Цей день 24 жовтня
298-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 68 днів. Іменинники — Зінаїда, Філіп (Пилип). Міжнародний день ООН, Всесвітній день боротьби з поліомієлітом, Всесвітній день інформації про розвиток, в Замбії відзначають День незалежності.

Головні події 24 жовтня

Всі події 24 жовтня

996 • По смерті Гуго Капета його єдиний син 15-річний Роберт став одноосібним королем Держави франків. Він зарекомендував себе як опікун церкви, за що увійшов в історію як Побожний чи Благочестивий, і милосердний правитель, але практично весь час свого правління провів у війнах з васалами і протистоянні з синами, підбурюваними проти нього його владною дружиною.

1273 • На німецький престол короновано Рудольфа Габсбурга, що стало початком звеличення династії, яка відіграла важливу роль у історії Європи в наступні 650 років.

Нова історія
1648 • Закінчилась Тридцятилітня війна: в місті Оснабрюк Священна Римська імперія, Франція та Швеція підписали угоду, яка разом з Мюнстерським договором, укладеним в травні, увійшла в історію як Вестфальський мирний договір, що заклав основу нового порядку в Європі на основі державного суверенітету. Він визначив панівне положення Франції у Центральній Європі, Швеції — у Північній, а владу Габсбургів обмежив лише їхніми спадкоємними землями, що привело до фактичного розпаду Священної Римської імперії і утворення конгломерата самостійних невеликих держав.

1795 • У Петербурзі Австрією, Прусією і Росією підписано конвенцію про третій розділ Польського королівства, в котрому зазнало поразки національно-визвольне повстання під керівництвом Тадеуша Костюшко. В результаті розділення до Росії відійшли Литва, Курляндія, Західна Білорусь, Західна Україна (Вільно, Гродно, Брест, Луцьк, Кам'янець-Подільський), до Прусії — Познань, Торунь і Гданськ, а до Австрії — Люблінська і Хелмська землі. Польща, як держава, перестала існувати.

1797 • У столиці Перу стався землетрус, котрий практично повністю зруйнував Ліму і забрав кілька тисяч людських життів.

1885 • У Відні відбулась прем'єра оперети "Циганський барон" Йоганна Штраусса.

1901 • 43-річна вдова Анна Едсон Тейлор стала першою жінкою, що успішно спустилась бочкою по Ніагарському водоспаду. У свій день народження вона залізла у півтораметрову дерев'яну бочку, котру було зіштовхнуто з канадського боку 60-метрового водоспаду, а потім виловлено нижче по течії ріки. Тейлор сподівалась, що це унікальне досягненя дасть їй можливість заробити грошенят, подорожуючи різними містами, демонструючи знамениту бочку і розповідаючи про подробиці підготовки і виконання стрибка, щоб викупити закладене техаське ранчо. Але, незважаючи міжнародний резонанс досягнення Тейлор, вона прожила ретшу двадцять років свого життя у крайній скруті.

1911 • З мису Еванс до Південного полюсу відправився авангардний загін антарктичної експедиції «Терра Нова» англійця Роберта Фолкона Скотта, котрий мав закласти перший проміжний табір. Це була шоста спроба Скотта досягнути найпівденнішої точки Землі. 31 жовтня на маршрут вийшла основна група. Учасники експедиції користувались нетрадиційним засобом пересування — моторними санями, а собаки були взяті на випадок відмови саней. Дуже швидко сани зламались, а собак на всю експедицію не вистачило. Учасники експедиції були змушені залишити частину вантажу і самі впрягтись в сани.

1917 • Німецька та австро-угорська армії отримали перемогу над італійськими військами у шостому, починаючи з 1915 року, бою на річці Ізонцо біля містечка Капорето і вийшли на ріку П'ява, загрожуючи Венеції. Всього в районі Капорето відбулось 11 боїв, котрі почергово приносили тимчасову позиційну перемогу супротивникам.

1929 • На американських біржах відбулось обвальне падіння цін акцій, яке набуло катастрофічних масштабів. «Чорний четвер» став початком краху американської економіки став початком Великої депресії.

1931 • За ухиляння від сплати податків американський гангстер Аль Капоне постав перед федеральним судом. Не маючи можливості довести жодного із кількох десятків (включаючи декілька вбивств, вчинених при свідках) інкримінованих босу чикагської мафії кримінальних злочинів, уряд знайшов єдиний спосіб увя'знити його — Капоне протягом останніх десяти років не заплатив ні цента податків, маючи нерухомості, включаючи власний острів поблизу Флориди, на суму понад 50 мільйонів доларів. За порушення податкового законодавства Капоне отримав 11 років, 9 з яких він провів у тюрмах Лівінворт і Алькатрас. Вийшовши на волю в 1939 році, Капоне був уже тяжко хворим на сифіліс у запущеній стадії і провів решту життя у своєму маєтку, не займаючись активою кримінальною діяльністю. Він помер у 1947 році.

1934 • Розчарувавшись у політиці Індійського національного конгресу, котрий викристав кампанію громадянської непокори у власних вузькопартійних цілях, Махатма Ганді заявив, що залишає ряди партії і починає співробітництво з Всеіндійською асоціацією сільськогосподарських робітників.

Новітня історія
1939 • В місті Уілмінгтон, штат Делавер, де розміщувалась штаб-квартира компанії Дюпон, винахідниці синтетичного матеріалу нейлон, вперше у світі у продаж надійшли нейлонові панчохи.

1945 • Менш, ніж через два місяці після завершеня Другої Світової війни, набув чинності Статут Організації Об'єднаних Націй, підписаний у червні 1945 року і ратифікований п'ятьма постійними членами ООН та 29-а країнами — учасницями установчої конференції у Сан-Франциско.

1945 • В Осло розстріляний як військовий злочинець 58-річний Відкун Абрахам Квіслінг, норвезький воєнний і політичний діяч, міністр оборони в 1931-32 роках, засновник профашистської партії Національне Об'єднання, прем'єр-міністр країни в роки окупації Норвегії (1942-45 рр.) німецькими військами.

1960 • На космодромі в Байконурі під час запуску радянської ракети Р-16 на Марс загинув Головний маршал артилерії СРСР Митрофан Недєлін і від 90 до 165 осіб з числа конструкторів, офіцерів і обслуговуючого персоналу. Це найбільша катастрофа у історії космонавтики.

1964 • Південа Родезія, колишня британська колонія в Африці, проголосила незалежність і стала іменуватись Республіка Замбія.

1970 • За підсумками проведених 5 вересня виборів конгрес (парламент) Чилі затвердив переконаного марксиста Сальвадора Альєнде на посту президента країни. Наступні три роки уряд США докладав чимало зусиль, щоб дестабілізувати обстановку в країні і позбавити влади соціаліста Альєнде.

1975 • У Англії та США одночасно вийшла платівка Джона Леннона "Shaved Fish", в котрій були зібрані кращі хіти екс-бітла за час його сольної кар'єри.

Наш час
1991 • Верховна Рада проголосила без'ядерний статус України.

1992 • Пісня «End of the Road» групи Boyz II Men завершила 11-тижневе перебування на першій позиції хіт-параду журналу Billboard, побивши попередній рекорд Елвіса Преслі з піснею "Don't Be Cruel/Hound Dog" (1956) на два тижні. В 1995 році Boyz II Men встановлять ще один рекорд — їх сингл «I'll Make Love to You» протримається в лідерах 14 тижнів.

1999 • У місті Рогатин Івано-Франківської області відкрито пам'ятник землячці Роксолані, коханій дружині турецького султана Сулеймана I Пишного.

2007 • В рамках китайської програми дослідження Місяця з космодрому Сичан (провінція Сичуань) запущено космічний апарат «Чан'е-1», який увійшов на задану орбіту 5 листопада. Завдяки зібраним даним була створено першу тримірну карту поверхні Місяця. «Чан'е-1» був знищений шляхом жорсткого удару об поверхню супутника Землі 1 березня 2009 року.

2020 • Православна церква Кіпру четвертою з помісних церков визнала автокефалію Православної церкви України.

Народились 24 жовтня

51 — †18 вересня 96 • Цезар Доміціан Август (Тит Флавій Доміціан), 11-й римький імператор (81-96 рр.), завойовник Німеччини, Британії, Дакії і Маркоманії; син імператора Веспасіана-старшого.

1503 — †1 травня 1539 • Ізабелла Португальська, імператриця Священної Римської імперії (1525-39 рр.), королева Німеччини, Іспанії, Неаполя і Сицилії.

1632 — †26 серпня 1723Антоні ван Левенгук, голландський натураліст, основоположник мікроскопічного методу дослідження організмів, першим спостерігав і описав бактерії, сперматозоїди, еритроцити, інфузорії, м'язові волокна.

1775 — †7 листопада 1862Бахадур Шах II (Бахадур Шах Зафар), останній імператор Імперії Великих Моголів (1837-57 рр.).

1804 — †23 червня 1891 • Вільгельм Едуард Вебер, німецький фізик; разом з Карлом Гауссом є творцем першого електромагнітного телеграфу. 220 років з дня народження.

1862 — †23 січня 1956 • Даніель Сваровський, австрійський підприємець, засновник компанії Swarovski.

1882 — †30 жовтня 1953Імре Кальман, угорський композитор, автор оперет (Сільва, Принцеса цирку, Фіалка Монмартру).

1891 — †26 травня 1961Рафаель Трухільо (Рафаель Леонідас Трухільо Моліна), генерал, президент-диктатор Домініканської Республіки (1930-61 рр.).

1911 — †17 грудня 1987 • Аркадій Ісакович Райкін, радянський комедійний естрадний актор.

1927 — †18 грудня 2001 • Жильбер Беко, французький співак і композитор.

1936 • Білл Ваймен (Вільям Джордж Перкс), британський рок-музикант, бас-гітарист (The Rolling Stones: Satisfaction, Get Off of My Cloud, Paint It, Black, Ruby Tuesday, Honky Tonk Women, Brown Sugar, Angie; соло: Stone Alone), композитор.

1938 — †11 травня 1990 • Венедикт Васильович Єрофеєв, російський письменник (Москва-Пєтушкі, Василь Розанов очима ексцентрика, Моя маленька ленініана, Вальпургієва ніч, або Кроки Командора).

1939(Фарід) Мюррей Абрахам, американський актор, лауреат «Оскара» (Амадеус [1984]; Шукаючи Форрестера, Діти революції, Останній кіногерой, Нострадамус, Обличчя зі шрамом, Серпіко, Вся президентська рать). 85 років з дня народження.

1944 — †18 серпня 2007 • Віктор Євгенович Прокопенко, український футболіст ("Чорноморець", Одеса), тренер ("Чорноморець", Одеса, "Ротор" Волгоград, "Шахтар" Донецьк). 80 років з дня народження.

1947Кевін Клайн, американський актор, лауреат «Оскара» (Рибка по імені Ванда [1988]; Дикий, дикий Захід, Французький поцілунок, Сілверадо, Великий канйон, Вибір Софі, Пошуки завтра, Я люблю тебе до смерті), режисер (Гамлет).

1966Роман Аркадійович Абрамович, російський бізнесмен та політичний діяч, власник англійського футбольного клубу «Челсі».

1985Вейн Марк Руні, англійській футболіст («Евертон», «Манчестер Юнайтед»).

Померли 24 жовтня

996Гуго Капет, король Західно-франкського королівства (987-996 рр.), засновник королівської династії Капетингів; син герцога Гуго Великого і Гедвіги Саксонської. Пом. 1028 років тому десь у 56 років (нар. бл. 940 р.).

1260Саїф ад-Дін Кутуз, 3-й султан Мамелюкського Єгипту (1259-60 рр.). Пом. 764 роки тому.

1537 • Джейн Сеймур, третя дружина короля Англії Генріха VIII, мати короля Едуарда VI. Пом. 487 років тому у 28 років (нар. 1509 р.).

1601 • Тихо Браге, датський астроном, математик, реформатор практичної астрономії. Пом. 423 роки тому у 55 років (нар. 14 грудня 1546 р.).

1725Алессандро Скарлатті, італійський композитор, родоначальник неаполітанської оперної школи; батько композитора Доменіко Скарлатті. Пом. 299 років тому у 65 років (нар. 2 травня 1660 р.).

1842 • Бернардо О'Хіґґінс, керівник визвольногої війни Чилі проти Іспанії, президент-диктатор Чилі (1818-1823 рр.); національний герой Чилі. Пом. 182 роки тому у 66 років (нар. 20 серпня 1776 р.).

1937Михайль Семенко (Михайло Васильович Семенко), український поет, редактор, основоположник українського футуризму. Пом. 87 років тому у 45 років (нар. 31 грудня 1892 р.).

1945Відкун (Абрахам) Квіслінг, норвезький воєнний і політичний діяч, міністр оборони в 1931-32 роках, засновник профашистської партії Національне Об'єднання, прем'єр-міністр країни в роки окупації Норвегії (1942-45 рр.), колабораціоніст. Пом. 79 років тому у 58 років (нар. 18 липня 1887 р.).

1948 • Франц Легар (Ференц Легар), угорський композитор, автор оперет ("Весела вдова", "Земля усмішок"), диригент. Пом. 76 років тому у 78 років (нар. 30 квітня 1870 р.).

1957Крістіан Діор, французький модельєр-дизайнер, кутюр'є. Пом. 67 років тому у 52 роки (нар. 21 січня 1905 р.).

1974 • Давид Федорович Ойстрах, російський скрипаль, педагог. Пом. 50 років років тому у 66 років (нар. 30 вересня 1908 р.).

1977 • Дмитро Леонтійович Капка, український актор (ЧП, Тихий Дон, Вій). Пом. 47 років тому у 79 років (нар. 7 листопада 1898 р.).

2016 • Богдан Дмитрович Гаврилишин, український економіст, громадський діяч та меценат. Дійсний член Римського клубу. Пом. 8 років тому у 90 років (нар. 19 жовтня 1926 р.).

Норманське завоювання Південної Італії
Сьогодні
Норманське завоювання Південної Італії

Головні події 24 жовтня

Роберт II Побожний — одноосібний король Держави франків

996

Династія Габсбургів

1273

Вестфальський мирний договір

1648

Статут Організації Об'єднаних Націй

1945