Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Цей день 11 листопада
315-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 50 днів. Іменинники - Анастасія, Андрій, Анна (Ганна), Василь, Віктор, Євген, Іван, Кирило, Клавдій, Кузьма, Марія, Марк, Микола, Наум, Павло, Пилип, Тимофій. В Анголі і Польщі відзначають День незалежності, в Буркіна-Фасо — Національний день, в Канаді — День пам'яті за загиблими у світових війнах, у Франції та Колумбії — День пам'яті за загиблими у Першій Світовій війні.

Головні події 11 листопада


Всі події 11 листопада

43 до н. е. - Октавій, Марк Антоній і Лепід заключили в Болоньї другий триумвірат, щоб оголосити війну Марку Юнію Бруту і Гаю Касію Лонгіну, вбивцям Цезаря, котрі втекли з Риму. На відміну від першого, другий триумвірат був прийнятий у законодавчому порядку і визнаний сенатом, котрий на п'ять років наділив триумвирів диктаторськими повноваженнями. Одним із перших рішень триумвірату було складення проскрипцій — списків оголошених поза законом людей, що підлягали знищенню.
308 - Діоклетіан, Максиміан і Галерій зустрілися в Карнуті, і оголосили легітимними імператорами на заході Римської імперії Ліцинія (август) і Костянтина (цезар), а на сході — Галерія Максиміана (август) і Максиміна Дайю (цезар).
Середні віки
1215 - У Римі під під головуванням папи Іннокентія III скликано найбільший церковний собор середньовіччя — IV Латеранський вселенський собор, в роботі котрого брали участь більше 800-т єпископів, королі європейських країн, посланці держав хрестоносців, а також патріархи захоплених хрестоносцями Константинополя і Єрусалима. Собор прийняв 70 канонів, ввів обов'язковий 5%-ий податок на церкву, засудив єретичні вчення, виробив юридичні основи для запровадження інквізиції, зобов'язав християн не менше разу в рік сповідатись, а священникам берегти таємницю сповіді, і перетворив хрестові походи на постійно діючий інститут.
1417 - На Соборі у Констанці на папський престол обрано римського аристократа Оддо Колонна, котрий прийняв ім'я Мартін V, чим покладено край Великій схизмі, коли в Європі одночасно існувало декілька римських пап. Перед цим Собору вдалось звільнити всі три папських престоли: Іоанн XXIII був заарештований і позбавлений сану, Григорій XII задовільнився кардинальським титулом, а Бенедикт XIII був позбавлений звання папи заочно.
1480 - Після місяця очікування на березі ріки Угра й так і ненаважившись на вирішальний бій, війська великоординського хана Ахмата відступили у приазовські степи, щоб перезимувати перед новим походом на Москву. «стояння на Угрі» дало формальну політичну незалежність Московському князівств, яке через двадцять років стало васалом Кримського ханства.
1630 - Завдяки своєчасному розкриттю зазнала невдачі змова французької знаті, очолюваної королевою-матір'ю Марією Медічі, котрі вимагали від короля Людовика XIII відставки кардинала Рішельє. Король прийняв бік кардинала і замки всіх змовників були за його наказом повністю зруйновані. Через рік Медічі та брат короля Гастон, герцог Олеанський, були вислані з Франції.
Нова історія
1673 - У ході Польсько-турецької війни відбулась Хотинська битва, в результаті якої об'єднане польське і литовське військо під командуванням коронного великого гетьмана Яна Собеського розбило турецьку армію на чолі з Хусейном-пашею.
1737 - У Немирові невдачею закінчились мирні переговори між Росією, Австрією і Туреччиною, котрі почались ще в серпні, — Туреччина відмовилась йти на будь-які територіальні поступки і військові дії російсько-турецької війни (1735-39 рр.) поновились.
1831 - В Єрусалимі (штат Вірджинія) повішений керівник повстання негрів-рабів Нат Тернер і 19 інших повстанців. Тернер, раб і проповідник, вважав себе пророком, обраним Богом для звільнення чорношкірих, і у серпні підняв повстання проти свого господаря Джозефа Трейвіса, під час якого загинуло 75 рабів і 57 білих. Після придушення повстання на півдні США були прийняті більш жорсткі закони проти рабів, котрі, зокрема, обмежували їх права на здобуття освіти і створення громад та організацій.
1880 - Ірландська Земельна ліга, організація орендаторів для захисту своїх економічних прав, змусила емігрувати відставного англійського капітана Чарльза Бойкота, управляючого одного з маєтків, котрий після невдалого і неврожайного року почав виселяти фермерів, не здатних внести орендну плату. Формою протесту була обрана солідарна відмова вести з Бойкотом будь-які справи і мати з ним побутово-суспільні зносини. Виїхавши до Англії, Бойкот розорився, а за його прізвищем така форма боротьби отримала назву "бойкот".
1918 - О 5-10 ранку в залізничному вагоні маршала Франції Фердинанда Фоша в Комп'єнському лісі німецька делегація, очолювана депутатом рейхстагу Маттіасом Ерцбергером, підписала перемир'я з Антантою. Висунуті переможцями умови мали ультимативний характер і були безумовно прийняті Німеччиною. Через шість годин угода набула чинності — об 11-й годині 11-го дня 11-го місяця 1918 року закінчилась Перша Світова війна. У Німеччині Комп'єнське перемир'я було сприйняте як національне приниження, натомість у Франції воно сприймалося як торжество історичної справедливості і як вияв військової могутності та провідної ролі у світі країни, яка на своїх плечах винесла основний тягар війни.
1918 - Регентська рада Польського королівства склала свої повноваження і передала всю повноту влади генералу Юзефу Пілсудському, який 14 листопада був проголошений Начальником Польської Республіки.
1928 - Опубліковано книгу Еріха-Марії Ремарка «На Західному фронті без змін».
Новітня історія
1940 - Британський королівський флот провів першу велику авіаційну атаку супротивника з авіаносця. Цього дня з борту "Illustrious" піднялось дванадцять бомбардувальників і завдали удару по італійських кораблях поблизу Таранто в Середземному морі: перші шість літаків завдали бомбового удару по портових спорудах, а інші шість торпедами потопили два бойові кораблі. Через сорок хвилин атака повторилась, що привело до втрати ще одного, з шести, італійських кораблів і змусило італійців рятуватись втечею. Британські дії виявились настільки ефективними, що були взяті за основу японським адміралом Ісороку Ямамото при плануванні атаки на американську базу Перл-Харбор у Тихому океані.
1942 - Німецькі війська зайняли Віши — раніше неокуповану частину Франції. Цього ж дня Жан Мулен, що представляв Шарля де Голля, котрий жив у еміграції в Лондоні, об'єднав розрізнені групи руху Опору в Національну раду Опору, що взяла на себе координацію дій французьких партизанів на окупованій супротивником території.
1944 - За демонстративну відмову брати участь у бойових діях американський Едді Словік, рядовий 28-ї дивізії в кладі союзних військ у Європі, засуджений до смертної кари — єдиний випадок страти американця за дезертирство під час Другої Світової війни.
1960 - Керівник Албанської партії праці Енвер Ходжа залишив Нараду комуністичних і робітничих партій, що проходила в Москві. Принципова незгода у поглядах на оцінку методів і досягнень сталінської епохи стали початком довготривалого періоду ворожості СРСР і Албанії.
1965 - Уряд Родезії на чолі з прем'єр-міністром Яном Смітом в односторонньому порядку проголосив незалежність країни від Великої Британії. У відповідь колишня метрополія негайно застосувала економічні санкції проти Родезії, а згодом ООН ввела повне ембарго на торгівлю з країною, що проголосила расизм своєю державною політикою.
1967 - У Нью-Йорку засновано Світовий Конгрес Вільних Українців (СКВУ), членами якої стали громадські організації, що представляли інтереси понад 20 мільйонів українців у 33 країнах світу. Першим президентом став канадець Василь Кушнір, а першим генеральним секретарем — Микола Плав'юк, останній Президент УНР в екзилі. У 1993 році організація змінила назву на Світовий Конгрес Українців.
1973 - Радянський Союз оголосив, що в знак протесту проти повалення уряду чилійського президента Сальвадора Альєнде він відмовляється від гри із збірною Чилі за право виходу у фінальну стадію Чемпіонату світу з футболу, якщо матч, запланований на 21 листопада, буде проводитись на стадіоні у Сантьяго, який хунтою генерала Піночета донедавна використовувався як концентраційний табір. СРСР пропонував провести матч в нейтральній країні, але ФІФА присудило радянській збірній поразку за неявку на матч і збірна СРСР вперше з 1958 року не брала участі у фінальній стадії змагань світової першості.
1975 - Португалія оголосила про надання незалежності Анголі, в котрій з 1950-х років велась боротьба проти колоніальної залежності. Завдяки підтримці Куби і СРСР серед ряду воєнізованих організацій перемогу в громадянській війні здобув Національний фронт за визволення Анголи (ФНЛА), котрий виступав проти расизму і за міжплемінне співробітництво. Нова держава отримала назву Народна Республіка Ангола.
1987 - Британський хіт-парад очолила пісня Лайзи Стенсфілд «All Around the World».
1987 - На аукціоні Сотбіс у Нью-Йорку картина ван Гога "Іриси" з колекції Джоан Уітні Пейсон була продана невідомому покупцю за 53.9 мільйона доларів.
Наш час
1992 - Англіканська церква Великої Британії, першою серед 28 англіканських церков світу, надала право жінкам бути посвяченими в сан священника.
1994 - Засновник компанії Microsoft американський мільярдер Білл Гейтс за 30.8 мільйона доларів на аукціоні Сотбіс у Нью-Йорку придбав 72-сторінковий рукопис Леонардо да Вінчі, присячений теорії руху водних і повітряних мас і написаний у дзеркальному відображенні.
1999 - 40-річний пакистанець Джавед Ікбал вбив свою 87-у жертву — 15-річного Мохаммеда Імрана. Ікбал розчленовував трупи вбитих ним людей і розчиняв їх у кислоті, залишаючи на місці злочину фогорафії і опис жертв. У грудні вбивця сам здався властям у Лахорі, коли кількість його жертв досягла 100 чоловік.
2007 - Вигравши у підмосковного «Сатурна», петербурзький «Зеніт» вперше став чемпіоном Росії з футболу.
2011 - У Греції, яка перебувала на межі дефолту і охоплена протестами, до присяги приведений новий уряд. Президент країни Каролос Папульяс доручив формування коаліційного кабінету міністрів колишньому заступнику голови Європейського центробанку Лукасу Пападімосу.
2011 - Оголошено про продаж легендарної британської компанії звукозапису EMI двом конкурентам: Universal Music придбає за 1,9 мільярда доларів її музичну інфраструктуру, а Sony — видавництво з авторськими правами на пісні.

Народились 11 листопада

1050 - 7 серпня 1106, Генріх IV, німецький король (з 1056 р.) і імператор (1084-1106 рр.) Священної Римської імперії з Салічної (Франконської) династії.
1821 - 9 лютого 1881, Федір Михайлович Достоєвський, російський письменник (Бідні люди, Злочин і кара, Ідіот, Біси, Брати Карамазови).
1869 - 28 грудня 1947, Віктор Еммануїл III (Віктор Еммануїл ді Савойя), третій король єдиної Італії (1940-46 рр.) з Савойської династії. 150 років з дня народження.
1889 - 28 вересня 1956, Остап Вишня (Павло Михайлович Губенко), український письменник-сатирик (Зенітка, Весна-красна, Вишневі усмішки). 130 років з дня народження.
1919 - 21 травня 2004, Штепсель (Юхим Березін), український естрадний артист, Народний артист УРСР (1961). 100 років з дня народження.
1922 - 11 квітня 2007, Курт Воннегут, американський письменник (Механічне піаніно, Бійня номер п'ять, Колискова для кішки, Тюремна пташка, Балаган).
1928 - 15 травня 2012, Карлос Фуентес, мексиканський письменник (Край безхмарної ясності, Далека сім'я).
1945 - Даніель Ортега Сааведра, нікарагуанський партизанський ватажок, президент Нікарагуа (1985-90 рр.).
1935 - Бібі (Біргітта) Андерссон, шведська актриса (Історія жінки, Конкорд: Аеропорт'79).
1962 - Демі Мур (Деметрія Джин Хайнс), американська актриса (Рядова Джейн, Тепер і потім, Пара хороших чоловіків, Лист Скарлет, Непристойна пропозиція, Сьомий знак, Колір ночі, Стриптиз, Вибір).
1974 - Леонардо (Вільгельм) Дікапріо, американський кіноактор (Піймай, якщо зможеш, Ньюйоркські банди, Пляж, Титанік, Ромео і Джульєтта, Щоденик баскетболіста, Людина в залізній масці ). 45 років з дня народження.

Померли 11 листопада

683 - Язід I, другий арабський халіф з династії Омейядів (680-683 рр.); син засновника Омейядського халіфату Муавії I. 1336 років тому, в 36 років (нар. 20 липня 647 р.).
1285 - Педро III (Педро Великий), граф Барселони (1276-85 рр.), король Арагону і Валенсії (1276-85 рр.), король Сицилії (1282-85 рр.). 734 роки тому, в 46 років (нар. 1239 р.).
1424 - Ян Жижка, чеський полководець, діяч гуситського руху, чеський національний герой. 595 років років тому, в 64 роки (нар. 1360 р.).
1855 - Серен К'єркегор, датський теолог, письменник, філософ, основоположник екзистенціалізму ("Або — або", "Філософські крихти", "Стадії життєвого шляху"). 164 роки тому, в 42 роки (нар. 5 травня 1813 р.).
1884 - Альфред Едмунд Брем, німецький природознавець, просвітитель, популяризатор зоології ("Життя тварин"). 135 років років тому, в 55 років (нар. 2 лютого 1829 р.).
1917 - Лідія Камекеха Ліліукалані, остання королева Гаваїв (1891-93 рр.) до їх анексії США, поетеса. 102 роки тому, в 79 років (нар. 2 вересня 1838 р.).
1990 - Янніс Ріцос, грецький поет ("Пісня моїй сестрі", "Греція", "Становлення"). 29 років тому, в 81 рік (нар. 1 травня 1909 р.).
2004 - Ясір Арафат, голова Організації визволення Палестини (з 1969 р.); лауреат Нобелівської премії миру (1993). 15 років років тому, в 75 років (нар. 4 серпня 1929 р.).
2010 - Діно де Лаурентіс, італійський кінопродюсер (Біблія, Барбарелла). 9 років тому, в 91 рік (нар. 8 серпня 1919 р.).

Головні події 11 листопада

keyboard_arrow_left10 листопада
12 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward