Цей день 19 вересня
262-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 103 дні. Іменинники — Архип, Давид, Зинон, Кирило, Макар, Михайло. У Чилі відзначають День армії, в Сент-Кіттс і Невіс — День незалежності.

Головні події 19 вересня

Всі події 19 вересня

634 • Після майже місячної облоги мусульмани на чолі з Халідом ібн аль-Валідом захопили Дамаск, перше велике місто Візантійської імперії. За умовами капітуляції всі бажаючі жителі міста отримали право безперешкодно залишити його протягом трьох днів.

1147 • Розгніваним натовпом киян у церкві Святої Софії схоплений пострижений у ченці колишній князь Ігор Ольгович і згодом убитий. Його оголене тіло кинули на торговій площі міста. Наступного дня він був похований в монастирі святого Симеона, на окраїні Києва.

1356 • В ході Столітньої війни у битві біля Пуатьє переважаюча французька армія зазнала нищівної поразки від англійських військ, очолюваних принцом Вельським, відомим як Чорний Принц. Незважаючи на важке становище, в якому перебувала Франція, і полонення її короля, Едвард не став штурмувати Париж, змусивши французького дофіна укласти принизливий мирний договір, за яким французька корона втратила третину своїх володінь.

Нова історія
1676 • Не маючи змоги захистити Чигирин, Петро Дорошенко був змушений зректись гетьманства і здати місто військам Івана Самойловича і Григорія Ромодановського. Він був вивезений у Москву, де присягнув на вірність царю Олексію Михайловичу, і через кілька років був призначений воєводою у Вятці.

1736 • У Санкт-Петербурзі на 56-у році життя помер Феофан Прокопович (Єлеазар), український богослов, письменник, філософ, колишній ректор Київської академії архієпископ Феофан (Єлеазар) Прокопович. Як сподвижник царя Петра І, він був автором теорії модернізації Російській імперії у дусі освіченого абсолютизму і реформування церкви, підпорядкованій владі самодержця.

1783 • У Версалі у присутності французького короля Людовика XVI і його дружини Марії Антуанетти брати Жозеф і Етьєн Монгольф'є здійснили запуск повітряної кулі, наповненої гарячим димом. В гондолі знаходились вівця, півень і качка.

1784 • Брати Анн-Жан і Ніколя-Луї Робери і їх приятель мсьє Колен-Хулен першими у світі подолали повітрям понад 100 км, за 6 годин і 40 хвилин пролетівши повітряною кулею 186 км (116 миль) від Парижа до Бетюна.

1852 • У 9-му номері журналу «Современник» надруковано перший твір Льва Толстого — повість «Дитинство», опублікована під назвою «Історія мого дитинства» і за підписом «Л. Н.».

1868 • Під командуванням генерала Хуана Пріма і адмірала Хуана Батіста Топете в Кадісі на півдні Іспанії почався державний переворот, який через тиждень завершився перемогою і втечею з країни королеви Ізабелли II Бурбон.

1888 • У Бельгіїї на курорті Спа пройшов перший в історії конкурс краси. До фіналу за надісланими журі фотографіями була відібрана 21 претендентка. Переможницею стала 18-літня креолка з Гваделупи Берта Сукаре, котра отримала премію в п'ять тисяч франків.

1893 • Губернатор Нової Зеландії лорд Глазго підписав Білль про вибори, котрий вперше у світі гарантував жінкам право брати участь у виборах. Білль став результатом багаторічної боротьби суфражисток країни за рівність жінок. Новозеландські жінки змогли скористатись своїм новим правом уже через два місяці — під час загальнонаціональних виборів у листопаді. У США жінки отримали таке право в 1912 році, у Великій Британії — в 1928-у.

Новітня історія
1941 • Після двох місяців оборони німецькі війська захопили Київ. В результаті виконання стратегічно необгрунтованого наказу Сталіна утримувати місто за будь-яку ціну, при обороні Києва загинуло кілька десятків тисяч чоловік, включаючи командуючого Південно-Західним фронтом генерал-полковника М.П.Кирпоноса, а від двохсот до шестисот тисяч попало в оточення і були захоплені в полон.

1944 • СРСР і Велика Британія підписали з Фінляндією угоду про перемир'я. Згідно з нею, Фінляндія визнавала дійсним мирний договір 1940 року, підписаний після закінчення радянсько-фінської війни, і зобов'язувалась депортувати німецькі війська з території країни.

1955 • В результаті військового перевороту в Аргентині повалено президента Хуана Домінго Перона, котрий прийшов до влади в 1946 році при підтримці пролетаризованих мас на хвилі популістських гасел і демагогічних обіцянок. Його найбільшою політичною опорою була Ева "Евіта" Перон, харизматична постать для аргентинського суспільства. З її смертю в 1952 році національна коаліція, що підтримувала президента стала слабшати, особливо після конфлікту Перона з католицькою церквою, санкціонуванням арештів політичних опонентів і обмеженням свободи слова та волевиявлення. Позбавлений влади Перон був змушений виїхати в Парагвай, а згодом — до Іспанії.

1957 • На полігоні в штаті Невада США провели перший підземний ядерний вибух.

1974 • Сингл Еріка Клептона «I Shot The Sheriff», котрий 5 днів перед тим вийшов на першу позицію в хіт-парадах США, став "золотим".

1978 • Увечері цього дня на залізничній станції Мінеральні Води (Росія) відбулась зустріч чотирьох осіб, котрі у останній чверті 20-го століття визначали обличчя не тільки СРСР, але й світу. Поїзд спеціального призначення, котрий віз в Баку генерального секретаря КПРС Леоніда Ілліча Брежнєва і його помічника Костянтина Устиновича Черненка, зупинився на провінційній станції; їх вийшли зустрічати голова КДБ Юрій Володимирович Андропов, котрий відпочивав у сусідньому Кисловодську, і 1-й секретар Ставропольського крайкому Компартії Михайло Сергієвич Горбачов. Під час зустрічі, організатором котрої був Андропов, вирішилась кар'єрна доля Горбачова — він сподобався Брежнєву і вже до кінця року був переведений у Москву. Всі ці чотири особи, змінюючи один одного, ставали по черзі генеральними секретарями КПРС і очолювали Радянський Союз аж до його повного розвалу в 1991-у.

1985 • Мехіко відчув перший із двох поштовхів страшного землетрусу — удар силою 8.1 бала за шкалою Ріхтера і другий, силою 7.5 бали, котрий відбувся наступного дня, зруйнував значну частину міста і забрав життя майже 10 тисяч осіб; матеріальних збитків було завдано на суму близько 1 мільярда доларів.

1987 • Пісня «I Just Can’t Stop Loving You» Майкла Джексона з альбому «Bad» вийшла на перше місце в хіт-параді журналу «Billboard» і протрималась в лідерах протягом тижня.

1988 • Ізраїль запустив свій перший супутник "Офек-1" ("Горизонт-1") і став восьмою державою, після СРСР, США, Франції, Японії, КНР, Великобританії та Індії, котра вивела на орбіту власний штучний супутник при допомозі власної ракети-носія. Для більшої безпеки, щоб траєкторія супутника не проходила над ворожими Ізраїлю державами, супутник було вперше у світі запущено в напрямі, протилежному до напряму обертання Землі.

Наш час
1991 • Німецький турист Гельмут Сімон знайшов у танучому льодовику в Тірольських Альпах поблизу автро-італійського кордону мумію людини, котра жила близько 5 тисяч років тому в епоху неоліту. Завдяки хорошому стану залишків мумії, Ецті, поіменованого так за назвою гірської гряди, де його було знайдено, мав зріст 160 сантиметрів, важив близько 50 кілограмів і був на момент смері віком 25-35 років. На тілі Ецті було виявлено численні "точкові" татуювання, 80% котрих точно співпадали із відомими сьогодні акупунктурними точками.

1992 • На чемпіонаті світу з легкої атлетики в Токіо український легкоатлет Сергій Бубка встановив світовий рекорд — він стрибнув з жердиною на висоту 6 метрів 13 сантиметрів.

1996 • Уряд Гватемали підписав мирний договір з лідерами опозиційних збройних формувань, що поклало край 35-літній громадянській війні в країні.

2006 • В Таїланді відбувся державний переворот — 18-й з 1932 року, коли країна стала конституційною монархією. Путч відбувся без жертв; 1 жовтня прем'єр-міністром країни став колишній командуючий таїландською армією 63-річний генерал Сураюд Чуланонт. Цього ж дня було поновлено дію конституції, тимчасово відміненої з початком перевороту.

2007 • До антиурядових виступів у М'янмі, які почались 15 серпня, приєднались тисячі буддійських ченців, від кольору шат яких протести отримали назву Шафранова революція.

Народились 19 вересня

86 — †7 березня 161 • (Тіт Аврелій Фульв Бойоній Аррій) Антонін Пій, римський імператор (з 138 р.) з династії Антонінів. 1935 років з дня народження.

866 — †11 травня 912 • Лев VI (Лев Мудрий), візантійський імператор (886-912 рр.) з Македонської династії; син Василя I Македонянина, автор зведення законів на грецькій мові, «Базиліки», коментарів і доповнень до нього. 1155 років з дня народження.

1551 — †2 серпня 1589 • Генріх III (Генріх Валуа), король Франції (з 1574 р.), останній з династії Валуа; за часів Гугенотських війн у Франції підступно вбив своїх опопнентів католиків братів де Гіз (1588), але згодом сам загинув від руки релігійного фанатика. 470 років з дня народження.

1802 — †20 березня 1894Лайош Кошут, національний герой Угорщини, лідер Антиавстрійської революції (1848 р.), верховний керівник Угорщини (1848-49 рр.).

1911 — †19 червня 1993Вільям Джеральд Голдінг, англійський письменник (Повелитель мух, Шпиль), лауреат Нобелівської премії (1983). 110 років з дня народження.

1922 — †22 листопада 2000Еміль Затопек, чеський легкоатлет, чотириразовий Олімпійський чемпіон з бігу на середні і довгі дистанції (1952).

1936 • Ерл Ортер, американський легкоатлет, у метанні диску виграв чотири Олімпіади підряд (1956, 1960, 1964, 1968), кожний раз встановлюючи олімпійський рекорд. 85 років з дня народження.

1941 — †29 липня 1974 • Кесс Елліотт (Еллен Наомі Коен), американська співачка (The Mamas & The Papas: California Dreamin’, Creeque Alley; соло: Dream a Little Dream of Me, It’s Getting Better, Make Your Own Kind of Music). 80 років з дня народження.

1947Віктор Володимирович Єрофєєв, російський письменник («Хороший Сталін», «Енциклопедія російської душі»).

1948 • Михайло Іванович Фоменко, український футболіст («Динамо», Київ), тренер (національна збірна України).

1948 • (Джон) Джеремі Айронс, британський актор, лауреат «Оскара» (Обернений бік удачі [1990]; Лоліта, Кафка, Дім духів, Жінка французького лейтенанта).

1949 • Анатолій Дмитрович Коньков, український футболіст ("Шахтар" Донецьк, "Динамо" Київ), володар Кубка Кубків і Суперкубка Європи (1975).

1949Твіггі (Леслі Хорнбі), англійська топ-манекенниця 1960-х років (мініспідниці), актриса (Бойфренд, Принцеси).

1959 • Віктор Миколайович Андрієнко, український актор («Боксери віддають перевагу блондинкам», «ТойХтоПройшовКрізьВогонь») та режисер («Іван-сила») театру і кіно.

1963 • Дейвід Сімен, англійський футболіст, воротар "Арсеналу" (Лондон) і збірної Англії.

1967 • Олександр Олександрович Карелін, російський борець, триразовий Олімпійський чемпіон (1988, 1992, 1996), дев'ятиразовий чемпіон світу, дванадцятиразовий чемпіон Європи.

1969Кенді Далфер, голландська співачка і саксофоністка («Lily Was Here»).

1969 • Костянтин Борисович Цзю, російський боксер, абсолютний чемпіон світу серед професіоналів у середній вазі.

1972 • Александра Сілк, американська актриса (Першородний гріх, Сім смертних гріхів, Блакитна матриця).

Померли 19 вересня

1736Феофан (Єлезар) Прокопович, український вчений, теолог, письменник, поет, ректор Київської академії (1710-16 рр.). Пом. 285 років років тому у 55 років (нар. 18 червня 1681 р.).

1761Пітер ван Мушенбрук, голландський фізик, винахідник «Лейденської банки» (1745). Пом. 260 років років тому у 69 років (нар. 14 березня 1692 р.).

1812Меїр Амшель Ротшильд, німецький банкір, філантроп, фінансовий магнат, засновник династії підприємців, ім'я котрого ось уже два століття є синонімом багатства і благополуччя. Пом. 209 років тому у 68 років (нар. 23 лютого 1744 р.).

1843 • Гаспар-Гюстав Коріоліс, французький математик і механік («сила Коріоліса»). Пом. 178 років тому у 51 рік (нар. 21 травня 1792 р.).

1903 • Сидір Іванович Воробкевич, український письменник, композитор, диригент. Пом. 118 років тому у 67 років (нар. 5 травня 1836 р.).

1935Костянтин Едуардович Ціолковський, російський вчений і винахідник в галузі аеро- і ракетодинаміки, один з основоположників сучасної космонавтики. Пом. 86 років тому у 78 років (нар. 17 вересня 1857 р.).

1968Честер Флойд Карлсон, американський інженер, винахідник процесу ксерокопіювання (1938). Пом. 53 роки тому у 62 роки (нар. 8 лютого 1906 р.).

2019 • Зіне аль-Абідін Бен Алі, генерал, другий президент Тунісу (з 1987-2011), заочно засуджений на довічне ув'язнення. Пом. 2 роки тому у 83 роки (нар. 3 вересня 1936 р.).

Правила життя Оскара Вайльда
Правила життя
Правила життя Оскара Вайльда

Головні події 19 вересня

Битва при Пуатьє Чорного Принца

1356

Зречення Петра Дорошенка

1676

Помер Феофан Прокопович

1736

Перший політ монгольф'єром

1783