Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Цей день 3 січня
3-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 362 дні. Іменинники - Петро, Прокіп, Уляна, Юлія (Юліанія, Юліана), Фемістокл, Феофан. В Буркіна-Фасо візначають День революції.

Головні події 3 січня


Всі події 3 січня

898 - У фортеці Ла-Фер на ріці Уаза на півночі Нейстрії у віці 38-и років помер король західних франків Ед Паризький з династії Робертинів, перший, як вважається французький король, чиї нащадки заснували королівську династію Капетингів, що як Валуа, Бурбони та Орлеанська династія правили Францією до середини XIX століття.
1521 - Папа римський Лев X спеціальною буллою "Decet Romanum Pontificem" відлучив від римо-католицької церкви релігійного реформатора Мартіна Лютера за публікацію ним в 1517 році 95-и тез про фінансові зловживання в церкві. У березні 1521 року на засіданні рейхстагу у Вормсі в присутності імператора Священної Римської імперії Карла V Лютеру було надано можливість зректися своїх поглядів, але він ще раз обгрунтував їх, завершивши словами: "На цьому я стою і не можу інакше". У відповідь рейхстаг заборонив поширення та читання творів Лютера, а Карл V видав едикт про арешт Лютера. Проте він так і не був виконанний завдяки саксонському курфюсту Фрідріху Мудрому, котрий взяв Лютера під свій захист у замку Вартбург.
1570 - Офіційна дата створення Донського козацтва, пов'язана з видачею Іваном Грозним грамоти донським козакам.
Нова історія
1791 - Указом імператриці Катерини II в Росії запроваджена смуга осілості — євреям дозволялось селитись вна території Білорусії і недавно приєднаної Новоросії, а також заборонялось записуватись у купецтво.
1815 - Після остаточної поразки Наполеона Бонапарта рішенням Віденського конгресу Генуезька республіка була приєднана до Сардинського королівства на правах герцогства.
1825 - Шотландський фабрикант, соціаліст-утопіст за переконаннями, Роберт Оуен купив у штаті Індіана (США) 30 тисяч акрів землі з метою заснувати на ній комуну під назвою "Нова гармонія". На практиці реалізація ідеї про справедливу та раціональну організацію праці завершилась фінансовим крахом.
1868 - Спеціальним декретом японський імператор Муцухіто, позбавив влади сьогуна Токугаву Йосінобу і утворив новий уряд країни. Це поклало край 700-річному правлінню сьогунів і стало початком епохи реформ, направлених на перетворення Японії в сучасну світову державу. Молодий імператор, прийнявши ім'я Мейдзі, створив сильну армію і флот, відмінив феодальну систему земельних стосунків, централізував владу, розділивши країну на префектури, реформував освіту і надав народу право участі в обговоренні питань управління державою. Індустріалізація і мілітаризація Японії дала можливість їй увійти в 20-е століття в якості однієї із найпотужніших світових держав.
1919 - Війська російської Червоної армії захопили Харків і встановили владу Тимчасового радянського уряду України на чолі з Георгієм П'ятаковим.
1924 - Через два роки після відкриття британською експедицією Говарда Картера місця захоронення єгипетського фараона Тутанхамона поблизу міста Луксор, вдалось знайти головний скарб — кам'яний саркофаг віком близько 3 тисяч років, в котрому містилися три, вкладені одна в одну, труни, в найменшій з яких, зробленій з чистого золота, знаходилась мумія 18-літнього Тутанхамона.
Новітня історія
1957 - Після 11 років розробок американська компанія Hamilton Watch представила перші в світі наручні електричні годинники. В наступне десятиліття вони мали шалений успіх не тільки завдяки технологічній новизні, але й завдяки нестандартній асиметричній формі.
1959 - Через 218 років після відкриття європейцями і через 92 роки після придбання у Росії за ціною 2 центи за акр Аляска стала 49-м штатом США.
1961 - Як результат загостреня стосунків із прокомуністичним режимом Фіделя Кастро і безпосередньо після його вимоги скоротити американський дипкорпус на Кубі, котрий на думку Кастро виконував шпигунські функції, США закрили американське посольство в Гавані і розірвали дипломатичні стосунки з Кубою.
1968 - У Чехословаччині відбулась зміна керівництва — на засіданні ЦК КПЧ перший секретар Компартії Чехословаччини Антонін Новотний оголосив про свою відставку. Першим секретарем ЦК КПЧ був обраний Александр Дубчек. Після того як 30 березня президентом Чехословаччини став Людвік Свобода у країні почались широкомаштабні реформи ("Празька весна").
1969 - Близько 30 тисяч копій альбому Джона Леннона і Йоко Она "Two Virgins" конфісковано поліцією аеропорту міста Нью-Арк на підставі твердження, що фото на обкладинці альбому, що зображало оголених Леннона і Оно, є порнографічним.
Наш час
1992 - О 18-00 в громадянській війні в Югославії почалось 15-е по рахунку перемир'я. Однак, вже наступного ранку югославська авіація нанесла бомбові удари по Західній Славонії (Хорватія), а просербські воєнізовані загони обстріляли східнославонські міста Осієк і Валпово, незважаючи на те, що угода про припинення вогню була досягнута при посередництві спеціального посланця ООН Сайруса Венса.
1992 - Україна встановила дипломатичні стосунки з США.
1993 - У Москві президент Росії Борис Єльцин і президент США Джордж Буш-старший підписали договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО-2), який передбачав зменшення до 2003 року кількості ядерних боєголовок на 3500 з американського боку і на 3 тисячі — з російської. Причина несподіваної поступливості Росії крилась у скрутному фінансово-економічному положенні в країні і сподіваннями отримати від країн Заходу і США значні кредити та інвестиції.
1996 - Компанія Motorola почала продаж телефону моделі StarTAC, який став одним з перших мобільних телефонів і першим мобільним фліп-апаратом, який отримав широке поширення, — всього їх було продано близько 60 мільйонів штук.
2000 - У ФРН проти колишнього канцлера країни і лідера партії ХДС Гельмута Коля порушено кримінальну справу у зв'язку із скандалом про "чорні фонди" ХДС, на які надходили незадекларовані грошові суми.
2001 - У США приведено до присяги Хіларі Родхем Клінтон, дружину 34-го президента США Білла Клінтона, обрану сенатором від штату Нью-Йорк.
2013 - Українська жіноча збірна з біатлону в естафетній гонці 4х6 км виграла золото на етапі Кубка світу. Український квартет складався з Юлії Джими, Валентини Семеренко, Олени Підгрушної та Віти Семеренко.
2015 - В нігерійському місті Бага на північному сході країни ісламістська терористична організація «Боко харам» почала масові вбивства — до 7 січня було знищено близько 2 тисяч місцевих жителів.
2019 - О 3-26 за Гринвичем китайська космічна станція «Чан'е-4», запущена 7 грудня 2018 року, вперше в історії людства здійснила успішну посадку на обернену сторону Місяця. Через годину, о 5-40 за Києвом, було зроблено перший у світі знімок з близької відстані кратера фон Карман поблизу Південного полюса, ще через 11 годин з космічного апарата на місячну поверхню виїхав ровер «Юйту-2», обладнаний візуальним спектрометром для ідентифікації поверхневих матеріалів і слідів газів та аналізатором нейтральних атомів для вивчення взаємодії сонячного вітру з поверхнею Місяця.

Народились 3 січня

106 до н.е. - 7 грудня 43 до н.е., Марк Тулій Цицерон, римський державний діяч, оратор, письменник ("Про обов'язки", "Про славу", "Про філософію").
1876 - 7 вересня 1960, Вільгельм Пік, співзасновник Німецької Комуністичної партії, перший президент Німецької Демократичної Республіки (1949-60 рр.).
1892 - 2 вересня 1973, Джон (Рональд Руел) Толкін, англійський філолог, письменник ("Гоббіт", "Володар перснів", "Сільмарілліо"), один із фундаторів жанрового різновиду фантастики – фентезі.
1895 - 15 квітня 1968, Борис Миколайович Лятошинський, український композитор, педагог, диригент ("Золотий обруч", "Слов'янський концерт", "Гражина", "Пори року").
1906 - 5 листопада 1977, Олексій Григорович Стаханов, донецький шахтар, ініціатор масового руху "новаторів" виробництва.
1929 - 30 квітня 1989, Серджио Леоне, італійський сценарист, кінорежисер ("Якось в Америці", "Мене звати Ніхто", "Жменя доларів", "Якось на Дикому Заході", "Сім месників"). 90 років з дня народження.
1930 - Роберт Лоджия, американський актор ("День незалежності", "Озброєний та небезпечний", "Обличчя зі шрамом", "Психо 2", "Офіцер та джентельмен").
1939 - Боббі Халл (Роберт Марвін Халл), канадський хокеїст, дворазовий володар Кубка Стенлі (1965, 1966 рр.), ("Chicago Blackhawk", 1957-72 рр.). 80 років з дня народження.
1946 - Джон Пол Джонс (Болдуїн), рок-музикант (Led Zeppelin: "Whole Lotta Love", "Ramble On", "Immigrant Song", "Since I've Been Loving You", "Black Dog", "The Battle of Evermore", "Stairway to Heaven").
1956 - Мел (Колумсіл Жерар) Гібсон, австралійський кіноактор, режисер, продюсер, лауреат премії «Оскар» ("Хоробре серце" [1995]; "Божевільний Макс", "Смертельна зброя", "Мейверік", "Без обличчя", "Теорія змови", "Викуп", "Чого хочуть жінки").
1969 - Міхаель Шумахер, німецький автогонщик, семиразовий чемпіон світу у перегонах серії "Формула-1" (1994, 1995, 2000-04). 50 років з дня народження.

Померли 3 січня

236 - Антер, дев'ятнадцятий Папа Римський (235-236 рр.). 1783 роки тому
898 - Одо I (Ед Паризький), граф Парижу, король Західно-Франкського королівства (888-98 рр.) з династії Робертинів (Капетингів); син Роберт Сильного, родоначальника династії. 1121 рік тому, в 38 років (нар. 860 р.).
1322 - Філіпп V (Філіпп Довгий), король Франції (1312–1322 рр.) з династії Капетингів; син Філіпа IV Красивого, короля Франції, та Жанни Шампанської, королеви Наварри, брат Людовика X Сварливого і Карла IV Красивого. 697 років тому, в 29 років (нар. 1293 р.).
1437 - Катерина Валуа, королева-консорт Англії (1420-22 рр.) як дружина короля Генріха V Ланкастера; матір короля Генріха VI, донька короля Франції Карла VI та Ізабелли Баварської. 582 роки тому, в 36 років (нар. 27 жовтня 1401 р.).
1501 - Нізамаддін Мір Алішер Навої, узбецький поет ("Хамсе"), мислитель, державний діяч. 518 років тому, в 60 років (нар. 9 лютого 1441 р.).
1875 - П'єр Лярусс, французький лексикограф, енциклопедист, укладач знаменитого "Словника Лярусса". 144 роки тому, в 58 років (нар. 23 жовтня 1817 р.).
1923 - Ярослав Гашек, чеський письменник ("Пригоди бравого солдата Швейка"). 96 років тому, в 40 років (нар. 30 квітня 1883 р.).
1967 - Джек Рубі (Джек Леон Рубінштейн), американський гангстер; вбивця Лі Харві Освальда. 52 роки тому, в 56 років (нар. 29 березня 1911 р.).
1979 - Конрад Ніколсон Хілтон, американський підприємець, засновник мережі готелів Hilton. 40 років років тому, в 92 роки (нар. 25 грудня 1887 р.).
2000 - Віктор Михайлович Колотов, український футболіст, володар Кубка кубків і Суперкубка (1975, у складі "Динамо" Київ), віце-чемпіон Європи; тренер. 19 років тому, в 51 рік (нар. 3 липня 1949 р.).
2008 - Олександр Гаврилович Абдулов, російський актор театру і кіно ("Убити дракона", "З коханими не розлучайтесь", "Геній", "Некст"). 11 років тому, в 55 років (нар. 29 травня 1953 р.).
2014 - Григорій Романович Кохан, український кінорежисер (Народжена революцією, Убити шакала). 5 років років тому, в 83 роки (нар. 23 червня 1931 р.).
Онлайн-тест ЗНО з історії України

Головні події 3 січня

keyboard_arrow_left2 січня
4 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward