Хроніка подій 2002 року

Головні події 2002 року

Політичні лідери 2002 року

• Ватикан: Іван Павло II (1978-2005)
• Великобританія: Тоні Блер (1997-2007), Єлизавета II (1952-2022)
• КНР: Цзян Цземінь (1993-2003)
• Константинопольский патріарх: Варфоломій I (з 1991)
• ООН: Кофі Аннан (1997-2006)
• РФ: Володимир Путін (2000-08)
• США: Джордж Вокер Буш (2001-09)
• Україна: Леонід Кучма (1994-2005), Анатолій Кінах (2001-02), Віктор Янукович (2002-05)
• ФРН: Герхард Шредер (1998-2005)
• Французька республіка: Жак Ширак (1995-2007)

Всі події 2002 року

1 січня • 17 країн Європейського союзу ввели в обіг єдину готівкову валюту євро.

23 січня • Зігравши унічию з українським гросмейстером Василем Іванчуком у фінальному матчі за звання чемпіона світу за версією ФІДЕ, що відбувався в Москві, 18-річний українець Руслан Пономарьов з Краматорська достроково став чемпіоном. Він отримав приз у півмільйона доларів і став наймолодшим в історії ФІДЕ чемпіоном світу. Раніше цей рекорд належав росіянину Ґарі Каспарову, котрий здобув це звання 1985 року у віці 22 років.

лютий
8 лютого • У Солт-Лейк-Сіті розпочались XIX Зимові Олімпійські ігри. В іграх брали участь 2399 спортсменів (886 жінокн і 1513 чоловіків) з 77 країн. Золоті медалі виграли 18 національних збірних, в тому числі Китай і Австралія, котрі завоювали свої перші золоті медалі за всю історію участі у зимових Олімпіадах. Лідером в командному заліку стала збірна Норвегії, яка завоювала 13 золотих, 5 срібних і 7 бронзових медалей.

12 лютого • Колишній президент Югославії і Сербії Слободан Мілошевич постав перед гаазьким Міжнародним трибуналом з воєнних злочинів у колишній Югославії за звинуваченнями у злочинах проти людяності, геноциді і військових злочинах, здійснених в період Боснійської і Косовської воєн. Суд тривав більше чотирьох років і не завершився винесенням вироку через несподівану смерть Мілошевича від інфаркту міокарда.

березень
3 березня • На референдумі у Швейцарії громадяни країни висловились за вступ країни до ООН. «Так» членству країни в ООН сказали 54,6 відсотка учасників референдуму, ідея членства також здобула підтримку більшості виборців у 12 з 23 кантонів. Швейцарії була прийнята в ООН у вересні 2002 року на черговій 57-й сесії Генеральної Асамблеї, і таким чином, стала 190-м повноправним членом Об'єднаних націй, а єдиною визнаною країною світу, яка не входить до ООН, залишається Ватикан.

24 березняХоллі Беррі за кінодраму «Бал монстрів» і Дензел Вашингтон за трилер «Тренувальний день» отримали «Оскар» як кращі виконавці головних ролей, стрічка «Прекрасний розум» режисера Рона Говарда і продюсера Браяна Грейзера — чотири нагороди (найкращий фільм, адаптований сценарій, режисура, актриса другого плану — Дженіфер Коннеллі).

31 березня • В Україні пройшли чергові Вибори у Верховну Раду України. Половина депутатів Ради IV скликання обиралися на пропорційній основі в загальнодержавному окрузі, іншу половину було обрано в одномандатних округах. Прохідний бар'єр для партій і блоків становив 4 %. Блок «Наша Україна» став найбільшою фракцією у Верховній Раді, завоювавши 111 з 447 місць.

квітень
12 квітня • У Нью-Йорку на 94 році життя помер славіст-мовознавець, літературознавець, культуролог, публіцист Юрій Володимирович Шевельов. Про його внесок у науку найкраще сказав він сам: "Те, що Грушевський зробив для української історії, я зробив для української мови".

14 квітня • Уго Чавес вдруге заступив на пост президента Венесуели.

травень
12 травня • Колишній президент США Джиммі Картер прибув до Кубу для п'ятиденного візиту для зустрічі з Фіделем Кастро. Він став першим президентом США, хто відвідаКубу з часу революції 1959 року.

13 травня • У Запоріжжі після інсульту на 63-у році життя помер український футбольний тренер Валерій Васильович Лобановський. Разом із київським "Динамо" він вісім разів вигравав чемпіонати Радянського Союзу, двічі перемагав у Кубку кубків УЕФА та виборов друге місце чемпіонату Європи на чолі радянської збірної. Після церемонії прощання, яка відбулась 15 травня на футбольному полі стадіону "Динамо" у Києві, Лобановського було поховано на Байковому кладовищі.

19 травня • Через три роки після референдуму, на якому жителі Східного Тимору проголосували за незалежність, у столиці, місті Ділі під час урочистої церемонії опівночі було вперше піднято державний прапор і приведено до присяги президента Ґусмао. На святкування до Ділі прибули численні високопосадові гості, зокрема Генеральний Секретар ООН Кофі Аннан і колишній президент США Білл Клінтон. Східний Тимор став 192-ю державою світу. Наступного дня між Австралією і Східним Тимором було підписано угоду про поділ багатих родовищ нафти і газу на морському шельфі — Східний Тимор отримає 90% прибутків від запасів в Тиморському морі, натомість Австралія матиме 10%.

20 травня • Португалія визнала незалежність Східного Тимору, проголошеної ще 28 листопада 1975 року, що поклало край 23-літній окупації країни індонезійськими військами.

28 травня • Американський космічний апарат «Марс Одісей» отримав дані про наявність великих запасів води на Марсі, яка у вигляді залягає на глибині 45 см під поверхнею. Марсіанський лід продовжив досліджувати апарат «Фенікс», який був спущений на поверхню планети 25 травня 2008 року.

31 травня • У Сеулі відкрився 17-й Чемпіонат світу з футболу, який вперше проводився в Азії, одночасно в Південній Кореї та Японії. В турнірі брали участь 32 збірні, матчі відвідало 2 705 134 глядачів. Збірна Бразилії вп'яте стала чемпіоном світу, перемігши у фіналі команду Німеччини з рахунком 2:0.

червень
8 червня • У кінці восьмого раунду бою "тисячоліття", в американському місті Мемфіс закінчилася епоха Майка Тайсона, який після удару правою Ленокса Льюїса опинився на підлозі рингу програвши нокаутом бій за звання чемпіона за версіями WBC/IBF серед суперважковаговиків. Майже весь бій перейшов у побиття "Залізного Майка", який не зміг нічого протиставити тактично грамотному Льюїсу — згідно з статистикою, Льюїс наніс 328 ударів, з яких 193 досягли мети, Тайсон — 211 ударів, з яких успішними були тільки 49. Незалежно від перемоги кожний з боксерів отримає за поєдинок 17,5 млн. доларів. Суперматч проходив на переповненій глядачами спортивній арені "Піраміда", що вміщає 20 тисяч чоловік; вартість квитка досягала 2.500 доларів.

11 червня • Програвши команді Данії, футбольна збірна чемпіона світу Франції зайняла останнє, четверте місце у своїй групі, безславно закінчивши групові змагання на першості світу в Кореї-Японії, — у трьох матчах вже екс-чемпіон не зумів здобути жодної перемоги і забити бодай одного голу у ворота суперників.

11 червня • Донецький «Шахтар» переміг в Ужгороді місцеве "Закарпаття" з мінімальним рахунком 1:0 і вперше у своїй історії став чемпіоном України. Тим самим гірники перервали 9-річну гегемонію київського "Динамо", яке так і не змогло відсвяткувати ювілейну 10-ту перемогу в національній першості.

11 червня • Конгрес США прийняв резолюцію № 269, якою затвердив першість Антоніо Меуччі як винахідника телефону (яка раніше приписувалась Александру Беллу).

14 червня • 73-метровий астероїд 2002 MN пройшов на відстані всього 121 тисяча кілометрів від Землі (близько однієї третини відстані до Місяця). За масою і розміром він був аналогічний космічному об'єкту, який, як вважається, призвів до Тунгуської події 1908 року.

30 червня • У японському місті Йокогама відбувся фінальний матч XVII чемпіонату світу з футболу, в якому збірна Бразилії перемогла збірну Німеччини з рахунком 2:0. Обидва м'ячі в другому таймі забив Роналдо – на 67-й і 79-й хвилинах. Кожна з цих команд сім разів у своїй історії виходила до фіналів. Бразильці ставали чемпіонами 4 рази, а німецькі футболісти — тричі. Проте, ці команди жодного разу не зустрічались раніше між собою у матчах чемпіонату світу. Перемігши Німеччину, Бразилія стала 5-разовим чемпіоном світу.

липень
1 липня • Поблизу Боденського озера (Німеччина) літак Ту-154М авіакомпанії Башкирські авіалінії , що виконував рейс 2937 з Москви до Барселони зіткнувся в повітрі з Boeing 757 компанії DHL, який виконував вантажний рейс з Бахрейну в Брюссель із зупинкою в Бергамо. Катастрофа забрала життя всіх, хто знаходився на борту обох літаків — 71 осіб, у тому числі 52 дитини. Швейцарський авіадиспетчер Пітер Нільсен, який був визнаний винним у зіткненні літаків, у 2004 році був вбитий осетином Віталієм Калоєвим, жінка і двоє дітей якого загинули в авіакатастрофі.

2 липня • Через 13 днів 12 годин 16 хвилин і 13 секунд після старту із західного узбережжя Австралії 58-річний американський мільйонер і любитель пригод Стів Фоссетт закінчив перший у світі одиночний політ навколо Землі на повітряній кулі. Подорож, яка почалась 18 червня, стала шостою спробою Фоссетта здійснити свій задум. Подолавши 19 428,6 миль, він пролетів ще 18 годин доки знайшов безпечне місце для приземлення.

9 липня • Сторено Африканський союз, міжурядову організацію 53 африканських країн, як спадкоємицю об'єднаних Африканської Економічної Спільноти (AEC) і Організації Африканської Єдності (OAU). Адміністративним центром організації визначено місто Аддис-Абеба (Ефіопія). Метою Союзу проголошено допомогу забезпечення в країнах Африки демократії, прав людини і стабільної економіки та, особливо, забезпечення припинення всіх міжафриканських конфліктів та створення ефективного спільного ринку.

9 липня • Президент Леонід Кучма своїм указом увів у дію рішення Ради національної безпеки й оборони від 23 травня про інтеграцію України до євроатлантичних структур, у тому числі до НАТО.

10 липня • Президент України Леонід Кучма підписав указ про інтеграцію України в структури НАТО.

27 липня • Під час авіашоу на Скнилівському аеродромі під Львовом унаслідок падіння винищувача Су-27УБ у натовп глядачів загинуло 77 осіб (серед них 28 дітей) і постраждало ще 543 чоловіка. За кількістю загиблих Скнилівська трагедія вважається найбільшою катастрофою в історії авіаційних свят.

28 липня • В Європі почалась найбільша за останні 100 років повінь, викликана тривалими дощами. Найбільше постраждали Чехія, Австрія, Німеччина, Словаччина, Польща, Угорщина, Румунія і Хорватія, сумарні збитки в яких склали кілька мільярдів євро.

серпень
19 серпня • В ході Другої Чеченської війни в районі військової бази Ханкала чеченські сепаратисти з ПЗРК «Игла» збили російський військово-транспортний вертоліт« Мі-26» — зі 147 чоловік, які знаходились на борту, знаходилися на борту, загинули 127.

жовтень
12 жовтня • Ісламськими терористами з організації Джемаа Ісламія здійснено вибух трьох бомб у місті Кута на острові Балі, що привело до загибелі 202 і пораненню більше 200 чоловік.

16 жовтня • У Росії закінчився перепис населення. Порівняно з 1989 роком населення скоротилось на 1,8 мільйонів людей і склало 145 166 731 чоловік.

23 жовтня • У Москві під час показу мюзикла «Норд-Ост» в будинку Театрального центру на Дубровці 40 чеченських бойовиків на чолі з Мовсаром Бараєвим захопили у заручники близько 800 глядачів. В результаті антитерористичної операції були знищені майже всі терористи, але погано організоване визволення заручників призвело до загибелі близько 130 чоловік.

листопад
16 листопадаПрезидент Кучма підписав указ про відставку уряду Анатолія Кінаха і направив до Верховної Ради представлення на згоду призначити новим прем'єром голову Донецької обладміністрації Віктора Януковича.

грудень
4 грудня • На 117-му році життя померла найстаріша жителька Харкова й України Параска Натарова. Вона до останніх своїх днів вела активний спосіб життя. У свої 116 років вона була в здоровому розумі, лише погано бачила й пересувалася.

19 грудня • Здано в експлуатацію морський нафтовий термінал "Південний".

22 грудня • Дебютний альбом «Sound Of The Underground» англійського дівчачого квінтету «Girls Aloud» вийшов на перше місце британського хіт-параду.

Народились 2002 року

4 травня • Анастасія Ігорівна Петрик, українська співачка («Небо», «When You Believe»); переможниця конкурсу «Дитяча Нова хвиля 2010», «Дитяче Євробачення 2012».


Померли 2002 року

8 січня • Олександр Михайлович Прохоров, російський фізик, Нобелівський лауреат (1964) за розробки з лазерних технологій. 22 роки тому у 86 років (нар. 11 липня 1916 р.).

13 лютого • Лев Олександрович Куліджанов, російський кінорежисер ("Дім, в якому я живу", "Коли дерева були великими", "Помирати не страшно"). 22 роки тому у 78 років (нар. 19 березня 1924 р.).

14 лютого • Мік Такер, ударник і вокаліст англійської рок-групи «Sweet»: «Fox on the Run». 22 роки тому у 53 роки (нар. 17 липня 1949 р.).

22 лютого • Жонаш Савімбі, ангольський політичний діяч, борець за незалежність Анголи. 22 роки тому у 68 років (нар. 3 серпня 1934 р.).

27 березня • Біллі (Семюель) Вайлдер, кінорежисер, шестиразовий лауреат «Оскара» (Квартира [1960], Бульвар Сансет [1950], Втарчені вихідні [1945]; Свідок обвинувачення, Сабріна, Титульна сторінка). 22 роки тому у 96 років (нар. 22 червня 1906 р.).

30 березня • Єлизавета (Єлизавета Анжела Боуз-Лайон), англійська королева-матір, дружина короля Георга VI, матір нинішньої королеви Британії Єлизавети II; остання імператриця Індії. 22 роки тому у 102 роки (нар. 4 серпня 1900 р.).

12 квітняЮрій Володимирович Шевельов (Юрій Шерех), український славіст, літературознавець, історик літератури; академік НАН України (1991), лауреат Шевченківської премії (2000). 22 роки тому у 94 роки (нар. 17 грудня 1908 р.).

18 квітняТур Хеєрдал, норвезький мандрівник (Кон-Тікі, Ра), етнограф, письменник. 22 роки тому у 88 років (нар. 6 жовтня 1914 р.).

28 квітня • Олександр Іванович Лебедь, російський військовий і політичний діяч, генерал; придушував мирну демонстрацію в Тбілісі в 1989 році, керував російськими частинами, що підтримували маріонетковий уряд Придністров'я, губернатор Красноярського краю (1998-2002 рр.). 22 роки тому у 52 роки (нар. 20 квітня 1950 р.).

10 травня • Ів Робер, французький кінорежисер (Високий блондин в чорному черевику). 22 роки тому у 82 роки (нар. 19 червня 1920 р.).

11 травняНіка Георгіївна Турбіна, українська поетеса. 22 роки тому у 28 років (нар. 17 грудня 1974 р.).

13 травняВалерій Васильович Лобановський, український футболіст ("Динамо" Київ (1958-64), "Чорноморець" Одеса (1965-66 рр.), "Шахтар" Донецьк (1967-68 рр.), тренер ("Дніпро" Дніпропетровськ (1969-73 рр.), "Динамо" Київ (1974-82, 1984-90, 1996-2002 рр.), збірна СРСР (1975-76, 1982-83, 1986-90 рр.), збірна Об'єднаних Арабських Еміратів (1990-93 рр.) та Кувейту (1994-96 рр.)), головний консультант збірної України (1997-99 рр.), головний тренер збірної України (2000-02 рр.). 22 роки тому у 63 роки (нар. 6 січня 1939 р.).

9 липняРод Стайгер, американський актор, лауреат «Оскара» ("Спека ночі" [1967], "Доктор Живаго", "Ватерлоо", "Спеціаліст", ). 22 роки тому у 77 років (нар. 14 квітня 1925 р.).

27 жовтня • Сергій "Міхей" Крутіков, ураїнський співак у стилі R'n'B, реггі («Сука любовь»). 22 роки тому у 32 роки (нар. 11 грудня 1970 р.).

14 листопадаАстрід (Анна Емілія) Ліндгрен, шведська письменниця (Пеппі — довга пачноха, Малюк і Карлсон). 22 роки тому у 95 років (нар. 14 листопада 1907 р.).

25 листопада • Карел Рейш, англійський кінорежисер (Жінка французького лейтенанта, Айседора). 22 роки тому у 76 років (нар. 21 липня 1926 р.).

8 грудня • Юрій Йосипович Богатиков, український співак (баритон). 22 роки тому у 70 років (нар. 28 лютого 1932 р.).

12 грудняМикола Михайлович Амосов, український кардіолог, академік, вчений в галузі медицини, біокібернетики, письменник ("Думки й серце"). 22 роки тому у 89 років (нар. 6 грудня 1913 р.).

27 грудня • Джордж Рой Хілл, американський режисер (Короткий роман, Оса, Буч Кессіді, Страшно сучасна Міллі, Гавайї). 22 роки тому у 80 років (нар. 20 грудня 1922 р.).

Правила життя Вацлава Гавела
Правила життя
Правила життя Вацлава Гавела

Головні події 2002 року

Суд над Слободаном Мілошевичем

12 лютого

Помер Юрій Шевельов

12 квітня

Смерть Валерія Лобановського

13 травня

Скнилівська трагедія

27 липня

Теракт «Норд-Ост»

23 жовтня
Правила життя
Правила життя Вацлава Гавела