Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1863 року

Головні події 1863 року

Політичні лідери 1863 року

Всі події 1863 року

1 січня - У США набула чинності "Прокламація звільнення", закон про звільнення рабів, підписаний президентом Лінкольн 22 вересня 1862 року, згідно з яким всі раби у повсталих південих штатах оголошувались вільними.

4 січня - Джеймс Плімтон з Нью-Йорка запатентував роликові ковзани на чотирьох коліщатах.

10 січня - Після десяти років проектування і трьох років будівництва в Лондоні відкрився рух по підземній залізниці, першому метрополітену у світі. Перший маршрут довжиною майже чотири милі мав сім станцій і на його проїзд з кінця в кінець необхідно було 33 хвилини. В день відкриття о 6-й ранку з інтервалом в 15 хвилин по маршруту відправилось шість поїздів з чотирма вагонами кожний. Всього за перший день було здійснено 120 поїздок і перевезено 38 тисяч пасажирів.

22 січня - Через 33 роки після падіння Варшави, що повстала проти приєднанання Польського королівства до Росії згідно з рішенням Віденського конгресу 1814-15 рр., в Польщі спалахнуло повстання, яке обернулось національною катастрофою, — січневе повстання польських патріотів було придушене, його керівники — страчені, учасники — вислані до Сибіру, а Польща втратила залишки системи самоуправління. У 19 столітті це була остання спроба поляків добитись незалежності і заснувати незалежну державу.

3 лютого - У місцевій газеті містечка Вірджинія (штат Невада) опубліковано гумористичне оповідання 27-літнього журналіста Семюеля Ленгхорна Клеменса, підписане псевдонімом Марк Твен. Через два роки це ім'я, вперше використане цього дня, стало відомим у США, а згодом — і в усьому світі.

3 березня - Президент США Авраам Лінкольн підписав закон про заснування Національної академії наук, метою якої було "дослідження, вивчення і систематизація всього, що стосується науки".

30 березня - Датський принц Вільгельм Георг з династії Глюксбургів обраний королем Греції під іменем Георг I.

14 квітня - У Маріїнінському театрі в Петербурзі з у спіхом відбулася прем'єра опери Семена Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм».

16 квітня - У Тулоні (Франція) спущено на воду «Plongeur» (фр. «Нирець») — найбільший підводний човен XIX століття. Він мав 43 метри у довжину і була першою субмариною із з механічним приводом гвинта; могла розвивати швидкість до 5 вузлів при максимальному зануренні 10 метрів і дальністю автономного плавання до 9 кілометрів. Основним озброєнням човна була дистанційно керована міна, закріплена на кінці 10-метрового жердини на носовій частині. Човен «Plongeur» став прототипом коробля «Наутилус», описаному у фантастичному романі Жюля Верна «20 000 льє під водою», що побачив світ у 1869 році.

30 квітня - Біля селища Чанселорсвілл, Вірджинія, розпочалась одна з найбільших битв Громадянської війни в США — армія Північної Вірджинії (Конфедерація) під командуванням генерала Роберта Едварда Лі завдала поразки вдвічі більшій Потомакській армії США під командуванням Джозефа Хукера. Битва закінчилась 6 травня. Армія Півночі втратила 17 тисяч загиблими, пораненими і полоненими, однак втрата Півднем 11 тисяч чоловік і загибель генерла Томаса Джексона підірвала сили півдня і практично визначила його поразку.

21 травня - У місті Батл-Крік, штат Мічиган (США), засновано церкву Адвентистів сьомого дня, до якої увійшло 3500 віруючих. Сьогодні вона має понад 71 тисячу молитовних будинків по всьому світу, 173 лікарні, 132 будинки для літніх людей, 111 вищих навчальних заклади, більше 17 мільйонів послідовників.

10 червня - Французький експедиційний корпус увійшов в Мехіко і було проголошено створення Мексиканської імперії на чолі зі ставлеником французького короля Наполеона III австрійським ерцгерцогом Максиміліаном Габсбургом. Законний президент Мексики Беніто Хуарес Гарсія залишив столицю разом з республіканськими військами і почав партизанську війну, котра завершилась їх перемогою в 1867 році.

1 липня - Біля Геттисбурга (округ Адамс, штат Пенсильванія) почалась одна з вирішальних битв Громадянської війни в США — Конфедерати під керівництвом генерала Роберта Лі почали наступ проти сил Півночі. За три дні війська генерала Джорджа Міда розбили армію Півдня, яка втратила 20 тисяч убитими, а також близько третини всіх старших офіцерів, що серйозно підірвало її боєздатність. Однак втрати армії США також були значними (понад 23 тисячі), внаслідок чого Мід, порушивши наказ Лінкольна, не атакував противника. Це дало змогу Лі відвести свою армію за річку Потомак, проте втрати Конфедерації серйозно підірвали її можливість продовжувати війну, спричинивши тим самим докорінний її перелом.

3 липня - На третій день бою при Геттісберзі армія Конфедератів, очолювана генералом ЕдвардомЛі, здійснила останню спробу зламати обороні ряди Півночі і зазнала поразки в одному з найважливіших боїв Громадянської війни в США.

30 липня - Міністр внутрішніх справ Російської імперії П. А. Валуєв підписав циркуляр, спрямований в Київський, Московський і Петербурзький цензурні комітети, про обмеження видання книг і заборону викладання у школах українською мовою. Валуєвський указ дозволяв друк «тільки таких твори цією мовою, які належать до галузі красного літератури».

11 серпня - Франція встановила свій протекторат над Камбоджою.

26 жовтня - У Лондоні в таверні «Вільні каменярі» представники 11 футбольних клубів Англії створили першу у світі Футбольну асоціацію. Сьогодні ФА — керівний орган професійного футболу в Англії та на територіях Джерсі, Гернслі й острові Мен і єдина у світі, яка не містить у своїй назві назви країни.

26 жовтня - В Женеві (Швейцарія) відбулася міжнародна конференція, на якій утворено Міжнародний комітет Червоного Хреста. В роботі конференції взяли участь делегати від 14 країн: Австро-Угорська імперія, Баден, Королівство Баварія, Франція, Королівство Гановер, Гессе-Кассель, Італійське королівство, Нідерланди, Пруссія, Російська імперія, Королівство Саксонія, Іспанія, Шведсько-Норвезький союз та Сполучене королівство Великої Британії та Ірландії. Комітет Червоного Хреста (МКЧХ), що складається з 25 членів отримав унікальні повноваження, які були наданні міжнародною спільнотою, щоб захищати життя та гідність жертв міжнародних та внутрішніх збройних конфліктів. В 1919 році в Парижі було заснована Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця, яка займається координацією всіх національних організації в межах руху.

8 грудня - У день святкування Непорочного Зачаття в єзуїтській церкві Товариства Ісуса в центрі Сантьяго від гасової ламри спалахнула завіса, що прикрашала стіни церкви, і це призвело до пожежі, в якій загинуло від двох до трьох тисяч людей. Це найбільша пожежа в історії Чилі і одна з найбільших в історії людства.

Народились 1863 року

1 січня - 2 вересня 1937, П'єр де Кубертен, французький громадський діяч, ініціатор відродження букви і духу давньогрецьких змагань під назвою Олімпійські ігри сучасності.

17 січня - 7 серпня 1938, Костянтин Сергійович Станіславський (Алексєєв), російський театральний діяч, засновник відомої театральної системи.

19 січня - 19 січня 1949, Олександр Серафимович Серафимович, російський письменник.

12 березня - 6 січня 1945, Володимир Іванович Вернадський, український вчений, природодослідник, громадський діяч, засновник геохімії, перший президент Української Академії наук (1918).

27 березня - 22 квітня 1933, Генрі Ройс, англійський промисловець, один з співзасновників компанії Rolls-Royce.

3 червня - 29 серпня 1940, Євген Омелянович Петрушевич, український громадсько-політичний діяч, президент і диктатор Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР).

12 липня - 29 жовтня 1933, Альбер Кальмет, французький бактеріолог, лікар-імунолог; один із розробників вакцини проти туберкульозу (1921).

30 липня - 7 квітня 1947, Генрі Форд, американський підприємець, конструктор автомобілів, засновник корпорації "Форд Мотор".

28 серпня - 15 листопада 1938, Андре Блондель, французький фізик, винахідник осцилографа.

27 листопада - 21 березня 1942, Ольга Юліанівна Кобилянська, українська письменниця (Земля, На полях, У неділю рано зілля копала).

9 грудня - 6 травня 1910, Борис Дмитрович Грінченко, український письменник, педагог, лексикограф, літературознавець, етнограф, історик, публіцист, громадсько-культурний діяч.

16 грудня - 26 вересня 1952, Джордж Сантаяна, американський філософ, представник критичного реалізму (Сенс краси, Інтерпретація релігії і поезії, Скептицизм і тваринна віра, Реалії буття).

Померли 1863 року

26 січня - Платон Федорович Симиренко, український цукрозаводчик, меценат. 156 років тому, у 42 роки (нар. 2 січня 1821 р.).

26 липня - Сем Х'юстон, американський політичний діяч, перший президент Республіки Техас (1836-39, 1841-45 рр.). 156 років тому, у 70 років (нар. 2 березня 1793 р.).

13 серпня - Ежен Делакруа, французький художник, один з найвизначніших представників французького романтизму. 156 років тому, у 65 років (нар. 26 квітня 1798 р.).

23 серпня - Михайло Семенович Щепкін, російський актор (Малий театр). 156 років тому, у 75 років (нар. 17 листопада 1788 р.).

26 серпня - Луї-Філіпп I, герцог Орлеанський, король-громадянин французів (1830-48 рр.), останній монарх з титулом короля на французькому престолі. 156 років тому, у 90 років (нар. 6 жовтня 1773 р.).

3 вересня - Іван Сергійович Тургенєв, російський письменник (Дворянське гніздо, Батьки й діти, Напередодні, Перше кохання). 156 років тому, у 45 років (нар. 9 листопада 1818 р.).

20 вересня - Якоб Людвіг Карл Грімм, німецький письменник-казкар ("Гансель і Гретель", "Білосніжка"); писав разом з братом Вільгельмом. 156 років тому, у 78 років (нар. 4 січня 1785 р.).

24 грудня - Вільям (Мейкпіс) Теккерей, англійський письменник (Ярмарок марнославства, Книга снобів). 156 років тому, у 52 роки (нар. 18 липня 1811 р.).

Онлайн-тест ЗНО з історії України

Головні події 1863 року

keyboard_arrow_left1862
1864keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward