310-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 56 днів. Іменинники — Володимир, Єлісей, Гнат, Ксенія, Максим, Микола, Олександр, Яків. У Сальвадорі святкують День заклику незалежності, у Великій Британії відзначають День Гая Фокса, а в Україні — День працівника соціальної сфери.
1226 • По смерті Людовика VIII Лева королем Франції став його 12-літній син Людовик IX, що до повноліття правив під опікою матері Бланки Кастильської.
1370 • У своїй столиці в Кракові у віці 60-и років помер Казимир III Великий, останній король з династії П'ястів, завойовник Галицької Русі, Волині і Поділля, що стало початком перетворення Польщі в найбільшу східноєвропейську державу. Його спадкоємцем по династичній унії 1355 року став представник Анжуйської династії угорський король (з 1342 р.) Людовик I.
1439 • Учасники Базельського собору, котрі не визнали рішення Ферраро-Флорентійського собору, обрали папою герцога Савойського Амедея (Фелікса V) і оголосили Євгенія IV позбавленим сану. "Антипапа" Фелікс V став останнім, кому вдалось незаконно зайняти місце католицького понтифіка. Невдовзі він вступив у конфлікт з Базельським собором і йому довелось відмовитись від папського престолу.
1484 • Папа римський Іннокентій VIII видав буллу "Summis Desiderantes", в котрій надавав інквізиторам широкі повноваження для переслідування відьом: "...багато осіб обох статей ...вступили у плотський гріх з демонами ...і своїми чарами, заклинаннями та іншими злочинними діями наводять порчу на чоловіків та жінок, домашніх та інших тварин, а також виноградники, сади, луги, пасовиська, ниви...". Від підозрюваних у подібних злочинах інквізитори отримали можливість добиватись зізнання шляхом тортур, а їх самих спалювати на вогнищі. Це дало початок практиці "відьомських процесів", що в Європі 16-17 століть стали масовим явищем.
1565 • У битві біля міста Паніпата (Пенджаб) війська моголів розбили афгано-індуські загони, керовані індуським воєначальником Гему, котрий намагався повалити владу 14-літнього імператора Акбара, що згодом став іменуватись Великим за зміцнення Імперії Моголів і поширення її влади практично на весь півострів Індостан.
1576 • Для відновлення єдності країни повсталі північні провінції, очолювані принцем Вільгельмом I Оранським, підписали з південнонідерландськими провінціями, що залишались під владою Іспанії, Гентське перемир'я. Воно було порушене через три роки і привело до розколу Нідерландів за релігійною ознакою на два державних утворення.
1612 • Друге ополчення на чолі з князем Дмитром Пожарським і земським старостою Кузьмою Мініним отримало остаточну перемогу над поляками, які були змушені залишити Москву.
1625 • Після невдалого походу на Київщину для упокорення козаків, що під проводом Марка Жмайла піднялись проти шляхетського свавілля, в урочищі Ведмежі Лози біля Курукового озера (неподалік сучасного Кременчука) коронним польним гетьманом Станіславом Конецпольським і козацькою делегацією на чолі з кошовим отаманом Війська Запорозького Михайлом Дорошенком укладено угоду, що серед іншого передбачала амністію учасникам повстання, збільшення удвоє козацького реєстру (з 3 до 6 тисяч) і підвищення їм платні.
1657 • Рада старшин, що зібралась у Корсуні, підтвердила рішення попередніх козацьких рад про обрання гетьманом Івана Виговського і ратифікувала договір про українсько-шведський військово-політичний союз.
1734 • У ході Війни за польську спадщину в Дзікові (теп. у межах Тарнобжеґа в Польщі) створено Дзіковську конфедерацію, яка проголосила своєю метою боротьбу проти Саксонії і Росії за незалежність Речі Посполитої. Її маршалком був Адам Тарло, військом командував Юзеф Потоцький.
1757 • В ході Семилітньої війни армія Фрідріха Великого у битві біля Росбаха отримали перемогу над удвічі більшими союними військами Франції і Священної Римської імперії і зайняли всю Саксонію.
1838 • Гондурас проголосив незалежність від Федеративної Республіки Центральної Америки.
1854 • В ході Кримської війни франко-британські війська отримали перемогу на російськими військами у битві біля Інкермана.
1872 • Республіканець Улісс Грант переміг представника Ліберально-республіканської партії Гораса Грілі і вдруге підряд обраний президентом США.
1911 • Італія анексувала османські Кіренаїку і Тріполі.
1912 • Колишній ректор Прінстонського університету (1902-10 рр.) і губернатор штату Нью-Джерсі (з 1910 року) демократ Вудро Вільсон обраний 28-м президентом США. Він отримав 435 голосів виборщиків проти 8-и республіканця Вільяма Говарда Тафта і 88-и члена Прогресивної Республіканської партії Теодора Рузвельта. Це перший і останній випадок в історії США, коли претендент на президентство переміг двох інших претендентів, що в минулому вже були діючими президентами.
1913 • Рішенням Державної ради і обох палат парламенту після усунення психічно неповносправного короля Отто престол Баварії зайняв його двоюрідний брат Людвіг III. Через три дні він приніс присягу як її шостий і, як виявилось, останній король.
1914 • Після вступу Туреччини в Першу світову війну на боці Німеччини уряд Великої Британії офіційно оголосив про анексію Кіпру, котрий фактично був британською колонією з 1878 року. Британське управлінні на Кіпрі зберігалось до 1959 року.
1916 • Після окупації тієї частини Польщі, яка знаходилась під російським управлінням, Німеччина і Австро-Угорщина проголосили незалежність Польщі у формі конституційної спадкоємної монархії. Кордони заново створеної держави мали бути визначені після закінчення війни, а до того Польща мала формально бути незалежною, хоча і Німеччина і Австро-Угорщина цим кроком сподівались знайти в поляках ще одного союзника у війні проти Росії.
1930 • Синклер Льюіс став першим американцем, удостоєним Нобелівської премії з літератури. Шведська академія мистецтв відзначила його роман "Беббіт", написаний в 1922 році.
1940 • На президентських виборах у США демократ Франклін Рузвельт вперше в історії країни обраний президентом США на третій термін.
1953 • У Києві відкрито міст Патона через Дніпро — перший у світі суцільнозварний міст завдовжки 1543 метри, що сполучив береги Дніпра між Видубичами і Березняками. Його було названо на честь директора Інституту зварювання АН УРСР Євгена Патона, який не дожив до цієї події три місяці.
1956 • Англо-французькі війська, що підтримали агресію Ізраїлю проти Єгипту, окупували місто Порт-Саїд біля північного входу в Суецький канал, після чого Радянський Союз пригрозив застосувати ядерну зброю проти Лондона і Парижа.
1968 • На Хрещатику в Києві Василь Макух здійснив акт самоспалення на знак протесту проти комуністичної тоталітарної системи та агресії СРСР проти Чехословаччини.
1968 • Річард Ніксон обраний 37-м президентом Сполучених Штатів.
1990 • У Нью-Йорку єгипетський араб Ель-Саїд Носаїр застрілив при виході з готелю ізраїльського екстреміста американського походження Меїра Кахане, засновника і керівника воєнізованої організації Ліга захисту євреїв, забороненої в Ізраїлі расистської партії Кач, колишнього депутата кнесету, ініціатора багатьох антиарабських акцій під гаслом виселення арабів з Ізраїлю. Суд встановив, що Носаїр діяв сам і засудив його на довічне ув'язнення, хоча пізніше виявилось, що він був членом терористичного угруповування Шейка Омара Абдель-Рахмана.
1994 • Перемігши нокаутом у восьмому раунді Майкла Мурера, 46-річний Джордж Формен вдруге завойював титул чемпіона світу з боксу серед суперважковаговиків-професіоналів. В липні наступного року він остаточно залишив ринг.
1996 • 42-й президент США Білл Клінтон переобраний на другий термін.
2000 • Поразкою Гаррі Каспарова закінчився у Лондоні шаховий матч між ним і Вододимиром Крамником, котрий став новим чемпіоном світу за версією Професійної шахової федерації.
2006 • Вищий кримінальний трибунал Іраку засудив Саддама Хуссейна до смертної кари через повішення за убивство 148 шиїтів 1988 році. За цим епізодом були також засуджені і пізніше страчені зведений брат Саддама Барзан Ібрагім ат-Тікріті, колишній верховний суддя Іраку Аввад Хамід аль-Бандар і колишній віце-президент Таха Ясін Рамадан. Паралельно розпочалось судове розслідування по епізоду геноциду курдів (операція Анфаль), але через наявний смертний вирок воно не було доведене до кінця.
2007 • Компанія Google представила операційну систему Android для мобільних систем, розроблену на основі ядра Linux і призначену в першу чергу для сенсорних мобільних пристроїв, таких як смартфони і планшети.
2013 • Індійська організація космічних досліджень (ISRO) запустила перший міжпланетний зонд «Мангальян», призначений для дослідження поверхні Марса, його мінералогії та атмосфери.
1605 • За анонімним доносом у підвалі будинку англійського парламенту заарештований Гай Фокс, котрий чекав ранку, щоб підірвати бочки з порохом після появи короля Якова I Стюарта в Палаті лордів. «Порохова змова» католиків зірвалась, всі вони були вбиті або заарештовані й через два місяці жорстоко страчені.
1855 — †20 жовтня 1926 • Юджин (Віктор) Дебс, діяч американського робітничого руху, один із організаторів Соціал-демократичної та Соціалістичної партій США, п'ятиразовий кандидат у президенти США від Соцпартії [1904, 1908, 1912, 1916, 1920].
1892 — †18 грудня 1919 • Джон Вільям Алкок, британський авіатор; пілот першого у світі трансатлантичного безпосадкового перельоту (1919).
1913 — †8 липня 1967 • Вів'єн Лі, британська актриса, лауреат «Оскара» (Віднесені вітром [1939], Трамвай "Бажання" [1951]; Корабель дурнів, Анна Кареніна, Глибоке синє море, Цезар і Клеопатра, Міст Ватерлоо, Джентельменська угода).
1931 — †12 грудня 2007 • Айк Тернер, американський музикант, співак (дует Ike & Tina Turner Revue: «River Deep — Mountain High», It’s Gonna Work Out Fine, Poor Fool, Tra La La La, I Idolize You, Proud Mary); колишній чоловік Тіни Тернер.
1934 — †6 червня 2018 • Кіра Георгіївна Муратова, український кінорежисер (Короткі зустрічі, Довгі проводи, Астенічний синдром, Захоплнення, Три історії, Лист до Америки, Другорядні люди), народна артистка України. 90 років з дня народження.
1938 • Сезар Луїс Менотті, аргентинський футбольний тренер, чемпіон світу (Збірна Аргентини, 1976).
1938 — †21 серпня 1980 • Джо Дассен, французький естрадний співак.
1941 • Арт Гарфункель, американський співак (дует Simon and Garfunkel: Bridge Over Troubled Water, Homeward Bound, I Am a Rock, Mrs. Robinson, Scarborough Fair, The Sounds of Silence, Cecilia; соло: All I Know, Second Avenue, I Only Have Eyes for You, Wonderful World).
1952 • Олег Володимирович Блохін, український футболіст ("Динамо" Київ), володар "Золотого мяча" як кращий футболіст Європи (1975), дворазовий переможець Кубка кубків УЕФА (1975, 1986), Суперкубка УЕФА (1975); в чемпіонатах СРСР зіграв рекордну кількість матчів (432), в яких забив рекордну кількість голів (211); футбольний тренер.
1959 • Браян (Гай) Адамс, канадський поп-співак, композитор, музикант (Heaven, Summer of ’69, Everything I Do, Tears are Not Enough). 65 років з дня народження.
1960 • Кетрін Матільда «Тільда» Свінтон («Доктор Стрендж», «Виживуть тільки коханці», «Пляж», «Хроніки Нарнії», «Загадкова історія Бенджаміна Баттона», «Після прочитання спалити»); лауреат премії «Оскар» («Майкл Клейтон», 2008).
1963 • Жан-П'єр Папен, французький футболіст, володар "Золотого мяча" як кращий футболіст Європи (1991).
1964 • Фамке Янссен, голландская фотомодель, актриса («Люди Ікс», «Частини тіла», «Росомаха: Безсмертний»). 60 років з дня народження.
1981 • Ксенія Анатоліївна Собчак, російська політикиня і телеведуча.
1987 • Пол Кевін Джонас, американський актор, музикант, співак («Jonas Brothers»).
1879 • Джеймс Клерк Максвелл, шотландський фізик, автор електромагнітної теорії, що пов'язавала оптичні, електричні й магнітні явища, творець класичної електродинаміки, один з основоположників статистичної фізики, засновник одного з найбільших наукових центрів світу 19-20 ст. — Кавендишської лабораторії, першим отримав стійке фотозображення (1861). Пом. 145 років років тому у 48 років (нар. 13 червня 1831 р.).
1881 • Роберт Маллет, ірландський інженер-геофізик, "батько сейсмології". Пом. 143 роки тому у 71 рік (нар. 3 червня 1810 р.).
1930 • Хрістіан Ейкман, голландський лікар; відкрив вітамін B1, лауреат Нобелівської премії (1929). Пом. 94 роки тому у 72 роки (нар. 11 серпня 1858 р.).
1968 • Василь Омелянович Макух український військовий, громадянський активіст; здійснив самогубчий акт самоспалення на Хрещатику у Києві на знак протесту проти комуністичної тоталітарної системи та агресії СРСР проти Чехословаччини. Пом. 56 років тому у 41 рік (нар. 14 листопада 1927 р.).
1977 • Олексій Григорович Стаханов, донецький шахтар, ініціатор масового руху "новаторів" виробництва. Пом. 47 років тому у 71 рік (нар. 3 січня 1906 р.).
1989 • Володимир Самійлович Горовіц, американський піаніст-віртуоз (Нью-йоркський філармонічний оркестр). Пом. 35 років років тому у 85 років (нар. 1 жовтня 1904 р.).
2005 • Джон Фаулз, англійський письменник ("Колекціонер", "Жінка французького лейтенанта"). Пом. 19 років тому у 79 років (нар. 31 березня 1926 р.).
Головні події 5 листопада
• Смерть Казимира Великого, 1370
• Капітуляція польського гарнізону Москви, 1612
• Людвіг III — останній король Баварії, 1913
• Міст Патона в Києві, 1953
• Капітуляція польського гарнізону Москви, 1612
• Людвіг III — останній король Баварії, 1913
• Міст Патона в Києві, 1953
Всі події 5 листопада
-333 • У битві біля Ісса у Кілікії військо Коринфського союзу на чолі з Олександром III Македонським розгромило армію Дарія III, змусивши його відступити за Єфрат. Крім великого обозу переможці захопили в полон родину перського царя — його дружину і доньку.Середні віки
1370 • У своїй столиці в Кракові у віці 60-и років помер Казимир III Великий, останній король з династії П'ястів, завойовник Галицької Русі, Волині і Поділля, що стало початком перетворення Польщі в найбільшу східноєвропейську державу. Його спадкоємцем по династичній унії 1355 року став представник Анжуйської династії угорський король (з 1342 р.) Людовик I.
1439 • Учасники Базельського собору, котрі не визнали рішення Ферраро-Флорентійського собору, обрали папою герцога Савойського Амедея (Фелікса V) і оголосили Євгенія IV позбавленим сану. "Антипапа" Фелікс V став останнім, кому вдалось незаконно зайняти місце католицького понтифіка. Невдовзі він вступив у конфлікт з Базельським собором і йому довелось відмовитись від папського престолу.
1484 • Папа римський Іннокентій VIII видав буллу "Summis Desiderantes", в котрій надавав інквізиторам широкі повноваження для переслідування відьом: "...багато осіб обох статей ...вступили у плотський гріх з демонами ...і своїми чарами, заклинаннями та іншими злочинними діями наводять порчу на чоловіків та жінок, домашніх та інших тварин, а також виноградники, сади, луги, пасовиська, ниви...". Від підозрюваних у подібних злочинах інквізитори отримали можливість добиватись зізнання шляхом тортур, а їх самих спалювати на вогнищі. Це дало початок практиці "відьомських процесів", що в Європі 16-17 століть стали масовим явищем.
1565 • У битві біля міста Паніпата (Пенджаб) війська моголів розбили афгано-індуські загони, керовані індуським воєначальником Гему, котрий намагався повалити владу 14-літнього імператора Акбара, що згодом став іменуватись Великим за зміцнення Імперії Моголів і поширення її влади практично на весь півострів Індостан.
1576 • Для відновлення єдності країни повсталі північні провінції, очолювані принцем Вільгельмом I Оранським, підписали з південнонідерландськими провінціями, що залишались під владою Іспанії, Гентське перемир'я. Воно було порушене через три роки і привело до розколу Нідерландів за релігійною ознакою на два державних утворення.
1612 • Друге ополчення на чолі з князем Дмитром Пожарським і земським старостою Кузьмою Мініним отримало остаточну перемогу над поляками, які були змушені залишити Москву.
1625 • Після невдалого походу на Київщину для упокорення козаків, що під проводом Марка Жмайла піднялись проти шляхетського свавілля, в урочищі Ведмежі Лози біля Курукового озера (неподалік сучасного Кременчука) коронним польним гетьманом Станіславом Конецпольським і козацькою делегацією на чолі з кошовим отаманом Війська Запорозького Михайлом Дорошенком укладено угоду, що серед іншого передбачала амністію учасникам повстання, збільшення удвоє козацького реєстру (з 3 до 6 тисяч) і підвищення їм платні.
Нова історія
1734 • У ході Війни за польську спадщину в Дзікові (теп. у межах Тарнобжеґа в Польщі) створено Дзіковську конфедерацію, яка проголосила своєю метою боротьбу проти Саксонії і Росії за незалежність Речі Посполитої. Її маршалком був Адам Тарло, військом командував Юзеф Потоцький.
1757 • В ході Семилітньої війни армія Фрідріха Великого у битві біля Росбаха отримали перемогу над удвічі більшими союними військами Франції і Священної Римської імперії і зайняли всю Саксонію.
1838 • Гондурас проголосив незалежність від Федеративної Республіки Центральної Америки.
1854 • В ході Кримської війни франко-британські війська отримали перемогу на російськими військами у битві біля Інкермана.
1872 • Республіканець Улісс Грант переміг представника Ліберально-республіканської партії Гораса Грілі і вдруге підряд обраний президентом США.
1911 • Італія анексувала османські Кіренаїку і Тріполі.
1912 • Колишній ректор Прінстонського університету (1902-10 рр.) і губернатор штату Нью-Джерсі (з 1910 року) демократ Вудро Вільсон обраний 28-м президентом США. Він отримав 435 голосів виборщиків проти 8-и республіканця Вільяма Говарда Тафта і 88-и члена Прогресивної Республіканської партії Теодора Рузвельта. Це перший і останній випадок в історії США, коли претендент на президентство переміг двох інших претендентів, що в минулому вже були діючими президентами.
1913 • Рішенням Державної ради і обох палат парламенту після усунення психічно неповносправного короля Отто престол Баварії зайняв його двоюрідний брат Людвіг III. Через три дні він приніс присягу як її шостий і, як виявилось, останній король.
1914 • Після вступу Туреччини в Першу світову війну на боці Німеччини уряд Великої Британії офіційно оголосив про анексію Кіпру, котрий фактично був британською колонією з 1878 року. Британське управлінні на Кіпрі зберігалось до 1959 року.
1916 • Після окупації тієї частини Польщі, яка знаходилась під російським управлінням, Німеччина і Австро-Угорщина проголосили незалежність Польщі у формі конституційної спадкоємної монархії. Кордони заново створеної держави мали бути визначені після закінчення війни, а до того Польща мала формально бути незалежною, хоча і Німеччина і Австро-Угорщина цим кроком сподівались знайти в поляках ще одного союзника у війні проти Росії.
1930 • Синклер Льюіс став першим американцем, удостоєним Нобелівської премії з літератури. Шведська академія мистецтв відзначила його роман "Беббіт", написаний в 1922 році.
Новітня історія
1953 • У Києві відкрито міст Патона через Дніпро — перший у світі суцільнозварний міст завдовжки 1543 метри, що сполучив береги Дніпра між Видубичами і Березняками. Його було названо на честь директора Інституту зварювання АН УРСР Євгена Патона, який не дожив до цієї події три місяці.
1956 • Англо-французькі війська, що підтримали агресію Ізраїлю проти Єгипту, окупували місто Порт-Саїд біля північного входу в Суецький канал, після чого Радянський Союз пригрозив застосувати ядерну зброю проти Лондона і Парижа.
1968 • На Хрещатику в Києві Василь Макух здійснив акт самоспалення на знак протесту проти комуністичної тоталітарної системи та агресії СРСР проти Чехословаччини.
1968 • Річард Ніксон обраний 37-м президентом Сполучених Штатів.
1990 • У Нью-Йорку єгипетський араб Ель-Саїд Носаїр застрілив при виході з готелю ізраїльського екстреміста американського походження Меїра Кахане, засновника і керівника воєнізованої організації Ліга захисту євреїв, забороненої в Ізраїлі расистської партії Кач, колишнього депутата кнесету, ініціатора багатьох антиарабських акцій під гаслом виселення арабів з Ізраїлю. Суд встановив, що Носаїр діяв сам і засудив його на довічне ув'язнення, хоча пізніше виявилось, що він був членом терористичного угруповування Шейка Омара Абдель-Рахмана.
Наш час
1996 • 42-й президент США Білл Клінтон переобраний на другий термін.
2000 • Поразкою Гаррі Каспарова закінчився у Лондоні шаховий матч між ним і Вододимиром Крамником, котрий став новим чемпіоном світу за версією Професійної шахової федерації.
2006 • Вищий кримінальний трибунал Іраку засудив Саддама Хуссейна до смертної кари через повішення за убивство 148 шиїтів 1988 році. За цим епізодом були також засуджені і пізніше страчені зведений брат Саддама Барзан Ібрагім ат-Тікріті, колишній верховний суддя Іраку Аввад Хамід аль-Бандар і колишній віце-президент Таха Ясін Рамадан. Паралельно розпочалось судове розслідування по епізоду геноциду курдів (операція Анфаль), але через наявний смертний вирок воно не було доведене до кінця.
2007 • Компанія Google представила операційну систему Android для мобільних систем, розроблену на основі ядра Linux і призначену в першу чергу для сенсорних мобільних пристроїв, таких як смартфони і планшети.
2013 • Індійська організація космічних досліджень (ISRO) запустила перший міжпланетний зонд «Мангальян», призначений для дослідження поверхні Марса, його мінералогії та атмосфери.
Середні віки
Народились 5 листопада
1854 — †14 серпня 1941 • Поль Сабатьє, французький хімік, основоположник органічного каталізу, лауреат Нобелівської премії з хімії "за метод гідрогенізації органічних з'єднань в присутності дрібнодисперсних металів". 170 років з дня народження.1855 — †20 жовтня 1926 • Юджин (Віктор) Дебс, діяч американського робітничого руху, один із організаторів Соціал-демократичної та Соціалістичної партій США, п'ятиразовий кандидат у президенти США від Соцпартії [1904, 1908, 1912, 1916, 1920].
1892 — †18 грудня 1919 • Джон Вільям Алкок, британський авіатор; пілот першого у світі трансатлантичного безпосадкового перельоту (1919).
1913 — †8 липня 1967 • Вів'єн Лі, британська актриса, лауреат «Оскара» (Віднесені вітром [1939], Трамвай "Бажання" [1951]; Корабель дурнів, Анна Кареніна, Глибоке синє море, Цезар і Клеопатра, Міст Ватерлоо, Джентельменська угода).
1931 — †12 грудня 2007 • Айк Тернер, американський музикант, співак (дует Ike & Tina Turner Revue: «River Deep — Mountain High», It’s Gonna Work Out Fine, Poor Fool, Tra La La La, I Idolize You, Proud Mary); колишній чоловік Тіни Тернер.
1934 — †6 червня 2018 • Кіра Георгіївна Муратова, український кінорежисер (Короткі зустрічі, Довгі проводи, Астенічний синдром, Захоплнення, Три історії, Лист до Америки, Другорядні люди), народна артистка України. 90 років з дня народження.
1938 • Сезар Луїс Менотті, аргентинський футбольний тренер, чемпіон світу (Збірна Аргентини, 1976).
1938 — †21 серпня 1980 • Джо Дассен, французький естрадний співак.
1941 • Арт Гарфункель, американський співак (дует Simon and Garfunkel: Bridge Over Troubled Water, Homeward Bound, I Am a Rock, Mrs. Robinson, Scarborough Fair, The Sounds of Silence, Cecilia; соло: All I Know, Second Avenue, I Only Have Eyes for You, Wonderful World).
1952 • Олег Володимирович Блохін, український футболіст ("Динамо" Київ), володар "Золотого мяча" як кращий футболіст Європи (1975), дворазовий переможець Кубка кубків УЕФА (1975, 1986), Суперкубка УЕФА (1975); в чемпіонатах СРСР зіграв рекордну кількість матчів (432), в яких забив рекордну кількість голів (211); футбольний тренер.
1959 • Браян (Гай) Адамс, канадський поп-співак, композитор, музикант (Heaven, Summer of ’69, Everything I Do, Tears are Not Enough). 65 років з дня народження.
1960 • Кетрін Матільда «Тільда» Свінтон («Доктор Стрендж», «Виживуть тільки коханці», «Пляж», «Хроніки Нарнії», «Загадкова історія Бенджаміна Баттона», «Після прочитання спалити»); лауреат премії «Оскар» («Майкл Клейтон», 2008).
1963 • Жан-П'єр Папен, французький футболіст, володар "Золотого мяча" як кращий футболіст Європи (1991).
1964 • Фамке Янссен, голландская фотомодель, актриса («Люди Ікс», «Частини тіла», «Росомаха: Безсмертний»). 60 років з дня народження.
1981 • Ксенія Анатоліївна Собчак, російська політикиня і телеведуча.
1987 • Пол Кевін Джонас, американський актор, музикант, співак («Jonas Brothers»).
Померли 5 листопада
1370 • Казимир III (Казимир Великий), польський король (1333–70 рр.); останній представник династії П'ястів, завойовник Галицької Русі, Волині і Поділля (1340-52 рр.). Пом. 654 роки тому у 60 років (нар. 30 квітня 1310 р.).1879 • Джеймс Клерк Максвелл, шотландський фізик, автор електромагнітної теорії, що пов'язавала оптичні, електричні й магнітні явища, творець класичної електродинаміки, один з основоположників статистичної фізики, засновник одного з найбільших наукових центрів світу 19-20 ст. — Кавендишської лабораторії, першим отримав стійке фотозображення (1861). Пом. 145 років років тому у 48 років (нар. 13 червня 1831 р.).
1881 • Роберт Маллет, ірландський інженер-геофізик, "батько сейсмології". Пом. 143 роки тому у 71 рік (нар. 3 червня 1810 р.).
1930 • Хрістіан Ейкман, голландський лікар; відкрив вітамін B1, лауреат Нобелівської премії (1929). Пом. 94 роки тому у 72 роки (нар. 11 серпня 1858 р.).
1968 • Василь Омелянович Макух український військовий, громадянський активіст; здійснив самогубчий акт самоспалення на Хрещатику у Києві на знак протесту проти комуністичної тоталітарної системи та агресії СРСР проти Чехословаччини. Пом. 56 років тому у 41 рік (нар. 14 листопада 1927 р.).
1977 • Олексій Григорович Стаханов, донецький шахтар, ініціатор масового руху "новаторів" виробництва. Пом. 47 років тому у 71 рік (нар. 3 січня 1906 р.).
1989 • Володимир Самійлович Горовіц, американський піаніст-віртуоз (Нью-йоркський філармонічний оркестр). Пом. 35 років років тому у 85 років (нар. 1 жовтня 1904 р.).
2005 • Джон Фаулз, англійський письменник ("Колекціонер", "Жінка французького лейтенанта"). Пом. 19 років тому у 79 років (нар. 31 березня 1926 р.).
ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН