Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1915 року

Головні події 1915 року

Політичні лідери 1915 року

Австрійська імперія: Франц Йосиф I (1848-1916) • Великобританія: Герберт Генрі Асквіт (1908-16), Георг V (1910-32) • Королівство Італія: Віктор Еммануїл III (1900-46) • Королівство Баварія: Людвиг III (1913-18) • Німецька імперія: Вільгельм II (1888-1918), Теобальд Бетман Гольвег (1909-17) • Османська імперія: Мехмед V (1909-18) • Російська імперія: Микола II (1894-1917), Іван Горємикін (1914-16) • США: Томас Вудро Вільсон (1913-21) • Французька республіка: Арістід Бріан (1915-17), Раймон Пуанкаре (1913-20).

Всі події 1915 року

13 січня - Поблизу міста Авеццано стався один з найкатастрофічніших землетрусів у історії Італії. Поштовхи магнітудою до 7,5 білів привели до руйнації сотень містечок і сіл та загибелі близько 32 600 чоловік.

19 січня - В ході Першої Світової війни відбулася перша повітряна атака німецьких дирижаблів на територію Великої Британії — два з трьох дирижаблів долетіли до східноанглійського узбережжя і завдали бомбових ударів по містах Ярмут і Лін.

19 січня - Француз Георг Клод з Парижа одержав патент на рекламну неонову трубку (лампу).

лютий
8 лютого - У Лос-Анжелесі відбулась прем'єра фільму Девіда Гріффіта "Народження нації", що став етапним у розвитку світового кінематографу. Німа тригодинна стрічка, в якій розповідалось про становлення США як держави, стала першим американським повнометражним фільмом, а техніка її знімання стала зразком для наслідування протягом наступних десятиліть. Однак із-за відвертої пропаганди расизму "Народження нації" вважається і однією з найнепристойніших стрічок — необ'єктивне висвітлення розвитку подій Громадянської війни, періоду Реконструкції і явна симпатія Ку-клукс-клану привели до масових заворушень в декількох містах США, заборони показу фільму і перетворили роботу Гріффіта у зразок пропагандистського кіно, в якого також з'явились багаточисельні послідовники.

19 лютого - З обстрілу англо-французьким флотом за підтримки авіації берегових османських укріплень в районі міста Кумкале на східному березі Егейського моря розпочалась Дарданельська операція, основними подіями якої стали бої на півострові Галліполі. Незважаючи на величезні втрати, британські, французькі, австралійські і новозеландські війська за майже рік так і не зуміли здолати опір супротивника і відкрити прохід у Чорне море для налагодження сполучення із Російською імперією.

22 лютого - В ході Першої Світової війни Німеччина оголосила початок "необмеженої підводної війни", коли торпедуванню субмаринами піддавались не лише військові, але й торгові судна всіх країн у водах, оголошених зоною військових дій.

березень
3 березня - В Нью-Йорку пройшла прем'єра найвидатнішого німого фільму всіх часів і народів — "Народження нації" з Ліліан Гіш, Мей Марш і Уоллесом Рейдом у головних ролях. Епічна стрічка Дейвіда Гріфіта, рекордної на той час тривалості (2 години 40 хвилин), про події часів Громадянської війни в США відзначалася революційними кінематографічними прийомами, включаючи "наїжджаючі" крупні плани, незвичні ракурси, зйомка в русі, однак була негативно прийнята критикою із-за расистської тенденційності і спотворення історичних подій. У 1936 році Гріфіт отримав "Почесного Оскара" за "визначну діяльність, що сприяла розвитку кіно", а після смерті в 1948 році Американська гільдія режисерів присвоїла ім'я Гріффіта найвищій своїй нагороді.

квітень
1 квітня - Французький льотчик Ролан Гарос здійснив бойовий виліт на моноплані "Моран", на якому вперше було встановлено зконструйований Гаросом і його другом інженером Реймоном Солньє, синхронізуючий пристрій, що давав можливість вести кулеметний вогонь, не чіпляючи гвинтів пропелера, і у повітряному бою збив німецький літак. У наступні дні Гарос ще двічі збивав ворожі літаки, але 18 квітня здійснив вимушену посадку і попав у полон. Знищити літак йому не вдалось і німцям став відомий секрет ведення вогню, ще більш ефективний варіант якої невдовзі створив голландський конструктор Антон Фоккер.

