Цей день 19 квітня
109-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 257 днів. Іменинники — Євтихій (Євтух), Єремій (Ярема), Мефодій. У Венесуелі відзначають День незалежності, у Сьєрра-Леоне — День республіки, в Уругваї — День 33-х патріотів, в Англії — День проліска.

Головні події 19 квітня

Всі події 19 квітня

1208 до н. е. • На 5-му році правління фараона Мернептаха поблизу давньоєгипетського міста Саїс (на заході дельти Нілу) між військом Єгипту і з'єднаними загонами лівійців та «народів моря» відбулась битва, в якій з обох боків взяло участь близько 35 тисяч чоловік. Лівійці і їх союзники були повністю розбиті, 8,5 тисяч з них загинуло і майже 10 тисяч попало в полон.

Середні віки
1506 • У великодню в неділю в Лісабоні почався погром, в якому за три дні загинуло від пітори до чотирьох тисяч маранів, євреїв-вихрестів, звинувачених у єресі і чумі та посусі, що охопили Португалію.

1529 • На засіданні рейхстагу в Шпреї відбувся остаточний розкол між протестантами і католиками Німеччини — протестанти виступили проти відміни рішення рейхстагу 1526 року, за яким імперські чини отримали можливість самостійно вирішувати релігійні питання.

Нова історія
1713 • За відсутності синів-спадкоємців імператор Священної Римської імперії Карл VI видав «Прагматичну санкцію», закон про успадкування престолу в австрійській монархії Габсбургів. Встановлюючи неподільність габсбурзьких земель, закон дозволяв донькам монарха або його брата їх успадкування при відсутності в нього синів. «Прагматична санкція» була визнана становими сеймами Імперії і майже всіма провідними країнами Європи, крім курфюрста Баварії Карла VII, зятя Карла V, який по смерті тестя в 1740 році розпочав війну за австрійську спадщину.

1775 • Біля Лексингтона і Конкорда, що у колонії Массачусетської затоки, при спробі вилучити незаконні арсенали зброї королівські війська вступили в бій з місцевими загонами самооборони. Попри початковий успіх, їм з великими втратами довелось відступити до Бостона, взятого наступного дня в облогу загонами міліції з усієї Нової Англії. Це стало початком Війни за незалежність північноамериканських колоній.

1783 • Через кілька днів після зречення престолу хана Шахін Герая російська імператриця Катерина II видала «Маніфест про прийняття Кримського півострова, острова Тамань і всієї Кубанської сторони під державу Російську». Він став підсумком тривалого супеництва Російської та Османської імперій за володіння і контроль над стратегічним плацдармом на півночі Чорного моря. Офіційно він був оголошений 9 липня 1783 року, а через півроку був визнаний Османською імперією, колишнім сюзереном Кримського ханства.

1810 • Верховна хунта Каракаса оголосила про повалення іспанської колоніальної влади. Перша республіка Венесуели проголосила незалежність 5 липня 1811 року і серед латиноамериканських колоній Іспанії стала першою незалежною державою. Вона проіснувала до 25 липня 1812 року, коли республіканські війська зазнали поразки від іспанців.

1839 • Прусія, Австрія, Росія, Франція і Нідерланди підписали "Лондонський протокол", який підтвердив незалежність Бельгії і гарантував її нейтралітет. Велике герцогство Люксембург було оголошене об'єднаним особистою унією з Нідерландами.

1850 • Посол Великобританії Генрі Булвер і державний секретар США Джон Клейтон підписали у Вашингтоні угоду, котрою припиняли суперництво за Панамський перешийок, де планувалось будівництво каналу між Тихим і Атлантичним океанами, — обидві держави гарантували безпеку і нейтралітет Панамського перешийку.

1885 • У Санкт-Петербурзі на 68-му році життя помер Микола Іванович Костомаров, знакова постать для українського відродження та національної історичної науки XIX століття: історик, археограф, джерелознавець, фольклорист, етнограф, письменник-романтик, публіцист, громадський діяч, один з творців політичного українства, засновник народницького напрямку в національній історіографії.

1898 • Конгрес США визнав незалежність Куби і поставив вимогу Іспанії залишити острів.

1903 • У Кишиневі почались єврейські погроми, спровоковані антсемістською російською газетою. За дві доби було вбито близько 50 чоловік, скалічено біля 600 і майже третина будівель була зруйнована.

1917 • У Києві відбувся Всеукраїнський національний конгрес, перший представницький форум українського руху, який перетворив Українську Центральну Раду з київської на загальноукраїнську організацію.

1920 • На конференції, що протягом тижня відбувалась в Сан-Ремо, розподілено мандати на управління близькосхідними територіями: Франція отримала мандат на Сирію і Ливан, Великобританія — на Месопотамію (Ірак); Палестина перейшла в підпорядкування Ліги націй. Однак 24 квітня Велика Британія за згоди Франції була оголошена єдиною державою, що має право на управління Палестиною, — до неї перейшла вся судова і адміністративна влада, а Ліга Націй зобов'язувала її забезпечити "... політичні, правові та економічні умови для створення єврейсьої національної держави".

1923 • Єгипет, котрий за рік перед тим здобув незалежність від Великої Британії, став конституційною монархією.

1930 • У приміщенні Харківського театру винесено вироки членам так званої «Спілки визволення України», вигаданої підпільної антирадянської організації, яка нібито існувала з 1926 року, виношувала плани контрреволюційного перевороту, отримуючи директиви від іноземних дипломатичних представництв та українських емігрантських організацій. Ця «судова» акція стала першою репетицією масових репресій проти української інтелігенції.

Новітня історія
1943 • За наказом Генріха Гіммлера двотисячний загін СС розпочав ліквідацію єврейського гетто Варшави, невеликого району міста площею близько 9 км2, куди у вересні 1939 року було примусово переселено майже 400 тисяч євреїв. У відповідь в гетто спалахнуло повстання, яке тривало протягом чотирьох тижнів, незважаючи на те, що проти повстанців, озброєних лише гвинтівками, пістолетами, одним кулеметом і саморобними бомбами, застосовувались танки, вогнемети і автоматична зброя. До 16 травня з 60 тисяч жителів гетто загинуло 56065 чоловік, а втрати німців склали 300 вбитих і більше 1000 поранених.

1961 • На Плая-Хірон (Куба) розгромлено півторатисячний десант колишніх кубинських емігрантів, котрі з санкції американського ЦРУ намагались повалити комуністичний режим Фіделя Кастро.

1971 • В Радянському Союзі запущено першу космічну пілотовану станцію класу «Салют». Вона пробула на навколоземній орбіті протягом 175 діб. З нею було зістиковано два космічні кораблі «Союз-10» та «Союз-11»: у першому випадку процес не вдалось завершити через технічні труднощі, а у другому — після розстикування відбулась розгерметизація «Союз-11» і всі три космонавта, що перебували на борту, загинули.

1971 • На Волзькому автомобільному заводі у Тольятті (Росія) зібрано перші шість автомобілів ВАЗ-2101, прототипом якого був італійський Fiat 124, виробництво якого розпочалось в 1966 році. У 1973 році було зібрано рекордну кількість ВАЗ-2101 — 379 007 штук.

1975 • Радянською ракетою-носієм виведено на наколоземну орбіту перший індійський штучний супутник "Аріабата".

1987 • На каналі Fox відбулась прем'єра першої серії про життя сімейки Сімпсонів.

Наш час
1993 • Трагедією обернулась 51-денна облога ферми у Вако (штат Техас), в котрій забарикадувалися члени секти "Гілка Давида" на чолі з самозванним пророком і месією Дейвідом Корешом (справжнє імя — Вернон Хауелл). Давидіани — секта, що відкололась від адвентистів сьомого дня, — фанатично вірили в кінець світу, коли "ангел кари" відмітить гідних і знищить недостойних, активно готувались до апокаліпсису, для чого зібрали великий арсенал зброї, який, як вони вважали, буде необхідний їм для покарання грішників. В лютому федеральна поліція приїхала в маєток Кореша у Вако з обшуком, але він відмовився підкоритись, і в перестрілці загинуло 4 поліцейських і 6 сектантів; решта членів секти забарикадувалась. Після безуспіших спроб вирішити конфлікт шляхом переговорів 19 травня було здійснено спробу взяти маєток штурмом із застосуванням танків і снарядів зі сльозоточивим газом. У перестрілці і виниклій пожежі загинуло 86 членів секти, включаючи 33-річного Кореша, його 4-х дружин і 17-х дітей; вижило лише 9 сектантів.

1995 • Вибухом вантажівки зруйновано північне крило 9-поверхового федерального адміністративного будинку в Оклахома-сіті (США). Від самого вибуху і під уламками будівлі загинуло 168 чоловік, включаючи 19 дітей. Через два дні були заарештовані і 2 квітя 1977 року перед судом за звинуваченням у змові і навмисному вбивстві постали 27-річний відставний сержант Тімоті Макуей, його співслуживець 40-річний Террі Ніколс і їх приятель Джон Фортьє. Макуей, ветеран війни у Перській затоці, нагороджений урядовими медалями за хоробрість, пояснював свій вчинок ненавистю до федеральних властей, по вині яких він був звільнений в запас, і бажанням помститися за смерть Дейвіда Кореша, члена войовничої секти "Гілка Давида", котрий разом з сім'єю загинув під час перестрілки з поліцією день у день за два роки перед вибухом в Оклахомі. Макуей був засуджений до смертної кари, Ніколс — до пожиттєвого ув'язнення, а Фортьє, котрий не брав безпосередньої участі в теракті, — до 12 років тюрми за недонесення про запланований злочин. У грудні 2000-го року Макуей звернувся до федерального судді з проханням припинити розгляд апеляцій його адвокатів і призначити дату виконання вироку. Його прохання було задовільнене, і в червні 2001 року Макуей був страчений шляхом введення смертельної ін'єкції отрути.

1997 • У Болгарії на парламентських виборах Об'єднаний Демократичний Фронт набрав 52% голосів; колишня Комуністична, перейменована в Соціалістичну, партія отримала 19%.

1997 • Американська актриса і модель Брук Шилдс вийшла заміж за тенісиста Андре Агассі. Шлюб проіснував менше двох років.

1999 • У Берліні відбулось офіційне відкриття Рейстагу як нового місця засідань парламенту об'єднаної Німеччини.

2005 • Кардинал Йозеф Алоїс Ратцінгер став 265-м папою римським. Він взяв ім'я Бенедикт XVI. У лютому 2013 року, пославшись на поганий стан здоров'я, він залишив Святий престол. Від цього часу він офіційно вважається почесним Папою Римським.

2011 • На VI з'їзді Компартії Куби було повідомлено, що 85-річний Фідель Кастро, який 45 років перебував при владі, більше не очолюватиме Кубинську компартію. Посаду першого секретаря партії офіційно зайняв його брат, 79-річний голова Державної ради Куби Рауль Кастро.

Народились 19 квітня

1483 — †10 грудня 1552 • Паоло Джовіо, італійський вчений; придворний лікар римських пап, історик, географ, колекціонер.

1793 — †29 червня 1875Фердинанд I, 2-й імператор Австрії (1835-48 рр.), король Угорщини та Богемії (1835-48 рр.) з династії Габсбургів Лотаринзьких; син Франца I, дядько Франца Йосифа I.

1912 — †25 лютого 1999Ґленн Теодор Сіборґ, американський фізик; лауреат Нобелівської премії з хімії (спільно з Едвіном Макмілланом, 1951 р.) за синтез плутонію і інших трансуранових елементів.

1922 — †20 вересня 1993Еріх Альфред Хартман, німецький льотчик-ас; найрезультативніший в історії авіації — 352 перемоги у 825 повітряних боях (345 — на Східному фронті).

1935 • Дадлі Мур, американський актор-комік ("Артур", "Божевільні люди", "Паралельне життя").

1942 • Алан Прайс, англійський рок-музикант, співак (Alan Price Combo, The Animals: «The House of the Rising Sun», "We Gotta Get Out of This Place").

1946 • Тім Керрі, американський кіноактор ("Один дома 2: Загублений у Нью-Йорку", «Оскар», "Полювання за "Червоним жовтнем", "Олівер Твіст", "Амадеус", "Волосся").

1953 • Сара Сімеоні, італійська легкоатлетка, Олімпійська чемпіонка в стрибках у висоту (1980).

1968Ешлі Джад, американська актриса ("Хтось такий, як ти", "Доки час не розлучить нас", "Цілуючи дівчат", "Час убивати", "Адвокат диявола", "Сутичка").

1968 • Мсваті III, король Свазіленду (з 1986 р.).

1972Рівалдо, бразильський футболіст ("Барселона", Іспанія), володар "Золотого м'яча" (1999).

1979 • Кейт Геррі Хадсон, американська актриса («Пустельний смуток», «Майже знамениті», «Людина-павук», «Дев'ять»). 45 років з дня народження.

1979 • Дмитро Васильович Халаджі, український спортсмен, чемпіон України з пауерліфтингу, актор («Іван-сила»); автор двох рекордів, занесених до «Книги рекордів Гіннеса». 45 років з дня народження.

1987Марія Юріївна Шарапова, російська тенісистка білоруського походження; переможець чотирьох турнірів Великого шолому.

Померли 19 квітня

896 • Боніфацій VI, 112-й папа римський (896 р.). Пом. 1128 років тому.

1054 • Лев IX Егізгайм-Дагсбургський, папа римський (з 1049); саме за часів його правління церквою конфлікт між Римом і східною Церквою привів у 1054 році до розколу християн на католиків і православних. Пом. 970 років років тому у 52 роки (нар. 21 червня 1002 р.).

1390 • Роберт II (Роберт Стюарт), король Шотландії (1371-90 рр.), перший монарх з династії Стюартів. Пом. 634 роки тому у 74 роки (нар. 2 березня 1316 р.).

1560 • Філіп Меланхтон, німецький теолог, систематизатор лютеранської теології, сподвижник Мартіна Лютера. Пом. 464 роки тому у 63 роки (нар. 16 лютого 1497 р.).

1824Джордж Ноель Гордон Байрон, англійський поет-романтик ("Манфред", "Дон Жуан", "Каїн", "Паломництво Чайльд Гарольда"). Пом. 200 років років тому у 36 років (нар. 22 січня 1788 р.).

1881Бенджамін Дізраелі, британський політик-реформатор, прем'єр-міністр (1868, 1874-80 рр.), письменник (Конінгсбі). Пом. 143 роки тому у 77 років (нар. 21 грудня 1804 р.).

1882Чарльз (Роберт) Дарвін, британський натураліст, автор еволюційної теорії розвитку людства ("Походження видів шляхом природнього відбору, або збереження придатних порід у боротьбі за життя"). Пом. 142 роки тому у 73 роки (нар. 12 лютого 1809 р.).

1885Микола Іванович Костомаров, український історик ("Богдан Хмельницький", "Руїна", "Мазепа", "Павло Полуботок"), етнограф ("Історія козацтва в південноруських народних піснях"), письменник ("Сава Чалий", "Переяславська ніч"). Пом. 139 років тому у 68 років (нар. 16 травня 1817 р.).

1906П'єр Кюрі, французький фізик, один з творців учення про радіоактивність, разом з дружиною Марією Склодовською-Кюрі відкрив елементи полоній і радій; Нобелівський лауреат (1903). Пом. 118 років тому у 47 років (нар. 15 травня 1859 р.).

1949 • Ульріх Сальхов, шведський фігурист, десятиразовий чемпіон світу, перший Олімпійський чемпіон з фігурного катання (1908). Пом. 75 років років тому у 72 роки (нар. 7 серпня 1877 р.).

1967Конрад Аденауер, німецький політик, перший канцлер повоєнної Німеччини (1949-63 рр.). Пом. 57 років тому у 92 роки (нар. 5 січня 1875 р.).

1989 • Дафна Дюморьє, англійська письменниця ("Готель "Ямайка", "Ребекка", "Птахи"; екранізовані Алфредом Хічкоком). Пом. 35 років років тому у 82 роки (нар. 13 травня 1907 р.).

1997 • Віллем де Кунінг, американський художник і скульптор голландського походження; один з видатних митців другої половини XX століття. Пом. 27 років тому у 93 роки (нар. 24 квітня 1904 р.).

2010 • Василь Захарович Бородай, український скульптор, Народний художник України. Пом. 14 років тому у 93 роки (нар. 18 серпня 1917 р.).

2013 • Тамерлан Анзорович Царнаєв, російський терорист (Вибухи на Бостонському марафоні). Пом. 11 років тому у 27 років (нар. 21 жовтня 1986 р.).

Головні події 19 квітня

Американська революція

1775

Приєднання Кримського ханства до Росії

1783

Помер Микола Костомаров

1885

Всеукраїнський національний конгрес

1917

Справа «Спілки визволення України»

1930

«Знімок хірурга»

1934