Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1905 року

Головні події 1905 року

Політичні лідери 1905 року

Всі події 1905 року

2 січня - В ході Російсько-японської війни стратегічно важлива військова база Порт-Артур, розташована на території Китаю, захоплена японськими військами генерала Маресуке Ноґі. Це була перша із цілого ряду поразок російських військ, котрі визначили хід Російсько-японської війни, яка завершилась у вересні перемогою Японії.

22 січня - У Санкт-Петербурзі військами жорстоко придушена багатотисячна мирна демонстрація робітників на чолі зі священиком Георгієм Гапоном, які йшли до Зимового палацу з наміром вручити петицію царю Миколі ІІ з економічними і політичними вимогами. Ця подія, що увійшла в історію як «Кривава неділя», викликала в Росії хвилю забастовок та демонстрацій і поклала початок Першій російській революції.

26 січня - У копальні «Прем'єр» поблизу Преторії (Південна Африка) знайдено найбільший з відомих алмазів з первинною вагою 3106 карат. Подарований керівництвом провінції Трансвааль британському королю Едуарду VII, через три роки голландський ювелір Жозеф Ашер розділив «Куллінан» на 106 частин, дві найбільші з яких прикрасили Британський державний скіпетр і корону Британської імперії.

березень
10 березня - У західній частині Лондона засновано професійний футбольний клуб «Челсі». За перші 50 років своєї історії він не виборов жодного трофею — лише в 1955 році «Челсі» став чемпіоном Англії.

10 березня - Поразкою Росії закінчилась Мукденська битва, наймасштабніша бойова операція, що відбувалась до Першої світової війни. Незважаючи на чисельну перевагу, російські війська у 20-денному протистоянні поступилися японцям. З обох боків убитими і пораненими було втрачено понад 140 тисяч чоловік.

31 березня - Шерлок Холмс, герой багатьох творів Артура Конан Дойла, котрий шість років розслідував найрізноманітніші заплутані кримінальні справи, з волі автора загинув у 1891 році поблизу Рейхенбахського водоспаду під час сутички з професором Моріарті. 12 років Конан Дойл відмовляв вимогам читачів "воскресити" Шерлока Холмса, і лише в цей день опублікував оповідання "Повернення Шерлока Холмса", в якому прославлений детектив пояснив як йому вдалось врятуватись.

травень
15 травня - На місці колишнього форту Бейкер засновано місто Лас-Вегас, штат Невада, як вузлову станцію місцевої залізниці. Легалізація азартних ігор в 1931 році зробила його всесвітнім центром розваг центру розваг і у 2000 році місто стало найбільшим у світі із заснованих у ХХ столітті.

27 травня - Почалась дводенна Цусімська битва, в ході котрої японський флот під командуванням адмірала Хейхатіро Того розгромив російську Тихоокеанську ескадру віце-адмірала Зиновія Рождественського. Це була вирішальна морська битва Російсько-японської війни 1904-05 років, яка визначила і результат всієї війни на користь Японії.

червень
7 червня - Норвезький стортинг (парламент) розірвав унію зі Швецією, створену в 1814 році. Мотивом розриву стала відмова шведського короля створити норвезьку консульську службу. Проведений в серпні цього ж року референдум підтвердив дії парламенту, а за підсумками наступного референдуму Норвегію було проголошено монархією і на трон запрошено зятя англійського короля датського принца Карла, котрий взяв собі ім'я Хокон VII.

27 червня - На броненосці «Князь Потьомкін Таврійський» почалося перше в історії російського флоту велике збройне повстання моряків Чорноморського флоту. Виступ, який розпочався через протест проти поганого харчування, переріс у збройний виступ і вбивство частини офіцерського складу екіпажу. Не маючи чіткого плану дій, повстанці повели корабель в Одесу, де не знайшли підтримки, і за тиждень у румунському порту Констанца здалися місцевій владі.

30 червня - В журналі «Annalen der Physik» Альберт Ейнштейн опублікував статтю «До електродинаміки рухомих тіл», в якій виклав основи спеціальної теорії відносності.

серпень
6 серпня - Маніфестом Миколи II було оголошено декларацію про створення Державної думи Російської імперії, як «особливого законодорадчого органу, якому надається право попередньої розробки та обговорення законодавчих пропозицій і розгляд розпису державних доходів та видатків». До маніфесту додавалися положення, розроблені міністром внутрішніх справ Булигіним, згідно з якими, право голосу на виборах в Думу надавалося лише обмеженій категорії осіб: великим власникам нерухомого майна, великим платникам промислового і квартирного податку, і — на особливих підставах — селянам.

13 серпня - Проведений у Норвегії референдум підтвердив (368 208 — "за", 187 — "проти") рішення парламенту, прийняте в липні цього ж року про розрив унії зі Швецією.

вересень
5 вересня - В Портсмуті (США) підписано мирний договір між Японією і Росією, що підводив підсумки російсько-японської війни 1905 року. Згідно з договором, Росія втрачала військові бази в Порт-Артурі і Дальньому, південну частину острова Сахалін, виводила свої війська із Маньчжурії і визнавала Корею зоною впливу Японії.

27 вересня - У німецькому журналі фізики Альберт Ейнштейн опублікував роботу «Чи залежить інерція тіла від енергії, яка міститься в ньому?», в якій викладались основи теорії відносності, що зробила революцію в теоретичній фізиці. Зокрема він обгрунтував знамениту формулу E=mc2, фізичний зміст якої полягає в тому, що маса тіла є мірою енергії, яка міститься в ньому, а закон збереження маси — це лише частковий випадок закону збереження енергії.

жовтень
17 жовтня - В Петербурзі оголошено Жовтневий маніфест, створений за ініціативою голови ради міністрів Росії Сергія Вітте та за дорученням Миколи II, яким одноосібна законодавча влада імператора розподілялась між монархом і представницьким органом — Державною думою. За імператором зберігалось право розпуску парламенту і накладання вето на його рішення.

30 жовтня - В надії заспокоїти революційні заворушення в Росії імператор Микола II підписав маніфест «Про удосконалення державного порядку», в котрому були проголошені недоторканість особи, свобода слова, зборів, союзів та об'єднань і оголошено про скликання Державної думи (парламенту) із законодавчими правами. «Маніфест 17 жовтня» докорінним чином змінив політичну систему Російській імперії і заклав підвалини краху царизму навесні 1917 року.

31 жовтня - З бійки між учасниками революційної маніфестації та робітниками, які відмовились до неї приєднатись, в Одесі почався єврейський погром, який протягом наступних двох днів охопив усе місто і незабаром перекинувся на навколишні села. За даними поліції за п'ять днів було вбито більше 700 осіб і розграбовано понад 1600 приміщень.

листопад
2 листопада - Влада Києва силами військових і поліції вдалась до рішучих заходів, щоб зупинити погром, який тривав третій день. «Він припинився лише тоді, — як писав сенатор-ревізор Євген Тургау, — коли всі, або майже всі єврейські магазини і безліч квартир були розгромлені і розграбовані». За цей час було вбито 47 і поранено 205 чоловік, а число потерпілих склало більше 7 тисяч родин.

28 листопада - У Дубліні за ініціативою Артура Гріффіта створено партію Шин Фейн, метою котрої проголошено боротьбу за незалежність Ірландії. Шин Фейн, що в перекладі з кельтської означає "ми самі", об'єднала декілька воєнізованих націоналістичних груп, і протягом наступних 15 років стала основною політичною організацією, що боролась проти британського правління. У 1918 році, після поразки Пасхального повстання в Дубліні (1916) Шин Фейн отримала більшість на національних виборах і створила незалежний Ірландський парламент, котрий проголосив Ірландію незалежною республікою. Наступного року Ірландські Добровольці, прототип Ірландської Республіканської Армії (ІРА), підняли повстання проти британських військ, і в 1922 році Артур Гріффіт разом з іншими лідерами Шин Фейн підписав історичне рішення про розділ Ірландії з наданням автономії лише її південній частині. Це викликало громадянську війну, яка закінчилась в 1923 році проголошенням Ірландської Незалежної Держави, пізніше перейменваної в Республіку Ірландія.

грудень
30 грудня - Француз Віктор Емері на автомобілі "Darracq" з бензиновим двигуном встановив новий світовий рекорд — поблизу Арле-Салон він розвинув швидкість 109.589 миль/год (177.5 км/год).

Народились 1905 року

21 січня - 29 липня 1964, Ванда (Львівна) Василевська, польська письменниця ("Земля в ярмі", "Пісня над водами", "Райдуга"); з 1939 року працювала в Україні.

21 січня - 24 жовтня 1957, Крістіан Діор, французький модельєр-дизайнер, кутюр'є.

лютий
20 лютого - 9 липня 1987, Улас Олексійович Самчук, український письменник, журналіст і публіцист, редактор, член уряду УНР на вигнанні.

25 лютого - 5 червня 1975, Павло Павлович Вірський, український танцівник і хореограф, Народний артист СРСР (1960), організатор (1937), балетмейстер (до 1940), художній керівник (1955—1975) Ансамблю танцю УРСР.

квітень
2 квітня - 15 грудня 1986, Серж Лифар (Сергій Михайлович Лифар), французький танцівник, хореограф, балетмейстер українського походження; соліст (до 1956 р.) і педагог паризького театру Гранд-Опера, постановник більше 200 балетів, засновник Інституту хореографії (Париж).

24 квітня - 15 листопада 1989, Роберт Пенн Воррен, американський письменник ("Вся королівська рать"), поет, критик.

травень
15 травня - 30 серпня 1970, Абрам Запрудер, автор любительської кіноплівки, на котрій зафіксовано убивство президента Джона Кеннеді (1963), — єдиний кінодокумент про цю подію.

16 травня - 12 серпня 1982, Генрі (Джеймс) Фонда, американський кіноактор, лауреат премії «Оскар» ("На золотому ставку" [1981]; "Містер Робертс", "Молодий Лінкольн"); батько Джейн і Пітера Фонда.

24 травня - 21 лютого 1984, Михайло Олександрович Шолохов, російський письменник ("Тихий Дон", "Піднята цілина", "Доля людини"), Нобелівський лауреат (1965).

25 травня - 14 травня 1972, Олександр Євдокимович Корнійчук, український письменник-драматург ("Загибель ескадри", "Платон Кречет").

червень
20 червня - 30 червня 1984, Лілліан Хеллман, американська письменниця.

21 червня - 15 квітня 1980, Жан Поль Сартр (Еріх Пауль), французький філософ, письменник ("Дороги свободи", "Мухи, "Буття і ніщо"), Нобелівький лауреат з літератури (1964, відмовився від отримання).

липень
29 липня - 18 вересня 1961, Даг Яльмар Хаммершельд, шведський економіст, другий генеральний секретар ООН (1953-61 рр.); загинув у автокатастрофі; посмертно нагороджений Нобелівською премією миру (1961).

вересень
3 вересня - 11 січня 1991, Карл Дейвід Андерсон, американський фізик, лауреат Нобелівської премії (1936, за відкриття позитрону).

18 вересня - 15 квітня 1990, Грета Гарбо (Грета Ловіса Густафссон), шведська кіноактриса (Сага про Йєста Берлінга, Анна Кареніна, Мата Харі, Двулика жінка), одна з найзнаменитіших постатей в кінематографі 20-го століття.

28 вересня - 2 лютого 2005, Макс Шмелінг (Максимілліан Адольф Отто Зігфрід Шмелінг), німецький боксер, чемпіон світу серед професіоналів у надважкій категорії (1930); провів 70 боїв — 56 перемог (39 нокаутом), 10 програшів, 4 нічиї.

жовтень
6 жовтня - 1 січня 1998, Гелен Вілліс Муді, американська тенісистка, 19-разова переможниця турнірів Великого шолому (French Open [1928, 1929, 1930, 1932], Уімблдон [1927, 1928, 1929, 1930, 1932, 1933, 1935, 1938], U.S. Open [1923, 1924, 1925, 1927, 1928, 1929, 1931]).

15 жовтня - 1 липня 1980, Чарльз Персі Сноу, англійський письменник (Чужі і брати, Коридори влади, Смерть під парусом).

22 жовтня - 14 лютого 1950, Карл Янський, американський фізик і радіоінженер, основоположник радіоастрономії.

листопад
25 листопада - 4 березня 1952, Ніл Антонович Хасевич, український художник, графік, автор візуального образу Української Повстанської Армії.

грудень
9 грудня - 10 вересня 1976, (Джеймс) Далтон Трамбо, американський письменник, кіносценарист, лауреат премії «Оскар» ("Спартак" [1960]; "Одинаки завжди сміливі", "Брати Ріко").

22 грудня - 28 жовтня 1998, Томас Гарольд Флаверс, британський інженер; винахідник першого у світі програмованого електронного комп'ютера (Colossus, 1943).

24 грудня - 5 квітня 1976, Говард Робард Х'юз, американський підприємець, інженер, піонер авіації.

Померли 1905 року

24 березня - Жюль Верн, французький письменник, "батько наукової фантастики" ("20 тисяч льє під водою", "Навколо світу за 80 днів", "Таємничий острів", "Діти капітана Гранта"). 114 років тому, у 77 років (нар. 8 лютого 1828 р.).

16 червня - Герман фон Віссман, німецький мандрівник, дослідник Африки. 114 років тому, у 52 роки (нар. 4 вересня 1853 р.).

14 листопада - Роберт Уайтхед, англійський інженер, конструктор перших бойових торпед (1870). 114 років тому, у 82 роки (нар. 2 січня 1823 р.).


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження

Головні події 1905 року

keyboard_arrow_left1904
1906keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward