Цей день 11 серпня
224-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 142 дні. Іменинники — Костянтин, Кузьма, Михайло, Серафима. В Чаді святкують День незалежності, а в Зімбабве — День героїв.

Головні події 11 серпня

Всі події 11 серпня

3114 до н. е. • Початок відліку за Довгим календарем майя, яким крім них у доколумбовий період користувались також ацтеки і тольтеки.

2492 до н. е. • За легендою, цього дня нащадок Ноя Гайк підбурив у Вавилоні повстання проти тирана Бела, сина Посейдона й німфи Лівії, й повернувся до Вірменії, поклавши початок вірменського царства.

106 • Переможно завершивши другий похід проти даків взяттям їх столиці і вбивством вождя Децебала, південно-західна частина Дакії рішенням імператора Траяна стала римською провінцією. Тріумф у п'ятирічній війні Римська імперія відзначила 123-денним святкуванням по всій країні.

Середні віки
991 • Данці під проводом Олафа Трігвасона й Гутмунда, котрі вторглися на Британські острови, розгромили англосаксів у битві біля Молдоні. У бою загинув ватажок англосаксів Брітнот.

1259 • Під час облоги фортеці Дяоюй (нині — Чунцін, Китай) у віці 50-и років помер великий хан Монгольської імперії Мунке, за 8 років правління якого були підкорені території сучасних Іраку та Сирії і царство Далі у сучасній провінції Юньнань. Його смерть спричинила чотирирічну війну між спадкоємцями, в якій переможцем став молодший брат Мунке Хубілай.

1378 • У битві на ріці Вожа московське військо Дмитрія Донського отримало перемогу над військом Золотої орди під командування мурзи Бегича.

1471 • Між московським князем Іваном III Васильовичем і урядом Новгородської республіки в селищі Коростиня підписано мирний договір, який завершив Другу московсько-новгородську війну. Коростинський мирний договір засвідчував підкорення Новогородської республіки Московському князівству у внутрішній, церковній і зовнішній політиці.

1492 • По смерті Іннокентія VIII 214-м папою римським став 61-річний Родріго Борджіа, що правив під іменем Олександр VI. Віддаючи перевагу міжнародній дипломатії над зміцненням авторитету Церкви, за 11 років понтифікату він значно розшиив володіння Папської області, перетворивши її на централізовану державу.

Нова історія
1733 • Російські війська під командою Петра Лассі перейшли польський кордон і за три тижні підійшли до Варшави, що стало початком Війни за польську спадщину, в якій коаліція у складі Росії, Австрії і Саксонії отримала перемогу над союзом Франції, Іспанії та Сардинського королівства і домоглась утвердженням на польському престолі саксонського курфюрста Фрідріха Августа II, що правив Річчю Посполитою під іменем Август III.

1773 • Колишній донський козак Ємельян Пугачов оголосив себе російським імператором Петром III і видав маніфест, що закликав "козаків, калмиків і татар повалити владу дворян-злодіїв"; згодом під знамена Пугачова стало близько 25 тисяч невдоволених і повстання охопило значну частину південної Росії.

1804 • Імператор Священної Римської імперії Франц II Габсбург прийняв ним же запроваджений спадковий титул імператора Австрії, якою під іменем Франц I він правив більше 30 років. Як домінуюча сила у Німецькому союзі, Австрійська імперія не змогла протистояти прусській експансії, і в 1867 році була вимушено тансформована у дуалістичну монархію, відому як Австро-Угорщина.

1863 • Франція встановила свій протекторат над Камбоджою.

1887 • Американський астроном Асаф Холл відкрив перший супутник Марса — Деймос.

1919 • Президент Німеччини Фрідріх Еберт підписав нову конституцію країни, прийняту у Веймарі 31 липня Національними установчими зборами, що стало початком нового етапу існування Німецької держави. Веймарська республіка, яка офіційно називалась Німецька держава, проіснувала до 1933 року, коли до влади в Німеччині прийшов Адольф Гітлер.

1922 • В якості слів гімну Німеччини затверджена перша строфа віршу "Дойчланд, Дойчланд юбер аллес", написаного в 1848 році професором Августом Генріхом Гофманом фон Фаллерслебеном. Музикою гімну стала мелодія Йозефа Гайдна, написана в 1797 році як гімн Австрійської імперії. В роки нацизму слова "Німеччина понад усе" набули націоналістичного підтексту, хоча їх первинний зміст був у заклику до об'єднання роздробленої країни. Після Другої Світової війни гімн було відмінено, але в 1950 році знову відновлено зі словами третьої строфи. Сьогодні це гімн об'єднаної Німеччини.

1933 • У Маріуполі на заводі "Азовсталь" запущено першу домну.

Новітня історія
1947 • У газеті «Правда» опубліковано статтю Дмитра Шепілова «Радянський патріотизм», яка стала початком кампанії зі звинувачення діячів культури у космополітизмі.

1952 • Після визнання парламентом країни недієздатності короля Талала із-за його психічної хвороби принца Хусейназ династії Хашемітів проголошено монархом Йорданії. Формально Хусейна було короновано 14 листопада 1953 року в день його 18-ліття. Він став третім конституційним монархом Іорданії і правив країною до своєї смерті в 1999 році, найдовше із усіх правителів 20-го століття.

1958 • Сингл Елвіса Преслі «Hard Headed Woman» став "золотим".

1959 • У Москві відкрито міжнародний аеропорт Шереметьєво.

1960 • Французька колонія Чад здобула незалежність.

1962 • Перемігши орєхово-зуєвську команду «Знамя труда» з рахунком 2:0, донецький «Шахтар» вдруге підряд став володарем Кубка СРСР з футболу.

1965 • У Воттсі, населеному переважно чорношкірими передмісті Лос-Анжелеса, почались масові заворушення, спричинені жорстокими і расистськими діями поліції. Наступного дня вони перекинулись на центральну частину міста, де були розгромлені сотні магазинів, будівель, машин, вчинені напади на білих мешканців. Повстання у Воттсі, в яких брало участь до 35 тисяч чоловік, тривали до 17 серпня і спричинили смерті 34-х людей, поранення 1032, арешт більше 4 тисяч осіб і загальні збитки на суму понад 40 мільйонів доларів.

1973 • Центральне телебачення СРСР розпочало показ 12-серійний телефільм режисера Тетяни Ліознової «Сімнадцять миттєвостей весни» за однойменним романом Юліана Семенова. Головним консультантом серіалу, який щоденно до 24 серпня збирав від 60 до 80 мільйонів глядачів, під псевдонімом «генерал-полковник С. К. Мішин» виступив перший заступник голови КДБ СРСР генерал армії С. К. Цвігун.

1979 • У небі над Дніпродзержинськом (Дніпропетровська область) через помилку авіадиспетчера в повітрі зіткнулись два літаки «Ту-134», в результаті чого загинули всі 178 особи, які на них знаходились, зокрема 17 футболістів футбольної команди «Пахтакор» (Ташкент), яка летіла з Узбекистану на матч до Мінська. За кількістю жертв ця авіакатастрофа в історії України і «Ту-134» займає перші місця, в історії Радянського Союзу і зіткнень в повітрі в світі — другий, а серед зіткнень літаків взагалі — третє.

1984 • Президент США Рональд Рейган, готуючись до свого щотижневого радіовиступу, під час перевірки мікрофона і в надії, що запис не ведеться, виголосив фразу: "Дорогі американці, я радий повідомити вас, що щойно підписав закон про оголошення Росії поза законом на всі прийдешні часи. Бомбардування почнеться через п'ять хвилин". Жарт Рональда Рейгана став надбанням широкої громадськості і офіційна реакція СРСР, у вигляді заяви ТАРС, була досить різкою: "В Радянському Союзі з осудом ставляться до безпрецедентно ворожого випаду президента США. Подібна поведінка несумісна з високою відповідальністю, яку несуть керівники держав, насамперед тих, що володіють ядерною зброєю".

1989 • Польський Сенат, в якому більшість мали представники Солідарності, прийняв резолюцію, в котрій висловлювався жаль з приводу участі Польщі в очолюваній Радянським Союзом інтервенції в Чехословаччину в 1968 році.

1989 • Рішенням Верховного Суду УРСР "справу Спілки визволення України" закрито через відсутність складу злочину в діях засуджених. Усіх засуджених реабілітовано.

Наш час
1999 • На всій території Європи спостерігалось рідкісне явище — повне сонячне затемнення. Найкраще його було видно в столиці Румунії Бухаресті — там воно було стовідсоткове. В Угорщині затемнення співпало з проведенням гран-прі «Формули-1».

2016Майкл Фелпс став 22-разовим олімпійським чемпіоном, здобувши чотири золоті медалі в плаванні на Олімпійських іграх у Ріо.

Народились 11 серпня

1081 — †23 травня 1125 • Генріх V (Генріх Сальє), німецький король і імператор Священної Римської імперії (з 1106 р.), останній з Салічної (Франконської) династії; син Генріха IV.

1837 — †24 червня 1894Марі Франсуа Саді Карно, французький інженер і политик, президент Франції (1887-94 рр.).

1858 — †5 листопада 1930 • Хрістіан Ейкман, голландський лікар; відкрив вітамін B1, лауреат Нобелівської премії (1929).

1860 — †26 вересня 1939Отто Тітус Блаті, угорський інженер-електрик; винахідник електричного трансформатора, стабілізатора напруги, лічильника змінного струму, електродвигуна, турбогенератора.

1876 — †22 вересня 1958 • Мері Робертс Райнхарт, американська письменниця, автор детективів.

1939Анатолій Михайлович Кашпіровський, український лікар-психотерапевт. 85 років з дня народження.

1943 • Первез Мушарраф, пакистанський військовий і політичний діяч, 10-й президент Пакистану (2001-10 рр.).

1948 — †19 січня 1969 • Ян Палах, чеський студент, активіст протестного руху проти окупації Чехословаччини військами Радянського Союзу та інших країн Варшавського договору.

1950 • Ерік Кейт Браунн, рок-музикант (Iron Butterfly: In-A-Gadda-Da-Vida).

1950Стів(ен) Возняк, американський комп'ютерник українського походження, співзасновник (разом зі Стівом Джобсом) компанії Apple Computers (1976).

1953Халк Хоган (Террі Джин Боллі), американський професійний борець, актор (Містер Няня, Командос з передмісття, Ніжність в раю).

1955 — †26 березня 2018Сергій Пантелійович Мавроді, російський підприємець, засновник «МММ».

1970 • Джанлука Песотто, італійський футболіст ( «Ювентус»), віце-чемпіон Європи (2000).

1973 • Віталій Владиславович Косовський, український футболіст, півзахисник "Динамо" Київ.

1978 • Кріс Келлі, американський реппер (Kris Kross).

Померли 11 серпня

1002 • Аль-Мансур, арабський полководець, хаджиб, фактичний правитель Кордовського халіфату в часи його найбільшого розквіту. Пом. 1022 роки тому у 64 роки (нар. 938 р.).

1259 • Мунке, четвертий великий хан (1251-59 рр.) Монгольської імперії; внук Чингізхана, син Толуя, брат Хубілая. Пом. 765 років років тому у 50 років (нар. 1209 р.).

1456Янош Гуньяді, воєвода Трансильванії, реґент угорського королівства (1446—53 рр.); батько угорського короля Матвія Корвіна. Пом. 568 років тому десь у 49 років (нар. бл. 1407 р.).

1464 • Микола Кузанський (Ніколас Кребс), німецький філософ, юрист, математик. Пом. 560 років років тому у 63 роки (нар. 1401 р.).

1614Лавінія Фонтана, італійська художниця, представниця маньєризму. Пом. 410 років років тому у 62 роки (нар. 24 серпня 1552 р.).

1654 • Іслам III (Іслам Герей), кримський хан (1644—1654 рр.). Пом. 370 років років тому у 50 років (нар. 1604 р.).

1680Іван Дмитрович Сірко, козацький полковник, кошовий отаман Запорозької Січі й усього Війська Запорозького Низового. Пом. 344 роки тому у 70 років (нар. 1610 р.).

1919Ендрю Карнегі, американський промисловець і філантроп, один з найбагатших людей свого часу, найбільший філантроп першої половини 20-го століття: "Нема більш принизливого культу, ніж поклоніння грошам". Пом. 105 років років тому у 84 роки (нар. 25 листопада 1835 р.).

1932 • Степан Васильович Васильченко, український письменник ("Мужицька арихметика", "Окопний щоденник, "Чарівниця", "Минають дні", "В бур'янах"). Пом. 92 роки тому у 53 роки (нар. 8 січня 1879 р.).

1932 • Максиміліан Олександрович Волошин (Кирієнко-Волошин), російський поет і художник українського походження. Пом. 92 роки тому у 55 років (нар. 28 травня 1877 р.).

1996Ванга (Вангелія Пандева Димитрова), болгарська провидиця. Пом. 28 років тому у 85 років (нар. 31 січня 1911 р.).

2014Робін Вільямс, американський актор, лауреат «Оскара» (З добрими намірами [1997]; Міссіс Даутфаєр, Куди ведуть мрії, Джуманджи, Розумник Вілл Хантінг, Безсоння). Пом. 10 років років тому у 62 роки (нар. 21 липня 1952 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 11 серпня

Римське завювання Дакії

106

Закінчення Московсько-новгородської війни

1471

Франц Габсбург — перший імператор Австрії

1804

Веймарська республіка

1919

Повстання у Воттсі

1965