Цей день 1 червня
152-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 214 днів. Іменинники — Гнат, Данило, Дмитро, Іван, Корній, Сергій. Міжнародний день захисту дітей (з 1949 року), в Канаді та Самоа святкують День Незалежності, на Багамах — День праці, в Кенії — День Свободи, в Тунісі — День Конституції.

Головні події 1 червня

Всі події 1 червня

17 до н. е. • На секулярних (столітніх) іграх римський принцепс Октавіан Август, відновивши давню традицію проведення ігор на честь підземних богів, які вперше відбулись у 249 р. до н. е. під час першої Пунічної війни, оголосив про початок нової ери — ери загального миру, найвищими цінностями якого мали стати вірність, мир, честь, високоморальність і мужність.

193 • За несплату боргів перед преторіанцями за рішенням римського сенату страчений імператор Дідій Юліан, який пробув на престолі 66 днів. Він став першим імператором, який купив титул за гроші на аукціоні.

Середні віки
794 • Король Карл Великий відмовився підкоритися рішенням VIII Вселенського собору 787 року, що стосувалися поклоніння іконам — на соборі франкських богословів, що проходив у Франкфурті-на-Майні, він утвердив свою незалежність від Візантії, незважаючи на те, що це йшло всупереч волі папи Адріана I.

1252 • Альфонс X обраний королем Кастилії і Леону. Він увійшов у історію під іменем Альфонсо Мудрий за його покровительство наукам і мистецтвам, а також за написання і видання власних віршів і пісень.

1475 • Османський флот під командою великого візира і капудана-паші Гедик Ахмеда почав облогу Кафи, столиці генуезьких факторій в Причорномор'ї. Вона впала вже за тиждень і до кінця року під владою султана Мехмеда II Завойовника опинились всі генуезькі та готські володіння в Криму, що стало початком перетворення Чорного моря на «турецьке озеро».

1485 • Перемогою війська Матвія Корвіна закінчилась п'ятимісячна облога Відня, ключова подія Австро-Угорської війни. На п'ять наступних років столиця Верхньої Австрії, куди переїхав королівський двір, увійшла до складу Угорського королівства.

1495 • В казначейських звітах Шотландії зафіксована перша письмова згадка про віскі. Монастирі стали першими його виробниками, а першим винокуром став монах Джон Кор.

1533 • У Лондоні короновано Анну Болейн, нову дружини англійського короля Генріха VIII, матір майбутньої королеви Єлизавети I.

Нова історія
1652 • У битві під Батогом союзні війська Богдана Хмельницького і Кримського ханства отримали перемогу над армією Речі Посполитої під командуванням польного гетьмана Мартина Калиновського, який втратив до 8 тисяч чоловік убитими і загинув сам. Щоб помститись за поразку під Берестечком, Богдан Хмельницький викупив у татар всіх полонених поляків і наказав їх замордувати.

1670 • У Дуврі представники англійського короля Карла II і французького короля Людовика XIV завершили семилітні переговори і підписали секретний договір — в обмін на фінансову і військову допомогу французької корони Карл II взяв зобов'язання прийняти католицизм і розірвати союзні стосунки з Голландією і Швецією. Дуврський договір став причиною Третьої англо-голландської війни, яка почалась в 1672 році.

1779 • Російська імператриця Єлизавета I видала переселенцям-християнам з Криму грамоту, якою звільняла їх від військової служби, сплати податків на 10 років і виділяла для поселення землі в районі устяки ріки Кальміус. Того ж з року в приазовські степи було переселено 219 грузинів, 161 валах, 12 598 вірменів і 31 386 греків. Греки заселили містечко Павлівськ, яке було перейменоване в Маріуполь, і створили навколо нього 19 сіл.

1816 • Консул Парагваю Хосе Гаспар Родрігес де Франсія став Постійним диктатором Республіки, через чотири роки перейменувавши свою посаду у Верховного диктатора і залишався на ній до своєї смерті в 1840 році.

1831 • Під час дослідження Арктики в районі Північної Канади англійський мандрівник Джон Росс виявив місцезнаходження Північного магнітного полюсу Землі, місця, де магнітна стрілка займає вертикальне положення. Через 10 років його племінник Джеймс Росс досяг південного магнітного полюса Землі, що знаходиться в Антарктиді.

1856 • Американський юрист, журналіст і авантюрист Вільям Вокер висадився в Нікарагуа на чолі загону з 56 чоловік. У жовтні їм вдалось захопити третє за величиною місто Гранада і, втрутившись в хід громадянської війни взяти під контроль всю країну. 20 травня 1856 року новий уряд був визнаний США, а в червні Вільям Вокер став президентом Нікарагуа.

1867 • Велика Британія офіційно визнала незалежність Канади.

1890 • Бюро перепису населення США вперше почало використання електричної табуляційної машини Германа Холлеріта, призначеної для статистичної обробки перфокарт.

1913 • В Салоніках підписано Греко-сербський військовий договір для протистояння болгарській експансії на Балканах і збереження завоювань у Македонії.

1935 • У Великій Британії запроваджено номерні знаки до автомобілів і обов'язкову здачу екзаменів на водійські права.

1938 • У США вийшов перший номер журналу коміксів «Action Comics», в котрому з'явився сьогодні вже знаменитий Супермен. Авторами коміксу були Джеррі Сігел і художник Джо Шустер, а за сюжетну основу було взято біблейну легенду про Мойсея, батьки котрого, щоб врятувати життя сину, були змушені підкинути його чужим людям. Перша новела коміксу розповідала про народження маленького хлопця по імені Кал-Ел на планеті Криптон, котрого незадовго до вибуху планети ракетою було відправлено на Землю. Перші примірники "Action Comics" коштували 10 центів, а в 1995 році на аукціоні за них давали вже по 75 тисяч доларів. У 2011 році оригінальна колекція коміксів першого року випуску, яка належала актору Ніколасу Кейджу, була продана на аукціоні за 2,16 млн. доларів.

Новітня історія
1943 • Над Біскайською затокою німцями збито літак, в котрому, на їх думку, з Ліссабону до Лондона летів британський прем'єр Вінстон Черчілль. Насправді ж це був звичайний цивільний літак, всі пасажири котрого загинули, включаючи англійського актора 50-річного Леслі Говарда, котрий здобув славу як виконавець ролі Ешлі Вілкіса у фільмі «Віднесені вітром».

1946 • За вироком Народного трибуналу у Бухаресті страчено профашистського диктатора Румунії в роки Другої світової війни 64-річного маршала Йона Антонеску.

1958 • У розпал політичної кризи, пов'язаної з заколотом в Алжирі, Національні збори затвердили відставного генералаШарля Де Голля главою уряду Франції. Колишній генерал, герой Другої світової, він виявився єдиною особою, здатною консолідувати французьке суспільство. Ініційований ним конституційний референдум завершив дванадцятирічну історію Четвертої республіки, і через півроку де Голль став першим президентом П'ятої Республіки.

1961 • Сингл Елвіса Преслі «Surrender» вийшов на першу сходинку британського хіт-параду.

1962 • У тюрмі ізраїльського міста Рамла повішено 56-річного Карла Адольфа Айхмана, визнаного судом винним у злочинах проти людства, проти єврейського народу і причетності до нацистських злочинних організацій. Тіло повішеного Айхмана було спалене і попіл був розвіяний над Середземним морем за межами територіальних вод Ізраїлю.

1964 • Група The Beatles випустила сингл «Sweet Georgia Brown/Take Out Some Insurance On Me Baby».

1967 • Група The Beatles випустила свій восьмий диск — «Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band». Наступного року альбом отримав чотири «Греммі» як кращий альбом, як кращий сучасний альбом, за кращу звукорежисуру і за найкращу обкладинку. За версією журналу «Rolling Stone» він є кращим альбомом всіх часів і народів (2003), а його обкладинка — кращою серед обкладинок музичних альбомів.

1969 • В Канаді на радіо і телебаченні заборонено рекламу тютюнових виробів.

1979 • Родезія, колишня британська колонія в Африці, проголосила свою незалежність як нова держава під назвою Зімбабве.

1980 • Почав роботу перший цілодобовий інформаційний канал Cable News Network (CNN), котрий, за словами його власника Теда Тернера, буде в ефірі "до кінця цього світу". Станом на 2005 рік компанія CNN складалася з 14 різних новинних кабельних і супутникових каналів, двох радіостанцій, шести інтернет-сайтів і 37 зарубіжних бюро, а її новини доступні для перегляду в 212 країнах і регіонах світу.

1988 • Президент США Рональд Рейган і радянський лідер Михайло Горбачов обмінялися в Москві ратифікаційними документами по договору про скорочення ядерних ракет середнеього радіуса дії, підписаного у грудні 1987 року.

1990 • На екрани США вийшов фільм Пола Верховена «Згадати все» за участю Арнольда Шварценнегера і Шерон Стоун. Він отримав «Оскар» за візуальні ефекти, мав непогані відгуки критиків і глядачів, зібравши в прокаті в чотири разу більшу суму, ніж бюджет з його виробництва.

1990 • У Вашингтоні президент США Джордж Буш та радянський лідер Михайло Горбачов підписали договір про припинення виробництва хімічної зброї та скорочення вже існуючих її арсеналів.

Наш час
1996 • З України до Росії перевезено останні ядерні ракети, в результаті чого країна остаточно отримала статус без'ядерної держави в обмін на ядерне паливо для атомних електростанцій, яке повернулося після переробки ракет, і гарантії від Росії та США своєї безпеки та територіальної цілісності. Остання шахтно-пускова установка міжконтинентальних твердопаливних ракет була ліквідована в Україні в 2001 році.

2001 • У резиденції непальських монархів палаці Нараяні 29-літній принц Діпендра, перебуваючи у стані сильного алкогольного або наркотичного сп'яніння застрелив дев'ятьох і важко поранив п'ятьох членів своєї родини, після чого вистрілив в себе і помер через три дні, не приходячи до тями. Серед загиблих були його батьки, король Бірендра і королева Айшварія, а причиною вбивства офіційна комісія з розслідування інциденту назвала випадкова сімейну сварку з питання про наречену принца. Через три дні новим королем Непалу став брат вбитого короля Гьянендра.

2009 • Під час виконання рейсу Ріо-де-Жанейро — Париж зазнав катастрофи і впав у Атлантичний океан літак Airbus A330 компанії Air France. Загинули всі 216 пасажирів і 12 членів екіпажу.

Народились 1 червня

1076 — †14 квітня 1132 • Мстислав Володимирович (Мстислав Великий), Великий князь Київський (1125-32 рр.) з династії Рюриковичів; найстарший син Володимира Мономаха, внук Гарольда Ґодвінсона.

1197 — †8 листопада 1246 • Беренгарія Велика, королева Кастіліїї (1217); старша дочка Альфонсо VIII Кастільського і Елеонори Плантагенет.

1780 — †16 листопада 1831 • Карл Філіп фон Клаузевіц, прусський військовий, генеоал-майор, військовий теоретик і реформатор («Про війну»).

1796 — †24 серпня 1832 Ніколя Леонар Саді Карно, французький фізик, один з основоположників термодинаміки; дядько свого тезки і президента Франції.

1804 — †15 лютого 1857 • Михайло Іванович Глінка, російський композитор, родоначальник російської класичної музики (опери "Іван Сусанін", "Руслан і Людмила"), класик російського романсу. 220 років з дня народження.

1815 — †26 липня 1867 • Оттон I (Оттон Віттельсбах), перший король Греції (1832-62 рр.); син короля Баварії Людвіга І, нащадок візантійських династій Комнінів і Ласкаридів.

1892 — †25 квітня 1960Аманулла-хан, афганський емір (1919-26 рр.), перший король (падишах) Афганістану (1926-29 рр.) з династії Баракзай.

1926 — †5 серпня 1962Мерилін Монро (Норма Джин Бейкер Мортенсон), американська кіноактриса ("Джентельмени надають перевагу блондинкам", "Автобусна зупинка", "Асфальтові джунглі", "Діаманти — найкращі друзі дівчат", "В джазі тільки дівчата").

1929 — †10 лютого 1977 • Стасіс Красаускас, литовський графік. 95 років з дня народження.

1937Морган Фрімен, американський актор ("Водій міс Дейзі", "Слава", "Непрощенний", "Робін Гуд: принц злодіїв", "Цілуючи дівчат", "Гроза").

1947Рон Вуд, англійський рок-гітарист (The Faces, The Rolling Stones [після 1975]).

1953 • Сі Цзіньпін, китайський політик, Генеральний секретар ЦК Комуністичної партії Китаю (з 2012 р.), Голова КНР (з 2013 р.).

1955 • Євгенія Павлівна Симонова, російська актриса театру і кіно ("Афоня", "Звичайне чудо", "Біс в ребро").

1960 • Ольга Кормухіна, російська рок-співачка.

1960 • Саймон Геллап, англійський рок-музикант (The Cure).

1963 • Алан Чарльз Вайдлер, англійський рок-музикант, співак (Depeche Mode: "Shake the Disease", "Black Celebration", "Music for the Masses").

1965 • Найджел Дейвід Шорт, англійський гросмейстер, один з найсильніших шахістів у 1990-х роках.

1973Хайді Клум, німецька топ-модель, акторка та телеведуча.

1974Аланіс (Надін) Морріссетт, канадська співачка, лауреат премії "Греммі" ("Jagged Little Pill" [1995]). 50 років з дня народження.

Померли 1 червня

195 до н.е. • Лю Бан, китайський державний і політичний діяч; засновник і перший імператор, відомий під іменем Гао-цзу, династії Хань (206-195 до н. е.). Пом. 2219 років тому у 61 рік (нар. 256 до н. е.).

1434 • Владислав II Ягайло, великий князь литовський (1377–1381, 1382–1386 рр.), польський король (1386–1434 рр.); внук Гедиміна, родоначальник династії Ягеллонів. Пом. 590 років років тому десь у 72 роки (нар. бл. 1362 р.).

1616 • Токугава Ієясу, правитель Японії, принц Минамото, засновник династії сегунів Токугава. Пом. 408 років тому у 73 роки (нар. 31 січня 1543 р.).

1876 • Христо Ботев, герой болгарського руху опору турецьким завойовникам, поет. Пом. 148 років тому у 28 років (нар. 6 січня 1848 р.).

1943 • Леслі Говард (Ласло Говард Штайнер), англійський кіноактор угорського походження ("Віднесені вітром"). Пом. 81 рік тому у 50 років (нар. 3 квітня 1893 р.).

1946Йон Антонеску, румунський військовий і політичний діяч, маршал, диктатор Румунії (1940-44 рр.); страчений за вироком трибуналу. Пом. 78 років тому у 64 роки (нар. 14 червня 1882 р.).

1962 • Карл Адольф Айхман, німецький військовий злочинець, відповідальний за практичне вирішення "єврейського питання" в імперському управлінні безпеки Третього рейху, викрадений ізраїльською розвідкою і страчений за рішенням суду. Пом. 62 роки тому у 56 років (нар. 19 березня 1906 р.).

1968 • Хелен Келлер, американський педагог, приклад вольового подолання здавалось би непереборних труднощів — втративши в дитинстві зір і слух, навчилась читати, писати, розмовляти, з відзнакою закінчила коледж і зайнялась навчанням сліпих і глухонімих дітей. Пом. 56 років тому у 88 років (нар. 27 червня 1880 р.).

1984 • Архип Михайлович Люлька, український конструктор авіаційних двигунів, академік АН СРСР. Пом. 40 років років тому у 76 років (нар. 23 березня 1908 р.).

1987Анрі Жан Коше, французький тенісист-аматор, один із «чотирьох мушкетерів» французького тенісу початку XX століття — 15-разовий переможець турнірів Великого шолома в одиночному, чоловічому парному і змішаному парному розрядах, переможець Чемпіонату світу на грунтових кортах (1922), шестиразовий володар Кубка Девіса у складі збірної Франції, срібний призер Олімпійських ігор 1924 року в одиночному і чоловічому парному розрядах. Пом. 37 років тому у 86 років (нар. 14 грудня 1901 р.).

1997 • Микола Миколайович Озеров, російський спортсмен, 24-разовий чемпіон СРСР з тенісу, спотивний коментатор. Пом. 27 років тому у 75 років (нар. 11 грудня 1922 р.).

2008Ів Сен-Лоран (Анрі Матьє), французьккий кутюрьє. Пом. 16 років тому у 72 роки (нар. 1 серпня 1936 р.).

2010 • Андрій Андрійович Вознесенський, російський поет ("Трикутна груша", "Антисвіти", "Вітражних справ майстер", "Рів"). Пом. 14 років тому у 77 років (нар. 12 травня 1933 р.).

2020Мирослав Михайлович Скорик, український композитор і музикознавець; герой України, народний артист України, лауреат премії ім. Т. Г. Шевченка; внучатий племінник Соломії Крушельницької. Пом. 4 роки тому у 82 роки (нар. 13 липня 1938 р.).

Головні події 1 червня

Османське завоювання Кафи

1475

Битва під Батогом

1652

Страта маршала Антонеску

1946

Шарль де Голль — глава уряду Франції

1958

Страта Адольфа Айхмана

1962