11 квітня - На екрани США вийшов фільм за участю Чарлі Чапліна «Волоцюга», де вперше з'явився персонаж, що став "візиткою" Чапліна — незграбний, в мішкуватому костюмі чоловічок з недоречним котелком на голові, гнучкою тростиною, котрою він жонглює як диригентською паличкою, взутий у величезні черевики на по-качиному вивернуті ноги. Простакуватий і одночасно благородний, сором'язливий і насмішкуватий Волоцюга став символом фізичної і духовної стійкості "маленької людини" і проіснував на екрані два десятиліття, з'явлючись в таких фільмах, як "Прямі вулиці" (1917), "Малюк" (1921), "Вогні міста" (1931).

22 квітня - В ході Першої Світової війни під час атаки біля міста Іпр (Бельгія) на шестикілометровій ділянці фронту німці вперше застосували отруйний газ — протягом 5 хвилин проти французів було випущено 180 тон хлору. Із 15 тисяч отруєних третина загинула. Через два роки в цьому ж районі німецька армія застосувала уже інший газ, гірчичний, котрий і отримав назву по місцю боїв — іприт.

24 квітня - В Оттоманській Туреччині почалась брутальна масова депортація вірмен, котра супроводжувалась знищенням людей, — із півтора мільйона вірмен, що проживали на той час в Туреччині, знищено було дві третини. У Вірменії ця трагічна дата відмічається як День пам'яті жертв геноциду.

травень
5 травня - У Відні створено Загальну Українську Раду, загально-українську політичну організацію, яка мала бути єдиним українським представництвом в межах Австро-Угорщини.

7 травня - Під час подорожі з Нью-Йорка до Ліверпуля поблизу ірландського узбережжя німецьким підводним човном «U-20» був торпедований пароплав "Луізітанія" з більш, ніж 2 тисячами пасажирами. Загинуло 1198 з них, включаючи військового міністра Великобританії.

23 травня - Італія оголосила війну австро-Угорщині і вступила у Першу світову війну.

26 травня - Спровокований антинімецькими настроями, у Москві почався однин з найбільших у Росії погромів — протягом трьох днів було вбито вісім і поранено 40 німців, розграбовано сотні магазинів, що завдало збитків у 40 мільйонів рублів (понад 12 млрд доларів у цінах 2010 року). Під час піку заворушень у погромах брало участь до 120 тисяч чоловік.

червень
21 червня - В дачному селищі Кунцеве під Москвою Казимир Малевич написав картину «Чорний квадрат», одну з найвідоміших картин в стилі супрематизму. Сьогодні вона зберігається у Третьяковській галереї в Москві, де також зберігаються ще дві авторські повторення картини (інші два — в Російському музеї в Москві і в Ермітажі в Петербурзі).

серпень
12 серпня - Вийшов друком роман Сомерсета Моема «Тягар пристрастей людських». 1960-х роках автор суттєво скоротив роман і перевидав його під назвою «Тягар пристрастей», щоб відрізнити його від первинної версії.

12 серпня - Вперше в бою застосовано літак-торпедоносець — британський літак моделі «Short Type 184» у Мармуровому морі потопив турецьке судно.

вересень
3 вересня - Добровільницький легіон Українських Січових Стрільців (УСС), котрий був створений у Львові в серпні, прийняв присягу на вірність Австрії.

жовтень
9 жовтня - Американець Джил Андерсон на змаганнях в Нью-Йорку встановив рекорд швидкості — керуючи автомобілем Stutz, на 360-мильній трасі він досягнув середньої швидкості 102.6 милі/год (близько 165 км/год), першим подолавши рубіж в 100 миль/год.

21 жовтня - Здійснено передачу першого трансатлантичного повідомлення по радіотелефону — дзвінок було зроблено з Арлінгтона (штат Вірджинія) до Ейфелевої вежі у Парижі.

грудень
10 грудня - Випущено мільйонний автомобіль марки Model T Ford. Це стало тріумфом Генрі Форда, який завдяки застосуванню конвеєрного збирання автомобілів зумів його зробити дешевим і доступним.

11 грудня - Перший президент Китайської республіки Юань Шикай, який прийшов до влади в 1912 році, проголосив себе імператором. Не маючи підтримки ні в середині країни, ні зовні, через чотири місяці оголосив про відміну монархії і відновленні республіканського правління.

Афганська мадонна
Фотоархів
Афганська мадонна

Головні події 1915 року

keyboard_arrow_left1914
1916keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward