Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1933 року

Головні події 1933 року

Політичні лідери 1933 року

Всі події 1933 року

5 січня - У Сан-Франциско почалось будівництво моста над входом до затоки Золоті ворота. Міст, зведення якого закінчилось у 1937 році, став одним із найвідоміших у світі — довжиною 1280 метрів, з шестирядною автомобільною дорогою і двома пішоходними доріжками, він підвішений на двох канатах товщиною 93 сантиметри, закріплених на стальних опорах висотою 227 метрів, і сьогодні є невід'ємним символом Каліфорнії.

30 січня - Після відставки рейхсканцлера Курта фон Шлейхера президент Німеччини Пауль фон Гіндебург затвердив лідера Націонал-соціалістичної робітничої партії Адольфа Гітлера на посаді канцлера; Франц фон Папен, довірена особа Гінденбурга, став віце-канцлером. Гітлер став рейхсканцлером лише через 10 років після пивного путчу в Мюнхені і нацисти святкували перемогу — в новому уряді 3 з восьми постів займали наці.

31 січня - Після падіння кабінету Жозефа Поль-Бонкура прем'єр-міністром Франції став Едуард Даладьє. Економічні санкції, введення яких мало б реанімувати державний бюджет, уже до 31 жовтня привели його кабінет до відставки; у Франції набрали силу фінансові скандали, забастовки, вуличні сутички між комуністами і правими радикалами.

лютий
14 лютого - У Парижі відкрилася перша у світі телефонна служба точного часу.

15 лютого - У Майямі анархіст Джузеппе Зангара здійснив замах на життя щойно обраного президента США Франкліна Рузвельта — випущені ним 5 куль не зачепили Рузвельта, однак поранили декількох людей і, зокрема мера Чикаго Антона Чернака, який помер 6 березня. Зангара був заарештований на місці злочину і страчений на електричному стільці 20 березня.

27 лютого - У Берліні стався підпал Рейхстагу, який дав підстави наступного дня Паулю фон Гінденбургу підписати «Розпорядження президента про захист німецької держави і народу», яким заради збереження громадянської безпеки були відмінені більшість громадянських прав, а канцлеру Адольфу Гітлеру надані додаткові повноваження.

28 лютого - Після провокаційного підпалу рейхстага, який відбувся у Берліні 27 лютого, президент Німеччини Гінденбург підписав указ "Про захист республіки", яким відмінялись всі основні громадянські свободи.

березень
4 березня - У найкульмінаційніший період Великої депресії у Вашингтоні відбулась інавгурація 32-го президента США. Демократ Франклін Рузвельт у своїй вітальній промові проголосив "Новий курс" у внутрішній і зовнішній політиці країни, направлений на ліквідацію економічної кризи і відмову від традиційної політики ізоляціонізму і який став початком перетворення США в соціально орієнтовану державу.

9 березня - У США скасувано золотий стандарт і введено вільний курс долара.

12 березня - Свастика та імперський прапор стали офіційними символами Німеччини.

20 березня - Поблизу Мюнхена почав діяти концентраційний табір Дахау. В роки Другої світової війни в ньому над людьми проводились медичні досліди. Всього в ньому перебувало більше 200 тисяч вязнів з понад 30 країн, з яких загинуло 32 099 чоловік. 29 квітня 1945 року табір Дахау було звільнено військами США.

23 березня - Німецький парламент прийняв закон, що надавав Адольфу Гітлеру диктаторські повноваження — право керувати державою шляхом видання декретів.

24 березня - Набув чинності закон, напередодні прийнятий німецьким парламентом (69% голосів), котрий передав уряду законодавчу владу та фактично призупинив дію конституції, канцлер Адольф Гітлер отримав право керувати країною шляхом видання указів. З цього ж дня Німеччина стала неофіційно іменуватись Третім рейхом, спадкоємницею Священної римської імперії німецької нації (962—1806 рр.) і Німецької імперії Отто фон Бісмарка та Вільгельма I Гогенцоллерна (1871-1918 рр.). Проіснував тисячолітній Третій рейх до 23 травня 1945 року.

квітень
3 квітня - У Херсоні український хірург Юрій Юрійович Вороний вперше у світі виконав клінічну пересадку нирки — 26-річній жінці був пересаджений орган 60-річного померлого чоловіка.

5 квітня - Міжнародний суд в Гаазі визнав Гренландію власністю Данії. На територію острова мала свої претензії Норвегія.

26 квітня - В Німеччині створено таємну поліцію, Гестапо, сформовану на основі політичного і розвідувальних відділів прусської поліції. Керував цим процесом Герман Герінг, в той час міністр внутрішніх справ Прусії.

29 квітня - У матчі на Кубок Англії між командами "Евертон" і "Манчестер Сіті", котрий закінчився з рахунком 3:0, футболісти вперше вийшли на поле з номерами на футболках, причому у гравців "Евертона" номери були з 1-го по 11-й, а у манкуніанців — з 12-го по 22-й.

травень
8 травня - Махатма Ганді почав 21-денний голодний страйк проти британського панування в Індії.

10 травня - На площі Опери в Берліні студентами-нацистами спалено близько 25 тисяч книг «неарійського духу», серед котрих були праці Фрейда, Маркса, Брехта, Манна, Ремарка, Хемінгуея та інших авторів, що стало початком епохи державної цензури і контролю над культурою. За спаленням спостерігало більше 40 тисяч людей. Такі ж акції пройшли також у Бонні, Мюнхені та інших містах Німеччини. З 1947 року 10 травня у Німеччині відзначається як День книги.

13 травня - У Харкові за власним рішенням пішов з життя письменник, комунар і символ «червоного ренесансу» Микола Хвильовий. Своїм самогубством, яке стало його останнім маніфестом, він висловив протест проти більшовицької політики нищення України.

27 травня - Компанія «Walt Disney Studios» випустила короткометражний мультфільм «Три поросяти», який цього ж року отримав «Оскар». Сьогодні він на думку авторитетного історика анімації Джеррі Бека займає 11 сходинку в списку найкращих мульфільмів світу.

червень
6 червня - У місті Кемден (штат Нью-Йорк) відкрився перший в світі кінотеатр, в котрому фільм, що проектувався на екран розміром 12х9 метрів, можна було дивитись не виходячи з автомобіля. Він був збудований Річардом Холлінгшедом і був розрахований на 400 автомобілів. Вартість квитка становила 25 центів за людину і ще 25 центів за авто.

липень
7 липня - Після ранкового засідання політбюро ЦК КП(б)У, на якому від Миколи Скрипника вкотре вимагали «справжнього» покаяння за допущені «помилки» у здійсненні національної політики, він покінчив життя самогубством. Цей акт ознаменував собою цілковитий крах проукраїнської національної політики більшовиків, символом якої і був Микола Скрипник на усіх своїх посадах в Україні з 1918 року.

11 липня - В Женеві прийнято міжнародну конвенцію по контролю за наркотиками.

14 липня - З метою боротьби з плюралізмом та індивідуалізмом в Німеччині заборонено всі політичні партії, крім нацистської НСДАП.

14 липня - У США вийшов перший мульфільм Макса Флейшера про моряка Попая — стрічка «I Yam What I Yam». До 1942 року, коли вийшла серія «Baby Wants A Bottleship», було випущено 108 короткометражних мультфільмів про героя коміксів Елзі Сегара.

17 липня - Після закінчення будівництва Днiпрогесу та ліквідації порогів на Дніпрі з Києва до Херсона вийшов у перший рейс пасажирський пароплав.

22 липня - Американський льотчик Віллі Пост здійснив перший в історії одиночний переліт навколо земної кулі, який тривав 7 днів 18 годин 49 хвилин. Пост вилетів 16 листопада з Нью-Йорка, без посадки долетів до Берліна, потім зробив кілька зупинок на території Радянського Союзу і через Аляску та Канаду повернувся до місця старту, пролетівши загалом 15596 миль (близько 26 тисяч кілометрів). В серпні 1935 року Пост разом з Віллом Роджерсом зробив спробу перелетіти з Америки до Радянського Союзу через Північний полюс, але екіпаж загинув унаслідок аварії на території Канади.

25 липня - У Німеччині нацисти оголосили про введення в дію програми по стерилізації інвалідів.

серпень
2 серпня - Відкрито Біломорсько-Балтійський канал імені Сталіна, що з'єднує Біле море та Онезьке озеро з можливістю подальшого виходу у Балтійське море у районі Санкт-Петербурга. Він був збудований у рекордно короткий термін, за 1 рік і 9 місяців, руками в'язнів ГУЛАГу, котрих офіційно називали "заключенными каналоармейцами" (ув'язненими каналоармійцями), або скорочено "з/к" (зека). За різними даними, під час будівництва померло до 200 тисяч робітників. «Біломорканал»

11 серпня - У Маріуполі на заводі "Азовсталь" запущено першу домну.

12 серпня - У Харкові на стадіоні «Динамо» за присутності 20 тисяч глядачів відбувся перший міжнародний матч футбольної збірної України — у товариській зустрічі збірна УРСР обіграла збірну Туреччини з рахунком 3:2. Всі три голи забив київський динамівець Костянтин Щегоцький.

вересень
30 вересня - Перший радянський стратостат «СРСР» встановив світовий рекорд, досягнувши висоти 19 км.

жовтень
14 жовтня - Адольф Гітлер заявив, що Женевська конференція по роззброєнню, скликана Лігою Націй, зазнала фіаско і Німеччина відмовляється брати участь в її роботі, а з 23 жовтня виходить і з Ліги Націй.

17 жовтня - На полицях газетних кіосків США з'явився ілюстрований тижневик "News-Week" з сімома фотографіями на титульній сторінці, присвяченим найважливішим подіям кожного дня тижня. В 1937 році назва журналу була змінена на "Newsweek".

17 жовтня - До США прибув один із найзнаменитіших біженців з нацистської Німеччини — Альберт Ейнштейн. Він оселився у містечку Прінстаун, штат Нью-Йорк.

листопад
8 листопада - Згідно з «Новим курсом» президента Франкліна Рузвельта на подолання наслідків Великої депресії у США створене Агенство з громадських робіт, яке мало займатись створенням робочих місць для безробітних. Агенство завершило свою діяльність 31 березня 1934 року і за час своєї роботи працевлаштувало більше 4 млн осіб, які працювали головним чином на будівництві.

16 листопада - Після визнання Радянського Союзу урядом США офіційно оголошено про встановлення між країнами дипломатичних стосунків.

грудень
5 грудня - Після того як Юта стала 36-м штатом, який ратифікував 21-у поправку до Конституції, «сухий закон» у США був відмінений. Закон, що забороняв виробництво, продаж і перевезення алкоголю був прийнятий у січні 1919 року і набув чинності в січні 1920 року. На рівні окремих штатів обмеження залишались до 1948 (Оклахома, Канзас) чи навіть 1966 (Місісіпі) року.

25 грудня - Український сатирик Остап Вишня, звинувачений в контрреволюційній діяльності, засуджений до розстрілу, заміненому пізніше десятьма роками тюремного ув'язнення.

26 грудня - Американець Едвід Армстронг отримав патент на радіотранслятор в діапазоні ультракоротких хвиль (FM-радіотрансляцію). Армстронг увійшов в історію також як винахідник найважливіжих типів радіоприймачів — регенеративного, надрегенеративного і супергетеродинного.

Народились 1933 року

14 січня - Наталія Михайлівна Наум, українська актриса ("Ати-бати, йшли солдати", "Тихі береги", "Білий птах з чорною відзнакою", "За двома зайцями", "Поема про море").

17 січня - 3 травня 1987, Даліда (Іоланда Христина Джильотті), французька співачка й акторка італійського походження.

18 січня - Рей Долюі, винахідник першого реально працюючого відеомагнітофона.

22 січня - Анатолій Юрійович Мокренко, український оперний співак (баритон).

25 січня - Корасон Акіно, колишній президент Філіпін (1986-92 рр.).

лютий
4 лютого - 30 серпня 2012, Ігор Володимирович Кваша, російський актор ("Той самий Мюнхгаузен", "Людина з бульвару Капуцинів"), телеведучий ("Ищу тебя").

13 лютого - 24 січня 2000, Лев Олексійович Перфілов, український актор ("Вино з кульбабок", "День кохання", "Кін-дза-дза", "Зелений фургон", "Місце зустрічі змінити не можна", "Легенда про Тіля", "Олеся").

13 лютого - Кім Новак (Мерилін Новак), американська актриса чеського походження ("Людина із золотою рукою", "Пікнік", "Запаморочення", "Любовні пригоди Молль Флендерс", "Дзеркало тріснуло").

18 лютого - Йоко Оно, японська художниця, співачка ("Walking on Thin Ice"), вдова Джона Ленона.

20 лютого - Юхим Звягільський, український державний діяч, прем'єр-міністр України (1993-94 рр.).

21 лютого - 21 квітня 2003, Ніна Сімон (Юніс Кетлін Веймон), американська джазова співачка («Feeling Good», «Don't Let Me Be Misunderstood», «I put a spell on you»), піаністка і аранжувальниця.


26 лютого - 31 травня 2017, Любомир Ярославович Гузар, Верховний Архієпископ Києво-Галицький Архієпископ і Митрополит Київський, єпископ Кам'янецький (2005-2011 рр.), кардинал Католицької Церкви; глава Української греко-католицької церкви (2005-11 рр.).

березень
14 березня - Майкл Кейн (Моріс Джозеф Міклуайт), англійський актор, лауреат премії «Оскар» ("Ганна та її сестри" [1986], "Правила дому Сідра" [1999]; "Рита навчається", "Каліфорнійська сюїта", "Кров і вино", "Тихий американець").

26 березня - Тінто Брасс, італійський кінорежисер («Калігула», «Ключ»).

квітень
6 квітня - Станіслав Андрійович Любшин, російський актор («Щит і меч», «П'ять вечорів»).

9 квітня - Жан-Поль Бельмондо, французький театральний і кіноактор ("Гра в чотири руки", "Казино Рояль", "Чудовий", "Любов і французька жінка").

9 квітня - 6 грудня 1994, Джан Марія Волонте, італійський кіноактор ("Чотири дні Неаполя", "За жменю доларів", "Справа громадянина поза всякими підозрами", "Христос зупинився в Еболі").

12 квітня - 6 жовтня 2018, Монсеррат Кабальє, іспанська оперна співачка (сопрано).

15 квітня - Борис Натанович Стругацький, російський письменник-фантаст ("Важко бути богом", "Понеділок починається в суботу").

травень
3 травня - Джеймс Браун, американський співак в стилі соул ("Papa’s Got a Brand New Bag", "Please, Please, Please", "I Got You (I Feel Good)", "It’s A Man’s Man’s Man’s World", "Living in America").


12 травня - 1 червня 2010, Андрій Андрійович Вознесенський, російський поет ("Трикутна груша", "Антисвіти", "Вітражних справ майстер", "Рів").

23 травня - Джоан Коллінз, американська актриса ("Династія"); сестра письменниці Джекі Коллінз.

31 травня - 19 липня 1990, Георгій Іванович Бурков, російський кіноактор ("Калина червона", "Гараж").

червень
7 червня - 22 березня 2015, Аркадій Михайлович Арканов (Штейнбок), російський письменник-сатирик.

20 червня - Денні Айєлло (Деніел Луїс Айєлло), американський актор (Роби правильно, Я і діти, Хрещений батько 2, Форт апачів, Якось в Америці, Бронкс, Гарлемські ночі).

липень
9 липня - 26 жовтня 2003, Елем Германович Климов, російський кінорежисер (Агонія, Іди й дивись).

9 липня - Зінаїда Михайлівна Кирієнко, російська актриса (Тихий Дон, Доля людини, Любов земна).

18 липня - 1 квітня 2017, Євген Олександрович Євтушенко, російський поет, кінорежисер, письменник, актор.

21 липня - 14 вересня 1982, Джон Гарднер, американський письменник (Нікелева гора, Осіннє світло).

серпень
18 серпня - Бела Андріївна Руденко, українська оперна співачка (лірико-колоратурне сопрано), солістка Большого театру (Москва).

18 серпня - Роман Поланський (Раймунд Роман Ліблінг), франко-польський актор, режисер ("Ніж у воді", "Гіркий Місяць", "Назад в СРСР", "Китайський квартал", "Макбет", "Дев'яті ворота").

22 серпня - 26 грудня 1994, Сільва Кошина, італійська актриса (Ліза і диявол, Геркулес, Геркулес без кайданів, Месник).

вересень
12 вересня - Тетяна Василівна Дороніна, російська театральна і кіноактриса (Три тополі на Плющисі, Старша сестра).

30 вересня - Ілля Йосипович Кабаков, російський художник.

жовтень
13 жовтня - Марк Анатолійович Захаров, російський письменник, театральний і кінорежисер (Звичайне чудо, 12 стільців, Той самий Мюнхгаузен, Убити дракона, Формула кохання).

28 жовтня - 20 січня 1983, Гаррінча (дос Сантос Мануел Франсіско), бразильський футболіст, дворазовий чемпіон світу [1958, 1962].

листопад
19 листопада - Ларрі Кінг (Зейгер), американський радіо- і телеведучий, журналіст.

грудень
8 грудня - 15 листопада 2009, Лев Іванович Борисов, російський актор ("Вірні серця", "Доля людини", "Бандитський Петербург"); брат актора Олега Борисова.

19 грудня - Галина Борисівна Волчек, російська актриса і театральний режисер (театр "Современник").

23 грудня - Акіхіто, імператор Японії (з 1989 р.).

31 грудня - 20 серпня 2009, Семен Фарада, російський кіноактор (Формула кохання, Гараж, Той самий Мюнхгаузен, Убити дракона).

Померли 1933 року

31 січня - Джон Голсуорсі, англійський письменник, лауреат Нобелівської премії (Сага про Форсайтів [1932]; Острів фарисеїв, Сучасна комедія). 86 років тому, у 66 років (нар. 14 серпня 1867 р.).

22 квітня - Генрі Ройс, англійський промисловець, один з співзасновників компанії Rolls-Royce. 86 років тому, у 70 років (нар. 27 березня 1863 р.).

13 травня - Микола Хвильовий (Микола Григорович Фітільов), український письменник (Санаторійна зона, Сині етюди, Вальдшнепи), публіцист (Україна чи Малоросія, Думки проти течії), громадсько-культурний діяч (ініціатор створення ВАПЛІТЕ). 86 років тому, у 40 років (нар. 13 грудня 1893 р.).

20 червня - Клара Цеткін, німецький політичний діяч, революціонерка, одна з організаторів Компартії Німеччини, активістка II Інтернаціоналу. 86 років тому, у 76 років (нар. 5 липня 1857 р.).

7 липня - Микола Олексійович Скрипник, український політичний і державний діяч, голова раднаркому більшовицької УНР (1918-19 рр.). 86 років тому, у 61 рік (нар. 25 січня 1872 р.).

29 жовтня - Альбер Кальмет, французький бактеріолог, лікар-імунолог; один із розробників вакцини проти туберкульозу (1921). 86 років тому, у 70 років (нар. 12 липня 1863 р.).

21 грудня - Кнуд (Йохан Віктор) Расмуссен, датський полярний дослідник і антрополог. 86 років тому, у 54 роки (нар. 7 червня 1879 р.).

Головні події 1933 року

keyboard_arrow_left1932
1934keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward