Цей день 14 вересня
258-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 108 днів. Іменинники — Марфа (Марта), Семен (Симеон).

Головні події 14 вересня

Всі події 14 вересня

775 • Під час кампанії проти болгар помер імператор Візантії Костянтин V. Йому наслідував його 25-літній син Лев IV, внук хозарського кагана Вірхора.

786 • Правителем Аббасидського халіфату став Харун Ар-Рашид (Справедливий), правління котрого увійшло в історію мусульман як "золотий вік" — халіфат досягнув економічного й культурного розквіту, Багдадський двір став центром інтелектуального і художнього життя Сходу, а сам халіф став героєм багаточисельних арабських казок, що увійшли до збірника "Тисяча і одна ніч".

1068 • У результаті повстання на великокняжий стіл киянами зведено полоцького князя Всеслава Брячиславича, а Ізяслав Ярославич був змушений залишити місто і рятуватись втечею до Польщі, де правив його двоюрідний брат Болеслав II Сміливий.

1131 • По смерті Балдуїна II з Бульйонської династії престол Єрусалимського королівства успадкувала його донька Мелісенда I.

1321 • У Равенні помер флорентійський поет, основоположник італійської літературної мови Данте Аліг'єрі. Він був з великими почестями похований у місцевій церкві Сан-П'єр Маджоре і лише через сім століть влада Флоренції скасувала смерний вирок Данте, який змусив його майже половину життя провести у вигнанні.

1402 • Під час рейду у Нортумбрію шотландці зазнали нищівної поразки на схилах пагорба Гомільдон-Гілл і втратили полоненими біля тисячі чоловік, включаючи командуючого Арчибальда Дугласа. Перемога Генрі «Хотспура» Персі сприяла посиленню його родини і прискорила її повстання проти короля Генріха IV Ланкастера.

1509 • В результаті землетрусу в Констатинополі зруйновано значну частину міста і загинуло близько 13 тисяч чоловік.

1557 • Магістр Тевтонського ордену Вільгельм Фюрстенберг заключив з польським королем військовий союз проти Росії. Але в Лівонській війні, котру невдовзі розпочав цар Московії Іван IV, війська ордену були розбиті, більша частина його територіальних володінь стали польсько-литовською власністю, північні території відійшли до Швеції, і Тевтонський орден припинив своє існування.

Нова історія
1645 • Відбулась вирішальна битва Громадянської війни в Шотландії — армія парламенту на чолі з Девідом Леслі здобула перемогу над військами шотландських роялістів Джеймса Грема у битві біля Філіпхоу. Ця перемога сприяла остаточному краху роялістів в Англійській революції XVII століття.

1741 • Німецький композитор Георг Фредерік Гендель закінчив роботу над одним із кращих своїх творів — ораторією «Месія», котру він написав усього за 23 дні.

1791Папська держава і Авіньон включени до складу Франції.

1812 • Через тиждень після кривавої перемоги над росіянами у битві біля Бородіно, армія Наполеона увійшла в Москву, котра виявилася безлюдною і залишеною військами. В Москві, головній меті військового походу Великої Армії, не виявилось ні царських урядовців, з котрими Наполеон планував обговорити умови миру, ні провіанту для військових. А після опівночі місто, підпалене російськими патріотами, охопила пожежа, котра позбавивила французів шансів пережити у Москві близьку зиму.

1829 • Між Росією і Туреччиною підписано Адріанопольський мир, що завершував війну 1828-29 років. Згідно з ним до Росії відійшло устя Дунаю, східне узбережжя Чорного моря, Туреччина визнала приєднання до Росії Грузії, Імеретії, Мегрелії, автономію Молдавії, Валахії та Сербії; Босфор і Дарданели оголошувались відкритими для проходу іноземними суднами.

1847 • В ході Мексикано-американської війни за спірні території американські війська під керівництвом генерала Вінфілда Скотта увійшли в Мехіко і підняли над містом американський прапор. Поразка Мексики була закріплена мирним договором, підписаним у лютому 1848 року, згідно з котрим Мексика визнавала Техас територією США.

1866 • У Москві за ініціативою князя Трубецького композитором М.Г Рубінштейном заснована консерваторія, яка сьогодні носить ім'я П. І. Чайковського.

1867 • Тиражем 1000 примірників в Німеччині опубліковано перший том «Капіталу» Карла Маркса. Книга є розширеним продовженням опублікованої в 1859 році праці «До критики політичної економії».

1901 • По смерті від отриманого в результаті замаху поранення Вільяма Мак-Кінлі віце-президент Теодор Рузвельт приніс присягу як 26-й президент Сполучених Штатів Америки.

1911 • У Києві в антракті спектаклю в міському театрі (нині — Національна опера України) анархо-комуніст і таємний інформатор охоронного відділення Дмитро Богров двома пострілами смертельно поранив голову Ради міністрів, міністра внутрішніх справ Російської імперії Петра Столипіна, який помер на 50-му році життя 18 вересня й за два дні був похований на території Києво-Печерської лаври.

1917 • Після провалу корніловського заколоту і арешту його керівників, в Петрограді утворено новий орган управління, Директорію на чолі з Олександром Керенським, котра спеціальним актом проголосила Росію республікою. Вона проіснувала майже два місяці і була повалена в ході Жовтневої революції, здійсненої соціалістами-революціонерами і більшовиками, котрі 7 листопада проголосили створення Російської Радянської Республіки.

1929 • На "Червоному" стадіоні в Києві футбольна команда "Динамо" провела свою першу міжнародну зустріч, в котрій програла збірній Нижньої Австрії з рахунком 3-4.

Новітня історія
1939 • У США в повітря піднявся перший вертоліт конструктора Ігора Івановича Сікорського "VS-300", котрим він керував особисто. Перші гелікоптери Сікорський почав будувати ще в 1909-10 роках, коли проживав у Києві, але тоді жоден із них не був дієздатним. Цього разу вертоліт піднявся у повітря на кілька метрів, будучи прив'язаним, але перекинувся і зазнав аварії.

1954 • На Тоцькому полігоні в Оренбурзькій області (Росія) проведено військові навчання Радянської армії із застосуванням справжньої атомної зброї. Суть навчань, проведених під керівництвом маршала Жукова, полягала у відпрацюванні можливостей прориву оборони супротивника з використанням ядерної зброї. За деякими даними для 10 тисяч мирних жителів навколишніх сіл і 43 тисяч військових, котрі брали участь у навчаннях, вони закінчились трагічно.

1960 • Для захисту своїх економічних інтересів і протидії транснаціональним концернам, що контролюють світовий видобуток нафти, у Багдаді Ірак, Іран, Кувейт, Саудівська Аравія і Венесуела заснували Організацію країн-експортерів нафти (ОПЕК). Згодом до ОПЕК приєдналось ще вісім: Катар (1961), Індонезія (1962-2008), Лівія (1962), Об'єднані Арабські Емірати (1967), Алжир (1969), Нігерія (1971), Еквадор (1973—1992, 2007), Габон (1975—1994). В 2007 р. до організації приєдналася Ангола і повернувся Еквадор. Станом на листопад 2010 року, на членів ОПЕК припадає 79% світових запасів нафти і 44% видобутку, що дає їм значний контроль над світовим ринком.

1979 • В Кабулі Голова Революційної ради Демократичної Республіки Афганіста Нур Мухамед Таракі убитий прибічниками прем'єр-міністра Хафізулли Аміна, котрий став новим керівником країни. Через два місяці Амін буде також убитий під час штурму президентського палацу радянським спецназом, і в грудні до влади в Афганістані прийде Бабрак Кармаль, а країну буде окуповано Радянською армією.

1984 • Відставний американський військовий льотчик Джо Кіттинджер першим у світі перелетів на повітряній кулі Атлантичний океан.

Наш час
1995 • У Брюсселі відбулась офіційна церемонія прийняття Індивідуальної програми співробітництва між Україною і НАТО.

2003 • За результатами щойно проведеного референдуму Швеція відмовилась від переходу на загальноєвропейську валюту євро.

2004 • У США офіційно вийшла гра The Sims 2 для Microsoft Windows. За перші десять днів гра продалась у кількості 1 мільйон копій і стала найпродаванішою грою 2004 року. Станом на квітень 2008 гра продалась у кількості 100 мільйонів примірників.

2010 • Сенат Франції схвалив законопроект, який заборонив жінкам носити паранджу, чадру і нікаб у публічних місцях.

Народились 14 вересня

786 — †9 серпня 833 • Абдуллах аль-Мамун, сьомий халіф (813-833 рр.) Аббасидського халіфату; покровитель наук.

1486 — †18 лютого 1535 • Генріх Корнеліус, німецький вчений-алхімік, письменник, лікар і астролог.

1618 — †30 листопада 1680 • Пітер Лелі (Пітер ван дер Фес), англійський художних голандського походження, ведучий портретист англійський XVII століття.

1760 — †15 березня 1842 • Луїджи Керубіні, італійський композитор (Два дні).

1769 — †6 травня 1859Александр фон Гумбольдт, німецький натураліст, один із засновників географії рослин, вчення про про життєві форми, загального землезнавства, кліматології. 255 років з дня народження.

1900 — †1 серпня 1946Андрій Андрійович Власов, радянський військовий, генерал-майор Червоної армії; після полонення в 1941 році, в 1943 році очолив Російську визвольну армію, котра воювала проти СРСР на боці Німеччини.

1914 — †5 грудня 1974 • П'єтро Джермі, італійський кінорежисер (В ім'я закону, Розлучення по-італійськи). 110 років з дня народження.

1947 • Сем Нілл, англійський актор (Парк Юрського періоду, У пащі безумства, Книга джунглів, Полювання за Червоним жовтнем).

1952 • Микола Васильович Гнатюк, український естрадний співак.

1955 • Стів Берлін, американський рок-музикант (Los Lobos: музика до фільму "Відчайдушний").

1959 • Мортен Харкет, норвезький поп-співак (A-ha). 65 років з дня народження.

1965Дмитро Анатолійович Медведєв, російський державний і політичний діяч, третій президент Російської Федерації (2008—12 рр.), голова уряду РФ (з 2012 р.).

1968 • Самая-Т (Тетяна Самая), українська поп-співачка («Крила»).

1983 — †23 липня 2011Емі (Джейд) Вайнхаус, британська співачка в стилі R&B, соул, джаз («Back to Black»).

Померли 14 вересня

9 до н.е.Децим Нерон Клавдій Друз (Германік, Друз-старший), римський полководець, консул (9 рік до н. е.), підкорювач германських племен ретів, фризів, хавків і батавів; прийомний син імператора Августа, брат імператора Тиберія, дід по батькові імператора Калігули і прадід імператора Нерона по матері. Пом. 2033 роки тому у 29 років (нар. 14 січня 38 до н. е.).

685 • Костянтин IV, імператор Візантії (668-85 рр.) з династії Іракліїв. Пом. 1339 років тому у 33 роки (нар. 652 р.).

1146 • Імад ад-Дін Зангі, емір Халеба та Мосула (1127-46 рр.), засновник династії Зангідів; батько Нур ад-Діна. Пом. 878 років тому у 59 років (нар. 1087 р.).

1321Данте Аліг'єрі, італійський поет епохи Відродження ("Божественна комедія"), автор філософських і політичних трактатів, творець сучасної літературної італійської мови. Пом. 703 роки тому у 56 років (нар. 21 травня 1265 р.).

1638Джон Гарвард, англійський місіонер і меценат, на честь якого названий Гарвардський університет. Пом. 386 років тому у 31 рік (нар. 26 листопада 1607 р.).

1712 • Джовані Доменіко Кассіні, французький астролог і астроном італійського походження; працюючи в Паризькій обсерваторії, відкрив чотири супутники Сатурна, проміжок в кільцях Сатурна ("Щілина Кассіні"), обертання Юпітера і Марса. Пом. 312 років тому у 87 років (нар. 8 червня 1625 р.).

1851Джеймс Фенімор Купер, американський письменник (Піонер, Слідопит, Останній з могіканів, Звіробой). Пом. 173 роки тому у 62 роки (нар. 15 вересня 1789 р.).

1852Артур Веллслі, перший герцог Веллінгтон ("Залізний герцог"), британський державний і військовий діяч, командувач англо-нідерландськими військами у битві при Ватерлоо, прем'єр-міністр Британії (1828-30 рр.). Пом. 172 роки тому у 83 роки (нар. 1 травня 1769 р.).

1927Айседора Дункан, американська танцівниця, балерина, одна з основоположнць танцю модерн; дружина Сергія Єсеніна, загинула в автокатастрофі. Пом. 97 років тому у 49 років (нар. 27 травня 1878 р.).

1936 • Ірвінг Грант Тальберг, американський кінопродюсер, один з 36 засновників Американської академії кіномистецтв; його іменем названо приз, що вручається на церемонії присудження "Оскарів" видатним кінопродюсерам. Пом. 88 років тому у 37 років (нар. 30 травня 1899 р.).

1937Томаш Масарик, чехословацький громадський і політичний діяч, перший Чехословацької республіки (1918-35 рр.). Пом. 87 років тому у 87 років (нар. 7 березня 1850 р.).

1982 • Джон Гарднер, американський письменник (Нікелева гора, Осіннє світло). Пом. 42 роки тому у 49 років (нар. 21 липня 1933 р.).

1982Грейс (Патрісія) Келлі, американська кіноактриса, лауреат «Оскара» (Високий місяць [1952], Провінційна дівчина [1954]; Вище суспільство, Наберіть "М" для вбивства, Заднє вікно, Піймати злодія), принцеса Монако. Пом. 42 роки тому у 53 роки (нар. 12 листопада 1929 р.).

1984 • Нодар Володимирович Думбадзе, грузинський письменник (Я, бабуся, Іліко і Іларіон, Я бачу сонце, Білі прапори). Пом. 40 років років тому у 56 років (нар. 14 липня 1928 р.).

1984 • Жанет Гейнор (Лора Гейнор), американська актриса, триразова лауреатка «Оскара» — першою удостоїлась цієї нагороди (Сьоме небо, Вуличний ангел, Схід сонця [1927-28]; Молода серцем). Пом. 40 років років тому у 78 років (нар. 6 жовтня 1906 р.).

2000Єжи Ґедройць, польський публіцист, видавець, громадський діяч. Пом. 24 роки тому у 94 роки (нар. 27 липня 1906 р.).

2005 • Роберт Вайз, американський кінорежисер, лауреат «Оскара» (Вестсайдська історія [1961], Звуки музики [1965]). Пом. 19 років тому у 91 рік (нар. 10 вересня 1914 р.).

2009Патрік Свейзі, американський кіноактор (Брудні танці, Привид, На гребені хвилі, Південь-Північ, Листи з тюрми). Пом. 15 років років тому у 57 років (нар. 18 серпня 1952 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 14 вересня

Помер Данте Аліг'єрі

1321

Битва при Гомільдон-Гілл

1402

Взяття Москви Наполеоном

1812

Замах на Петра Столипіна

1911

Російська республіка

1917