Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1953 року

Головні події 1953 року

Політичні лідери 1953 року

Іспанія: Франсиско Франко (1939-75) • Великобританія: Вінстон Черчілль (1951-55), Єлизавета II (з 1952) • НДР: Отто Гротеволь (1949-64), Вільгельм Пік (1946-60) • ООН: Даґ Гаммаршельд (1953-61) • Португалія: Антоніу ді Салазар (1951-68) • СРСР: Йосиф Сталін (1922-53), Микита Хрущов (1953-64) • США: Гаррі Трумен (1945-53), Дуайт Ейзенхауер (1953-61) • УРСР: Леонід Мельников (1949-53), Олексій Кириченко (1953-57) • ФРН: Конрад Аденауер (1949-63) • Французька республіка: Венсан Оріоль (1947-54).

Всі події 1953 року

13 січня - В радянських газетах "Правда" та "Известия" опубліковано повідомлення ТАРС про розкриття "змови кремлівських лікарів, винних у смерті вищих керівників КПРС, радянського уряду та збройних сил": дев'ять ведучих лікарів, більшість з яких — євреї, звинувачувались у вбивстві секретаря ЦК Андрія Жданова та начальника ГПУ Радянської армії Олександра Щербакова. Через три місяці, вже після смерті Сталіна, "справу лікарів" було оголошено фальсифікацією, а з підозрюваних, двоє з яких померло під час слідства, — знято обвинувачення.

14 січня - На засіданні парламенту Югославії маршал Йосип Броз Тіто обраний першим комуністичним президентом країни.

23 січня - В ході Січневого повстання у Венесуелі повалено диктатуру генерала Маркоса Переса Хіменеса. Військовий режим адмірала Ларрасабаля, котрий прийшов до влади, в кінці 1958 року провів президентські вибори і повернув країну до цивільного правління.

лютий
3 лютого - Вийшла друком книга французького океанографа Жака-Іва Кусто «Світ мовчання», його найзнаменитіша робота, в якій було науково-популярно викладено унікальні результати трирічного вивчення підводного світу. За мотивами книги в 1956 році вийшов документальний фільм, що здобув ряд престижних міжнародних кінонагород.

5 лютого - У нью-йоркському Roxy Theatre пройшла прем'єра діснеєвського фільму "Пітер Пен". Сьогодні це класика, а в той час фільм отримав вкрай неоднозначні відгуки глядачів і критиків.

21 лютого - Працюючи в Кавендіській лабораторії Кембриджського університету, американець Джеймс Вотсон і британець Френсіс Крік запропонували подвійну спіраль в якості структурної моделі ДНК. У квітні їх стаття на цю тему була опублікована в журналі «Nature», а у 1962 році Вотсон і Крік за «звідкриття в галузі молекулярної структури нуклеїнових кислот та їх значення для передачі інформації в живому матеріалі» стали лауреатами Нобелівської премії в галузі фізіології і медицини.

28 лютого - Югославія, Греція і Туреччина підписали у Анкарі договір про взаємозахист терміном на п'ять років.

28 лютого - Британці Джеймс Уотсон і Френсіс Крік з університету в Кембріджі оголосили, що вони визначили подвійну спіральну структуру ДНК, молекули, яка містить гени людини.

березень
5 березня - На 74-му році життя на своїй дачі в Кунцеві (Підмосков'я) помер Йосиф Сталін (Йосиф Вісаріонович Джугашвілі), голова Ради міністрів СРСР, секретар ЦК КПРС, одноосібний керівник радянської держави упродовж останніх 29 років.

6 березня - На наступний день після смерті радянського диктатора Йосифа Сталіна Георгій Маленков став головою Ради міністрів, зберігши за собою пост секретаря ЦК Компартії СРСР, що автоматично робило його першою особою країни. Однак вже 14 березня, через п'ять днів після похорон Сталіна, Маленков був зміщений з поста секретаря і керівництво секретаріатом ЦК перейшло до Микити Сергійовича Хрущова, якого інші претенденти на перші ролі в державі — Булганін, Берія, Каганович і Молотов — не розглядали як серйозного претендента на керівництво в партії і державі.

9 березня - У Москві відбулись похорони Йосифа Сталіна — труна з його тілом була поміщена у мавзолеї Леніна на Красній площі. Десятки тисяч людей прийшли попрощатись з вождем народів і в результаті тисняви на московських вулицях сотні з них загинули. У 1961 році, після розвінчання т. зв. культу особи Сталіна, його тіло було винесене з мавзолею і перепоховане біля Кремлівської стіни.

19 березня - Вперше по телебаченню показано церемонію вручення нагород Американської кіноакадемії «Оскар».

26 березня - Лікар Джонас Солк з університету міста Піттсбург (США) оголосив про успішне випробування вакцини проти поліомієліту на невеликій групі дорослих і дітей.

29 березня - Через три тижні після смерті Сталіна, в Радянському Союзі опубліковано Указ про амністію всіх ув'язнених на термін до 5 років. Звільненню з таборів та тюрем підлягали всі особи до 18 років, вагітні жінки, жінки з малолітніми дітьми до 10 років, та старші 50-и років, чоловіки, старші 55-и років, а також особи, хворі на тяжкі невиліковні недуги.

квітень
7 квітня - 57-а голосами проти 1-го колишній заступник міністра закордоних справ Швеції Даг Гаммаршельд обраний Генеральним секретарем ООН, другим в історії цієї організації. Він доклав чимало зусиль для врегулювання конфліктів у Китаї та на Близькому Сході і в 1957 році був повторно обраний на цей пост. Під час свого другого терміну перебування Генеральним секретарем ООН Хаммаршельд виконував посередницьку роль для припинення громадянської війни в Конго, що викликало критику його дій Радянським Союзом. 18 вересня 1961 року під час свого четвертого візиту до Конго він загинув у авіакатастрофі і у 1961 році був посмертно удостоєний Нобелівської премії миру.

13 квітня - У лондонському видавництві «Jonathan Cape» вийшов друком перший роман Яна Флемінга «Казино Рояль» про пригоди агента британської розвідки Джеймса Бонда. Книга, накладом 4728 примірників, обгортку до якої намалював сам автор, була продана менше, ніж за місяць і наступного року вийшов додатковий тираж і книга була вперше екранізована.

24 квітня - У Букінгемському палаці королева Британії Єлизавета II посвятила прем'єр-міністра країни лауреата Нобелівської премії Вінстона Леонарда Спенсера Черчілля в лицарі. Через два роки 81-річний Черчілль залишив вищий пост в країні, проте залишався членом парламенту аж до 1964-го, за рік до своєї смерті.

28 квітня - Через півтора місяця після смерті Сталіна заарештований його син Василь, звинувачений у «зловживанні службовим становищем на посаді командувача ВПС Московського військового округу та за розбазарювання державного майна».

травень
4 травня - Ернест Хемінгуей виграв Пулітцерівську премію за книгу «Старий і море».

6 травня - Хірург Джон Гіббон з Філадельфії вперше успішно провів операцію на відкритому серці з використанням апарату штучного кровообігу, який від створював з 1931 року.

15 травня - Чемпіон серед професійних боксерів-важковаговиків Рокі Марчіано здобув свою 44-у перемогу — у першому раунді за 2 хвилини 25 секунд у бою, що проходив у Чикаго, він нокаутував попереднього чемпіона Джерсі Джо Уолкотта.

18 травня - Жаклін Кохран стала першою жінкою, що подолала літаком звуковий бар'єр, — на реактивному літаку F-86 вона розвинула швидкість 652,337 миль/год (близько 1090 км/год).

25 травня - Відбувся політ першого американського серійного надзвукового літака — винищувача F-110 "Супер сейбр".

26 травня - В Особливому таборі №2 («Горлаг») в Норильську розпочалось повстання політичних в'язнів, наймасовіше і найтриваліше в історії ГУЛАГу. В ньому брали участь всі відділення «Горлагу» і два відділення «Норильлагу», а загальна кількість повсталих становила 16 378 чоловік.

28 травня - У Голлівуді відбулась прем'єра першого 3D-мультфільму — анімаційного фільму «Мелодія» виробництва студії Walt Disney.

29 травня - Людина вперше здолала найвищу точку планети — на вершину Джомолунгми (8848 м) піднялись новозеландець Едмунд Персиваль Хілларі і шерп Норгей Тенциг. Новина про підкорення Евересту досягла Британії у день коронації королеви Єлизавети II, що дало привід пресі поширити домисли про присвяту альпіністського досягнення цій події.

червень
2 червня - Через 16 місяців після смерті короля Георга VI у Вестмінстері на британський престол було короновано його дочку 27-річну Єлизавету II.

4 червня - На пленумі в Києві першим секретарем ЦК КПУ обрано Олексія Кириченка, першого етнічного українця, хто очолив Комуністичну партію України. У роки його секретарювання відбулися десталінізація, кампанія скорочення надмірної чисельності адміністративно-управлінського апарату СРСР, початки «хрущовської відлиги» та реабілітації, до виконання яких успішно долучалася Україна.

17 червня - У радянському секторі Берліну почалась масова робітнича демонстрація проти низького рівня життя і важких умов праці, в якій взяло участь близько мільйона чоловік. Демонстранти вимагали відставки уряду, профспілкового керівництва, проведення вільних виборів, об'єднання Німеччини. На кордоні радянського і західного секторів Берліну було демонтовано прикордонні знаки і загородження, зірвано червоний прапор, захоплено урядові і поліцейські будівлі. Для її придушення на вулиці міста були виведені три радянські танкові дивізії і близько 20 тисяч радянських солдатів, але розстріл демонстрантів здійснила східно-німецька поліція. Радянських солдат, котрі відмовились відкривати вогонь по неозброєних людях, за наказом Лаврентія Берії було розстріляно. Під час придушення заворушення загинуло 55 демонстрантів і 5 представників органів безпеки НДР. До січня 1954 року за участь в антиурядових заворушеннях було засуджено 1526 чоловік.

18 червня - Єгипетський генерал Мохаммед Нагіб став першим президентом країни і Єгипет було проголошено республікою.

19 червня - В тюрмі Сінг-Сінг на електричному стільці страчено подружжя Розенбергів, 38-річну Етель і 35-річного Юліуса, визнаних 29 березня судом винними у шпигунстві на користь Радянського Союзу і розкриттю секретів проекту створення атомної бомби.

19 червня - У складі бразильського клубу «Ботафого» вперше на футбольне поле вийшов Гаррінча (Мануел дос Сантос). З цим клубом досягнув найкращих результатів, зігравши 579 матчів і забив 249 м'ячів.

26 червня - На на засіданні Президії ЦК КПРС групою офіцерів на чолі з генералом Кирилом Москаленком арештовано першого заступника глави уряду, міністра внутрішніх справ Радянського Союзу Лаврентія Берію, який з кінця 1930-х років керував або контролював діяльність органів правопорядку Радянського Союзу. Кінець його кар'єри став наслідком активної реформаторської діяльності після смерті Йосифа Сталіна та тимчасової консолідації опонентів у боротьбі за владу.

липень
3 липня - Австрійський альпініст Герман Буль самостійно і без кисневого спорядження підкорив гору Нангапарбат, дев'яту за висотою (8125 м) вершину світу, розміщену у північно-західній частині Гімалаїв.

26 липня - Невдачею закінчився штурм 165 кубинськими революціонерами на чолі з 27-річим Фіделем Кастро воєнної казарми Монкада у місті Сантьяго-де-Куба в провінції Орієнте. Фідель Кастро отримав 15 років ув'язнення, але через два роки був амністований, емігрував до Мексики, а ще через рік повернувся на батьківщину і очолив революційну організацію «Рух 26 липня», яка повалила уряд диктатора Батисти в 1959 році.

27 липня - Підписанням у місті Пханмунджон перемир'я закінчилась Корейська війна, котра тривала 3 роки і 32 дні. Від імені США, що представляли Південну Корею, угоду підписав генерал Вільям Гаррісон, від імені Північної Кореї — генерал Нам Ір. Згідно з нею, між Північною та Південною Кореями було відновлено кордон по 38-й паралелі і утворено демілітаризовану зону. Мирний договір між двома країами не підписано до сих пір.

