14 січня • Народні збори Албанії призначили головою Ради міністрів Аділія Чарчані замість Мехмета Шеху, котрий, згідно офіційної версії, "покінчив життя самогубством".
26 січня • Після закінчення повноважень 81-літнього Урхо Кекконена, котрий займав президентський пост з 1956 року, новим главою Фінляндії став Мауно Койвісто.
28 січня • В Італії антитерористичний поліцейський загін звільнив американського бригадного генерала Джеймса Доз'єра, викраденого 42 дні перед тим лівацьким угруповуванням "Червоні бригади".
лютий
24 лютого • У матчі проти "Буффало Себрз" канадський хокеїст Уейн Грецкі закинув 77-у шайбу за сезон і перевершив попереднє досягнення, що належало Філу Еспозіто. Раніше цього ж сезону Грецкі перевершив рекорд "50 шайб за 50 матчів", що протримався 35 років. Всього за сезон 1981-82 років Грецкі у 80 матчах закинув 92 шайби, зробив 120 результативних паси і став першим і єдиним хокеїстом НХЛ, що здобув більше двохсот очок. Своє ж власне досягнення Грецкі покращив через чотири роки, здобувши у сезоні 1985-86 років 215 очок. До закінчення своєї професійної кар'єри Уейну Грецкі належало 49 рекордів НХЛ, що також є рекордом.
28 лютого • Музей Гетті в Малібу (Каліфорнія) став найбагатшим музеєм світу — цього дня він отримав 1,2 мільярди доларів, котрі заповів музею його засновник нафтовий магнат Жан Поль Гетті. Насправді сума пожертви у вигляді спеціального трастового фонду склала 700 мільйонів доларів, але за шість років, які пройшли після смерті Гетті у судових позовах щодо заповіту його дітей і колишніх дружин, майже подвоїлась. Згідно з волею Гетті музей може щороку використовувати на "поширення мистецьких і загальноосвітніх ідей" 4,25% прибутку, що в 2000 році склало майже 200 мільйонів доларів.
березень
29 березня • На 54-й церемонії вручення нагород Американської кіноакадемії лауреатами стали Генрі Фонда, Кетрін Хепберн (як кращі актор та актриса — фільм "Золотий став"), фільм "Язики полум'я" (три «Оскара»), режисер Уорен Бітті ("Червоні").
квітень
2 квітня • Зо півтисячі аргентинських спецпризначенців захопили столицю Фолклендів, після кількагодинного бою примусивши здатись нечисленний британський контингент міста Стенлі. Це стало початком Фолклендської війни, яку Сполучене Королівство закінчило за неповних три місяці.
25 квітня • Через три роки після набуття чинності ізраїльсько-єгипетського договору про мир і після п'ятнадцяти років окупації Ізраїль закінчив евакуацію своїх військ з Синайського півострова, що належав Єгипту і був захоплений Ізраїлем в ході війни 1967 року.
28 квітня • Для запобігання агресії з боку Аргентини Великобританія оголосила про встановлення з 30 квітня 200-мильної "зони війни" навколо Фолклендських (Мальвінських) островів.
29 квітня • Дату народження відомого танцівника і хореографа Жана-Джорджа Новера (1727-1810 рр.) ЮНЕСКО постановила відмічати як Міжнародний день танцю, мистецтва, що зближує людей.
травень
2 травня • В ході Фолклендської війни після торпедної атаки англійського підводного човна «Конкерор» затонув єдиний аргентинський крейсер «Генерал Бельграно» з 362 особами на борту. Загинуло 323 особи, майже половина загальних втрат Аргентини у Фолклендській війні. Після загибелі «Генерала Бельграно» аргентинський флот був фактично виведений з театру бойових дій із-за небезпеки наступних втрат.
24 травня • На пленумі ЦК КПРС у Москві прийнято "Продовольчу програму", яка мала ліквідувати проблему товарного дефіциту в СРСР.
28 травня • Іван Павло II став першим папою римський, що відвідав з офіційним візитом Великобританію.
30 травня • Іспанія стала 16-м членом НАТО, першою з країн, що увійшла до цієї організації з 1955 року, коли членом НАТО стала Західна Німеччина.
червень
6 червня • З метою розгрому бойових загонів Організації Визволення Палестини ізраїльські війська вторглись на територію Ливану (операція «Мир Галілеї»). Західна частина Бейруту, де містилась штаб-квартира ОВП, піддалась жорстоким бомбардуванням. У відповідь ісламськими радикалами при підтримці Ірану була створена організація "Хезболла", що почала проведення терористичних акцій проти Ізраїлю. В кінці серпня ОВП погодилась під міжнародні гарантії вивести свої бойові загони з Бейрута. 70-денне військове протистояння привело до загибелі 14 тисяч мирних ливанців і палестинців.
11 червня • На екрани США вийшов фільм Стівена Спілберга «Інопланетянин». Фільм отримав чотири премії «Оскар», дві премії «Золотий глобус», а його доходи від прокату і продажу відеокасет цієї стрічки перевищили 700 мільйонів доларів.
14 червня • Після шести тижнів військового протистояння, аргентинська армія зазнала поразки в аргентино-британському конфлікті навколо Фолклендських островів. Відкриті у 1592 році англійським мореплавцем Джоном Дейвісом, Фолкленди, що знаходяться в 500-х кілометрах від Аргентини і в 13 тисячах від Британії, почергово переходили у власність Британії, Франції та Іспанії і в 1892 році набули статусу міжнародної колоніальної власності. В 1981 році 1800 жителів Фолклендів на референдумі прийняли рішення перейти під юрисдикцію Британії, що спонукало аргентинську військову хунту розпочати військові дії, і 2 квітня 1982 року Фолкленди були окуповані аргентинськими військами, котрим не зміг протистояти невеликий британський гарнізон. У відповідь Британія спорядила до Фолклендів 30 військових кораблів і 25 квітня почались бойові дії, котрі закінчились 14 червня року поразкою Аргентини. В ході конфлікту британці втратили п'ять кораблів і 256 військових, а Аргентина — єдиний крейсер і 750 чоловік.
17 червня • Виступаючи на Генеральній асамблеї ООН, президент США Рональд Рейган вперше назвав Радянський Союз імперією зла. Ця ідіома згодом стала однозначно сприйматись в усьому світі без будь-якої додаткого географічного уточнення.
24 червня • Жан-Лу Крітьєн став першим французьким космонавтом — він полетів на орбітальну станцію "Салют-7" на радянському "Союзі-Т6". Разом з радянськими космонавтами Джанібековим та Іванченковим Жан-Лу Кретьєн пропрацював у космосі 7 діб, 21 годину та 51 хвилину. Після повернення на Землю він став п'ятим громадянином Франції після льотчиків ескадрильї "Нормандія-Неман", удостоєним звання Героя Радянського Союзу.
25 червня • На екрани США вийшов фільм Рідлі Скотта «Той, що біжить по лезу бритви» з Гаррісоном Фордом у головній ролі. Існує дві версії стрічки — базова 1982 року із хеппі-ендом, погано прийнята критиками і глядачами, і режисерська з відкритим фіналом (1992), визнана однією з найкращих науково-фантастичних стрічок в історії світового кінематогрофу.
липень
1 липня • В Радянському Союзі запущено «Космос-1383» — перший пошуково-рятувальний супутник, створений спільними зусиллями СРСР, Франції та США і призначений для прийняття сигналів про допомогу від кораблів і літків.
2 липня • У Мадриді підписано іспано-американську Угоду про дружбу, оборону і співробітництво, у відповідності з котрим на території Іспанії збереглись американські військово-повітряні та військо-морські бази.
8 липня • У селищі Ед-Дуджейль поблизу Багдаду здійснено невдалу спробу замаху на президента Іраку Саддама Хусейна. У відповідь центральна влада посадила в тюрми понад 1500 жителів Ед-Дуджейля, 15 чоловік було розстріляно негайно, а 133 — після показових судів. За цей епізод Саддам Хусейн і троє його соратників були засуджені та страчені за рішенням Верховного трибуналу Іраку в 2007 році.
9 липня • «Боїнг 727» компанії Pan Am розбився поблизу міста Кеннер, штат Луїзіана (США), внаслідок чого загинуло 146 пасажирів і 8 людей на землі.
11 липня • На стадіоні «Сантьяго Бернабеу» в Мадриді відбувся фінал 12-го Чемпіонату світу з футболу, в якому збірна Італії перемогла команду Західної Німеччини з рахунком 3-1 і втретє стала чемпіоном світу.
12 липня • Британська королева Єлизавета, прокинувшись уночі, виявила у своїй спальні невідомого чоловіка, котрий не дивлячись на велику охорону, проник в монаршу резиденцію через вікно і розпивав пляшку вина, сидячи на ліжку. На питання хто він і що тут робить, невідомий не відповів, а лише попросив у королеви сигарету.
23 липня • Міжнародний комітет із захисту китів ухвалив рішення про цілковиту заборону відловлювання китів із комерційною метою. Рішення набрало чинності 1985 року.
25 липня • Лідер Організації Визволення Палестини Ясер Арафат підписав документ про визнання резолюції Ради Безпеки ООН №242 "Про право Ізраїлю на існування як держави".
серпень
19 серпня • На кораблі «Союз Т-6» у космос на станцію «Мир» відправився екіпаж у складі Леоніда Попова, Олександра Сереброва і Світлани Савицької, другої у світі жінки-космонавта.
25 серпня • Альбом «Mirage» групи «Fleetwood Mac» став "золотим".
29 серпня • Вчені Центру дослідження важких іонів у Дармштадті (Німеччина) повідомили про відкриття 109-го елементу періодичної системи Менделеєва. Елемент VIII групи побічної підгрупи 7-го періоду був штучно синтезований і був спочатку названий унніленній (Une), а 1997 році отримав офіційну назву мейтнерій (Mt).
вересень
16 вересня • Через декілька годин після того як ізраїльські війська увійшли в Західний Бейрут, християнська міліція ливанського майора Саада Хаддада, союзника Ізраїлю, вчинили напад на табори палестинсьих біженців Шабра і Шатілла, де за два дні було вбито близько тисячі чоловік, включаючи жінок і дітей. Ізраїль спочатку заперечував сам факт геноциду, а потів зняв з себе будь-яку відповідальність за цей інцидент. 29 вересня для запобігання подальшому кровопролиттю ООН знову ввела миротворчий військовий контингент в Ливан.
жовтень
1 жовтня • в Бундестазі пройшло голосування за відставку федерального канцлера ФРН соціал-демократа Гельмута Шмідта і обрання його наступником представника ХДС/ХСС Гельмута Коля (ХДС). Очолена Колем коаліція християнських демократів з Вільною демократичною партією на позачергових виборах у березні наступного року отримала 55.8% голосів.
7 жовтня • У Нью-Йорку пройшла прем'єра мюзиклу "Коти" англійців Ендрю Уеббера і Тіма Райса, котрий до свого закриття у вересні 2000 року був зіграний на Бродвеї 7486 разів.
20 жовтня • У тисняві, яка сталася на стадіоні в Лужниках наприкінці матчу 1/16 розіграшу кубка УЕФА між футбольними клубами «Спартак» Москва і «Гаарлем» (Нідерланди) загинуло 66 чоловік, більшість з яких були підлітками. Це — найтрагічніший випадок в історії радянського спорту.
27 жовтня • Китай оголосив, що чисельність його населення перевищила 1 мільярд жителів.
листопад
2 листопада • У Салангському тунелі на півночі Афганістану сталась одна з найбільших трагедій в ході радянської окупаціїї Афганістанну — із-за аварії в колоні автомобілів, відбувся вибух бензовозу, від якого полум'я охопило кілька десятків автобусів, в яких перевозились в Кабул солдати радянської армії. Паніка, непрацююча вентиляція і тіснота тунелю привели до загибелі близько 3 тисяч чоловік
6 листопада • Американка Ширлі Аллен заарештована поліцією за звинуваченям в отруєнні етиленгликолем (антифризом) свого шостого чололвіка, Ллойда Аллена. Головним свідком обвинувачення виступила дочка Ширлі, котра сама ж і повідомила про підозрілу смерть свого вітчима у поліцію. Джон Грегг, один з п'яти попередніх чоловіків Ширлі, також загинув при дивних обставинах в 1977 році, ще один, відчувши, що його ранкова кава уже котрий день має дивний присмак, заявив про підозру на отруєння у поліцію, але, не добившись нічого, розвівся з Ширлі; решта троє також з неюрозлучились. У 1983 році Ширлі Аллен була засуджена на довічне ув'язнення.
10 листопада • В Москві на 76-у році життя помер Генеральний секретар ЦК Компартії Радянського Союзу Леонід Ілліч Брежнєв, 18 років правління якого характеризувались відносною стабільністю економіки в 1960-70-і роки, суперечливою і часто агресивною зовнішньою політикою, жорстким переслідуванням інакомисленя і стагнацією та розвалом радянської господарської системи у 1980-х роках.
12 листопада • По смерті Леоніда Брежнєва новим Генеральним секретарем ЦК Компартії СРСР обрано Юрія Андропова, колишнього комсомольського активіста, посла СРСР в Угорщині, що брав активну участь у жорстокому придушенні повстання 1956 року, багаторічного керівника КДБ СРСР, одного з ініціаторів радянського вторгнення в Чехословаччину в 1968 році, жорсткого переслідувача інакомислення. Пробувши при владі 15 місяців, Андропов активізував боротьбу з корупцією, різко погіршив стосунки із США, фактично припинивши переговори щодо скорочення ядерного озброєння середнього радіусу дії (СТАРТ), й так і не зумів знайти шляхи для виведення країни з економічної кризи.
14 листопада • Після 11 місяців перебування в таборі для інтернованих осіб звільнено Леха Валенсу, лідера оголошеного комуністичним урядом Польщі поза законом профспілкового руху "Солідарність" майбутнього президента країни.
15 листопада • У Москві з військовими почестями за участю 32 глав держав, 15 глав урядів, 14 міністрів закордонних справ і чотирьох князів відбулись похорони Леоніда Ілліча Брежнєва, який помер п'ять дні перед тим, — труна на артилерійському лафеті у супроводі почесного військового ескорту, генералів і адміралів, що несли численні нагороди, прибула на Червону площу в Москві, де після траурних промов з трибуни Мавзолею і прощання найближчих родичів тіло Леоніда Брежнєва було опущене в могилу біля Кремлівської стіни під гарматні залпи в 37 містах країни.
27 листопада • Пісня Лайонела Річі « «Truly» » зайняла верхню сходинку хіт-параду в США і перебувала в лідерах протягом наступних двох тижнів. Це був перший сольний хіт співака після його виходу з групи Commodore і другий — після "Endless Love", виконаної дуетом з Даєною Росс.
30 листопада • Компанія «Epic Records» одночасно в усьому світі випустила п'ятий студійний альбом Майкла Джексона «Thriller», який приніс йому рекордну кількість музичних нагород, світову славу і до сьогодні є найпродаванішим у світі.
грудень
2 грудня • Хірурги з медичного центру університету штату Юта вперше у світі провели імплантацію штучного серця дантисту-пенсіонеру Барні Кларку. Із пристроєм, зконструйованим доктором Робертом Джарвіком, пацієнт прожив 112 днів.
17 грудня • На екрани США вийшов фільм Сідні Поллака "Тутсі" за участю Джессіки Ланж і Дастіна Хоффмана у головних ролях.
Народились 1982 року
1 січня • Давид Налбандян, аргентинський тенісист, фіналіст Вімблдонського турніру (2002).
3 лютого • Віра Брежнєва (Віра Вікторівна Галушка), українська співачка, актриса.
12 лютого • Джуліус Агахова, нігерійський футболіст ("Шахтар" Донецьк).
25 лютого • Ольга Фреймут (Ольга Михайлівна Коник), українська телеведуча, журналістка.
28 лютого • Наталія Михайлівна Водянова, російська топ-модель.
березень
3 березня • Джессіка Біл, американська актриса ("Ілюзіоніст", "Сьоме небо").
11 березня • Тора Берч, американська актриса ("Краса по-американськи", "Світ привидів").
квітень
22 квітня • Кака (Рікардо Ізексон дос Сантос Лейте), бразильський футболіст; володар «Золотого м'яча» (2007).
30 квітня • Кірстен Данст, американська актриса («Інтерв'ю з вампіром», «Джуманджі», «Маленькі жінки», «Шахрайство», «Людина-павук»).
травень
20 травня • Петр Чех, чеський футболіст, воротар лондонського «Челсі» та національної збірної Чехії.
червень
10 червня • Лілі (Ліліан Рудабет Глорія Елсвета) Собескі, американська актриса ("Чарлі Грейс", "Глибокий удар", "Широко закриті очі").
21 червня • Вільям Артур Філіп Луї Віндзор, принц Вельський, син принцеси Діани і принца Чарльза.
липень
2 липня • Йолка (Єлизавета Вальдемарівна Іванців), українська співачка («Мальчик-красавчик», «Прованс»).
10 липня • Владислав Миколайович Яма, український танцюрист.
серпень
7 серпня • Яна Олександрівна Клочкова, українська плавчиня, чотириразова Олімпійська чемпіонка (2000, 2004), десятиразова чемпіонка світу, 19-разова чемпіонка Європи.
вересень
27 вересня • Ліл Вейн (Дуейн Майкл Картер), американський реп-співак («Lights Out», «Rebirth»).
жовтень
13 жовтня • Ян Торп, автралійський плавець, п'ятиразовий Олімпійський чемпіон (2000), восьмиразовий чемпіон світу.
листопад
3 листопада • Євген Вікторович Плющенко, російський фігурист, олімпійський чемпіон (2006), триразовий чемпіон світу, семиразовий чемпіон Європи.
12 листопада • Енн Хетевей, американська актриса (Диявол носить Прада, Один день, Джейн Остін).
17 листопада • Софія Юріївна Андрухович, українська письменниця («Сьомга», «Фелікс Австрія», «Амадока»), перекладачка.
грудень
3 грудня • Майкл Ессьєн, ганський футболіст («Челсі»).
4 грудня • Нік(олас Джеймс) Вуйчич, австралійський християнський проповідник, євангеліст і мотиваційний тренер.
8 грудня • Нікі Мінаж (Оніка Таня Мараж), американська співачка («Pink Friday»).
16 грудня • Анна Володимирівна Сєдокова, українська попспівачка.
Померли 1982 року
17 січня • Варлам Тихонович Шаламов, російський письменник, багаторічний в'язень радянських концтаборів ("Колимські оповідання"). 42 роки тому у 75 років (нар. 18 червня1907 р.).
25 січня • Михайло Андрійович Суслов, радянський партійний та державний діяч; член Політбюро ЦК КПРС, Президії ЦК КПРС (1952-53 рр.), (1955-82 рр.), секретар по ідеології ЦК КПРС (1947-82 рр.), друга людина в державно-партійній ієрархії СРСР в епоху Л. І. Брежнєва. 42 роки тому у 80 років (нар. 21 листопада1902 р.).
30 січня • Віктор Михайлович Глушков, український вчений у галузі кібернетики, математики і обчислювальної техніки, директор Інституту кібернетики АН України, академік. 42 роки тому у 59 років (нар. 24 серпня1923 р.).
17 лютого • Телоніус (Сфір) Монк, американський композитор, джазовий музикант (Round Midnight, Misterioso, Straight No Chaser, Blue Monk, Epistrophy). 42 роки тому у 65 років (нар. 10 жовтня1917 р.).
9 березня • Леонід Осипович Утьосов (Лазар Йосифович Вайсбейн), російський естрадний співак, джазмен, актор ("Веселі хлопці"). 42 роки тому у 87 років (нар. 21 березня1895 р.).
29 травня • Ромі Шнайдер (Розмарі Магдалена Альбах-Ретті), французька актриса австрійського походження (Свідок убивства, Головне — кохати, Поїзд, Кривавий слід). 42 роки тому у 44 роки (нар. 23 вересня1938 р.).
