Цей день 21 лютого
52-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 314 днів. Іменинники — Захар, Савва, Федір. Міжнародний день рідної мови.

Головні події 21 лютого

Всі події 21 лютого

1437 • В результаті змови магнатів, невдоволених авторитарним правлінням короля Шотландії Якова I, він був убитий у своєму палаці в Перті. Його спадкоємцем на престолі став шестилітній син, що правив під іменем Яків II.

1440 • У Марієнвердері (нині Квідзин, Польща) 53 представниками аристократії і кліру з 19 міст засновано Прусську конфедерацію, яка мала протистояти експансії Тевтонського ордену.

Нова історія
1700 • Польсько-саксонська армія Августа II Сильного без оголошення війни почала облогу Риги, столиці Шведської Лівонії. Не отримавши підтримки союзників по Північному союзу і не зумівши захопити місто, в травні вона відступила після повідомлень про наближення шведського війська. Це стало першим інцидентом Північної війни, яка тривала більше 20 років.

1784 • За указом російської імператриці Катерини II порт і фортеця Ахтіар у Криму перейменовані на Севастополь.

1804 • Поблизу міста Мертір-Тідвіл на півдні Вельсу здійснено першу поїздку паровим локомотивом — по трамвайній колії машина Роберта Тревітіка за 4 години у 5 причепних вагонах перевезла 10 тон залізної руди і 70 пасажирів на відстань 15,69 км. Однак через високу вартість виготовлення паровозів подібної потужності і відсутність належної інфрастурктури ідея використання парових двигунів на транспортних засобах не знайшла свого розвитку і була втілена лише через вісім років.

1808 • Росія, союзник наполеонівської Франції, почала війну проти Швеції і за кілька місяців окупувала всю Фінляндію, яка за укладеним 17 вересня 1709 року Фредріксгамнським договором разом з Аландськими островами увійшла до складу Російської імперії.

1848 • У Лондоні групою німецьких революціонерів-соціалістів «Комуністична ліга» опубліковано «Маніфест Комуністичної партії», написаний 29-річним Карлом Марксом при участі Фрідріха Енгельса. Політичний памфлет, безсумнівно, найдієвіший у історії, став наріжним каменем світового комуністичного руху, справивши величезний вплив на розвиток світової гуманітарної думки, і ліг в основу програми всіх комуністичних партій світу.

1849 • Битвою біля Гуджараті, в якій британські війська отримали перемогу над сікхами, закінчилась Друга сікхська війна, за результатами якої, Велика Британія анексувала сікхське князівство у Пенджабі.

1879 • У Харкові народниками вбито генерал-губернатора Дмитра Кропоткіна, брата теоретика анархізму князя Петра Кропоткіна.

1885 • Після 36 років будівництва у столиці США урочисто відкрито пам'ятник першому президенту країни, "батьку держави" Джорджу Вашингтону. 169-метровий мармуровий пам'ятник, збудований за проектом архітектора Роберта Міллса, на момент відкриття був найвищим у світі. Через три роки бажаючим була надана можливість піднятись на вершину споруди при допомозі ліфта або сходів, прокладених у середині пам'ятника.

1916 • Після ряду кровопролитних боїв 1914-15 років німецьке командування, враховуючи зростаючу перевагу Антанти, спробувало вирішити вислід Першої світової війни на Західному фронті рішучим ударом на вузькій ділянці, і під бельгійським містом Верден німцями була розпочатий потужний наступ. Успіх операції означав вільний прохід до Парижу і капітуляцію Франції. Битва, пізніше названа "м'ясорубкою", і в якій з обох боків пораненими і загиблими було втрачено близько мільйона людей, тривали до грудня, але так і не змінили хід війни у Західній Європі.

1921 • В Ірані повстанці на чолі з Реза-ханом захопили Тегеран і змусили шаха дати згоду на встановлення воєнної диктатури. Новий уряд 26 лютого підписав з радянською Росією договір, за яким обидві держави зобов'язувались не допускати на своїй території діяльність організацій, які ставили за мету боротьбу проти іншої держави, і Росія відмовлялась від усіх територіальних претензій до Ірану.

1935 • У Парижі Арман Птижан з групою партнерів заснував нині знамениту косметичну компанію Lancome, назва якої походить від дещо видозміненої назви старовинного замку Lancosme у центрі Франції.

Новітня історія
1944 • Прем'єр-міністр і міністр оборони Японії генерал Хідекі Тодзіо став начальником начальником штабу збройних сил і, отримавши контроль над всією японською військовою машиною, став фактичним диктаторм країни. 22 червня 1944 року, після поразки японців в битві за Шайпан, що фактично означала перехід тихоокеанського регіону під контроль США, Тодзіо спробував скінчити життя самогубством, вистріливши собі в голову, однак був врятований американськими лікарями, а після закінчення Другої світової війни відданий під міжнародний військвий трибунал і за його рішенням повішений 22 грудня 1948 року.

1947 • На засіданні Американського Оптичного товариства у Нью-Йорку Едвін Ленд продемонстрував фотоапарат, котрий менш, ніж за хвилину сам здійснював зйомку, проявлення і друк чорно-білих фотографій. Ленд назвав свою фотокамеру Polaroid Land Camera. Під дещо скороченою назвою вона популярна й досі.

1948 • У Празі відбувся 100-тисячний мітинг на підтримку комуністів, що стало початком масових політичних акцій, в результаті яких через кілька днів президент Чехословаччини Едвард Бенеш був змушений прийняти відставку 12-х міністрів і доручити прем'єр-міністру Клементу Готвальду формування нового уряду, в якому комуністи отримали більшість.

1952 • 20-річна американська кінозірка Елізабет Тейлор вийшла заміж за англійського актора Майкла Уайлдінга. Це було її друге одруження, а попереду були ще шість, з яких два — з валійським актором Річардом Бартоном.

1953 • Працюючи в Кавендіській лабораторії Кембриджського університету, американець Джеймс Вотсон і британець Френсіс Крік запропонували подвійну спіраль в якості структурної моделі ДНК. У квітні їх стаття на цю тему була опублікована в журналі «Nature», а у 1962 році Вотсон і Крік за «звідкриття в галузі молекулярної структури нуклеїнових кислот та їх значення для передачі інформації в живому матеріалі» стали лауреатами Нобелівської премії в галузі фізіології і медицини.

1965 • У Нью-Йорку членом організації "Чорні мусульмани" вбито Малкольма Ікс, американського релігійного діяча, борця за права афроамериканців.

1972 • На запрошення лідера Компартії Китаю Мао Цзедуна президент США Річард Ніксон прибув до Пекіна в рамках першого офіційного візиту президента США до Китайської Народної Республіки. Незважаючи на те, що США на той момент не визнавали комуністичний уряд країни, тижнева зустріч, ретельно підготовлена радником з національної безпеки Генрі Кіссінджером, привела до повороту (вперше в історії) політики Китаю в бік Заходу і виведення американського контингенту з Тайваня.

Наш час
1992 • Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію про направлення до Югославії миротворчого корпусу для контролю за дотриманням перемир'я і для захисту цивільного населення на території колишньої Югославії.

1993 • У Донецьку Сергій Бубка встановив світовий рекорд у стрибках із жердиною в закритих приміщеннях — 6 м 15 см.

1994 • У США заарештовано високопоставленого співробітника ЦРУ Олдіча Еймса, звинувачуваного у шпигунстві на користь СРСР та Росії. У квітні американським судом його було визнано винним у шпигунстві та порушенні податкового законодавства і засуджено на довічне ув'язнення без права умовного звільнення.

2014 • Після трьох місяців протестів проти влади Верховна Рада імплементувала до національного законодавства положення статті 19 Конвенції ООН проти Корупції, згідно з якими була декриміналізована стаття, за якою було засуджено Юлію Тимошенко 11 жовтня 2011 року за звинуваченням у перевищенні влади та службових повноважень під час укладення газового контракту з Росією 19 січня 2009 року. Наступного дня постановою Верховної Ради Тимошенко була звільнена з ув'язнення.

Народились 21 лютого

1728 — †17 липня 1762 • Петро III (Карл Петр Ульріх Гольштейн-Готторпський), російський імператор (1761-62 рр.); внук Петра I.

1757 — †21 березня 1827 • Мішель Габріель Паккар, швейцарський лікар, альпініст; першим піднявся на вершину Монблану (1786).

1794 — †21 червня 1876Антоніо Лопес де Санта-Анна, мексиканський військовий, політик, одинадцятиразовий президент Мексики (1833-55 рр.). 230 років з дня народження.

1836 — †16 січня 1891 • (Клемент-Філіберт-) Лео Деліб, французький композитор, автор перших симфонізованих балетів ("Коппелія", "Сільвія"), опери ("Лакме").

1874 — †7 квітня 1960 • Дмитро Гуліа, народний поет Абхазії (1937), засновник абхазької літератури. 150 років з дня народження.

1895 — †17 квітня 1976 • Генрік Карл Петер Дам, данський біохімік та фізіолог, лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицини (1943) за відкриття вітаміну К.

1904 — †18 грудня 1980 • Олексій Миколайович Косигін, радянський державний діяч, голова Ради міністрів СРСР (1964-80 рр.). 120 років з дня народження.

1924 — †6 вересня 2019Роберт Мугабе, перший прем'єр-міністр (1980-97 рр.) і другий президент (1987-2017) Зімбабве. 100 років з дня народження.

1933 — †21 квітня 2003 • Ніна Сімон (Юніс Кетлін Веймон), американська джазова співачка («Feeling Good», «Don't Let Me Be Misunderstood», «I put a spell on you»), піаністка і аранжувальниця.

1937Гаральд V (Гаральд Глюксбург), король Норвегії (з 1991 г.), яхтсмен, чемпіон світу, учасник Олімпіад; син Улафа V.

1938 • Петро Толочко, український історик, віце-президент Національної Академії Наук України (1993-98), політик.

1942Віра Валентинівна Алентова, російська актриса ("Москва сльозам не вірить", "Завтра була війна", "Ширлі-мирлі", "Заздрість богів").

1945 • Пол Ньютон, англійський рок-музикант, бас-гітарист із першого складу Uriah Heep.

1949 • Джеррі Гаррісон, англійський рок-музикант (Talking Heads: "Love Goes to Building on Fire", "Psycho Killer", "Life During Wartime"; соло: "The Red and the Black"). 75 років з дня народження.

1962Чак Поланік (Чарльз Майкл Палагнюк), американський письменник («Бійцівський клуб», «Щоденник», «Задуха») і журналіст українського походження.

1963Вільям Болдуїн, американський актор ("Не кажи нічого", "Головний підозрюваний", "Вірус", "Чесна гра", "Народжений четвертого липня"); брат Алека і Стефена Болдуїнів.

1979Дженніфер Лав Х'юітт, американська актриса ("Я знаю, що ти робив минулого літа", "Не можу чекати", "Врятуй мене", "Вечірка для п'ятьох"). 45 років з дня народження.

Померли 21 лютого

1437 • Яків I, король Шотландії (1406-37 рр.) з династії Стюартів; син Роберта III. Пом. 587 років тому у 43 роки (нар. 1394 р.).

1677Бенедикт Спіноза (Барух Спіноза), голландський філософ, представник раціоналізму (Про бога, людину і розум, Етика, Богословсько-філософський трактат). Пом. 347 років тому у 45 років (нар. 24 листопада 1632 р.).

1926Гейке Камерлінг-Оннес, голландський фізик, лауреат Нобелівської премії (1913) «за відкриття явища надпровідності» (1911); розробив метод отримання рідкого гелію. Пом. 98 років тому у 73 роки (нар. 21 вересня 1853 р.).

1934 • Аугусто Сесар Сандіно, національний герой Нікарагуа, очолював боротьбу (з 1926 р.) проти військ США, які окупували країну. Пом. 90 років років тому у 39 років (нар. 18 травня 1895 р.).

1941Фредерік Грант Бантінг, канадський фізіолог, лауреат Нобелівської премії з медицини (разом з Джоном Маклеодом) «за виділення чистого інсуліну і розробку методу лікування ним цукрового діабету», 1923). Пом. 83 роки тому у 50 років (нар. 14 листопада 1891 р.).

1965Малкольм Ікс (Малкольм Літл), американський борець за громадянські права, ідеолог руху «Нація ісламу»; убитий в результаті замаху. Пом. 59 років тому у 40 років (нар. 19 травня 1925 р.).

1968 • Говард Волтер Флорі, австралійський медик, лауреат Нобелівської премії (1945); разом з Ернстом Чейном отримав очищений пеніцилін і першим застосував його для лікування людини (1940). Пом. 56 років тому у 70 років (нар. 24 вересня 1898 р.).

1984 • Михайло Олександрович Шолохов, російський письменник ("Тихий Дон", "Піднята цілина", "Доля людини"), Нобелівський лауреат (1965). Пом. 40 років років тому у 79 років (нар. 24 травня 1905 р.).

1987Петро Григорович Григоренко, радянський військовий, правозахисник, дисидент, засновник "Союзу боротьби за відродження ленінізму". Пом. 37 років тому у 80 років (нар. 16 жовтня 1907 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 21 лютого

Початок Великої Північної війни

1700

Перша подорож залізницею на паровозі

1804

«Маніфест Комуністичної партії»

1848

Битва під Верденом

1916