серпень
12 серпня - Менш, ніж через рік після випробування американцями водневої бомби, аналогічний 400-кілотонний пристрій було підірвано Радянським Союзом на полігоні в Семипалатинську (Казахстан).

19 серпня - Підтримуваний американським ЦРУ і британською службою розвідки, іранський генерал Фазлолла Захеді усунув від влади прем'єр-міністра країни Мохаммада Мосаддика і оголосив себе главою уряду. Мосаддик потрапив до в'язниці, проте через його велику популярність в країні, шах Мохаммед Реза Пехлеві зрештою звільнив його, після чого Мосаддик провів решту життя під домашнім арештом. У 2000 році США принесли офіційні вибачення Ірану за організований ними переворот, котрий забрав життя 300 людей.

20 серпня - Початок революції в Марокко — профранцузька влада протекторату, спираючись на реакційних феодалів, скинула і вислала з країни султана Сіді Мухаммеда бен Юсуфа, замінивши його своїм ставлеником Бен Арафа. У відповідь в країні розгорнувся збройний антифранцузький і антиіспанський опір французьким колонізаторам, який закінчився в 1956 році проголошенням незалежності.

23 серпня - Радянський Союз відмовився від отримання репарацій, котрі мала виплачувати Німецька Демократична Республіка.

вересень
7 вересня - На пленумі Центрального комітету КПРС Микиту Хрущова обрано першим секретарем. Тривала боротьба за першість між оточенням Сталіна принесла йому у підсумку перемогу — вже за п'ять років він отримав всю владу, що раніше перебувала в руках Сталіна.

12 вересня - У церкві Св.Марії і Нью-Порті (штат Род-Айленд) сенатор від штату Массачусетс, майбутній 35-й президент США Джон Фітцджеральд Кененнеді одружився з Жаклін Лі Був'є, фотографом газети Washington Times-Herald.

жовтень
20 жовтня - В США вийшла друком антиутопія Рея Бредбері «451 градус по Фаренгейту».

листопад
5 листопада - У Києві відкрито міст Патона через Дніпро — перший у світі суцільнозварний міст завдовжки 1543 метри, що сполучив береги Дніпра між Видубичами і Березняками.

грудень
10 грудня - Тиражем 70 тисяч примірників вийшов перший номер журналу «Плейбой» з Мерилін Монро на обкладинці. Засновник журналу Г'ю Гефнер не був упевнений, що коли-небудь випустить другий номер. Але його побоювання не справдились — за тиждень розійшлося три чверті накладу. А до кінця першого десятиліття журнал продавався тиражем більш ніж мільйон екземплярів. В 2009 році звання Playmate of the Month ювілейного 55-го випуску журналу «Playboy» (55th Anniversary Playmate) здобула українська модель та нині співачка Даша Астаф'єва.

18 грудня - У Москві почалось спеціальне засідання Верховного суду СРСР під головуванням маршала Івана Конєва по справі колишніх керівників НКВС, в тому числі над Лаврентієм Берією.

23 грудня - В ході спеціального засідання Верховного суду СРСР під головуванням маршала Івана Конєва винесено смертий вирок колишньому міністру внутрішніх справ СРСР маршалу Лаврентію Павловичу Берії, звинуваченому серед іншого в змові з метою одноосібного захоплення влади. Згідно з офіційною версією, цього ж дня Берія був розстріляний в бункері штабу протиповітряної оборони Московського воєнного округу пострілом в чоло з трофейного «парабеллума» генерал-полковником Павлом Батицьким.

Правила життя Наполеона Бонапарта
Правила життя
Правила життя Наполеона Бонапарта

Головні події 1953 року

26 травня 1953 року в Особливому таборі №2 («Горлаг») розпочалось повстання політичних в'язнів, наймасовіше і на..
26 травня
Через тринадцять років після початку будівництва 5 листопада 1953 року в Києві відбулось відкриття першого у сві..
5 листопада
keyboard_arrow_left1952
1954keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward