Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1933 року

Головні події 1933 року

Політичні лідери 1933 року

Веймарська республіка: Курт фон Шлейхер (1932-33) • Великобританія: Джеймс Рамсей Макдональд (1929-35) • Королівство Італія: Віктор Еммануїл III (1900-46), Беніто Муссоліні (1922-45) • Ліга націй: Ерік Драммонд (1920-33), Жозеф Авеноль (1933-40) • СРСР: Йосиф Сталін (1922-53) • США: Герберт Кларк Гувер (1929-33), Франклін Делано Рузвельт (1933-45) • Третій Рейх: Адольф Гітлер (1933-45) • Туреччина: Кемаль Ататюрк (1923-38) • УРСР: Станіслав Косіор (1928-38) • УСРР: Влас Чубар (1923-34) • Угорське королівство: Міклош Хорті (1920-44) • Французька республіка: Альбер Лебрен (1932-40), Едуард Даладьє (1933).

Всі події 1933 року

5 січня - У Сан-Франциско почалось будівництво моста над входом до затоки Золоті ворота. Міст, зведення якого закінчилось у 1937 році, став одним із найвідоміших у світі — довжиною 1280 метрів, з шестирядною автомобільною дорогою і двома пішоходними доріжками, він підвішений на двох канатах товщиною 93 сантиметри, закріплених на стальних опорах висотою 227 метрів, і сьогодні є невід'ємним символом Каліфорнії.

30 січня - Після відставки рейхсканцлера Курта фон Шлейхера президент Німеччини Пауль фон Гіндебург затвердив лідера Націонал-соціалістичної робітничої партії Адольфа Гітлера на посаді канцлера; Франц фон Папен, довірена особа Гінденбурга, став віце-канцлером. Гітлер став рейхсканцлером лише через 10 років після пивного путчу в Мюнхені і нацисти святкували перемогу — в новому уряді 3 з восьми постів займали наці.

31 січня - Після падіння кабінету Жозефа Поль-Бонкура прем'єр-міністром Франції став Едуард Даладьє. Економічні санкції, введення яких мало б реанімувати державний бюджет, уже до 31 жовтня привели його кабінет до відставки; у Франції набрали силу фінансові скандали, забастовки, вуличні сутички між комуністами і правими радикалами.

лютий
14 лютого - У Парижі відкрилася перша у світі телефонна служба точного часу.

15 лютого - У Майямі анархіст Джузеппе Зангара здійснив замах на життя щойно обраного президента США Франкліна Рузвельта — випущені ним 5 куль не зачепили Рузвельта, однак поранили декількох людей і, зокрема мера Чикаго Антона Чернака, який помер 6 березня. Зангара був заарештований на місці злочину і страчений на електричному стільці 20 березня.

27 лютого - У Берліні стався підпал Рейхстагу, який дав підстави наступного дня Паулю фон Гінденбургу підписати «Розпорядження президента про захист німецької держави і народу», яким заради збереження громадянської безпеки були відмінені більшість громадянських прав, а канцлеру Адольфу Гітлеру надані додаткові повноваження.

28 лютого - Після провокаційного підпалу рейхстага, який відбувся у Берліні 27 лютого, президент Німеччини Гінденбург підписав указ "Про захист республіки", яким відмінялись всі основні громадянські свободи.

березень
4 березня - У найкульмінаційніший період Великої депресії у Вашингтоні відбулась інавгурація 32-го президента США. Демократ Франклін Рузвельт у своїй вітальній промові проголосив "Новий курс" у внутрішній і зовнішній політиці країни, направлений на ліквідацію економічної кризи і відмову від традиційної політики ізоляціонізму і який став початком перетворення США в соціально орієнтовану державу.

9 березня - У США скасувано золотий стандарт і введено вільний курс долара.

12 березня - Свастика та імперський прапор стали офіційними символами Німеччини.

20 березня - Поблизу Мюнхена почав діяти концентраційний табір Дахау. В роки Другої світової війни в ньому над людьми проводились медичні досліди. Всього в ньому перебувало більше 200 тисяч вязнів з понад 30 країн, з яких загинуло 32 099 чоловік. 29 квітня 1945 року табір Дахау було звільнено військами США.

23 березня - Німецький парламент прийняв закон, що надавав Адольфу Гітлеру диктаторські повноваження — право керувати державою шляхом видання декретів.

24 березня - Набув чинності закон, напередодні прийнятий німецьким парламентом (69% голосів), котрий передав уряду законодавчу владу та фактично призупинив дію конституції, канцлер Адольф Гітлер отримав право керувати країною шляхом видання указів. З цього ж дня Німеччина стала неофіційно іменуватись Третім рейхом, спадкоємницею Священної римської імперії німецької нації (962—1806 рр.) і Німецької імперії Отто фон Бісмарка та Вільгельма I Гогенцоллерна (1871-1918 рр.). Проіснував тисячолітній Третій рейх до 23 травня 1945 року.

квітень
3 квітня - У Херсоні український хірург Юрій Юрійович Вороний вперше у світі виконав клінічну пересадку нирки — 26-річній жінці був пересаджений орган 60-річного померлого чоловіка.

5 квітня - Міжнародний суд в Гаазі визнав Гренландію власністю Данії. На територію острова мала свої претензії Норвегія.

26 квітня - В Німеччині створено таємну поліцію, Гестапо, сформовану на основі політичного і розвідувальних відділів прусської поліції. Керував цим процесом Герман Герінг, в той час міністр внутрішніх справ Прусії.

29 квітня - У матчі на Кубок Англії між командами "Евертон" і "Манчестер Сіті", котрий закінчився з рахунком 3:0, футболісти вперше вийшли на поле з номерами на футболках, причому у гравців "Евертона" номери були з 1-го по 11-й, а у манкуніанців — з 12-го по 22-й.

травень
8 травня - Махатма Ганді почав 21-денний голодний страйк проти британського панування в Індії.

10 травня - На площі Опери в Берліні студентами-нацистами спалено близько 25 тисяч книг «неарійського духу», серед котрих були праці Фрейда, Маркса, Брехта, Манна, Ремарка, Хемінгуея та інших авторів, що стало початком епохи державної цензури і контролю над культурою. За спаленням спостерігало більше 40 тисяч людей. Такі ж акції пройшли також у Бонні, Мюнхені та інших містах Німеччини. З 1947 року 10 травня у Німеччині відзначається як День книги.

13 травня - У Харкові за власним рішенням пішов з життя письменник, комунар і символ «червоного ренесансу» Микола Хвильовий. Своїм самогубством, яке стало його останнім маніфестом, він висловив протест проти більшовицької політики нищення України.

27 травня - Компанія «Walt Disney Studios» випустила короткометражний мультфільм «Три поросяти», який цього ж року отримав «Оскар». Сьогодні він на думку авторитетного історика анімації Джеррі Бека займає 11 сходинку в списку найкращих мульфільмів світу.

червень
6 червня - У місті Кемден (штат Нью-Йорк) відкрився перший в світі кінотеатр, в котрому фільм, що проектувався на екран розміром 12х9 метрів, можна було дивитись не виходячи з автомобіля. Він був збудований Річардом Холлінгшедом і був розрахований на 400 автомобілів. Вартість квитка становила 25 центів за людину і ще 25 центів за авто.

липень
7 липня - Після ранкового засідання політбюро ЦК КП(б)У, на якому від Миколи Скрипника вкотре вимагали «справжнього» покаяння за допущені «помилки» у здійсненні національної політики, він покінчив життя самогубством. Цей акт ознаменував собою цілковитий крах проукраїнської національної політики більшовиків, символом якої і був Микола Скрипник на усіх своїх посадах в Україні з 1918 року.

11 липня - В Женеві прийнято міжнародну конвенцію по контролю за наркотиками.

14 липня - З метою боротьби з плюралізмом та індивідуалізмом в Німеччині заборонено всі політичні партії, крім нацистської НСДАП.

14 липня - У США вийшов перший мульфільм Макса Флейшера про моряка Попая — стрічка «I Yam What I Yam». До 1942 року, коли вийшла серія «Baby Wants A Bottleship», було випущено 108 короткометражних мультфільмів про героя коміксів Елзі Сегара.

17 липня - Після закінчення будівництва Днiпрогесу та ліквідації порогів на Дніпрі з Києва до Херсона вийшов у перший рейс пасажирський пароплав.

22 липня - Американський льотчик Віллі Пост здійснив перший в історії одиночний переліт навколо земної кулі, який тривав 7 днів 18 годин 49 хвилин. Пост вилетів 16 листопада з Нью-Йорка, без посадки долетів до Берліна, потім зробив кілька зупинок на території Радянського Союзу і через Аляску та Канаду повернувся до місця старту, пролетівши загалом 15596 миль (близько 26 тисяч кілометрів). В серпні 1935 року Пост разом з Віллом Роджерсом зробив спробу перелетіти з Америки до Радянського Союзу через Північний полюс, але екіпаж загинув унаслідок аварії на території Канади.

25 липня - У Німеччині нацисти оголосили про введення в дію програми по стерилізації інвалідів.

серпень
2 серпня - Відкрито Біломорсько-Балтійський канал імені Сталіна, що з'єднує Біле море та Онезьке озеро з можливістю подальшого виходу у Балтійське море у районі Санкт-Петербурга. Він був збудований у рекордно короткий термін, за 1 рік і 9 місяців, руками в'язнів ГУЛАГу, котрих офіційно називали "заключенными каналоармейцами" (ув'язненими каналоармійцями), або скорочено "з/к" (зека). За різними даними, під час будівництва померло до 200 тисяч робітників. «Біломорканал»

11 серпня - У Маріуполі на заводі "Азовсталь" запущено першу домну.

12 серпня - У Харкові на стадіоні «Динамо» за присутності 20 тисяч глядачів відбувся перший міжнародний матч футбольної збірної України — у товариській зустрічі збірна УРСР обіграла збірну Туреччини з рахунком 3:2. Всі три голи забив київський динамівець Костянтин Щегоцький.

вересень
30 вересня - Перший радянський стратостат «СРСР» встановив світовий рекорд, досягнувши висоти 19 км.

жовтень
14 жовтня - Адольф Гітлер заявив, що Женевська конференція по роззброєнню, скликана Лігою Націй, зазнала фіаско і Німеччина відмовляється брати участь в її роботі, а з 23 жовтня виходить і з Ліги Націй.

17 жовтня - На полицях газетних кіосків США з'явився ілюстрований тижневик "News-Week" з сімома фотографіями на титульній сторінці, присвяченим найважливішим подіям кожного дня тижня. В 1937 році назва журналу була змінена на "Newsweek".

17 жовтня - До США прибув один із найзнаменитіших біженців з нацистської Німеччини — Альберт Ейнштейн. Він оселився у містечку Прінстаун, штат Нью-Йорк.

листопад
8 листопада - Згідно з «Новим курсом» президента Франкліна Рузвельта на подолання наслідків Великої депресії у США створене Агенство з громадських робіт, яке мало займатись створенням робочих місць для безробітних. Агенство завершило свою діяльність 31 березня 1934 року і за час своєї роботи працевлаштувало більше 4 млн осіб, які працювали головним чином на будівництві.

16 листопада - Після визнання Радянського Союзу урядом США офіційно оголошено про встановлення між країнами дипломатичних стосунків.

грудень
5 грудня - Після того як Юта стала 36-м штатом, який ратифікував 21-у поправку до Конституції, «сухий закон» у США був відмінений. Закон, що забороняв виробництво, продаж і перевезення алкоголю був прийнятий у січні 1919 року і набув чинності в січні 1920 року. На рівні окремих штатів обмеження залишались до 1948 (Оклахома, Канзас) чи навіть 1966 (Місісіпі) року.

25 грудня - Український сатирик Остап Вишня, звинувачений в контрреволюційній діяльності, засуджений до розстрілу, заміненому пізніше десятьма роками тюремного ув'язнення.

26 грудня - Американець Едвід Армстронг отримав патент на радіотранслятор в діапазоні ультракоротких хвиль (FM-радіотрансляцію). Армстронг увійшов в історію також як винахідник найважливіжих типів радіоприймачів — регенеративного, надрегенеративного і супергетеродинного.

Правила життя Конфуція
Правила життя
Правила життя Конфуція

Головні події 1933 року

keyboard_arrow_left1932
1934keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward