Цей день 10 вересня
254-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 112 днів. Іменинники — Ганна (Анна), Анатолій, Афанасій, Веніамін, Григорій, Діонис, Захар, Зинон, Ігнат (Гнат), Іларіон, Йосиф (Йосип, Осип), Касіян, Лаврентій, Леонтій, Макар, Нестор, Павло, Панкрат, Пімен, Савва (Сава), Софрон, Федір, Феодосій (Федосій), Феофіл (Теофіл). Міжнародний день пам'яті жертв фашизму, Всесвітній день запобіганню самогубствам, у Гібралтарі відзначають Національний день.

Головні події 10 вересня

Всі події 10 вересня

58 до н. е. • Втрутившись у конфлікт між кельтами і германцями, переможною битвою біля Весонтіо над військом свевів проконсул Гай Юлій Цезар розпочав завоювання Галлії, яку повністю підкорив за шість років.

Середні віки
1419 • Герцог Бургундії Жан Безстрашний убитий під час мирних переговорів з дофіном Карлом VII. Для посилення бургундських позицій у Франції Філіп Добрий, спадкоємець Іоанна, об'єднав зусилля з англійцями. В результаті в 1420 році в Труа було підписано договір, по якому регентом божевільного французького короля Карла VI ставав англійський король Генріх VI.

1588 • Англійський мореплаваць Томас Кавендіш завершив свою кругосвітню експедицію, яка розпочалась 22 липня 1586 року. Кавендіш став третім мореплавцем, якому це вдалось зробити.

1620 • На наполегливі прохання депутації Київського Богоявленського братства, Війська Запорозького на чолі з Петром Сагайдачним та духовенства у Києві патріарх Єрусалимський Феофан III завершив процес відновлення православної ієрархії на українських землях, висвятивши Київського митрополита Йова (Борецького) та шістьох єпископів. Відновлена православна ієрархія була визнана у 1632 році за короля Владислава ІV Вази.

Нова історія
1721 • У фінському місті Ніштадт підписано мирний договір між Росією та Швецією, котрий завершував Північну війну 1700-21 років. Згідно з договором, Швеція поступалась Росії північчю Прибалтики (Ліфляндія, Естляндія, Інгерманландія), південно-західною Карелією, за які Росія зобов'язалася сплатити Швеції грошову компенсацію, але зберігала за собою Фінляндію. Росія, завоювавши вихід до Балтійського моя, позбавила Швецію домінуючого положення в цьому регіоні.

1835 • Між містами Нюрнберг і Фюрт відкрито першу в Німеччині залізницю довжиною 10 кілометрів.

1846 • Механік Елія Хау з міста Спенсер (штат Массачусетс) отримав патент на працюючу швейну машинку, котру він констуювував протягом трьох років (1843-45 рр.). Не взмозі знайти їй збут у США, в 1847 році Хау переїхав до Британії, де продав патент одному із англійських промисловців. Повернувшись на батьківщину, Хау виявив, що в США налагоджено випуск швейних машинок Ісаака Зінгера, побудованих за ідентичним принципом. Тривалі судові тяжби з приводу відновлення порушеного авторського права зробили в решті-решт Хау багатою людиною, але практично невідомою, на відміну від Зінгера.

1897 • 25-річний лондонський таксист Джордж Сміт став першою людиною, коли-небудь заарештованою за керування автомобілем, — не справившись з управлінням, він врізався в будівлю. Сміт визнав себе винним і був оштрафований на 25 шилінгів.

1914 • Після шести днів боїв між німецькимим і франко-британськими арміями закінчилась битва на Марні, річці за 50 кілометрів від Парижу. "Чудо на Марні", як згодом було названо цей бій, дало змогу не тільки зупинити просування німецьких військ вглиб Франції, але й відкинути їх від Парижу на 60 кілометрів. Битва на Марні, в котрій за шість днів пораненими і вбитими було втрачено з обох боків близько 100 тисяч чоловік, стала однією із найжахливіших трагедій Першої світової війни. Вона змінила хід подій у Західній Європі і розвіяла надії на швидке закінченя самої війни.

1919 • За підсумками Першої світової війни країни Антанти і Австрія підписали Сен-Жерменський договір, за яким остання визнала відділення Угорщини, Чехословаччнини, частини польської території, а також погодилась на територіальні поступки Італії, Румунії і Королівству Сербів, Хорватів і Словенців.

Новітня історія
1945 • В Осло засуджено до страти Відкуна Квіслінга, норвезького політичного діяча, що в роки окупації Норвегії німецькою армією був прем'єр-міністром колабораціоністського уряду.

1977 • У Марселі туніський емігрант Хаміда Джандубі, засуджений за вбивство, став останнім злочинцем, страченим на гільйотині.

1981 • Після більше 40 років перебування за кордоном монументальне полотно «Герніка» іспанського художника Пабло Пікассо передано США Іспанії в знак визнання перемоги демократії у країні.

1988 • В Одесі почався перший конкурс комедійних фільмів "Золотий Дюк".

1988 • У Нью-Йорку німкеня Штеффі Граф перемогла Мартіну Навратілову, ставши переможницею відкритого тенісного чемпіонату США серед жінок U.S. Open і другою жінкою-тенісисткою, що виграла Великий Шолом — першою протягом одного року перемоги у чемпіонатах Австралії, Великобританії, США та Франції у 1970 році здобула австралійка Маргарет Корт.

1988 • Більше пяти років знадобилось Філу Коллінзу, щоб повторити свій успіх — з піснею «A Groove Kind of Love» він знову піднявся на перше місце британського хіт-параду. Цього ж дня американський хіт-парад вперше очолила група «Guns N' Roses» з піснею «Sweet Child o’Mine».

1989 • Уряд Угорщини відкрив кордон з Австрією для 10 тисяч громадян Східної Німеччини, котрі прибули в країну з метою перебратися у ФРН і попросити там політичного притулку. Кількість східно-німецьких біженців, котрі щодня перетинали австро-угорський кордон, формально відкритий з 2 травня 1989 року, була настільки великою, що посольства ФРН у Празі і Будапешті були не в стані прийняти заяви всіх бажаючих, проблема набула характеру міждержавного протистояння і перехід кордону було тимчасово припинено. Але після млявої реакції уряду НДР на виїзд в Австрію з посольства ФРН 108 східних німців з документами Червоного Хреста, що стався 23 серпня, угорські власті знову відкрили кордон і всі німецькі біженці змогли його перетнути.

Наш час
1991 • Американська група «Nirvana» випустила сингл «Smells Like Teen Spirit», який зробив вокаліста Курта Кобейна всесвітньо знаменитим, а саму групу — лідером альтернативного року. З кінця 1990-х пісня «Smells Like Teen Spirit» незмінно входить до першої десятки різноманітних авторитетних рейтингів як одна з кращих рок-пісень всіх часів.

1993 • На американському каналі Fox Television відбулась прем'єра першої серії культового телесеріалу 1990-х років «Секретні матеріали» з Дейвідом Духовним і Гілліан Андерсон у головних ролях.

1995 • Телесеріал каналу NBC "Швидка допомога" здобув вісім нагород "Emmy".

2008 • У Європейському центрі ядерних досліджень (CERN), поблизу Женеви (Швейцарія) здійснено офіційний запуск Великого адронного колайдера, найбільшого у світі прискорювача елементарних частинок. Прискорювач пролягає в тунелі (у формі тора діаметром 27 км) на глибині до 175 метрів (570 футів) під землею на кордоні Франції та Швейцарії і призначений для прискорювання адронів, зокрема протонів і важких іонів.

Народились 10 вересня

1638 — †30 липня 1683 • Марія Терезія Іспанська (Марія Терезія Габсбург), дочка короля Іспанії Філіпа IV і Єлизавети Французької, жінка французького короля Людовика XIV, котра вийшла за нього заміж у 1660 році за умовами Піренейського миру, що припинив Франко-іспанську війну 1635-59 рр.

1855 — †4 лютого 1925 • Роберт Йоган Колдевей, британський археолог, котрий теоретично визначив і практично підтвердив існуваня давнього міста Вавилон.

1912 — †26 грудня 1988 • Херлуф Бідструп, датський карикатурист.

1894 — †25 листопада 1956Олександр Петрович Довженко, український кінорежисер, письменник («Зачарована десна», «Повість полум'яних літ»), художник, класик світового кінематографу («Мічурін», «Щорс», «Аероград», «Земля», «Арсенал», «Звенигора», «Поема про море»). 130 років з дня народження.

