Цей день 27 січня
27-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 339 днів. Іменинники — Агнія, Адам, Андрій, Аристарх, Веніамін, Веремій, Євсій, Єремій, Ілля, Йосип, Іпатій, Ісаак, Ісай, Макар, Марк, Мойсей, Ніна, Остап, Павло, Сергій, Степан (Стефан), Ярема. Всесвітній день пам'яті жертв Голокосту, у В'єтнамі відзначають День миру.

Головні події 27 січня

Всі події 27 січня

661 • У Великій мечеті в Куфі (нині — Ірак) група хариджитів на чолі з Абдуррахманом ібн Мулджамом скоїла замах на четвертого четвертого праведного халіфа Алі ібн Абу Таліба, який через два дні помер від отриманого удару мечем. Могила Алі в Ан-Неджефі (сучасний Ірак) — місце паломництва шиїтів, а саме місто — центр шиїтської теології і правничої науки.

1527 • У битві під Ольшаницею армія великого гетьмана литовського князя Костянтина Острозького отримали одну з найбільших перемог над військами Кримського ханства, в якій татари втратили близько 25 тисяч чоловік (із 35 тисяч війська). За цю славну перемогу Острозького величали найвищим вождем, а король Сигізмунд І влаштував йому у Кракові тріумфальний в'їзд.

Нова історія
1841 • Експедиція Джеймса Кларка Росса відкрила вулкан Еребус, найпідвденніший з діючих на Землі і другий за висотою в Антарктиді.

1859 • Оттава проголошена столицею Канади.

1880 • Томас Едісон отримав патент на лампу розжарювання.

1895 • В Санкт-Петербурзі в Маріїнінському театрі пройшла прем'єра балету Петра Ілліча Чайковського "Лебедине озеро" в постановці Маріуса Петіпа.

1918 • На екрани США вийшов фільм "Тарзан з племені мавп" з Елмо Лінкольном у головній ролі. Німа стрічка, поставлена за твором Едгара Берроуза, стала першою у цілій низці фільмів про Тарзана. Лише найзнаменитіший виконавець цієї ролі олімпійський чемпіон Джонні Вайсмюллер зіграв з 1932 по 1948 рік у 11 фільмах, а на сьогодні кількість екранізацій пригод Тарзана перевищує сотню.

1918 • З підняття червоного прапора над одним із будинків в Гельсингфорсі (нині — Гельсінкі), що знаходились під контролем Соціал-демократичної партії Фінляндії, і захоплення місцевими робітниками залізничного вокзалу в країні почалась спроба перевороту Виконавчим комітетом фінляндських робітників, підтримуваних російськими більшовиками. Сформований через два дні революційни уряд оголосив про усунення від влади сенату і парламенту Фінляндії.

1924 • У Москві відбулись похорони вождя російської пролетарської революції Володимира Леніна. Поховати його було вирішено на Красній площі, серед братських могил героїв Жовтневої революції в спеціально спорудженому мавзолеї. Із-за стислих термінів перший мавзолей за проектом архітектора Щусєва був збудований з дерева і зведений за три дні — темно-сірий куб з верхівкою у вигляді ступінчатої піраміди. До 1 травня мавзолей був перебудований в монумент-трибуну, а в 1930 році набув свого нинішнього гранітного вигляду.

1926 • У Лондоні шотландський винахідник Джон Лоджи Бейрд провів публічну демонстрацію пристрою для передачі і прийому телевізійного зображення, що фактично стало початком революційних змін в системі зв'язку та інформації. Пристрій Берда, названий ним "телевізор", являв собою машину з механічними обертаючими дисками, при допомозі яких сканувалось рухоме зображення і трансформувалось у електричний сигнал, який надходив по кабелю до спеціального екрану і відтворювався у чорно-білому вигляді. Перша "телепрограма" Берда транслювала зображення голів двох ляльок, котрими винахідник сам же й рухав перед камерою. В основу пристрою Берда була покладена телесистема, запатентована в 1884 році німецьким вченим Паулем Ніпковим. У 1928 році Берд зумів провести трансатлантичну трансляцію телезображення — по телефонних дротах воно було передане з Лондона до Нью-Йорка, — і цього ж року продемонстрував систему кольорового телебачення.

1938 • Пленум ЦК КП(б)У формально підтвердив ухвалене в Москві трьома дням раніше рішення про відкликання з України Станіслава Косіора та призначення виконуючим обов'язки Першого секретаря ЦК КП(б)У Микити Хрущова, у спадок якому дісталася спустошена репресіями компартійно-радянська вертикаль влади в УРСР.

Новітня історія
1944 • У Ленінграді було дано артилерійський салют в честь остаточної ліквідації блокади міста, яка тривала майже 900 днів і забрала життя сотень тисяч людей.

1945 • Близько 3 години дня солдати 107-ї дивізії 60-ї армії 1-го Українського фронту під командуванням генерал-майора Василя Петренка увійшли на територію одного з найбільших німецьких таборів смерті Аушвіц-Біркенау біля міста Освенцим, де за чотири роки загинуло близько 1,1 мільйона чоловік. Більшість з його в'язнів були заздалегідь вивезені до Німеччини і врятувати вдалось лише кілька тисяч кинутих напризволяще людей.

1948 • Американська корпорація Wire Recording анонсувала випуск першого побутового котушкового магнітофона "Wireway", котрий надійшов до продажу за ціною 149,5 доларів.

1959 • У Москві відкрився позачерговий XXI з'їзд КПРС, на якому перший секретар ЦК і голова Ради міністрів СРСР Микита Хрущов заявив, що в СРСР «соціалізмупереміг не лише повністю, але й остаточно» і оголосив перехід до «розгорнутого будівництва комуністичного суспільства».

1967 • У Москві, Вашингтоні та Лондоні Радянським Созом, США і Великою Британією підписано "Договір про принципи діяльності держав по дослідженню і використанню космічного простору в мирних цілях, включаючи Місяць та інші небесні тіла", який декларував відкритість космосу для всіх держав, що хочуть використовувати його для мирних цілей, і забороняв виведення в космічний простір об'єктів з ядерною зброєю та іншими видами зброї масового знищення. Цього ж дня до Договору приєдналось більше 60-и країн.

1967 • Під час випробовування американського космічного корабля "Аполон 1" на старті в його кабіні виникла пожежа, в результаті чого загинули астронавти Вірджил Гріссом (перша людина, що здійснила два польоти в космос), Едуард Уайт (перший американець, що вийшов у відкритий космос [1965]) і Роджер Чаффі. Ця трагедія стала поштовхом для принципового перегляду конструкції кораблів класу "Аполон", наступні місії яких були вкрай вдалими — політ до Місяця (1968), посадка на Місяці і перший вихід людини на Місяць (1969).

1973 • У Парижі після п'яти років переговорів представниками США, Південного та Північного В'єтнаму і В'єтконгу (повстанців Південного В'єтнаму) підписано угоду про припинення війни та відновлення миру у В'єтнамі. Згідно з нею, протягом 60-и днів з В'єтнаму мали бути виведені американські та всі інші іноземні війська, а північно-в'єтнамські власті мали видати всіх американських військових полонених. За цю угоду державний секретар США Генрі Кісінджер і спеціальний представник Північного В'єтнаму Ле Дик Тхо отримали Нобелівську премію миру, однак договір 1973 року не вирішив політичних проблем Індокитаю — локальні сутички між Північчю і Південм тривали понад два роки, а в 1975 році Демократична Республіка В'єтнам почала масовий наступ на Південний В'єтнам і країна була об'єднанна під владою комуністичного уряду.

1977 • Ватикан підтвердив заборону жінкам бути священниками Римської католицької церкви.

1983 • У Японії завершено будівництво найдовшого підводного залізничного тунелю, що проліг між островами Хонсю і Хокайдо, — тунель довжиною майже 54 кілометри був прокладений на глибині 240 метрів нижче рівня моря і на 100 метрів нижче рівня морського дна. Його будівництво почалось у 1972 році, а перший поїзд пройшов тунелем у 1988 році.

1987 • Після року перебування при владі президент Філппін Корасон Акіно придушила путч прихильників попереднього президента Фердинанда Маркоса. Заворушення почались 22 січня, коли солдати розстріляли мирну 10-тисячну демонстрацію селян; заколотниками було захоплено чотири військові бази, радіостанцію і телецентр. Їх метою була дестабілізація ситуації в країні напередодні всенародного референдуму, який відбувся 2 лютого, — Акіно отримала більше 76% голосів, чим підтвердила свої президентські повноваження до 1992 року.

1987 • США і Монгольська Народна Республіка вперше встановили дипломатичні стосунки.

Наш час
1991 • Мухаммад Сіад Барре, диктатор Сомалійської Демократичної Республіки з 1969 року, вимушено залишив країну після того як повстанці з Об'єднаного Сомалійського Конгресу захопили його палац і взяли під контроль столицю країни Могадішо. Північ країни перейшла під владу Сомалійського Національного Руху, який проголосив створення незалежної Сомалійської Республіки. В країні почалась громадянська війна, яка привела до масового голодомору і змусила ООН в 1992 році ввести в Сомалі міжнародні війська. Їх місія виявилась малоефективною і в 1993 році громадянська війна спалахнула з новою силою.

1998 • За китайським місячним календарем почався новий 4696-й рік, рік тигра. Згідно з легендою, відрахунок ведеться від дня, коли Будда зібрав всіх звірів світу і пообіцяв всі наступні роки по черзі називати іменем кожного з них, якщо звірі будуть покірними і шанобливими. На цю пропозицію пристало лише 12 тварин — щур, бик, тигр, заєць, дракон, змія, кінь, баран, мавпа, півень, собака і ведмідь.

2000 • У Єгипті парламент прийняв закон, що дозволяє жінці подавати на розлучення.

2009 • Митрополит Смоленський і Калінінградський Кирило обраний Помісним собором XVI Патріархом Московським і Всієї Русі.

2013 • Щонайменше 242 людини загинуло та близько 200 постраждало в результаті пожежі в нічному клубі «Kiss» в бразильському місті Санта-Марія, що сталася внаслідок невдало реалізованого піротехнічного шоу.

Народились 27 січня

1571 — †19 січня 1629 • Аббас I (Аббас Великий), 5-й шах Персії (1587-1629 рр.) з династії Сефевідів.

1756 — †5 грудня 1791Вольфганг Амадей Моцарт, австрійський композитор, представник віденської класичної школи ("Дон Жуан", "Чарівна флейта", "Весілля Фігаро"), автор понад 20 опер, 50 симфоній, фортепіанних концертів, камерних творів, мес.

1777 — †20 серпня 1854 • Фрідріх Вільгельм Шеллінг, німецький філософ-ідеаліст («Про світову душу» [1798], «Система трансцендентального ідеалізму» [1800]).

1790 — †13 жовтня 1865Петро Петрович Гулак-Артемовський, український поет, байкар ("Пан і собака", "Солопій та Хівря", "Тюхтій та Чванько").

1832 — †14 січня 1898Льюіс Керролл (Чарльз Латуідж Доджсон), англійський математик, письменник ("Аліса в країні чудес").

1832 — †16 грудня 1898Павло Михайлович Третьяков, російський купець, меценат, засновник картинної галереї російського національного мистецтва в Москві.

1836 — †9 березня 1895Леопольд Ріттер фон Захер-Мазох, австрійський письменник ("Заповіт Каїна", "Дон Жуан з Коломиї", "Венера в хутрах", "Місячна ніч"); родом з України.

1839 — †29 січня 1884Павло Платонович Чубинський, український етнолог, фольклорист, поет, громадський діяч, автор слів державного гімну України «Ще не вмерла Україна». 185 років з дня народження.

1842 — †24 липня 1910Архип Іванович Куїнджі, український живописець ("Після дощу", "Українська ніч", "Чумацький шлях", "Місячна ніч на Дніпрі", "Захід сонця в степу").

1859 — †4 червня 1941Вільгельм II (Вільгельм Гогенцоллерн), третій і останній імператор Німеччини, король Прусії (1888-1918 рр.). 165 років з дня народження.

1891 — †31 серпня 1967 • Ілля Григорович Еренбург, російський письменник ("Осінь в Парижі", "Буря", "Люди, роки, життя").

1911 — †18 червня 1993 • Іван Макарович Гончар, український скульптор, живописець, графік.

1927 — †5 травня 1984 • Олексій Іванович Тихий, український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець; помер в ув'язненні.

1945 • Нік(олас Берклі) Мейсон, англійський рок-музикант (Pink Floyd).

1948Михайло Миколайович Баришніков, амерканський танцівник і актор ("Точка поверненя", "Це танці") російського походження.

1964Бріджит Фонда, американська актриса ("Мертва точка", "Творець 3", "Поцілунок дракона", "Південь раю — захід пекла", "Джекі Браун", "Маленький Будда", "Хрещений батько 3", "Скандал", "Не можна підганяти кохання"); племінниця Джейн Фонди, внучка Генрі Фонда. 60 років з дня народження.

1973 — †1 серпня 2014 • Валентин Миколайович Белькевич, білоруський футболіст ("Динамо" Київ).

1973 • Сергій Миколайович Доценко, український боксер, срібний призер Олімпійських ігор (2000).

1980 • Марат Мубінович Сафін, російський тенісист, переможець US Open (2000); брат Алсу.

Померли 27 січня

672 • Віталій, 76-й папа римський (657-672 рр.). Пом. 1352 роки тому.

1731 • Бартоломео Крістофорі, італійський музичний майстер, винахідник фортепіано (1709-11 рр.). Пом. 293 роки тому у 76 років (нар. 4 травня 1655 р.).

1806Вільям Пітт-молодший, британський політик; наймолодший прем'єр-міністр в історії країни (1783-1801, 1804-06 рр.). Пом. 218 років тому у 47 років (нар. 29 травня 1759 р.).

1814 • Філіп Естлі, англійський підприємець, засновник і власник першого у світі цирку, засновником першої циркової династії. Пом. 210 років років тому у 72 роки (нар. 8 січня 1742 р.).

1901Джузеппе Верді, італійський композитор, творець музичної драми, автор 26 опер (Ріголетто, Травіата, Аїда, Отелло, Фальстаф). Пом. 123 роки тому у 88 років (нар. 10 жовтня 1813 р.).

1940Ісаак Еммануїлович Бабель, російський новеліст (Одеські оповідання, Захід, Марія). Пом. 84 роки тому у 46 років (нар. 13 липня 1894 р.).

1951Карл Густав Еміль Маннергейм, фінський державний і військовий діяч, регент (1918-19 рр.), маршал (1942), президент Фінляндії (1944-46 рр.). Пом. 73 роки тому у 84 роки (нар. 4 червня 1867 р.).

1967 • Вірджил Айван Гріссом, американський астронавт, другий американець в космосі (1961), перша людина, що здійснила два польоти в космос (1965); загинув під час наземних випробувань першого корабля серії "Аполлон". Пом. 57 років тому у 41 рік (нар. 3 квітня 1926 р.).

1972 • Махалія Джексон, видатна негритянська співачка (God's Gonna Separate the Wheat from the Tares, Move on Up a Little Higher, The Lord's Prayer). Пом. 52 роки тому у 61 рік (нар. 26 жовтня 1911 р.).

2008 • Хаджі Мохамед Сухарто, президент-диктатор Індонезії (1968-98 рр.). Пом. 16 років тому у 87 років (нар. 8 червня 1921 р.).

2009Джон Апдайк, американський письменник ("Ферма", "Іствудські відьми", "Кролику, біжи"), поет, дворазовий лауреат Пулітцеровської премії. Пом. 15 років років тому у 77 років (нар. 18 березня 1932 р.).

2010Джером Дейвід Селінджер, американський письменник ("Над прірвою в житі"). Пом. 14 років тому у 91 рік (нар. 1 січня 1919 р.).

2015 • Чарльз Хард Таунс, американський фізик, лауреат Нобелівської премії (1964, разом з Прохоровим і Басовим). Пом. 9 років тому у 100 років (нар. 28 липня 1915 р.).

Головні події 27 січня

Микита Хрущов — перший секретар ЦК КП(б)У

1938

Ліквідація блокади Ленінграда

1944

Звільнення табору смерті Аушвіц-Біркенау

1945

Курс на побудову комунізму

1959

Початок Громадянської війни в Сомалі

1991