Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Цей день 7 квітня
97-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 268 днів. Іменинники - Іван, Савва. Всесвітній день охорони здоров'я, Міжнародний день пам'яті про геноцид в Руанді, у Вірменії відзначають День материнства і краси, у Росії — День пам'яті загиблих підводників, в Руанді — День трауру.

Головні події 7 квітня


Всі події 7 квітня

30 - У п'ятницю, напередодні іудейської Пасхи, перед міськими воротами Єрусалиму на горі Голгофа за богохульство розіп'ято на хресті Іісуса з Назарета.
Середні віки
1348 - Чеський король і імператор Священної Римської імперії Карл IV заснував у Празі перший у Центральній Європі університет. Збудований за зразком Паризького і Болонського, він складався з чотирьох факультетів — отримавши освіту на артистичному, можна було її продовжити на юридичному, медичному або богословському. Для викладання в Празький університет були запрошені видатні вчені з різних областей Священної Римської імперії.
1498 - Після смерті французького короля Карла VIII престол успадкував Людовик XII Орлеанський. Наступного року він одружився з вдовою Карла VIII Анною Бретонською.
Нова історія
1652 - Голландець Ян Ван Рібек заснував у Південній Африці форт Кейптаун.
1788 - Початок освоєння території американського Північного Заходу — перші американські першопроходці у місці злиття річок Огайо та Маскінг заснували перше постійне поселення.
1795 - Спеціальним законом від 18 жерміналя у Франції введено метричну систему мір і запроваджено 5 одиниць — метр для вимірювання довжини, гектар для вимірювання площі, стер (кубічний метр) — для вимірювання об'єму твердих тіл, літр — для вимірювання об'єму рідин і грам для вимірювання маси тіл.
1827 - Англійський хімік Джон Вокер розпочав продаж перших сірників, які він винайшов попереднього року.
1831 - На престол зійшов Педру II з династії Браганса, другий і останній імператор Бразилії.
1906 - Міжнародна конференція в іспанському місті Альхесірасе урегулювала мароканську кризу, що виникла між Францією та Німеччиною. Німецький імператор Вільгельм II протестував проти проникнення Франції в Марокко. Конференція, однак, підтвердила формальну незалежність Марокко і доручила Франції та Іспанії поліцейський нагляд за встановленими сферами впливу.
1906 - Виверження Везувію призвело до загибелі близько 100 чоловік та зруйнувало частину Неаполя, що змусило перенести Олімпійські ігри 1908 року до Лондона.
1927 - Вперше виконано одночасну передачу звуку і зображення на велику відстань — співробітники телефонної компанії "Белл" здійснили телепередачу з Вашингтону до Нью-Йорку виступу міністра торгівлі Герберта Гувера. Звук і зображення передавались роздільно — Гувер говорив у телефонну трубку, а синхронна картинка передавалась зі швидкістю 18 кадрів на секунду і виводилась на монітор розміром 5 на 7 сантиметрів.
Новітня історія
1939 - Намагаючись повторити успіх Гітлера, котрий захопив Прагу, італійські війська Беніто Муссоліні перейшли албанський кордон і окупували країну. Албанський король Ахмет Зогу був змушений емігрувати, а 12 квітня Національні збори схвалили союз Албанії з Італією.
1943 - Швейцарський хімік Альберт Гоффман синтезував ЛСД — наркотичну речовину, що володіє різко вираженою галюциногенною дією і є похідною (диетиламід) лізергінової кислоти.
1945 - Поблизу острова Окінава 19-а повітряними торпедами, випущеними з літаків, американцями зруйнувано і потоплено найбільший у світі японський лінкор "Ямато", місткістю 27.8 тисяч тон; загинули 2498 членів екіпажу корабля.
1946 - Міжнародна конференція охорони здоров'я, яка проходила у Нью-Йорку за участі 26 країн-членів ООН, ратифікували статут Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я. Він набув чинності через два роки.
1946 - Колишню Східну Пруссію перетворено на Кенігсберзьку область у складі РРФСР.
1948 - Набрав чинності статут Міжнародної організації охорони здоров'я.
1952 - Обкладинку журналу «Life» прикрасило фото Мерилін Монро, що знаменувало початок її зіркової артистичної кар'єри і становлення як секс-символа 1950-х років. За даними Американського інституту кіно вона й сьогодні входить до десятки найбільших кінозірок всіх часів.
1953 - 57-а голосами проти 1-го колишній заступник міністра закордоних справ Швеції Даг Гаммаршельд обраний Генеральним секретарем ООН, другим в історії цієї організації. Він доклав чимало зусиль для врегулювання конфліктів у Китаї та на Близькому Сході і в 1957 році був повторно обраний на цей пост. Під час свого другого терміну перебування Генеральним секретарем ООН Хаммаршельд виконував посередницьку роль для припинення громадянської війни в Конго, що викликало критику його дій Радянським Союзом. 18 вересня 1961 року під час свого четвертого візиту до Конго він загинув у авіакатастрофі і у 1961 році був посмертно удостоєний Нобелівської премії миру.
1963 - У Югославії прийнято нову конституцію, котра проголошувала країну соціалістичною республікою, а президент Йосиф Броз Тіто, вперше обраний на цей пост в 1953 році, ставав довічним главою держави і залишався президентом до своєї смерті в 1980 році, за декілька днів до свого 88-річчя.
1964 - Американська компанія IBM оголосила про початок випуску нової серії комп'ютерів, названих System/360. До цього часу кожна обчислювальна машина IBM вимагала спеціалізоване програмне забезпечення (ПЗ). Нова ж лінійка виробів представляла собою сумісні між собою комп'ютери, котрі могли використовувати спільне ПЗ. Затрати на розробку System/360 склали 5 мільярдів доларів, але повністю окупили себе, — завдяки уніфікованості комп'ютерів IBM стала світовим лідером індустрії в наступні 30 років.
1969 - Символічна дата народження інтернету — в рамках проекту ARPANET опубліковано докумет RFC 1 для запиту і обміну в мережі пронумерованих інформаційних документів Інтернету.
1970 - Популярний американський актор Джон Уейн, ветеран кінематографу, що знявся більш, ніж у двохсот фільмах, виграв свій перший і єдиний «Оскар» — за головну роль у фільмі "Чистий пісок". За оцінками, гонорари Уейна за його кінематографічну кар'єру склали більше 500 мільйонів доларів.
1985 - Американський співак Прінс закінчив концертне турне по 32-х містах США і заявив про припинення своє кар'єри виконавця на "невизначену кількість років". Він навіть змінив своє сценічне ім'я на TAFKAP (The Artist Formerly Known As Prince — Артист, раніше відомий як Прінс).
1989 - У результаті пожежі, яка виникла у сьомому відсіці радянського атомного підводного човна «Комсомолец», котрий знаходився в Норвезькому морі на глибині 160 метрів, субмарина затонула, що привело до загибелі 42-х з 68-и членів екіпажу.
Наш час
1992 - Під час аварійної посадки літака лідера Організації визволення Палестини Ясера Арафата в лівійській пустелі загинуло три члени екіпажу; Арафат залишився неушкоджений.
1994 - На наступний день після загибелі в авіакатастрофі президента Руанди Ювенала Хабіарімана, в столиці країни місті Кігалі почались збройні сутички між повстанцями з Патріотичного Фронту, в котрому домінували представники національної меншості тутсі, і урядовими військами та поліцією, що складались, в основному, з нацбільшості хуту: за 100 днів кількість вбитих з обох боків склала від 500 тисяч до мільйона чоловік.
2000 - Через війну в Чечні призупинено повноваження російської делегації на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи. Але виключити Росію з Ради не вдалось.
2009 - Прибічники молдавської опозиції, незадоволені виголошеними результатами парламентських виборів, в ході масових безладів розгромили будівлю парламенту і резиденцію президента республіки. Також було захоплено будівлю Парламенту Молдови, після погрому в ньому був підпалений перший поверх. Заворушення вдалось припинити домовленістю між опозицією і владою Молдови про перерахунок голосів, проведення якого 17 квітня підтвердив перемогу комуністів.
2009 - Колишній перуанський президент Альберто Фухіморі засуджений до 25 років в'язниці за замовлення вбивства і викрадання людей силами безпеки.
2010 - Масовими заворушеннями у місті Таласі почалася Друга революція в Киргизстан — 15 квітня уряд Даніяра Усенова та президент Курманбек Бакієв подали у відставку. Загальна кількість загиблих станом становила 76 осіб, поранених — понад півтори тисячі. Під час другої хвилі заворушень, які прокотились країною в травні-червні загинуло ще 192 людини.
2013 - Президент України Віктор Янукович підписав указ про помилування екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та екс-міністра охорони навколишнього середовища Георгія Філіпчука. Обидва міністра працювали в уряді засудженої до 7 років Юлії Тимошенко.
2014 - У залі засідань Донецької облради за участю близько 100 чоловік проголошено утворення «Донецької народної республіки», яка має у майбутньому увійти до складу Росії. Крім того, самопроголошені «депутати» ухвалили рішення про проведення 11 травня референдуму з приводу питання "Чи підтримуєте ви створення Донецької республіки?" та прийняли рішення про звернення до президента Росії Володимира Путіна з проханням увести до регіону російський миротворчий контингент.

Народились 7 квітня

1770 - 23 квітня 1850, Вільям Вордсворт, англійський поет ("Природа не зрадить", "Вечірня прогулянка").
1772 - 10 жовтня 1837, (Франсуа Марі) Шарль Фур'є, французький соціаліст-утопіст ("Теорія всесвітньої єдності", "Новий господарський соцієтарний світ").
1915 - 17 липня 1959, Біллі Холідей (Елеанора Фаган), американська джазова співачка, "Леді-джаз" ("Lover Man", "Fine and Mellow", "Don’t Explain", "God Bless the Child").
1919 - 29 травня 2006, Омелян Йосипович Пріцак, український історик, мовознавець, філолог-орієнталіст; засновник і довголітній директор Українського наукового інституту Гарвардського університету. 100 років з дня народження.
1920 - 11 грудня 2012, Раві Шанкар, індійський композитор, музикант, сітарист-віртуоз.
1939 - Френсіс Форд Коппола, американський сценарист, продюсер, кінорежисер, лауреат премії «Оскар» як сценарист ("Хрещений батько [1973]", "Хрещений батько II [1974]), як режисер ("Хрещений батько II" [1974]; "Апокаліпсис сьогодні", "Дракула", "Клуб "Коттон"). 80 років з дня народження.
1944 - Герхард Шредер, німецький політик, канцлер ФРН (1998-2005 рр.). 75 років з дня народження.
1945 - Василь Іванович Голобородько, український письменник, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка (1994.).
1954 - Джекі Чан (Чань Кунсун), американський кіноактор, режисер, продюсер гонконгзького походження ("Суперполіцейський", "Шанхайський полудень"). 65 років з дня народження.
1964 - Расселл (Айра) Кроу, австралійський актор новозеландського походження, лауреат премії «Оскар» ("Гладіатор" [2001]; "Швидкий і мертвий", "Таємниці Лос-Анжелеса", "Віртуозність", "Інформатор", "Ігри розуму"). 55 років з дня народження.

Померли 7 квітня

485 - Прокл Діадох, античний філософ-неоплатонік, керівник Платонівської академії. 1534 роки тому, в 73 роки (нар. 8 лютого 412 р.).
1614 - Ель Греко (Доменікос Теотокопулос), іспанський художник грецького походження. 405 років років тому, в 73 роки (нар. 1541 р.).
1782 - Таксин Великий, король Сіаму (1768-82 рр.); єдиний представник династії Тхонбурі. 237 років тому, в 48 років (нар. 17 квітня 1734 р.).
1803 - Туссен Лувертюр, французький генерал, національний герой Гаїті. 216 років тому, в 4 роки (нар. 20 травня 1799 р.).
1823 - Жак Александр Сезар Шарль, французький фізик (закон Шарля, 1787), винахідник, повітроплавець (першим наповнив повітряну кулю воднем і здійснив декілька рекордних підйомів). 196 років тому, в 77 років (нар. 12 листопада 1746 р.).
1891 - Фінеас Тейлор Барнум, американський антрепренер; першим надав цирковим виставам якостей грандіозного шоу — його цирк відвідало більше 82 мільйонів людей. 128 років тому, в 81 рік (нар. 5 липня 1810 р.).
1925 - Василь Іванович Бєллавін (патріарх Тихон), Патріарх Московський і всієї Росії (1917-25 рр.). 94 роки тому, в 60 років (нар. 31 січня 1865 р.).
1947 - Генрі Форд, американський підприємець, конструктор автомобілів, засновник корпорації "Форд Мотор". 72 роки тому, в 84 роки (нар. 30 липня 1863 р.).
1960 - Дмитро Гуліа, народний поет Абхазії (1937), засновник абхазької літератури. 59 років тому, в 86 років (нар. 21 лютого 1874 р.).
1986 - Леонід Віталієвич Канторович, російський математик, економіст, Нобелівський лауреат (1975). 33 роки тому, в 74 роки (нар. 19 січня 1912 р.).
Битва при Гастінгсі
Сьогодні
Битва при Гастінгсі

Головні події 7 квітня

keyboard_arrow_left6 квітня
8 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward