телеграфував на батьківщину, що йому стало відомо про "плани Японії завдати найближчим часом несподіваного удару по США в районі Перл-Харбора". Ця інформація була проігнорована керівництвом американської розвідки як недостовірна.

26 листопада - З бухти Ітуруп (Курильські острови) в умовах повної "радіотиші" під командуванням віце-адмірала Чуйчі Нагумо в море ввийшли 6 японських авіаносців з 400 літаками і прикриттям з 2 лінкорів, 3 крейсерів, 9 міноносців, котрі, згідно з планом адмірала Ісороку Ямамото, мали нанести несподіваний і потужний удар по американській базі Перл-Харбор.

28 листопада - В області Гондар (Східна Африка) останні італійські військові частини здались військам Великої Британії.

грудень
7 грудня - Японська палубна авіація авіаносного об'єднання віце-адмірала Нагумо Тюїті та японські карликові підводні човни, доставлені підводними човнами Японського імператорського флоту, завдали удару по американській військово-морській та повітряній базах, розташованих в околицях Перл-Харбора на острові Оаху (Гавайські острови).

8 грудня - Після нападу японців на військово-морську та повітряну бази в Перл-Харборі, президент США Франклін Рузвельт отримав дозвіл від Конгресу на оголошення війни Японській імперії і підписав відповідне розпорядження. Цього ж дня війну Японії оголосила і Велика Британія. У відповідь 11 грудня війну США оголосили Німеччина та Італія, 13 грудня — Румунія, Угорщина і Болгарія.

10 грудня - Чотиритисячний японський десант висадився на Філіппінах. Завдяки захопленому цього ж дня Гуаму і значним втратам американців при атаці на Перл-Харбор за три дні перед цим, Японія встановила практично повний контроль на Тихому океані.

11 грудня - Підтримуючи свого союзника Японію, Німеччина оголосила війну США. Нейтральні до тих пір США виявилися втягнутими у європейський збройний конфлікт.

18 грудня - Після масованого артобстрілу японські війська висадились в Гонконзі і швидко зламали опір невеликого британського гарнізону. За наказом японського командування, не було взято жодного полоненого, а всі захисники міста були вбиті, навіть ті, хто не чинив ніякого опору або належав до медперсоналу.

18 грудня - Американським Конгресом введено цензуру над усією інформацією, що входить або виходить за межі країни. Відповідальність за організацію і здійснення цензури було покладено на директора новин агенства Associated Press Байрона Прайса. Незважаючи на введення деяких обмежень на тематику і характер повідомлень, Прайс не застосував екстремальних заходів, поклашись на "самоцензурування" газет і радіостанцій. Але навіть в таких ліберальних умовах вдалось зберегти в таємниці процес розробки і виготовлення атомної бомби.

19 грудня - Після невдалої спроби захопити Москву і першої у 2-й Світовій війні поразки німецьких військ Адольф Гітлер прийняв на себе командування армією і провів кадрові перестановки серед вищих армійських офіцерів.

22 грудня - Британський прем'єр-міністр Вінстон Черчілль прибув до Вашингтона для проведення переговорів з президентом Франкліном Рузвельтом щодо об'єднання англо-американських зусиль і вироблення спільної стратегії у війні проти Німеччини і Японії. В ході кількаденних зустрічей було прийнято рішення про створення спільного військового штабу, збільшення виробництва озброєння для потреб обох армій і підписано декларацію, до якої запрошено приєднатись ще 24 держави, вперше названих терміном "Об'єднані нації", котрі закликались до докладення максимальних зусиль для перемоги над країнами осі Рим-Берлін-Токіо та їх сателітами і відмови укладання з ними сепаратного миру.

25 грудня - Після семиденної атаки японських військ з моря і суші і захоплення частини території міста, британський гарнізон, що захищав Гонконг, був змушений капітулювати.

26 грудня - Менш, ніж через три тижні після втупу США в Другу Світову війну, Вінстон Черчілль став першим прем'єр-міністром Британії, що виступив у Конгресі США. Він закликав парламентарів підтримати намір президента Рузвельта перетворити Америку в "арсенал демократії" і застеріг, що країни Осі не зупиняться ні перед чим в досягненні своєї мети підкорити світ.

Тімоті Снайдер «Історична відповідальність Німеччини перед Україною»
Пряма Мова
Тімоті Снайдер «Історична відповідальність Німеччини перед Україною»

Головні події 1941 року

Прем'єр-міністр Великобританії Вінстон Черчілль на борту лінкора «Принц Вельський», що прибув до затоки Ардженті..
9 серпня
Вранці 7 грудня 1941 року ударне з'єднання японського імператорського флоту під командуванням віце-адмірала Наґу..
7 грудня
keyboard_arrow_left1940
1942keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward