Цей день 5 січня
5-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишився 361 день. Іменинники — Василь, Ізот, Наум, Нифонт, Павло, Федул (Феодул), Феоктист.

Головні події 5 січня

Всі події 5 січня

1266 • Граф Карл Анжуйський, молодший брат французького короля Людовика IX Святого, зі згоди папи римського був проголошений королем Сицілії. Невдовзі після цього у битві біля Беневенто він розбив військо Манфреда, сина імператора Священної Римської імперії Фрідріха II, котрий намагався відстояти права роду Штауфенів на Сицілію, після чого вступив у володіння Сицілійським королівством.

1463 • Франсуа Війону, першому французькому лірику Нового часу смертний вирок за неодноразову участь у бійках, грабунках і розбоях замінено на 10-літнє вислання з Парижу. Запис про це — останнє достовірне свідчення про його життя. Відомо також, що коли у 1489 році вийшло перше видання віршів Війона, автора "Великого заповіту" і "Малого заповіту" вже не було в живих.

1477 • У битві біля Нансі бургундський герцог Карл Сміливий вщент розгромлений герцогом Лотарингії Рене II і його швейцарськими союзниками. З його смертю на полі бою Бургундія припинила своє існування як самостійне державне утворення і її володіння були поділені між французьким королем Людовиком XI та міператором Фрідріхом III.

1589 • В Блуа у віці 69-и років померла Катерина де Медічі, французька королева-матір, дружина Генріха II, одна з найвпливовіших осіб Франції періоду війн між католиками і гугенотами. Після смерті свого чоловіка як мати королів Франциска II (1559-60 рр.), Карла IX (1560-74 рр.) і Генріха III (1574-89 рр.) Катерина Медічі прагнула укріпити владу роду Валуа, зберегти єдність Франції і протистояти гугенотам, для чого об'єдналась з кардиналом Карлом Лотарінгським, його братом герцогом де Гізом та іспанським королем Філіппом II і виступила одним з ініціатором Варфоломіївської ночі (1572).

Нова історія
1762 • На престол Російської імперії зійшов Карл Петер Ульріх, внук Петра I і Катерини I, перший представник Гольштейн-Готторпської династії на російському престолі, який правив під іменем Петро III Федорович.

1793 • Пруссія та Росія підписали в Санкт-Петербурзі конвенцію про Другий поділ Польщі, за якою Річ Посполита втрачала половину території, — до Прусії відійшли міста Гданськ, Торунь, частина Мазовії і половина Краківського воєводства з містом Ченстохов, до Росії — значна частина Білорусії та України.

1895 • Французький офіцер Альфред Дрейфус, звинувачений в передачі Німеччині військових секретів, позбавлений звань і нагород під час публічної церемонії у дворі Паризької військової академії. Через чотири місяці Дрейфус, єврей за походженням, відбув на довічне увязнення до Французької Гаяни за вироком тенденційно проведеного суду, що базувався на сумнівних доказових матеріалах.

1896 • В австрійській газеті "Wiener Presse" вперше опубліковано повідомлення про відкриття німецьким фізиком Вільгельмом Рентгеном особливого виду випромінюваня, котре згодом отримає назву рентгенівське.

1909 • Математик Стівен Клін, що працював разом з Куртом Годелом та Аланом Тюрінгом, розробив теорію повторюваних процесів (рекурентну теорію), згідно з якою стало можливим передбачення існування розв'язків деяких типів математичних задач. Рекурентна теорія згодом стала основою теорії побудови комп'ютерів.

1918 • В Петрограді у Таврійському палаці відкрилось засідання Установчих зборів, вибори до яких проводились за рішенням Тимчасового уряду, але в листопаді-грудні 1917 року, вже після приходу до влади більшовиків. За неповними даними 62% голосів на Установчих зборах мали есери, меншовики та представники інших соціалістичних груп, 25% — більшовики і 13% — кадети та представники ряду буржуазно-ліберальних партій. Засідання Установчих зборів тривало 12 годин 40 хвилин і було припинено караулом Таврійського палацу після відмови більшості обговорювати представлену більшовицьким урядом "Декларацію прав трудящого і експлуатованого народу", підтримка якої означала легітимізацію режиму, встановленого в результаті перемоги Жовтневої революції. Наступного дня більшовики оголосили про розпуск Установчих зборів, підтримка яких декларувалась в їх програмних документах.

1918 • В УНР увійшли в обіг перші українські банкноти номіналом 100 карбованців.

1919 • У Мюнхені шляхом об'єднання Комітету незалежних робітників Антона Дрекслера і Політчного робітничого союзу Карла Харрера створено Німецьку робітничу партію, яка згодом стала відомою світу як Націонал-соціалістична німецька робітнича партія (НСДАП).

1930 • Вийшла постанова ЦК ВКП (б) "Про темпи колективізації та заходи допомоги держави колгоспному будівництву", за якою колективізацію в Україні планувалось завершити навесні 1932 року.

1933 • У Сан-Франциско почалось будівництво моста над входом до затоки Золоті ворота. Міст, зведення якого закінчилось у 1937 році, став одним із найвідоміших у світі — довжиною 1280 метрів, з шестирядною автомобільною дорогою і двома пішоходними доріжками, він підвішений на двох канатах товщиною 93 сантиметри, закріплених на стальних опорах висотою 227 метрів, і сьогодні є невід'ємним символом Каліфорнії.

Новітня історія
1940 • У Федеральній комунікаційній комісії США проведено першу демонстрацію роботи радіо ультра-короткого діапазону хвиль (FM). Пристрій був розроблений майором Е.Г.Армстронгом. Перший реально працюючий передавач був запущений в дію у 1941 році.

1943 • 11-річна Елізабет Тейлор підписала довготривалий контракт з кінокомпанією Metro-Goldwin-Meyer і почала зйомки у своєму другому фільмі "Лессі повернеться додому". Перша стрічка з майбутньою зіркою світового кіно, "Кожної хвилини хтось народжується", була знята на студії Universal Pictures, коли Тейлор, сім'я котрої в 1939 році переїхала з Англії до США, було десять років.

1945 • Напередодні генерального наступу на Польщу Радянський Союз визнав прорадянський Люблінський комітет в якості Тимчасового уряду Польщі, проігнорувавши повноваження антикомуністично настроєного Уряду в засланні, що розміщувався у Лондоні.

1949 • У Москві почалось засідання представників урядів Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії, СРСР і Чехословаччини, на якому прийнято рішення про створення Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ), метою якої було "сприяння планомірному розвитку народного господарства країн — членів РЕВ". Організаційне оформлення РЕВ відбулось на її першій сесії у квітні 1949 року. Цього ж року до РЕВ вступила Албанія, в 1950 році — НДР, а в 1962-у — Монголія.

1968 • Ліберально настроєний словацький комуніст Александр Дубчек змінив на посту першого секретаря Компартії Чехословаччини сталініста Антоніна Новотного, котрий подав у відставку на засіданні ЦК КПЧ. Потягом перших місяців свого правління Дубчек розпочав ряд довготривалих політичних та економічних реформ, що включали, зокрема, розширення свобод громадян і реабілітацію політичних дисидентів. Спроба побудови "соціалізму з людським обличчям" знайшла підтримку громадян країни, і короткий період свободи, який був перерваний інтервенцією в Чехословаччину 600 тисяч військ країн Варшавського договору, увійшов у історію під назвою "Празька весна".

1972 • Президент США Річард Ніксон підписав розпорядження про виділення 5,5 мільярдів доларів на 6-річну програму створення космічного літального апарату багаторазвого використання "Шатл".

1973Брюс Спрінгстін випустив свій дебютний альбом «Greetings from Asbury Park, N.J.».

1980 • Компанія Hewlett-Packard випустила свій перший персональний комп'ютер. В комплект HP-85 входив монітор, встроєний принтер, касетний магнітофон для зберігання даних. Хід Hewlett-Packard був досить ризикований, адже в цей час лідерами індустрії були TRS-80, Atari і бестселлер під назвою Apple II. Лише згодом IBM випустить свій IBM PC, що миттєво стане лідером в усьому світі.

1984 • Популярна рок-група The Police прийняла рішення про проведення 2-го березня свого останнього концерту — після 9-и років спільної роботи музиканти (зокрема Стінг) вирішили припинити спільну працю.

Наш час
1997 • Росія оголосила про виведення свого останнього військового з території Чечні, що являло собою формальну ознаку закінчення дворічної невдалої військової кампанії проти власних громадян. За наступні два роки Москві так і не вдалося мирним способом взяти під контроль Чечню і в 99-у бої між федеральними військами і чеченськими повстанцями поновились.

1999 • На території "вільній від польотів" на півдні Іраку безслідно зникли чотири реактивних літаки США — перший випадок за попередні шість років санкцій проти Іраку.

2001 • Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу по відношенню до віце-прем'єра Юлії Тимошенко, звинуваченої в контрабанді і підлозі документів, а також в ухилянні від сплати податків у особливо великих розмірах у період, коли вона була президентом корпорації "Єдині енергетичні системи України".

2005 • На підставі знімків, зроблених 21 жовтня 2004 року в Паломарській обсерваторії, відкрито планету Ерида, найбільшу з карликових планет (діаметр 2330 км), яку спочатку було прийнято за 10-у планету Сонячної системи.

2006 • Компанія «Intel» представила перший процесор лінійки «Core», призначений для заміни торгової марки Pentium, що вживалась Intel у процесорах кількох архітектурних поколінь ще з 1993 року. Першим чіпом з лінійки Core був чіп з кодовим ім'ям Yonah (біблійний Іона).

2019 • У Стамбулі в патріаршому храмі Святого Георгія на території Вселенського патріархату вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної Церкви України.

Народились 5 січня

1592 — †22 січня 1666Шах Джахан, 5-й імператор Індії (1628-58 рр.); за час його правління збудовано мавзолей Тадж Махал.

1855 — †9 липня 1932 • Кінг Кемп Жиллетт, американський винахідник і виробник безпечних бритв і лез.

1875 — †19 квітня 1967Конрад Аденауер, німецький політик, перший канцлер повоєнної Німеччини (1949-63 рр.).

1921 — †14 грудня 1990Фрідріх Дюрренматт, швейцарський романіст, драматург, публіцист («В Писанні сказано», «Сліпець», «Візит старої дами», «Суддя і його палач», «Реквієм за детективним романом»).

1931Роберт Селден Дюваль, американський актор, чотириразовий володар премії «Золотий глобус», лауреат премії «Оскар» («Ніжне милосердя» [1983]; «Сімейні справи», «Сталін», «Демонстрація сили», «Справжнє зізнання», «Апокаліпсис сьогодні», «Хрещений батько», «Останній відлік»).

1932 — †20 вересня 1999 • Раїса Максимівна (Титоренко) Горбачова, дружина Михайла Горбачова, першого і останнього президента Радянського Союзу (1990-91 рр.).

1932 — †19 лютого 2016Умберто Еко, італійський письменник, філософ, лінгвіст («Маятник Фуко», «Острів напередодні», «Бавдоліно», «Таємниче полум'я цариці Лоани», «Празький цвинтар», «Ур-фашизм»).

1938Хуан Карлос I (Хуан Карлос Бурбон), король Іспанії (1975-2014 рр.).

1942 — †5 січня 2014Феррейра да Сілва Ейсебіо, португальский футболіст, володар "Золотого м'яча" як кращий футболіст Європи (1965), "Золотої бутси" як кращий бомбардир європейських чемпіонатів (1968, 1973 рр.).

1943 • Федір Йожефович Медвідь, український футболіст ("Динамо" Київ), чотириразовий чемпіон СРСР, тренер («Буковина»).

1946 • Дайєн Кітон (Холл), американська актриса, лауреат премії «Оскар» ("Енні-холл" [1977]; "Клуб покинутих дружин", "Батько нареченої", "Таємниця манхеттенського вбивства", "Хрещений батько", "Маленька барабанниця", "Коханці та інші незнайомці").

1950 • Кріс Стайн, американський рок-музикант (Blondie: "Picture This", "Hanging on the Telephone", "Heart of Glass", "French Kissin'").

1960Микола Вересень (Микола Костянтинович Ситник), український радіо- і тележурналіст, політик.

1965 • Вінні Джонс, британський актор ("Карти, гроші, два ствола", "Костолом", "Великий куш"), футболіст у минулому.

1969Мерилін Менсон (Брайан Г'ю Уорнер), американський музикант, художник. 55 років з дня народження.

1975Кайлі Бакс, новозеландська супермодель, актриса ("Підкорювачі грози", "Ми одружились з Марго", "Подолай це!").

1986 • Яна Володимирівна Шемякіна, українська фехтувальниця, шпажистка, чемпіонка Європи (2009).

Померли 5 січня

1066Едвард I Сповідник, король Англії (1042-66 рр.); останній представник династії Вессексів, син Етельреда II Нерозумного. Пом. 958 років тому десь у 63 роки (нар. бл. 1003 р.).

1465 • Карл I Орлеанський, французький воєначальник, член королівського дому Валуа, поет. Пом. 559 років тому у 71 рік (нар. 24 листопада 1394 р.).

1477Карл Валуа (Карл Сміливий), останній герцог Бургундії (1467-77 рр.). Пом. 547 років тому у 44 роки (нар. 10 листопада 1433 р.).

1589Катерина де Медічі, королева Франції, дружина короля Генріха II (1547-59 рр.); матір королів Франциск II, Карла IX і Генріха III, королеви Маргарити. Пом. 435 років років тому у 70 років (нар. 13 квітня 1519 р.).

1616 • Симеон Бекбулатович (Саін-Булат), великий князь московський (1575-1576 рр.) з роду Чингізідів. Пом. 408 років тому.

1625 • Сімон Маріус, німецький астроном; незалежно від Галілео Галілея відкрив чотири супутники Юпітера (1610); історія розпорядилась так, що Галілея вважають першовідкривачем супутників, за котрими закріпились імена, дані Маріусом, — Іо, Європа, Ганімед і Калісто. Пом. 399 років тому у 52 роки (нар. 20 січня 1573 р.).

1762 • Єлизавета I (Єлизавета Петрівна Романова), 6-а російська імператриця (з 1741 р.); дочка Петра I і Катерини I. Пом. 262 роки тому у 53 роки (нар. 29 грудня 1709 р.).

1922 • Ернест Генрі Шеклтон, англійський полярний дослідник; перша людина, що спробувала досягти Південного полюсу. Пом. 102 роки тому у 48 років (нар. 15 лютого 1874 р.).

1951Андрій Платонов (Андрій Платонович Климентов), російський письменник («Чевенгур», «Повернення», «Жорстокий і прекрасний світ»). Пом. 73 роки тому у 52 роки (нар. 1 вересня 1899 р.).

1970Макс Борн, німецький фізик-теоретик, один із творців квантової механіки, лауреат Нобелівської премії (1954). Пом. 54 роки тому у 88 років (нар. 11 грудня 1882 р.).

1994 • Ігор Федорович Белза, український музикознавець, композитор, історик культури, педагог. Пом. 30 років років тому у 90 років (нар. 8 лютого 1904 р.).

2014Феррейра да Сілва Ейсебіо, португальский футболіст, володар "Золотого м'яча" як кращий футболіст Європи (1965), "Золотої бутси" як кращий бомбардир європейських чемпіонатів (1968, 1973 рр.). Пом. 10 років років тому у 72 роки (нар. 5 січня 1942 р.).

2018 • Джон Воттс Янг, американський астронавт; першим здійснив 6 польотів у космос, 9-а людина, що побувала на Місяці. Пом. 6 років тому у 88 років (нар. 24 вересня 1930 р.).

Османське завоювання Белграда
Сьогодні
Османське завоювання Белграда

Головні події 5 січня

Битва при Нансі

1477

Смерть Катерини Медічі

1589

Другий поділ Речі Посполитої

1793

Справа Дрейфуса

1895

Томос про автокефалію ПЦУ

2019