Цей день 3 червня
155-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 211 днів. Іменинники — Касіян, Костянтин, Михайло, Олена, Федір. У Чорногорії відзначають День незалежності.

Головні події 3 червня

Всі події 3 червня

339 до н. е. • Поблизу гирла Істра (Дунаю) відбулась битва між македонським військом царя Філіпа II і скіфським царя Атея. Скіфи були вщент розбиті і змушені залишити Фракію, практично повністю підкорену македонянами.

350 • Юлій Непоціан з династії Костянтина Великого при підтримці гладіаторів проголосив себе імператором Риму. Він правив 28 днів і був убитий за наказом свого суперника Магна Магнеція.

Середні віки
713 • На іподромі у Константинополі групою змовників з числа повсталих офіцерів схоплено і осліплено імператора Філіппіка Вардана. Новим правителем Візантії невдовзі став його секретар Артемій, який правив під іменем Анастасій II. За його розпорядженням змовники, причетні до каліцтва його попередника, були страчені.

1527 • Із загорання пивоварні у Львові почалась велика пожежа, яка знищила практично все місто і його околиці — Підзамче і Знесіння. Уціліли лише спотворені вогнем Ратуша, Вірменська церква, стіни Кафедрального собору, монастир францисканців і міські вежі.

1571 • Війська кримського хана Девлет Герая захопили Москву і спалили її до тла. За час походу було вбито близько 80 тисяч чоловік і стільки ж було забрано в полон.

Нова історія
1800 • Джон Адамс став першим президентом США, резиденція якого стала базуватися у місті Вашингтон, новій столиці США. Будівництво міста почалось в 1791 році за проектом французького архітектора Шарля л'Енфана, у 1792 році почалось зведення Білого Дому, а в 1793 — Капітолію. 1 листопада 1800 року президент Адамс оселився в Білому Домі, а 17 листопада відбулось перше засіданя Конгресу в новозбудованому Капітолії. Обидві будівлі згоріли під час англо-американської війни 1812-14 років і були відбудовані в 1817 році.

1846 • В результаті Американо-мексиканської війни (1846-48 рр.) селище Йєрба-Буена з населенням в 458 чоловік перейшло до США. В наступному році воно було перейменоване у Сан-Франциско.

1880 • У Вашингтоні Александер Грехем Белл здійснив передачу першого безпровідного телефонного повідомлення за допомогою винайденого ним разом з Чарльзом Тейнтером фотофона, пристрою для передачі на відстань звуків за допомогою світлового променю.

1896 • У Москві між Росією та Китаєм підписано секретний договір про захист Китаю від потенційної агресії з боку Японії і будівництво в Маньчжурії Східно-Китайської залізниці.

1897 • У Чернівцях (Північна Буковина) відбулась пробна поїздка трамваю по лінії, що з'єднала міст через ріку Прут із залізничним вокзалом і центром міста. Для публіки трамвайне сполучення запрацювало 18 липня і було закрите 20 березня 1967 року. Чернівці стали третім українським містом (після Львова і Києва), де було запущено трамвайне електричне сполучення.

1923 • Розпорядженням диктатора Беніто Муссоліні жінкам Італії надано право брати участь у виборах.

Новітня історія
1940 • Завершилась операція «Динамо» з евакуації союзницьких військ, які попали під загрозу німецького оточення поблизу Дюнкерка на півночі Франції. За 9 днів військовими кораблями і сотнями приватних суден, човнів та катерів було врятовано 338 226 британців, французів і бельгійців і ще 59 тисяч британців були вивезені до початку операції.

1948 • В обсерваторії Паломар (Південна Каліфорнія) почав роботу 200-дюймовий (5,08 м) телескоп Хейла, який був найбільшим телескопом світу до 1976 року. Він і досі є одним з чотирьох основних астрономічних інструментів обсерваторії.

1952 • На студії Columbia Records Френк Сінатра записав сьогодні вже класичну композицію «Birth of the Blues».

1965 • Майор Едвард Вайт став першим американцем, що побував у відкритому космосі. Будучи прив'язаним до космічного корабля «Gemini 4» восьмиметровим тросом і рухаючись при допомозі портативної кисневої реактивної імпульсної гармати, Dайт вийшов у відкритий космос і пробув там протягом 22 хвилин.

1973 • У Франції на авіашоу в Ле Бурже зазнав аварії і розбився радянський надзвуковий пасажирський літак «ТУ-144». Загинули всі 6 членів екіпажу, 7 жителів селища Гуссенвілль і 28 чоловік отримали поранення.

1984 • Індійська армія розпочала операцію «Блакитна зірка» зі звільнення Золотого храму в місті Амрітсар (штат Пенджаб) від сикських сепаратистів. В результаті операції, що тривала до 6 червня, загинуло до 600 сепаратистів, 84 військових і близько 5 тисяч мирних жителів, а сам храм зазнав значних руйнувань. В помсту за цю операцію сикхськими екстремістами в тому ж році була вбита прем'єр-міністр Індіра Ганді.

1985 • Італія і Ватикан підписали угоду про те, що католицька релігія втратила в Італії статус державної.

1985 • Стів Джобс, керівник і співзасновник Apple Computer, «за дезорганізацію роботи компанії» позбавлений у ній всіх посад. У 1996 році, коли справи Apple стали геть критичними, Джобс був запрошений знову очолити компанію, але лише як тимчасово виконуючий обов'язки.

1989 • Для придушення масової демонстрації на площу Тяньаньмень в Пекіні введено урядові війська, котрі отримали наказ звільнити її будь-якою ціною. 15 квітня, в день смерті Ху Яобанга, комуністичного лідера Китаю, що проводив у країні демократичні реформи, на площі Тяньаньмень зібралось кілька сот тисяч студентів. 27 квітня після проведеної на площі офіційної похоронної церемонії, студенські активісти передали уряду петицію з вимогою зустрічі з новим лідером Лі Пеном. У зустрічі було відмовлено, і до Пекіну вирушили студенські колони з більш, ніж 40 університетів по всій країні. На середину травня кількість демонстрантів на площі Тяньаньмень становила більше мільйона. 20 травня у Пекіні було введено надзвичайний стан і армія отримала наказ розігнати демонстрантів. Однак, більшість армійських частин у столиці були блоковані демонстрантами і лише 3 червня війська увійшли на площу Тяньаньмень. Бійня тривала протягом двох днів і привела до загибелі сотень, якщо не тисяч, людей (точні цифри невідомі).

Наш час
1992 • У Ріо-де-Жанейро відбулася Конференція ООН з питань навколишнього середовища і його розвитку, яка ухвалила програму дій — "Порядок денний на XXI століття".

1999 • На 72-й день бомбардувань авіації НАТО президент Югославії Мілошевич погодився на мирне урегулювання проблеми Косово — припинення бойових дій, виведення з області югославських і сербських військових загонів, передачу територіїї Косово під контроль міжнародних збройних сил, надання права етнічним албанцям повернутися на батьківщину.

2006 • В результаті проведеного 21 травня референдуму, участь в якому взяло 86% виборців, Скупщина (парламент) Чорногорії проголосила незалежність Чорногорії від Державного Союзу Сербії і Чорногорії.

2013 • У Меріленді (США) розпочався судовий процес над рядовим Бредлі Меннінгом, звинуваченим у витоці інформації з дипломатичним листуванням США, яка потрапила до WikiLeaks. 21 серпня він був визнаний винним у розголошенні засекреченої державної інформації і засуджений до до 35 років в'язниці.

Народились 3 червня

1808 — †6 грудня 1889Джеферсон Девіс, перший і останній президент Конфедерації південих штатів (1861-65 рр.).

1810 — †5 листопада 1881 • Роберт Маллет, ірландський інженер-геофізик, "батько сейсмології".

1843 — †28 квітня 1920 • Климент Аркадійович Тимірязєв, російський природознавець, фізіолог рослин, популяризатор науки.

1857 — †12 червня 1924 • Жак де Морган, французький археолог; вів розкопки в Єгипті і Месопотамії, де знайшов «Кодекс Хаммурапі».

1863 — †29 серпня 1940Євген Омелянович Петрушевич, український громадсько-політичний діяч, президент і диктатор Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР).

1864 — †26 серпня 1950 • Ренсом Елі Олдс, американський винахідник і промисловець, коструктор першого комерційно вдалого американського автомобіля "Олдсмобіль". 160 років з дня народження.

1865 — †20 січня 1936Георг V (Джордж Фредерік Віндзор), король Великобританії і імператор Індії (1910-36 рр.) з Саксен-Кобург-Готської (з 1917 року Віндзорської) династії.

1906 — †12 квітня 1975 • (Фріда) Джозефін Бейкер, американо-французька танцівниця (Folies Bergere, Ziegfeld Follies); активна учасниця підпільного Французького руху опору в роки 2-ї Світової війни. Нагороджена Військовим хрестом і орденом Почесного легіону. Похована у Парижі з усіма військовими почестями.

1922 — †1 березня 2014 • Ален Рене, французький кінорежисер ("Хіросіма, любов моя", "Війна закінчена", "Життя — роман").

1925 — †29 вересня 2010Тоні Кертіс (Бернард Шварц), американський актор ("Спартак", "Тарас Бульба", "В джазі тільки дівчата", "Великі перегони", "Сковані одним ланцюгом", "Гудіні"); батько актриси Джемі Лі Кертіс.

1928 — †22 липня 2004Костянтин Петрович Степанков, український актор театру і кіно ("Два місяці, три сонця", "З неба на землю", "Легенда про княгиню Ольгу", "Ярослав Мудрий", "Вавілон ХХ", "Гадюка"); чоловік Ади Роговцевої.

1950 • С'юзі Кватро (Кватроччіо), англійська рок-співачка ("Stumblin' In" [з Крісом Норманом]), актриса ("Щасливі дні").

1951 • Деніз Вільямс, американська поп-співачка ("Let's Hear It for the Boy", "Too Much, Too Little, Too Late", "It's Gonna Take a Miracle").

1958 • Скотт Валентайн, американський актор ("Сімейні зв'язки", "Сон з вампіром", "Манія переслідування", "Лист убивці").

1964Олексій Валерійович Серебряков, російський кіноактор (ПіраМММіда, Глянець, Консерви, Жмурки, Бандитський Петербург). 60 років з дня народження.

1974 • Сергій Станіславович Ребров, український футболіст («Шахтар» (Донецьк), «Динамо» (Київ), «Тоттенгем Готспур» (Лондон), «Фенербахче» (Стамбул), «Вест Гем Юнайтед» (Лондон), «Рубін» (Казань)) і тренер («Динамо» (Київ). 50 років з дня народження.

1986Рафаель Надаль, іспанський тенісист-професіонал, перша ракетка світу з 18 серпня 2008 року по 5 липня 2009 року і з 7 червня 2010 року по 4 липня 2011 року, переможець 11 турнірів Великого Шолому (7 Роланд Гаррос, 2 Вімблдон, 1 Австралія, 1 США) і літніх олімпійських ігор у Пекіні (2008).

Померли 3 червня

1657Вільям Гарвей, англійський лікар, засновник сучасної фізіології та ембріології. Пом. 367 років тому у 79 років (нар. 1 квітня 1578 р.).

1826 • Микола Михайлович Карамзін, російський письменник, поет, історик ("Історія держави Російської"). Пом. 198 років тому у 60 років (нар. 12 грудня 1766 р.).

1875Жорж Бізе, французький композитор, автор опер (Шукачі перлів, Кармен, Джаміле), творів для піаніно і оркестру. Пом. 149 років тому у 37 років (нар. 25 жовтня 1838 р.).

1899Йоганн Штраусс-молодший, австрійський композитор, "король вальсу" (Над прекрасним блакитним Дунаєм), автор оперет (Казки Віденського лісу, Летюча миша, Циганський барон). Пом. 125 років років тому у 74 роки (нар. 25 жовтня 1825 р.).

1924Франц Кафка, австрійський письменник ("Америка", "Процес", "Камінь"). Пом. 100 років років тому у 41 рік (нар. 3 липня 1883 р.).

1925 • (Нікола) Каміль Фламмаріон, французький астроном, письменник, популяризатор науки ("Множинність світів", "Жителі інших світів", "Уранія"), засновник Французького астрономічного товариства (1887). Пом. 99 років тому у 83 роки (нар. 26 лютого 1842 р.).

1946Михайло Іванович Калінін, російський революціонер, глава радянських урядів з 1919 по 1946 роки, санкціонував масові репресії в СРСР в 1930-40-х роках. Пом. 78 років тому у 71 рік (нар. 19 листопада 1875 р.).

1959 • Пилип Коновал, канадський військовослужбовець українського походження; єдиний українець-кавалер Хреста Вікторії, найвищої та найпочеснішої нагороди за мужність перед лицем ворога, якою можуть бути нагороджені військовики з країн, підлеглих Британській короні. Пом. 65 років років тому у 71 рік (нар. 15 вересня 1888 р.).

1963 • Назим Хікмет, турецький поет, прозаїк, драматург. Пом. 61 рік тому у 61 рік (нар. 20 січня 1902 р.).

1963 • Іоанн XXIII (Анджело Джузеппе Ронканеллі), римський папа (з 1958 р.), реформатор і модернізатор католицької церкви. Пом. 61 рік тому у 82 роки (нар. 25 листопада 1881 р.).

1977 • Роберто Росселліні, італійський кінорежисер ("Сім смертних гріхів", "Месія", "У Римі була ніч"); чоловік Інгрід Бергман, батько Ізабелли Росселліні. Пом. 47 років тому у 71 рік (нар. 8 травня 1906 р.).

1989Рохулла Мусаві Хомейні, іранський релігійний діяч, аятолла, керівник Ісламської Республіки Іран після повалення влади шаха (1979-89 рр.). Пом. 35 років років тому у 89 років (нар. 17 травня 1900 р.).

1990 • Роберт (Нортон) Нойс, американський вчений, інженер, винахідник першої інтегральної мікросхеми (1959), співзасновник корпорації "Інтел" (1968), винахідник мікрочіпу пам'яті на кремнієвій основі (1970, разом з Гордоном Муром). Пом. 34 роки тому у 63 роки (нар. 12 грудня 1927 р.).

2001Ентоні Куінн, мексиканський актор, дворазовий лауреат премії "Оскар" ("Viva Zapata!" [1952], "Бажання життя" [1956]; "Помста", "Старий і море", "Блеф"). Пом. 23 роки тому у 86 років (нар. 21 квітня 1915 р.).

2009 • Дейвід Каррадайн, американський кіноактор ("Убити Білла", "Тваринний інстинкт", "Діти ночі", "Кунг-фу", "Поліцейський-каратеїст", "Пташка на дроті", "Гарматне ядро"). Пом. 15 років років тому у 73 роки (нар. 8 грудня 1936 р.).

2011 • (Джейкоб) Джек Кеворкян, американський лікар-патологоанатом, пропагандист евтаназії. Пом. 13 років тому у 83 роки (нар. 26 травня 1928 р.).

2016Мухаммед Алі (Кассіус Клей), американський боксер, чемпіон світу у надважкій категорії (1964, 1974, 1978); єдиний спортсмен, хто двічі повертав собі найвищий титул. Пом. 8 років тому у 74 роки (нар. 17 січня 1942 р.).


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження

Головні події 3 червня

Скіфський похід Філіпа ІІ Македонського

339 до н.е.

Кримський похід на Москву

1571
headset

Операція «Динамо»

1940

Незалежність Чорногорії

2006

Повінь в Парижі

2016