Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1830 року

Головні події 1830 року

Політичні лідери 1830 року

Всі події 1830 року

13 січня - Венесуела набула незалежності від Великої Колумбії.

3 лютого - Лондонським протоколом, підписаним Росією, Великою Британією і Францією, Греція оголошувалась незалежною конституційною монархією. Нова держава мала площу 47.5 тисяч м2 з населенням 600 тисяч чоловік.

15 березня - У костьолі Святої Варвари міста Бердичів французький письменник Оноре де Бальзак обвінчався з польською графинею Евеліною Ганською.

17 березня - У Варшаві відбувся дебют Фредеріка Шопена.

26 березня - Американським релігійним діячем Джозефом Смітом видано «Книгу Мормона», священний текст церков, що входять в рух святих останніх днів, який, на думку віруючих, містить писання древніх пророків, які жили на Американському континенті приблизно в 2200 до н. е. по 421 роках. «Книга Мормона» містить ряд оригінальних і специфічних доктринальних міркувань на такі теми, як падіння Адама і Єви, природа спокути, есхатологія, порятунок від фізичної і духовної смерті, а також організація церкви в останні дні. Центральною подією книги є прихід Ісуса Христа на Американський континент незабаром після воскресіння. «Книга Мормона» повністю або частково перекладена на 108 мов і видана тиражем понад 130 мільйонів примірників.

6 квітня - У містечку Файєт (штат Нью-Йорк) Джозеф Сміт і п'ять його послідовників організували Церкву Христа, котра пізніше стала іменуватись Церквою Христа Останніх Днів. Ідеологія нової віри була викладена у "Книзі мормонів", написаній Смітом, і являла собою, за його твердженням, переказ давніх єгипетських манускриптів, принесених у 1823 році Сміту уві сні ангелом. Протягом наступних шести років Сміт диктував своїй дружині англійський переклад манускриптів, в яких розповідалось про життя ізраїльтян на американських теренах у античні часи. Після виходу книги в 1830 році і заснування Церкви мормонів, кількість послідовників Сміта почала різко зростати і протягом наступних десяти років громади мормонів були засновані в штатах Міссурі, Огайо та Іллінойс.

28 травня - Набув чинності «Закон про переселення індіанців», який фактично санкціонував депортацію індіанців з південно-східних штатів на необжиті території на захід від Міссісіпі. До 1837 року більше 46 тисяч корінних американців з племен черокі, чікасо, чокто, крік і семінолів були переселені на землі сучасного штату Оклахома.

26 червня - По смерті Георга IV на престол Великобританії і Гановера зійшов його 65-літній брат Вільгельм IV.

5 липня - Після 20-денної облоги французи окупували місто Алжир.

26 липня - Король Франції Карл X підписав чотири ордонанси (укази) про обмеження свободи друку, про введення цензури, про розпуск Палати депутатів, про введення нового виборчого закону і призначення виборів на вересень 1830 року, що стало приводом до Липневої революції і, як результат, падіння правлячої династії Бурбонів.

27 липня - У Франції почалась Липнева революція, в ході котрої було повалено владу короля Карла X, антиконституційні укази якого стали причиною заворушень в Парижі. 2 серпня він був змушений зректися престолу і став останнім монархом Франції з династії Бурбонів.

2 серпня - В результаті Липневої революції французький король Карл X Бурбон зрікся престолу і зажадав негайного зречення від свого старшого сина, герцога Ангулемського (який протягом 20 хвилин формально був королем Людовиком XIX). Своїм наступником Карл X назвав 10-річного онука, графа Шамбора, а регентом призначив герцога Орлеанського Луї-Філіпа. Після цього Карл відправився у вигнання до Великобританії.

25 серпня - В Брюсселі почався стихійний бунт, який переріс у Бельгійську революцію, в результаті якої Бельгія відділилася від Сполученого Королівства Нідерландів, ставши суверенною державою.

28 серпня - Почалось насильницьке переселення американських індіанців з «П'ять цивілізованих племен» — черокі, чикасо, чокто, кріки та семіноли, які на початку XIX століття вже перебрали багато звичаїв та досягнень білих поселенців та встановили досить гарні відносини з сусідами, — з їхніх рідних земель на південному сході США на індіанську територію (нині — штат Оклахома) на заході США. «Дорога сліз» обернулась трагедією — від браку води, хвороб та голоду загинуло від 4 до 15 тисяч індіанців.

15 вересня - Між британськими містами Ліверпуль і Манчестер відкрилось регулярне залізничне пасажирське і вантажне сполучення. Трасу обслуговувало вісім паровозів з двигунами конструкції Джорджа Стівенсона, в котрих використовувалась технічна новинка — котел і піч з великою нагрівною площею, що забезпечувало тривалу і неперервну роботу парової машини, швидкість до 60 км/год, і можливість відмовитись від стаціонарних машин-тягачів, котрі раніше використовувались для перетягування поїздів на підйомах. Ця подія дала поштовх для розвитку залізничних сполучень по всьому світу, незважаючи на те, що цього ж дня під час урочистого відкриття манчестерського вокзалу під колесами поїзда випадково загинув сложбовець вокзалу Вільям Хаскіссон.

4 жовтня - В результаті повстання в Брюсселі проти нідерландського короля Вільгельма I Оранського тимчасовий католицько-ліберальний уряд, сформований 24 вересня, проголосив незалежність Бельгії: Сполучене королівство Нідерланди, створене на Віденському конгресі 1815 року розпалось.

29 листопада - У Варшаві почалось національно-визвольне повстання, ініціатором якого стали польські офіцери. Підтримане варшавським студентством і ліберально настроєною шляхтою, воно за тиждень охопило всю територію Царства Польського, а також перекинулось у Литву, Білорусь і Правобережну Україну.

Народились 1830 року

24 травня - 8 жовтня 1897, Олексій Кіндратович Савравсов, російський живописець-пейзажист ("Грачі прилетіли").

10 липня - 13 листопада 1903, (Жакоб) Каміль Піссарро, французький художник-імпресіоніст.

18 серпня - 21 листопада 1916, Франц Йосиф I (Франц Йосиф Габсбург), імператор Австрії (1848-67), Австро-Угорщини (з 1867 р.), король Угорщини (з 1867 р.).

8 вересня - 25 березня 1914, Фредерік Містраль, французький поет, лауреат Нобелівської премії 1904 року (Мірейо, Золоті острови).

10 грудня - 15 травня 1886, Емілі Елізабет Дікінсон, американська поетеса.

17 грудня - 20 червня 1870, Жюль де Гонкур, французький письменник (Жерміні Ласерте, Рене Мопрен); писав у свіавсторстві зі своїм старшим братом Едмном.

Померли 1830 року

7 січня - Томас Лоуренс, англійський живописець, придворний художник короля Георга III (з 1792 р.). 189 років тому, у 61 рік (нар. 4 травня 1769 р.).

16 травня - Жан Батіст Жозеф Фур'є, французький фізик і математик. 189 років тому, у 62 роки (нар. 21 березня 1768 р.).

4 червня - Антоніо Хосе де Сукре, латиноамериканський воєнний діяч, маршал, борець за визволення Еквадору від іспанського панування, сподвижник Сімона Болівара, президент Республіки Болівія (1826-28 рр.). 189 років тому, у 35 років (нар. 3 лютого 1795 р.).

17 грудня - Сімон Болівар, національний герой шістьох латиноамериканських країн, які завдяки йому звільнились від влади Іспанії, президент Великої Колумбії (1819-30 рр.). 189 років тому, у 47 років (нар. 24 липня 1783 р.).

Битва в дюнах
Війни
Битва в дюнах

Головні події 1830 року

keyboard_arrow_left1829
1831keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward