Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Цей день 10 грудня
344-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишився 21 день. Іменинники - Всеволод, Гаврило, Роман, Яків. День прав людини (ООН, з 1950 року), у Таїланді відзначають День конституції, в Анголі — День заснування, в Намібії — День поселенців.

Головні події 10 грудня


Всі події 10 грудня

1510 - Португальським флотом під командуванням адмірала Афонсу ді Албукеркі з другої спроби успіхом завершилось завоювання Гоа, міста і однойменної території на Південному Заході Індії. Добре укріплене і захищене, монополіст у торгівлі з Персією, Гоа у наступні роки стало форпостом португальської експансії в Азію і столицею Португальської Індії, в складі якої перебувало протягом наступних чотирьох століть.
1520 - У дворі Віттенберзького університету Мартін Лютер публічно спалив папську буллу про своє відлучення від церкви і в зверненні «До християнського дворянства німецької нації" оголосив, що боротьба з папським засиллям є справою всієї німецької нації.
Нова історія
1768 - У Лондоні засновано Королівську академію художеств, обрано 40 академіків; першим президентом Академії обраний Джошуа Рейнольдс.
1817 - Територія Міссісіпі стала 20-м штатом США.
1845 - Англійський винахідник Р.В. Томпсон отримав патент на колесо для візка, обтягнуте гумовою трубою — першу у світі пневматичну шину.
1848 - На перших у Франції прямих (але не загальних) виборах глави держави Луї Наполеон Бонапарт набрав 75% голосів і став президентом Французької Республіки. Наступні прямі вибори президента Франції були проведені лише в 1965 році.
1870 - Парламент Північнонімецького союзу затвердив нову назву держави — Німецька імперія (Німецький рейх) і проголосив своїм імператором короля Пруссії.
1898 - У Парижі підписано мирний договір, що формально завершував тримісячну Іспано-американську війну. Зазнавши повного розгрому на морі, Іспанія була змушена погодитись на втрату Гуаму, Філіппін, Пуерто-Ріко і Куби, чим практично завершила процес деколонізації Латинської Америки. Не в змозі захищати решту своїх володінь, наступного року Іспанія продала Німеччині Північні Маріанські і Каролінські острови та архіпелаг Палау.
1901 - Відбулось вручення перших Нобелівських премій, однієї з найпрестижніших міжнародних премій, заснована згідно з заповітом шведського підприємця, винахідника та філантропа Альфреда Бернарда Нобеля.
1906 - Теодор Рузвельт став першим американцем, який отримав Нобелівську премію — він став нобелівським лауреатом "за свою роль в підписанні Портсмутського договору", який завершив Російсько-японську війну 1904-05 років.
1915 - Випущено мільйонний автомобіль марки Model T Ford. Це стало тріумфом Генрі Форда, який завдяки застосуванню конвеєрного збирання автомобілів зумів його зробити дешевим і доступним.
Новітня історія
1941 - Чотиритисячний японський десант висадився на Філіппінах. Завдяки захопленому цього ж дня Гуаму і значним втратам американців при атаці на Перл-Харбор за три дні перед цим, Японія встановила практично повний контроль на Тихому океані.
1948 - На третій сесії Генеральної асамблеї ООН в палаці Шайо в Парижі прийнято «Загальну декларацію прав людини», основоположний документ, що закріплював у міжнародному праві поняття «права людини». Декларація мала рекомендаційний характер, містила 30 статей, зміст яких був уточнений і розвинутий через інституції міжнародних угод, реґіональних та національних конституцій та законів. Перекладена 375 мовами, Загальна декларація прав людини разом з прийнятими в 1966 році «Міжнародним пактом про економічні, соціальні та культурні права» та «Міжнародним пактом про громадянські та політичні права» іноді позначається як Міжнародний Білль про права людини. Україна ратифікувала ці пакти в 1973 році.
1953 - Тиражем 70 тисяч примірників вийшов перший номер журналу «Плейбой» з Мерилін Монро на обкладинці. Засновник журналу Г'ю Гефнер не був упевнений, що коли-небудь випустить другий номер. Але його побоювання не справдились — за тиждень розійшлося три чверті накладу. А до кінця першого десятиліття журнал продавався тиражем більш ніж мільйон екземплярів. В 2009 році звання Playmate of the Month ювілейного 55-го випуску журналу «Playboy» (55th Anniversary Playmate) здобула українська модель та нині співачка Даша Астаф'єва.
1960 - Одночасно в татарському мість Альметьєвськ і українському Броди розпочалось будівництво магістрального нафтопроводу «Дружба» — найбільшого у світі нафтопроводу. Його маршрут довжиною 5400 кілометрів пролягає через Самару, Брянськ до білоруського Мозиря, де розгалужується на північ до Польщі і на південь через Україну до Словаччини. Свою роботу МНП "Дружба" почав 6 лютого 1962 року на ділянці від Бродів через Ужгород до Чехії. Офіційна церемонія запуску всієї магістралі відбулась 15 жовтня 1964 року. З 1969 по 1974 рік проведене будівництво другої черги магістралі.
1962 - У Лондоні відбулась прем'єра фільму «Лоуренс Аравійський» з Пітером О'Тулом і Омаром Шаріфом у головних ролях. Фільм є розповіддю про події з життя офіцера британської розвідки Томаса Лоуренса, який працював у роки Першої світової Війни в Аравії в активній взаємодії з арабськими кочівниками. Він активно увійшов до арабів, перейнявся їх духом і по суті очолив партизанську війну арабів проти Османської імперії (так звану «Війну в пустелі»). Сценарій заснований на книзі Лоуренса «Сім стовпів мудрості», а також на історичних дослідженнях біографів розвідника. У фільмі немає жодної жіночої ролі, в ній вперше Пітер О'Тул зіграв головну роль, а Омар Шаріф вперше знявся за межами Єгипту. «Лоуренс Аравійський» отримав сім «Оскарів» у головних номінаціях і дав грандіозний поштовх кар'єрам обох акторів.
1976 - У Британії студія EMI випустила п'ятий диск групи «Queen» під назвою «A Day At The Races». Альбом готувався і записувався паралельно з «A Night At The Opera» і виявився на нього дуже схожим, за що був у штики зустрітий критиками. Ти м не менш у чартах Британії він піднявся до першого місця, хоча в США такого успіху досягти не вдалось. Примітний цей диск і тим, що містить улюблену пісню Фреді Меркюрі «Somebody to Love».
1981 - Американський журнал The New England Journal of Medicine опублікував замітку про нове захворювання, яке призвело до загибелі 95 чоловік, в основному серед гомосексуалістів. Пізніше недуга отримала назву «синдром набутого імунодефіциту» (СНІД).
Наш час
2001 - У Британії вібулась прем'єра фільму «Володар перснів: Братерство персня» — перший фільм трилогії «Володар Перснів» жанру фентезі, відзнятий за творами Дж.Р.Р. Толкієна «Братство персня» та «Дві вежі» режисером Пітером Джексоном. Фільм з бюджетом 94 млн. доларів у прокаті зібрав 870 млн. доларів і зайняв п'яте місце у рейтингу прокатних зборів фільмів. Стрічка отримала 4 нагороди Оскар та ще 68 нагород і була представлена у 81 номінації.
2006 - В Сантьяго на 91-у році життя від інфаркту помер Августо Піночет, колишній чилійський диктатор, президент і пожиттєвий сенатор, майже двадцять років правління якого відзначились значним зростанням чилійської економіки і тисячами загиблих політичних опонентів.

Народились 10 грудня

1815 - 27 листопада 1852, Ада Лавлейс (Аугуста Ада Байрон), англійський математик, автор програми для механічної обчислювальної машини Чарльза Бебіджа (1833), за що її вважають першим програмістом; дочка поета лорда Байрона.
1821 - 8 січня 1878, Микола Олексійович Некрасов, російський поет ("Мороз — червоний ніс", "Кому на Русі жити добре", "Російські жінки").
1830 - 15 травня 1886, Емілі Елізабет Дікінсон, американська поетеса.
1936 - 26 лютого 2015, Мирослава Василівна Зваричевська (Мороз), український педагог, дисидент.
1938 - Юрій Хатуєвич Темірканов, російський музикант, диригент Петербурзького, Лондонського і Філадельфійського симфонічних оркестрів.
1957 - Майкл Кларк Дункан, американський актор ("Зелена миля", "Дев'ять ярдів").
1965 - Таісія Миколаївна Повалій, українська співачка, народна артистка України (1997).

Померли 10 грудня

1552 - Паоло Джовіо, італійський вчений; придворний лікар римських пап, історик, географ, колекціонер. 467 років тому, в 69 років (нар. 19 квітня 1483 р.).
1897 - Альфред (Бернхард) Нобель, шведський хімік, інженер, бізнесмен, винахідник динаміту (1868), засновник престижних міжнародних премій, які вручаються щорічно за видатні досягнення в галузі фізики, хімії, медицини, справі миру, а з 1968 року — в економіці. 122 роки тому, в 64 роки (нар. 21 жовтня 1833 р.).
1999 - Джозеф Геллер, американський письменник ("Пастка-22", "Бог знає", "Щось трапилось", "Секс і самітня дівчина"). 20 років років тому, в 76 років (нар. 1 травня 1923 р.).
1999 - Франьо Туджман, перший президент Хорватії у посткомуністичний період (1991-99 рр.). 20 років років тому, в 77 років (нар. 14 травня 1922 р.).
2006 - Аугусто Піночет Угарте, чилійський генерал-диктатор (1973-1990 рр.), за час правління котрого було замордовано і вбито 3197 чоловік. 13 років тому, в 91 рік (нар. 25 листопада 1915 р.).

Головні події 10 грудня

keyboard_arrow_left9 грудня
11 грудняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward