Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1923 року

Головні події 1923 року

Політичні лідери 1923 року

Всі події 1923 року

11 січня - У зв'язку з невиконанням Німеччиною зобов'язань по виплаті репарацій, встановлених Версальським договором, французькі та бельгійські війська зайняли Рурську область, в якій було оголошено воєнний стан. Економіка Рура, де видобувалось 70% німецького вугілля і вироблялось більше половини чавуну і сталі, виявилась паралізованою, що привело до масових проявів громадянської непокори, саботажу і забастовок.

30 січня - Уряд Греції і Великі національні збори Туреччини підписали договір про обмін населенням за релігійною ознакою, який торкнувся біля 2 мільйонів осіб, котрі до кінця року були змушені залишити свлї домівки.

лютий
2 лютого - Рішенням Надзвичайної сесії Київського губернського революційного трибуналу холодноярці Ларіон Завгородній, Денис Гупало, Мефодій Голик-Залізняк, Трохим Компанієць, Василь Ткаченко, Костянтин Здобудь-Воля, Іван Ляшенко, Григорій Яковенко і Юрій Дробатковський засуджені до розстрілу, виконаного через тиждень у Лук'янівській в'язниці Києва. Леонід Мушкет отримаав десять років позбавлення волі.

березень
2 березня - У США вийшов друком перший номер журналу "Time" — 32-сторінкове видання було першим американським тижневиком новин. Сьогодні журнал виходить кількома мовами і має близько 4-х мільйонів передплатників.

12 березня - Американський винахідник д-р Лі Дефорест продемонстрував технологію накладання звуку на плівку ігрового фільму — на демонстраційному ролику в такт музиці танцювали чоловік та жінка і музичний квартет виконува п'єсу. Дефорест назвав своє відкриття "фонофільм", сьогодні ж його називають "саундтрек". Винахід Дефореста знайшов своє практичне застосування лише в 1927 році, коли компанія Fox використала його у власній технології синхронізації зображення і звуку, названій "Мувітон".

31 березня - У Нью-Йорку пройшов перший у США танцювальний марафон — Алма Каммінгс встановила світовий рекорд, протанцювавши 27 годин.

31 березня - За розпорядженням Муссоліні робочий день в Італії обмежено 8 годинами.

квітень
19 квітня - Єгипет, котрий за рік перед тим здобув незалежність від Великої Британії, став конституційною монархією.

28 квітня - Матчем на Кубок Англії між командами "Болтон Уондерерз" і "Вест Хем Юнайтед" офіційно відкрито у Лондоні новий стадіон — "Вемблі". У день відкриття на сто тисяч місць було продано 126 тисяч білетів.

травень
2 травня - Здійснено перший безпосадковий трансконтинентальний переліт — льотчики Оклі Келлі та Джон Макріді за 26 годин 50 хвилин на літаку «Fokker T2» пролітіли відстань 4100 кілометрів з Нью-Йорка до Сан-Дієго.

червень
3 червня - Розпорядженням диктатора Беніто Муссоліні жінкам Італії надано право брати участь у виборах.

6 червня - За ініціативою заступника голови Державного політичного управління при НКВС РРФСР Йосифа Уншліхта відновлено роботу «Соловецького табору примусових робіт», який в тій чи іншій організаційній формі проіснував до 1939 року і був найбільшим в СРСР.

9 червня - В Болгарії відбувся військовий переворот — замість убитого прем'єр-міністра Александра Стамболійського, підтримуваного комуністами, уряд очолив Александр Цанков, політик правого спрямування. В Болгарії спалахнуло повстання, інспіроване Комуністичним інтернаціоналом і за прямої підтримки спецслужб СРСР, яке поставило країну на межу громадянської війни.

12 червня - Гаррі Гуддіні вперше публічно продемонстрував свій знаменитий трюк, звільнивши себе із гамівної сорочки, висячи над землею на висоті 40 футів.

25 червня - У Росії більшовики звільнили з ув'язнення патріарха Московського Тихона в обмін на його визнання легітимності радянської влади і згоду співробітничати з нею.

липень
6 липня - Центральний Виконавчий Комітет СРСР затвердив доопрацьований «Договір про створення СРСР» та ухвалену ще в грудні 1922 року «Декларацію про створення СРСР» та увів їх у дію як Конституцію СРСР. Того ж дня були ухвалені рішення про створення органів виконавчої влади нової держави — Ради народних комісарів та всесоюзних наркоматів, а вже 3 серпня ЦВК СРСР визнав 6 липня святковим днем.

7 липня - Заходами Українського Громадського Комітету при фінансовій допомозі чехословацького уряду у Празі відкрито Український високий педагогічний інститут ім. М. Драгоманова, дворічну школу учителів для нижчих шкіл і позашкільної освіти. У 1933 році він був ліквідований через брак державного фінансування.

13 липня - Англійський парламент схвалив внесений леді Астор законопроект, що забороняв продаж спиртних напоїв особам, молодшим 18 років.