1914 — †14 вересня 2005 • Роберт Вайз, американський кінорежисер, лауреат «Оскара» (Вестсайдська історія [1961], Звуки музики [1965]). 110 років з дня народження.

1927 — †1 листопада 2008 • Іма Сумак (Зойла Емператріс Чаваррі дел Кастілло), перуанська співачка, інка за походженням; володіла 4-октавним голосовим діапазоном (LP: Voice of the Xtabay, Legend of the Sun Virgin, Legend of the Jivaro).

1938 — †19 лютого 2019Карл Отто Лагерфельд, німецький модельєр (Chanel, Karl Lagerfeld) і фотограф.

1945 • Хосе Фелісіано, пуерто-ріканський співак, лауреат "Гремі" [1968] (Light My Fire, Feliz Navidad), музикант, композитор.

1958Крістофер Джозеф Коламбус, американський кінорежисер («Гаррі Поттер і таємна кімната», «Гаррі Поттер і філософський камінь», «Ніч у музеї», «Дев'ять місяців», «Місіс Даутфайр», «Один вдома»).

1959 • Микола Дмитрович Канішевський, український журналіст, редактор і ведучий інформагентства "Вiкна". 65 років з дня народження.

1968Гай Річі, британський кінорежисер, актор («Замок, відмичка, два ствола», «Велики куш», «Шерлок Холмс»).

1960Колін Ферт, англійський актор, лауреат «Оскара» («Промова короля», 2011).

Померли 10 вересня

210 до н.е. • Цінь Шихуанді (Ін Чжен), правитель царства Цінь (з 246 р. до н. е.); правитель першої китайської централізованої держави. Пом. 2234 роки тому у 50 років (нар. 260 до н. е.).

1419 • Жан Безстрашний, герцог Бургундії (1404-19 рр.) з династії Валуа. Пом. 605 років років тому у 48 років (нар. 28 травня 1371 р.).

1791Іван Григорович Григорович-Барський, український архітектор (Покровська церква у Києві). Пом. 233 роки тому у 78 років (нар. 1713 р.).

1975Джордж Паджет Томсон, англійський фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики «за експериментальне відкриття дифракції електронів на кристалах» (спільно з Джозефом Девіссоном, 1937). Пом. 49 років тому у 83 роки (нар. 3 травня 1892 р.).

1976 • (Джеймс) Далтон Трамбо, американський письменник, кіносценарист, лауреат премії «Оскар» ("Спартак" [1960]; "Одинаки завжди сміливі", "Брати Ріко"). Пом. 48 років тому у 71 рік (нар. 9 грудня 1905 р.).

1979 • Агостіньо Нето, ангольський поет, політик, перший президент Анголи (1975-79 рр.). Пом. 45 років років тому у 57 років (нар. 17 вересня 1922 р.).

2003Едвард Теллер, американський фізик-ядерник мадярського походження, один з розробників атомної бомби (1945) і керівник проекту зі створення водневої бомби (1952). Пом. 21 рік тому у 95 років (нар. 15 січня 1908 р.).

2007 • Джейн Вайман (Сара Фукс), американська актриса, володарка «Оскара» ("Джонні Белінда" [1948]; "Втрачений тиждень", "Мій любий шпигун"; колишня дружина Рональда Рейгана). Пом. 17 років тому у 93 роки (нар. 4 січня 1914 р.).

2008Юрій Володимирович Покальчук, український письменник («Анатомія гріха», «Хуліган Зайчик», «Мама Рома і пацани», «Озерний вітер»), перекладач, літературознавець. Пом. 16 років тому у 67 років (нар. 24 січня 1941 р.).

Павло Скоропадський «Промова на засіданні Союзу гетьманців-державників»
Пряма Мова
Павло Скоропадський «Промова на засіданні Союзу гетьманців-державників»

Головні події 10 вересня

Битва біля Весонтіо

58 до н.е.

Відновлення православної ієрархії у Київській митрополії

1620

Остання страта на гільйотині

1977

«Герніка» повернулась до Іспанії

1981

Підлітковий запах «Nirvana»

1991