5 січня • У Сан-Франциско почалось будівництво моста над входом до затокиЗолоті ворота. Міст, зведення якого закінчилось у 1937 році, став одним із найвідоміших у світі — довжиною 1280 метрів, з шестирядною автомобільною дорогою і двома пішоходними доріжками, він підвішений на двох канатах товщиною 93 сантиметри, закріплених на стальних опорах висотою 227 метрів, і сьогодні є невід'ємним символом Каліфорнії.
30 січня • Після відставки рейхсканцлера Курта фон Шлейхера президент Німецької держави Пауль фон Гінденбург затвердив лідера Націонал-соціалістичної робітничої партії Адольфа Гітлераглавою уряду, в якому нацисти отримали лише три портфелі. Через два місяці Гітлер домігся від Рейхстагу конституційних змін, які на чотири наступні роки надали його кабінету надзвичайні повноваження.
31 січня • Після падіння кабінету Жозефа Поль-Бонкура прем'єр-міністром Франції став Едуард Даладьє. Економічні санкції, введення яких мало б реанімувати державний бюджет, уже до 31 жовтня привели його кабінет до відставки; у Франції набрали силу фінансові скандали, забастовки, вуличні сутички між комуністами і правими радикалами.
лютий
14 лютого • У Парижі відкрилася перша у світі телефонна служба точного часу.
15 лютого • У Майямі анархіст Джузеппе Зангара здійснив замах на життя щойно обраного президента США Франкліна Рузвельта — випущені ним 5 куль не зачепили Рузвельта, однак поранили декількох людей і, зокрема мера Чикаго Антона Чернака, який помер 6 березня. Зангара був заарештований на місці злочину і страчений на електричному стільці 20 березня.
27 лютого • У Берліні стався підпал Рейхстагу, який дав підстави наступного дня Паулю фон Гінденбургу підписати «Розпорядження президента про захист німецької держави і народу», яким заради збереження громадянської безпеки були відмінені більшість громадянських прав, а канцлеру Адольфу Гітлеру надані додаткові повноваження.
28 лютого • Після провокаційного підпалу рейхстага, який відбувся у Берліні 27 лютого, президент Німеччини Гінденбург підписав указ "Про захист республіки", яким відмінялись всі основні громадянські свободи.
березень
4 березня • У найкульмінаційніший період Великої депресії у Вашингтоні відбулась інавгурація 32-го президента США. Демократ Франклін Рузвельт у своїй вітальній промові проголосив "Новий курс" у внутрішній і зовнішній політиці країни, направлений на ліквідацію економічної кризи і відмову від традиційної політики ізоляціонізму і який став початком перетворення США в соціально орієнтовану державу.
9 березня • У США скасувано золотий стандарт і введено вільний курс долара.
12 березня • Свастика та імперський прапор стали офіційними символами Німеччини.
20 березня • Поблизу Мюнхена почав діяти концентраційний табір Дахау. В роки Другої світової війни в ньому над людьми проводились медичні досліди. Всього в ньому перебувало більше 200 тисяч вязнів з понад 30 країн, з яких загинуло 32 099 чоловік. 29 квітня 1945 року табір Дахау було звільнено військами США.
23 березня • Німецький парламент прийняв закон, що надавав Адольфу Гітлеру диктаторські повноваження — право керувати державою шляхом видання декретів.
24 березня • Набув чинності закон, напередодні прийнятий німецьким парламентом (69% голосів), котрий передав уряду законодавчу владу та фактично призупинив дію конституції, канцлер Адольф Гітлер отримав право керувати країною шляхом видання указів. З цього ж дня Німеччина стала неофіційно іменуватись Третім рейхом, спадкоємницею Священної римської імперії німецької нації (962—1806 рр.) і Німецької імперії Отто фон Бісмарка та Вільгельма I Гогенцоллерна (1871-1918 рр.). Проіснував тисячолітній Третій рейх до 23 травня 1945 року.
квітень
3 квітня • У Херсоні український хірург Юрій Юрійович Вороний вперше у світі виконав клінічну пересадку нирки — 26-річній жінці був пересаджений орган 60-річного померлого чоловіка.
5 квітня • Міжнародний суд в Гаазі визнав Гренландію власністю Данії. На територію острова мала свої претензії Норвегія.
26 квітня • В Німеччині створено таємну поліцію, Гестапо, сформовану на основі політичного і розвідувальних відділів прусської поліції. Керував цим процесом Герман Герінг, в той час міністр внутрішніх справ Прусії.
29 квітня • У матчі на Кубок Англії між командами "Евертон" і "Манчестер Сіті", котрий закінчився з рахунком 3:0, футболісти вперше вийшли на поле з номерами на футболках, причому у гравців "Евертона" номери були з 1-го по 11-й, а у манкуніанців — з 12-го по 22-й.
10 травня • На площі Опери в Берліні студентами-нацистами спалено близько 25 тисяч книг «неарійського духу», серед котрих були праці Фрейда, Маркса, Брехта, Манна, Ремарка, Хемінгуея та інших авторів, що стало початком епохи державної цензури і контролю над культурою. За спаленням спостерігало більше 40 тисяч людей. Такі ж акції пройшли також у Бонні, Мюнхені та інших містах Німеччини. З 1947 року 10 травня у Німеччині відзначається як День книги.
13 травня • У Харкові за власним рішенням пішов з життя письменник, комунар і символ «червоного ренесансу» Микола Хвильовий. Своїм самогубством, яке стало його останнім маніфестом, він висловив протест проти більшовицької політики нищення України.
27 травня • Компанія «Walt Disney Studios» випустила короткометражний мультфільм «Три поросяти», який цього ж року отримав «Оскар». Сьогодні він на думку авторитетного історика анімації Джеррі Бека займає 11 сходинку в списку найкращих мульфільмів світу.
червень
6 червня • У місті Кемден (штат Нью-Йорк) відкрився перший в світі кінотеатр, в котрому фільм, що проектувався на екран розміром 12х9 метрів, можна було дивитись не виходячи з автомобіля. Він був збудований Річардом Холлінгшедом і був розрахований на 400 автомобілів. Вартість квитка становила 25 центів за людину і ще 25 центів за авто.
липень
7 липня • Після ранкового засідання політбюро ЦК КП(б)У, на якому від Миколи Скрипника вкотре вимагали «справжнього» покаяння за допущені «помилки» у здійсненні національної політики, він покінчив життя самогубством. Цей акт ознаменував собою цілковитий крах проукраїнської національної політики більшовиків, символом якої і був Микола Скрипник на усіх своїх посадах в Україні з 1918 року.
11 липня • В Женеві прийнято міжнародну конвенцію по контролю за наркотиками.
14 липня • З метою боротьби з плюралізмом та індивідуалізмом в Німеччині заборонено всі політичні партії, крім нацистської НСДАП.
14 липня • У США вийшов перший мульфільм Макса Флейшера про моряка Попая — стрічка «I Yam What I Yam». До 1942 року, коли вийшла серія «Baby Wants A Bottleship», було випущено 108 короткометражних мультфільмів про героя коміксів Елзі Сегара.
17 липня • Після закінчення будівництва Днiпрогесу та ліквідації порогів на Дніпрі з Києва до Херсона вийшов у перший рейс пасажирський пароплав.
22 липня • Американський льотчик Віллі Пост здійснив перший в історії одиночний переліт навколо земної кулі, який тривав 7 днів 18 годин 49 хвилин. Пост вилетів 16 листопада з Нью-Йорка, без посадки долетів до Берліна, потім зробив кілька зупинок на території Радянського Союзу і через Аляску та Канаду повернувся до місця старту, пролетівши загалом 15596 миль (близько 26 тисяч кілометрів). В серпні 1935 року Пост разом з Віллом Роджерсом зробив спробу перелетіти з Америки до Радянського Союзу через Північний полюс, але екіпаж загинув унаслідок аварії на території Канади.
25 липня • У Німеччині нацисти оголосили про введення в дію програми по стерилізації інвалідів.
серпень
2 серпня • Відкрито Біломорсько-Балтійський канал імені Сталіна, що з'єднує Біле море та Онезьке озеро з можливістю подальшого виходу у Балтійське море у районі Санкт-Петербурга. Він був збудований у рекордно короткий термін, за 1 рік і 9 місяців, руками в'язнів ГУЛАГу, котрих офіційно називали "заключенными каналоармейцами" (ув'язненими каналоармійцями), або скорочено "з/к" (зека). За різними даними, під час будівництва померло до 200 тисяч робітників. «Біломорканал»
11 серпня • У Маріуполі на заводі "Азовсталь" запущено першу домну.
12 серпня • У Харкові на стадіоні «Динамо» за присутності 20 тисяч глядачів відбувся перший міжнародний матч футбольної збірної України — у товариській зустрічі збірна УРСР обіграла збірну Туреччини з рахунком 3:2. Всі три голи забив київський динамівець Костянтин Щегоцький.
вересень
30 вересня • Перший радянський стратостат «СРСР» встановив світовий рекорд, досягнувши висоти 19 км.
жовтень
14 жовтня • Адольф Гітлер заявив, що Женевська конференція по роззброєнню, скликана Лігою Націй, зазнала фіаско і Німеччина відмовляється брати участь в її роботі, а з 23 жовтня виходить і з Ліги Націй.
17 жовтня • На полицях газетних кіосків США з'явився ілюстрований тижневик "News-Week" з сімома фотографіями на титульній сторінці, присвяченим найважливішим подіям кожного дня тижня. В 1937 році назва журналу була змінена на "Newsweek".
17 жовтня • До США прибув один із найзнаменитіших біженців з нацистської Німеччини — Альберт Ейнштейн. Він оселився у містечку Прінстаун, штат Нью-Йорк.
листопад
8 листопада • Згідно з «Новим курсом» президента Франкліна Рузвельта на подолання наслідків Великої депресії у США створене Агенство з громадських робіт, яке мало займатись створенням робочих місць для безробітних. Агенство завершило свою діяльність 31 березня 1934 року і за час своєї роботи працевлаштувало більше 4 млн осіб, які працювали головним чином на будівництві.
16 листопада • Після визнання Радянського Союзу урядом США офіційно оголошено про встановлення між країнами дипломатичних стосунків.
22 листопада • У Харкові завершив свою роботу об'єднаний пленум ЦК і ЦКК КП(б)У, резолюцією якого вперше в історії УСРР український націоналізм було визнано головною небезпекою у національному питанні. Цим рішенням, яке сформулював особисто Йосиф Сталін, було формалізовано започатковану наприкінці 1932 року кардинальну зміну національної політики в Україні.
грудень
5 грудня • Після того як Юта стала 36-м штатом, який ратифікував 21-у поправку до Конституції, «сухий закон» у США був відмінений. Закон, що забороняв виробництво, продаж і перевезення алкоголю був прийнятий у січні 1919 року і набув чинності в січні 1920 року. На рівні окремих штатів обмеження залишались до 1948 (Оклахома, Канзас) чи навіть 1966 (Місісіпі) року.
25 грудня • Український сатирик Остап Вишня, звинувачений в контрреволюційній діяльності, засуджений до розстрілу, заміненому пізніше десятьма роками тюремного ув'язнення.
26 грудня • Американець Едвід Армстронг отримав патент на радіотранслятор в діапазоні ультракоротких хвиль (FM-радіотрансляцію). Армстронг увійшов в історію також як винахідник найважливіжих типів радіоприймачів — регенеративного, надрегенеративного і супергетеродинного.
Народились 1933 року
14 січня — †22 березня2004 • Наталія Михайлівна Наум, українська актриса ("Ати-бати, йшли солдати", "Тихі береги", "Білий птах з чорною відзнакою", "За двома зайцями", "Поема про море").
17 січня — †3 травня1987 • Даліда (Іоланда Христина Джильотті), французька співачка й акторка італійського походження.
18 січня • Рей Долюі, винахідник першого реально працюючого відеомагнітофона.
22 січня — †24 березня2020 • Анатолій Юрійович Мокренко, український оперний співак (баритон).
25 січня • Корасон Акіно, колишній президент Філіппін (1986-92 рр.).
лютий
4 лютого — †30 серпня2012 • Ігор Володимирович Кваша, російський актор ("Той самий Мюнхгаузен", "Людина з бульвару Капуцинів"), телеведучий ("Ищу тебя").
13 лютого — †24 січня2000 • Лев Олексійович Перфілов, український актор ("Вино з кульбабок", "День кохання", "Кін-дза-дза", "Зелений фургон", "Місце зустрічі змінити не можна", "Легенда про Тіля", "Олеся").
13 лютого • Кім Новак (Мерилін Новак), американська актриса чеського походження ("Людина із золотою рукою", "Пікнік", "Запаморочення", "Любовні пригоди Молль Флендерс", "Дзеркало тріснуло").
18 лютого • Йоко Оно, японська художниця, співачка ("Walking on Thin Ice"), вдова Джона Ленона.
20 лютого • Юхим Леонідович Звягільський, український державний діяч, політик, прем'єр-міністр України (1993-94 рр.).
21 лютого — †21 квітня2003 • Ніна Сімон (Юніс Кетлін Веймон), американська джазова співачка («Feeling Good», «Don't Let Me Be Misunderstood», «I put a spell on you»), піаністка і аранжувальниця.
26 лютого — †31 травня2017 • Любомир Ярославович Гузар, Верховний архієпископ Києво-Галицький, архієпископ і митрополит Київський, єпископ Кам'янецький (2005-2011 рр.), кардинал Католицької церкви, глава Української греко-католицької церкви (2005-11 рр.).
березень
14 березня • Майкл Кейн (Моріс Джозеф Міклуайт), англійський актор ("Рита навчається", "Каліфорнійська сюїта", "Кров і вино", "Тихий американець"), дворазовий лауреат премії «Оскар» ("Ганна та її сестри" [1986], "Правила дому Сідра" [1999]).
26 березня • Тінто Брасс, італійський кінорежисер («Калігула», «Ключ»).
квітень
6 квітня • Станіслав Андрійович Любшин, російський актор («Щит і меч», «П'ять вечорів»).
9 квітня — †6 вересня2021 • Жан-Поль Бельмондо, французький театральний і кіноактор ("Гра в чотири руки", "Казино Рояль", "Чудовий", "Любов і французька жінка").
9 квітня — †6 грудня1994 • Джан Марія Волонте, італійський кіноактор ("Чотири дні Неаполя", "За жменю доларів", "Справа громадянина поза всякими підозрами", "Христос зупинився в Еболі").
15 квітня • Борис Натанович Стругацький, російський письменник-фантаст ("Важко бути богом", "Понеділок починається в суботу").
травень
3 травня — †25 грудня2006 • Джеймс Браун, американський співак в стилі соул ("Papa's Got a Brand New Bag", "Please, Please, Please", "I Got You (I Feel Good)", "It's A Man's Man's Man's World", "Living in America").
12 травня — †1 червня2010 • Андрій Андрійович Вознесенський, російський поет ("Трикутна груша", "Антисвіти", "Вітражних справ майстер", "Рів").
23 травня • Джоан Коллінз, американська актриса ("Династія"); сестра письменниці Джекі Коллінз.
31 травня — †19 липня1990 • Георгій Іванович Бурков, російський кіноактор ("Калина червона", "Гараж").
червень
7 червня — †22 березня2015 • Аркадій Михайлович Арканов (Штейнбок), російський письменник-сатирик.
20 червня • Денні Айєлло (Деніел Луїс Айєлло), американський актор (Роби правильно, Я і діти, Хрещений батько 2, Форт апачів, Якось в Америці, Бронкс, Гарлемські ночі).
липень
9 липня — †26 жовтня2003 • Елем Германович Климов, російський кінорежисер (Агонія, Іди й дивись).
9 липня • Зінаїда Михайлівна Кирієнко, російська актриса (Тихий Дон, Доля людини, Любов земна).
18 липня — †1 квітня2017 • Євген Олександрович Євтушенко, російський поет, кінорежисер, письменник, актор.
21 липня — †14 вересня1982 • Джон Гарднер, американський письменник (Нікелева гора, Осіннє світло).
серпень
18 серпня • Бела Андріївна Руденко, українська оперна співачка (лірико-колоратурне сопрано), солістка Большого театру (Москва).
18 серпня • Роман Поланський (Раймунд Роман Ліблінг), франко-польський актор, режисер ("Ніж у воді", "Гіркий Місяць", "Назад в СРСР", "Китайський квартал", "Макбет", "Дев'яті ворота").
22 серпня — †26 грудня1994 • Сільва Кошина, італійська актриса (Ліза і диявол, Геркулес, Геркулес без кайданів, Месник).
вересень
12 вересня • Тетяна Василівна Дороніна, російська театральна і кіноактриса (Три тополі на Плющисі, Старша сестра).
30 вересня • Ілля Йосипович Кабаков, російський художник.
жовтень
13 жовтня — †28 вересня2019 • Марк Анатолійович Захаров, російський письменник, театральний і кінорежисер (Звичайне чудо, 12 стільців, Той самий Мюнхгаузен, Убити дракона, Формула кохання).
28 жовтня — †20 січня1983 • Гаррінча (дос Сантос Мануел Франсіско), бразильський футболіст, дворазовий чемпіон світу [1958, 1962].
листопад
19 листопада — †23 січня2021 • Ларрі Кінг (Лоренс Гарві Зайгер), американський радіо- і телеведучий, журналіст.
19 листопада • Ларрі Кінг (Зейгер), американський радіо- і телеведучий, журналіст.
грудень
8 грудня — †15 листопада2009 • Лев Іванович Борисов, російський актор ("Вірні серця", "Доля людини", "Бандитський Петербург"); брат актора Олега Борисова.
19 грудня — †27 грудня2019 • Галина Борисівна Волчек, російська актриса і театральний режисер (театр "Современник").
23 грудня • Акіхіто, 125-й імператор Японії (1989-2019 рр.).
31 грудня — †20 серпня2009 • Семен Фарада, російський кіноактор (Формула кохання, Гараж, Той самий Мюнхгаузен, Убити дракона).
Померли 1933 року
31 січня • Джон Голсуорсі, англійський письменник, лауреат Нобелівської премії (Сага про Форсайтів [1932]; Острів фарисеїв, Сучасна комедія). 91 рік тому у 66 років (нар. 14 серпня1867 р.).
22 квітня • Генрі Ройс, англійський промисловець, один з співзасновників компанії Rolls-Royce. 91 рік тому у 70 років (нар. 27 березня1863 р.).
13 травня • Микола Хвильовий (Микола Григорович Фітільов), український письменник (Санаторійна зона, Сині етюди, Вальдшнепи), публіцист (Україна чи Малоросія, Думки проти течії), громадсько-культурний діяч (ініціатор створення ВАПЛІТЕ). 91 рік тому у 40 років (нар. 13 грудня1893 р.).
20 червня • Клара Цеткін, німецький політичний діяч, революціонерка, одна з організаторів Компартії Німеччини, активістка II Інтернаціоналу. 91 рік тому у 76 років (нар. 5 липня1857 р.).