Цей день 16 грудня
351-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 15 днів. Іменинники — Іван, Савва, Федір. У Казахстані візначають День незалежності, в Бангладеш — День перемоги, в Непалі — День конституції, в ПАР та Намібії — День умиротворення.

Головні події 16 грудня

Всі події 16 грудня

1431 • У соборі Паризької Богоматері 10-річний король Англії Генріх VI Ланкастер коронований на французький престол під іменем Генріх II. Однак намір таким чином завершити Столітню війну і примиритись із Карлом VII Валуа, що контролював лише південну частину Франції, не вдалась, і Генріх VI став єдиним в історії реальним королем двох держав, хоча формально англійські претензії на французький трон тривали наступні майже чотири століття.

1526 • Після загибелі бездітного короля Лайоша II набув чинності братіславсько-віденський договір 1515 року, за яким спадкоємцем ягеллонського трону в Чехії і Угорщині став Фердинанд I, австрійський ерцгерцог і брат імператора Карла V. Таким чином під владою Габсбургів об'єднались спадкоємні австрійські землі з володіннями корони святовацлавської та святостефанської.

1617 • На території південноамериканських провінцій Іспанії за пропозицією королівського намісника Ернандо Аріаса де Сааведри в складі віце-королівства Перу утворено провінції Ріо-де-ла-Плата (сучасна Аргентина) і Гуаіра (Сучасний Парагвай).

1637 • Під селом Кумейки (нині — Черкаська область) відбувся бій між повсталими нереєстровими козаками на чолі з Павлом Павлюком і польсько-шляхетським військом Миколи Потоцького. Не маючи змоги перемогти козаків, Павлюк був схоплений 20 грудня під час мирних переговорів і страчений.

Нова історія
1653 • В Англії обнародувано конституцію ("Знаряддя управління"), згідно з якою Олівер Кромвель призначався лорд-протектором з повноваженнями, рівними королівським. В управлінні державою Кромвелю допомагала Державна рада, членами якої були його прихильники. Фактично виконавча влада в країні належала лише Кромвелю, а законодавча — парламенту, що обирався на три роки, і складався з 460 депутатів.

1740 • Перейшовши кордон в Сілезії, Пруссія розпочала війну проти Австрії, яка після втручання ведучих європейських держав переросла у масштабний загальноєвропейський конфлікт. Війна за австрійську спадщину завершилась через вісім років поразкою Австрії і втратою нею володінь в Сілезії та Італії.

1773 • "Бостонське чаювання" — переодягнуті індіанцями 60 жителів Бостона на чолі з ремісником Полом Ревіром з радикальної організації "Сини свободи" здійснили напад на три судна Ост-Індської компанії і викинули за борт 342 ящики з чаєм. Так вони виразили протест проти безмитного ввезення чаю, виключне право на здійснення якого було надане англійським парламентом британській компанії і зробило її в Північній Америці фактичним монополістом. У відповідь уряд Великої Британії постановив закрити порт Бостона до повної компенсації збитків (70 тисяч фунтів), в колоніі Массачусетс було оголошено військове положення і розквартировано надіслані з Європи війська. Це викликало активний спротив північноамериканських колоній і привело до війни за незалежність від Великобританії, котра закінчилась утворенням США.

1815 • Бразилія отримала статус рівноправного королівства у рамках т.зв. Сполучених королівств — Португалії, Бразилії і Алгарві.

1838 • Поблизу ріки Баффало між зулусами і бурами, що здійснювали переселення з Капської області в Трансвааль, відбулась нерівна битва: зулуси на чолі з вождем Дінгаана, озброєні лише списами і дротиками, втратили 3 тисячі вбитими, в той час як лише четверо бурів було поранено.

1899 • Вихідцем із Британії Альфредом Едвардсом засновано футбольний клуб «Мілан». 11 березня 1900 року був проведений перший неофіційний матч, а 15 квітня в першому офіційному матчі проти «Торінезе» «Мілан» програв з рахуноком 0-3.

1913 • На студії Keystone молодий британський актор Чарлі Чаплін почав зніматися у своєму першому фільмі «Боротьба за життя», де він зіграв маленького вусатого шахрая з моноклем. Лише зі свого третього фільму "Волоцюжка" (1915) Чаплін завоював визнання публіки і прихильність мільйонів глядачів завдяки образу безпомічного невдахи в незграбному костюмі і котелку. Це дало Чапліну можливість підписати з компанією Essanay Company контракт з гонораром в 1250 на тиждень плюс разовий бонус в сумі 10 тисяч, що було значно більше, ніж щотижневі 175 доларів на Keystone.

1920 • У китайській провінції Ганьсу стався землетрус силою 8.6 бала за шкалою Ріхтера, один із найруйнівніших природних катаклізмів за всю історію людства, — на площі більше 65 тисяч квадратних кілометрів загинуло близько 200 тисяч осіб і ще 20 тисяч чоловік, позбавлених житла, померли протягом зими.

Новітня історія
1944 • Німецьке командування силами трьох армій групи «В» під командуванням фельдмаршала Вальтера Моделя розпочало в Арденнах операцію «Варта на Рейні», щоб прорватись до бельгійського узбережжя і, оточивши чотири британо-американські армії, примусити супротивника до сепаратного миру. Це була остання і безуспішна спроба Німеччини кардинально змінити хід Другої світової війни на Західному фронті.

1950 • Після масованої атаки китайських військ у Кореї, котрі виступили на підтримку комуністичної Північної Кореї, в результаті якої американські війська зазнали поразки і були відкинуті на десятки кілометрів на південь, президент США Гаррі Трумен оголосив у країні надзвичайне положення і стан готовності до війни.

1971 • Через два тижні після інтервенції індійських військ у Східний Пакистан для підтримки руху сепаратистів, котрі в березні 1971 року проголосили незалежну Народну Республіку Бангладеш, 90-тисячна пакистанська армія капітулювала і здалась в полон. В ході громадянської війни загинуло близько мільйона бенгальців, основної етнічної групи у Східному Пакистані, а більше 10 мільйонів стали біженцями у Індії. Лише в 1974 році Пакистан погодився визнати незалежність Бангладеш.

1979 • Вперше людина, рухаючись поверхнею Землі, подолала звуковий бар'єр — американський автогонщик Стен Барретт на автомобілі "Budweiser Rocket" розвинув швидкість 739,666 миль/год, рухаючись поверхнею висушеного озера Роджерса в штаті Каліфорнія. Цей рекорд не був зафіксований офіційно, оскільки для подібного типу досягнень необхідно провести усереднення швидкості по двох заїздах у прямому і зворотньому напрямку.

1989 • В румунському місті Тімішоара почались перші протести — початок румунської революції.

Наш час
2010 • Ларрі Кінг записав свою останню передачу на каналі CNN і після 25 років роботи в прямому ефірі пішов на пенсію.

2011 • Посмертний диск Емі Вайнхауз «Lioness — Hidden Treasures» стартував з першої позиції британського чарту.

2015 • Окружний адміністративний суд Києва заборонив діяльність Комуністичної партії України, задовольнивши в повному обсязі позов Міністерства юстиції України. Однак звернення до Конституційного суду України групи народних депутатів загальмувало ліквідацію її структури до вердикту Конституційного суду.

Народились 16 грудня

1485 — †7 січня 1536Катерина Арагонська, перша дружина англійського короля Генріха VIII, матір королеви Англії Марії I Тюдор (Кривавої Мері).

1770 — †26 березня 1827Людвіг ван Бетховен, німецький композитор, представник віденської класичної школи («П'ята симфонія», «Дев'ята симфонія», «Крейцерова соната», «Фіделіо», «Місячна соната», «Аппассіоната»).

1777 — †29 липня 1866 • Барбара-Ніколь Кліко, французький підприємець, виробник шампанських вин («Мадам Кліко»).

1790 — †10 грудня 1865Леопольд I, перший король бельгійців (1831-65 рр.); з династії Саксен-Кобург-Готська.

1847 — †9 грудня 1915 • Ганс Гросс, австрійський вчений-криміналіст, професор кафедри криміналістики Чернівецького університету, один із основоположників судової психології.

1863 — †26 вересня 1952 • Джордж Сантаяна, американський філософ, представник критичного реалізму (Сенс краси, Інтерпретація релігії і поезії, Скептицизм і тваринна віра, Реалії буття).

1866 — †13 грудня 1944Василь Васильович Кандинський, німецький художник-абстракціоніст (Перша абстрактна акварель, Ніч, Композиція IV, Композиція X, Небесна блакить), графік і теоретик мистецтва.

1872 — †8 серпня 1947 • Антон Іванович Денікін, російський військовий діяч, генерал-лейтенант російської армії.

1883 — †30 жовтня 1925Макс Ліндер (Габріель-Макимільєн Льовілль), французький кіноактор-комік і режисер, зірка німого кіно (Король цирку, Сім років нещасть, Маленьке кафе, Таємниця Полішинеля).

1917 — †19 березня 2008Артур Чарльз Кларк, англійський письменник-фантаст (Космічна Одіссея, Кінець дитинства).

1939 • Лів (Йоганн) Уллман, норвезька кіноактриса (Трояндовий сад, Сцени подружнього життя, Емігранти). 85 років з дня народження.

1946 • (Горан) Бенні Андерссон, шведський піаніст, співак, композитор (Abba: I Have a Dream, Dancing Queen, Waterloo).

1963 • Ларс Ульріх, датський рок-музикант, ударник групи Metallica.

1963Бенджамін Бретт, американський кіноактор (Довга тінь, Після шторму, Траффік, Закон і порядок).

1972 • Майкл Маккері, американський співак в стилі ритм-енд-блюз (Boyz II Men).

1982Анна Володимирівна Сєдокова, українська попспівачка.

Померли 16 грудня

714 • Піпін Герістальський, мажордом Австразії (680-714 рр.). Пом. 1310 років років тому у 79 років (нар. 635 р.).

1325 • Карл Валуа, титулярний імператор Латинської імперії, засновник дому Валуа; син короля Франції Філіпа III Сміливого, дядько королів Франції Людовика X Сварливого, Філіппа V Довгого і Карла IV Красивого, батько короля Філіппа VI. Пом. 699 років тому у 55 років (нар. 12 березня 1270 р.).

1515Афонсу де Албукеркі, португальський мореплавець, завойовник та колонізатор, віце-король Індії (1510-15 рр.). Пом. 509 років тому десь у 62 роки (нар. бл. 1453 р.).

1672Ян II Казимир, король польський і великий князь литовський (1648-68 рр.), титулярний король Швеції (1648-1660 рр.) з династії Ваза; син Сигізмунда ІІІ, єдинокровний брат Владислава IV. Пом. 352 роки тому у 63 роки (нар. 22 березня 1609 р.).

1859Вільгельм Карл Грімм, німецький письменник, казкар, молодший брат Якоба Грімма ("Кіт у чоботях", "Бременські музиканти", "Білосніжка і сім гномів", "Спляча красуня"). Пом. 165 років років тому у 72 роки (нар. 24 лютого 1787 р.).

1897Альфонс Доде, французький письменник ("Незвичайні пригоди Тартарена з Тараскона", "Королі у вигнанні"). Пом. 127 років тому у 57 років (нар. 13 травня 1840 р.).

1898Павло Михайлович Третьяков, російський купець, меценат, засновник картинної галереї російського національного мистецтва в Москві. Пом. 126 років тому у 66 років (нар. 27 січня 1832 р.).

1921Шарль Каміль Сен-Санс, французький композитор і піаніст (Самсон і Даліла). Пом. 103 роки тому у 86 років (нар. 9 жовтня 1835 р.).

1922 • Еліезер Бен-Єгуда (Лейзер-Іцхок Перельман), єврейський лінгвіст, «батько сучасної мови іврит». Пом. 102 роки тому у 64 роки (нар. 7 січня 1858 р.).

1944 • Гленн Міллер, американський композитор, аранжувальник, тромбоніст, керівник джаз-оркестру, один з ведучих представників музики в стилі свінг. Пом. 80 років років тому у 40 років (нар. 1 березня 1904 р.).

1945 • Джованні Аньєллі, італійський промисловець, засновник концерну "ФІАТ" (1899). Пом. 79 років тому у 79 років (нар. 13 серпня 1866 р.).

1965 • (Вільям) Сомерсет Моем, англійський письменник ("Точка зору", "Театр", "Місяць і гріш"). Пом. 59 років тому у 91 рік (нар. 25 січня 1874 р.).

1972 • Гаррі Трумен, американський політичний діяч, 33-й президент США (1945-1953 рр.), один з ініціаторів створення НАТО. Пом. 52 роки тому у 88 років (нар. 8 травня 1884 р.).

2009 • Єгор Тимурович Гайдар, російський політичний і громадський діяч, прем'єр-міністр Росії (1992 р.). Пом. 15 років років тому у 53 роки (нар. 19 березня 1956 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 16 грудня

Генріх Ланкастер — король Англії і Франції

1431

Війна за австрійську спадщину

1740

Арденнська операція

1944

Незалежність Бангладеш

1971

Друга заборона Комуністичної партії України

2015