Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Хроніка подій 1929 року

Головні події 1929 року

Політичні лідери 1929 року

• Веймарська республіка: Герман Мюллер (1928-30)
• Великобританія: Стенлі Болдвін (1924-29), Джеймс Рамсей Макдональд (1929-35), Георг V (1910-32)
• Королівство Італія: Віктор Еммануїл III (1900-46), Беніто Муссоліні (1922-45)
• Ліга націй: Ерік Драммонд (1920-33)
• СРСР: Йосиф Сталін (1922-53)
• США: Калвін Кулідж (1923-29), Герберт Кларк Гувер (1929-33)
• Туреччина: Кемаль Ататюрк (1923-38)
• УРСР: Влас Чубар (1923-34), Станіслав Косіор (1928-38)
• Угорське королівство: Міклош Хорті (1920-44)
• Французька республіка: Гастон Думерг (1924-31), Раймон Пуанкаре (1926-29), Арістід Бріан (1929)

Всі події 1929 року

6 січня • Александр I, монарх Королівства сербів, хорватів і словенців, здійснив переворот і встановив "королівську диктатуру" — було відмінено конституцію 1921 року, розпущено парламент і заборонено діяльність всіх політичних партій.

17 січня • В серії щоденних коміксів «Thimble Theatre» компанії «King Features Syndicate», що друкувалися в «New York Journal», вперше з'явився персонаж моряк Попай, створений американським художником Елзі Сегаром. Згодом він став героєм і мультфільмів. У більшості випадків Попай постає перед читачами і глядачами моряком середнього віку з незалежним характером, своєрідним голосом і манерою мови (перекручує слова і «ковтає» звуки), сили которого неймовірно збільшувались після з'їденої порції шпинату.

лютий
3 лютого • У Відні завершив роботу Конгрес представників націоналістичних організацій, на якому було проголошено створення Організації українських націоналістів на чолі з полковником Євгеном Коновальцем і озвучені загальні світоглядні засади, політичне бачення поточної ситуації та форми діяльності.

11 лютого • Італія підписала з папою Пієм XI т. зв. Латеранські угоди, у відповідності з якими було створено нову папську державу Ватикан, який Італія визнавала як рівноправний суб'єкт міжнародного права. Згідно з угодами, папа римський відмовлявся від участі в політичному житті Італії, міжнародних конференціях на державному рівні, залишаючись лише главою католицької церкви і папської держави.

18 лютогоАмериканська Академія кіномистецтв, заснована в 1927 році, оголосила перших лауреатів нагород Академії за стрічки, зняті в 1927-28 роках: кращим було названо фільм "Крила", кращим режисером — Френка Борзага ("Сьоме небо"), кращою актрисою — Джанет Гейнор ("Сьоме небо"), а Еміль Дженнінгс отримав дві нагороди як кращий актор — за головні ролі у фільмах "Все живе" (1927 р.) і "Остання команда" (1928 р.). Офіційне вручення золотих статуеток, створених художником Седріком Гіббонсом і скульптором Джорджем Стенлі, відбулось в травні цього ж року.

квітень
23 квітня • На пленумі ЦК ВКП(б) у Москві Йосиф Сталін добився засудження групи Бухаріна — Рикова — Томського, звинувачених в "правому ухилі". У листопаді Бухарін був виведений зі складу Політбюро (ще раніше він був усунутий від керівництва Комінтерном), що посилило позиції Сталіна у більшовицькій партії.

23 квітня • На XVI конференції ВКП(б) прийнято 1-й п'ятирічний план, виконання якого в 1933 році дозволило перетворити СРСР з аграрної країни в індустріальну.

травень
16 травня • У готелі «Hollywood Roosevelt Hotel» в Лос-Анжелесі за присутності 270 гостей вперше пройшла церемонія вручення нагород Американської академії кіномистецтв. Кращим фільмом визнано стрічку «Крила» продюсера Люсьєна Хаббарда, кращим режисером — Френка Борзейгі за фільм «Сьоме небо», кращою актрисою — Джанет Гейнор, а Еміль Янінгс отримав дві нагороди як кращий актор.

28 травня • У Нью-Йорку продемонстровано перший повністю кольоровий і повністю звуковий фільм «On with the Show» компанії Warner Brothers. Його особливістю крім кольорового зображення, стала повна звукова синхронізація діалогів акторів.

червень
12 червня • У Москві відкрився II Всесоюзний з'їзд безбожників, який зібрав 1200 делегатів. Він затвердив новий статут Союзу войовничих безбожників і створив організацію Юні войовничі безбожники.

27 червня • В нью-йоркських лабораторіях компанії Белла продемонстровано систему передачі кольорового телезображення.

серпень
3 серпня • У Ростві-на-Дону почала працювати перша в СРСР автоматична телефонна станція (АТС) на 6 тисяч номерів, збулована при підтримці шведської компанії «Ерікссон».

29 серпня • У місті Лейкхерст (штат Нью-Джерсі) німецький дирижабль «Граф Цеппелін» завершив перший в історії повітроплавання кругосвітній переліт. За 20 днів дирижабль подолав 34 тисячі кілометрів із середньою швидкістю польоту 115 км/год і перед посадкою зробив лише три проміжні посадки у Фрідріхсхафене, Токіо і Лос-Анджелесі. Основною метою перельоту була пропаганда можливостей жорстких дирижаблів.

вересень
14 вересня • На "Червоному" стадіоні в Києві футбольна команда "Динамо" провела свою першу міжнародну зустріч, в котрій програла збірній Нижньої Австрії з рахунком 3-4.

18 вересня • На Запорізькому заводі "Комунар" випущений перший український комбайн.

жовтень
3 жовтня • За ініціативою короля-диктатора Олександра I Королівство сербів, хорватів і словенців, утворене в грудні 1918 року з незалежних королівств Сербії і Македонії, контрольованих Угорщиною регіонів Хорватії і Словенії, австрійських провінцій Далмація і Карніола, а також частини Штирії, Карінтії та Істрії, і кероване сербською монархічною династією Караеоргієвичів, перейменоване у Королівство Югославія.

24 жовтня • На американських біржах відбулось обвальне падіння цін акцій, яке набуло катастрофічних масштабів. «Чорний четвер» став початком краху американської економіки став початком Великої депресії.

25 жовтня • Курс проданих напередодні на Нью-йоркській біржі 13 мільйонів акцій впав на 90%, що викликало паніку у Нью-Йорку та інших містах світу. Цей день увійшов у історію як «чорна п'ятниця» і став початком економічної кризи, що охопила США і європейські держави.

29 жовтня • Слідом за «чорною п'ятницею» після тимчасового затишку наступив «чорний вівторок» — на нью-йоркській біржі в паніці за демпінговими цінами були продані 16 410 039 акцій, тисячі інвесторів втратили мільярди доларів, ціни на споживчі товари почали різко зростати; у США почалась Велика депресія, що годом охопила економічно розвинуті держави світу.

листопад
7 листопада • За підтримки родини Рокфеллерів у шести залах офісної будівлі на Манхеттені в Нью-Йорку засновано Музей сучасного мистецтва (МоМА).

29 листопада • Американський пілот Річард Берд з трьома компанйонами першим у світі перелетів Південний полюс літаком. Взявши старт 28 листопада о 15-29 із спеціального базового табору "Літл Америка" на шельфі Росса в Уельській затоці, він близько 1 ночі 29 листопада пролетів над полюсом і скинув на нього невеличкий американський прапор. Пам'ятаючи, що в 1926 році багатьма була поставлена під сумнів правдоподібність польоту Берда над Північним полюсом, цього разу Берд описав у повітрі над теоретично визначеним місцем полюсу коло діаметром декілька миль, і о 10-11 екіпаж успішно повернувся на базу.

грудень
27 грудня • На останньому пленарному засіданні Всесоюзної конференції аграрників-марксистів, що відбувалася у Москві, Йосиф Сталін виступив з доповіддю "До аграрної політики в СРСР", в якій доводив необхідність колективізації і переходу від політики обмеження експлуататорських тенденцій куркульства до політики ліквідації куркульства як класу. Це означало згортання НЕПу та перехід до другого комуністичного штурму.

Народились 1929 року

3 січня30 квітня 1989, Серджио Леоне, італійський сценарист, кінорежисер ("Якось в Америці", "Мене звати Ніхто", "Жменя доларів", "Якось на Дикому Заході", "Сім месників").

12 січня2 травня 2013, Микола Павлович Мащенко, український актор ("Сон"), сценарист, кінорежисер ("Комісари", "Овод", "Паризька драма", "Вінчання зі смертю", "Мамо, рідна, кохана").

15 січня4 квітня 1968, Мартін Лютер Кінг, американський бабтистський священник, діяч негритянського руху за рівноправ'я, лауреат Нобелівської премії миру (1964).

23 січня • Філарет (Михайло Антонович Денисенко), предстоятель Української православної церкви Київського Патріархату.

лютий
15 лютого29 листопада 1975, Грем Хілл, англійський автогонщик, дворазовий переможець перегонів "Формула-1" (1962, 68 рр.); батько автогонщика Деймона Хілла.

23 лютого5 грудня 2008, Алексій II (Олексій Михайлович Рідігер), єпископ Російської Православної Церкви, 15-й патріарх Московський (з 1990 р.).

березень
6 березня31 липня 2016, Фазіль Іскандер, російський письменник ("Кролики і удави", "Людина і її околиці", "Сандро з Чегема").

7 березня23 січня 1980, Ернст Оцвірк, австрійський футболіст, кращий футболіст світу (1952).

21 березня6 червня 2019, Юрій Михайлович Мушкетик, український письменник, Герой України («Гайдамаки», «З'їж серце лева», «Крапля крові», «Жорстоке милосердя»).

квітень
6 квітня25 листопада 1996, Едісон Васильович Денисов, російський композитор, автор творів у жанрі інструментального концерту, музики до кінофільмів, театральних постановок.

6 квітня • Андре Превен, американський піаніст, композитор, лауреат премії «Оскар» ("Моя прекрасна леді" [1965]), диригент (Лондонський і Лос-анжелеський філармонічні оркести).

10 квітня8 березня 2020, Макс (Карл Адольф) фон Зюдов, шведський кіноактор ("Дюна", "Екзорсист", "Сьома печатка", "Емігранти", "Ганна та її сестри", "Три дні Кондора").

травень
4 травня20 січня 1993, Одрі (Едда Кетлін) Хепберн (ван Хеемстра), американська кіноактриса бельгійського походження, лауреат премії «Оскар» ("Римські канікули" [1953]; "Війна і мир", "Незабутній", "Шарада", "Моя прекрасна леді"); в останні роки свого життя була Спеціальним послом ЮНІСЕФ.

12 травня • Семюел Нуйома, перший президент Намібії (1990-2005 рр.).

червень
1 червня10 лютого 1977, Стасіс Красаускас, литовський графік.

6 червня28 жовтня 1998, Алоїз Бренч, латиський кінорежисер ("Довга дорога в дюнах").

10 червня1 липня 2009, Людмила Георгіївна Зикіна, російська естрадна співачка.

12 червня12 березня 1945, Анна Франк, єврейська дівчинка з Амстердама, що увійшла в історію як автор щоденника, котрий вела два роки, поки сім'я переховувалась від нацистів.

17 червня14 серпня 1984, Тигран Петросян, вірменський шахіст, 9-й чемпіон світу з шахів (1963-69 рр.).

липень
25 липня2 жовтня 1974, Василь Макарович Шукшин, російський письменник, кінорежисер, актор (Калина червона).

28 липня19 травня 1994, Жаклін (Був'є) Кеннеді-Онасіс, дружина президента США Джона Кенеді, дружина грецького магната Арістотеля Онасіса.

серпень
4 серпня11 листопада 2004, Ясір Арафат, голова Організації визволення Палестини (з 1969 р.); лауреат Нобелівської премії миру (1993).

10 серпня • Олег Олександрович Стриженов, російський актор ("Овод", "Сорок перший", "Мексиканець").

14 серпня14 грудня 1971, Дік Тайгер (Іхету), чемпіон світу з боксу у середній [1962-1963, 1964] і легкій [1965-1968] вагових категоріях; провів 81 бій (виграв 61, програв 17, нічиїх 3; перемог нокаутом — 26).

21 серпня11 жовтня 2008, Вія Артмане, латиська актриса (Театр, Ніхто не хотів помирати).

вересень
4 вересня • Ніна Миколаївна Ургант, російська актриса (Білоруський вокзал).

28 вересня • Дмитро Васильович Павличко, український письменник, поет (Любов і ненависть, Моя земля), перекладач, політик.

жовтень
15 жовтня30 листопада 2009, Мілорад Павич, сербський поет, прозаїк («Хозарський словник», «Пейзаж, намальований чаєм»), літературознавець.

22 жовтня21 березня 1990, Лев Іванович Яшин, радянський футболіст, воротар, кращий футболіст Європи (1963).

29 жовтня • Євген Максимович Примаков, російський економіст, політик, міністр іноземних справ Росії (1996-98), прем'єр-міністр Росії (1998-99 рр.); родом з України.

31 жовтня27 червня 2016, Бад Спенсер (Карло Педерсолі), італійський спортсмен, співак, актор («Бог пробачить… Я — ні!», «Ганнібал», «Орел або решка», «Суперкопи з Маямі», ), сценарист, продюсер.

листопад
8 листопада28 квітня 1994, Олег Борисов, (Альберт Іванович Борисов), російський театральний і кіноактор (Олекса Довбуш, За двома зайцями, Дайте книгу скарг, Живий труп, Перевірка на дорогах, Крах інженера Гаріна, Рафферті, Поїзд зупинився, Луна-парк).

9 листопада • Олександра Миколаївна Пахмутова, російський композитор, автор пісень (Надежда, Как молоды мы были, Старый клен, Беловежская пуща, Нежность).

12 листопада6 жовтня 1998, Ролан Анатолійович Биков, російський актор (Служили два товариша, Мертвий сезон, Андрій Рубльов) і режисер (Опудало) українського походження.

12 листопада14 вересня 1982, Грейс (Патрісія) Келлі, американська кіноактриса, лауреат «Оскара» (Високий місяць [1952], Провінційна дівчина [1954]; Вище суспільство, Наберіть "М" для вбивства, Заднє вікно, Піймати злодія), принцеса Монако.

грудень
28 грудня31 травня 1970, Террі Савчук, легендарний канадський воротар українського походження, один з кращих голкіперів за всю історію НХЛ, чотириразовий володар призу Везини як кращому воротарю ліги.

Померли 1929 року

28 лютогоКлеменс Пірке, австрійський педіатр; запропонував діагностичний тест на туберкульоз («реакція Пірке»). 91 рік тому, у 55 років (нар. 12 травня 1874 р.).

20 березняФердинанд Фош, маршал Франції, командуючий військами Антанти в роки Першої світової війни; в листопаді 1918 року підписав з боку Антанти перемир'я з Німеччиною, ультимативні умови якого були безумовно прийняті німцями. 91 рік тому, у 78 років (нар. 20 жовтня 1851 р.).

4 квітняКарл Фрідріх Бенц, німецький інженер, автопромисловець, конструктор першого у світі бензинового автомобіля. 91 рік тому, у 85 років (нар. 25 листопада 1844 р.).

20 червняЄвген Харламович Чикаленко, український громадський діяч, благодійник, меценат, агроном, землевласник, видавець, публіцист. 91 рік тому, у 68 років (нар. 21 грудня 1861 р.).

3 серпня • Еміль Берлінер, американський винахідник німецького походження (грамофон, 1887 р.). 91 рік тому, у 78 років (нар. 20 травня 1851 р.).

19 серпня • Сергій Павлович Дягілев, російський театральний діяч. 91 рік тому, у 57 років (нар. 31 березня 1872 р.).

12 вересня • Яніс Райніс (Плієкшанс), латиський поет (Далекі відгуки у синій вечір, Посіви бурі), драматург (Вогонь і ніч). 91 рік тому, у 64 роки (нар. 11 вересня 1865 р.).

3 жовтняГустав Штреземан, німецький політичний діяч, один із засновників Німецької народної партії, рейхсканцлер і міністр іноземних справ (1923), лауреат Нобелівської премії миру (1926). 91 рік тому, у 51 рік (нар. 10 травня 1878 р.).

17 листопадаГерман Холлеріт, американський інженер, винахідник першої табулятивної машини (попередника калькулятора), засновник компанії Tabulating Machine Company, попередниці IBM. 91 рік тому, у 69 років (нар. 29 лютого 1860 р.).

24 листопада • Жорж Клемансо, французький політик, прем'єр-міністр Франції (1906-09, 1917-20 рр.). 91 рік тому, у 88 років (нар. 28 вересня 1841 р.).

29 грудняВільгельм Майбах, німецький інженер та підприємець, конструктор першого «Мерседеса». Засновник фірми Maybach. 91 рік тому, у 83 роки (нар. 9 лютого 1846 р.).


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження

Головні події 1929 року

СЛОВНИК ІНШОМОВНИХ СЛІВ
понад 20 тисяч слів

arrow_upward