Головні події 1905 року
Політичні лідери 1905 року
• Австрійська імперія:
Франц Йосиф I (1848-1916)
• Великобританія: Артур Джеймс Балфур (1902-05), Генрі Кемпбелл-Баннерман (1905-08), Едвард VII (1901-10)
• Королівство Італія: Віктор Еммануїл III (1900-46)
• Королівство Баварія: Отто I (1886-1913)
• Королівство Португалія: Карлуш I Дипломат (1889-1908)
• Королівство Саксонія: Фрідріх Август III (1904-18)
• Німецька імперія:
Вільгельм II (1888-1918), Бернгард фон Бюлов (1900-09)
• Османська імперія:
Абдул-Хамід II (1876-1909)
• Російська імперія:
Микола II (1894-1917), Сергій Вітте (1905-06)
• США: Теодор Рузвельт (1901-09)
• Французька республіка: Еміль Лубе (1899-1906)
• Японія:
Муцухіто (Мейдзі) (1867-1912)
Всі події 1905 року
2 січня • В ході Російсько-японської війни стратегічно важлива військова база Порт-Артур, розташована на території Китаю, захоплена японськими військами генерала Маресуке Ноґі. Це була перша із цілого ряду поразок російських військ, котрі визначили хід Російсько-японської війни, яка завершилась у вересні перемогою Японії.
22 січня • У Санкт-Петербурзі військами жорстоко придушена багатотисячна мирна демонстрація робітників на чолі зі священиком Георгієм Гапоном, які йшли до Зимового палацу з наміром вручити петицію царю Миколі ІІ з економічними і політичними вимогами. Ця подія, що увійшла в історію як «Кривава неділя», викликала в Росії хвилю забастовок та демонстрацій і поклала початок Першій російській революції.
26 січня • У копальні «Прем'єр» поблизу Преторії (Південна Африка) знайдено найбільший з відомих алмазів з первинною вагою 3106 карат. Подарований керівництвом провінції Трансвааль британському королю Едуарду VII, через три роки голландський ювелір Жозеф Ашер розділив «Куллінан» на 106 частин, дві найбільші з яких прикрасили Британський державний скіпетр і корону Британської імперії.
березень
10 березня • У західній частині Лондона засновано професійний футбольний клуб «Челсі». За перші 50 років своєї історії він не виборов жодного трофею — лише в 1955 році «Челсі» став чемпіоном Англії.
10 березня • Поразкою Росії закінчилась Мукденська битва, наймасштабніша бойова операція, що відбувалась до Першої світової війни. Незважаючи на чисельну перевагу, російські війська у 20-денному протистоянні поступилися японцям. З обох боків убитими і пораненими було втрачено понад 140 тисяч чоловік.
31 березня • Шерлок Холмс, герой багатьох творів Артура Конан Дойла, котрий шість років розслідував найрізноманітніші заплутані кримінальні справи, з волі автора загинув у 1891 році поблизу Рейхенбахського водоспаду під час сутички з професором Моріарті. 12 років Конан Дойл відмовляв вимогам читачів "воскресити" Шерлока Холмса, і лише в цей день опублікував оповідання "Повернення Шерлока Холмса", в якому прославлений детектив пояснив як йому вдалось врятуватись.
травень
15 травня • На місці колишнього форту Бейкер засновано місто Лас-Вегас, штат Невада, як вузлову станцію місцевої залізниці. Легалізація азартних ігор в 1931 році зробила його всесвітнім центром розваг центру розваг і у 2000 році місто стало найбільшим у світі із заснованих у ХХ столітті.
27 травня • Почалась дводенна Цусімська битва, в ході котрої японський флот під командуванням адмірала Хейхатіро Того розгромив російську Тихоокеанську ескадру віце-адмірала Зиновія Рождественського. Це була вирішальна морська битва Російсько-японської війни 1904-05 років, яка визначила і результат всієї війни на користь Японії.
червень
7 червня • Норвезький стортинг (парламент) розірвав унію зі Швецією, створену в 1814 році. Мотивом розриву стала відмова шведського короля створити норвезьку консульську службу. Проведений в серпні цього ж року референдум підтвердив дії парламенту, а за підсумками наступного референдуму Норвегію було проголошено монархією і на трон запрошено зятя англійського короля датського принца Карла, котрий взяв собі ім'я Хокон VII.
27 червня • На броненосці «Князь Потьомкін Таврійський» почалося перше в історії російського флоту велике збройне повстання моряків Чорноморського флоту. Виступ, який розпочався через протест проти поганого харчування, переріс у збройний виступ і вбивство частини офіцерського складу екіпажу. Не маючи чіткого плану дій, повстанці повели корабель в Одесу, де не знайшли підтримки, і за тиждень у румунському порту Констанца здалися місцевій владі.
30 червня • В журналі «Annalen der Physik» Альберт Ейнштейн опублікував статтю «До електродинаміки рухомих тіл», в якій виклав основи спеціальної теорії відносності.
серпень
6 серпня • Маніфестом Миколи II було оголошено декларацію про створення Державної думи Російської імперії, як «особливого законодорадчого органу, якому надається право попередньої розробки та обговорення законодавчих пропозицій і розгляд розпису державних доходів та видатків». До маніфесту додавалися положення, розроблені міністром внутрішніх справ Булигіним, згідно з якими, право голосу на виборах в Думу надавалося лише обмеженій категорії осіб: великим власникам нерухомого майна, великим платникам промислового і квартирного податку, і — на особливих підставах — селянам.
13 серпня • Проведений у Норвегії референдум підтвердив (368 208 — "за", 187 — "проти") рішення парламенту, прийняте в липні цього ж року про розрив унії зі Швецією.
вересень
5 вересня • В Портсмуті (США) підписано мирний договір між Японією і Росією, що підводив підсумки Російсько-японської війни 1905 року. Згідно з договором, Росія втрачала військові бази в Порт-Артурі і Дальньому, південну частину острова Сахалін, виводила свої війська із Маньчжурії і визнавала Корею зоною впливу Японії.
27 вересня • У німецькому журналі фізики Альберт Ейнштейн опублікував роботу «Чи залежить інерція тіла від енергії, яка міститься в ньому?», в якій викладались основи теорії відносності, що зробила революцію в теоретичній фізиці. Зокрема він обгрунтував знамениту формулу E=mc2, фізичний зміст якої полягає в тому, що маса тіла є мірою енергії, яка міститься в ньому, а закон збереження маси — це лише частковий випадок закону збереження енергії.
жовтень
17 жовтня • В Петербурзі оголошено Жовтневий маніфест, створений за ініціативою голови ради міністрів Росії Сергія Вітте та за дорученням Миколи II, яким одноосібна законодавча влада імператора розподілялась між монархом і представницьким органом — Державною думою. За імператором зберігалось право розпуску парламенту і накладання вето на його рішення.
30 жовтня • В надії заспокоїти революційні заворушення в Росії імператор Микола II підписав маніфест «Про удосконалення державного порядку», в котрому були проголошені недоторканість особи, свобода слова, зборів, союзів та об'єднань і оголошено про скликання Державної думи (парламенту) із законодавчими правами. «Маніфест 17 жовтня» докорінним чином змінив політичну систему Російській імперії і заклав підвалини краху царизму навесні 1917 року.
31 жовтня • З бійки між учасниками революційної маніфестації та робітниками, які відмовились до неї приєднатись, в Одесі почався єврейський погром, який протягом наступних двох днів охопив усе місто і незабаром перекинувся на навколишні села. За даними поліції за п'ять днів було вбито більше 700 осіб і розграбовано понад 1600 приміщень.
листопад
2 листопада • Влада Києва силами військових і поліції вдалась до рішучих заходів, щоб зупинити погром, який тривав третій день. «Він припинився лише тоді, — як писав сенатор-ревізор Євген Тургау, — коли всі, або майже всі єврейські магазини і безліч квартир були розгромлені і розграбовані». За цей час було вбито 47 і поранено 205 чоловік, а число потерпілих склало більше 7 тисяч родин.
28 листопада • У Дубліні за ініціативою Артура Гріффіта створено партію Шин Фейн, метою котрої проголошено боротьбу за незалежність Ірландії. Шин Фейн, що в перекладі з кельтської означає "ми самі", об'єднала декілька воєнізованих націоналістичних груп, і протягом наступних 15 років стала основною політичною організацією, що боролась проти британського правління. У 1918 році, після поразки Пасхального повстання в Дубліні (1916) Шин Фейн отримала більшість на національних виборах і створила незалежний Ірландський парламент, котрий проголосив Ірландію незалежною республікою. Наступного року Ірландські Добровольці, прототип Ірландської Республіканської Армії (ІРА), підняли повстання проти британських військ, і в 1922 році Артур Гріффіт разом з іншими лідерами Шин Фейн підписав історичне рішення про розділ Ірландії з наданням автономії лише її південній частині. Це викликало громадянську війну, яка закінчилась в 1923 році проголошенням Ірландської Незалежної Держави, пізніше перейменваної в Республіку Ірландія.
грудень
30 грудня • Француз Віктор Емері на автомобілі «Darracq» з бензиновим двигуном встановив новий світовий рекорд — поблизу Арле-Салон він розвинув швидкість 109,589 миль/год (177,5 км/год).
Народились 1905 року
21 січня — †
29 липня 1964 • Ванда (Львівна) Василевська, польська письменниця ("Земля в ярмі", "Пісня над водами", "Райдуга"); з 1939 року працювала в Україні.
21 січня — †
24 жовтня 1957 •
Крістіан Діор, французький модельєр-дизайнер, кутюр'є.
лютий
20 лютого — †
9 липня 1987 •
Улас Олексійович Самчук, український письменник («Волинь», «Марія», «Ост»), журналіст і публіцист («Нарід чи чернь?»), редактор, член уряду УНР на вигнанні.
25 лютого — †
5 червня 1975 •
Павло Павлович Вірський, український танцівник і хореограф, Народний артист СРСР (1960), організатор (1937), балетмейстер (до 1940), художній керівник (1955—1975) Ансамблю танцю УРСР.
квітень
2 квітня — †
15 грудня 1986 •
Серж Лифар (Сергій Михайлович Лифар), французький танцівник, хореограф, балетмейстер українського походження; соліст (до 1956 р.) і педагог паризького театру Гранд-Опера, постановник більше 200 балетів, засновник Інституту хореографії (Париж).
24 квітня — †
15 листопада 1989 • Роберт Пенн Воррен, американський письменник ("Вся королівська рать"), поет, критик.
травень
15 травня — †
30 серпня 1970 • Абрам Запрудер, автор любительської кіноплівки, на котрій зафіксовано убивство президента Джона Кеннеді (1963), — єдиний кінодокумент про цю подію.
16 травня — †
12 серпня 1982 • Генрі (Джеймс) Фонда, американський кіноактор, лауреат премії «Оскар» ("На золотому ставку" [1981]; "Містер Робертс", "Молодий Лінкольн"); батько Джейн і Пітера Фонда.
24 травня — †
21 лютого 1984 • Михайло Олександрович Шолохов, російський письменник ("Тихий Дон", "Піднята цілина", "Доля людини"), Нобелівський лауреат (1965).
25 травня — †
14 травня 1972 • Олександр Євдокимович Корнійчук, український письменник-драматург ("Загибель ескадри", "Платон Кречет").
червень
20 червня — †
30 червня 1984 • Лілліан Хеллман, американська письменниця, сценаристка і драматург.
21 червня — †
15 квітня 1980 •
Жан Поль Сартр (Еріх Пауль), французький філософ, письменник ("Дороги свободи", "Мухи, "Буття і ніщо"), Нобелівький лауреат з літератури (1964, відмовився від отримання).
липень
29 липня — †
18 вересня 1961 •
Даг Яльмар Хаммершельд, шведський економіст, другий генеральний секретар
ООН (1953-61 рр.); загинув у автокатастрофі; посмертно нагороджений Нобелівською премією миру (1961).
вересень
3 вересня — †
11 січня 1991 • Карл Дейвід Андерсон, американський фізик, лауреат
Нобелівської премії (1936, за відкриття позитрону).
18 вересня — †
15 квітня 1990 •
Грета Гарбо (Грета Ловіса Густафссон), шведська кіноактриса (Сага про Йєста Берлінга, Анна Кареніна, Мата Харі, Двулика жінка), одна з найзнаменитіших постатей в кінематографі 20-го століття.
28 вересня — †
2 лютого 2005 •
Макс Шмелінг (Максимілліан Адольф Отто Зігфрід Шмелінг), німецький боксер, чемпіон світу серед професіоналів у надважкій категорії (1930); провів 70 боїв — 56 перемог (39 нокаутом), 10 програшів, 4 нічиї.
жовтень
6 жовтня — †
1 січня 1998 • Гелен Вілліс Муді, американська тенісистка, 19-разова переможниця турнірів Великого шолому (French Open [1928, 1929, 1930, 1932], Уімблдон [1927, 1928, 1929, 1930, 1932, 1933, 1935, 1938], U.S. Open [1923, 1924, 1925, 1927, 1928, 1929, 1931]).
15 жовтня — †
1 липня 1980 • Чарльз Персі Сноу, англійський письменник (Чужі і брати, Коридори влади, Смерть під парусом).
22 жовтня — †
14 лютого 1950 • Карл Янський, американський фізик і радіоінженер, основоположник радіоастрономії.
листопад
25 листопада — †
4 березня 1952 •
Ніл Антонович Хасевич,
український художник, графік, автор візуального образу
Української Повстанської Армії.
грудень
9 грудня — †
10 вересня 1976 • (Джеймс) Далтон Трамбо, американський письменник, кіносценарист, лауреат премії «Оскар» ("Спартак" [1960]; "Одинаки завжди сміливі", "Брати Ріко").
22 грудня — †
28 жовтня 1998 •
Томас Гарольд Флаверс, британський інженер; винахідник першого у світі програмованого електронного комп'ютера (Colossus, 1943).
24 грудня — †
5 квітня 1976 • Говард Робард Х'юз, американський підприємець, інженер, піонер авіації.
Померли 1905 року
24 березня •
Жюль Габріель Верн, французький письменник («П'ять тижнів на повітряній кулі», «20 тисяч льє під водою», «Навколо світу за 80 днів», «Таємничий острів», «Діти капітана Гранта»); один із зачинателів наукової фантастики як літературного жанру. 119 років тому у
77 років (нар.
8 лютого 1828 р.).
16 червня • Герман фон Віссман, німецький мандрівник, дослідник Африки. 119 років тому у
52 роки (нар.
4 вересня 1853 р.).
14 листопада • Роберт Уайтхед, англійський інженер, конструктор перших бойових торпед (1870). 119 років тому у
82 роки (нар.
2 січня 1823 р.).