21 січня • В м. Гротон (штат Коннектикут) спущено на воду перший у світі атомний підводний човен «Наутілус» водомісткістю 3180 тон. Після завершення випробувань в 1954 році, "Наутілус" побив ряд рекордів для підводних кораблів, а у серпні 1958 року вперше в історії під водою досягнув географічного Північного полюсу Землі.
лютий
5 лютого • Нью-Йорк став першим містом світу, де стали застосовувати трикольорові світлофори.
6 лютого • По смерті короля Георга VI його 26-літня Єлизавета Маунтбаттенпроголошена королевою Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії. Через два місяці вона відмовилась змінити прізвище правлячої династії і наступного року коронувалась у Вестмінстерському абатстві як представниця дому Віндзорів.
14 лютого • У столиці Норвегії Осло почалися VI зимові Олімпійські ігри. Героєм змагань, які тривали до 25 лютого, став норвезький ковзаняр Ялмар Андерсен, який виграв золоті медалі на дистанціях 1500, 5 000 і 10 000 метрів.
21 лютого • 20-річна американська кінозірка Елізабет Тейлор вийшла заміж за англійського актора Майкла Уайлдінга. Це було її друге одруження, а попереду були ще шість, з яких два — з валійським актором Річардом Бартоном.
26 лютого • Прем'єр-міністр Вінстон Черчілль оголосив, що Британія створила власну атомну бомбу.
березень
4 березня • На 47-у році життя у нерівному бою з радянським МГБ загинувНіл Хасевич, український художник і графік, автор візуального образу Української Повстанської Армії.
8 березня • У Пенсільванському госпіталі (Філадельфія) вперше застосовано апарат «штучне серце» — він протягом 80 хвилин підтримував життєдіяльність 41-річного Пітера Дюрінга, якому здійснювалась операція на серці.
10 березня • На Кубі відбувся військовий перворот, в результаті якого від влади було усунуто президента Пріо Сокарраса і встановлено диктатуру генерала Батісти. Він був повалений в 1959 році в ході Кубинської революції.
16 березня • За одну добу (15-16 березня) в містечку Чилаос на острові Реюньон (Маскаренські острови в Індійському океані) випала рекордна кількість опадів — 1870 мм (7554 тонн води на один акр).
20 березня • Конгрес США ратифікував мирну угоду з Японією.
квітень
3 квітня • Американський співак Гаррі Белафонте записав на студії RCA Victor свій перший альбом з відомими хітами "Dogs A-Roving", "Chimney Smoke" та ін.
7 квітня • Обкладинку журналу «Life» прикрасило фото Мерилін Монро, що знаменувало початок її зіркової артистичної кар'єри і становлення як секс-символа 1950-х років. За даними Американського інституту кіно вона й сьогодні входить до десятки найбільших кінозірок всіх часів.
22 квітня • Підрив атомної бомби в штаті Невада став першим ядерним вибухом, показаним по телебаченню в прямому ефірі — його спостерігало 35 мільйонів американців.
28 квітня • Формальне припинення окупації Японії — набув чинності мирний договір, підписаний в листопаді 1946 року представниками 48 держав і Японією. Радянський Союз підписати договір відмовився.
травень
2 травня • Початок нової ери в пасажирській авіації — в перший рейс за маршрутом Лондон — Йоганнесбург відправився реактивний літак "Комета" з 36-а пасажирами на борту.
червень
3 червня • На студії Columbia Records Френк Сінатра записав сьогодні вже класичну композицію «Birth of the Blues».
липень
19 липня • Президент Фінляндії Юхо Паасіківі відкрив у Хельсинкі XV Літні Олімпійські ігри, в котрих вперше взяли участь спортсмени Радянського Союзу і зайняли друге місце в командному медальному заліку. Всього у змаганнях брали участь 69 країн, між якими розігрувалося в цілому 43 комплекти медалей в 149 категоріях.
22 липня • На міському стадіоні у Тампере (Фінляндія) відбувся повторний матч 1/8 фіналу олімпійського турніру між збірними СРСР і Югославії. Радянська команда зазнала поразки з рахунком 1:3 (м'яч престижу забив Всеволод Бобров). Після провалу на першій для СРСР Олімпіаді, та ще й у суперництві із країною норовливого маршала Тіто, політбюро ЦК КПРС розформувало команди ЦСКА і ВПС — основу олімпійської збірної, а сама збірна припинила своє існування на два роки.
23 липня • Почала діяти Європейська спільнота з вугілля та сталі, створена попереднього року згідно з Паризьким договором терміном на 50 років з метою об'єднання вугільних та сталеливарних ресурсів Бельгії, Західної Німеччини, Італії, Люксембургу, Нідерландів та Франції.
23 липня • В Єгипті здійснено військовий переворот — члени підпільної організації «Вільні офіцери», очолюваної полковником Гамалем Абделем Насером, захопили владу і змусили короля Фарука призначити генерала Мухаммеда Нагуйба головнокомандуючим збройними силами країни. Через три дні Фарук, звинувачуваний у корупції і поразці в арабо-ізраїльській війні, зрікся престолу на користь свого сина Фуада і виїхав з країни.
25 липня • Пуерто-Ріко набула статус «вільно приєднаної до США країни» з внутрішнім самоврядуванням.
26 липня • Король Єгипту Фарук зрікся престолу на користь свого семимісячного сина Фуада і залишив країну.
серпень
3 серпня • В Гельсинкі пройшла церемонія урочистого закриття XV Олімпійських ігор, в котрих вперше взяли участь спортсмени з СРСР.
11 серпня • Після визнання парламентом країни недієздатності короля Талала із-за його психічної хвороби принца Хусейназ династії Хашемітів проголошено монархом Йорданії. Формально Хусейна було короновано 14 листопада 1953 року в день його 18-ліття. Він став третім конституційним монархом Іорданії і правив країною до своєї смерті в 1999 році, найдовше із усіх правителів 20-го століття.
12 серпня • У Москві за вироком Військової колегії Верховного суду СРСР розстріляно тринадцять підсудних за сфабрикованою справою про антирадянську діяльність Єврейського антифашистського комітету (ЄАК), серед яких було кілька відомих поетів, через що подія отримала назву «Ніч страчених поетів». Всього у справі ЄАК було репресовано 125 чоловік, у тому числі 23 були розстріляні і 6 померли в ході слідства. Згодом всі засуджені по цій справі були реабілітовані.
13 серпня • Німеччина та Японія увійшли до складу Міждународного Валютного Фонду.
вересень
8 вересня • У США вперше вийшов друком роман Ернеста Хемінгуея «Старий і море».
23 вересня • Американський боксер Роккі Марчіано став чемпіоном світу в тяжкій вазі серед професіоналів — в 13-у раунді він нокаутував володаря титулу Джерсі Джо Уолкота. Через чотири роки Марчіано залишив спорт, не програвши жодного професійного бою — із 49 боїв у 43-х він переміг нокаутами.
жовтень
3 жовтня • В районі островів Монте-Белло біля північно-західного узбережжя Австралії Великобританія провела перше випробування власної атомної бомби. В ході Другої світової війни близько 50 британських вчених працювало в США над створенням першої атомної бомби; після війни більшість з них повернулись на батьківщину і в 1947 році почали роботу над британським атомним проектом, котрим керував Вільям Пенні. У лютому 1952 року британський прем'єр Вінстон Черчілль офіційно заявив про плани провести випробування атомної зброї, котрі були здійснені 3 жовтня 1952 року — 25-кілотонна бомба, аналогічна скинутій американцями на Нагасакі, була успішно випробувана з борту фрегата "Плім". Британія стала третьою ядерною державою.
14 жовтня • За 5 місяців до смерті Сталіна завершив роботу XIX з'їзд Компартії Радянського Союзу, який зібрався через 13 років після попереднього і на котрому відбувся останній публічний виступ Сталіна; на ньому було затверджено директиви п'ятої п'ятирічки і змінено назву партії з ВКП(б) на КПРС.
23 жовтня • Нобелівська премія в галузі медицини присуджена вихідцю з України американському мікробіологу Селмарту Ваксмау за відкриття ефективних методів лікування туберкульозу.
23 жовтня • У Нью-Йорку відбулась прем'єра фільму Чарлі Чапліна «Вогні рампи», перший показ якого відбувся 16 жовтня в Британії. Наступного року фільм був номінований на «Оскар», але отримав нагороду лише через 20 років.
листопад
1 листопада • Над атолом Еніветок, що входить до тихоокеанських Маршалових островів, США підірвали першу в світі водневу бомбу. Теромоядерний пристрій з кодовою назвою "Майк", теоретичну розробку котрого здійснили Едвард Теллер і Станіслав Улам, важив 82 тони, а його потужність складала 10.4 мегатони (разів у 500 більше, ніж бомба, скинута на Хіросіму). За хвилину гриб вибуху досягнув висоти близько 35 кілометрів, а за годину став до 90 кілометрів у діаметрі. Опонентом створення водневої бомби свого часу виступив Роберт Оппенгеймер, один з "батьків" атомної бомби, котрий вважав, що створення подібної зброї лише прискорить гонку озброєння. Наступного року випробування термоядерної бомби провів СРСР, а до кінця 1970-х років вже сім країн мали власні водневі бомби.
4 листопада • Королева Великобританії Єлизавета II, котра зайняла престол після смерті свого батька Георга VI, вперше відкрила засідання парламенту країни.
4 листопада • По американському каналу CBS в прямому ефірі проведено комп'ютерне моделювання очікуваних результатів президентських виборів — базуючись на аналізі симпатій електорату в період з 1944 по 1948 рік, перший комерційний електронний комп'ютер UNIVAC передбачив, що Дуайт Ейзенхауер переможе опонента Адлаї Стівенсона з великим відривом. Ці результати суттєво відрізнялись від прогнозів Інституту Геллапа, отриманих на основі соціологічних опитувань, однак виявились напрочуд точними: Ейзенхауер отримав 438 голосів виборщиків, Стівенсон — 93; помилка комп'ютера при цьому склала лише 4 голоса.
16 листопада • У Львові на 81-му році життя померла одна із найбільш славетних українських співачок Соломія Амвросіївна Крушельницька. Світове визнання вона здобула своїм унікальним лірико-драматичне сопрано із широким діапазоном у три октави зі специфічним «оксамитовим» тембром та блискучою акторською грою.
25 листопада • В театрі "Амбассадорз" в Лондоні у присутності 453-х глядачів відбулась прем'єра спектаклю «Мишоловка» з Річардом Аттенборо і Шейлою Сім у головних ролях. Схвально зустріта публікою, детективна історія, написана Агатою Крісті на основі її ж радіоп'єси «Три сліпі мишки», стала найуспішнішою театральною постановкою 20-го століття — в день першого спектаклю ще були живі Черчілль, Сталін та Ейзенхауер, а до 2000-го року на 20 тисячах постановках побувало більше 10 мільйонів глядачів.
грудень
3 грудня • В Празі за звинуваченям у співробітництві із західними розвідками і сіонізмі повішено 11 високопоставлених функціонерів Чехословацької компартії, в тому числі її колишній генсек, віце-прем'єр Рудольф Сланскі. У 1963 році він був реабілітований, а в 1968 році — посмертно поновлений в рядах компартії.
5 грудня • За високої вологості, низької температури і повної відсутності вітру Лондон почав огортати густий смог, який розсіявся лише через чотири дні. Через високу концентрацію у ньому промислових, транспортних і побутових викидів у місті померло щонайменше чотири тисячі чоловік, в основному дітей і літніх людей, протягом наступних тижнів — ще зо вісім тисяч.
Народились 1952 року
20 січня • Пол Стейнлі (Ейзен), американський співак (Kiss).
лютий
8 лютого • Віктор Проскурін, російський актор ("Білоруський вокзал", "Велика перерва", "Воєнно-польовий роман", "Жорстокий романс", "Сім днів після убивства", "Афганський злом", "Любов.ру").
25 квітня • Владислав Олександрович Третьяк, російський хокеїст (воротар), чемпіон Олімпійських ігор (1972, 1976, 1984), світу (1970-71, 1973-75, 1978-79, 1981-83), Європи (1970, 1973-75, 1978-79, 1981-83), СРСР (1970-73, 1975, 1977-84), кубка Канади (1981).
травень
14 травня • Дейвід Бірн, англійський рок-співак (Talking Heads: "Love Goes to Building on Fire"), композитор (саундтрек до кінофільму "Правдиві історії").
14 травня • Роберт Земекіс, американський кінорежисер, лауреат премії «Оскар» ("Форест Гамп" [1994]; "Назад у майбутнє", "Вона стала смертю", "Хто підставив кролика Роджера", "Роман з каменем").
червень
4 червня • Броніслав Марія Коморовський, польський історик і політик, президент Польщі (з 2010 р.).
7 червня • Лаєм Нісон, ірландський актор ("Банди Нью-Йорка", "Мертвий басейн", "Список Шиндлера", "Роб Рой", "Зоряні війни: Епізод I — Примарна загроза", "Підозрюваний").
7 червня • Дарья Донцова (Агрипіна Аркадіївна Донцова), російська письменниця, автор детективів.
16 червня • Олександр Геннадійович Зайцев, радянський фігурист, дворазовий Олімпійський чемпіон [1976, 1980].
17 червня • Володимир Тимофійович Лановий, український економіст, політик.
18 червня • Ізабелла Росселіні, французька модель, актриса («Смерть їй пасує», «Твін Пікс», «Безчестя», «Голубий вельвет»).
20 червня • Джон Гудмен, американський актор (Розанна, Флінстоуни, Народжений вчора, Король Ральф).
5 липня • Іван Заєць, український політик, народний депутат Верховної Ради України І, II, III, IV та VI скликань.
12 липня • Ліз Мітчел, британська співачка (Boney M: «Rasputin», Daddy Cool, Brown Girl in the Ring, Rivers of Babylon).
17 липня • Дейвід Гасселгофф, американський актор (Рятувальники з Малібу), співак німецького походження.
21 липня — †11 серпня2014 • Робін Вільямс, американський актор, лауреат «Оскара» (З добрими намірами [1997]; Міссіс Даутфаєр, Куди ведуть мрії, Джуманджи, Розумник Вілл Хантінг, Безсоння).
28 липня • Маха Вачхіралонгкон, 10-й король Таїланду (Рама X) з династії Чакрі (з 2016 р.).
31 липня • Гельмут Балдеріс, латиський хокеїст ("Динамо" Рига, ЦСКА Москва); кращий нападаючий Чемпіонату світу 1977 року.
серпень
1 серпня • Петро Миколайович Симоненко, перший секретар Комуністичної партії України, депутат Верховної ради.
18 серпня — †14 вересня2009 • Патрік Свейзі, американський кіноактор (Брудні танці, Привид, На гребені хвилі, Південь-Північ, Листи з тюрми).
21 серпня • Джо Страммер (Джон Меллорз), англійський рок-музикант, співак (The Clash: 1977, Capital Radio, Career Opportunities, I'm So Bored with the USA, Police and Thieves, Complete Control, Stay Free, Brand New Cadillac, Death or Glory, Jimmy Jazz).
вересень
2 вересня • Джиммі (Джеймс Скотт) Коннорс, американський тенісист, восьмиразовий переможець турнірів Великого шолому (Australian Open [1974], Уімблдон [1974, 1982], U.S. Open [1974, 1976, 1978, 1982, 1983]), перша ракетка світу (1974-78), 12 років підряд каінчував сезон в трійці кращих тенісистів.
9 вересня • Дейв Стюарт, англійський рок-музикант (Eurythmics: Sweet Dreams, Who's That Girl, Right by Your Side, Here Comes the Rain Again; Tourists: Loneliest Man in the World).
12 вересня • Джеррі Беклі, американський рок-співак, музикант, лауреат "Гремі" (група America: A Horse with No Name, Sister Golden Hair, Tin Man, Ventura Highway, Lonely People, You Can Do Magic).
14 вересня • Микола Васильович Гнатюк, український естрадний співак.
16 вересня • Міккі Рурк (Філіп Андре Рурк), американський актор (Куля, 9 1/2 тижнів, Кривавий четвер, Рік дракона, Жар тіла, Місто страху, Серце ангела, Дика орхідея, Харлі Девідсон і ковбой Мальборо, 1941); лауреат премії «Золотой глобус».
25 вересня — †10 жовтня2004 • Крістофер Рів, американський актор (Супермен, Чорний лис, Десь у часі, Прокляте селище).
28 вересня — †18 жовтня2012 • Сільвія Марія Крістель, голландська актриса (Еммануель, Коханець леді Чаттерлей, Конкорд: Аеропорт'79, Школа краси).
жовтень
6 жовтня • Володимир Олександрович Гусинський, російський політик, підприємець, медіа-магнат.
7 жовтня • Людмила Іванівна Турищева, українська гімнастка, чотириразова олімпійська чемпіонка (1972), дворазова чемпіонка світу та Європи, президент Федерації гімнастики України.
7 жовтня • Володимир Володимирович Путін, російський політик, другий президент Російської Федерації.
8 жовтня • Едвард Цвік, американський кінорежисер («Легенди осені», «Останній самурай», «Кривавий діамант»), продюсер («Закоханий Шекспір», «Трафік», «Я — Сем»), сценарист; лауреат премії «Оскар» («Закоханий Шекспір», 1999).
14 жовтня — †21 березня2011 • Микола Юхимович Андріанов, російський гімнаст, семиразовий чемпіон Олімпійських ігор (1976); до 2008 року на його рахунку було більше олімпійських нагород (всього 15), ніж у будь-якого іншого спортсмена-чоловіка у світі.
19 жовтня • Вероніка Кастро, мексиканська актриса («Багаті також плачуть», «Дика Роза»), співачка, телеведуча.
22 жовтня • Джефф (Лінн) Голдблюм, американський актор (Коти й собаки, Парк Юрського періоду, День незалежності, Муха, Сілверадо, Бажання смерті).
27 жовтня • Роберто Беніньї, італійський актор і режисер; лауреат «Оскара» (Життя прекрасне [1999]; Залишилось тільки заплакати, Ніч на Землі).
листопад
3 листопада • Лесь (Олександр Сергійович) Подерв'янський, український письменник (Блеск i нiщета пiдарасiв, Король Літр, Павлік Морозов. Епічна трагедія, Утопія), художник.
5 листопада • Олег Володимирович Блохін, український футболіст ("Динамо" Київ), володар "Золотого мяча" як кращий футболіст Європи (1975), дворазовий переможець Кубка кубків УЕФА (1975, 1986), Суперкубка УЕФА (1975); в чемпіонатах СРСР зіграв рекордну кількість матчів (432), в яких забив рекордну кількість голів (211); футбольний тренер.
22 листопада • Савік Шустер, канадський журналіст, телеведучий.
29 листопада • Джефф Фейхі, американський актор (Беззаконня, Холодне серце, Епіцентр, Занадто тяжко померти, Очі вовка, Рисувальник, Праведна кров, Психо 3, Сілверадо).
19 лютого • Кнут Гамсун (Кнуд Петерсон), норвезький письменник (Голод, Пан, Жінки біля колодязя, Соки землі); лауреат Нобелівської премії (1920). 72 роки тому у 93 роки (нар. 4 серпня1859 р.).
18 березня • Ісаак Прохорович Мазепа, український громадський, політичний і держержавний діяч, міністр внутрішніх справ Української Народної Республік (1919-20 рр.), голова Ради народних міністрів УНР (1919-20 рр.), міністр земельних справ УНР (1920), голова уряду УНР на еміграції (1948-52 рр.). 72 роки тому у 68 років (нар. 16 серпня1884 р.).
31 березня • Вальтер Фрідріх Шелленберг, керівник військової розвідки Третього рейху. 72 роки тому у 42 роки (нар. 16 січня1910 р.).
6 травня • Марія Монтессорі, італійський лікар, педагог, перша італійка, що стала доктором медицини; прославилась розробкою унікальної педагогічної методики для роботи з соціально занедбаними дітьми. 72 роки тому у 82 роки (нар. 31 серпня1870 р.).
31 липня • Рауль Густав Валленберг, шведський дипломат; в роки Другої світової війни врятував життя десяткам тисяч мадярських євреїв. 72 роки тому у 40 років (нар. 4 серпня1912 р.).
22 вересня • Каарло Юго Стольберг, фінський державний та політичний діяч; перший президент Фінляндії (1919-25 рр.). 72 роки тому у 87 років (нар. 28 січня1865 р.).
26 вересня • Джордж Сантаяна, американський філософ, представник критичного реалізму (Сенс краси, Інтерпретація релігії і поезії, Скептицизм і тваринна віра, Реалії буття). 72 роки тому у 89 років (нар. 16 грудня1863 р.).
26 жовтня • Хетті Макденіел, американська актриса, лауреат «Оскара» (Віднесені вітром" [1940]), перша чорношкіра, удостоєна цієї нагороди. 72 роки тому у 58 років (нар. 10 червня1894 р.).
9 листопада • Хайм Вейцман, перший президент Ізраїлю (1948-52 рр.). 72 роки тому у 78 років (нар. 27 листопада1874 р.).
15 листопада • Василь Григорович Кричевський, український художник, архітектор, графік; автор державного герба УНР, прийнятого Центральною Радою. 72 роки тому у 79 років (нар. 12 січня1873 р.).
18 листопада • Поль Елюар (Ежен Грендель), французький поет-сюрреаліст (Місто скорботи, Любов — поезія, Саме життя, Зуміти сказати все). 72 роки тому у 57 років (нар. 14 грудня1895 р.).
29 грудня • Іван Антонович Кочерга, український драматург (Фея гіркого мигдалю, Алмазне жорно, Свіччине весілля, Ярослав Мудрий, Пророк). 72 роки тому у 71 рік (нар. 6 жовтня1881 р.).