Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Цей день 6 липня
187-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 178 днів. Іменинники - Андрій, Аркадій, Артем (Артемій), Герман, Євдокія, Марфа, Марія, Михайло, Роман, Сергій, Степан (Стефан), Федір, Феодосій (Федосій), Христина. Всесвітній день поцілунку, у Литві святкують День державного становлення, в Малаві — День незалежності.

Головні події 6 липня


Всі події 6 липня

371 до н. е. - У битві при Левктрах (Беотія) фіванські війська розбили спартанців (в бою загинув їхній цар Клеомброт), після чого Спарта втратила своє домінуюче положення в Греції.
Середні віки
781 - Перша задокументована згадка про виверження вулкану Фудзіяма.
1253 - У місті Новогрудка (нині — Білорусь) Папою римським Іннокентієм IV короновано Великого князя Міндовга (Міндаугаса), першого та єдиного в історії Литви короля, засновника Литовської держави.
1415 - У місті Констанц (Німеччина) за звинуваченням у єресі спалений на вогнищі чеський реформатор-протестант, ректор Празького університету 44-річний Ян Гус.
1483 - У лондонському Тауері відбулась коронація на англійський престол короля Річарда III з династії Йорків і його дружини Анни Невілл.
1535 - У Лондоні страчено англійського письменника, мислителя, одного з основоположників утопічного соціалізму, лорда-канцлера Томаса Мора, котрий відмовився присягнути Генріху VIII як главі англіканської церкви. В день страти вирок суду "...повісити так, щоб замучився до півсмерті, вийняти з петлі, відрізати статеві органи, розпороти живіт, вирвати і спалити нутрощі, а потім четвертуватии і кожну з чвертей тіла прибити над воротами Сіті, а голову виставити на лондонському мосту..." король замінив на відрубування голови.
Нова історія
1687 - В Лондоні вийшла друком фундаментальна тритомна праця Ісаака Ньютона «Математичні начала натуральної філософії», в якій він сформулював закон всесвітнього тяжіння і три закони механіки (названі згодом його іменем), котрі заклали основи класичної механіки. За життя Ньютона книга витримала три видання, в кожному з яких в текст вносилися суттєві доповнення та уточнення.
1789 - Французькі Національні збори проголосили себе Установчими зборами і заявили про суверенність прав народу по відношенню до влади короля.
1815 - Армія союзників удруге, після реставрації влади Наполеона Бонапарта, увійшла в Париж.
1885 - Французький мікробіолог Луї Пастер провів першу успішну вакцинацію людини від сказу, врятувавши життя 9-літньому Жозефу Мейстеру, котрого вкусив скажений пес.
1884 - 28-літній сербський інженер-електрик Нікола Тесла прибув до Нью-Йорка, де після нетривалої роботи на Томаса Едісона створив власну компанію, завдяки роботі в якій став одним з найвідоміших винахідників в галузі фізики, електро- та радіотехніки.
1918 - У Москві вибухом бомби, кинутої лівим есером Яковом Блюмкіним, смертельно поранено посла Німеччини Мірбаха, що стало сигналом до початку антибільшовицького повстання лівих есерів, котре вдалося придушити 7 липня силами латиських стрілків під керівництвом Вацетіса. Керівництво партії лівих есерів було заарештоване, їх делегати були позбавлені права брати участь у роботі З'їзді рад, а замість Фелікса Дзержинського колегію ВЧК очолив Яків Петерс, який виключив з неї усіх лівих есерів. Невдале повстання лівих есерів привело до створення в Росії однопартійного комуністичного уряду на наступні 73 роки.
1919 - Британський дирижабль R-34 приземлився в Нью-Йорку і став першим повітряним судном, що успішно перетнуло Атлантичний океан.
1923 - Центральний Виконавчий Комітет СРСР затвердив доопрацьований «Договір про створення СРСР» та ухвалену ще в грудні 1922 року «Декларацію про створення СРСР» та увів їх у дію як Конституцію СРСР. Того ж дня були ухвалені рішення про створення органів виконавчої влади нової держави — Ради народних комісарів та всесоюзних наркоматів, а вже 3 серпня ЦВК СРСР визнав 6 липня святковим днем.
1928 - У Москві закінчився один з перших політичних процесів, «Шахтинська справа», по звинуваченню інженерів Донбасу в саботажі, шкідництві, створенні підпільної організації, встановлення конспіративного зв'язку з московськими шкідниками і з зарубіжними антирадянськими центрами. Рішенням суду 11 осіб було засуджено до вищої міри покарання — розстрілу, трьох — до 10 років позбавлення волі з обмеженням у правах на 5 років та конфіскацією майна і ще 31 — до різних термінів ув'язнення. У 2000 році за результатами розслідування генеральної прокуратури СРСР всі засуджені у справі були реабілітовані за відсутністю складу злочину.
Новітня історія
1940 - Французький військовий суд в Тулузі заочно засудив лідера Опору генерала Шарля де Голля до чотирьох років тюрми.
1942 - В окупованій нацистами Голландії сім'я 13-річної Анни Франк, що стала автором всесвітньо відомого літературного свідчення поневірянь євреїв на окупованих Німеччиною територіях, була змушена сховатися в підземеллі амстердамської фабрики. За день перед тим старша сестра Анни, Марго, отримала повідомлення про депортацію до нацистських трудових таборів.
1945 - Нікарагуа стала першою у світі державою, що ратифікувала Хартію ООН.
1945 - Укладено радянсько-польську угоду «Про обмін населенням», яка формально надала право вільного добровільного виходу з радянського громадянства особам польської та єврейської національностей та членам їх сімей, що перебували у польському громадянстві до 17 вересня 1939 року, і переселення їх до Польщі. Відповідно до цієї угоди відправка почалася в лютому 1946 року, займалося цим Переселенське управління під контролем Спеціальної контрольної комісії при Раді міністрів Союзу РСР.
1947 - В Іспанії прийнято закон про спадкоємництво влади, згідно з котрим після смерті генерала Франко в країні повинна бути реставрована монархія.
1950 - В Згожельці НДР і Польща підписали договір про визнання кордону між державами по річці Одер — Нейсе. ФРН визнала цей кордон лише в 1970 році.
1957 - Американка Алтея Гібсон перемогла на Вімблдоні і стала першою темношкірою спортсменкою, що виграла турнір "Великого шолому".
1964 - Малаві (пізніше — Ньяса), колишня британська колонія, а згодом частина федерації Родезія-Ньясаленд, здобула незалежність.
1967 - Через п'ять тижнів після проголошення незалежності Республіки Біафра, до котрої увійшли декілька східних штатів Нігерії, нігерійські урядові війська почали військові дії проти Біафри. Війна закінчилась через два з половиною роки поразкою сепаратистів і призвела до загибелі більше 600 тисяч людей.
1973 - Англійська група «Queen» випустила свій перший сингл з піснею «Keep Yourself Alive», написаною Браяном Меєм.
1975 - Проголошено незалежність Коморських островів від Франції.
Наш час
1991 - Штеффі Граф обіграла Габріелу Сабатіні у фіналі Вімблдонського турніру і здобула свою третю перемогу у Відкритому чемпіонаті Англії.
1994 - Парламент Казахстану затвердив рішення про пернесення столиці із Алма-Ати в Акмолу.
1994 - У США відбулась прем'єра фільму Роберта Земекіса «Форест Гамп» з Томом Хенксом у головній ролі. Фільм отримав 38 нагород по всьому світу, включаючи 6 премій «Оскар».
1995 - Під час громадянської війни в Югославії війська Республіки Сербської розпочали штурм боснійського анклаву Сребрениця, оголошеного в 1993 році Радою безпеки ООН зоною безпеки. Після його захоплення військом Республіки Сербської під командуванням генерала Ратка Младича за співучасті воєнізованого формування «Скорпіони» Міністерства внутрішніх справ Сербії у Сребрениці було вбито близько 8 000 боснійських мусульман чоловічої статі віком від 12 до 77 років.
1996 - Перемігши Аранту Санчез Вікаріо з рахунком 6-3/7-5, Штеффі Граф всьоме виграла Вімблдонський турнір.
1997 - Вигравши у фіналі у француза Седріка Пайолена, американець Піт Сампрас вчетверте став перможцем Вімблдону.
1998 - Казахстан і Росія підписали угоду про розділення територіальних вод північної частини Каспійського моря.
2006 - Соціаліст Олександр Мороз вдруге обраний головою Верховної Ради України.
2012 - Внаслідок аномальних дощів, коли за два дні випала чотиримісячна норма осадів, у Краснодарському краї (Росія) почалась повінь, яка забрала життя 171 людини, а загальна кількість постраждалих склала 35 тисяч чоловік.

Народились 6 липня

1792 - 2 березня 1855, Микола I (Микола Павлович Романов), російський імператор (1825-55 рр.); син Павла І, батько Олександра II.
1832 - 19 червня 1867, Максиміліан I (Максиміліан Габсбург), австрійський ерцгерцог, імператор Мексики (1864-67 рр.), брат імператора Австро-Угорщини Франца Йосифа I; страчений після поновлення в Мексиці республіки.
1837 - 6 лютого 1873, Васіл Левскі (Іванов), болгарський революціонер, борець проти турецького іга.
1877 - 18 лютого 1949, Нісето Алькалья Самора, перший прем'єр-міністр (1931) і перший президент (1931-36 рр.) Другої Іспанської республіки.
1886 - 16 червня 1944, Марк Блох, французький історик, засновник сучасної історіографії, герой антифашистського Руху опору в роки Другої Світової війни.
1887 - 28 березня 1985, Марк Шагал, французький художник-сюрреаліст і графік.
1907 - 13 липня 1954, Фріда Кало, мексиканська художниця.
1923 - 25 травня 2014, Войцех Ярузельський, польський військовий і політичний діяч, генерал, голова уряду Польщі (1981-89 рр.), президент ПНР (1989-90 рр.).
1925 - 9 лютого 1981, Білл Хейлі (Вільям Джон Хейлі-молодший), американський музикант, співак (Bill Haley and His Comets: "Rock Around the Clock", "Mambo Rock", "Dim, Dim the Lights", "Shake", "Rattle and Roll", "Crazy Man Crazy", "See You Later").
1935 - Тенцзін Ґ'яцо (Лґамо Дондруб), 14-й Далай-лама та духовний лідер Тибету; лауреат Нобелівської премії миру (1989).
1938 - Олег Петрович Базилевич, український футболіст ("Динамо" Київ), тренер ("Динамо" Київ, "Шахтар" Донецьк), володар Кубка кубків (1975, "Динамо" Київ).
1940 - Нурсултан Назарбаєв, казахський політичний діяч, перший секретар Компартії Казахстану (1986-90 рр.), президент Казахстану (з 1990 р.).
1946 - Сильвестр Сталлоне, американський актор ("Роккі", "Рембо", "Спеціаліст", "Кобра", «Оскар», "Танго і Кеш", "Суддя Дредд", "Скелелаз").
1946 - Джордж (Вокер) Буш-молодший, 43-й президент США; син Джорджа Герберта Вокера Буша, 41-го президента США.
1948 - Наталі Бей, французька актриса ("Спіймай иене, якщо зможеш", "Не кажи нікому").
1951 - Джеффрі Раш, австралійський кіноактор («Закоханий Шекспір», «Перо маркіза де Сада», «Фріда», «Пірати Карібського моря», «Король каже!»), лауреат премії «Оскар» (1996), «Золотий глобус» (1997, 2005).
1972 - Жанна Пінтусевич, українська спортсменка, легкоатлет, чемпіонка світу в бігу на 200 метрів.
1975 - Фіфті Сент (Кертіс Джеймс Джексон), американський реп-співак (Get Rich or Die Tryin'), актор, продюсер.

Померли 6 липня

1189 - Генріх II (Генріх Короткий Плащ), король Англії (з 1154 р.); перший монарх з династії Плантагенетів. 830 років років тому, в 56 років (нар. 5 березня 1133 р.).
1415 - Ян Гус, чеський проповідник, мислитель; ідеолог чеської Реформації. 604 роки тому, в 46 років (нар. 1369 р.).
1476 - Реґіомонтан (Йоганн Мюллер), німецький математик, астроном, астролог, католицький єпископ. 543 роки тому, в 40 років (нар. 6 червня 1436 р.).
1533 - Лудовіко Аріосто, італійський поет епохи Відродження («Несамовитий Роланд»). 486 років тому, в 326 років (нар. 8 вересня 1207 р.).
1535 - Томас Мор, англійський філософ, державний діяч, лорд-канцлер (1529-32 рр.), письменник ("Утопія"), один з основоположників утопічного соціалізму. 484 роки тому, в 57 років (нар. 7 лютого 1478 р.).
1553 - Едуард VI (Едуард Тюдор), король Англії і Ірландії (з 1547 р.); син Генріха VIII. 466 років тому, в 16 років (нар. 12 жовтня 1537 р.).
1571 - Морі Мотонарі, самурай, полководець середньовічної Японії періоду Сенґоку. 448 років тому, в 74 роки (нар. 16 квітня 1497 р.).
1819 - Софі Бланшар, французький повітроплавець; перша жінка, що здійснила одиночний політ на повітряній кулі (1805), дружина піонера повітроплавання Жан-П'єра Франсуа Бланшара. 200 років років тому, в 41 рік (нар. 25 березня 1778 р.).
1851 - Томас Дейвенпорт, американський коваль, винахідник першого електричного двигуна. 168 років тому, в 49 років (нар. 9 липня 1802 р.).
1854 - Георг Сімон Ом, німецький фізик, автор одного з основних законів електричних кіл (закон Ома). 165 років років тому, в 67 років (нар. 16 березня 1787 р.).
1893 - Гі де Мопассан, французький письменник (Іветта, З життя жінок, Пампушка, Життя, Любий друг, Сильна, як смерть). 126 років тому, в 43 роки (нар. 5 серпня 1850 р.).
1901 - Хлодвіг Карл Гогенлое, німецький політичний діяч, рейхканцлер Німеччини і міністр-президент Прусії (1894-1900 рр.). 118 років тому, в 82 роки (нар. 31 березня 1819 р.).
1962 - (Катберт) Вільям Фолкнер, американський письменник, лауреат Нобелівської премії (1949; Світло в серпні), кіносценарист (Мати і не мати). 57 років тому, в 65 років (нар. 25 вересня 1897 р.).
1971 - (Даніель) Луї Армстронг, американський джазовий музикант (труба), співак, лауреат "Гремі" (Hello, Dolly! [1964], За досягнення [1971]). 48 років тому, в 70 років (нар. 4 серпня 1901 р.).
1975 - Отто Скорцені, німецький військовик, диверсант, оберштурмбанфюрер СС; найвідоміший за операцією зі звільнення з-під арешту Беніто Мусоліні (Операція «Дуб»). 44 роки тому, в 67 років (нар. 12 червня 1908 р.).
1989 - Янош Кадар, угорський державний діяч, керівник соціалістичної Угорщини (1956-87 рр.). 30 років років тому, в 77 років (нар. 26 травня 1912 р.).
2005 - Клод Сімон, французький письменник (Фарсальська битва, Дорога Фландрії), лауреат Нобелівської премії (1985). 14 років тому, в 92 роки (нар. 10 жовтня 1913 р.).
2008 - Джозеф Отіс Флетчер, американський пілот і полярний дослідник; першим досягнув літаком Північного полюсу і, як вважаєть, взагалі перша людина якій це вдалось зробити (1952). 11 років тому, в 88 років (нар. 16 травня 1920 р.).
2008 - Нонна Мордюкова (Ноябрина Вікторівна Мордюкова), російська актриса (Молода гвардія, Чужа рідня, Голова, Дворянське гніздо, Два дні тревоги, Діамантова рука, Ширлі-мирлі, Мама). 11 років тому, в 83 роки (нар. 25 листопада 1925 р.).
2009 - Роберт Макнамара, міністр оборони США в адміністраціях президентів Джона Кеннеді та Ліндона Джонсона, один з ініціаторів американської участі у В'єтнамській війні 1963-76 рр; після відставки з поста міністра був президентом Світового банку. 10 років років тому, в 93 роки (нар. 9 червня 1916 р.).
2009 - Василь Павлович Аксьонов, російський письменник (Острів Крим, Опік). 10 років років тому, в 77 років (нар. 20 серпня 1932 р.).
2018 - Секо Асахара (Тідзуо Мацумото), засновник і керівник неорелігійної буддистської секти Аум Сінрікьо (Алеф), яка здійснила газову атаку в метрополітені Токіо (1995). 1 рік тому, в 63 роки (нар. 2 березня 1955 р.).
Куликовська битва
Сьогодні
Куликовська битва

Головні події 6 липня

keyboard_arrow_left5 липня
7 липняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward