Хроніка подій 2003 року

Головні події 2003 року

Політичні лідери 2003 року

• Ватикан: Іван Павло II (1978-2005)
• Великобританія: Тоні Блер (1997-2007), Єлизавета II (1952-2022)
• КНР: Цзян Цземінь (1993-2003), Ху Цзіньтао (2003-13)
• Константинопольский патріарх: Варфоломій I (з 1991)
• ООН: Кофі Аннан (1997-2006)
• РФ: Володимир Путін (2000-08)
• США: Джордж Вокер Буш (2001-09)
• Україна: Леонід Кучма (1994-2005), Віктор Янукович (2002-05)
• ФРН: Герхард Шредер (1998-2005)
• Французька республіка: Жак Ширак (1995-2007)

Всі події 2003 року

11 січня • Губернатор штату Ілінойс республіканець Джордж Раян помилував 167 засуджених до страти в'язнів — усіх смертників штату, що чекали на виконання вироку. За це рішення у 2005 році він був висунутий на Нобелівську премію миру.

16 січня • США запустили корабель-човник «Колумбія», на борту якого перебував перший астронавт Ізраїлю Ілан Рамон. Шаттл зазнав аварії під час повернення на Землю 1 лютого і всі семеро астронавтів загинули. Це був останній політ за програмою «Колумбія».

28 січня • У ході зустрічі президентів Росії та України Володимира Путіна і Леоніда Кучми підписано Договір про російсько-український державний кордон, який зафіксував сухопутну його частину і підтвердив, що Азовське море і Керченська протока є внутрішніми водами кожної з країн.

30 січня • Королівство Бельгія стала другою країною світу, в якій офіційно визнано одностатеві шлюби.

лютий
1 лютого • За 16 хвилин до посадки зазнав катастрофи космічний корабель багаторазового використання "Колумбія", який стартував 16 січня з сімома астронавтами на борту, включно з найпершим ізраїльтянином, що полетів у космос. У репортажі телекомпанії CNN, що в прямому ефірі вела трансляцію катастрофи, було показано як уламки космічного човника падають над штатом Техас — спершу за падаючим апаратом видно білий слід, потім шаттл розпадається на кілька частин. Увесь екіпаж загинув, оскільки на "Колумбії", найстарішому американському шаттлі, що використовувався з 1981 року, не передбачено систем аварійного порятунку. Як вважають фахівці, катастрофа могла статися через неправильний вхід шаттла в атмосферу.

4 лютогоСоюзна Республіка Югославія припинила своє існування — обидві палати союзного парламенту схвалили хартію нової держави, Союзної держави Сербії і Чорногорії, і прийняли закон з її реалізації. Югославія припинила своє існування, не доживши до 75-річчя декількох місяців.

15 лютого • У світі розпочалась хвиля протестів проти війни в Іраці — у 600 містах світу на демонстрації вийшли, за оцінками, від 8 до 30 мільйонів чоловік. Це найбільша мирна демонстрація у світі.

18 лютого • У місті Тегу (Південна Корея) при спробі самогубства 56-річний безробітний, сидячи у вагоні метро, підпалив каністру бензину. Вогонь швидко поширився на шість вагонів поїзда і інший поїзд, що саме прибув на станцію. У пожежі загинуло 198 чоловік і ще близько 150 отримали поранення. Сам палій уцілів; він отримав пожиттєвий термін ув'язнення і помер у 2004 році.

березень
6 березняВерховна Рада України ухвалила Закон «Про Державний гімн України», який встановлював, що урочисті заходи загальнодержавного значення мали в обов'язковому порядку розпочинатися і закінчуватися виконанням Державного Гімну України.

12 березня • У Бразилії померла найстарша жителька нашої планети — 124-літня Марія Етельвіна душ Сантуш. Причиною її смерті став інсульт. Відповідно до офіційного свідоцтва про народження Сантуш народилася 15 липня 1878 року. Вона була дочкою рабів, завезених у Бразилію з Африки. За даними її рідних, у довгожительки було 5 онуків, 26 правнуків, 39 праправнуків і 4 прапраправнуки. При цьому єдина дочка Марії Етельвіни померла вже багато років тому. Сама Сантуш на здоров'я не скаржилася і до смерті була при здоровому розумі. З їжі вона надавала перевагу морській рибі, а на питання про секрет свого довголіття, як правило, відповідала: "Головне — зберігати спокій".

12 березня • У Белграді пострілами снайпера убито сербського прем'єр-міністра Зорана Джинджича, прозахідного реформатора, який відіграв ключову роль у подіях, що привели до усунення від влади Слободана Мілошевіча. Незадовго до смерті Зоран Джинджич призначив спеціального прокурора для розслідування впливу ключових постатей організованої злочинності, які здобули значного впливу за роки правління Слободана Мілошевіча.

19 березня • Президент США Джордж Буш-молодший оголосив про початок війни США у союзі з Великою Британією і при підтримці урядів країн, що входили у міжнародну коаліцію, проти Іраку. Офіційним приводом для вторгнення, яке розпочалось наступного дня, був заявлений зв'язок режиму Саддама Хусейна з міжнародним тероризмом, зокрема рухом «Аль Каїда», а також інформація ЦРУ про наявність в Іраку запасів зброї масового ураження, що згодом не знайшла підтвердження. Рішення про застосування військової сили проти Іраку підтримали 45 держав світу. Військові контингенти виділили 32 держави. 98% військ вторгнення надали США і Великобританія.

20 березня • Через півтори години після закінчення 48-годинного ультиматуму, оголошеного президентом Бушем, розпочалась військова акція США та країн-союзників проти Іраку з метою скидання уряду Саддама Хусейна.

квітень
9 квітня • Європарламент схвалив вступ у Європейський союз 10 нових членів: Кіпр, Мальта, Естонія, Латвія, Литва, Угорщина, Польща, Чехія, Словаччина й Словенія.

16 квітня • На самміті Євросоюзу в Афінах підписано договір про вступ до ЄС десяти нових членів – Угорщини, Польщі, Словаччини, Словенії, Чехії, Кіпру, Мальти, Латвії, Литви і Естонії. Усі ці країни формально приєдналися до Євросоюзу 1 травня 2004 року, коли угода набрала чинності. Ратифікація договору пройшла в парламентах 15 держав – діючих членів ЄС. Текст договору про прийняття до ЄС нових членів нараховує 4900 сторінок. Урочиста церемонія його підписання пройшла біля підніжжя афінського Акрополя.

травень
29 травня • Форвард збірної України та італійського "Мілану" Андрій Шевченко, за чотири роки які провів в Італії, нарешті виграв свій перший трофей. У фіналі Ліги Чемпіонів "Мілан" у серії післяматчевих пенальті переграв туринський "Ювентус" з рахунком 3:2. Останній гол, який приніс перемогу "россонері" забив саме українець Андрій Шевченко, який разом із грузином Кахою Каладзе стали першими в історії колишнього СРСР гравцями, які вибороли найпочесніший європейський трофей.

31 травня • У Парижі завершився останній рейс англо-французького надзвукового пасажирського літака «Конкорд». За 27 років регулярних і чартерних рейсів на 20 «Конкордах» було перевезено понад 3 мільйонів пасажирів.

червень
10 червня • Запущено марсохід «Spirit Rover», перший з двох марсоходів космічного агенства НАСА, запущених у США в рамках проекту «Mars Exploration Rover». «Спірід Ровер» здійснив м'яку посадку на Марс 4 січня 2004 року і пропрацював до 26 січня 2010 року.

20 червня • Створено фонд Вікімедіа, неприбуткову організацію, яка забезпечує матеріальне підґрунтя для численних Інтернет-спільнот, що створюють вміст, який вільно розповсюджується.

27 червня • Постановою Кабінету міністрів в Україні встановлена премія за кращу публіцистичну роботу в журналістиці ім. В'ячеслава Чорновола. Премія була заснована за пропозицією Державного комітету телебачення і радіомовлення і починаючи з 2004 року присуджується до дня народження В. Чорновола (24 грудня).

липень
7 липня • У Лондоні прихильниками ісламського фундаменталізму здійснено серію терористичних актів, в результаті яких загинуло 56 людей (включаючи чотирьох терористів-смертників) і більше 700 було поранено. Це був перший теракт, здійснений смертниками в Західній Європі. Великий резонанс у суспільстві викликав той факт, що смертники були громадянами Сполученого Королівства, і троє з них народилися, виросли та навчалися у Великобританії.

8 липня • В рамках проекту «Mars Exploration Rover» з космодрому на мисі Канаверал запущено марсохід «Opportunity» космічного агентства НАСА, призначений для вивчення осадів і пошуку води на поверхні Марсу. На сьогоднішній день «Опортьюніті» продовжує ефективно функціонувати, вже більш ніж в 40 разів перевищивши запланований термін у 90 марсіанських діб, живлячись виключно від сонячних батарей. Одним із успіхів «Opportunity» є виявлення першого метеориту — Heat Shield Rock — на поверхні іншої планеті.

21 липня • В Австрії вперше у світі вдалося зробити трансплантацію язика. У віденській центральній лікарні 42-літньому чоловікові, у якого була виявлена злоякісна пухлина, у ході 14-годинної операції був пересаджений новий язик. Операцію провела група лікарів під керівництвом Крістіана Кермера і Франца Вотінгера. За повідомленням лікарів, пацієнт знаходиться в хорошому стані. Раніше язик трансплантувався тільки тваринам, оскільки для людини дуже важко підібрати донорський матеріал.

серпень
10 серпня • У графстві Кент зафіксовано найвищу за всю історію спостережень температуру у Великобританії — 38,5 °C (101,3 °F).

вересень
14 вересня • За результатами щойно проведеного референдуму Швеція відмовилась від переходу на загальноєвропейську валюту євро.

29 вересня • Росіяни почали будівництво дамби від берегів Таманського півострова до українського острова Тузла з метою приєднання його до материкової частини Росії. Це привело до кризи україно-російських відносин, втручання у конфлікт на найвищому рівні (президент Леонід Кучма перевав поїздку в Латинську Америку і особисто прибув на Тузлу).

жовтень
12 жовтняМіхаель Шумахер став першим в історії перегонів «Формула-1» 6-разовим чемпіоном світу — він побив рекорд по кількості чемпіонських титулів, який належав Х.-М. Фанхіо з 1957 року.

15 жовтня • З віддаленого космодрому в пустелі Ґобі Китай запустив свій перший пілотований космічний корабель і став третьою в історії людства країною, якій вдалося це зробити. Астронавт, підполковник Янг Лівей, вивів корабель "Шенжу-5" на орбіту за графіком і за 20 годин 14 разів облетів Землю.

листопад
2 листопада • Після проведених у Грузії парламентських виборів опозиційні політичні блоки і партії, звинувативши владу у фальсифікаціях, заявили про власну перемогу. Відмова влади визнати її привела до тривалого і масового протесту, страйків і акцій непокори, які завершилися через три тижні відставкою чинного президента Едуарда Шеварнадзе.

17 листопада • Перемігши на виборах 7 жовтня, актор і колишній бодібілдер Арнольд Шварценнегер, інавгурований як 38-й губернатор штату Каліфорнія.

22 листопадаРеволюція троянд, яка розпочалась в Грузії після фальсифікації виборів, що пройшли 2 листопада, досягла свого апогею — мітингувальники захопили будинок парламенту під час першого засідання парламенту. Президент з охороною змушений був залишити засідання. Наступного дня, після зустрічі президента Грузії Едуарда Шеварнадзе з чільниками опозиції Міхеїлом Саакашвілі та Зурабом Жванією, Шеварнадзе оголосив про свою відставку та залишив країну.

26 листопада • Відбувся останній політ літака «Конкорд» — вилетівши з лондонського аеропорту Хітроу, літак пролетів на Біскайською затокою і приземлився в місті Брістоль.

грудень
11 грудня • На військовому аеродромі "Бакаріні" (150 км від Риму) відбулось змагання між Міхаелем Шумахером за рулем Ferrari F2003 і літаком Eurofighter Typhoon, за штурвалом якого був льотчик-випробовувач і астронавт Мауріціо Келі. В усіх трьох заїздах (на 600, 900 і 1200 метрів) Шумахер програв. Це змагання було проведене до сторіччя з дня першого керованого польоту літака і 50-річчя з дня смерті Таціо Нуволарі, який у 1931 році за рулем Alfa 8C 2300 у перегонах на 20 км переміг біплан Caproni 100. У 1981 році на аналогічних змаганнях Жиль Вільньов, розвинувши на Ferrari 126 СК швидкість 420 км/год, обігнав американський F-104 Starfighter.

13 грудня • У підвалі сільського дому за 15 кілометрів від Тікріта американські військові заарештували колишнього президента Іраку Саддама Хуссейна. При ньому знайдено 750 тисяч доларів, два автомати Калашникова і пістолет. Разом з хусейном було заарештовано двоє супроводжуючих. 19 довтня 2005 року суд над колишнім президентом. Спеціально для нього в Іраці була відновлена смертна кара, відмінена до того окупаційними військами. 5 листопада 2006 року Вищий кримінальний трибунал Іраку засудив Саддама Хуссейна до смертної кари через повішення.

