Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1922 року

Головні події 1922 року

Політичні лідери 1922 року

Всі події 1922 року

10 січня - Артур Гріффіт, засновник партії Шин Фейн і один з архітекторів мирної угоди з Великою Британією 1921 року, за якою Ірландія була розділена на дві частини, обраний став главою парламенту щойно створеної Вільної Ірландської держави.

11 січня - 14-річний канадець Леонард Томпсон став першою людиною, кому була зроблена ін'єкція інсуліну. Проте перший досвід застосування інсуліну виявився невдалим. Через 12 днів учені Торонтського університету на чолі з Фредериком Бантінгом ввели пацієнту другу дозу вже краще очищеного інсуліну. Цього разу не було побічних дій і у хворого перестав прогресувати діабет.

23 січня - У госпіталі Торонто 14-річний канадець Леонард Томпсон став першою людиною, котрій для боротьби з діабетом була зроблена вдала ін'єкція інсуліну, виділеного з підшлункової залози великої рогатої худоби фахівцями з місцевого університету Фредеріком Бантінгом і Чарльзом Бестом.

29 січня - Проіснувавши ледь більше року, об'єднана держава, куди входили Коста-Ріка, Гватемала, Гондурас і Сальвадор, припинила своє існування.

лютий
6 лютого - У Вашингтоні завершилась тримісячна міжнародна конференція, учасники якої підписали угоду про співвідношення сил в басейні Тихого океану і в Китаї. Згідно з нею, США, Велика Британія, Японія та Франція домовились про спільний захист своїх прав на острівні володіння в Тихому океані, а співвідношення флотів у регіоні було встановлено у пропорції 5:5:3:2. Учасники конференції заявили також про визнання незалежності Китаю і підтримку американської доктрини "відкритих дверей" в Китаї, розраховану на розширення американської економічної експансії в цій країні.

15 лютого - Гульєльмо Марконі розпочав регулярну трансляцію радіопередач із Ессекса.

23 лютого - Уряд більшовицької Росії видав декрет про вилученя церковних цінностей для потреб боротьби з голодом. 19 березня В.І. Ленін направив секретний лист членам Політбюро ЦК РКП(б), в якому вимагав "дати рішучий і безжалісний бій" духовенству, включаючи арешти і розстріли.

28 лютого - Великобританія в односторонньому порядку поголосила Єгипет суверенною державою. Єгипетський султан прийняв титул короля під іменем Фуад І.

березень
31 березня - У Києві режисер і драматург Лесь Курбас створив студію-театр «Березіль», що стала флагманом модернізму в українському театральному мистецтві. Першу виставу «Березілю» було представлено 7 листопада того ж року. До 1926 року театр працював у Києві, а з 1926 до 1933 — у Харкові (нині Харківський український драмтеатр).

квітень
3 квітня - Першим генсеком ЦК Російської компартії (більшовиків) обрано Йосифа Сталіна. Створений для керівництва апаратом партії пост завдяки перемозі Сталіна у внутріпартійній боротьбі перетворився на вищий пост у партійно-номенклатурній ієрархії Радянського Союзу.

10 квітня - У Генуї почалась конференція за участю Бельгії, Великобританії, Італії, Росії, Франції та інших країн, на котрій було заключено т.зв. Раппальский мирний договір між Росією та Німеччиною.

12 квітня - Всеукраїнський центральний виконавчий комітет у Харкові "в додаток до постанови своєї від 30 листопада 1921 року", ухвалив "подарувати повну персональну амністію всім, що є закордоном особам українського громадянства", які раніше воювали на боці регулярних антирадянських армій. Амністія ставила за мету остаточно знешкодити повстанський рух в Україні, який значною мірою спирався на таких вояків і водночас вже згасав в умовах запровадження нової економічної політики та настання голоду 1921-23 років.