10 червня • Райнер Вернер Фассбіндер, німецький театральний та кінорежисер ("Заміжжя Марії Браун", "Сум Вероніки Фосс", "Александрпляц", "Остерігайся святої хвойди"), сценарист, актор, оператор. 42 роки тому у 37 років (нар. 31 травня1945 р.).
11 червня • Анатолій Олексійович Солоніцин, російський актор (Андрій Рубльов, Перевірка на дорогах, Соляріс, Сталкер). 42 роки тому у 48 років (нар. 30 серпня1934 р.).
18 червня • Джон Чивер, американський письменник ("Буллет-Парк"). 42 роки тому у 70 років (нар. 27 травня1912 р.).
18 червня • Курт Юргенс (Курд Йоргенс), німецький кіноактор (Шпигун, котрий мене любив, І створив бог жінку, Найдовший день). 42 роки тому у 67 років (нар. 13 грудня1915 р.).
16 липня • Патрік Деваер (Жан-Марі Патрік Бордо), французький кіноактор ("Мільйон мільярдів доларів", "Жар бажання", "Ключі в дверях", "Без проблем!", "Французький поліцейський"). 42 роки тому у 35 років (нар. 26 січня1947 р.).
29 липня • Володимир Кузьмич Зворикін, американський вчений-винахідник російського походження, "батько" телебачення (патенти на іконоскоп, кінескоп, система передачі кольорового зображення). 42 роки тому у 93 роки (нар. 30 липня1889 р.).
12 серпня • Генрі (Джеймс) Фонда, американський кіноактор, лауреат премії «Оскар» ("На золотому ставку" [1981]; "Містер Робертс", "Молодий Лінкольн"); батько Джейн і Пітера Фонда. 42 роки тому у 77 років (нар. 16 травня1905 р.).
21 серпня • Собуза II (Нкхотфотджені), король Свазіленду (1899-1892 рр.); найдовше правлячий монарх світу — 82 роки 254 дні. 42 роки тому у 83 роки (нар. 22 липня1899 р.).
26 серпня • Анна Герман, польська естрадна співачка. 42 роки тому у 46 років (нар. 14 лютого1936 р.).
29 серпня • Інгрід Бергман, шведська кіноаткриса, триразовий лауреат «Оскара» (Світло газової лампи [1944], Анастасія [1966], Убивство в Східному експресі [1974]; Касабланка). 42 роки тому у 67 років (нар. 29 серпня1915 р.).
14 вересня • Джон Гарднер, американський письменник (Нікелева гора, Осіннє світло). 42 роки тому у 49 років (нар. 21 липня1933 р.).
14 вересня • Грейс (Патрісія) Келлі, американська кіноактриса, лауреат «Оскара» (Високий місяць [1952], Провінційна дівчина [1954]; Вище суспільство, Наберіть "М" для вбивства, Заднє вікно, Піймати злодія), принцеса Монако. 42 роки тому у 53 роки (нар. 12 листопада1929 р.).
30 жовтня • Ірина Вільде (Дарина Дмитрівна Макогон), українська письменниця («Метелики на шпильках», «Яблуні зацвіли вдруге», «Сестри Річинські»). 42 роки тому у 75 років (нар. 5 травня1907 р.).
4 листопада • Жак Таті (Татіщев), французький кінорежисер, лауреат «Оскара» (Мій дядько [1958]; Парад). 42 роки тому у 74 роки (нар. 9 жовтня1908 р.).
10 листопада • Леонід Ілліч Брежнєв, радянський державний і партійний діяч, Перший секретар ЦК КПРС (1964 — 1966), Генеральний секретар ЦК КПРС (1966 — 1982). 42 роки тому у 75 років (нар. 1 січня1907 р.).
20 грудня • Артур Рубінштейн, американський піаніст польського походження. 42 роки тому у 95 років (нар. 28 січня1887 р.).
24 грудня • Луї Арагон, французький поет (Ніж у серце, Поети), письменник (Падіння і велич французів, Комуністи), учасник Руху опору в роки Другої Світової війни. 42 роки тому у 85 років (нар. 3 жовтня1897 р.).