17 грудня • У світовий прокат вийшов фільм «Володар перснів: Повернення короля», останній із трилогії, невдовзі відзначений одинадцятьма «Оскарами». Фільм з бюджетом 94 млн. доларів зібрав у прокаті 1 119 263 306 доларів і зайняв друге місце у рейтингу прокатних зборів фільмів.

Померли 2003 року

26 січня • Валерій Миколайович Брумель, російський спортсмен, рекордсмен світу зі стрибків у висоту (2,28 м, 1963), Олімпійський чемпіон (1964); тричі визнавався кращим спортсменом світу (1961, 62, 63 рр.). 21 рік тому у 61 рік (нар. 14 травня 1942 р.).

лютий
24 лютогоАльберто Сорді, італійський комедійний актор ("Білий шейх", "Мамині синки"), режисер ("Італієць в Америці", "Я знаю, що ти знаєш, що я знаю"). 21 рік тому у 83 роки (нар. 15 червня 1920 р.).

березень
13 березняЯрослава Йосипівна Стецько, український політичний і державний діяч, член ОУН з 1938 р., очолювала Конгрес Українських Націоналістів, Організацію українських націоналістів (бандерівців), Антибільшовицький блок народів, депутат Верховної ради України (1997-2003 рр.). 21 рік тому у 83 роки (нар. 14 травня 1920 р.).

18 березняОлесь Бердник (Олександр Павлович Бердник), український письменник (Поза часом і простором, Покривало Ізіди, Свята Україна), громадський діяч. 21 рік тому у 76 років (нар. 25 грудня 1927 р.).

квітень
18 квітня • Еміль Лотяну, молдавський режисер (Мій ласкавий і ніжний звір, Табір йде в небо, Анна Павлова). 21 рік тому у 67 років (нар. 6 листопада 1936 р.).

21 квітня • Ніна Сімон (Юніс Кетлін Веймон), американська джазова співачка («Feeling Good», «Don't Let Me Be Misunderstood», «I put a spell on you»), піаністка і аранжувальниця. 21 рік тому у 70 років (нар. 21 лютого 1933 р.).

травень
6 травня • Олександр Іванович Білаш, український композитор, автор опер "Гайдамаки", "Балада війни", оперети "Чиста криниця", понад 200 пісень. 21 рік тому у 72 роки (нар. 6 березня 1931 р.).

28 травня • Ілля (Романович) Прігожин, бельгійський фізико-хімік російського походження; лауреат Нобелівської премії з хімії (1977) за роботи в галузі нерівноважної термодинаміки. 21 рік тому у 86 років (нар. 25 січня 1917 р.).

червень
2 червняЄвген Семенович Матвєєв, російський актор ("Любити по-російськи", "Заповіт", "Матір і мачуха", "Воскресіння", "Піднята цілина"), режисер ("Перемога", "Циган"), сценарист ("Божевільні гроші", "Любов земна") українського походження. 21 рік тому у 81 рік (нар. 8 березня 1922 р.).

12 червня • (Елдред) Грегорі Пек, американський актор, лауреат премії «Оскар» ("Убити пересмішника" [1962], "Мобі Дік" [1956]; "Римські канікули", "На останньому березі", "Ключі від царства", "Сніги Кіліманджаро", "Золото Маккени"). 21 рік тому у 87 років (нар. 5 квітня 1916 р.).

24 червня • Василь Володимирович Биков, білоруський письменник ("Дожити до світанку", "Вовча зграя", "Знак біди"). 21 рік тому у 79 років (нар. 19 червня 1924 р.).

29 червняКетрін Хепберн, американська актриса, лауреат премії «Оскар» — 12 разів була номінанткою і чотири рази вигравала цю нагороду ("Рання слава" [1932-33], "Вгадай, хто прийде на обід" [1967], "Лев узимку" [1968], "На золотому ставку" [1981]; "Африканська королева", "Той, хто робить дощ", "Марія Шотландська", "Любовні справи"). 21 рік тому у 96 років (нар. 12 травня 1907 р.).

липень
25 липня • Джон Шлезінгер, англійський кінорежисер, лауреат премії «Оскар» (Північний ковбой, Око за око, День саранчі). 21 рік тому у 77 років (нар. 16 лютого 1926 р.).

27 липня • Боб Хоуп (Леслі Таунз Хоуп), американський комедійний актор ("Дорога в Сінгапур", "Утопія", "Гонконг"), шоумен. 21 рік тому у 100 років (нар. 29 травня 1903 р.).

серпень
16 серпняІді Амін Дада, угандійський військовий, політик, 3-й президент Уганди (1971-79 рр.). Біля 21 рік тому десь у 75 років (нар. бл. 1928 р.).

30 серпняЧарльз Бронсон (Бучинський), американський актор (Сім'я поліцейського, Бажання смерті, Закон Мерфі, Чудова сімка, Брудна дюжина, Ти зараз в армії). Біля 21 рік тому десь у 82 роки (нар. 3 листопада бл. 1921 р.).

вересень
8 вересняЛені (Берта Елена Амалія) Ріфеншталь, німецький кінорежисер (Тріумф волі). Біля 21 рік тому десь у 101 рік (нар. 22 серпня бл. 1902 р.).

10 вересняЕдвард Теллер, американський фізик-ядерник мадярського походження, один з розробників атомної бомби (1945) і керівник проекту зі створення водневої бомби (1952). Біля 21 рік тому десь у 95 років (нар. 15 січня бл. 1908 р.).

12 вересняДжонні Кеш, американський співак і композитор («Hurt», «Solitary Man»), двічі відзначений премією «Греммі», один із найвпливовіших музикантів ХХ століття. Біля 21 рік тому десь у 71 рік (нар. 26 лютого бл. 1932 р.).

26 вересня • Роберт Палмер, британський співак ("Hey Julia", "I Didn't Mean to Turn You On", "It Could Happen To You"). Біля 21 рік тому десь у 54 роки (нар. 19 січня бл. 1949 р.).

28 вересня • Алтея Гібсон, американська тенісистка, шестиразова переможниця турнірів Великого шолому (French Open [1956], Вімблдон [1957, 1958], U.S. Open [1957, 1958]), перша темношкіра спортсменка, що перемогла на Вімблдоні (парний розряд, 1957 р.). Біля 21 рік тому десь у 76 років (нар. 25 серпня бл. 1927 р.).

28 вересняЕліа Казан (Казанйоглу), американський продюсер, сценарист, кінорежисер, лауреат «Оскара» (Джентельменська угода [1947], В порту [1954]; Трамвай "Бажання", Віва Запата!, Троє родом з Брукліна). Біля 21 рік тому десь у 94 роки (нар. 7 вересня бл. 1909 р.).

жовтень
18 жовтня • Олександр Миколайович Яковлєв, радянський політик, член політбюро ЦК КПРС (1987-90 рр.), ідеолог "перестройки", глава державного російського телебачення (1993-95 рр.). Біля 21 рік тому десь у 80 років (нар. 2 грудня бл. 1923 р.).

19 жовтня • Алія Ізетбегович, боснійський політик, письменник; перший президент Боснії та Герцеговини (1990—96 рр.). Біля 21 рік тому десь у 78 років (нар. 8 серпня бл. 1925 р.).

26 жовтня • Елем Германович Климов, російський кінорежисер (Агонія, Іди й дивись). Біля 21 рік тому десь у 70 років (нар. 9 липня бл. 1933 р.).

26 жовтняЛеонід Філатов, російський театральний і кінактор (Екіпаж, Ярослав Мудрий, Забута мелодія для флейти, Сповідь його дружини, Місто Зеро, Сучі діти), письменник (Казка про Федота-стрільця), режисер (Сучі діти). Біля 21 рік тому десь у 57 років (нар. 24 грудня бл. 1946 р.).

листопад
3 листопадаРасул Гамзатов, аварський поет. Біля 21 рік тому десь у 80 років (нар. 8 вересня бл. 1923 р.).

30 листопадаГертруда Едерле, американська плавчиня, Олімпійська чемпіонка (1924), перша жінка, що перепливла Ла-Манш (1926). Біля 21 рік тому десь у 97 років (нар. 23 жовтня бл. 1906 р.).

грудень
12 грудня • Гейдар Алієвич Алієв, азербайджанський державний діяч, голова Верховної ради і президент Азербайджану (з 1993 р.). Біля 21 рік тому десь у 80 років (нар. 10 травня бл. 1923 р.).

Головні події 2003 року

Розпад Югославії

4 лютого

Війна коаліції проти Іраку

20 березня

Конфлікт на острові Тузла

29 вересня

Революція троянд

2 листопада