Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Цей день 17 липня
198-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 168 днів. Іменинники - Андрій, Богдан, Єфим (Юхим), Марфа (Марта), Федір, Федот. У Південній Кореї святкують День конституції, в Словаччині — День незалежності, в Іраці — День Республіки, у Фінляндії — День демократії, в Лесото — День короля, в Пуерто-Ріко — День Рів'єри.

Головні події 17 липня

Всі події 17 липня

180 • Найстаріша згадка про християн в Африці — у Нумідії страчено 12 громадян міста Сцилум за їх релігійні переконання.

Середні віки
1048 • Після вигнання імператором Священної Римської імперії Генріхом III з Риму папи Бенедикта IX папський престол посів Дамасій II, який правив лише три тижні, але встиг відлучити від церкви свого попереднка, звинуваченого у симонії.

1134 • У битві біля міста Фрага арагонська армія короля Альфонсо I Войовничого була розбита значно меншою армією іспанських Альморавідів й пораненими і загиблими втратила велику кількість знаті.

1203 • Завдяки підтримці війська Четвертого хрестового походу, яке взяло в облогу Константинополь, імператором Візантії став Олексій III Ангел.

1429 • У звільненому після двох місяців успішного наступу Реймсі короновано короля Карла VII Валуа, майже 10 років перед тим ордонансом батька Карла VI Божевільного позбавленого права престолонаслідування. Це мало далекосяжні наслідки — підтриманий більшістю знаті, Карл VII розпочав повільне звільнення Франції від англійців, яке через чверть століття завершилось їх повною поразкою у Столітній війні.

1453 • У битві при Кастільоні французи отримали перемогу над англійцями і оволоділи містом Бордо. Цим боєм без формального підписання мирного договору закінчилась Столітня війна, яка почалась в 1337 році, найдовша в історії Європи. Англійці в ній втратили всі свої завоювання на континенті, крім порту Кале.

Нова історія
1785 • Польський авантюрист Моріц-Август Беневський проголосив себе імператором Мадагаскару і оголосив війну Франції.

1868 • Столицю Японії перенесено з Кіото в Едо (нині — Токіо).

1917 • Нерішуча національна та військова політика Української Центральної Ради стала причиною збройного виступу вояків Другого українського імені гетьмана Павла Полуботка козачого полку та членів Українського військового клубу імені Полуботка з метою проголошення незалежності України. У виступі взяло участь близько 10 тисяч військових, яких підтримала більшість киян. Завдяки злагодженим та скоординованим діям Центральної Ради та керівництва Київського військового округу (КВО), виступ було придушено, а його учасників вислано на фронт.

1918 • В Єкатеринбурзі більшовики на виконання постанови виконкому Уральського обласної Ради робітничих, селянських і солдатських депутатів стратили колишнього імператора Миколу ІІ разом із сім'єю — царицею, п'ятьма дітьми і чотирма наближеними особами. Це поклало край існуванню монархічної династії Романових, що правила Росією понад 300 років.

1918 • Гетьман України Павло Скоропадський підписав Закон про заснування Кам'янець-Подільського державного українського університету. Першим ректором університету було обрано відомого вченого-мовознавця, професора, активного учасника українського державотворення Івана Огієнка. Станом на 1 липня 1919 року в університеті нараховувалось 5 факультетів: історико-філологічний, фізико-математичний, правничий, богословський, сільськогосподарський.

1918 • Після повалення радянської влади в результаті повстання Чехословацького корпусу в Омську проголошена Сибірська республіка на чолі з Петром Вологодським. У вересні цього ж року республіка була самоліквідована після створення Уфимської директорії, якій була передана влада над Сибіром.

1919 • Закінчилась Польсько-українська війна, збройний конфлікт між Польщею і Західно-Української народної республікою на території Галичини.

1919 • Регент Фінляндії, майбутній президент Карл Маннергейм підписав рішення сейму про проголошення Фінляндії республікою.

1933 • Після закінчення будівництва Днiпрогесу та ліквідації порогів на Дніпрі з Києва до Херсона вийшов у перший рейс пасажирський пароплав.

Новітня історія
1942 • Частинами 17-ої та 1-ої танкової армій Вермахту захоплено Ворошиловград (нині Луганськ), чим було завершено окупацію промислово важливих областей Донбасу.

1942 • В ході Другої Світової війни почалась Сталінградська битва, під час якої німецькими військами була здійснена спроба зайняти правоборежжя Волги в районі Сталінграду (сучасний Волгоград) і саме місто.

1944 • У Москві відбувся "парад переможених" — понад 57 тисяч полонених німецьких солдатів і офіцерів, захоплених в основному в Білорусії, пройшли під конвоєм через місто. За полоненими слідували поливні машини, символічно відмиваючи землю від «гітлерівської нечисті». «Парад» закінчився до семи годин вечора, коли всі полонені розмістилися по вагонах і були відправлені до місця ув'язнення.

1945 • У передмісті Берліну почалась Потсдамська конференція глав урядів Великої Британії, СРСР і США, на якій затверджено програму післявоєнного устрою Німеччини — денацифікацію, демілітаризацію, демократизацію Німеччини та її поділ на чотири зони окупації, знищення німецьких монополій, репарації, про західний кордон Польщі. Потсдамська конференція також прийняла декларацію, яка вимагала капітуляції Японії.

1955 • Поблизу Лос-Анжелеса відкрився перший Діснейленд, тематичний парк розміром 160 акрів, будівництво котрого тривало рівно рік і обійшлося в 16 мільйонів доларів. Сьогодні він приймає до 14 мільйонів відвідувачів на рік, котрі витрачають в парку близько 3 мільярдів доларів.

1962 • Пройшавши під льодами Північного Льодового океану, радянський атомний підводний човен «Ленинский комсомол» досягнув Північного полюсу.

1968 • У Лондоні пройшла прем'єра повнометражного мультиплікаційного фільму «Жовтий підводний човен», присвяченого групі The Beatles.

1973 • В Афганістані в результаті безкровного військового перевороту повалено монархію і проголошено республіку. У серпні король Мухаммед Захір Шах зрікся престолу і емігрував з країни. Новим главою держави став Мухаммед Дауд Хан, що при королі виконував обовязки прем'єр-міністра.

1975 • В рамках розробки системи рятувальних робіт в космосі відбулося стикування на орбіті космічних кораблів «Союз-19» (СРСР) і «Аполлон-18» (США). Першими потиснули руки Олексій Леонов і Томас Стаффорд. З Землі їх привітав генеральний серетар ООН Курт Вальдхайм. 44-годинна програма «Союз-Аполлон» стала останньою для американського проекту «Аполлон», в рамках котрого людині вдалося вперше висадитись на Місяці.

1976 • В Монреалі (Канада) почались XXI Олімпійські ігри, в яких взяли участь 6028 спортсменів з 92 країн. У командному заліку перемогу здобула збірна СРСР, яка завоювала 125 медалей (49 золотих, 41 срібних і 35 бронзових). Монреальська Олімпіада аж до проведення Олімпійських ігор в Пекіні в 2008 році була найдорожчою в історії — вона коштувала 5 мільярдів доларів (що еквівалентно 20 мільярдам в 2006 році). Місто розплачувався за олімпійські борги аж до 2006 року.

1979 • Нікарагуанський президент-диктатор Анастасіо Самоса, сім'я котрого 42 роки керувала країною, вимушено склав з себе повноваження і виїхав у США. Через два дні в столицю Манагуа увійшли війська Сандіністського фронту національного порятунку.

1989 • У США на авіабазі Едвардз (Каліфорнія) відбувся перший політ літака-невидимки «Стеллз», на розробку котрого було затрачено 1,3 мільярда доларів.

Наш час
1994 • У місті Пасадена (США) у фіналі Чемпіонату світу з футболу збірна Бразилії по пенальті з рахунком 3-2 перемогла команду Італії (основний час закінчився 0-0) і вчетверте стала чемпіоном світу.

1996 • Невдовзі після зльоту з аеропорту ім. Кенеді (Нью-Йорк) літак "Boeing 747" компанії TWA, що направлявся в Париж, вибухнув над Атлантичним. Це призвело до загибелі 230 людей. Оскільки інцидент стався напередодні відкриття Олімпійських ігор в Атланті, однією з версій того, що сталося був теракт. Розглядалася також версія випадкового збиття літака учбовою ракетою з одного з кораблів ВМФ США, котрі в цей же час проводили неподалеку маневри. Офіційний висновок слідчої комісії, оголошений в 1998 році — механічна несправність літака.

1997 • Із заявами та застереженнями Україна ратифікувала Європейську конвенцію з прав людини, прийняту відповідно до Загальної декларації прав людини з метою дотримання та забезпечення на своїй території прав та основоположних свобод людини.

1998 • У Петропавлівському соборі Петербурга відбулось офіційне урочисте перезаховання залишків останнього російського імператора Миколи II Романова та членів його родини, розстріляних більшовиками 80 років перед цим.

1998 • Делегати більше ста держав, зібравшись в Римі на дипломатичну конференцію, прийняли ухвалу (120 "за", 7 — "проти" і 21 — "утримався"; проти, зокрема, виступили Ізраїль, Індія, Китай і США) створити перший у світі постійно діючий міжнародний військовий трибунал. Місцем його знаходження визначено Гаагу; до його складу входить 18 суддів з 18 країн, котрі працюють по дев'ять років. Римський статут набув чинності 1 липня 2002 року. Станом на травень 2011 року, договір ратифікувало 114 держав, всього Римський Статут підписало 139 держав, але ратифікували угоду не всі країни.

2013 • В Казані (Росія) закінчилась XXVII Літня Універсіада, на якій розігрувався 351 комплект медалей з 27 видів спорту серед представників 162 країн. Україна здобула рекордну кількість медалей: 77 (12 золотих, 29 срібних і 36 бронзових), а переможцем медального заліку стала збірна Росія, яка завоювала 292 медалі.

2014 • В результаті військової атаки поблизу Донецька зазнав катастрофи рейсовий пасажирський літак компанії «Malaysia Airlines», що слідував за маршрутом Амстердам — Куала-Лумпур. Це привело до загибелі всіх 298 чоловік, що перебували на його борту, — за кількістю жертв катастрофа рейсу MH17 найбільша авіакатастрофа в історії України і другий у світі інцидент за участі літака.

Народились 17 липня

1487 - 23 травня 1524 • Ісмаїл I, шахіншах Персії (1501–24 рр.); засновник держави Сефевідів.

1714 - 26 травня 1762 • Александр Готліб Баумгартен, німецький філософ, родоначальник естетики як самостійної наукової дисципліни.

1787 - 8 жовтня 1826 • Фрідріх Крупп, німецький промисловець, засновник династії.

1796 - 22 лютого 1875 • Жан Батіст Каміль Коро, французький живописець, один із засновників французького реалістичного пейзажу.

1846 - 29 серпня 1866 • Токугава Іємоті, 14-й сьогун сьогунату Едо (1858-66 рр.).

1846 - 14 квітня 1888 • Микола Миколайович Миклухо-Маклай, російський мандрівник і етнограф, дослідник життя народів Океанії.

1849 - 4 жовтня 1930Олена Пчілка (Ольга Петрівна Косач), українська письменниця (Козачка Олена, Український орнамент), редактор-видавець (журнал "Рідний край"); мати Лесі Українки, сестра Михайла Драгоманова.

1889 - 11 березня 1970 • Ерл Стенлі Гарднер, американський письменник, автор детективів, найвідоміший герой котрих — Перрі Мейсон (Справа про бархатні колготки).

1890 - 19 грудня 1919Василь Никифорович Тютюнник, український військовий діяч, полковник генерального штабу Армії УНР, командувач Дієвої Армії УНР (1919). 130 років з дня народження.

1894 - 20 червня 1966 • Жорж Леметр, бельгійський астроном; висунув теорію "великого вибуху", з якого почалось зародження Всесвіту.

1920 - 21 квітня 2010 • Хуан Антоніо Самаранч, дипломат, президент Міжнародного Олімпійського комітету (1980-2001 рр.). 100 років з дня народження.

1935Дональд Сазерленд, канадський актор ("Дж.Ф.К.", "Меш", "Казанова", "Тюряга", "Чикатило"). 85 років з дня народження.

1949 - 14 лютого 2002 • Мік Такер, ударник і вокаліст англійської рок-групи «Sweet»: «Fox on the Run».

1949 • Теренс Батлер, англійський рок-музикант (Black Sabbath: «Paranoid»).

1952 • Дейвід Гасселгофф, американський актор (Рятувальники з Малібу), співак німецького походження.

1954Анґела (Доротея) Меркель, німецький політик, лідер ХДС, з 2005-го року — федеральний канцлер Німеччини.

1956 - 25 серпня 2008 • Михайло Дмитрович Сирота, український політик, депутат Верховної Ради; один з авторів діючої конституції.

1957 • Марія Арбатова (Марія Іванівна Гавриліна), російська письменниця, телеведуча, феміністка.

1963 • Сречко Катанєц, словенський футболіст, тренер.

1963 • Летсіє III, король Лесото (з 1996 р.).

1972 • Сергій Володимирович Льовочкін, народний депутат України, Глава Адміністрації Президента України (з 2010 р.).

1972 • (Якоб) Яп Стам, голландський футболіст (захистник "Манчестер Юнайтед"); кращий захисник Ліги чемпіонів (1999, 2000 рр.).

Померли 17 липня

1085 • Роберт Гвіскар (Отвіль), герцог Апулії, Калабрії і Сицилії, норманський завойовник Південної Італії (1071); брат Рожера I Отвіля. 935 років років тому, десь у 70 років (нар. бл. 1015 р.).

1762 • Петро III (Карл Петр Ульріх Гольштейн-Готторпський), російський імператор (1761-62 рр.); внук Петра I. 258 років тому, у 34 роки (нар. 21 лютого 1728 р.).

1790Адам Сміт, англійський філософ, економіст, автор теорії трудової вартості ("Дослідження природи і причин багатств народів"). 230 років років тому, у 67 років (нар. 16 червня 1723 р.).

1793 • Шарлотта Корде д'Армон, французька революціонерка-жирондистка; убивця Жана Поля Марата, вождя якобинців. 227 років тому, у 25 років (нар. 27 липня 1768 р.).

1912 • (Жюль) Анрі Пуанкаре, французький математик, фізик, філософ. 108 років тому, у 58 років (нар. 29 квітня 1854 р.).

1918Микола II Олександрович (Романов), останній російський імператор (1894-1917 рр.). 102 роки тому, у 50 років (нар. 18 травня 1868 р.).

1959 • Біллі Холідей (Елеанора Фаган), американська джазова співачка, "Леді-джаз" ("Lover Man", "Fine and Mellow", "Don't Explain", "God Bless the Child"). 61 рік тому, у 44 роки (нар. 7 квітня 1915 р.).

1967 • (Вільям) Джон Колтрейн, американський джазовий музикант (тенор- і сопрано-саксофон), один із найвидатніших саксофоністів 20-го століття (Stablemates, Greensleeves, Chim Chim Cheree, In a Sentimental Mood). 53 роки тому, у 41 рік (нар. 23 вересня 1926 р.).

1975 • Константин Гамсахурдіа, грузинський письменник ("Викрадння місяця", "Давид Будівельник"; батько колишнього президента Грузії Звіада Гамсахурдіа. 45 років років тому, у 84 роки (нар. 15 травня 1891 р.).

1994 • Жан Борорта, французький тенісист; перемагав у різних розрядах в 19 турнірах "Великого Шолому". 26 років тому, у 96 років (нар. 13 серпня 1898 р.).

1995Хуан Мануель Фанхіо, бразильський автогонщик, п'ятиразовий чемпіон світу в автоперегонах "Формула-1" (1951, 1954-57). 25 років років тому, у 84 роки (нар. 24 червня 1911 р.).

2005 • Спартак Мішулін, російський театральний і кіноактор (Біле сонце пустелі, Малюк і Карлсон, Добре сидимо). 15 років років тому, у 79 років (нар. 22 жовтня 1926 р.).

Леннарт Мері «Виступ на урочистому обіді в Гамбурзі»
Пряма Мова
Леннарт Мері «Виступ на урочистому обіді в Гамбурзі»