Цей день 21 травня
142-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 224 дні. Іменинники — Арсеній, Іван, Пимен. Міжнародний день культурного різноманіття заради діалогу і розвитку, в Індії — День боротьби з тероризмом, в Чорногорії — День незалежності.

Головні події 21 травня

Всі події 21 травня

293 • Галерій став цезарем (молодшим імператором) Сходу Римської імперії.

Середні віки
878 • Після десяти місяців облоги арабами захоплено місто Сіракузи на Сицилії.

879 • Бранімір отримав від папи Іван VIII титул «Dux Chroatorum» (князь хорватів) і став правителем першої незалежної від Візантії хорватської держави зі столицею у місті Нін.

996 • Син саксонського імператора Оттона II Рудого і візантійської принцеси Феофано шіснадцятирічний Оттон III коронувався на імператора Священної Римської імперії.

1281 • Під час Другого походу проти Японії монгольська ескадра хана Хубілая досягла острова Цусіма, де зустріла жорстокий опір військ полководця Ходзьо Токімуне, і була змушена відступити.

1420 • Після шестилітньої успішної англійської військової кампанії і перемоги під Азенкуром в Труа укладено англо-французьку угоду, за якою король Англії Генріх V Ланкастер став сином і спадкоємцем французького короля Карла VI Валуа. Це закладало основи майбутньої об'єднаної англо-французької держави, однак несподівана смерть обох монархів через два роки змінила хід історії і останній етап Столітньої війни завершився для Англії повною поразкою й втратою практично всіх завоювань у Франції.

1471 • У башті Вейкфілд лондонсього Тауеру знайдено мертвим Генріха VI, останнього короля з династії Ланкастерів. Його майже півстолітнє правління позначене поразкою Англії в Столітній війні і початком війни Білої і Червоної Троянд, в ході якої на престолі утвердилась династія Йорків.

1499 • За доносами, Христофора Колумба, котрий був правителем Еспанйоли (нині — острів Гаїті), звільнено з посади і замість нього призначено Франсиско Боваділью, котрий прибувши через рік на острів арештував Колумба і відправив до Іспанії в кандалах.

1502 • Під час Третьої португальської експедиції до Індії мореплавець Жуан да Нова відкрив острів Святої Єлени (сьогодні — острів Вознесіння) в Атлантичному океані.

Нова історія
1840 • На підставі договору, укладеному із вождями та старійшинами племен маорі, лейтенант-губернатор Нової Зеландії Вільям Гобсон проголосив її володінням Великої Британії.

1842 • В Москві вийшли друком «Похождения Чичикова, или Мёртвые души» Миколи Васильовича Гоголя. Задуманий як трилогія, роман вийшов лише одним томом і вважається зразком російської літератури XIX століття.

1859 • В Лондоні запущено баштовий годинник Вестмінтерського палацу, відомий усьому світу як Біг-Бен. Довгий час він вважався найбільшим годинником у світі і до сьогодні є одним із найвпізнаваніших символів Лондона і Великобританії в цілому.

1863 • У місті Батл-Крік, штат Мічиган (США), засновано церкву Адвентистів сьомого дня, до якої увійшло 3500 віруючих. Сьогодні вона має понад 71 тисячу молитовних будинків по всьому світу, 173 лікарні, 132 будинки для літніх людей, 111 вищих навчальних заклади, більше 17 мільйонів послідовників.

1864 • Після завоювання Черкесії в ході Кавказької війни 1763 — 1864 років за рішенням царя Олександра II розпочалось виселення підкорених народів за межі їх батьківщини. Протягом двох місяців в Османську імперію було депортовано більшість корінного населення — черкесів, адигів, кабардинців, а на батьківщині залишилось менше 10% з півтора мільйона чоловік. З 1990 року в Кабардино-Балкарії, Карачаєво-Черкесії та Адигеї відзначають день пам'яті жертв черкеського геноциду.

1877 • В ході одинадцятої Російсько-турецької війни Об'єднанне князівство Молдавії і Валахії, яке з 1866 році стало іменуватись Румунією і мало статус «привілейованої провінції у складі Османської імперії», проголосило незалежність.

1904 • Представниками семи країні — Бельгії, Голландії, Данії, Іспанії, Франції, Швейцарії та Швеції — у Парижі засновано Міжнародну федерацію футболу (ФІФА). Через два дні на конгресі ФІФА обрано її першого президента — француза Робера Герена.

1917 • У Києві завершив роботу Перший Всеукраїнський військовий з'їзд, який «зажадав, аби Центральна Рада негайно вжила рішучих заходів до здійснення даних їй Національним конгресом доручень». У з'їзді взяли участь близько 900 делегатів від українців армії та флоту Росії, які проголосили потребу «негайної націоналізації армії на національно-територіальному принципі» та ухвалили низку інших рішень, що дали поштовх розгортанню Української революції.

1927 • 25-річний Чарльз Ліндберг приземлився в Ле-Бурже, передмісті Парижа, завершивши перший одиночний безпосадковий політ через Атлантику на важчому за повітря транспортному засобі. За свій історичний політ, коли за 33,5 години було подолано 5800 кілометрів, він здобув світову славу і був нагороджений найвищою військовою відзнакою США — медаллю Пошани.

1928 • Волт Дісней отримав патент на монопольне використання образу Міккі Мауса, головного персонажа найуспішніших його мультфільмів того часу.

1932 • Рівно через 5 років після легендарного польоту Чарльза Ліндберга 34-літня американка Амелія Ерхарт приземлилась в ірландському місті Лондондеррі і стала першою жінкою в світі, яка здійснили одиночний трансатлантичний переліт. Вилетівши напередодні з Ньюфаундленда до Парижу, вона із-за складних погодних умов не змогла долетіти до мети, однак політ тривалістю 14 годин 56 хвилин приніс їй світове визнання. Вона була нагороджена американським Хрестом льотних заслуг і стала членом французького Ордену Почесного легіону.

Новітня історія
1945 • На мосту Бервеверде біля Люнебурга (Нижня Саксонія) радянсько-британський патруль затримав трьох підозрілих німців, один з яких через два дні був випадковим чином ідентифікований як колишній райхсфюрер СС Генріх Гіммлер. Під час огляду в управлінні контррозвідки 2-ї британської армії він роздавив роздавив ампулу ціанистим калієм, яку тримав між зубами, і помер.

1956 • Над тихоокеанським атолом Бікіні США вперше у світі підірвали скинуту з літака водневу бомбу.

1985 • Вийшов останній альбом Марвіна Гея «Dream of a Lifetime», три пісні на котрому були завершені уже після його смерті.

1986Сильвестр Сталлоне підписав шестирічний котракт з компанією United Artists на створення 10 кінокартин, за виконання головної ролі в кожній з котрих він мав отримувати по 15 мільйонів доларів. Ця угода зробила його найбільш високооплачуваним актором Голлівуду.

1989 • В Гонконгу один мільйон чоловік (шоста частина населення) взяв участь в демонстрації на підтримку студентів, що виступили на площі Тяньаньмень у Пекіні з вимогами проведення демократичних реформ у Китаї.

1990 • Після 150 років відокремлення, котре відбулось за часів британських і отоманських колоніальних володінь на Аравійському півострові (турки пішли з півострова у 1918, а британці — лише у 1967, коли на півдні була проголошено утворення Народної Республіки Південний Ємен), об'єднались промарксистський Південний Ємен і консервативний Північний. Президент Єменської Арабської Республіки Алі Абдула став президентом новоутвореної держави, а лідер Південного Ємену — віце-президентом. Країна пережила економічну кризу 1991 року і громадянську війну 1994-го. Лише у 1997 році в Ємені відбулись перші демократичні вибори.

Наш час
1991 • Поблизу міста Ченнай в руках 47-річного прем'єр-міністра Індії Раджива Ганді, котрий проводив передвиборне турне, вибухнула бомба, закладена в букет вручених йому квітів. Крім нього загинуло ще 14 людей і жінка-терористка. Відповідальною за теракт стала організація «Тигри звільнення Таміл Ілама», що боролась за створення незалежної тамільської держави в північній і північно-східній частині Шрі-Ланки, а Індія була втягнута в громадянську війну на Цейлоні.

