Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Цей день 15 лютого
46-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 319 днів. Міжнародний день дітей, хворих на рак, в Україні відзначають День пошани учасників бойових дій на території інших держав, в Канаді — День національного прапора, в Ірані — День революції, в Афганістані — День порятунку, в Сербії — День нації, в Канаді — День прапора, а в Росії — День пам'яті воїнів-інтернаціоналістів.

Головні події 15 лютого


Всі події 15 лютого

483 до н. е. - За легендою саме в цей день на 80-у році життя помер індійський принц Сіддхартха Гуатама, який після перевтілення отримав ім'я Будда (Просвітлений) і став засновником нової релігії.
438 - У Константинополі опубліковано "Кодекс Феодосія", першу офіційну збірку законів Римскої імперії, укладену за ініціативою імператора Феодосія II. З 1 січня наступного року вона набула чинності в обох частинах імперії.
Середні віки
706 - На іподромі Константинополя під головуванням імператора Юстиніана II відбулась процедура публічного приниження узурпаторів престолу Візантії — проведеним містом у кандалах Леонтію і Тиверію III були відрізані носи і після символічноої постави ноги імператора на їх шиї вони були обезголовлені. Згодом були страчені багато військових командирів, що підтримувати Тиверія, а Константинопольський патрарх Каллінік I, за сприяння якого до влади прийшов узурпатор Леонтій, був засліплений і висланий у Рим, де за наказом Юстиніана його заживо замурували у стіну.
1045 - В Новгороді почалось будівництво Софійського собору, найдавніший храм на території Росії, збудований слов'янами.
1113 - Папа римський Пасхалій II прийняв госпіталь Святого Івана Милостивого в Єрусалимі під заступництво Святого Престолу. Цей день традиційно вважається днем заснування Ордену іоанітів (госпітальєрів).
Нова історія
1689 - Постійний сейм Священної Римської імперії німецької нації в Регеннсбурзі прийняв рішення оголосити війну Франції після того, як французькі війська захопили ряд міст в Рейнській області. Причиною конфлікту стали претензії Людовика XIV на значну територію Пфальца під приводом захисту прав жінки свого брата Філіппа I, герцога Орлеанського, герцогині Орлеанської Лізелотти, дочки померлого в 1685 році курфюста Пфальца. Війна за Пфальцську спадщину закінчилась у 1697 році Рісквікським миром, за яким Франція відмовилась від більшості захоплених нею територій.
1763 - Прусія, Австрія і Саксонія підписали Губертусбурзький мирний договір, одну із двох угод (поряд з Паризьким миром), що завершували Семилітню війну. Підписання договору знаменувало перемогу в Європі Прусії і її союзника Великобританії, закріплювало за Прусією територію Сілезії і укріплювало її положення, як однєї з ведучих європейських держав.
1798 - Французькі революційні війська захопили Рим і проголосили в Папській області "дочірню" до Франції Римську республіку. 80-річний папа римський Пій VI відмовився залишити Рим, був заарештований і відправлений у монастир під Флоренцією.
1877 - Генерал Порфіріо Діас, котрий в 1876 році прийшов до влади в результаті перевороту, став президентом Мексики. Його зусиллями північноамериканському капіталу була надана можливість брати участь в розробках мексиканських нафтових покладів і будівництві мережі залізниць.
1898 - У порту Гавани за нез'ясованих обставин вибухнув броненосець "Мен", який прибув сюди для захисту американців під час антиіспанського виступу кубинських патріотів, — корабель затонув і загинуло 260 членів його екіпажу. Цей інцидент був використанний американцями для звинуваченя Іспанії в агресії проти США, і через два місяці Конгрес надав право президенту Маккінлі "силою втихомирити Кубу" — Куба була визнана незалежною державою і США зажадали від Іспанії виведення військ з її території. У відповідь Іспанія оголосила США війну, в результаті якої втратила і Кубу, і Філіппіни, і Пуерто-Ріко.
1919 - Українська Національна Рада ухвалила закон про вживання української мови у державних установах.
1919 - У Проскурові на Поділлі вояки армії Української Народної Республіки, очолювані отаманом Іваном Семесенком, влаштували різанину місцевих євреїв, у якій за два дні загинуло близько 1500 чоловік. Погром, що торкнувся й сусіднього Фельштина, став одним із найкривавіших актів насильства часів Української революції й неодноразово згадувався на судовому процесі над вбивцею тогочасного керівника УНР Симона Петлюри.
1921 - Попри укладений договір про ненапад війська більшовицької Росії перетнули грузинський кордон під формальним приводом надання допомоги повсталим у вірменській окраїні. Радянсько-грузинська війна завершилась через місяць укладенням перемир'я у Кутаїсі, звідки через два дні до Франції відбули колишні урядовці і паламентарі Грузинської Демократичної Республіки.
1922 - Гульєльмо Марконі розпочав регулярну трансляцію радіопередач із Ессекса.
1933 - У Майямі анархіст Джузеппе Зангара здійснив замах на життя щойно обраного президента США Франкліна Рузвельта — випущені ним 5 куль не зачепили Рузвельта, однак поранили декількох людей і, зокрема мера Чикаго Антона Чернака, який помер 6 березня. Зангара був заарештований на місці злочину і страчений на електричному стільці 20 березня.
Новітня історія
1941 - На студії Victor у Голлівуді оркестр Дюка Еллінгтона записав одну з кращих свої композицій, що сьогодні вже стала класикою, — "Take the "A" Train".
1942 - В ході Другої Світової війни Велика Британія зазнала одну з найтяжчих за свою історію поразок — в результаті несподіваної атаки 5-тисячний японський загін захопив англійську колонію Сінгапур і взяв у полон 62 тисячі австрало-індо-британських військових.
1945 - Завершився найінтенсивніший дводенний наліт англо-американської авіації на Дрезден, який зруйнував до тла майже все місто і привів до загибелі не менше 25 тисяч чоловік.
1947 - Спеціальною постановою уряду СРСР в Радянському Союзі заборонено шлюби між радянськими громадянами та іноземцями.
1950 - У Москві Йосиф Сталін і Мао Цзедун, лідери двох найбільших комуністичних держав, підписали Договір про оборону і військову взаємодопомогу між СРСР і Китаєм. Згідно з ним, СРСР надавав Китайській Народній Республіці кредит у розмірі 300 мільйонів доларів, повертав контроль над ділянкою Далекосхідної залізниці, що пролягала територією Манчжурії, і містами Порт-Артур та Дайрен. З китайського боку було взято зобов'язання виступити на боці СРСР у будь-якому конфлікті, пов'язаному з агресією Японії або "будь-якої іншої держави, прямо чи опосередковано з нею зв'язаною".
1951 - У Москві підписано радянсько-польський договір про обмін ділянками державних територій площею по 480 кв км. СРСР отримав ділянку з покладами кам'яного вугілля у Люблінському воєводстві, а передав Польщі Нижньо-Устрицький район Дрогобицької області з покладами нафти. Обмін територіями і населенням завершився у листопаді.
1963 - На екрани кінотеатрів Італії вийшов фільм Федеріко Фелліні "8 1/2" за участю Марчелло Мастрояні, Клаудії Кардінале, Анук Аме, Сандри Міло. Наступного року він завоював премію «Оскар» як кращий іноземний фільм року.
1965 - У Канаді запроваджено новий прапор — червоно-білий з кленовим листком стяг прийшов на зміну "Королівському прапору Співдружності", відомому під назвою "Юніон Джек". Першим його було піднято над будівлею канадського парламенту в Оттаві.
1971 - Компанія IBM анонсувала гнучкий магнітний диск для зберігання інформації – дискету діаметром 8" (200 мм). Дискети, розміри яких згодом були зменшені 3,5" (90 мм) (вперше випущені компанією Sony) були масово поширені до кінця 1990-х років, поступившись більш ємним CD і зручним флеш-накопичувачам.
1971 - У Великій Британії офіційно введено десяткову систему мір і величин, яка змінила т. зв. 12-шилінгову, що використовувалась протягом майже 1200 років.
1978 - У Лас-Вегасі Леон Спінкс виграв бій у Мухаммеда Алі і завоював титул абсолютного чемпіона світу з боксу у надважкій ваговій категорії. 24-річний переможець до цього матчу провів лише сім професійних боїв, а Мухаммед Алі утримував свій титул уже протягом семи років.
1989 - Керівництво СРСР оголосило, що територію Афганістану залишив останній радянський солдат — закінчилась більш, ніж дев'ятирічна військова інтервенція Радянського Союзу в сусідню державу, в якій і сьогодні ще триває громадянська війна. Захищати революцію в "братерській" країні були прикликані понад 150 тисяч українців. Більш трьох тисяч з них загинули під час цієї війни, сім тисяч повернулися в Україну інвалідами, близько 2 тисяч вважаються полоненими і без вісті зниклими; уже дома, від ран, хвороб і самогубств умерло більш 4 тисяч українських "афганців".
1990 - Через 8 років після закінчення Фолклендської війни Велика Британія і Аргентина відновили дипломатичні стосунки в повному обсязі.
Наш час
1993 - Депутати Національної ради Словацької Республіки у другому турі голосування обрали президентом країни Міхала Ковача, представника Руху за демократичну Словаччину, спеціаліста у фінансовій та банківській справах, колишнього голову Федеральних зборів. За нього проголосувало 106 депутатів, 19 утималось, 20 було проти, а один бюлетень був визнаний недійсним.
1995 - У місті Рейлі (штат Північна Кароліна) ФБР заарештувало 31-річного Кевін Мітнік, "найбільш розшукуваного хакера", засудженого згодом на п'ять років позбавлення волі за несанкціоноване проникнення у комп'ютерну систему державного рівня і викрадення 20 тисяч номерів кредитних карток з бази даних інтернет-мережі Netcom.
2003 - У світі розпочалась хвиля протестів проти війни в Іраці — у 600 містах світу на демонстрації вийшли, за оцінками, від 8 до 30 мільйонів чоловік. Це найбільша мирна демонстрація у світі.
2013 - Поблизу Челябінська (Росія) на висоті близько 20 км стався вибух метеорита масою порядка 10 тисяч тонн. Кількість постраждалих від вибуху склала понад 1200 чоловік — головним чином від ушкоджень уламками розбитого скла.

Народились 15 лютого

1368 - 9 грудня 1437, Сигізмунд I (Сигізмунд Люксембург), король Угорщини (1387-1437 рр.), Чехії (1419-21, 1436-37 рр.), імператор Священної Римської імперії (з 1433 р.), останній представник династії Люксембургів.
1472 - 28 грудня 1503, П'єро Лоренцо Медічі (П'єро Нещасний), сеньйор Флорентійської республіки (1492-4 рр); старший син Лоренцо Медічі.
1564 - 8 січня 1642, Галілео Галілей, італійський фізик, механік, астроном; встановив закони інерції, вільного падіння, сконструював телескоп з 33-разовим збільшенням, відкрив гори на Місяці, плями на Сонці і чотири супутники Юпітера. 455 років з дня народження.
1710 - 10 травня 1774, Людовик XV (Людовик Улюблений), король Франції (1715-74 рр.) з династії Бурбонів.
1797 - 7 лютого 1871, Генрі Енгельгард Стейнвей, американський виробник унікальних піаніно, винахідник сучасного роялю.
1826 - 5 липня 1911, Джордж Стоні, британський фізик та математик; увів в обіг термін «електрон».
1831 - 11 березня 1908, Йозеф Главка, чеський архітектор (резиденція митрополита Буковини у Чернівцях, 1864-82 рр.).
1874 - 5 січня 1922, Ернест Генрі Шеклтон, англійський полярний дослідник; перша людина, що спробувала досягти Південного полюсу. 145 років з дня народження.
1898 - 15 квітня 1967, Тото (Антоніо Вінченце Клементе), італійський актор-комік ("Закон є закон", "Поліцейські та злодії", "Неаполь — місто мільйонерів", "Золото Неаполя", "Операція "Святий Януарій"); герцог Комнено ді Бізанціо.
1906 - 25 червня 1944, Муса Джаліль, татарський поет («Моабитські зошити»).
1929 - 29 листопада 1975, Грем Хілл, англійський автогонщик, дворазовий переможець перегонів "Формула-1" (1962, 68 рр.); батько автогонщика Деймона Хілла. 90 років з дня народження.
1934 - Ніклаус Вірт, швейцарський програміст, автор мови програмування Паскаль. 85 років з дня народження.
1945 - Джон Хеллівел, англійський рок-музикант, саксофоніст (Supertramp: "Dreamer", "Bloody Well Right").
1951 - Джейн Сеймур (Джойс Пенелопа Вільгельміна Франкенберг), англійська актриса ("Доктор Куін", "Онасіс: найбагатша людина у світі", "Живи й помри", "Схід Едема").
1953 - Анатолій Георгійович Хостікоєв, український актор театру і кіно, Народний артист України (1990), лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (1996).
1954 - Метт Ґрьонінг, американський художник-карикатурист, автор серіалу "Сімпсони", "Футурама". 65 років з дня народження.
1959 - Алі (Алістар) Кембелл, англійський музикант, співак (UB40: "Food for Thought", "My Way of Thinking", "Red Red Wine", "Don’t Break My Heart"). 60 років з дня народження.
1960 - Мікі Крейг, англійський рок-музикант (Culture Club: "Do You Really Want to Hurt Me", "Clock of the Heart", "Karma Chameleon").
1971 - Рені О'Коннор, американська актриса ("Ксена, принцеса-воїн").

Померли 15 лютого

483 до н.е. - Сіддхартха Гуатама, індійський принц; після смерті і перевтілення отримав ім'я Будда (Просвітленний) і став засновником нової релігії. У 1996 році в містечку Лумбіні (Непал) археологи знайшли місце, де на їх думку, народився Будда — з 1997 року воно занесене до реєстру ЮНЕСКО. 2502 роки тому, в 80 років (нар. 8 квітня 563 до н. е.).
1152 - Конрад III, король Італії (1128-35 рр.), перший король Німеччини (1138-52 рр.) з династії Гогенштауфенів; дядько Фрідріха Барбаросси. 867 років тому, в 59 років (нар. 1093 р.).
1637 - Фердинанд II (Фердинанд Габсбург), імператор Священної Римської імперії (з 1619 р.), лідер Контрреформації. 382 роки тому, в 59 років (нар. 9 липня 1578 р.).
1781 - Готхольд Ефраїм Лессінг, німецький письменник, критик, філософ-просвітитель, теоретик мистецтва, основоположник німецької класичної літератури (Думки про гернгутери, Про межі живопису і поезії). 238 років тому, в 52 роки (нар. 22 січня 1729 р.).
1857 - Михайло Іванович Глінка, російський композитор, родоначальник російської класичної музики (опери "Іван Сусанін", "Руслан і Людмила"), класик російського романсу. 162 роки тому, в 53 роки (нар. 1 червня 1804 р.).
1979 - Павло Феофанович Шандрук, український військовий діяч, генерал-хорунжий Армії УНР, командуючий Українською Національною Армією. 40 років років тому, в 90 років (нар. 28 лютого 1889 р.).
1988 - Річард Філліпс Фейнман, американський фізик-теоретик, один з основоположників квантової електродинаміки, Нобелівський лауреат (1965). 31 рік тому, в 70 років (нар. 11 травня 1918 р.).

Головні події 15 лютого

keyboard_arrow_left14 лютого
16 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward