Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1913 року

Головні події 1913 року

Політичні лідери 1913 року

Всі події 1913 року

26 березня - В ході Балканської війни болгарські та сербські війська зайняли Адріанополь (нині — Едірне, Туреччина), взявши в полон 60 тисяч турок, включаючи 820 офіцерів і 13 генералів.

квітень
5 квітня - Нільс Бор завершив статтю «Про будову атомів і молекул», що дала початок квантової теорії.

25 квітня - У Чернігові на 49-у році життя помер один із класиків українського красного письменства, культурний і громадський діяч кінця XIX — початку XX століття Михайло Михайлович Коцюбинський.

травень
9 травня - На екрани Франції вийшов фільм «Фантомас» режисера Луї Фейада — 54-хвилинна німа перша екранізація пригод зловісного злочинця, якого переслідують інспектор Жюв і журналіст Фандор.

10 травня - На Корпусному аеродромі в Санкт-Петербурзі відбулось випробування першого у світі багатомоторного літака «Русский Витязь», збудованого Ігорем Сікорським. Він мав, як для свого часу, вражаючі розміри — довжину 20 метрів, розмах крил — 27, масу 4 тонни і був оснащений чотирма двигунами. 2 серпня на ньому був встановлений світовий рекорд тривалості польоту — 1 година 54 хвилин. Проіснував «Русский Витязь» до 11 вересня, коли він постраждав унаслідок падіння на нього двигуна, який ввідірвався від іншого літака, що пролітав над «Русским Витязем».

14 травня - Джон Д. Рокфеллер разом із сином Джоном Рокфеллером-молодшим та своїм консультатнтом з бізнесу Фредеріком Гейтсом заснував благодійницький Фонд Рокфелера зі статутним капіталом у 100 мільйонів доларів, метою котрого було "покращення життя людей в усьому світі". Він до сьогодні є серед ведучих неурядових організацій світу з активами 3,7 мільярдів доларів (2006).

29 травня - У Парижі в Театрі Єлисейських полях пройшла прем'єра балету Ігора Стравінського "Весна священна" у постановці Вацлава Ніжинського, яка закінчилась скандалом, — глядачі були настільки обурені музикою Стравінського, що освистали балет і не приділили належної уваги оригінальності та складності хореографії на тему язичницьких обрядів.

30 травня - У Лондоні між Балканською коаліцією (Болгарія, Сербія, Чорногорія та Греція) і Туреччиною підписано мирний договір, що завершував Першу Балканську війну. Згідно з ним турки втрачали практично всі свої володіння у Європі (крім Стамбула) і острів Кріт, а Албанія ставала незалежною державою. Менш, ніж за рік між Болгарією і її колишніми союзниками, спалахнула друга Балканська війна за перерозподіл території Македонії.

червень
1 червня - В Салоніках підписано Греко-сербський військовий договір для протистояння болгарській експансії на Балканах і збереження завоювань у Македонії.

13 червня - Американці Хадсон Стак і Гаррі Карстенс вперше зійшли на найвищу вершину Аляски гору Мак-Кінлі (6194 метри).

21 червня - 20-літня Георгія Броудвік стала першою жінкою, котра стрибнула з літака з парашутом — вона здійснила свій стрибок над Лос-Анжелесом з літака на висоті близько 360 метрів.

29 червня - Без попереднього оголошення Болгарія напала на Сербію, що привело до початку Другої Балканської війни за розділ Македонії між Болгарією з одного боку та Чорногорією, Сербією і Грецією — з іншого. Через місяць Болгарія зазнала поразки і втратила всі завойовані під час Першої Балканської війни території, зберігши, проте, вихід до Егейського моря.

серпень
1 серпня - У грузинському курортному селищі Сурамі, що неподалік від Кутаїсі, на 43-му році життя померла українська поетеса, письменниця, перекладачка, діячка українського національного руху Леся Українка. За кілька днів вона була похована в Києві на Байковому кладовищі.

2 серпня - Американський Сенат відмовився прийняти Нікарагуа під протекторат США.

10 серпня - Підписанням Бухарестського договору закінчилась Друга Балканська війна. Румунія, Сербія, Чорногорія і Греція з одного боку, і Болгарія, переможена сторона з іншого, погодили передати Румунії район Добруджі і узгодили демаркацію болгаро-сербський і болгаро-грецький кордон. Туреччина підписала з болгарією окремий, Константинопольський, договір.

13 серпня - У місті Шеффілд англійський металург Гаррі Брерлі, який очолював науково-дослідну лабораторію при місцевому сталплавильному заводі, вперше у світі продемострував спосіб отримання нержавіючої сталі.

23 серпня - У Копенгагені відкрито пам'ятник Русалочці — героїні казки Ганса Крістіана Андерсена. Скульптуру, котру виготовив Едуард Еріксен, місту подарував пивовар Карл Якобсен, котрий в 1909 році був настільки вражений балетом Ганса Бека "Русалочка", що вирішив увіковічити головного персонажа казки. Моделями для скульптури були балерина, виконавиця головної партії, (голова скульптури), і дружина майстра Еліна.

вересень
2 вересня - У Києві почалась Перша Всеросійська спортивна олімпіада.

6 вересня - Французький пілот Адольф Пегу на літаку Bleriot XI першим у світі виконав на літаку «мертву петлю».

9 вересня - У Києві над Сирецьким полем 26-річний льотчик Петро Нестеров на літаку «Ньюпорт-IV» на висоті 600 метрів першим у світі виконав замкнену петлю у вертикальній площині, яку через небезпеку виконання називають «мертвою».

жовтень
7 жовтня - На заводі Генрі Форда в Детройті вперше у світі весь виробничий процес збирання автомобілів почав виконуватись за новою технологічною схемою — на конвеєрі. Це дало змогу скоротити тривалість процесу збирання автомобіля марки "Model T" з 12.5 годин до шести. Протягом року конвеєрний процес був удосконалений і цей час скоротився до 93 хвилин.

8 жовтня - Після більше двох років розслідування, в Києві розпочався суд над євреєм Менделем Бейлісом, обвинуваченим у «ритуальному вбивстві» православного хлопця Андрія Ющинського. Незважаючи на тенденційне слідство, активну антисемітську кампанію в пресі та намагання влади впливати на хід судового процесу, через понад місяць слухань Бейліс був виправданий судом присяжних.

10 жовтня - Після того, як була підірвана остання захисна дамба, через Панамський канал, котрий будувався майже чверть віку, з'єднались води Тихого і Атлантичного океану. Перше судно пройшло по ньому лише влітку наступного року.

11 жовтня - В Києві почався суд над Менделем Бейлісом, звинуваченим у ритуальному вбивстві весною 1911 року 13-літнього Андрія Ющинського. Слідство по цій справі велось тенденційно і супроводжувалось активними антисемітськими виступами вищих російських урядовців. Через місяць після початку суду присяжні визнали Бейліса невинуватим і виправдали його, попри численні, в більшості своїй сфабриковані, докази обвинувачення.

14 жовтня - На шахті в Сенгеніді (Великобританія) із-за накопичення метану відбувся вибух, від котрого загинуло 440 осіб.

листопад
16 листопада - В Парижі вийшла друком перша частина епопеї Марселя Пруста «В пошуках втраченого часу».

грудень
12 грудня - У Флоренції у готельній кімнаті офіціанта Вінченцо Перуджи поліцією виявлено знамениту картину Леонардо да Вінчі «Мона Ліза», викрадену два роки перед тим з паризького музею Лувр.

16 грудня - На студії Keystone молодий британський актор Чарлі Чаплін почав зніматися у своєму першому фільмі «Боротьба за життя», де він зіграв маленького вусатого шахрая з моноклем. Лише зі свого третього фільму "Волоцюжка" (1915) Чаплін завоював визнання публіки і прихильність мільйонів глядачів завдяки образу безпомічного невдахи в незграбному костюмі і котелку. Це дало Чапліну можливість підписати з компанією Essanay Company контракт з гонораром в 1250 на тиждень плюс разовий бонус в сумі 10 тисяч, що було значно більше, ніж щотижневі 175 доларів на Keystone.

21 грудня - У газеті "Fun", недільному додатку до "The New York World", опубліковано перший у світі кросворд — автором головоломки на 32 слова був Артур Уінн.

Народились 1913 року

9 січня - 22 квітня 1994, Річард Мілхаус Ніксон, американський політик, 37-й президент США (1968-74 рр.).

10 січня - 18 листопада 1993, Густав Гусак, президент Чехословаччини (1975-89 рр.).

11 січня - 9 вересня 2007, Василь Степанович Кук, український військовий, генерал-хорунжий; останній головнокомандувач УПА (1950-54 рр.).

15 січня - 25 листопада 1963, Олександр Іванович Маринеско, радянський військовий, відомий за «Атаку сторіччя», коли був потоплений німецький корабель «Вільгельм Густлофф»; Герой Радянського Союзу (посмертно, 1990 рік).

лютий
27 лютого - 16 травня 1984, Ірвін Шоу (Ірвін Гілберт Шамфоров), американський письменник ("Молоді леви", "Багач, бідняк", "Вечір у Візантії").

березень
13 березня - 27 серпня 2009, Сергій Володимирович Михалков, російський письменник, драматург, автор книг для дітей ("Дядя Сьопа"), тексту до трьох гімнів (СРСР — 1943, 1977; Росії — 2001).

19 березня - 13 листопада 1985, Олександр Іванович Покришкін, радянський льотчик-ас; другий за результативністю (після Івана Кожедуба) пілот-винищувач серед льотчиків країн антигітлерівської коаліції в Другій світовій війні, перший Тричі Герой Радянського Союзу (1943, 1944), маршал авіації (1972).

22 березня - 22 березня 2001, Сабіха Гьокчен, турецька жінка-пілот (перша в туреччині), перша у світі жінка — військовий пілот; одна з восьми прийомних дітей Ататюрка.

травень
20 травня - 12 січня 2001, Вільям Х'юлетт, американський інженер, один із співзасновників компанії Hewlett-Packard.

липень
14 липня - 26 грудня 2006, Джеральд Форд (Леслі Кінг), 38-й президент США (1974-76 рр.); змінив ім'я та прізвище після усиновлення.

серпень
13 серпня - 3 серпня 1977, Макаріос III, архієпископ, перший президент Кіпру (1959-77 рр.).

16 серпня - 9 березня 1992, Менахем Бегін, 6-й прем'єр-міністр Ізраїлю (1977-83 рр.), лауреат Нобелівської премії миру (1978).

20 серпня - 17 квітня 1994, Роджер Уолкотт Сперрі, американський нейробіолог, лауреат Нобелівської премії (1981); встановив функціональні відмінності лівої і правої півкуль мозку.

вересень
12 вересня - 31 березня 1980, Джессі (Джеймс) Оуенс, американський легкоатлет, чотириразовий Олімпійський чемпіон (Берлін, 1936), 12-разовий світовий рекордсмен; першим стрибнув у довжину за 8 метрів.

29 вересня - 20 лютого 2001, Стенлі Крамер, американський кінорежисер (Вгадай, хто прийде на обід, Цей божевільний, божевільний, божевільний світ, Корабель дурнів).

жовтень
10 жовтня - 6 липня 2005, Клод Сімон, французький письменник (Фарсальська битва, Дорога Фландрії), лауреат Нобелівської премії (1985).

22 жовтня - 30 липня 1997, Бао Даї (Нгуєн Вінь Тхієу), останній імператор В'єтнаму (13-й імператор династії Нгуєн, 1949-55 рр.).

25 жовтня - 25 вересня 1991, Клаус Барб'є, керівник гестапо у Ліоні періоду Другої Світової війни, військовий злочинець.

листопад
2 листопада - 20 жовтня 1994, Берт Ланкастер, американський актор, лауреат «Оскара» (Елмер Гентрі [1960]; Убивці, Плавець, Атлантік-сіті, Вогонь і стріла, Солодкий запах успіху).

3 листопада - 16 травня 2004, Маріка Рьокк, німецька актриса (Цілуй мене, любий, Дівчина моєї мрії, Це трапляється лише раз).

5 листопада - 8 липня 1967, Вів'єн Лі, британська актриса, лауреат «Оскара» (Віднесені вітром [1939], Трамвай "Бажання" [1951]; Корабель дурнів, Анна Кареніна, Глибоке синє море, Цезар і Клеопатра, Міст Ватерлоо, Джентельменська угода).

7 листопада - 4 січня 1960, Альбер Камю, французький письменник (Чума, Вигнання і царство, Падіння, Бунтуюча людина), філософ-екзистенціаліст, лауреат Нобелівської премії з літератури (1957).

грудень
1 грудня - 6 грудня 1992, Георгій Іларіонович Майборода, український композитор, автор опер (Милана, Арсенал, Ярослав Мудрий, Тарас Шевченко), симфоній і симфонічних поем (Лілея, Каменярі), пісень та романсів.

6 грудня - 12 грудня 2002, Микола Михайлович Амосов, український кардіолог, академік, вчений в галузі медицини, біокібернетики, письменник ("Думки й серце").

11 грудня - 9 листопада 1998, Жан Маре (Жан Вілен-Маре), французький кіноактор ("Швидкоплинна краса", "Горбун", "Фантомас", "Залізна маска").

18 грудня - 8 жовтня 1992, Віллі Брандт (Герберт-Ернст-Карл Фрам), німецький державний діяч, канцлер ФРН (1969-74 рр.), лауреат Нобелівської премії миру (1971).

Померли 1913 року

31 березня - Джон Пірпонт Морган, американський фінансист і банкір; засновник «J.S. Morgan & Co». 106 років тому, у 76 років (нар. 17 квітня 1837 р.).

25 квітня - Михайло Михайлович Коцюбинський, український письменник (Хо, Для загального добра, Fata morgana, Подарунок на іменини, Тіні забутих предків) і громадський діяч. 106 років тому, у 49 років (нар. 17 вересня 1864 р.).

29 липня - Тобіас Ассер, голландський юрист, лауреат Нобелівської премії миру (1911, разом з Альфредом Фрідом; за створення на 1-й Гаагській мирній конференції 1899-го року постійнодіючого міжнародного арбітражного органу). 106 років тому, у 75 років (нар. 28 квітня 1838 р.).

1 серпня - Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка), українська поетеса ("Лісова пісня", "В катакомбах", "Осіння казка"). 106 років тому, у 42 роки (нар. 25 лютого 1871 р.).

13 серпня - Август Бебель, діяч німецького і міжнародного робітничого руху, один із засновників німецької соціал-демократичної партії, керівний діяч 2-го Інтернаціоналу. 106 років тому, у 73 роки (нар. 22 лютого 1840 р.).

29 вересня - Рудольф (Крістіан Карл) Дізель, німецький інженер і винахідник (дизельний двигун). 106 років тому, у 55 років (нар. 18 березня 1858 р.).

7 листопада - Альфред Рассел Воллес, британський натураліст і біогеограф; незалежно від Дарвіна розробив теорію походження видів шляхом природного відбору (свої спостереження 1854-62 років, проведені на Малайському архіпелазі, він відіслав Дарвіну). 106 років тому, у 90 років (нар. 8 січня 1823 р.).

7 листопада - Вілкі Коллінз, англійський письменник ("Місячний камінь", "Жінка в білому"). 106 років тому, у 89 років (нар. 8 січня 1824 р.).

22 листопада - Токугава Йосінобу, 15-й, останній сьогун сьогунату Едо (1866-68 рр.). 106 років тому, у 76 років (нар. 28 жовтня 1837 р.).

Слухайте «Цей день в історії» онлайн

Головні події 1913 року

keyboard_arrow_left1912
1914keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward