Цей день 2 серпня
214-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 152 дні. Іменинники — Афанасій, Ілля, Касьян, Опанас, Савва. Міжнародний день голокосту ромів, в Україні відзначають День аеромобільних військ, в Македонії — День Республіки, а громадяни Гайяни — День свободи.

Головні події 2 серпня

Всі події 2 серпня

338 до н. е. • У битві біля Херонеї, що в Беотії, македонський цар Філіпп II з 30-тисячною армією переміг об'єднану армію грецьких міст-держав, основу якої становили афіняни та фіванці. Афіни засудили свого полководця Лісікла до смерті, а скорботні Фіви на місці битви спорудили 5-метровий мармуровий монумент, що зображує пораненого лева. У 1818 році в ході археологічних розкопок виявили уламки гігантського лева, там же пізніше знайшли останки 254 воїнів, полеглих за свободу Еллади.

216 до н. е. • В ході Другої Пунічної війни карфагенські війська під керівництвом Ганнібала у битві біля Канн розбили 80-тисячну армію римлян, завдавши їм найтяжчу за їх історію поразку, — карфагеняни втратили 5 700 чоловік, а римляни під керівництвом консула Теренція Варрона — майже 50 тисяч.

49 до н. е. • Гай Юлій Цезар розбив війська Помпея в бою біля Леріди.

47 до н. е. • У бою біля Зели (Сирія) Гай Юлій Цезар розбив військо боспорського царя Фарнака II і послав про цю подію коротке повідомлення в Сенат: "Прийшов, побачив, переміг".

461 • За наказом військового магістра Флавія Ріцімера в Тортоні (Північна Італія) заарештовано імператора Майоріана. Після кількох днів тортур він був обезголовлений і 19 листопада новим імператором був проголошений сенатор Лібій Север.

Середні віки
1177 • Військо нижньогородського князя Івана Дмитровича на річці П'яні (Мордовія) було розбите татарським царевичем Арапшею (Араб-шах Муззаффар), який після цього пограбував Нижній Новгород і Рязвнь.

1552 • В Пассау підписано договір, що надавав протестанським князям Німеччини право самостійно визначати релігію своїх підданих.

1589 • В розпал чергової релігійної війни в Сен-Клу під Парижем у віці 37-и років помер король Генріх ІІІ, який напередодні був смертельно поранений ударом кинжала фанатичним католиком. Не залишивши по собі прямих нащадків, Генріх ІІІ став останнім представником династії Валуа, яка правила Францією 261 рік, і на престол зійшов Генріх IV Бурбон.

1610 • Англійський мореплавець Генрі Гудзон увійшов у води, відомі сьогодня як протока Гудзона, щиро вірячи, що попав у Тихий океан Північним шляхом.

Нова історія
1727 • Сподіваючись залучити на свій бік українську козацьку старшину в протистоянні з турками, російський імператор Петро II видав указ про відновлення виборної посади гетьмана Малоросії. Згодом гетьманом було обрано проросійськи настроєного Данила Апостола.

1769 • По дорозі до Сан-Дієго капітан іспанської армії Гаспар де Портола і священник-францисканець Хуан Креспі зробили зупинку в мальовничому місці, котре вони назвали Нуестра Сенйора ла Рейна де Лос Анджелес де Порциунцила. Засноване пізніше тут поселення отримало назву Ел Пуебла де Нуестра Сенйора ла Рейна де Лос Анжелес, котре з часом скоротилось до Лос-Анжелес.

1776США де-юре набули незалежність — у Філадельфії відбулась церемонія підписання Декларації незалежності 13 північноамериканських колоній від Великобританії, прийнятої 4 липня Континентальним конгресом.

1795 • США та союз індіанських племен вайандотів, делаварів, шауні, оттава, оджибве, потаватомі, майамі, кікапу і каскаскія Західна Індіанська Конфедерація підписали Гринвілльский договір, за яким американці отримували у володіння землі сучасних штатів Огайо та Індіана.

1802 • За результатом проведеного у Франції плебісциту за те, щоб проголосити Наполеона Бонапарта пожиттєвим консулом, висловилось 3 568 885 чоловік, проти — 8 374.

1812 • В Одесі сплахнула епідемія чуми. Незважаючи на низку карантинних заходів, які запровадив тодішній градоначальник герцог Рішельє, хвороба стрімко поширювалась. Кращі медики міста стали її жертвами. До кінця грудня від чуми в Одесі померло 2,6 тисяч осіб (кожен 9-тий мешканець).

1824 • У Нью-Йорку відкрилась нова вулиця — 5-а Авеню, котра згодом стала знаменитою на весь світ своїми багатими і вишуканими магазинами і бутіками одягу.

1830 • В результаті Липневої революції французький король Карл X Бурбон зрікся престолу і зажадав негайного зречення від свого старшого сина, герцога Ангулемського (який протягом 20 хвилин формально був королем Людовиком XIX). Своїм наступником Карл X назвав 10-річного онука, графа Шамбора, а регентом призначив герцога Орлеанського Луї-Філіпа. Після цього Карл відправився у вигнання до Великобританії.

1857 • Британський парламент прийняв закон про введення в Індії прямого правління, проголосивши все її населення підданими англійської королеви Вікторії, яка отримала титул імператриці єдиної Індії.

1887 • Американець Роуелл Ходж запатентував колючий дріт, котрий призначався для огородження пасовиськ домашньої худоби.

1903 • У Македонії почалось Ілінденське повстання проти Османської імперії за створення автономної македонської і фракійської держави в кордонах тогочасної Туреччини. У повстанні взяло участь до 35 тисяч осіб, але новостворена Крушевська Республіка протрималась лише до 12 серпня.

1909 • На озброєння армії США прийнято перший військовий літак, збудований братами Райт. Він був здатний годину триматися в повітрі, розвивати швидкість до 40 миль/год, і розбиратися-збиратися для транспортування за годину.

1913 • Американський Сенат відмовився прийняти Нікарагуа під протекторат США.

1917 • Офіцер британських ВМС Едуард Даннінг став першим пілотом, котрому вдалося посадити літак на рухомий, обладнаний спеціально для цієї мети, корабель «Furious». Через п'ять днів Даннінг загинув під час чергових випробувань авіаносця, коли його літак «Sopwith Pup» із-за механічних несправностей не зміг вчасно загальмувати і звалився за борт. В 1918 році британці збудували перший авіаносець «Argus», котрий ніс на собі до 18 літаків.

1918 • Гетьман України Павло Скоропадський затвердив закон про створення фонду Національної бібліотеки Української держави.

1933 • Відкрито Біломорсько-Балтійський канал імені Сталіна, що з'єднує Біле море та Онезьке озеро з можливістю подальшого виходу у Балтійське море у районі Санкт-Петербурга. Він був збудований у рекордно короткий термін, за 1 рік і 9 місяців, руками в'язнів ГУЛАГу, котрих офіційно називали "заключенными каналоармейцами" (ув'язненими каналоармійцями), або скорочено "з/к" (зека). За різними даними, під час будівництва померло до 200 тисяч робітників. «Біломорканал»

1934 • Зі смертю 87-річного президента Німеччини Пауля фон Гінденбурга, Гітлер став абсолютним диктатором, об'єднавши посади президента і канцлера, котру обіймав до цього, під єдиною назвою рейхсфюрер. Армія принесла присягу новому верховному командуючому і останні залишки німецької демократії були знищені на шляху до створення Третього рейху.

Новітня історія
1939 • Побоюючись, що нацистська Німеччина почала розробку атомної зброї, німецький фізик Альберт Ейнштейн, що проживав на той час в Нью-Йорку, написав листа президенту США Франкліну Рузвельту із закликом до негайного початку робіт над створенням власної атомної бомби.

1940 • Верховна Рада СРСР ухвалила закон про включення Північної Буковини, а також Хотинського, Акерманського та Ізмаїльського повітів Бессарабії, які від Румунії перейшли до СРСР, до складу УРСР.

1940 • Верховна Рада СРСР ухвалила закон про перетворення Молдавської АРСР у складі УРСР на окрему Молдавську РСР (до її складу увійшла більша частина щойно приєднаної до СРСР Бессарабії)

1940 • Суд у Віші заочно засудив французького бригадного генерала Шарля де Голля до смертної кари і позбавлення всіх військових звань і нагород за його заклик до французів продовжувати збройну боротьбу з нацистською Німеччиною.

1943 • Поблизу Соломонових островів торпедний катер "PT-109", котрим командував лейтенант Джон Кеннеді, майбутній президент США, був протаранений і затоплений японським есміцем "Amigiri". Кеннеді отримав поранення спини, але допоміг врятуватись члену свого екіпажу, котрого на собі доставив до найближчого острова. Ці події лягли в основу голівудської стрічки "PT 109", знятої в 1963 році з Кліффом Робертсоном у головній ролі.

1943 • В нацистському концентраційному таборі Треблінка (Польща) відбулось повстання, під час котрого були вбиті 16 охоронців і втекло близько 600 в'язнів. Згодом більше 200 втікачів були вбиті або повернуті до табору.

1945 • Закінчилась робота Потсдамської мирної конференції держав-переможниць Другої Світової війни, на якій були прийняті рішення про денацифікацію, демілітаризацію, демократизацію Німеччини та її поділ на чотири зони окупації, знищення німецьких монополій, репарації, про західний кордон Польщі та про вступ СРСР у війну проти Японії.

1946 • Завершено другий етап примусового переселення з Польщі до Української РСР (за допомогою Війська польського), який тривав із вересня 1944 року — за цей час було переселено понад 482 тисяч українців, у тому числі з Краківського воєводства — 21 776 осіб, з Ряшівського — 267 795, Люблінського — 190 734 особи. З УРСР до Польщі переселено 788 тисяч поляків.

1964 • У відповідь на напад 30 липня південнов'єтнамських військових катерів під командуванням американських офіцерів на північнов'єтнамські острови в Тонкінській затоці, торпедні катери Північного В'єтнаму атакували два американських есмінця. США використали цей інцидент для прямого втручання у війну у В'єтнамі.

1980Вибух бомби на залізничному вокзалі Болоньї стався вибух, в результаті якого загинуло 85 і було поранено понад 200 чоловік. Після тривалого розслідування і багаторічних судових процесів до різних термінів ув'язнення були засудженні 28 неофашистів з організації «Революційні збройні осередки», які так і не визналу свою причетність до теракту, який і до сьогодні є найбільшим в Італії після закінчення Другої світової війни.

1989 • В Києві на площі Жовтневої революції (нині — майдан Незалежності) обвалився балкон і масивна колонада Головпоштампту, що привело до загибелі 11 чоловік; ще двоє осіб були поранені. Серед жертв, крім п'яти киян, були також троє мешканців Сахалінської області (серед них дванадцятирічний хлопчик), двоє москвичів та один житель міста Старий Оскол.

1990 • Іракські війська увійшли на територію Кувейту, багату нафтою сусідню державу. Кувейтські війська практично не чинили опору і їх залишки, а також емір Кувейту, його сім'я і уряд втекли до Саудівської Аравії. Протягом кількох годин Ірак зайняв столицю країни і отримав контроль над 20% світових запасів нафти і доступ до великого за площею узбережжя Перської затоки.

Наш час
1996 • Після 16 місяців переговорів Північна Корея погодилась відкрити свій повітряний простір для міжнародних авіапольотів.

1998 • Із заколоту військових-тутсі в місті Гома почалась Друга конголезька війна, в якій брали участь більше двадцяти збройних угруповань, з дев'яти держав. До 2008 року в результаті війни і наступних подій загинуло 5,4 мільйона людей, в основному від хвороб і голоду, що робить Другу Конголезьку війну однієї з найбільш кровопролитних воєн у світовій історії і найбільш смертоносним конфліктом з часів Другої світової війни.

2007 • На російському глибоководному апараті «Мир» вперше у світі досягнуто дна Північного Льодовитого океану — на північному полюсі був розміщений прапор Росії і капсула з посланням майбутнім поколінням.

2020 • Успішним приводненням у Мексиканській затоці біля берегів Флориди модуля «Endeavor» з американськими астронавтами Робертом Бенкеном і Дугласом Герлі завершилась двомісячна місія пілотованого космічного корабля «Dragon 2» компанії «SpaceX» до Міжнародної космічної станції.

Народились 2 серпня

1626 — †6 лютого 1685 • Шарль Ле Лонгуйє, французький колоніст Канади, дослідник індіанських мов.

1696 — †13 грудня 1754 • Махмуд, султан Османської імперії (з 1730 р.).

1754 — †14 червня 1825 • П'єр Ле Енфан, французький архітектор; автор плану будівництва столиці США Вашингтона. 270 років з дня народження.

1834 — †4 жовтня 1904Фредерік Бартольді, французький скульптор; автор статуї «Свободи» в гавані Нью-Йорка. 190 років з дня народження.

1835 — †21 січня 1901 • Еліша Грей, американський винахідник; увійшов у історію головним чином завдяки тому, що лише на кілька годин пізніше від Александра Белла подав заявку на патентування телефону (з приводу чого багато років вів судові тяжби).

1868 — †11 січня 1923 • Костянтин I Глюксбург, грецький король (1913-17, 1920-22 рр.).

1884 — †5 квітня 1959Ромуло Гальєгос, венесуельський письменник («Донья Барабара», «Соломинка на вітрі»), просвітитель, президент Венесуели (1948). 140 років з дня народження.

1892 — †3 вересня 1978 • Джек Леонард Ворнер (Ейхелбаум), молодший із братів-засновників кінокорпорації Warner Brothers.

1924 — †1 грудня 1987 • Джеймс Артур Болдуїн, американський письменник («Інша країна», «Записки сина Америки»). 100 років з дня народження.

1925 — †17 травня 2013 • Хорхе Рафаель Відела, аргентинський військовий, кепівник хунти і фактичний президент Аргентини (1976-81 рр.).

1932 — †14 грудня 2013Пітер О'Тул, англійський актор ("Остання завіса", "Король Ральф", "Останній імператор", "Лоуренс Аравійський", "Калігула", "Казино "Ройял", "Як украсти мільйон").

1939 — †30 серпня 2015Вес Крейвен, американський кінорежисер («Кошмар на вулиці в'язів», «Вампіри в Брукліні», «Літо жахів», «Останній дім зліва»). 85 років з дня народження.

1939 • Едвард Паттен, співак (Gladys Knight & The Pips: Every Beat of My Heart, Letter Full of Tears, Everybody Needs Love, I Heard It Through the Grapevine, If I Were Your Woman, Neither One of Us). 85 років з дня народження.

1942 • Ізабель Альєнде, чилійська письменниця; племінниця президента Чилі Сальвадора Альєнде.

1944 • Джоанна Кессіді, американська актриса («Той, що біжить по лез»у, «Хто підставив кролика Роджера», «Буффало Білл»). 80 років з дня народження.

1951 • Стів Хіллідж, англійський рок-гітарист (Gong).

1964 • Мері-Луїза Паркер, американська актриса («Солодкий час», «Клієнт», «Кулі над Бродвеєм», «Голий у Нью-Йорку», «Смажені зелені помідори», Символи життя»). 60 років з дня народження.

1968Стефан Еффенберг, німецький футболіст («Баварія»).

1969 • Фернандо Коуту, португальський футболіст («Лаціо»). 55 років з дня народження.

1993 — †22 січня 2014 • Сергій Гагікович Нігоян, український громадський активіст; перша жертва кривавих подій під час спроби придушення Євромайдану, Герой України (2014).

Померли 2 серпня

257 • Стефан I (Стефан Святий), двадцять третій папа Римський (254-257 рр.). Пом. 1767 років тому.

1100 • Вільгельм II (Вільгельм Рудий), другий король Англії з Нормандської династії (1087-1100 рр.); син Вільгельма Завойовника, батько Генріха Боклерка. Пом. 924 роки тому у 44 роки (нар. 1056 р.).

1530 • Кано Мотонобу, японський художник, один із творців школи декоративного живопису Кано. Пом. 494 роки тому у 96 років (нар. 1434 р.).

1589 • Генріх III (Генріх Валуа), король Франції (з 1574 р.), останній з династії Валуа; за часів Гугенотських війн у Франції підступно вбив своїх опопнентів католиків братів де Гіз (1588), але згодом сам загинув від руки релігійного фанатика. Пом. 435 років років тому у 38 років (нар. 19 вересня 1551 р.).

1602 • Като Кійомаса, японський державний і військовий діяч, самурайський полководець періоду Адзуті-Момояма. Пом. 422 роки тому у 40 років (нар. 25 липня 1562 р.).

1788Томас Гейнсборо, англійський живописець, один з найвизначніших портретистів і пейзажистів 18 ст. Пом. 236 років тому у 61 рік (нар. 14 травня 1727 р.).

1799Жак-Етьєн Монгольф'є, французький підприємець, винахідник (разом з братом Жозефом-Мішелем Монгольф'є літальної повітряної кулі, 1783 р.). Пом. 225 років років тому у 45 років (нар. 7 січня 1754 р.).

1849 • Мухаммед Алі (Мехмет Алі), єгипетський і турецький політичний діяч, паша і хедив Єгипту (1805-49 рр.); засновник династії, що правила країною півтора століття до липневої революції 1952 року. Пом. 175 років років тому у 80 років (нар. 4 березня 1769 р.).

1919Дмитро Дмитрович Вітовський, український політик, військовик і літератор, начальний командант Української Галицької армії, Державний секретар військових справ ЗУНР. Пом. 105 років років тому у 32 роки (нар. 8 листопада 1887 р.).

1921Енріко Карузо, італійський оперний співак, тенор. Пом. 103 роки тому у 48 років (нар. 27 лютого 1873 р.).

1922Александр Грехем Белл, канадський винахідник (телефонний апарат) шотландського походження. Пом. 102 роки тому у 75 років (нар. 3 березня 1847 р.).

1934Пауль фон Гінденбург, німецький військовий, фельдмаршал, командуючий німецькими військами (1914-16 рр.) на Східному фронті в роки Першої світової війни, начальник польового Генштабу (1916-18 рр.), президент Німеччини (1925-33 рр.). Пом. 90 років років тому у 87 років (нар. 2 жовтня 1847 р.).

1936Луї Блеріо, французький винахідник, авіатор; на літаку власної конструкції "Блеріо XI" першим перетнув Ла-Манш (25 липня 1909 р.). Пом. 88 років тому у 64 роки (нар. 1 липня 1872 р.).

1973 • Жан-П'єр Мельвілл (Грумбах), французький режисер (Брудні гроші, Друге дихання, Дивак), сценарист, продюсер, актор. Пом. 51 рік тому у 56 років (нар. 20 жовтня 1917 р.).

1997Вільям (Сьюард) Берроуз, американський письменник, ідеолог покоління бітників ("Голий сніданок", "Останні слова Голандця Шульца", "Західні землі"). Пом. 27 років тому у 83 роки (нар. 5 лютого 1914 р.).

Головні події 2 серпня

Битва при Каннах

216 до н.е.

Вбивство Генріха ІІІ Валуа

1589

Лист Ейнштейна Рузвельту

1939

Теракт у Болоньї

1980

Іракська окупація Кувейту

1990