Цей день 30 січня
30-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 336 днів. Іменинники — Антон (Антоній), Антоніна, Віктор, Георгій, Іван, Павло, Феодосій. Всесвітній день допомоги хворим проказою, в Україні відзначається День спеціаліста військово-соціального управління Збройних сил України, в Індії — День пам'яті борців за незалежність.

Головні події 30 січня

Всі події 30 січня

9 до н. е. • У Римі на Марсовому полі відбулось урочисте освячення Алтаря Миру, рішення про будівництво якого було прийняте римським сенатом у 13 році до н.е. після переможного повернення Августа з Галлії та Іспанії. Свято проходило під знаком торжества миру, оголошеного імператором Августом на секулярних іграх за вісім років перед тим.

Середні віки
829 • До Венеції з Олександрії (Єгипет) венеціанськими купцями Буоно і Рустіко привезено мощі апостола Марка, для розміщення яких біля палацу дожів невдовзі була збудована базиліка. Через двісті років на її місці був зведений кафедральний собор Святого Марка, який є місцем зберігання безлічі цінних предметів мистецтва, вивезених з Константинополя в ході хрестових походів.

1018 • В Будишині (Бауцені, Німеччина) в замку Ортенбург між польським князем Болеславом I Хоробрим та імператором Священної Римської імперії Генріхом II підписано Будишинський мир, який завершував Німецько-польські війни 1003-1018 років. За умовами договору імператор передав Польщі Лужицю (Лаузіц) і визнавав владу польського князя над Моравією, а Болеслав I в свою чергу відмовлявся від посягань на маркграфство Мейсен.

1607 • Внаслідок повені, викликаної, імовірно, цунамі в Бристольській затоці, затоплено низинні узбережжя Девону, Сомерсету і Південного Вельсу на площі до 51,8 тис га, що привело до загибелі більше двох тисяч чоловік.

Нова історія
1648 • Іспанія та Нідерланди підписали Мюнстерский договір, за яким Республіка Сполучених провінцій Нідерландів здобула незалежність від Священної Римської імперії та Іспанії. Як складова частина Вестфальського миру, цей договір завершив Тридцятилітню і Вісімдесятирічну війни.

1667 • У селі Андрусово під Смоленськом між Московським царством і Річчю Посполитою укладено перемир'я, що завершило тринадцятилітню війну. Невдачі короля Яна II Казимира змусили його погодитись на втрату Смоленщини, усього Лівобережжя України та Києва й спільний з царем Олексієм Михайловичем контроль над Запоріжжям.

1801 • Імператор Росії Павло I оприлюднив маніфест про включення князівства Картлі-Кахеті до складу Російської імперії. 24 вересня маніфестом Олександра I Східна Грузія була оголошена російською губернією.

1847 • Іспанське селище Єрба Пуебла перейменоване у Сан-Франциско. В той час у ньому проживало близько 500 осіб.

1923 • Уряд Греції і Великі національні збори Туреччини підписали договір про обмін населенням за релігійною ознакою, який торкнувся біля 2 мільйонів осіб, котрі до кінця року були змушені залишити свлї домівки.

1933 • Після відставки рейхсканцлера Курта фон Шлейхера президент Німецької держави Пауль фон Гінденбург затвердив лідера Націонал-соціалістичної робітничої партії Адольфа Гітлера главою уряду, в якому нацисти отримали лише три портфелі. Через два місяці Гітлер домігся від Рейхстагу конституційних змін, які на чотири наступні роки надали його кабінету надзвичайні повноваження.

1934 • Радянські авіатори П.Ф.Федосеєнко, І.Д.Усискін і А.Б.Васенко на стратостаті "Осоавиахим-1" встановили рекорд — досягли рекордної висоти підняття 22 тисячі метрів. При спуску стратостат зазнав катастрофи і всі учасники підйому загинули.

1936 • Адольф Гітлер видав наказ, котрим забороняв німецьким громадянам приймати Нобелівську премію і засновував Німецьку національну премію в галузі мистецтва і науки.

1937 • XIV надзвичайний з'їзд рад УРСР, що пройшов у Державному ордена Леніна Академічному театрі опери та балету УРСР у Києві, затвердив нову Конституцію республіки, в якій «в основному» був побудований соціалізм, і змінив її назву з «УСРР» на «УРСР».

Новітня історія
1945 • У бухті міста Данциг (Гданськ) за присутності кораблів супроводу радянський підводний човен під командуванням капітана Олександра Маринеско потопив найбільший німецький лайнер "Вільгельм Густлофф", на борту якого знаходилось більше 5 тисячів солдатів і офіцерів. У Німеччині було оголошено триденний траур, командир німецького конвою розстріляний, а Маринеско оголошений особистим ворогом Гітлера.

1948 • У швейціарському місті Санкт-Моріці розпочалися — перші після 1936 року — V зимові Олімпійські ігри. В них взяло участь 669 спортсменів з 28 країн, які до 8 лютого розіграли 22 комплекти нагород в 4 видах спорту. Кращими у командному заліку стали збірні Норвегії, Швеції та Швейцарії.

1948 • У Делі індуїстський фанатик-екстреміст Натурам Годзе, розлючений толерантним ставленням Ганді до мусульман, трьома пострілами з пістолета вбив 78-річного Мохандаса Карамчанда Ганді, політичного й духовного лідера Індії, що саме здійснював молитву за припинення в Індії міжрелігійної ворожнечі.

1962 • У селі Кашаша в Танганьїці (нині — Танзанія) серед учениць християнської школи-інтернату почалась епідемія сміху, яка, поширившись на сусідні селища, тривала 18 місяців — від безконтрольного сміху, що тривав від кількох годин до двох тижнів, і супроводжувався непритомністю, проблемами з диханням, висипами, приступамии плачу і крику, постраждало понад 1000 дівчат віком від 12 до 18 років.

1964 • В США запущено беспілотний літальний апарат "Ranger 6" з телевізійним обладнанням на борту, котрий зазнав аварії при посадці на Місяць.

1968 • В'єтконг і північнов'єтнамські війська розпочали новорічний (за місячним календарем) наступ, в результаті якого було захоплено американське посольство в Сайгоні і нанесено потужні удари по великих південнов'єтнамських містах. Тривалість, інтенсивність, сила і мобільність цього наступу були настільки значні, що президент США Ліндон Джонсон у травні прийняв рішення про початок переговорів з комуністичними силами В'єтнаму.

1969The Beatles, напевно найпопулярніша і найвпливовіша музична група всіх часів, востаннє виступила у своєму повному складі: ліверпульська четвірка дала імпровізований концерт на даху своєї звукозаписуючої студії в Лондоні, котрий був припинений втручанням поліції. У квітні 1970 року Пол Маккартні офіційно оголосив про розпад групи.

1972 • "Кривава неділя" у Північній Ірландії — в місті Лондондеррі британські солдати застрелили 13-х і поранили 17-х беззбройних католиків, що брали участь у мирній демонстрації, яка проводилась на знак протесту проти британської політики переслідування ірландських націоналістів. Це викликало хвилювання по всій Ірландії, і 2 лютого у відповідь за "Криваву неділю" в Дубліні було підпалено британське посольство. У квітні британський уряд оприлюднив виновки службового розслідування подій в Лондондеррі, за яким дії військових оголошувались повністю випраданими. Щоб припинити англо-ірландські збройні конфлікти, в яких з 1969 року у Північній Ірландії загинуло більше 3 тисяч чоловік, Лондон направив сюди додаткові військові та поліцейські контингенити.

Наш час
1992 • Україна стала членом Ради з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ).

1994 • У другому турі виборів на посаду президента Автономної Республіки Крим переміг лідер Республіканської партії Криму Юрій Мєшков, який взяв курс на «возз'єднання з Росією». Але відсутність єдності серед його прихильників і внутрішня та зовнішня політична ситуація завадила реалізації цього сценарію.

1995 • 42 чоловіка загинуло і не менше 300 було поранено в місті Алжир у результаті вибуху бомби, закладеної поблизу столичного поліційного управління. Організаторами терористичної акції стали члени підпільного угрупування Ісламська армія порятунку, яка з січня 1992 року веде неперервну терористичну війну проти алжирських властей. Її жертвами за два роки стало більше 30 тисяч чоловік.

2003 • Королівство Бельгія стала другою країною світу, в якій офіційно визнано одностатеві шлюби.

2004 • Створено першу статтю української Вікіпедії — «Атом».

2007 • Через два місяці після випуску для корпоративних клієнтів, почалися продажі операційної системи Windows Vista для звичайних користувачів.

2013 • Південна Корея здійснила перший вдалий запуск власного штучного супутника KSLV-1, який був виведений на орбіту корейсько-російською ракетою з космодрому поблизу міста Пусан.

2015 • В будинку Інституту наукової інформації з суспільних наук в Москві сталась пожежа, внаслідок якої була втрачена значана частина цінних бібліотечних фондів (за попердніми оцінками близько 20%).

Народились 30 січня

1834 — †21 березня 1908Володимир Боніфатійович Антонович, український історик, археолог, етнограф, археограф. 190 років з дня народження.

1882 — †12 квітня 1945Франклін Делано Рузвельт, 32-й президент США (1933-45 рр.); єдиний президент США, обраний на цей пост чотири рази.

1894 — †28 серпня 1943 • Борис III (Борис Саксен-Кобург-Гот), останній цар Болгарії (1918-43 рр). 130 років з дня народження.

1895 — †23 квітня 1965 • Петро Гаврилович Дяченко, український військовий діяч, полковник Армії УНР, командир кінного полку Чорних Запорожців, 2-ї дивізії УНА, протипанцерної бригади «Вільна Україна».

1923 — †19 листопада 1993Леонід Іович Гайдай, російський кінорежисер ("Самогонники", "Операція "И", "Кавказька полонянка", "Діамантова рука", "Іван Васильович міняє професію").

1925 — †2 липня 2013 • Дуглас (Карл) Енгельбарт, американський вчений, піонер комп'ютерних технологій; винахідник комп'ютерного маніпулятора — миші.

1927 — †28 лютого 1986Улоф Пальме, шведський політичний діяч, прем'єр-міністр Швеції (1969-76, 1982-86 рр.).

1930 — †16 серпня 2014Всеволод Зіновійович Нестайко, український письменник («Тореадори з Васюківки», «Пригоди Робінзона Кукурузо», «Таємниця трьох невідомих»).

1930Джин Хекман, американський кіноактор, дворазовий лауреат премії «Оскар» ("Французький зв'язковий" [1972]; "Контракт з коротуном", "Ворог держави", "Бонні та Клайд", "Супермен", "Фірма", "Міссісіпі у вогні", "Непрощенний" [1992]).

1937 • Борис Васильович Спаський, російський шахіст, гросмейстер, 10-й чемпіон світу (1969-71 рр.).

1937Ванесса Редгрейв, англійська актриса, лауреат премії «Оскар» ("Джулія" [1977]; "Якби стіни могли говорити", "Місія неможлива", "Похорони Сталіна", "Чоловік на всі часи", "Марія — королева Шотландії"); мати актриси Наташі Річардсон.

1938 — †29 серпня 2016 • Іслам Абдуганієвич Карімов, узбецький державний і політичний діяч, Перший секретар ЦК Комуністичної партії Узбекистану (1989–1991 рр.), Голова Ради Міністрів Узбецької РСР (1990–1991 рр.), Президент Узбекистану (з 1990 р.).

1943 • Марті Бейлін (Бухвальд), рок-співак (Jefferson Airplane; соло: "Hearts", "Atlanta Lady").

1948 • Едуард Гурвіц, український політик, колишній мер Одеси (1994-98 рр.).

1951 • Чарльз Даттон, американський актор ("Час убивати", "Чужий 3", "Втеча", "Данді-крокодил 2").

1951Філ(іп Дейвід Чарльз) Коллінз, англійський співак, композитор (Genesis; соло: "In the Air Tonight", "I Missed Again", "You Can't Hurry Love", "Sussudio", "One More Night", "Two Hearts"), актор ("Олівер", "Вечір важкого дня").

1974Крістіан Чарльз Бейл, британський актор («Американський психопат», «Афера по-американськи», «Гра на пониження», «Влада», «Темний лицар»), лауреат премії «Оскар» («Боєць», 2011). 50 років з дня народження.

1974 • Наталія Бурдейна, українська спортсменка, віце-чемпіон Олімпійських ігор зі стрільби з лука (2000). 50 років з дня народження.

Померли 30 січня

1937Георгій Леонідович П'ятаков, український революціонер, більшовицький державний діяч, голова Тимчасового робітничо-селянського уряду України (1918). Пом. 87 років тому у 47 років (нар. 18 серпня 1890 р.).

1948Орвілл Райт, американський авіатор, піонерів авіації; молодший брат Вілбера Райта. Пом. 76 років тому у 77 років (нар. 19 серпня 1871 р.).

1948Махатма Ганді (Мохандас Карамчанд Ганді), індійський громадський діяч і політик, один з лідерів руху за незалежність Індії. Пом. 76 років тому у 79 років (нар. 2 жовтня 1869 р.).

1951Фердинанд Порше, австрійський автоконструктор, творець Volkswagen Beetle, німецького танку «Тигр», серії спортивних авто Porsche. Пом. 73 роки тому у 76 років (нар. 3 вересня 1875 р.).

1958 • Ернст Гайнріх Хейнкель, німецький авіаконструктор (перший у світі літак з реактивним двигуном). Пом. 66 років тому у 70 років (нар. 24 січня 1888 р.).

1982 • Віктор Михайлович Глушков, український вчений у галузі кібернетики, математики і обчислювальної техніки, директор Інституту кібернетики АН України, академік. Пом. 42 роки тому у 59 років (нар. 24 серпня 1923 р.).

1991Джон Бардін, американський фізик, винахідник напівпровідникового транзистора; єдина людина, що двічі ставала Нобелівським лауреатом з фізики (1956, 1972 рр.). Пом. 33 роки тому у 83 роки (нар. 23 травня 1908 р.).

1994 • П'єр (Франсуа Марі Луї) Буль, французький письменник ("Міст над рікою", "Планета мавп", "Ігри розуму"). Пом. 30 років років тому у 82 роки (нар. 20 лютого 1912 р.).

1995 • Джеральд Малкольм Даррел, англійський натураліст і письменник ("Зоопарк у моєму багажі", "Ковчег на острові", "Моя родина й інші звірі"), організатор зоологічних експедицій в Африці, Австралії, Південній Америці. Пом. 29 років тому у 70 років (нар. 7 січня 1925 р.).

2007 • Сідні Шелдон, американський письменник ("Інтриганка", "Зірвати маску", "Другий бік півночі", "Гнів ангелів"). Пом. 17 років тому у 90 років (нар. 11 лютого 1917 р.).

Головні події 30 січня

Нідерландська революція

1648

Андрусівське перемир'я

1667

Адольф Гітлер — канцлер Німеччини

1933

Перший уряд Адольфа Гітлера

1933

«Сталінська» Конституція УРСР

1937

Кримська політична криза

1994