Хроніка подій 1905 року

Головні події 1905 року

Політичні лідери 1905 року

• Австрійська імперія: Франц Йосиф I (1848-1916)
• Великобританія: Артур Джеймс Балфур (1902-05), Генрі Кемпбелл-Баннерман (1905-08), Едвард VII (1901-10)
• Королівство Італія: Віктор Еммануїл III (1900-46)
• Королівство Баварія: Отто I (1886-1913)
• Королівство Португалія: Карлуш I Дипломат (1889-1908)
• Королівство Саксонія: Фрідріх Август III (1904-18)
• Німецька імперія: Вільгельм II (1888-1918), Бернгард фон Бюлов (1900-09)
• Османська імперія: Абдул-Хамід II (1876-1909)
• Російська імперія: Микола II (1894-1917), Сергій Вітте (1905-06)
• США: Теодор Рузвельт (1901-09)
• Французька республіка: Еміль Лубе (1899-1906)
• Японія: Муцухіто (Мейдзі) (1867-1912)

Всі події 1905 року

2 січня • В ході Російсько-японської війни стратегічно важлива військова база Порт-Артур, розташована на території Китаю, захоплена японськими військами генерала Маресуке Ноґі. Це була перша із цілого ряду поразок російських військ, котрі визначили хід Російсько-японської війни, яка завершилась у вересні перемогою Японії.

22 січня • У Санкт-Петербурзі військами жорстоко придушена багатотисячна мирна демонстрація робітників на чолі зі священиком Георгієм Гапоном, які йшли до Зимового палацу з наміром вручити петицію царю Миколі ІІ з економічними і політичними вимогами. Ця подія, що увійшла в історію як «Кривава неділя», викликала в Росії хвилю забастовок та демонстрацій і поклала початок Першій російській революції.

26 січня • У копальні «Прем'єр» поблизу Преторії (Південна Африка) знайдено найбільший з відомих алмазів з первинною вагою 3106 карат. Подарований керівництвом провінції Трансвааль британському королю Едуарду VII, через три роки голландський ювелір Жозеф Ашер розділив «Куллінан» на 106 частин, дві найбільші з яких прикрасили Британський державний скіпетр і корону Британської імперії.

березень
10 березня • У західній частині Лондона засновано професійний футбольний клуб «Челсі». За перші 50 років своєї історії він не виборов жодного трофею — лише в 1955 році «Челсі» став чемпіоном Англії.

10 березня • Поразкою Росії закінчилась Мукденська битва, наймасштабніша бойова операція, що відбувалась до Першої світової війни. Незважаючи на чисельну перевагу, російські війська у 20-денному протистоянні поступилися японцям. З обох боків убитими і пораненими було втрачено понад 140 тисяч чоловік.

31 березня • Шерлок Холмс, герой багатьох творів Артура Конан Дойла, котрий шість років розслідував найрізноманітніші заплутані кримінальні справи, з волі автора загинув у 1891 році поблизу Рейхенбахського водоспаду під час сутички з професором Моріарті. 12 років Конан Дойл відмовляв вимогам читачів "воскресити" Шерлока Холмса, і лише в цей день опублікував оповідання "Повернення Шерлока Холмса", в якому прославлений детектив пояснив як йому вдалось врятуватись.

травень
15 травня • На місці колишнього форту Бейкер засновано місто Лас-Вегас, штат Невада, як вузлову станцію місцевої залізниці. Легалізація азартних ігор в 1931 році зробила його всесвітнім центром розваг центру розваг і у 2000 році місто стало найбільшим у світі із заснованих у ХХ столітті.

27 травня • Почалась дводенна Цусімська битва, в ході котрої японський флот під командуванням адмірала Хейхатіро Того розгромив російську Тихоокеанську ескадру віце-адмірала Зиновія Рождественського. Це була вирішальна морська битва Російсько-японської війни 1904-05 років, яка визначила і результат всієї війни на користь Японії.

червень
7 червняНорвезький стортинг (парламент) розірвав унію зі Швецією, створену в 1814 році. Мотивом розриву стала відмова шведського короля створити норвезьку консульську службу. Проведений в серпні цього ж року референдум підтвердив дії парламенту, а за підсумками наступного референдуму Норвегію було проголошено монархією і на трон запрошено зятя англійського короля датського принца Карла, котрий взяв собі ім'я Хокон VII.

27 червня • На броненосці «Князь Потьомкін Таврійський» почалося перше в історії російського флоту велике збройне повстання моряків Чорноморського флоту. Виступ, який розпочався через протест проти поганого харчування, переріс у збройний виступ і вбивство частини офіцерського складу екіпажу. Не маючи чіткого плану дій, повстанці повели корабель в Одесу, де не знайшли підтримки, і за тиждень у румунському порту Констанца здалися місцевій владі.

30 червня • В журналі «Annalen der Physik» Альберт Ейнштейн опублікував статтю «До електродинаміки рухомих тіл», в якій виклав основи спеціальної теорії відносності.

серпень
6 серпня • Маніфестом Миколи II було оголошено декларацію про створення Державної думи Російської імперії, як «особливого законодорадчого органу, якому надається право попередньої розробки та обговорення законодавчих пропозицій і розгляд розпису державних доходів та видатків». До маніфесту додавалися положення, розроблені міністром внутрішніх справ Булигіним, згідно з якими, право голосу на виборах в Думу надавалося лише обмеженій категорії осіб: великим власникам нерухомого майна, великим платникам промислового і квартирного податку, і — на особливих підставах — селянам.

13 серпня • Проведений у Норвегії референдум підтвердив (368 208 — "за", 187 — "проти") рішення парламенту, прийняте в липні цього ж року про розрив унії зі Швецією.

вересень
5 вересня • В Портсмуті (США) підписано мирний договір між Японією і Росією, що підводив підсумки Російсько-японської війни 1905 року. Згідно з договором, Росія втрачала військові бази в Порт-Артурі і Дальньому, південну частину острова Сахалін, виводила свої війська із Маньчжурії і визнавала Корею зоною впливу Японії.

27 вересня • У німецькому журналі фізики Альберт Ейнштейн опублікував роботу «Чи залежить інерція тіла від енергії, яка міститься в ньому?», в якій викладались основи теорії відносності, що зробила революцію в теоретичній фізиці. Зокрема він обгрунтував знамениту формулу E=mc2, фізичний зміст якої полягає в тому, що маса тіла є мірою енергії, яка міститься в ньому, а закон збереження маси — це лише частковий випадок закону збереження енергії.

жовтень
17 жовтня • В Петербурзі оголошено Жовтневий маніфест, створений за ініціативою голови ради міністрів Росії Сергія Вітте та за дорученням Миколи II, яким одноосібна законодавча влада імператора розподілялась між монархом і представницьким органом — Державною думою. За імператором зберігалось право розпуску парламенту і накладання вето на його рішення.

30 жовтня • В надії заспокоїти революційні заворушення в Росії імператор Микола II підписав маніфест «Про удосконалення державного порядку», в котрому були проголошені недоторканість особи, свобода слова, зборів, союзів та об'єднань і оголошено про скликання Державної думи (парламенту) із законодавчими правами. «Маніфест 17 жовтня» докорінним чином змінив політичну систему Російській імперії і заклав підвалини краху царизму навесні 1917 року.

31 жовтня • З бійки між учасниками революційної маніфестації та робітниками, які відмовились до неї приєднатись, в Одесі почався єврейський погром, який протягом наступних двох днів охопив усе місто і незабаром перекинувся на навколишні села. За даними поліції за п'ять днів було вбито більше 700 осіб і розграбовано понад 1600 приміщень.

листопад
2 листопада • Влада Києва силами військових і поліції вдалась до рішучих заходів, щоб зупинити погром, який тривав третій день. «Він припинився лише тоді, — як писав сенатор-ревізор Євген Тургау, — коли всі, або майже всі єврейські магазини і безліч квартир були розгромлені і розграбовані». За цей час було вбито 47 і поранено 205 чоловік, а число потерпілих склало більше 7 тисяч родин.

28 листопада • У Дубліні за ініціативою Артура Гріффіта створено партію Шин Фейн, метою котрої проголошено боротьбу за незалежність Ірландії. Шин Фейн, що в перекладі з кельтської означає "ми самі", об'єднала декілька воєнізованих націоналістичних груп, і протягом наступних 15 років стала основною політичною організацією, що боролась проти британського правління. У 1918 році, після поразки Пасхального повстання в Дубліні (1916) Шин Фейн отримала більшість на національних виборах і створила незалежний Ірландський парламент, котрий проголосив Ірландію незалежною республікою. Наступного року Ірландські Добровольці, прототип Ірландської Республіканської Армії (ІРА), підняли повстання проти британських військ, і в 1922 році Артур Гріффіт разом з іншими лідерами Шин Фейн підписав історичне рішення про розділ Ірландії з наданням автономії лише її південній частині. Це викликало громадянську війну, яка закінчилась в 1923 році проголошенням Ірландської Незалежної Держави, пізніше перейменваної в Республіку Ірландія.

грудень
30 грудня • Француз Віктор Емері на автомобілі «Darracq» з бензиновим двигуном встановив новий світовий рекорд — поблизу Арле-Салон він розвинув швидкість 109,589 миль/год (177,5 км/год).

Народились 1905 року

21 січня — †29 липня 1964 • Ванда (Львівна) Василевська, польська письменниця ("Земля в ярмі", "Пісня над водами", "Райдуга"); з 1939 року працювала в Україні.

21 січня — †24 жовтня 1957Крістіан Діор, французький модельєр-дизайнер, кутюр'є.

лютий
20 лютого — †9 липня 1987Улас Олексійович Самчук, український письменник («Волинь», «Марія», «Ост»), журналіст і публіцист («Нарід чи чернь?»), редактор, член уряду УНР на вигнанні.

25 лютого — †5 червня 1975Павло Павлович Вірський, український танцівник і хореограф, Народний артист СРСР (1960), організатор (1937), балетмейстер (до 1940), художній керівник (1955—1975) Ансамблю танцю УРСР.

квітень
2 квітня — †15 грудня 1986Серж Лифар (Сергій Михайлович Лифар), французький танцівник, хореограф, балетмейстер українського походження; соліст (до 1956 р.) і педагог паризького театру Гранд-Опера, постановник більше 200 балетів, засновник Інституту хореографії (Париж).

24 квітня — †15 листопада 1989 • Роберт Пенн Воррен, американський письменник ("Вся королівська рать"), поет, критик.

травень
15 травня — †30 серпня 1970 • Абрам Запрудер, автор любительської кіноплівки, на котрій зафіксовано убивство президента Джона Кеннеді (1963), — єдиний кінодокумент про цю подію.

16 травня — †12 серпня 1982 • Генрі (Джеймс) Фонда, американський кіноактор, лауреат премії «Оскар» ("На золотому ставку" [1981]; "Містер Робертс", "Молодий Лінкольн"); батько Джейн і Пітера Фонда.

24 травня — †21 лютого 1984 • Михайло Олександрович Шолохов, російський письменник ("Тихий Дон", "Піднята цілина", "Доля людини"), Нобелівський лауреат (1965).

25 травня — †14 травня 1972 • Олександр Євдокимович Корнійчук, український письменник-драматург ("Загибель ескадри", "Платон Кречет").

червень
20 червня — †30 червня 1984 • Лілліан Хеллман, американська письменниця, сценаристка і драматург.

21 червня — †15 квітня 1980Жан Поль Сартр (Еріх Пауль), французький філософ, письменник ("Дороги свободи", "Мухи, "Буття і ніщо"), Нобелівький лауреат з літератури (1964, відмовився від отримання).

липень
29 липня — †18 вересня 1961Даг Яльмар Хаммершельд, шведський економіст, другий генеральний секретар ООН (1953-61 рр.); загинув у автокатастрофі; посмертно нагороджений Нобелівською премією миру (1961).

вересень
3 вересня — †11 січня 1991 • Карл Дейвід Андерсон, американський фізик, лауреат Нобелівської премії (1936, за відкриття позитрону).

18 вересня — †15 квітня 1990Грета Гарбо (Грета Ловіса Густафссон), шведська кіноактриса (Сага про Йєста Берлінга, Анна Кареніна, Мата Харі, Двулика жінка), одна з найзнаменитіших постатей в кінематографі 20-го століття.

28 вересня — †2 лютого 2005Макс Шмелінг (Максимілліан Адольф Отто Зігфрід Шмелінг), німецький боксер, чемпіон світу серед професіоналів у надважкій категорії (1930); провів 70 боїв — 56 перемог (39 нокаутом), 10 програшів, 4 нічиї.

жовтень
6 жовтня — †1 січня 1998 • Гелен Вілліс Муді, американська тенісистка, 19-разова переможниця турнірів Великого шолому (French Open [1928, 1929, 1930, 1932], Уімблдон [1927, 1928, 1929, 1930, 1932, 1933, 1935, 1938], U.S. Open [1923, 1924, 1925, 1927, 1928, 1929, 1931]).

15 жовтня — †1 липня 1980 • Чарльз Персі Сноу, англійський письменник (Чужі і брати, Коридори влади, Смерть під парусом).

22 жовтня — †14 лютого 1950 • Карл Янський, американський фізик і радіоінженер, основоположник радіоастрономії.

листопад
25 листопада — †4 березня 1952Ніл Антонович Хасевич, український художник, графік, автор візуального образу Української Повстанської Армії.

грудень
9 грудня — †10 вересня 1976 • (Джеймс) Далтон Трамбо, американський письменник, кіносценарист, лауреат премії «Оскар» ("Спартак" [1960]; "Одинаки завжди сміливі", "Брати Ріко").

22 грудня — †28 жовтня 1998Томас Гарольд Флаверс, британський інженер; винахідник першого у світі програмованого електронного комп'ютера (Colossus, 1943).

24 грудня — †5 квітня 1976 • Говард Робард Х'юз, американський підприємець, інженер, піонер авіації.

Померли 1905 року

24 березняЖюль Габріель Верн, французький письменник («П'ять тижнів на повітряній кулі», «20 тисяч льє під водою», «Навколо світу за 80 днів», «Таємничий острів», «Діти капітана Гранта»); один із зачинателів наукової фантастики як літературного жанру. 119 років тому у 77 років (нар. 8 лютого 1828 р.).

16 червня • Герман фон Віссман, німецький мандрівник, дослідник Африки. 119 років тому у 52 роки (нар. 4 вересня 1853 р.).

14 листопада • Роберт Уайтхед, англійський інженер, конструктор перших бойових торпед (1870). 119 років тому у 82 роки (нар. 2 січня 1823 р.).

Головні події 1905 року

Облога Порт-Артура

2 січня

«Кривава неділя»

22 січня

Знайдено найбільший алмаз у світі

26 січня

Заснування Лас-Вегаса

15 травня

Незалежність Норвегії

7 червня

«Маніфест 17 жовтня»

30 жовтня

Одеський погром

31 жовтня

Київський погром

2 листопада