1991 • В умовах неминучого взяття військами Революційоно-демократичного фронту народів Ефіопії столиці країни Адіс-Абеби президент Менгісту Хайле Маріам вилетів у сусідню Кенію, звідки невдовзі перебрався до Замбії, де отримав політичний притулок. У 1994 році він заочно був засуджений до пожиттєвого ув'язнення за масові вбивства і воєнні злочини, вчинені за 14 років його диктатури

1996 • На озері Вікторія затонув танзанійський паром. Розрахований на 441 пасажира, він перевозив 663 чоловіки, 563 з котрих загинули.

1998 • Після масових студентських протестів, які почались в січні в Джакарті і поширились по всій країні, та привели до вбивства поліцією більша тисячі демонстрантів, подав у відставку президент Індонезії Хаджі Сухарто, який 31 рік перебував при владі. Третім президентом держави став віце-президент Бухаруддін Юсуф Хабібі.

2005 • У київському Палаці спорту відбувся фінал 50-го пісенного конкурсу «Євробачення». Перемогу у ньому здобула грецька співачка Єлена Папарізу з піснею «My Number One».

2005 • В парку «Six Flags» в штаті Нью-Джерсі, США, відкрито найвищі в світі і другі за швидкістю американські гірки «Kingda Ka» — з висоти 139 метрів вагонетки здатні за 3,5 секунди розігнатися до швидкості 206 км/год.

2017 • Збірна Швеції з рахунком 2-о по булітах (основний час завершився у нічию 1-1) обіграла команду Канади у фінальному матчі 81-го Чемпіонату світу з хокею, що проходив у Парижі і Кельні, і здобула свій десятий чемпіонський титул.

Народились 21 травня

1265 — †14 вересня 1321Данте Аліг'єрі, італійський поет епохи Відродження ("Божественна комедія"), автор філософських і політичних трактатів, творець сучасної літературної італійської мови.

1471 — †6 квітня 1528Альбрехт Дюрер, німецький живописець, рисувальник, гравер, теоретик мистецтва, основоположник мистецтва німецького Відродження.

1527 — †13 вересня 1598Філіп II (Філіп Габсбург), король Іспанії (1556-98 рр.) та Португалії (1580-98 рр.); лідер Контрреформації, один із найвпливовіших політиків 16 століття.

1688 — †30 травня 1744Александр Поуп, англійський поет, перекладач.

1792 — †19 вересня 1843 • Гаспар-Гюстав Коріоліс, французький математик і механік («сила Коріоліса»).

1860 — †29 вересня 1927 • Віллем Ейнтховен, голландський фізіолог, засновник електрокардіографії, Нобелівський лауреат (1924).

1878 — †23 липня 1930 • Гленн Гаммонд Кертіс, американський льотчик, авіаконструктор, піонер авіації, винахідник-конструктор першого гідроплану (1912).

1921 — †14 грудня 1989Андрій Дмитрович Сахаров, російський вчений-фізик, один з творців радянської водневої бомби (1953), громадський діяч, борець за права людини, лауреат Нобелівської премії миру (1975).

1924 — †11 березня 2013 • Борис Львович Васильєв, російський письменник ("А зорі тут тихі...", "Завтра була війна"). 100 років з дня народження.

1934 • Гліб Анатолійович Панфілов, російський кінорежисер ("Прошу слова", "Тема", "Романови"). 90 років з дня народження.

1937 • Джон Ферфакс, британський мандрівник; першим здійснив перехід на веслах через Атлантичний океан (1969).

1948 • Лео (Жерар) Сейєр, англійський поп-співак.

1949 — †28 листопада 2006Любов Григорівна Поліщук, російська кіноактриса ("Дванадцять стільців", "Інтердівчинка"). 75 років з дня народження.

1955 • Стен Лінч, американський музикант, ударник групи Tom Petty and the Heartbreakers (American Girl, Don’t Do Me like That, Don’t Come Around Here No More, Jammin’ Me).

1959 • Нік Кассаветіс, американський актор («Без обличчя») і режисер («Вона прекрасна», «Альфа Дог»). 65 років з дня народження.

1966 • Ліза Едельштейн, американська актриса («Доктор Хаус»).

1969 — †16 вересня 2000Георгій Ґонґадзе, український журналіст. 55 років з дня народження.

1997 • Вікторія Ігорівна Петрик, українська співачка («When You Believe»); переможниця конкурсу «Дитяча Нова хвиля 2010».

Померли 21 травня

987 • Людовик V (Людовик Ледачий), король Франції (986–7 рр.); останній монарх з династії Каролінгів; йому наслідував Гуго Капет. Пом. 1037 років тому у 20 років (нар. 967 р.).

1254 • Конрад IV (Конрад Гогенштауфен), король Німеччини (з 1237 р.), Король Єрусалиму (з 1228 р.), король Сицилії (з 1250 р.), герцог Швабії (з 1235 р.). Пом. 770 років років тому у 26 років (нар. 25 квітня 1228 р.).

1471Генріх VI (Генріх Ланкастер), третій і останній король Англії з династії Ланкастерів (1422-61, 1470-71 рр.), позбавлений влади в ході війни Червоної і Білої троянд; єдиний з англійських королів, хто був коронованим і королем Франції (1431 р.). Пом. 553 роки тому у 50 років (нар. 6 грудня 1421 р.).

1542 • Ернандо де Сото, іспанський конкістадор, підкорювач Перу і Нікарагуа; першовідкривач ріки Міссісіпі, першим дослідив територію сучасних південно-східних штатів США. Пом. 482 роки тому у 46 років (нар. 1496 р.).

1639Томмазо Кампанелла, італійський філософ, поет, монах-домініканець, письменник-утопіст (Місто Сонця). Пом. 385 років років тому у 71 рік (нар. 5 вересня 1568 р.).

1715 • П'єр Маньоль, французький ботанік. Пом. 309 років тому у 77 років (нар. 8 червня 1638 р.).

1957Олександр Миколайович Вертинський, російський естрадний співак, поет, композитор. Пом. 67 років тому у 68 років (нар. 21 березня 1889 р.).

1964 • Джеймс Франк, німецький фізик, лауреат Нобелівської премії (1925 р., разом з Густавом Герцем, за відкриття законів взаємодії електронів з атомами). Пом. 60 років років тому у 82 роки (нар. 26 серпня 1882 р.).

1991 • Раджив Ганді, прем'єр-міністр Індії (1984-99 рр.); син Індіри Ганді. Пом. 33 роки тому у 47 років (нар. 20 серпня 1944 р.).

2000 • (Дейм) Барбара Картленд, англійська письменниця; занесена до книги рекордів Гіннеса як найуспішніший англійський автор — 723 книги, видані тиражем под 1 мільярд примірників на 36 мовах (Головоломка, Посібник з етикету, Листок щастя). Пом. 24 роки тому у 99 років (нар. 9 липня 1901 р.).

2004 • Штепсель (Юхим Березін), український естрадний артист, Народний артист УРСР (1961). Пом. 20 років років тому у 85 років (нар. 11 листопада 1919 р.).

2013 • Рей Манзарек, американський рок-музикант (The Doors: "Light My Fire", "People are Strange", "Love Me Two Times", "Riders on the Storm"). Пом. 11 років тому у 78 років (нар. 12 лютого 1935 р.).

Леннарт Мері «Виступ на урочистому обіді в Гамбурзі»
Пряма Мова
Леннарт Мері «Виступ на урочистому обіді в Гамбурзі»

Головні події 21 травня

Англо-французький договір в Труа

1420

Смерть Генріха VI Ланкастера

1471

Британська колонія Нова Зеландія

1840

«Мертві душі» Миколи Гоголя

1842

Лондонський Біг-Бен

1859

Політ Чарльза Ліндберга

1927