15 липня - У Харкові відбулося спеціальне засідання РНК УСРР, присвячене проводам з України Християна Раковського, призначеного повноважним представником СРСР в Англії. Попри гарні слова та різного роду почесні відзнаки, це призначення було лише приводом для зняття Раковського з посади голови уряду УСРР.

20 липня - Президія ВУЦВК затвердила постанову Раднаркому УСРР про підготовку до оголошення Харкова столицею Української СРР. І хоча офіційного проголошення Харкова столицею України тоді так і не відбулося, саме з цього часу це місто утвердилося в столичному статусі.

24 липня - Під час мирної конференції у Лозанні підписано мирний договір, згідно з яким встановлювалися кордони Туреччини в Європі та Малій Азії, юридично оформивши розпад Османської імперії. Туреччина зберегла за собою Східну Фракію, Ізмір і інші території, відірвані від неї по Севрському мирним договором 1920 року. Водночас, Туреччина відмовилася від претензій і втратила контроль островами в Егейському морі.

25 липня - Карельска трудова комуна отримала статус автономної республіки Карелія у складі РФСР.

серпень
8 серпня - 14-річний Бенні Гудмен почав свою професійну кар'єру кларнетиста — його першим місцем роботи був оркестр на екскурсійному пароплаві, що плавав по озеру Мічіган.

13 серпня - Кемаль Ататюрк обраний головою Великих національних зборів Туреччини, однопалатного парламенту, створеного в Анкарі 23 квітня 1920 року в ході Греко-турецької війни.

вересень
1 вересня - Об 11-58 за місцевим часом на півдні регіону Канто в Східній Японії стався землетрус силою 7,9 балів. За масштабом руйнувань і кількістю постраждалих Великий кантоський землетрус є найбільш руйнівним за всю історію Японії.

13 вересня - Заручившись підтримкою короля Іспанії Альфонса XIII, генерал Мігель Прімо де Рівера, котрий з 1922 року займав пост командуючого військовим округом в Каталонії, здійснив військовий переворот і оголосив про створеня нового уряду — Військової директорії, котра ввела в країні військове положення, що зберігалось до 1925 року. В 1925 році військова Директорія була замінена на цивільну, на чолі котрої до 1930 року і далі залишився Прімо де Рівера.

жовтень
16 жовтня - Волт Дісней разом зі своїм братом Роєм заснував у Лос-Анжелесі компанію «Disney Brothers Cartoon Studio», яка пізніше стала іменуватись «The Walt Disney Company».

23 жовтня - У Гамбурзі почалось повстання робітників, організоване комуністами під керівництвом Ернста Тельмана з метою захоплення влади в Німеччині. Повстання не знайшло підтримки сред робітників інших міст і було придушене за два дні.

29 жовтня - Великі національні збори в Ангорі (нині — Анкара) проголосили колишню Османську імперію республікою, першим президентом котрої став лідер турецького націоналістичного руху генерал Мустафа Кемаль, прозваний Ататюрком ("батьком турків").

листопад
9 листопада - Поразкою закінчилась спроба державного перевороту Націонал-соціалістичної партії (НСДАП) у Мюнхені, коли Адольф Гітлер проголосив початок "національної революції", плануючи, за прикладом італійських фашистів, здійснити "похід на Берлін".

Народились 1923 року

30 січня - 19 листопада 1993, Леонід Іович Гайдай, російський кінорежисер ("Самогонники", "Операція "И", "Кавказька полонянка", "Діамантова рука", "Іван Васильович міняє професію").

31 січня - 10 листопада 2007, Норман Мейлер, американський письменник-романіст ("Армії ночі", "Майямі і облога Чикаго", "Голий і мертвий", "Американська мрія").

лютий
12 лютого - 15 червня 2019, Франко Дзефіреллі (Корсі), італійський кінорежисер ("Отелло", "Нескінченна любов", "Іісус з Назарета", "Приборкання непокірної", "Ромео і Джульєтта").

13 лютого - Чарльз Єґер, американський льотчик-випробовувач; першим подолав звуковий бар'єр (1947).

березень
22 березня - 22 вересня 2007, Марсель Марсо (Менгель), французький мім.

квітень
17 квітня - 30 серпня 1994, Ліндсей Андерсон, англійський кінорежисер, лауреат премії «Оскар» ("Діти четверга", 1954; "Це спортивне життя", "О, щасливчик!").

23 квітня - 17 березня 1977, Василь Земляк (Вацлав Сидорович Земляк), український письменник ("Кам'яний брід", "Лебедина зграя", "Зелені млини"), сценарист ("Вавілон ХХ").

травень
1 травня - 10 грудня 1999, Джозеф Геллер, американський письменник ("Пастка-22", "Бог знає", "Щось трапилось", "Секс і самітня дівчина").

10 травня - 12 грудня 2003, Гейдар Алієвич Алієв, азербайджанський державний діяч, голова Верховної ради і президент Азербайджану (з 1993 р.).

27 травня - Генрі (Альфред) Кіссінджер, американський політик, державний секретар США в адміністрації президенті Річарда Ніксона і Джеральда Форда (1973-77 рр.), лауреат Нобелівської премії миру (1973).

31 травня - 6 квітня 2005, Реньє III (Реньє Грімальді), князь Монако (1949-2005 рр.).

липень
6 липня - 25 травня 2014, Войцех Ярузельський, польський військовий і політичний діяч, генерал, голова уряду Польщі (1981-89 рр.), президент ПНР (1989-90 рр.).

13 липня - 25 липня 2008, Михайло Іванович Пуговкін, російський актор (12 стільців, Іван Васильович міняє професію, Не може бути).

28 липня - 17 вересня 1987, Володимир Павлович Басов, російський актор (Я крокую по Москві, Щит і меч, Біг, Дні Турбіних), режисер.

серпень
16 серпня - 28 вересня 2016, Шимон Перес, ізраїльський політик, прем'єр-міністр Ізраїлю (1984-86 і 1995-96 рр.), 9-й президент Ізраїлю (з 2007 р.), лауреат Нобелівської премії (1994).

24 серпня - 30 січня 1982, Віктор Михайлович Глушков, український вчений у галузі кібернетики, математики і обчислювальної техніки, директор Інституту кібернетики АН України, академік.

29 серпня - 25 серпня 2014, Річард Аттенборо, англійський актор (Парк Юрського періоду, Д-р Дуліттл, Велика втеча), режисер, лауреат «Оскара» (Чаплін, Ганді).

вересень
1 вересня - 31 серпня 1969, Роккі Марчіано (Рокко Маркеджано), американський професійний боксер-важковаговик, чемпіон світу (1952-56); єдиний з чемпіонів, хто не програв жодного бою за свою професійну кар'єру (1947-56).

8 вересня - 3 листопада 2003, Расул Гамзатов, аварський поет.

16 вересня - 23 березня 2015, Лі Куан Ю, сінгапурський державний діяч, перший прем'єр-міністр (1959-90 рр.).

жовтень
21 жовтня - 3 лютого 2006, Валеріан Боровчик, французький кінорежисер (Еммануель, Звір, Мистецтво кохання).

23 жовтня - 29 вересня 1997, Рой Ліхтенстайн, американський художник, один із ведучих майстрів поп-арту; завоював популярність картинами, в яких монументалізовано окремі кадри відомих коміксів.

листопад
18 листопада - 21 липня 1998, Алан Шепард, перший американський астронавт (1961), п'ята людина, що ступила на поверхню Місяця (1971).

грудень
2 грудня - 16 вересня 1977, Марія Каллас (Марія Сесілія Софія Анна Калогеропулос), американська оперна співачка (ліричне сопрано) грецького походження.

2 грудня - 18 жовтня 2003, Олександр Миколайович Яковлєв, радянський політик, член політбюро ЦК КПРС (1987-90 рр.), ідеолог "перестройки", глава державного російського телебачення (1993-95 рр.).

Померли 1923 року

3 січня - Ярослав Гашек, чеський письменник ("Пригоди бравого солдата Швейка"). 96 років тому, у 40 років (нар. 30 квітня 1883 р.).

11 січня - Костянтин I Глюксбург, грецький король (1913-17, 1920-22 рр.). 96 років тому, у 55 років (нар. 2 серпня 1868 р.).

10 лютого - Вільгельм Конрад Рентген, визначний німецький фізик-експериментатор, перший лауреат Нобелівської премії з фізики (1901); відкрив рентгенівське випромінювання, досліджував п'єзо-, піроелектричні і магнітні властивості кристалів. 96 років тому, у 78 років (нар. 27 березня 1845 р.).

8 березня - Ян Дидерик ван дер Ваальс, голландський фізик, лауреат Нобелівської премії (1910). 96 років тому, у 86 років (нар. 23 листопада 1837 р.).

26 березня - Сара Бернар (Генрієтт Розін Бернар), видатна французька актриса театру і кіно (Гамлет, Дама з камеліями, Кохання королеви Єлизавети). 96 років тому, у 79 років (нар. 22 жовтня 1844 р.).

5 квітня - Джордж (Едуард Стенхоуп Моліно Герберт) Карнарвон, британський єгиптолог; керівник експедиції, в ході котрої Говард Картер знайшов гробницю Тутанхамона. 96 років тому, у 57 років (нар. 26 червня 1866 р.).

23 жовтня - Джон Бойд Данлоп, шотландський лікар-ветеринар, винахідник перших пневматичних гумових скатів (1888). 96 років тому, у 83 роки (нар. 5 лютого 1840 р.).

28 грудня - (Александр) Гюстав Ейфель, французький інженер-будівельник, автор Ейфелевої вежі в Парижі (1889). 96 років тому, у 91 рік (нар. 15 грудня 1832 р.).

Ерцгерцог Фердинанд в Сараєво
Фотоархів
Ерцгерцог Фердинанд в Сараєво

Головні події 1923 року

keyboard_arrow_left1922
1924keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward