Цей день 7 квітня
98-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 268 днів. Іменинники — Іван, Савва. Всесвітній день охорони здоров'я, Міжнародний день пам'яті про геноцид в Руанді, у Вірменії відзначають День материнства і краси, у Росії — День пам'яті загиблих підводників, в Руанді — День трауру.

Головні події 7 квітня

Всі події 7 квітня

421 до н. е. • Набув чинності мирний договір тривалістю 50 років між Делоським і Пелопоннеським союзами, знесиленими десятилітям Пелопоннеської війни. З обох боків його підписали по 17 представників, у тому числі й ініцатори замирення спартанський цар Плістоанакт і афінський воєначальник й політик Нікій.

30 • У п'ятницю, напередодні іудейської Пасхи, перед міськими воротами Єрусалиму на горі Голгофа за богохульство розіп'ято на хресті Іісуса з Назарета.

Середні віки
1348 • Чеський король і імператор Священної Римської імперії Карл IV заснував у Празі перший у Центральній Європі університет. Збудований за зразком Паризького і Болонського, він складався з чотирьох факультетів — отримавши освіту на артистичному, можна було її продовжити на юридичному, медичному або богословському. Для викладання в Празький університет були запрошені видатні вчені з різних областей Священної Римської імперії.

1498 • Після смерті французького короля Карла VIII престол успадкував Людовик XII Орлеанський. Наступного року він одружився з вдовою Карла VIII Анною Бретонською.

Нова історія
1652 • Голландець Ян Ван Рібек заснував у Південній Африці форт Кейптаун.

1788 • Початок освоєння території американського Північного Заходу — перші американські першопроходці у місці злиття річок Огайо та Маскінг заснували перше постійне поселення.

1795 • Спеціальним законом від 18 жерміналя у Франції введено метричну систему мір і запроваджено 5 одиниць — метр для вимірювання довжини, гектар для вимірювання площі, стер (кубічний метр) — для вимірювання об'єму твердих тіл, літр — для вимірювання об'єму рідин і грам для вимірювання маси тіл.

1827 • Англійський хімік Джон Вокер розпочав продаж перших сірників, які він винайшов попереднього року.

1831 • На престол зійшов Педру II з династії Браганса, другий і останній імператор Бразилії.

1906 • Міжнародна конференція в іспанському місті Альхесірасе урегулювала мароканську кризу, що виникла між Францією та Німеччиною. Німецький імператор Вільгельм II протестував проти проникнення Франції в Марокко. Конференція, однак, підтвердила формальну незалежність Марокко і доручила Франції та Іспанії поліцейський нагляд за встановленими сферами впливу.

1906 • Виверження Везувію призвело до загибелі близько 100 чоловік та зруйнувало частину Неаполя, що змусило перенести Олімпійські ігри 1908 року до Лондона.

1927 • Вперше виконано одночасну передачу звуку і зображення на велику відстань — співробітники телефонної компанії "Белл" здійснили телепередачу з Вашингтону до Нью-Йорку виступу міністра торгівлі Герберта Гувера. Звук і зображення передавались роздільно — Гувер говорив у телефонну трубку, а синхронна картинка передавалась зі швидкістю 18 кадрів на секунду і виводилась на монітор розміром 5 на 7 сантиметрів.

Новітня історія
1939 • Намагаючись повторити успіх Гітлера, котрий захопив Прагу, італійські війська Беніто Муссоліні перейшли албанський кордон і окупували країну. Албанський король Ахмет Зогу був змушений емігрувати, а 12 квітня Національні збори схвалили союз Албанії з Італією.

1943 • Швейцарський хімік Альберт Гоффман синтезував ЛСД — наркотичну речовину, що володіє різко вираженою галюциногенною дією і є похідною (диетиламід) лізергінової кислоти.

1945 • Поблизу острова Окінава 19-а повітряними торпедами, випущеними з літаків, американцями зруйнувано і потоплено найбільший у світі японський лінкор "Ямато", місткістю 27.8 тисяч тон; загинули 2498 членів екіпажу корабля.

1946 • Міжнародна конференція охорони здоров'я, яка проходила у Нью-Йорку за участі 26 країн-членів ООН, ратифікували статут Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я. Він набув чинності через два роки.

1946 • Колишню Східну Пруссію перетворено на Кенігсберзьку область у складі РРФСР.

1948 • Набрав чинності статут Міжнародної організації охорони здоров'я.

1952 • Обкладинку журналу «Life» прикрасило фото Мерилін Монро, що знаменувало початок її зіркової артистичної кар'єри і становлення як секс-символа 1950-х років. За даними Американського інституту кіно вона й сьогодні входить до десятки найбільших кінозірок всіх часів.

1953 • 57-а голосами проти 1-го колишній заступник міністра закордоних справ Швеції Даг Гаммаршельд обраний Генеральним секретарем ООН, другим в історії цієї організації. Він доклав чимало зусиль для врегулювання конфліктів у Китаї та на Близькому Сході і в 1957 році був повторно обраний на цей пост. Під час свого другого терміну перебування Генеральним секретарем ООН Хаммаршельд виконував посередницьку роль для припинення громадянської війни в Конго, що викликало критику його дій Радянським Союзом. 18 вересня 1961 року під час свого четвертого візиту до Конго він загинув у авіакатастрофі і у 1961 році був посмертно удостоєний Нобелівської премії миру.

1963 • У Югославії прийнято нову конституцію, котра проголошувала країну соціалістичною республікою, а президент Йосиф Броз Тіто, вперше обраний на цей пост в 1953 році, ставав довічним главою держави і залишався президентом до своєї смерті в 1980 році, за декілька днів до свого 88-річчя.

1964 • Американська компанія IBM оголосила про початок випуску нової серії комп'ютерів, названих System/360. До цього часу кожна обчислювальна машина IBM вимагала спеціалізоване програмне забезпечення (ПЗ). Нова ж лінійка виробів представляла собою сумісні між собою комп'ютери, котрі могли використовувати спільне ПЗ. Затрати на розробку System/360 склали 5 мільярдів доларів, але повністю окупили себе, — завдяки уніфікованості комп'ютерів IBM стала світовим лідером індустрії в наступні 30 років.

1969 • Символічна дата народження інтернету — в рамках проекту ARPANET опубліковано докумет RFC 1 для запиту і обміну в мережі пронумерованих інформаційних документів Інтернету.

1970 • Популярний американський актор Джон Уейн, ветеран кінематографу, що знявся більш, ніж у двохсот фільмах, виграв свій перший і єдиний «Оскар» — за головну роль у фільмі "Чистий пісок". За оцінками, гонорари Уейна за його кінематографічну кар'єру склали більше 500 мільйонів доларів.

1985 • Американський співак Прінс закінчив концертне турне по 32-х містах США і заявив про припинення своє кар'єри виконавця на "невизначену кількість років". Він навіть змінив своє сценічне ім'я на TAFKAP (The Artist Formerly Known As Prince — Артист, раніше відомий як Прінс).

1989 • У результаті пожежі, яка виникла у сьомому відсіці радянського атомного підводного човна «Комсомолец», котрий знаходився в Норвезькому морі на глибині 160 метрів, субмарина затонула, що привело до загибелі 42-х з 68-и членів екіпажу.

Наш час
1992 • Під час аварійної посадки літака лідера Організації визволення Палестини Ясера Арафата в лівійській пустелі загинуло три члени екіпажу; Арафат залишився неушкоджений.

1994 • УНа наступний день після загибелі в авіакатастрофі президента Руанди Ювенала Хабіарімана, в столиці країни місті Кігалі почались збройні сутички між повстанцями з Патріотичного Фронту, в котрому домінували представники національної меншості тутсі, і урядовими військами та поліцією, що складались, в основному, з нацбільшості хуту: за 100 днів кількість вбитих з обох боків склала від 500 тисяч до мільйона чоловік.

2000 • Через війну в Чечні призупинено повноваження російської делегації на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи. Але виключити Росію з Ради не вдалось.

2009 • Прибічники молдавської опозиції, незадоволені виголошеними результатами парламентських виборів, в ході масових безладів розгромили будівлю парламенту і резиденцію президента республіки. Також було захоплено будівлю Парламенту Молдови, після погрому в ньому був підпалений перший поверх. Заворушення вдалось припинити домовленістю між опозицією і владою Молдови про перерахунок голосів, проведення якого 17 квітня підтвердив перемогу комуністів.

2009 • Колишній перуанський президент Альберто Фухіморі засуджений до 25 років в'язниці за замовлення вбивства і викрадання людей силами безпеки.

2010 • Масовими заворушеннями у місті Таласі почалася Друга революція в Киргизстан — 15 квітня уряд Даніяра Усенова та президент Курманбек Бакієв подали у відставку. Загальна кількість загиблих станом становила 76 осіб, поранених — понад півтори тисячі. Під час другої хвилі заворушень, які прокотились країною в травні-червні загинуло ще 192 людини.

2013 • Президент України Віктор Янукович підписав указ про помилування екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та екс-міністра охорони навколишнього середовища Георгія Філіпчука. Обидва міністра працювали в уряді засудженої до 7 років Юлії Тимошенко.

2014 • У залі засідань Донецької облради за участю близько 100 чоловік проголошено утворення «Донецької народної республіки», яка має у майбутньому увійти до складу Росії. Крім того, самопроголошені «депутати» ухвалили рішення про проведення 11 травня референдуму з приводу питання "Чи підтримуєте ви створення Донецької республіки?" та прийняли рішення про звернення до президента Росії Володимира Путіна з проханням увести до регіону російський миротворчий контингент.

Народились 7 квітня

1770 — †23 квітня 1850Вільям Вордсворт, англійський поет ("Природа не зрадить", "Вечірня прогулянка").

1772 — †10 жовтня 1837 • (Франсуа Марі) Шарль Фур'є, французький соціаліст-утопіст ("Теорія всесвітньої єдності", "Новий господарський соцієтарний світ").

1915 — †17 липня 1959 • Біллі Холідей (Елеанора Фаган), американська джазова співачка, "Леді-джаз" ("Lover Man", "Fine and Mellow", "Don’t Explain", "God Bless the Child").

1919 — †29 травня 2006 • Омелян Йосипович Пріцак, український історик, мовознавець, філолог-орієнталіст; засновник і довголітній директор Українського наукового інституту Гарвардського університету. 105 років з дня народження.

1920 — †11 грудня 2012 • Раві Шанкар, індійський композитор, музикант, сітарист-віртуоз.

1939Френсіс Форд Коппола, американський сценарист, продюсер, кінорежисер, лауреат премії «Оскар» як сценарист ("Хрещений батько [1973]", "Хрещений батько II [1974]), як режисер ("Хрещений батько II" [1974]; "Апокаліпсис сьогодні", "Дракула", "Клуб "Коттон"). 85 років з дня народження.

1944 • Герхард Шредер, німецький політик, канцлер ФРН (1998-2005 рр.). 80 років з дня народження.

1945 • Василь Іванович Голобородько, український письменник, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка (1994.).

1954Джекі Чан (Чань Кунсун), американський кіноактор, режисер, продюсер гонконгзького походження ("Суперполіцейський", "Шанхайський полудень"). 70 років з дня народження.

1964Расселл (Айра) Кроу, австралійський актор новозеландського походження, лауреат премії «Оскар» ("Гладіатор" [2001]; "Швидкий і мертвий", "Таємниці Лос-Анжелеса", "Віртуозність", "Інформатор", "Ігри розуму"). 60 років з дня народження.

Померли 7 квітня

485 • Прокл Діадох, античний філософ-неоплатонік, керівник Платонівської академії. Пом. 1539 років тому у 73 роки (нар. 8 лютого 412 р.).

1614 • Ель Греко (Доменікос Теотокопулос), іспанський художник грецького походження. Пом. 410 років років тому у 73 роки (нар. 1541 р.).

1782 • Таксин Великий, король Сіаму (1768-82 рр.); єдиний представник династії Тхонбурі. Пом. 242 роки тому у 48 років (нар. 17 квітня 1734 р.).

1803Туссен Лувертюр, французький генерал, національний герой Гаїті. Пом. 221 рік тому у 4 роки (нар. 20 травня 1799 р.).

1823 • Жак Александр Сезар Шарль, французький фізик (закон Шарля, 1787), винахідник, повітроплавець (першим наповнив повітряну кулю воднем і здійснив декілька рекордних підйомів). Пом. 201 рік тому у 77 років (нар. 12 листопада 1746 р.).

1891 • Фінеас Тейлор Барнум, американський антрепренер; першим надав цирковим виставам якостей грандіозного шоу — його цирк відвідало більше 82 мільйонів людей. Пом. 133 роки тому у 81 рік (нар. 5 липня 1810 р.).

1925 • Тихон (Василь Іванович Бєллавін), патріарх Московський і всієї Росії (1917-25 рр.). Пом. 99 років тому у 60 років (нар. 31 січня 1865 р.).

1947Генрі Форд, американський підприємець, конструктор автомобілів, засновник корпорації "Форд Мотор". Пом. 77 років тому у 84 роки (нар. 30 липня 1863 р.).

1960 • Дмитро Гуліа, народний поет Абхазії (1937), засновник абхазької літератури. Пом. 64 роки тому у 86 років (нар. 21 лютого 1874 р.).

1986 • Леонід Віталієвич Канторович, російський математик, економіст, Нобелівський лауреат (1975). Пом. 38 років тому у 74 роки (нар. 19 січня 1912 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 7 квітня

Розп'яття Ісуса з Назарета

30

Метрична система мір

1795

Зірка Мерилін Монро

1952

Загибель підводного човна «Комсомолец»

1989

Геноцид в Руанді

1994