Цей день 26 травня
147-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 219 днів. Іменинники — Георгій (Юрій, Єгор), Глікерія (Лукерія), Єфим (Юхим), Ірина, Макар, Олександр. У Гаяні та Грузії відзначають День незалежності, в Польщі — День матері.

Головні події 26 травня

Всі події 26 травня

17 • Після перемоги над германськими племенами хаттів і херусків тріумфальною ходою увійшли в Рим воїни римського полководця Гая Юлія Цезаря Германіка, племінника і прийомного сина імператора Тиберія.

451 • На Аварайському полі в провінції Васпуракан (Західний Іран) відбулась найбільша битва в історії Вірменії — персидська армія Сасанідів розбила повсталих проти насильницького насаджування зороастризму вірмен на чолі з полководцем Варданом Маміконяном, який очолив антиперсидське повстання. Сам Маміконян загинув у бою, а його сподвижники, які попали в полон, були страчені. Незважаючи на перемогу, перси, налякані масштабом повстання, відновили самоуправління Вірменії, привілеї місцевої знаті і християнського духовенства.

Середні віки
1093 • У битві на південному березі річки Стугни біля Трипілля (нині — Київська область) половці розбили військо київського князя Святополка Ізяславича, якого підтримували дружини його двоюрідних братів чернігівського князя Володимира Всеволодовича Мономаха і переяславського князя Ростислава Всеволодовича. Втрати руського війська були дуже великі — полягла дружина Святополка, більша частина війська Мономаха і Ростислава Всеволодовича, який сам потонув під час відступу. Здобувши перемогу, половці розорили місто Торчеськ (нині — с. Ольшаниця Рокитнянського району Київської області), спаливши його і забравши в полон його жителів.

1135 • Король Леона і Кастілії Альфонсо VII коронувався в Леонському соборі як «Imperator totius Hispaniae» (імператор всієї Іспанії), ставши першим іспанським монархом з Бургундської династії.

1421 • По смерті Мехмеда I Челебі на престол Османської імперії зійшов його син Мурад II.

1521 • Імператор Священної Римської імперії Карл V підписав Вормський едикт, що передбачав арешт релігійного реформатора Мартіна Лютера, оголошеного єретиком і який пербував у Вартбурзі під захистом саксонського курфюста Фрідріха Мудрого. Крім того Вормським едиктом встановлювалося, що надання Лютеру притулку або іншої допомоги, а також розповсюдження і читання його книжок, розцінюється як злочин проти законів імперії. Остаточно Вормсський едикт, який так і не був реалізований на практиці, втратив чинність у 1555 році із твердженням Аугсбургзького релігійного миру.

Нова історія
1648 • У балці Горіхова Діброва біля Корсуня козацько-татарські загони Богдана Хмельницького і Тугай-бея вщент розбили польське військо гетьмана коронного Миколая Потоцького, який разом зі свої заступником Марціном Калиновським і кількома десятками вельмож був узятий у полон. Ця перемога відкрила козакам шлях на Білу Церкву, яка стала центром повстання, що охопило Київщину та Поділля.

1733 • Англійський винахідник Джон Кей з містечка Бері у Ланкаширі отримав патент на модернізований ним човник до ткацького верстату, який дозволив автоматизувати текстильну промисловість і перейти від ремісничо-мануфактурного до фабричного виробництва. Це стало першим кроком до індустріальної революції, яка з Великобританії упродовж XIX століття поширилась країнами світу.

1742 • В Яссах (Молдова) у віці 69 років помер Пилип Орлик, обраний Гетьманом Війська Запорозького в умовах еміграції і в час ослаблення його військових і політичних союзників. Він протягом більше чверті століття марно відстоював ідею об’єднання і проголошення незалежності Української козацької держави, яка не знайшла підтримки ні в Гетьманщині, ні в європейських державах.

1805 • В Міланському кафедральному соборі Наполеон I коронувався на монарха Італії. Перед цим він був президентом Італійської республіки.

1868 • У Сенаті США почалось друге, після 16 травня, голосування з питання імпічменту президента країни Ендрю Джонсона. Джонсон, будучи віце-президентом, зайняв вищий пост після вбивства Авраама Лінкольна. Приводом до імпічмента стало вето, накладене Джонсоном, на Акт про реконструкцію Півдня після громадянської і війни і пряме порушення процедури призначення вищих посадовців, коли президент без узгодження з Сенатом звільнив з посади військового міністра Едвіна Стентона. Як і в першому випадку, для відставки Джонсона до необхідних двох третин не вистачило одного голосу.

1896 • В Москві в Успенському соборі Микола II і його дружина Александра коронувалися як імператор та імператриця Росії. Через декілька днів приурочені до цієї події святкування закінчились кривавою трагедією на Ходинському полі.

1897 • У британському видавництві Archibald Constable and Company вийшов друком роман «Дракула» ірландського письменника Брема Стокера, над яким він працював близько шести років. Роман про вампіра-аристократа, ім'я якого було запозичене у реального політичного діяча Трансільванії XV століття, мав винятковий вплив на популяризацію міфу про вампірів в культурі XX століття.

1915 • Спровокований антинімецькими настроями, у Москві почався однин з найбільших у Росії погромів — протягом трьох днів було вбито вісім і поранено 40 німців, розграбовано сотні магазинів, що завдало збитків у 40 мільйонів рублів (понад 12 млрд доларів у цінах 2010 року). Під час піку заворушень у погромах брало участь до 120 тисяч чоловік.

1918 • У Тифлісі (нині — Тбілісі) проголошено незалежність Грузії, котру вона втратила восени 1921 року після окупації країни більшовиками.

1927 • Компанія Ford Motor оголосила про припинення випуску популярного автомобіля Model T, відомого також як Tin Lizzie, і виходу більш сучасного Model A. Перший автомобіль Model T був зібраний ще в 1908 році і продавався під гаслом "недорога машина для всіх". Це був також перший автомобіль, що збирався конвеєрним методом і у 1918 році половину всіх легковиків світу складали машини марки Model T, а всього їх було продано 15 007 033 штуки.

1928 • На засіданні ФІФА прийнято рішення раз у чотири роки проводити чемпіонат світу з футболу.

1938 • У містечку Фаллерслебен (нині — частина міста Вольфсбург, Нижня Саксонія) канцлер Німеччини Адольф Гітлер особисто заклав перший камінь в заводську новобудову — майбутній автомобільний завод «Фольксваген». Сьогодні концерн Volkswagen AG входить у трійку найбільших автовиробників світу і випускає автомобілі Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat, MAN, Scania, Skoda, Porsche і Volkswagen.

Новітня історія
1939 • У нью-йоркському концертному залі Madison Square Garden зібралось 18 тисяч бажаючих послухати виступ піаніста-віртуоза Ігация Яна Падеревського, колишнього прем'єр-мінстра Польщі. Однак із-за загостретння артриту, котрим страждав 78-річний Падеревський, концерт не відбувся.

1940 • В ході Другої світової війни з Дюнкерка (Франція) почалась евакуація оточених німцями військ союзників — до 3 червня вдалось евакуювати більше 330 тисяч французьких і британських військових.

1942 • У Лондоні підписано договір між Великою Британією та СРСР про союз у війні проти Німеччини і її європейських сателітів і про взаємодопомогу після війни терміном на 20 років.

1946 • На перших післявоєнних виборах до законодавчих Національних зборів Чехословаччини перемогу здобули комуністи на чолі з Клементом Готвальдом.

1953 • В Особливому таборі №2 («Горлаг») в Норильську розпочалось повстання політичних в'язнів, наймасовіше і найтриваліше в історії ГУЛАГу. В ньому брали участь всі відділення «Горлагу» і два відділення «Норильлагу», а загальна кількість повсталих становила 16 378 чоловік.

1966 • Проголошено незалежність Гаяни від Великої Британії. Сьогодні Кооперативна Республіка Гайана — єдина англомовна країна і єдиний член Британської Співдружності в Південній Америці.

1969 • Після вдалої 8-денної генеральної репетиції посадки на Місяць, на Землю повернувся екіпаж американського космічного корабеля "Apollo 10".

1972 • У ході першого в історії візиту президента США в СРСР Річардом Ніксоном і Леонідом Брежнєвим підписано договори про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (ОСО-1) та обмеження систем протиракетної оборони (ПРО), 29 травня — угоду «Основи взаємовідносин між СРСР і США». Ці документи заклали основу початку процесу розрядки напруженості між двома наддержавами.

1977 • За три з половиною години Джордж Вілліг, «людина-муха», при допомозі віконних присосок забрався по зовнішній стіні будівлі на дах південної 110-поверхової башти Центру всесвітньої торгівлі в Нью-Йорку, де був затриманий поліцією за порушення громадського порядку.

Наш час
1994 • У місті Альтос де Чавон у Домініканській Республіці відбулось таємне одруження Майкла Джексона і Лайзи Марі Преслі, єдиної дочки Елвіса Преслі. Шлюб був розірваний через 20 місяців за ініцативою Преслі із-за "непримиренних суперечностей".

2014 • Зведений загін українських військових загальною кількістю близько 240 осіб за підтримки штурмової авіації вибив з будівлі нового терміналу Донецького аеропорту угрупування російських бойовиків, яке очолював колишній командир донецької «Альфи» Олександр Ходаковський. Контроль над частиною аеропорту став стримуючим фактором під час вторгнення російських збройних сил наприкінці серпня 2014 року і тривав наступні 242 дні.

2018 • У Києві на стадіоні «Олімпійський» у фінальному матчі Ліги чемпіонів УЄФА мадридський «Реал» з рахунокм 3-1 переміг команду «Ліверпуль». Для іспанської команди і її тренера Зінедіна Зідана ця перемога стала унікальним досягненням — вони першими в історії тричі поспіль виграли головний футбольний клубний турнір Європи.

Народились 26 травня

1478 — †25 вересня 1534Климент VII (Джуліо Медічі), 219-й папа римський (1523-34 рр.), останній папа епохи Відродження; його відмова розірвати шлюб англійського короля Генріха VIII з Катериною Арагонською привела до розриву англійської церкви з Римом.

1566 — †22 грудня 1603Мехмед III, 13-й султан Османської імперії; син Мурада III, батько Ахмеда I.

1602 — †12 серпня 1674 • Філіп де Шампань, французький художник доби бароко.

1618 — †17 лютого 1664 • Іван Федорович Богун, український військовий і державний діяч, козацький полководець періоду Національно-визвольної війни 1648—57 років.

1667 — †27 листопада 1754 • Абрахам де Муавр, французький математик (правило піднесення комплексного числа до степеня — формула Муавра).

1822 — †16 липня 1896 • Едмон де Гонкур, французький письменник.

1874 — †18 липня 1958Анрі Фарман, французький авіатор, спортсмен, авіаконструктор; першим літаком подолав рубіж у 1 км (1908), 2 км (1908), 180 км (1909). 150 років з дня народження.

1907 — †11 червня 1979Джон Вейн (Меріон Моррісон), американський кіноактор; знявся у понпд 200 стрічках, лауреат премії «Оскар» («Справжній подарунок» [1969]; «Ріо Браво», «Форт Апачів», «Шукачі», «Спокіний», «Зелені берети», «Диліжанс»).

1912 — †6 липня 1989 • Янош Кадар, угорський державний діяч, керівник соціалістичної Угорщини (1956-87 рр.).

1928 — †3 червня 2011 • (Джейкоб) Джек Кеворкян, американський лікар-патологоанатом, пропагандист евтаназії.

1936Віталій Олексійович Коротич, український поет («Вогонь», «Закон землі»), письменник («Десяте травня»), журналіст («Обличчя ненависті»).

1948 • Стіві (Стефані) Нікс, американська співачка, композитор (Fleetwood Mac: «Dreams", «Don’t Stop»; соло: «Stop Draggin’ My Heart Around», «Leather & Lace», «Stand Back», «Talk to Me»).

1951 • Саллі Райд, американська астронавтка, перша американка, що побувала в космосі («Челленджер», 1983 р.).

1957Богдан Михайлович Бенюк, український актор театру і кіно; Народний артист України (1996).

1962 • Боб(кет) Голдвейт, американський актор («За межами», «Дестині включає радіо», «Поліцейська академія», "Божевільне літо»).

1964Ленні Кравіц, американський рок-музикант, співак, композитор («Are You Gonna Go My Way?», «I Belong To You»). 60 років з дня народження.

1966 • Гелена Бонем-Картер, американська актриса («Північна Афродита», «Франкенштейн», «Кімната з видом»).

Померли 26 травня

451 • Вардан Маміконян, вірменський полководець, герой антиперсидського повстання вірмен 449—451 років. Пом. 1573 роки тому у 64 роки (нар. 387 р.).

604 • Августин Кентерберійський, бенедиктинський чернець, засновник єпархії у Кентербері, хреститель Англії (597). Пом. 1420 років років тому у 70 років (нар. 13 листопада 534 р.).

1421 • Мехмед I Челебі, османський султан (1413-21 рр.); четвертий син Баязіда I Блискавичного, батько Мурада II. Пом. 603 роки тому у 32 роки (нар. 1389 р.).

1742Пилип Степанович Орлик, український військовий, політичний і державний діяч, Гетьман Війська Запорозького у вигнанні (1710-1742 рр.). Пом. 282 роки тому у 70 років (нар. 21 жовтня 1672 р.).

1762 • Александр Готліб Баумгартен, німецький філософ, родоначальник естетики як самостійної наукової дисципліни. Пом. 262 роки тому у 48 років (нар. 17 липня 1714 р.).

1883Абд аль Кадир, алжирський поет, оратор, полководець, національний герой — в 1832 році очолив боротьбу племен Західного Алжиру проти франнцузів. Пом. 141 рік тому у 75 років (нар. 6 вересня 1808 р.).

1955 • Альберто Аскарі, італійський автогонщик, чемпіон світу в перегонах "Формули-1" (1952, 1953); загинув під час тренувальних заїздів на трасі в Монці. Пом. 69 років тому у 37 років (нар. 13 липня 1918 р.).

1961Рафаель Трухільо (Рафаель Леонідас Трухільо Моліна), генерал, президент-диктатор Домініканської Республіки (1930-61 рр.). Пом. 63 роки тому у 70 років (нар. 24 жовтня 1891 р.).

1976Мартін Гайдеггер, німецький філософ-екзістенціаліст (Буття і час, Про існування людської свободи). Пом. 48 років тому у 87 років (нар. 26 вересня 1889 р.).

2008Сідні Поллак, американський актор, продюсер, кінорежисер, лауреат премії «Оскар» ("Із Африки" [1985]; "Фірма", "Тутсі", "Такими ми були", "Загнаних коней пристрілюють, хіба ні?", "Три дні "Кондора"). Пом. 16 років тому у 74 роки (нар. 1 липня 1934 р.).

2010Лесь Сердюк (Олександр Олександрович Сердюк), український актор («Тарас Бульба», «Молитва за гетьмана Мазепу», «Роксолана», «Така пізня, така тепла осінь»). Пом. 14 років тому у 70 років (нар. 14 жовтня 1940 р.).

2017Збігнєв Бжезинський, американський соціолог, державний діяч, помічник президента Картера з національної безпеки (1977-81 рр.), основний розробник американської політики в галузі прав людини в 1970-80-х роках. Пом. 7 років тому у 89 років (нар. 28 березня 1928 р.).

2022Рей Ліотта (Реймонд Аллен Ліотта), американський актор («Незабутній», «Турбулентність», «Простори мрій», «Одинока дама», «Честь нашої сім'ї», «Козирні тузи», «Касабланка», «Славні хлопці»). Пом. 2 роки тому у 67 років (нар. 18 грудня 1955 р.).

Головні події 26 травня

Битва на Стугні

1093

Битва під Корсунем

1648

«Літаючий човник» Джона Кея

1733

Помер Пилип Орлик

1742

Народний автомобіль Адольфа Гітлера

1938

Початок розрядки напруженості між США і СРСР

1972

Перший бій в Донецькому аеропорту

2014