Цей день 20 серпня
233-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 133 дні. Іменинники — Митрофан. В Угорщині святкують День засновника Угорської держави Святого Іштвана, в Сенегалі — День незалежності, в Марокко — День революції, в Естонії — День відновлення незалежності, а на Тайвані відзначають День кохання.

Головні події 20 серпня

Всі події 20 серпня

636 • Між Візантією і Арабським халіфатом відбулась битва біля ріки Ярмук (нині — Сирія), в якій араби здобули перемогу і захопили майже всю Палестину. Це була перша хвиля мусульманських завоювань, яка сприяла поширенню ісламу за межі Аравійського півострова.

917 • Між військами Візантійської імперії і Першого Болгарського царств відбулась одна з найбільших битв європейського Середньовіччя — на полі бою між річкою Ахелоем і містом Анхіало (нині — Поморіє, Болгарія) зійшлося по 60 тисяч воїнів з кожного боку; болгари отримали перемогу і практично повністю знищили візантійські війська.

1348 • Епідемія чуми, відома як «Чорна смерть», досягла Парижу.

1619 • Голландський корабель доставив до Америки 20 перших африканських негрів, проданих у рабство жителям колонії Джеймстаун.

Нова історія
1667 • Вийшла друком епічна поема у білих віршах «Втрачений рай» англійського поета Джона Мільтона. Нині вважається одним із найвидатніших літературних творів, написаних англійською мовою.

1794 • Відбувся останній і вирішальний бій Північно-західної індіанської війни, в ході якої Західна конфедерація індіанських племен і США боролися за контроль над Північно-Західною територією (регіон, обмежений з півдня рікою Огайо, із заходу річкою Місссіппі і з північного сходу Великими озерами). Здобувши у "Битві біля повалених дерев" перемогу, американці закріпили за собою велику частину території нинішнього штату Огайо.

1897 • Індійський лікар шотландського походження Рональд Росс експериментально довів, що малярія передається шляхом комариних укусів. У 1902 Россу була присуджена Нобелівська премія з фізіології і медицини «за роботу з малярії, в якій він показав, як збудник потрапляє в організм, і тим самим заклав основу для подальших успішних досліджень у цій області і розробки методів боротьби з малярією».

1914 • З переходу російською армією ріки Збруч почалась Галицька битва, одна з найбільших в ході Першої світової війни, в результаті якої до середини вересня війська генерала Миколи Іванова зайняли Східну Галичину і Північну Буковину.

1916 • Німецька субмарина «U-35» завершила своє рекордне 25-денне плавання по Середземному морю, в ході якого було потоплено 54 кораблі супротивника.

1925 • Постановою Ради Народних Комісарів УСРР на Чернечій горі в Каневі засновано Канівський музей-заповідник «Могила Т. Г. Шевченка». Тепер — Шевченківський національний заповідник.

Новітня історія
1939 • На річці Халгін-Гол радянсько-монгольські війська під командуванням Георгія Жукова почали наступальну операцію з оточення і знищення японського угрупування військ, яка успішно закінчилась 31 серпня. Поразка на фронті та зміна геополітичних розкладів на світовій арені змусили японський уряд звернутися до СРСР з пропозицією припинити військові дії і відповідна угода була підписана 15 вересня 1939 року.

1940 • У передмісті Мехіко льодорубом смертельно поранено російського емігранта-революціонера Лева Троцького, котрий помер наступного дня. Убивцею був іспанський революціонер Рамон Меркадер, агент НКВД, що виконував особисте замовлення Йосифа Сталіна. Помер Троцький наступного дня, а Меркадер був засуджений до 20 років ув'язнення — його особу остаточно вдалось ідентифікувати лише в 1946 році, після передачі поліцейського архіву з Іспанії.

1941 • Рейхсканцлер нацистської Німеччини Адольф Гітлер видав декрет про створення рейхскомісаріату «Україна» з центром у Рівному, очолити який призначено гауляйтера Східної Прусії Еріха Коха. До складу РКУ згодом увійшли території Рівненської, Луцької, Кам'янець-Подільської, Вінницької, Житомирської, Київської, Полтавської, Миколаївської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Запорізької областей УРСР та південні райони Пінської, Брестської та Поліської областей БРСР

1944 • Почалась Друга Яссько-Кишинівська операція, яка закінчилась 29 серпня звільненням Молдови, Ізмаїльської області та виведенням Румунії з війни. В ході операції радянські війська втратили 12,5 тисяч чоловік, а німецькі і румунські війська — 18 дивізій; 208 600 німецьких і румунських солдатів і офіцерів попали в полон.

1945 • Після атомного бомбардування американцями Хіросіми і Нагасакі в Радянському Союзі створено Спецкомітет уряду під керіництвом Лаврентія Берії, метою котрого стало прискорення розробки власної ядерної зброї.

1953 • Початок революції в Марокко — профранцузька влада протекторату, спираючись на реакційних феодалів, скинула і вислала з країни султана Сіді Мухаммеда бен Юсуфа, замінивши його своїм ставлеником Бен Арафа. У відповідь в країні розгорнувся збройний антифранцузький і антиіспанський опір французьким колонізаторам, який закінчився в 1956 році проголошенням незалежності.

1960 • Сенегал вийшов зі складу Федерації Малі і проголосив незалежність.

1969 • «Бітлз» в останній раз у повному складі зустрілись у студії грамзапису — записавши пісню «I Want You (She's So Heavy)», вони завершили роботу над альбомом «Abbey Road».

1974 • Американський бейсболіст Лінн Райан ("Каліфорнійські ангели") встановив рекорд швидкості подачі м'яча — 162,4 кілометри на годину, не побитий і сьогодні.

1975 • Американська непілотована міжпланетна станція «Вікінг-1» стартувала з космодрому на мисі Канаверал (штат Флорида) у напрямку до Марса. 19 червня наступного року вона увійшла у навколомарсову орбіту, а 20 липня 1976 року «Viking-1» приземлилась на поверхню планети і стала першим космічним апаратом, що досягнув поверхні Марса.

1977 • В рамках програми дослідження далеких планет Сонячної системи запущено апарат «Вояджер-2». На сьогодні це перший і поки єдиний апарат, який досягнув Урана і Нептуна. Станом на 5 червня 2014 року «Вояджер-2» знаходився на відстані 15,709 млрд км від Сонця (відстань, яку промінь світла долає за 14 годин і 27,8 хвилин).

1988 • На виконання резолюціїї ООН представники Групи військових спостерігачів Організації Об'єднаних Націй взяли під контроль кордон між Іраком та Іраном, що поклало край майже восьмилітній війні між ними. Конфлікт, що виник після зміни влади в обох країнах за домінування в Перській затоці, привів до загибелі близько півмільйона військових і такої ж кількості мирних жителів обох країн.

Наш час
1991 • Для протидії державному перевороту в СРСР більше 100 тисяч чоловік вийшли на акції протесту біля Білого дому в Москві. Велелюдні мітинги протесту проти політики т. зв. Державного комітету з надзвичайного стану (ГКЧП) відбулись також в Ленінграді на Двірцевій, у Києві, Львові. Президія Верховної Ради УРСР ввечері ухвалила заяву, в якій зазначалося, що постанови ГКЧП не мають юридичної сили на території України, поки відповідні питання не вирішить Верховна Ради України.

1991 • Естонія проголосила про відновлення своєї незалежності і вихід зі складу СРСР.

1993 • У Києві почався I Всесвітній з'їзд українських вчителів.

1998 • Через 13 днів після вибухів у Дар-ел-Салемі (Танзанія) і Найробі (Кенія), де були підірвані американські посольства, що привело до загибелі 224 і пораненню більше 4800 осіб, США нанесли ракетний удар по базах арабського терориста Усами бен Ладена в Афганістані і Судані. 70 ракет були випущені по трьох тренувальних таборах в Афганістані, але серед 24-х загиблих бен Ладена не виявилось. Тринадцять ракет, пущених по фармацевтичному заводу в Хартумі, де, як вважалось, виготовлялись компоненти хімічної і бакторологічної зброї, привели до смерті лише нічного охоронця.

2001 • 27-річний український емігрант Микола Солтис у США убив свою вагітну дружину, ще чотирьох родичів і сховався з 3-річним сином, якого наступного дня також знайшли мертвим. Самого злочинця затримали 30 серпня в будинку його матері. У лютому наступного року Микола Солтис покінчив життя самогубством, перебуваючи у в'язниці міста Сакраменто.

2021 • В Україну з офіційним візитом прибув Вселенський патріарх Варфоломій. Окрім іншого, чолювана ним делегація візьме участь в урочистостях до 30-ї річниці відновлення незалежності України.

Народились 20 серпня

1561 — †12 серпня 1633 • Якопо Пері, італійський композитор, автор перших опер.

1776 — †24 жовтня 1842 • Бернардо О'Хіґґінс, керівник визвольногої війни Чилі проти Іспанії, президент-диктатор Чилі (1818-1823 рр.); національний герой Чилі.

1779 — †7 серпня 1848 • Йєнс Якоб Берцеліус, шведський геолог і хімік; відкрив церій, селен, торій, вперше отримав у вільному стані кремній, титан, тантал, цирконій; визначив атомну вагу 46 відомих на той час хімічних елементів і ввів для них буквенні позначення. 245 років з дня народження.

1827 — †7 травня 1912Шарль де Костер, бельгійський письменник (Легенди про Тіля Уленшпігеля і Ламе Гудзаке).

1847 — †19 травня 1912Болеслав Прус (Александр Ґловацький), польський письменник («Лялька», «Фараон», «Форпост»).

1901 — †14 червня 1968 • Сальваторе Квазімодо, італійський поет, лауреат Нобелівської прмії (Життя не сон, Земля незрівнянна).

1913 — †17 квітня 1994 • Роджер Уолкотт Сперрі, американський нейробіолог, лауреат Нобелівської премії (1981); встановив функціональні відмінності лівої і правої півкуль мозку.

1931Дон(альд) Кінг, американський промоутер боксу.

1932 — †6 липня 2009Василь Павлович Аксьонов, російський письменник (Острів Крим, Опік).

1937 • Андрій (Андрон) Сергійович Михалков-Кончаловський, російський кінорежисер (Перший учитель, Сибіріада, Танго і Кеш, Одісея (ТВ-версія)); брат режисера Микити Михалкова, син поета Сергія Михалкова.

1941 — †11 березня 2006Слободан Мілошевич, президент Югославії (1997-2000 рр.), Сербії (1986-2000 рр.).

1944 — †21 травня 1991 • Раджив Ганді, прем'єр-міністр Індії (1984-99 рр.); син Індіри Ганді. 80 років з дня народження.

1948Роберт Плант, англійський рок-музикант, вокаліст Honeydrippers (Big Log, Sea of Love, Rockin’ at Midnight) і Led Zeppelin (Stairway to Heaven, Whole Lotta Love, Immigrant Song, D’yer Mak’er, Fool in the Rain); соло — Little Sister.

Померли 20 серпня

1153 • Бернард Клервоський, французький монах, засновник реформованого Ордену цистерціанців; вважався «голосом сумління» та домінуючою фігурою у західному християнстві свого часу. Пом. 871 рік тому у 63 роки (нар. 1090 р.).

1572 • Мігель Лопес де Легаспі, іспанський конкістадор; засновник міст Себу (1567) та Маніла (1571) на Філіппінах. Пом. 452 роки тому у 70 років (нар. 1502 р.).

1651 • Ярема-Михайло Вишневецький, державний і військовий діяч Речі Посполитої, воєвода руський (1646-51 рр.), керівник польсько-литовських військ під час повстання Богдана Хмельницького (1648-51 рр.). Пом. 373 роки тому у 39 років (нар. 17 серпня 1612 р.).

1785 • Жан-Батіст Пігаль, французький скульптор. Пом. 239 років тому у 71 рік (нар. 26 січня 1714 р.).

1823Фрідріх Арнольд Брокгауз, німецький видавець, засновник однойменного видавництва (Амстердам, 1805), що протягом наступних двох століть друкувало одну з найпопулярніщих у світі енциклопедій. Пом. 201 рік тому у 51 рік (нар. 4 травня 1772 р.).

1823 • Пій VII, папа римський (1800-23 рр.); відлучив Наполеона Бонапарта від церкви і був ним заарештований. Пом. 201 рік тому у 81 рік (нар. 14 серпня 1742 р.).

1843Григорій Федорович Квітка-Основ'яненко, український письменник (Дворянські вибори, Конотопська відьма, Мертвецький Великдень, Сватання на Гончарівці, Шельменко-Денщик, Пан Халявський). Пом. 181 рік тому у 65 років (нар. 29 листопада 1778 р.).

1854 • Фрідріх Вільгельм Шеллінг, німецький філософ-ідеаліст («Про світову душу» [1798], «Система трансцендентального ідеалізму», 1800). Пом. 170 років років тому у 77 років (нар. 27 січня 1777 р.).

1912Вільям Бут, британський методистський проповідник, засновник Армії спасіння і її перший генерал (1865-1912 рр.). Пом. 112 років тому у 83 роки (нар. 10 квітня 1829 р.).

1917 • (Йоганн Фрідріх Вільгельм) Адольф фон Байєр, німецький хімік, лауреат Нобелівської премії (1905) "за заслуги у розвитку органічної хімії, хімічної промисловості завдяки роботам з органічних барвників і гідроароматичних з'єднань". Пом. 107 років тому у 82 роки (нар. 31 жовтня 1835 р.).

1944 • Юрій Іванович Липа, український громадський діяч, письменник, поет, публіцист; один з ідеологів українського націоналізму. Пом. 80 років років тому у 44 роки (нар. 5 травня 1900 р.).

1961 • Персі Вільямс Бріджмен, американський фізик, філософ ("операціоналізм"); лауреат Нобелівської премії з фізики (1961). Пом. 63 роки тому у 79 років (нар. 21 квітня 1882 р.).

2006 • Ігор Емілієвич Кіо, російський ілюзіоніст. Пом. 18 років тому у 62 роки (нар. 13 березня 1944 р.).

2009 • Семен Фарада, російський кіноактор (Формула кохання, Гараж, Той самий Мюнхгаузен, Убити дракона). Пом. 15 років років тому у 76 років (нар. 31 грудня 1933 р.).

2015 • Лев Костянтинович Дуров, російський кіноактор (Я крокую по Москві, Старики-розбійники, Сімнадцять миттєвостей війни, Сирота казанська, Бандитський Петербург). Пом. 9 років тому у 84 роки (нар. 23 грудня 1931 р.).


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження

Головні події 20 серпня

Битва біля ріки Ярмук

636

Державний заповідник на могилі Тараса Шевченка

1925

Битва на ріці Халкін-Гол

1939

Убивство Лева Троцького

1940

Закінчення Ірано-іракської війни

1988