12 січня • Лівія і Туніс оголосили про об'єднання і створення Арабської Ісламської республіки з єдиною конституцією, прапором, президентом і державними органами влади. До цього союзу планувалось залучити і Алжир. Однак, із-за протиріч, що виникли між лідерами країн Муамаром Каддафі і Хабібом Бугріби призначений з цього питання на 18 січня референдум не відбувся.
21 січня • В радянській пресі опубліковане повідомлення про побудову в Обнінському фізико-енергетичному інституті першого у світі мікротрона неперервної дії.
лютий
7 лютого • Острівна держава Гренада з Карібського архіпелагу проголосила незалежність від Великої Британії.
12 лютого • В Радянському Союзі заарештовано російського письменника Олександра Солженіцина, лауреата Нобелівської премії 1970 року. Наступного дня Президія Верховної ради позбавила його громадянства і вислала з СРСР. Перші дні після вигнання він прожив у ФРН у свого друга письменника Генріха Бьолля, потім переїхав до Швейцарії, а пізніше — до США. Повернувся Солженіцин на батьківщину в 1994 році.
березень
2 березня • Стіві Уандер отримав п'ять нагород "Греммі" — за альбом "Innervisions" і пісні "You Are The Sunshine of My Life" і "Superstition".
18 березня • Більшість арабських нафтодобувних країн припинили ембарго щодо США, Західної Європи та Японії.
29 березня • З борту американської міжпланетної станції «Марінер-10» з відстані 703 км вперше здійснено фотозйомку поверхні Меркурія. Прилади станції дозволили встановити, що її температура коливається від +187 °C вдень до -183 °C вночі, а сама планета має дуже розріджену гелієву атмосферу.
29 березня • Президентом Соціалістичної республіки Румунія обрано Генерального секретаря Румунської комуністичної партії Ніколає Чаушеску. Його президентство призвело до формування "культу особи", значного погіршення соціально-економічного розвитку держави та закінчилося його розстрілом через п'ятнадцять років.
квітень
2 квітня • У Парижі у віці 63-х років помер колишній прем'єр-міністр (1962-68 рр.), президент (з 1969 р.) Франції Жорж Помпіду. Як другий президент П'ятої республіки він разом з коаліцією голлістів і незалежних республіканців проводив політику, започатковану його попередником, президентом Шарлем де Голлем.
2 квітня • На 46-й церемонії вручення нагород Американської кіноакадемії на лаври переможців претендували фільми "Серпіко", "Екзорсист", "День шакала", "Американське граффіті", "Ісус Христос — суперзірка", "Останнє танго в Парижі", "Жити і померти". Але кращим фільмом 1973 року визнано стрічку "Оса", котра виграла шість "Оскарів", включаючи нагороду Джорджу Хіллу як кращому режисеру. Кращим актором визнано Джека Леммона ("Врятувати тигра"), кращою актрисою — Гленду Джексон ("Вищий світ").
10 квітня • Голда Меїр пішла з посади прем'єр-міністра Ізраїлю. Її змінив Іцхак Рабін.
25 квітня • Молодші та середні офіцери з Руху збройних сил повалили диктаторський режим Марселу Каетану — його керівники були заарештовані, а правляча партія Національна народна дія — заборонена. Безкровна "революція капітанів" дала змогу звільнити з тюрем Португалії політичних в'язнів і повернутись на батьківщину політичним емігрантам. Тимчасовим президентом став генерал Антоніу Рібейру ді Спінола, а 16 травня був сформований Тимчасовий уряд, котрий заявив про намір провести демократизацію країни і надати незалежність Анголі, Мозамбіку і Гвінеї-Бісау.
травень
9 травня • У Палаті представників Конгресу США почались слухання про застосування процедури імпічменту президента Річарда Ніксона у зв'язку із Вотергейтським скандалом.
9 травня • В Празі відкрито першу лінію метрополітену — він зєднав 9 станцій на відстані 6,6 кілометрів.
16 травня • Після відставки Віллі Брандта п'ятим канцлером ФРН став соціал-демократ Гельмут Шмідт. Він знаходився на цьому посту до 1982 року і є автором знаменитої фрази, яку помилково приписують Маргарет Тетчер: «Радянський Союз — це Верхня Вольта з балістичними ракетами».
18 травня • У пустелі Раджастан (штат Похран) Індія провела перше випробування атомної бомби і стала шостою ядерною державою, після США, СРСР, Великої Британії, Китаю та Франції. Розробка бомби почалась у 1970 році, коли Індія стояла перед загрозою другої війни з Китаєм та четвертої з Пакистаном. Випробування бомби, потужністю, близької до потужності бомби, скинутої американцями на Хіросіму, привело до ескалації розробки аналогічного пристрою Пакистаном, котрий країна протестувала у травні 1998 року, коли Індія відновила свої випробування атомних бомб.
31 травня • Сирія та Ізраїль підписали угоду про припинення вогню, створення буферної міждержавної зони та обмін полоненими.
червень
26 червня • У супермаркеті «Marsh» міста Трой (штат Огайо) продано перший у світі товар зі штрих-кодом — це була упаковка жувальних гумок «Wrigley».
26 червня • Відбулось п'яте розлучення голівудської зірки Елізабет Тейлор (друге з Річардом Бертоном).
29 червня • Ізабела Мартінез Перон, дружина смертельно хворого президента Хуана Перона і віце-президент Аргентини оголосила, що перебирає на себе повноваження президента країни. Через два дні Хуан Перон помер, і його дружина, колишня танцівниця, очолила країну, що перебувала в складній політичній та економічній ситуації. Ізабель Перон стала першою жінкою у західній півкулі, котра очолила вищий пост держави і першою жінкою-президентом у світі.
липень
7 липня • Фінал 10-го Чемпіонату світу з футболу в Мюнхені закінчився перемогою збірної Західної Німеччини, очолювана Францем Беккенбауером, над командою Нідерландів з рахунком 2-1. Переможний гол за дві хвилини до свистка забив Герд Мюллер (це був його 14-й гол в Чемпіонаті).
8 липня • ЦК КПРС і Рада Міністрів СРСР прийняли постанову «Про будівництво Байкало-Амурської залізниці» довжиною 4 234 кілометрів, що мала з'єднати міста Усть-Кут (Іркутська область) і Комсомольськ-на-Амурі (Хабаровський край). Основна частина БАМу збудована у 1974-84 роках.
15 липня • Національна гвардія Кіпру під керівництвом грецьких офіцерів-націоналістів здійснила державний переворот. Перший президент Кіпру Макаріос був змушений емігрувати до Лондона, а через п'ять днів на острові висадились турецькі війська під приводом захисту турків-кіпріотів. Цей конфлікт не розв'язаний й досі: Кіпр залишається розділеним на дві частини — турецьку й грецьку.
18 липня • В польському місті Костянтинів завершено будівництво найвищої споруди в світі — вежі Варшавського радіо — висотою 646,38 метра. Через чотири дні вона була введена в експлуатацію, а в 1991 році під час ремонтних робіт 550-тонн конструкція впала.
20 липня • На Кіпр під приводом захисту турків-кіпріотів після державного перевороту висадилися турецькі війська. Це стало початком тривалого турецько-грецького військового конфлікту на Кіпрі, наслідком якого стали тисячі вбитих та поранених і розділенню країни демаркаційною лінією на дві частини.
23 липня • В Греціїповалено хунту «Чорних полковників», яка прийшла до влади в 1967 році. Президент Федон Гізікіс розпустив уряд військових і скликав раду найстаріших політиків, яка сформувала цивільний «уряд національної єдності».
24 липня • Верховний суд США одностайно ухвалив рішення, що зобов'язувало президента Річарда Ніксона передати спеціальній слідчій комісії магнітофонні записи розмов, що велися в Білому домі і були пов'язані з Уотергейтським скандалом. Заисана на них інформація стала, а саме вказівка Ніксона директору ФБР "прикрити" Уотергейтську справу, стали причиною першої в історії США добровільної відставки президента.
30 липня • Вотергейтський скандал досягнув свого апогею — Верховний суд США зобов'язав президента Річарда Ніксона надати спеціальному прокуророві Леону Яворському магнітофонні записи розмов у Білому домі, на котрих були зафіксовані докази того, що Ніксон намагався "пригасити" скандал і віддав розпорядження директору ФБР закрити справу. В цей же день юридичний комітет Конгресу США проголосував за третій пункт щодо імпічменту президента (перші два стосувались протидії правосуддю і зловживання владою) — зневага до Конгресу у формі протидії виконанню ним своїх функцій. Під тиском фактів і початої проти нього процедури імпічменту 9 серпня 1974 року Річард Ніксон став першим президентом США, котрий подав у відставку.
серпень
7 серпня • Французький каскадер Філіп Петіт пройшов по канату, натягнутому між двома баштами-близнюками нью-йоркського Центру всесвітньої торгівлі.
9 серпня • Президент США Річард Ніксон припинив виконувати свої повноваження. Його добровільна відставка, перша в історії США, стала результатом розслідування Вотергейтського скандалу і намагання Ніксона "зам'яти" справу, котра зачіпала вищих функціонерів його адміністрації і Республіканської партії. Наступником Ніксона на посту глави США став віце-президент Джеральд Форд.
16 серпня • У нью-йоркськиому клубі CBGB піонери панк-року група «The Ramones» дала свій перший концерт.
20 серпня • Американський бейсболіст Лінн Райан ("Каліфорнійські ангели") встановив рекорд швидкості подачі м'яча — 162,4 кілометри на годину, не побитий і сьогодні.
28 серпня • У СРСР прийнято постанову ЦК КПРС і Ради міністрів СРСР «Про заходи з подальшого удосконалення паспортної системи в СРСР», якою передбачалася паспортизація всіх без винятку громадян. Уперше паспорти громадянина отримали колгоспники, які відтепер отримали свободу пересування та проживання.
вересень
8 вересня • 38-й президент США Джеральд Форд офіційно помилував свого попередника Річарда Ніксона, котрий в серпні подав у відставку із-за намагань вплинути на хід розслідування Уотергейтського скандалу і початої в зв'язку з цим проти нього процедури імпічменту. Джеральд Форд став першим президентом США, котрий зайняв цей пост не через вибори, а шляхом призначення — всього вісім місяців перед тим він змінив на посту віце-президента Спіро Егню, котрий подав у відставку із-за звинувачень у несплаті податків і корупції. Виступаючи по національному телебаченню, Форд заявив: "Любі американці, наш національний кошмар закінчився" і зняв з Ніксона звинувачення "у всіх і будь-яких" злочинах, які він вчинив, перебуваючи на посту президента країни.
11 вересня • Група військових вчинила заколот проти Хайле Селассіє I, "Короля королів, Повелителя повелителів", монарха Ефіопії, котрий правив країною з 1930 року. Влада в Ефіопії перейшла до Тимчасової військово-адміністратиіної ради і військового уряду, котрі 20 грудня опублікували програму запланованих у країні соціальних та економічних рефрм.
15 вересня • Пісня Боба Марлі «I Shot The Sheriff», написана попереднього року, у виконанні Еріка Клептона вийшла на перше місце американського хіт-параду.
19 вересня • Сингл Еріка Клептона «I Shot The Sheriff», котрий 5 днів перед тим вийшов на першу позицію в хіт-парадах США, став "золотим".
30 вересня • Вийшов у відставку тимчасовий президент (з квітня) Португалії Антоніу Спінола, один із активних учасників повалення диктаторського режиму Марселу Каетану. Рада національного порятунку призначила новим президентом країни генерала Франсіску Гомеша.
жовтень
5 жовтня • Американець Девід Кунст завершив першу в світі пішу кругосвітню подорож. Зносивши 21 пару взуття, відвідавши чотири континенти та тринадцять країн, він подолав шлях довжиною 23 тисячі кілометрів і повернувся на батьківщину до місця старту в містечко Васека, штат Міннесота.
30 жовтня • У столиці Заїру Кіншасі відбувся один із найзнаменитіших боїв у історії професійного боксу між чеміоном світу у надважкій категорії Джорджем Форменом і претендентом Мухамедом Алі. Нокаутом перемогу у восьмому раунді отримав Алі. Через три роки Формен залишив великий спорт і став священником, а ще через чотирнадцять він повернувся на професійний ринг і в 1994 році у віці 45 років повернув собі титул найсильнішого, перемігши у фіналі Майкла Мурера.
листопад
1 листопада • Покінчив життя самогубством 27-річний російський поет, кіносценарист Геннадій Шпаліков (Мені двадцять років, Я крокую по Москві).
24 листопада • Американо-французька експедиція на чолі з Дональдом Джохансоном в долинні ріки Аваш в Ефіопії відкрили скелет автстралопітека афарського, названого «Люсі», — перший відомий науці представник свого виду. Визначено, що Люсі жила приблизно 3,2 млн. років тому і є істотою з невеликою ємкістю скроні як у людиноподібної мавпи і з прямоходінням як у людини.
26 листопада • Прем'єр-міністр Японії (з 1972 р.) Какусі Танака був змушений піти у відставку у зв'язку зі звинуваченнями у хабарництві і спекуляції землею. Пізніше він також пішов і з поста голови Ліберально-демократичної партії.
28 листопада • В нью-йоркському Медісон Сквер Гардені екс-бітл Джон Леннон востаннє виступив зі сцени — на концерті Елтона Джона він разом з ним виконав пісні «Whatever Gets You Through the Night», «Lucy In The Sky With Diamonds» і «I Saw Her Standing There».
грудень
12 грудня • У Нью-Йорку відбулась прем'єра фільму «Хрещений батько II» з Ал Пачіно і Робертом Деніро в головних ролях. Фільм, зрежисований Френсісом Фордом Копполою, отримав 6 «Оскарів».
19 грудня • В магазинах США з'явився у продажу Altair 8800, саморобний комп'ютерний набір вартістю 397 доларів. Незважаючи на те, що цей персональний комп'ютер був досить примітивним — в ньому використовувалися перемикачі для вводу інформації і панель спалахуючих лампочок в якості дисплея — він попав на обкладинку січневого номера журналу "Popular Electronics" і привернув увагу студента Гарвардського університету Білла Гейтса, котрий разом зі своїм приятелем Полом Алленом підробляв написаням програм для великих бізнес-машин.
27 грудня • На 93-у році життя помер Нед Маддрелл, рибалка з острова Мен, останній носій менської мови, який говорив нею з дитинства. Починаючи з XIV століття, коли острів Мен став власністю англійської корони, менська мова, споріднена до ірландської та шотландської, стала втрачати своє значення і станом на 1921 рік нею володіло лише близько 1% населення. Сьогодні менську мову намагаються відродити — нею ведеться викладання у деяких початкових школах острова.
Народились 1974 року
7 січня • Костянтин Валентинович Жеваго, український бізнесмен, політик; п'яте місце серед найбагатших українців (2006).
16 січня • Кейт Мосс, англійська супермодель (Calvin Klein).
30 січня • Крістіан Чарльз Бейл, британський актор («Американський психопат», «Афера по-американськи», «Гра на пониження», «Влада», «Темний лицар»), лауреат премії «Оскар» («Боєць», 2011).
30 січня • Наталія Бурдейна, українська спортсменка, віце-чемпіон Олімпійських ігор зі стрільби з лука (2000).
лютий
3 лютого — †8 травня2009 • Ігор Дмитрович Пелих, український телеведучий, тележурналіст, шоумен.
4 лютого • Оскар де ла Хойя, американський боксер, чемпіон Олімпійських ігор (1992), абсолютний чемпіон серед професіоналів у середній вазі.
13 лютого • Роббі Вільямс, британський співак, автор пісень, актор. 11-разовий володар премії Brit Awards, в 1990-1996, та з 2006 — учасник гурту Take That.
18 лютого • Євген Кафельников, російський тенісист, чемпіон Олімпійських ігор (2000), переможець French Open (1996), Australian Open (1999).
22 лютого • Джеймс Блант (Джеймс Хіллієр Блаунт), британський музикант, співак («You're Beautiful», «No Bravery»).
26 лютого • Себастьєн Льоб, французький автогонщик, найтитулованіший раліст світу, восьмиразовий чемпіон світу (2004-11 рр.).
березень
5 березня • Ева Мендес, американська актриса ("Тренувальний день", "Метод Хітча", "Подвійний форсаж", "Якось в Мексиці").
10 березня • Ісаак «Біз» Стоун, американський програміст, підприємць, письменник; один зі співзасновників Twitter.
квітень
22 квітня • Василь Ярославович Вірастюк, український стронґмен, володар титулів «Найсильніша людина України» (2000, 2001, 2002, 2003, 2005) та «Найсильніша людина світу» (2004); член збірної України, яка виборола титул «Найсильніша нація світу» у 2003 та 2004 роках.
24 квітня • Сергій Петрович Данильченко, український боксер, бронзовий призер Олімпійських ігор у Сіднеї (2000).
28 квітня • Пенелопа Крус, іспанська кіноактриса, лауреат премії «Оскар» («Вікі Крістіна Барселона», 2009; «Сахара», «Готика», «Голова в хмарах», «Ванільне небо», «Кокаїн»).
27 травня • Дре (Андре Бенджамін), американський реппер (Outkast), актор («Револьвер»).
червень
1 червня • Аланіс (Надін) Морріссетт, канадська співачка, лауреат премії "Греммі" ("Jagged Little Pill" [1995]).
2 червня • Гата Камський (Гатаулла Сабіров), американський гросмейстер, міжнародний гросмейстер; виходець з Татарстану.
3 червня • Сергій Станіславович Ребров, український футболіст («Шахтар» (Донецьк), «Динамо» (Київ), «Тоттенгем Готспур» (Лондон), «Фенербахче» (Стамбул), «Вест Гем Юнайтед» (Лондон), «Рубін» (Казань)) і тренер («Динамо» (Київ).
липень
8 липня • Діана Сергіївна Арбеніна (Кулаченко), російська співачка («Ночные Снайперы»).
30 липня • Хіларі Свонк, американська актриса (Безсоння, Наростаючий біль, Вечірні тіні), дворазова володарка премії «Оскар» (Крихітка на мільйон доларів, 2004, Хлопці не плачуть — 1999).
серпень
14 серпня • Крістіна Естерсегі, угорська плавчиха, п'ятиразова олімпійська чемпіонка; наймолодша в історії переможниця Олімпійських ігор з плавання (Сеул, 1988).
15 серпня • Наташа Хенстрідж, американська актриса (Кращий спосіб померти).
22 серпня • Марат Алімжанович Башаров, російський актор («Ворошиловський стрілець», «Турецький гамбіт», «Консерви», «Кордон»), телеведучий.
23 серпня • Сергій Вікторович Жадан, український поет, прозаїк («Депеш Мод», «Гімн демократичної молоді», «Історія культури початку століття», «Біг Мак», «Anarchy in the UKR», «Червоний Елвіс»), есеїст, перекладач.
28 серпня • Карстен Янкер, німецький футболіст, нападаючий "Баварії".
31 серпня • Андрій Олегович Медведєв, український тенісист, перша ракетка країни (1999).
вересень
6 вересня • Ніна Перссон, вокалістка шведської групи The Cardigans.
жовтень
1 жовтня • Кейт Даффі, американський поп-співак (Boyzone).
28 жовтня • Хоакін (Рафаель) Фенікс, американський актор («Гладіатор», «Ярди», «Знаки», «Переступити межу», «Джокер»).
листопад
2 листопада • Софія Полгар, ізраїльська тенісистка угорського походження, переможниця Всесвітньої шахової олімпіади (1988, 1989).
9 листопада • Алессандро дель П'єро, італійський футболіст ("Ювентус", Турін), віце-чемпіон Європи (2000), чемпіон світу (2006)..
11 листопада • Леонардо (Вільгельм) Дікапріо, американський кіноактор (Піймай, якщо зможеш, Ньюйоркські банди, Пляж, Титанік, Ромео і Джульєтта, Щоденик баскетболіста, Людина в залізній масці ).
16 листопада • Пол Скоулз, англійський футболіст, півзахисник "Манчестер Юнайтед".
грудень
5 грудня • Ельбрус Сосланович Тадеєв, український борець, чемпіон світу, чемпіон Олімпійських ігор (2004); політик.
27 грудня • Альона (Ольга) Вікторівна Вінницька, українська співачка в стилі поп-рок.
Померли 1974 року
6 січня • Хосе Давид Альваро Сікейрос, мексиканський художник і графік, автор монументальних стінописів і станкових картин на історичну і соціально-революційну тематику; організатор та учасник невдалого замаху на Троцького (1940). 50 років тому у 78 років (нар. 29 грудня1896 р.).
2 квітня • Жорж (Жан Раймон) Помпіду, французький політичний діяч, прем'єр-міністр (1962-68 рр.), президент Франції (1969-74 рр.). 50 років тому у 63 роки (нар. 5 липня1911 р.).
18 квітня • Марсель Паньоль, французький драматург і кінорежисер; перший діяч кінематографа, що став членом Французької академії. 50 років тому у 79 років (нар. 28 лютого1895 р.).
24 травня • Дюк Еллінгтон (Еллінгтон Едуард Кеннеді), американський джазовий музикант, піаніст, композитор ("Black, Brown and Beige", "Harlem Suite", "Such Sweet Thunder"). 50 років тому у 75 років (нар. 29 квітня1899 р.).
9 червня • Мігель Анхель Астуріас, гватемальський письменник (Сеньйор президент, Ураган), лауреат Нобелівської премії (1967) "за яскраве творче досягнення, в основі котрого лежить інтерес до традицій і звичаїв індіанців Латинської Америки". 50 років тому у 75 років (нар. 19 жовтня1899 р.).
18 червня • Георгій Костянтинович Жуков, маршал Радянського Союзу, чотири рази Герой Рядянського Союзу, міністр оборони СРСР (1955-57 рр.). 50 років тому у 78 років (нар. 1 грудня1896 р.).
1 липня • Хуан Домінго Перон, аргентинський генерал, учасник військового перевороту (1943), президент Аргентини (1946-55, 1973-74 рр.). 50 років тому у 79 років (нар. 8 жовтня1895 р.).
3 липня • Сергій Олексійович Лебедєв, український математик, розробник обчислювальгої техніки (МЭСМ, БЭСМ-6). 50 років тому у 72 роки (нар. 2 листопада1902 р.).
11 липня • Пер Фабіан Лагерквіст, шведський письменник ("Палач", "Карлик", "Маріамна", лауреат Нобелівської премії (1951). 50 років тому у 83 роки (нар. 23 травня1891 р.).
24 липня • Джеймс Чедвік, англійський фізик, першовідкривач нейтрона (1932), лауреат Нобелівської премії (1935). 50 років тому у 83 роки (нар. 20 жовтня1891 р.).
29 липня • Кесс Елліотт (Еллен Наомі Коен), американська співачка (The Mamas & The Papas: California Dreamin', Creeque Alley; соло: Dream a Little Dream of Me, It's Getting Better, Make Your Own Kind of Music). 50 років тому у 33 роки (нар. 19 вересня1941 р.).
26 серпня • Чарльз Ліндберг, американський авіатор, першим здійснити безпосадковий переліт через Атлантичний океан (1927). 50 років тому у 72 роки (нар. 4 лютого1902 р.).
11 вересня • Микола Федорович Яковченко, український актор театру й кіно, Народний артист УРСР (1970). 50 років тому у 74 роки (нар. 3 травня1900 р.).
21 вересня • Волтер Бреннан, американський кіноактор; перший лауреат премії «Оскар» за найкращу чоловічу епізодичну роль, єдиний актор-чоловік, хто тричі вигравав «Оскар». 50 років тому у 80 років (нар. 25 липня1894 р.).
2 жовтня • Василь Макарович Шукшин, російський письменник, кінорежисер, актор (Калина червона). 50 років тому у 45 років (нар. 25 липня1929 р.).
9 жовтня • Оскар Шиндлер, німецький промисловець; врятував майже 1200 євреїв під час Голокосту. 50 років тому у 66 років (нар. 28 квітня1908 р.).
24 жовтня • Давид Федорович Ойстрах, російський скрипаль, педагог. 50 років тому у 66 років (нар. 30 вересня1908 р.).
13 листопада • Вітторіо де Сіка, італійський актор (Це почалось в Неаполі), кінорежисер, володар чотирьох "Оскарів" (Соняшники, Вчора, сьогодні, завтра, Шлюб по-італійськи, Дві жінки). 50 років тому у 73 роки (нар. 7 липня1901 р.).
5 грудня • П'єтро Джермі, італійський кінорежисер (В ім'я закону, Розлучення по-італійськи). 50 років тому у 60 років (нар. 14 вересня1914 р.).