Цей день 25 травня
145-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишився 221 день. Іменинники — Герман, Денис. Міжнародний День визволення Африки (з 1963 року), в Аргентині — День революції, в Йорданії — День незалежності, в Судані — День революції.

Головні події 25 травня

Всі події 25 травня

5493 до н. е. • Згідно з Александрійською хронологією, цей день і є днем створення світу.

Середні віки
717 • Лев III Ісавр коронувався імператором Візантії. Він став засновником Сирійської династії, що правила до 802 року.

992 • По смерті Мешка I з династії П'ястів князем польським став його 25-літній син Болеслав Хоробрий.

996 • У Києві освячено першу на Русі кам'яну церкву в ім'я Пресвятої Богородиці (Десятинна церква), зведена за наказом князя Володимира на місці смерті Федора Варяга і його сина Іоанна, перших руських мученників за віру.

Нова історія
1709 • За наказом царського уряду Петра I за підтримку запорожцями на чолі з Костем Гордієнком самостійницької політики гетьмана Івана Мазепи російськими військами під керівництвом полковника Яковлєва знищено Запорозьку (Чортомлинську) Січ. Оборону Січі очолив наказний отаман Яким Богуш. Після битви у полон потрапили кошовий отаман, військовий суддя, 26 курінних отаманів, 2 ченці, 250 звичайних козаків, 160 жінок та дітей. З них 5 людей померло, 156 людей було страчено. Декількох вбитих було повішено на плотах та відпущено вниз по течії на страх іншим.

1787 • У Філадельфії, штат Пенсільванія, під головуванням Джорджа Вашингтона розпочав роботу Конституційний конвент, покликаний написати нову конституцію Сполучених Штатів.

1809 • У місті Чукісака (сучасне місто Сукре, Болівія) розпочалось повстання проти губернатора Рамона Гарсія-де-Леона Пісарро, яке стало початком війни за незалежність південно-американських колоній Іспанії.

1810 • В Буенос-Айресі закінчилась Травнева революція, яка привела до відставки віце-короля іспанської колонії Ріо-де-ла-Плата і проголошення 9 липня 1816 року незалежності Аргентини.

1829 • У Лондоні підбулась прем'єра Першої симфонії Фелікса Мендельсона, написаної ним п'ять років перед тим, коли йому було 15. Вона була остаточно допрацьована спеціально для Лондонського філармонічного оркестру і була тепло прийнята публікою.

1895 • Англійського письменника Оскара Вайльда лондонським судом визнано винним у «грубій непристойності» (статевий звя'зок з чоловіком) і посаджено на два роки в Редінгтонську тюрму.

1895 • Щоб уникнути переходу під юрисдикцію Японії, китайська адміністрація острова Формоза (нині — Тайвань) проголосила незалежність від Китаю і створення Республіки Формоза на чолі з колишнім губернатором в якості президента. Самопроголошена республіка була анексована японцями в жовтні цього ж року.

1901 • В результаті злиття двох клубів «Росалес» і «Санта Роса» у Буенос-Айресі створено футбольний клуб «Рівер Плейт», сьогодні — один з найтитулованіших клубів Аргентини, який 34 рази ставав чемпіоном країни.

1907 • У засіданні парламенту Фінляндії, що на той час входила до складу Росії, вперше у світі взяли участь жінки. Право обирати і бути обраним було надане жінкам Фінляндії у 1906 році і на виборах 1907 року вибороли 19 з 200 депутатських мандатів.

1919 • Рада робітничо-селянської оборони УСРР прийняла таємну постанову про ліквідацію загонів Нестора Махна, які були діючими формуваннями Червоної армії, а сам Махно мав звання комбрига. У червні, після поразки більшовицьких військ від денікінців, Махно був офіційно його «поза законом».

1926 • У Парижі загинув Симон Петлюра, колишній Головний отаман військ УНР і Голова Директорії. Він був застрелений анархістом Самуїлом Шварцбардом. Суд присяжних, що проходив під тиском мобілізованої комуністичної та проєврейської преси, виправдав вбивцю.

1935 • Американський легкоатлет Джессі Оуенс протягом одного дня встановив три світових рекорди — два у спринті і один в стрибках у довжину. Останнє досягнення (8.13 метра) вдалось перевищити лише через 25 років.

Новітня історія
1946 • Британія надала незалежність Трансіорданії (сьогодні — Іорданія) — країну очолив король Абдулла ібн Аль-Хуссейн.

1953 • Відбувся політ першого американського серійного надзвукового літака — винищувача F-110 "Супер сейбр".

1955 • Британські альпіністи Джордж Бенд і Джо Браун першими у світі піднялись на вершину гори Канченджанга (8586 м), третю за висотою вершину світу. Наступного дня на Канченджангу піднялись їх колеги по експедиції Норман Харді і Тоні Стрітер.

1963 • В Аддис-Абебі на конференції голів урядів 32-х держав засновано Організацію африканської єдності (ОАЄ), покликану подолати наслідки колоніалізму на континенті та сприяти внутрішньому і міжнародному співробітництву. ОАЄ проіснувала до 2002 року, коли її правонаступницею став Африканський Союз, до якого увійшло 53 африканські країни.

1967 • У Лісабоні "Селтік" з Глазго (Шотландія) з рахунком 2-1 перміг італійський "Інтернаціонале" і став першим британським клубом, що завоював Кубок європейських чемпіонів з футболу. Восени цього ж року "Селтік" вилетів з розиграшу, програвши київському "Динамо".

1968 • У місті Сент-Луїс, штат Міссурі, відбулось офіційне відкриття меморіалу «Ворота на захід», який, маючи висоту 192 метри, є найвищим пам'ятником на території США. У ясний день видимість з його оглядового майданчика складає 50 кілометрів.

1972 • Першим секретарем ЦК КПУ обрано Володимира Щербицького, типового управлінця радянського штибу, який керував Україною майже 20 років і залишив посаду за два роки до краху радянської системи.

1977 • На екрани кінотеатрів США вийшов фільм «Зоряні війни» Джорджа Лукаса. Він мав величезний касовий успіх, і фактично врятував компанію 20th Century Fox від банкрутства. У 1997 році, через 20 років після прем'єри, фільм був перероблений з додаванням комп'ютерних спецефектів і випущений у повторний прокат під назвою «Зоряні війни. Нова надія». У 2012 році на кіноекрани вийшов ще раз оновлений його варіант — у форматі 3D.

1979 • 275 чоловік загинуло в найбільшій на території США авіакатастрофі, коли під час зльоту з аеропорту О'Хара в Чикаго розбився літак DC-10 компанії American Airlines, що слідував до Лос-Анжелеса. Причиною катастрофи стало відрив при зльоті лівого двигуна, який розірвав одну з гідросистем і пошкодив ліве крило. Діючи за інструкцією і не знаючи справжньої ситуації, екіпаж знизив швидкість нижче швидкості звалювання, внаслідок чого літак швидко перейшов у лівий крен, який незабаром дійшов до прямого кута і менш ніж через хвилину після зльоту, DC-10 упав у передмісті Чикаго за півтора кілометрах від смуги зльоту.

1985 • Поп-група Wham! (за участю Джорджа Майкла) стала першою з 1979 року групою, три послідовні сингли котрої виходили на перші позиції чартів Billboard — в цей день лідером хіт-параду став сингл «Everything She Wants» і протримався на цій позиції два тижні. Раніше такого ж успіху досягали «Careless Whisper» (16 лютого 1985 року — 3 тижні) і «Wake Me Up Before You Go-Go» (17 листопада 1984 року — три тижні). У 1979 році такого ж успіху досягла група Bee Gees.

1986 • На I з'їзді Народних депутатів СРСР Михайла Горбачова обрано Головою Верховної Ради СРСР.

Наш час
1996 • На батьківщину до Болгарії повернувся цар Сімеон, сім'я котрого була змушена емігрувати з країни у 1946 році, коли Сімеону було 9 років. Намір колишнього царя болотуватись на пост президента країни виявився нездійсненим, оскільки за болгарським законодавством таке право мають особи, що прожили в Болгарії не менше 5 років.

1998 • На спільному українському-корейському підприємстві «АвтоЗАЗ-ДЕУ» в Запорізькій області з конвеєра зійшов перший автомобіль «Таврія-Нова» — модифікація, створена спільно з Daewoo, і спрямована на усунення очевидних недоліків і поліпшення техніко-експлуатаційних показників української «Таврії».

2001 • Американський вчитель Ерік Вейхенмаєр з міста Боулдер, штат Колорадо, який осліп від невиліковної хвороби у віці 13 років, першим із незрячих світу піднявся на найвищу гору планети Еверест. До 2002 року він виконав програму «Сім вершин», зійшовши на сім найвищих вершин планети на семи континентах.

2005 • У матчі в Стамбулі англійський «Ліверпуль» вп'яте виграв Кубок Чемпіонів УЕФА — пропустивши в першому таймі три м'ячі, він в другому таймі зумів відігратися і в серії пенальті переміг італійський «Мілан».

2008 • Американський космічний зонд «Фенікс», запущений 4 серпня 2007 року, приземлився на поверхні Марсу в Зеленій Долині і розпочав обстеження поверхні планети на предмет наявності води, яка була виявлена у вигляді льоду під тонким шаром грунту. 11 листопада зонд НАСА був повністю пошкоджений пиловою бурею.

2012 • Американський космічний апарат «Dragon», розроблений компанією SpaceX з Каліфорнії, пристикувався до Міжнародної космічної станції і став першим комерційним космічним арпаратом, який здіснив перевезення вантажу на навколоземну орбіту.

2013 • У Лондоні на стадіоні «Вемблі» мюнхенська «Баварія» перемогла «Борусію» з Дортмунда з рахунком 2-1 і вп'яте в своїй історії виграла Кубок Європейських Чемпіонів з футболу.

2013 • На аукціоні в Кьольні «невідомим покупцем з Азії» за рекордні 516 тисяч євро (668 тисяч доларів) був придбаний працюючий комп'ютер Apple I випуску 1976 року, плата якого містила надписи, зроблені Стівеном Возняком.

2014 • В Україні на дострокових президентських виборах, проведених у зв'язку з усуненням Верховною Радою Віктора Януковича з поста Президента 22 лютого 2014 року, вже у першому турі переміг Петро Порошенко. За офіційними даними він набрав 54,70% серед тих, хто взяв участь у голосуванні, Юлія Тимошенко — 12,81%, Олег Ляшко — 8,32%, Анатолій Гриценко — 5,48%; явка виборців склала 60,3%.

2016 • В результаті тривалих переговорів з Російською Федерацією Надія Савченко була обміняна на російських кадрових військових Євгена Єрофеєва і Олександра Александрова, які незаконно воювали на території України і були засуджені за тероризм.

Народились 25 травня

1865 — †18 лютого 1932 • Фрідріх Август III, останній король Саксонії (1904-18 рр.), з династії Веттінів.

1803 — †27 квітня 1882 • Ральф Валдо Емерсон, американський письменник, поет, філософ, родоначальник трансцеденталізму.

1889 — †26 жовтня 1972Ігор Іванович Сікорський, американський авіаконструктор українського походження; автор першого світового рекоду швидкості (з екіпажем) — 111 км/год (1911 р., на літаку "Сікорський-2"), збудував близько 15 типів літаків, першим створив турбінні вертольоти і вертольоти-амфібії; конструктор першого вдалого американського гелікоптера. 135 років з дня народження.

1905 — †14 травня 1972 • Олександр Євдокимович Корнійчук, український письменник-драматург ("Загибель ескадри", "Платон Кречет").

1907 — †14 лютого 1995 • У Ну, бірманський політичний і державний діяч; перший прем'єр-міністр незалежної Бірми (нині — М'янма), один із засновників Руху неприєднання та ідеолог мирного співіснування країн з різними політичними системами..

1926 — †28 вересня 1991Майлз Девіс, американський джазовий музикант (трубач), один з піонерів сплаву джазу і року (стилю "ф'южн"); серед його учнів були сьогодні вже корифеї джаз-року Чік Коріа, Джордж Бенсон, Кіт Джаррет, Біллі Кобем.

1941 — †3 березня 1981 • Олег Іванович Даль, російський кіноактор ("Погана хороша людина", "Не може бути").

1948Клаус Майне, вокаліст німецької рок-групи «Scorpions» («Wind of Change», «You And I», «Moment Of Glory»).

1958 • Пол Віллер, англійський рок-музикант (The Jam, Style Council).

Померли 25 травня

735Беда Преподобний, бенедиктинський чернець, англійський історик («Церковна історія народу англів», 731 р.). Пом. 1289 років тому у 63 роки (нар. 672 р.).

986 • Абу-л-Хусейн Абд-ар-Рахман ібн Умар ас-Суфі, знаменитий персидський астроном і математик. Пом. 1038 років тому у 83 роки (нар. 7 грудня 903 р.).

992 • Мешко I, перший історично достовірний польський князь з династії П'ястів; батько Болеслава I Хороброго. Пом. 1032 роки тому десь у 57 років (нар. бл. 935 р.).

1085 • Григорій VII (Гільденбранд Сованський), 156-й папа римський (1073-85 рр.). Пом. 939 років тому десь у 70 років (нар. бл. 1015 р.).

1681 • Педро Кальдерон де ла Барка, іспанський драматург та поет («Життя — це сон», «Чарівний маг»). Пом. 343 роки тому у 81 рік (нар. 17 січня 1600 р.).

1911 • Василь Осипович Ключевський, російський історик ("Курс російської історії"). Пом. 113 років тому у 70 років (нар. 28 січня 1841 р.).

1926Симон Васильович Петлюра, український військовий і політичний діяч, міністр у військових справах Центральної Ради (1917), голова Директорії (1919). Пом. 98 років тому у 47 років (нар. 22 травня 1879 р.).

1946 • Патті Сміт Хілл, американський педагог, автор (разом із сестрою Мілдред) пісеньки "Happy Birthday to You". Пом. 78 років тому у 78 років (нар. 27 березня 1868 р.).

2014Войцех Ярузельський, польський військовий і політичний діяч, генерал, голова уряду Польщі (1981-89 рр.), президент ПНР (1989-90 рр.). Пом. 10 років років тому у 91 рік (нар. 6 липня 1923 р.).


НАЙГІРШИЙ РІК В ІСТОРІЇ?

Головні події 25 травня

Жіноче виборче право

1907

Вбивство Симона Петлюри

1926

Поєдинок-реванш Алі-Лістон

1965

Володимир Щербицький — перший секретар ЦК КПУ

1972

Перше сходження на Еверест сліпого

2001