Цей день 10 грудня
345-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишився 21 день. Іменинники — Всеволод, Гаврило, Роман, Яків. День прав людини (ООН, з 1950 року), у Таїланді відзначають День конституції, в Анголі — День заснування, в Намібії — День поселенців.

Головні події 10 грудня

Всі події 10 грудня

1510 • Португальським флотом під командуванням адмірала Афонсу де Албукеркі з другої спроби успіхом завершилось завоювання Гоа, міста і однойменної території на Південному Заході Індії. Добре укріплене і захищене, монополіст у торгівлі з Персією, Гоа у наступні роки стало форпостом португальської експансії в Азію і столицею Португальської Індії, в складі якої перебувало протягом наступних чотирьох століть.

1520 • У дворі Віттенберзького університету Мартін Лютер публічно спалив папську буллу про своє відлучення від церкви і в зверненні «До християнського дворянства німецької нації" оголосив, що боротьба з папським засиллям є справою всієї німецької нації.

Нова історія
1768 • У Лондоні засновано Королівську академію художеств, обрано 40 академіків; першим президентом Академії обраний Джошуа Рейнольдс.

1817 • Територія Міссісіпі стала 20-м штатом США.

1825 • Між Об'єднаними провінціями Ріо-де-ла-Плати (нині Аргентина) і Бразилією почалась війна за східний берез ріки Уругвай, яка через три роки завершилась за посередництва Великобританії і привела до появи незалежної держави Уругвай.

1845 • Англійський винахідник Р.В. Томпсон отримав патент на колесо для візка, обтягнуте гумовою трубою — першу у світі пневматичну шину.

1848 • На перших у Франції прямих (але не загальних) виборах глави держави Луї Наполеон Бонапарт набрав 75% голосів і став президентом Французької Республіки. Наступні прямі вибори президента Франції були проведені лише в 1965 році.

1870 • Парламент Північнонімецького союзу затвердив нову назву держави — Німецька імперія (Німецький рейх) і проголосив своїм імператором короля Пруссії.

1898 • У Парижі підписано мирний договір, що формально завершував тримісячну Іспано-американську війну. Зазнавши повного розгрому на морі, Іспанія була змушена погодитись на втрату Гуаму, Філіппін, Пуерто-Ріко і Куби, чим практично завершила процес деколонізації Латинської Америки. Не в змозі захищати решту своїх володінь, наступного року Іспанія продала Німеччині Північні Маріанські і Каролінські острови та архіпелаг Палау.

1901 • У Стокгольмі і Крістіанії відбулось вручення перших Нобелівських премій, заснованованих згідно заповіту шведського винахідника і підприємця Альфреда Нобеля. Її лауреатами стали поет Рене Сюллі-Прюдом, фізик Вільгельм Рентген, мікробіолог Еміль фон Берінг, хімік Якоб Вант-Гофф і Фредерік Пассі та Анрі Дюнан, відзначені за внесок у боротьбу за мир.

1906 • Теодор Рузвельт став першим американцем, який отримав Нобелівську премію — він став нобелівським лауреатом "за свою роль в підписанні Портсмутського договору", який завершив Російсько-японську війну 1904-05 років.

1915 • Випущено мільйонний автомобіль марки Model T Ford. Це стало тріумфом Генрі Форда, який завдяки застосуванню конвеєрного збирання автомобілів зумів його зробити дешевим і доступним.

Новітня історія
1941 • Чотиритисячний японський десант висадився на Філіппінах. Завдяки захопленому цього ж дня Гуаму і значним втратам американців при атаці на Перл-Харбор за три дні перед цим, Японія встановила практично повний контроль на Тихому океані.

1948 • На третій сесії Генеральної асамблеї ООН в палаці Шайо в Парижі прийнято «Загальну декларацію прав людини», основоположний документ, що закріплював у міжнародному праві поняття «права людини». Декларація мала рекомендаційний характер, містила 30 статей, зміст яких був уточнений і розвинутий через інституції міжнародних угод, реґіональних та національних конституцій та законів. Перекладена 375 мовами, Загальна декларація прав людини разом з прийнятими в 1966 році «Міжнародним пактом про економічні, соціальні та культурні права» та «Міжнародним пактом про громадянські та політичні права» іноді позначається як Міжнародний Білль про права людини. Україна ратифікувала ці пакти в 1973 році.

1953 • Тиражем 70 тисяч примірників вийшов перший номер журналу «Плейбой» з Мерилін Монро на обкладинці. Засновник журналу Г'ю Гефнер не був упевнений, що коли-небудь випустить другий номер. Але його побоювання не справдились — за тиждень розійшлося три чверті накладу. А до кінця першого десятиліття журнал продавався тиражем більш ніж мільйон екземплярів. В 2009 році звання Playmate of the Month ювілейного 55-го випуску журналу «Playboy» (55th Anniversary Playmate) здобула українська модель та нині співачка Даша Астаф'єва.

1960 • Одночасно в татарському мість Альметьєвськ і українському Броди розпочалось будівництво магістрального нафтопроводу «Дружба» — найбільшого у світі нафтопроводу. Його маршрут довжиною 5400 кілометрів пролягає через Самару, Брянськ до білоруського Мозиря, де розгалужується на північ до Польщі і на південь через Україну до Словаччини. Свою роботу МНП "Дружба" почав 6 лютого 1962 року на ділянці від Бродів через Ужгород до Чехії. Офіційна церемонія запуску всієї магістралі відбулась 15 жовтня 1964 року. З 1969 по 1974 рік проведене будівництво другої черги магістралі.

1962 • У Лондоні відбулась прем'єра фільму «Лоуренс Аравійський» з Пітером О'Тулом і Омаром Шаріфом у головних ролях. Фільм є розповіддю про події з життя офіцера британської розвідки Томаса Лоуренса, який працював у роки Першої світової Війни в Аравії в активній взаємодії з арабськими кочівниками. Він активно увійшов до арабів, перейнявся їх духом і по суті очолив партизанську війну арабів проти Османської імперії (так звану «Війну в пустелі»). Сценарій заснований на книзі Лоуренса «Сім стовпів мудрості», а також на історичних дослідженнях біографів розвідника. У фільмі немає жодної жіночої ролі, в ній вперше Пітер О'Тул зіграв головну роль, а Омар Шаріф вперше знявся за межами Єгипту. «Лоуренс Аравійський» отримав сім «Оскарів» у головних номінаціях і дав грандіозний поштовх кар'єрам обох акторів.

1976 • У Британії студія EMI випустила п'ятий диск групи «Queen» під назвою «A Day At The Races». Альбом готувався і записувався паралельно з «A Night At The Opera» і виявився на нього дуже схожим, за що був у штики зустрітий критиками. Ти м не менш у чартах Британії він піднявся до першого місця, хоча в США такого успіху досягти не вдалось. Примітний цей диск і тим, що містить улюблену пісню Фреді Меркюрі «Somebody to Love».

1981 • Американський журнал The New England Journal of Medicine опублікував замітку про нове захворювання, яке призвело до загибелі 95 чоловік, в основному серед гомосексуалістів. Пізніше недуга отримала назву «синдром набутого імунодефіциту» (СНІД).

Наш час
2001 • У Британії вібулась прем'єра фільму «Володар перснів: Братерство персня» — перший фільм трилогії «Володар Перснів» жанру фентезі, відзнятий за творами Дж.Р.Р. Толкієна «Братство персня» та «Дві вежі» режисером Пітером Джексоном. Фільм з бюджетом 94 млн. доларів у прокаті зібрав 870 млн. доларів і зайняв п'яте місце у рейтингу прокатних зборів фільмів. Стрічка отримала 4 нагороди Оскар та ще 68 нагород і була представлена у 81 номінації.

2006 • В Сантьяго на 91-у році життя від інфаркту помер Августо Піночет, колишній чилійський диктатор, президент і пожиттєвий сенатор, майже двадцять років правління якого відзначились значним зростанням чилійської економіки і тисячами загиблих політичних опонентів.

Народились 10 грудня

1815 — †27 листопада 1852Ада Лавлейс (Аугуста Ада Байрон), англійський математик, автор програми для механічної обчислювальної машини Чарльза Бебіджа (1833), за що її вважають першим програмістом; дочка поета лорда Байрона.

1821 — †8 січня 1878Микола Олексійович Некрасов, російський поет ("Мороз — червоний ніс", "Кому на Русі жити добре", "Російські жінки").

1830 — †15 травня 1886 • Емілі Елізабет Дікінсон, американська поетеса.

1936 — †26 лютого 2015 • Мирослава Василівна Зваричевська (Мороз), український педагог, дисидент.

1938 • Юрій Хатуєвич Темірканов, російський музикант, диригент Петербурзького, Лондонського і Філадельфійського симфонічних оркестрів.

1957Майкл Кларк Дункан, американський актор ("Зелена миля", "Дев'ять ярдів").

1965Таісія Миколаївна Повалій, українська співачка, народна артистка України (1997).

Померли 10 грудня

1552 • Паоло Джовіо, італійський вчений; придворний лікар римських пап, історик, географ, колекціонер. Пом. 472 роки тому у 69 років (нар. 19 квітня 1483 р.).

1865Леопольд I, перший король бельгійців (1831-65 рр.); з династії Саксен-Кобург-Готська. Пом. 159 років тому у 75 років (нар. 16 грудня 1790 р.).

1897Альфред (Бернхард) Нобель, шведський хімік, інженер, бізнесмен, винахідник динаміту (1868), засновник престижних міжнародних премій, які вручаються щорічно за видатні досягнення в галузі фізики, хімії, медицини, справі миру, а з 1968 року — в економіці. Пом. 127 років тому у 64 роки (нар. 21 жовтня 1833 р.).

1999 • Джозеф Геллер, американський письменник ("Пастка-22", "Бог знає", "Щось трапилось", "Секс і самітня дівчина"). Пом. 25 років років тому у 76 років (нар. 1 травня 1923 р.).

1999 • Франьо Туджман, перший президент Хорватії у посткомуністичний період (1991-99 рр.). Пом. 25 років років тому у 77 років (нар. 14 травня 1922 р.).

2006Аугусто Піночет Угарте, чилійський військовий і політик, президент Чилі (1974-1990 рр.). Пом. 18 років тому у 91 рік (нар. 25 листопада 1915 р.).

Правила життя Махатми Ганді
Правила життя
Правила життя Махатми Ганді

Головні події 10 грудня

Португальське завоюваня Гоа

1510

Завершення Іспано-американської війни

1898

Перші Нобелівські премії

1901

Загальна декларація прав людини

1948

Помер Августо Піночет

2006