Цей день 7 квітня
97-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 268 днів. Іменинники — Іван, Савва. Всесвітній день охорони здоров'я, Міжнародний день пам'яті про геноцид в Руанді, у Вірменії відзначають День материнства і краси, у Росії — День пам'яті загиблих підводників, в Руанді — День трауру.

Головні події 7 квітня

Всі події 7 квітня

421 до н. е. • Набув чинності мирний договір тривалістю 50 років між Делоським і Пелопоннеським союзами, знесиленими десятилітям Пелопоннеської війни. З обох боків його підписали по 17 представників, у тому числі й ініцатори замирення спартанський цар Плістоанакт і афінський воєначальник й політик Нікій.

30 • У п'ятницю, напередодні іудейської Пасхи, перед міськими воротами Єрусалиму на горі Голгофа за богохульство розіп'ято на хресті Іісуса з Назарета.

Середні віки
1348 • Чеський король і імператор Священної Римської імперії Карл IV заснував у Празі перший у Центральній Європі університет. Збудований за зразком Паризького і Болонського, він складався з чотирьох факультетів — отримавши освіту на артистичному, можна було її продовжити на юридичному, медичному або богословському. Для викладання в Празький університет були запрошені видатні вчені з різних областей Священної Римської імперії.

1498 • Після смерті французького короля Карла VIII престол успадкував Людовик XII Орлеанський. Наступного року він одружився з вдовою Карла VIII Анною Бретонською.

Нова історія
1652 • Голландець Ян Ван Рібек заснував у Південній Африці форт Кейптаун.

1788 • Початок освоєння території американського Північного Заходу — перші американські першопроходці у місці злиття річок Огайо та Маскінг заснували перше постійне поселення.

1795 • Спеціальним законом від 18 жерміналя у Франції введено метричну систему мір і запроваджено 5 одиниць — метр для вимірювання довжини, гектар для вимірювання площі, стер (кубічний метр) — для вимірювання об'єму твердих тіл, літр — для вимірювання об'єму рідин і грам для вимірювання маси тіл.

1827 • Англійський хімік Джон Вокер розпочав продаж перших сірників, які він винайшов попереднього року.

1831 • На престол зійшов Педру II з династії Браганса, другий і останній імператор Бразилії.

1906 • Міжнародна конференція в іспанському місті Альхесірасе урегулювала мароканську кризу, що виникла між Францією та Німеччиною. Німецький імператор Вільгельм II протестував проти проникнення Франції в Марокко. Конференція, однак, підтвердила формальну незалежність Марокко і доручила Франції та Іспанії поліцейський нагляд за встановленими сферами впливу.

1906 • Виверження Везувію призвело до загибелі близько 100 чоловік та зруйнувало частину Неаполя, що змусило перенести Олімпійські ігри 1908 року до Лондона.

1927 • Вперше виконано одночасну передачу звуку і зображення на велику відстань — співробітники телефонної компанії "Белл" здійснили телепередачу з Вашингтону до Нью-Йорку виступу міністра торгівлі Герберта Гувера. Звук і зображення передавались роздільно — Гувер говорив у телефонну трубку, а синхронна картинка передавалась зі швидкістю 18 кадрів на секунду і виводилась на монітор розміром 5 на 7 сантиметрів.

Новітня історія
1939 • Намагаючись повторити успіх Гітлера, котрий захопив Прагу, італійські війська Беніто Муссоліні перейшли албанський кордон і окупували країну. Албанський король Ахмет Зогу був змушений емігрувати, а 12 квітня Національні збори схвалили союз Албанії з Італією.

1943 • Швейцарський хімік Альберт Гоффман синтезував ЛСД — наркотичну речовину, що володіє різко вираженою галюциногенною дією і є похідною (диетиламід) лізергінової кислоти.

1945 • Поблизу острова Окінава 19-а повітряними торпедами, випущеними з літаків, американцями зруйнувано і потоплено найбільший у світі японський лінкор "Ямато", місткістю 27.8 тисяч тон; загинули 2498 членів екіпажу корабля.

1946 • Міжнародна конференція охорони здоров'я, яка проходила у Нью-Йорку за участі 26 країн-членів ООН, ратифікували статут Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я. Він набув чинності через два роки.

1946 • Колишню Східну Пруссію перетворено на Кенігсберзьку область у складі РРФСР.

1948 • Набрав чинності статут Міжнародної організації охорони здоров'я.

1952 • Обкладинку журналу «Life» прикрасило фото Мерилін Монро, що знаменувало початок її зіркової артистичної кар'єри і становлення як секс-символа 1950-х років. За даними Американського інституту кіно вона й сьогодні входить до десятки найбільших кінозірок всіх часів.

1953 • 57-а голосами проти 1-го колишній заступник міністра закордоних справ Швеції Даг Гаммаршельд обраний Генеральним секретарем ООН, другим в історії цієї організації. Він доклав чимало зусиль для врегулювання конфліктів у Китаї та на Близькому Сході і в 1957 році був повторно обраний на цей пост. Під час свого другого терміну перебування Генеральним секретарем ООН Хаммаршельд виконував посередницьку роль для припинення громадянської війни в Конго, що викликало критику його дій Радянським Союзом. 18 вересня 1961 року під час свого четвертого візиту до Конго він загинув у авіакатастрофі і у 1961 році був посмертно удостоєний Нобелівської премії миру.

1963 • У Югославії прийнято нову конституцію, котра проголошувала країну соціалістичною республікою, а президент Йосиф Броз Тіто, вперше обраний на цей пост в 1953 році, ставав довічним главою держави і залишався президентом до своєї смерті в 1980 році, за декілька днів до свого 88-річчя.

1964 • Американська компанія IBM оголосила про початок випуску нової серії комп'ютерів, названих System/360. До цього часу кожна обчислювальна машина IBM вимагала спеціалізоване програмне забезпечення (ПЗ). Нова ж лінійка виробів представляла собою сумісні між собою комп'ютери, котрі могли використовувати спільне ПЗ. Затрати на розробку System/360 склали 5 мільярдів доларів, але повністю окупили себе, — завдяки уніфікованості комп'ютерів IBM стала світовим лідером індустрії в наступні 30 років.

1969 • Символічна дата народження інтернету — в рамках проекту ARPANET опубліковано докумет RFC 1 для запиту і обміну в мережі пронумерованих інформаційних документів Інтернету.

1970 • Популярний американський актор Джон Уейн, ветеран кінематографу, що знявся більш, ніж у двохсот фільмах, виграв свій перший і єдиний «Оскар» — за головну роль у фільмі "Чистий пісок". За оцінками, гонорари Уейна за його кінематографічну кар'єру склали більше 500 мільйонів доларів.

1985 • Американський співак Прінс закінчив концертне турне по 32-х містах США і заявив про припинення своє кар'єри виконавця на "невизначену кількість років". Він навіть змінив своє сценічне ім'я на TAFKAP (The Artist Formerly Known As Prince — Артист, раніше відомий як Прінс).

1989 • У результаті пожежі, яка виникла у сьомому відсіці радянського атомного підводного човна «Комсомолец», котрий знаходився в Норвезькому морі на глибині 160 метрів, субмарина затонула, що привело до загибелі 42-х з 68-и членів екіпажу.

Наш час
1992 • Під час аварійної посадки літака лідера Організації визволення Палестини Ясера Арафата в лівійській пустелі загинуло три члени екіпажу; Арафат залишився неушкоджений.

1994 • УНа наступний день після загибелі в авіакатастрофі президента Руанди Ювенала Хабіарімана, в столиці країни місті Кігалі почались збройні сутички між повстанцями з Патріотичного Фронту, в котрому домінували представники національної меншості тутсі, і урядовими військами та поліцією, що складались, в основному, з нацбільшості хуту: за 100 днів кількість вбитих з обох боків склала від 500 тисяч до мільйона чоловік.

2000 • Через війну в Чечні призупинено повноваження російської делегації на сесії Парламентської асамблеї Ради Європи. Але виключити Росію з Ради не вдалось.

2009 • Прибічники молдавської опозиції, незадоволені виголошеними результатами парламентських виборів, в ході масових безладів розгромили будівлю парламенту і резиденцію президента республіки. Також було захоплено будівлю Парламенту Молдови, після погрому в ньому був підпалений перший поверх. Заворушення вдалось припинити домовленістю між опозицією і владою Молдови про перерахунок голосів, проведення якого 17 квітня підтвердив перемогу комуністів.

2009 • Колишній перуанський президент Альберто Фухіморі засуджений до 25 років в'язниці за замовлення вбивства і викрадання людей силами безпеки.

2010 • Масовими заворушеннями у місті Таласі почалася Друга революція в Киргизстан — 15 квітня уряд Даніяра Усенова та президент Курманбек Бакієв подали у відставку. Загальна кількість загиблих станом становила 76 осіб, поранених — понад півтори тисячі. Під час другої хвилі заворушень, які прокотились країною в травні-червні загинуло ще 192 людини.

2013 • Президент України Віктор Янукович підписав указ про помилування екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та екс-міністра охорони навколишнього середовища Георгія Філіпчука. Обидва міністра працювали в уряді засудженої до 7 років Юлії Тимошенко.

2014 • У залі засідань Донецької облради за участю близько 100 чоловік проголошено утворення «Донецької народної республіки», яка має у майбутньому увійти до складу Росії. Крім того, самопроголошені «депутати» ухвалили рішення про проведення 11 травня референдуму з приводу питання "Чи підтримуєте ви створення Донецької республіки?" та прийняли рішення про звернення до президента Росії Володимира Путіна з проханням увести до регіону російський миротворчий контингент.

Народились 7 квітня

1770 — †23 квітня 1850Вільям Вордсворт, англійський поет ("Природа не зрадить", "Вечірня прогулянка").

1772 — †10 жовтня 1837 • (Франсуа Марі) Шарль Фур'є, французький соціаліст-утопіст ("Теорія всесвітньої єдності", "Новий господарський соцієтарний світ"). 250 років з дня народження.

1915 — †17 липня 1959 • Біллі Холідей (Елеанора Фаган), американська джазова співачка, "Леді-джаз" ("Lover Man", "Fine and Mellow", "Don’t Explain", "God Bless the Child").

1919 — †29 травня 2006 • Омелян Йосипович Пріцак, український історик, мовознавець, філолог-орієнталіст; засновник і довголітній директор Українського наукового інституту Гарвардського університету.

1920 — †11 грудня 2012 • Раві Шанкар, індійський композитор, музикант, сітарист-віртуоз.

1939Френсіс Форд Коппола, американський сценарист, продюсер, кінорежисер, лауреат премії «Оскар» як сценарист ("Хрещений батько [1973]", "Хрещений батько II [1974]), як режисер ("Хрещений батько II" [1974]; "Апокаліпсис сьогодні", "Дракула", "Клуб "Коттон").

1944 • Герхард Шредер, німецький політик, канцлер ФРН (1998-2005 рр.).

1945 • Василь Іванович Голобородько, український письменник, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка (1994.).

1954Джекі Чан (Чань Кунсун), американський кіноактор, режисер, продюсер гонконгзького походження ("Суперполіцейський", "Шанхайський полудень").

1964Расселл (Айра) Кроу, австралійський актор новозеландського походження, лауреат премії «Оскар» ("Гладіатор" [2001]; "Швидкий і мертвий", "Таємниці Лос-Анжелеса", "Віртуозність", "Інформатор", "Ігри розуму").

Померли 7 квітня

485 • Прокл Діадох, античний філософ-неоплатонік, керівник Платонівської академії. Пом. 1537 років тому у 73 роки (нар. 8 лютого 412 р.).

1614 • Ель Греко (Доменікос Теотокопулос), іспанський художник грецького походження. Пом. 408 років тому у 73 роки (нар. 1541 р.).

1782 • Таксин Великий, король Сіаму (1768-82 рр.); єдиний представник династії Тхонбурі. Пом. 240 років років тому у 48 років (нар. 17 квітня 1734 р.).

1803Туссен Лувертюр, французький генерал, національний герой Гаїті. Пом. 219 років тому у 4 роки (нар. 20 травня 1799 р.).

1823 • Жак Александр Сезар Шарль, французький фізик (закон Шарля, 1787), винахідник, повітроплавець (першим наповнив повітряну кулю воднем і здійснив декілька рекордних підйомів). Пом. 199 років тому у 77 років (нар. 12 листопада 1746 р.).

1891 • Фінеас Тейлор Барнум, американський антрепренер; першим надав цирковим виставам якостей грандіозного шоу — його цирк відвідало більше 82 мільйонів людей. Пом. 131 рік тому у 81 рік (нар. 5 липня 1810 р.).

1925 • Тихон (Василь Іванович Бєллавін), патріарх Московський і всієї Росії (1917-25 рр.). Пом. 97 років тому у 60 років (нар. 31 січня 1865 р.).

1947Генрі Форд, американський підприємець, конструктор автомобілів, засновник корпорації "Форд Мотор". Пом. 75 років років тому у 84 роки (нар. 30 липня 1863 р.).

1960 • Дмитро Гуліа, народний поет Абхазії (1937), засновник абхазької літератури. Пом. 62 роки тому у 86 років (нар. 21 лютого 1874 р.).

1986 • Леонід Віталієвич Канторович, російський математик, економіст, Нобелівський лауреат (1975). Пом. 36 років тому у 74 роки (нар. 19 січня 1912 р.).

Головні події 7 квітня

Розп'яття Ісуса з Назарета

30

Метрична система мір

1795

Зірка Мерилін Монро

1952

Загибель підводного човна «Комсомолец»

1989

Геноцид в Руанді

1994