16 квітня - Під час Генуезької конференції з економічних та фінансових питань в Рапалло, поблизу Генуї, підписано договір між РРФСР і Німеччиною, котрий передбачав відновлення дипломатичних стосунків між двома країнами, які по завершенні Першої Світової війни опинились в умовах політичної ізоляції, відмову від взаємних економічних та фінансових претензій і встановлення "особливих стосунків" в галузі воєнно-технічного співробітництва.

23 квітня - На батьківщині Вільяма Шекспіра місті Стратфорд-на-Ейвоні відкрився Королівський шекспірівський театр, котрий регулярно проводить шекспірівські фестивалі.

липень
5 липня - За ініціативою Фрітьофа Нансена в Женеві підписано міжнародну угоду про заснування посвідченнь для переміщених осіб ("нансенівський паспорт"). Призначались вони для біженців з Росії, вірменам-утікачам від турецького геноциду, а пізніше — євреям нацистської Німеччини. Цього ж року Нансену буде присуджена Нобелівська премія миру, а в 1938 році її отримає створений уже по смерті норвежця Нансенівський міжнародний комітет у справах біженців.

5 липня - У гарнізоні форту Копакабана в Ріо-де-Жанейро почалось повстання демократично налаштованих молодих армійських офіцерів проти президента Бразилії Епітасіу Пессоа. Його підтримало близько 600 кадетів військового училища, проте до ранку наступного дня лише 18 повсталих вступили у бій з урядовими військами і майже всі вони загинули.

9 липня - На змаганнях в каліфорнійському місті Аламеда американець Джонні Вайсмюллер вперше у світі проплив 100 метрів вільним стилем швидше хвилини.

серпень
11 серпня - В якості слів гімну Німеччини затверджена перша строфа віршу "Дойчланд, Дойчланд юбер аллес", написаного в 1848 році професором Августом Генріхом Гофманом фон Фаллерслебеном. Музикою гімну стала мелодія Йозефа Гайдна, написана в 1797 році як гімн Австрійської імперії. В роки нацизму слова "Німеччина понад усе" набули націоналістичного підтексту, хоча їх первинний зміст був у заклику до об'єднання роздробленої країни. Після Другої Світової війни гімн було відмінено, але в 1950 році знову відновлено зі словами третьої строфи. Сьогодні це гімн об'єднаної Німеччини.

30 серпня - Турецька армія під проводом Мустафи Кемаля звільнила місто Ізмір, окуповане грецьким військом.

вересень
13 вересня - У лівійському селищі Ель-Азізія зареєстрована рекордно висока температура — у тіні було 57,7 градусів за шкалою Цельсія.

13 вересня - У щойно захопленому турецькою армією місті Смірна (нині — Ізмір, Туреччина) спалахнула пожежа, яка знищила більшу частину міста, крім мусульманських і юдейських кварталів. Під час погромів і у вогні за два тижні загинуло до 260 тисяч греків та вірмен, ще 160 тисяч з них було депортовано у внутрішні області Малої Азії і 400 000 були змушені рятуватись втечею до Греції.

жовтень
18 жовтня - У Лондоні засновано British Broadcasting Corporation (BBC) — британську радіомовну компанію. Перша радіопрограма вийшла 14 листопада 1922 р. У 1927 р. компанії була націоналізована урядом, хоча й залишилася незалежною у редакційній політиці і має широке самоврядування. Сьогодні BBC — найбільша телерадіомовна компанія у світі зі штатом понад 26 тисяч чоловік і річним бюджетом 4 мільярда фунтів.

19 жовтня - Прем'єр-міністр Великобританії Дейвід Ллойд Джордж пішов у відставку. Новим главою уряду 23 жовтня став консерватор Ендрю Бонар Лоу.

25 жовтня - Війська Народно-революційної армії Далекосхідної Республіки під командуванням І. Уборевича увійшли до Владивостоку, котрий за дві години перед тим залишили останні японські і білогвардійські частини. Через три тижні Далекосхідна Республіка увійшла до складу Радянської Росії — громадянська війна у Росії завершилась перемогою більшовиків.

27 жовтня - На референдумі в Південній Родезії (сьогодні Замбія) більшісь населення висловилась проти входження країни до Південно-Африканського Союзу (нині Південно-Африканська Республіка).

28 жовтня - У Римі Беніто Муссоліні організував "похід на Рим" фашистів-чоносорочечників і під загрозою силового повалення уряду зажадав від короля Італії Віктора Емануїла III свого призначення прем'єр-міністром країни.

30 жовтня - Після "походу фашистів на Рим" італійський король Еммануїл III призначив лідера фашистської партії Беніто Муссоліні главою уряду.

листопад
1 листопада - Останній турецький султан Мехмед VI зрікся влади — Османська імперія припинила своє існування.

4 листопада - Британський археолог Говард Картер у Долині фараонів у Єгипті знайшов вхід до гробниці Тутанхамона, похованого 3200 років перед тим. У чотирикімнатній усипальниці були виявлені тисячі унікальних предметів старовини, найціннішим з котрих виявився кам'яний саркофаг, в котрому містилися три, вкладені одна в одну, труни, в найменшій з котрих, зробленій з чистого золота, знаходилась мумія 18-літнього фараона Тутанхамона. Сьогодні більшість із цих знахідок зберігаються в Каїрському музеї.

24 листопада - У Дубліні за звинуваченням у незаконному зберіганні і носінні зброї розстріляно 52-річного Роберта Ерскіна Чілдреса, відомого ірландського письменника ("Загадка пісків"), одного з лідерів ірландського визвольного руху, котрий разом із Емоном де Валера очолював Республіканську армію в Громадянській війні, що закінчилась розділенням Ірландії в 1921 році. Після 1921 року Чілдрес вступив до Ірландської Республіканської Армії (ІРА) і продовжив боротьбу за повне визволеня Ірландії, але був схоплений французькими миротворчими силами і відданий під суд.

26 листопада - Британські археологи лорд Карнарвон і Говард Картер стали першими за останні 3 тисячі років людьми, що увійшли в усипальницю єгипетського фараона Тутанхамона. Те, що вони там знайшли було згодом назване "найбільшою археологічною знахідкою всіх часів".

30 листопада - В Туріні (Італія) у спектаклі "Даніель" 78-річна Сара Бернар востаннє вийшла на сцену.

грудень
30 грудня - 2215 делегатів I з'їзду Рад від РРФСР, України, Білорусії і Закавказької Федерації схвалили Декларацію і Договір про утворення Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Нова комуністична країна об'єднала більшу частину території колишньої Російської імперії з населенням 134 мільйони чоловік і стала першою у світі країною, заснованою на ідеології марксизму.

Народились 1922 року

1 березня - 4 листопада 1995, Іцхак Рабін, ізраїльський військовий і політичний діяч, прем'єр-міністр Ізраїлю (1974-77, 1992-95 рр.), лауреат Нобелівської премії миру (1994); убитий єврейським екстремістом.

5 березня - 2 листопада 1975, П'єр Паоло Пазоліні, італійський письменник ("Відчайдухи", "Жорстоке життя", "Теорема"), сценарист, кінорежисер ("Мама Рома", "Птахи великі й маленькі", "Євангеліє від Матфея", "120 днів Содома").

8 березня - 2 червня 2003, Євген Семенович Матвєєв, російський актор ("Любити по-російськи", "Заповіт", "Матір і мачуха", "Воскресіння", "Піднята цілина"), режисер ("Перемога", "Циган"), сценарист ("Божевільні гроші", "Любов земна") українського походження.

12 березня - 21 жовтня 1969, Джек Керуак, американський письменник ("На дорозі", "Біг Сур").

23 березня - 27 жовтня 1990, Уго Тоньяцци, італійський кіноактор, зіграв більше 140 ролей ("Народний роман", "Мої друзі", "Трагедія смішної людини").

квітень
19 квітня - 20 вересня 1993, Еріх Альфред Хартман, німецький льотчик-ас; найрезультативніший в історії авіації — 352 перемоги у 825 повітряних боях (345 — на Східному фронті).

21 квітня - 10 серпня 2001, Станіслав Йосипович Ростоцький, російський кінорежисер ("Доживемо до понеділка", "А зорі тут тихі", "Білий Бім — Чорне Вухо").

травень
6 травня - 9 березня 2019, Володимир Абрамович Етуш, російський актор театру і кіно ("Кавказька полонянка", "Іван Васильович міняє професію", "Мрії ідіота"), педагог, професор.

14 травня - 10 грудня 1999, Франьо Туджман, перший президент Хорватії у посткомуністичний період (1991-99 рр.).

червень
3 червня - 1 березня 2014, Ален Рене, французький кінорежисер ("Хіросіма, любов моя", "Війна закінчена", "Життя — роман").

7 червня - 22 травня 1990, Роккі Граціано (Томас Рокко Барбелла), американський боксер-професіонал, чемпіон світу в середній вазі (вага до 72,5 кг, 1947-48 рр.); провів 83 бої (виграв 67).

10 червня - 22 червня 1969, Джуді Гарленд (Френсіс Етель Гумм), американська акторка й співачка; лауреат премій «Золотий глобус», «Греммі», «Тоні»; матір актриси Лайзи Мінеллі.

19 червня - 8 вересня 2009, Ааге Нільс Бор, датський фізик-атомник; разом з батьком, Нільсом Бором, брав участь в атомному проекті під час Другої Світової війни; лауреат Нобелівської премії (1975, разом з Джеймсом Рейнуотером).

липень
2 липня - П'єр Карден, французький кутюрьє; творець першої колекції чоловічого одягу (1960).

7 липня - 2 травня 1993, Іван Герасимович Лапіков, російський актор (Вічний поклик, Андрій Рубльов, Вони воювали за Батьківщину).

23 липня - 7 березня 2013, Даміано Даміані, італійський режисер (День сови, Зізнання комісара поліції прокурору республіки, Площа Сан-Бабіла, Спрут).

26 липня - 15 грудня 2010, Блейк Едвардс (Македвардс), американський кінорежисер (Рожева пантера, Великі перегони, Дні вина і троянд, Сніданок з Тіффані).

28 липня - 1 листопада 2008, Жак Пікар, швейцарський природознавець, дослідник морських глибин (один з трьох людей, хто побував на дні Маріанської впадини); син Огюста Пікара.

серпень
18 серпня - 14 січня 2006, Шеллі Вінтерз (Шрифт), американська кіноактриса, дворазовий лауреат «Оскара» (Блакитна латка [1965], Щоденник Анни Франк [1959]; Місце на сонці, Ніч мисливця).

вересень
17 вересня - 10 вересня 1979, Агостіньо Нето, ангольський поет, політик, перший президент Анголи (1975-79 рр.).

19 вересня - 22 листопада 2000, Еміль Затопек, чеський легкоатлет, чотириразовий Олімпійський чемпіон з бігу на середні і довгі дистанції (1952).

жовтень
3 жовтня - 9 липня 2004, Жан Лефевр, французький комедійний актор (Джентельмен із Епсома, Фантомас, Чудовий, Вперед, Франціє!, Ідіот в Парижі, Вендетта).

31 жовтня - 5 серпня 1987, Анатолій Дмитрович Папанов, російський театральний і кіноактор (Діамантова рука, 12 стільців, Холодне літо 53-го, Живі і мертві, Йду на грозу).

31 жовтня - 15 жовтня 2012, Нородом Сіанук, король Камбоджи (1941-55 рр., 1993-2004 рр.); 10 разів був прем'єр-міністром Камбоджи (1945-62 рр.).

листопад
8 листопада - 2 вересня 2001, Крістіан Барнард, південно-африканський хірург; першим провів пересадку (1967) і підсадку (1974) серця, письменник (Небажані елементи).

11 листопада - 11 квітня 2007, Курт Воннегут, американський письменник (Механічне піаніно, Бійня номер п'ять, Колискова для кішки, Тюремна пташка, Балаган).

14 листопада - Бутрос Бутрос-Галі, Генеральний секретар ООН (1992-96 рр.).

15 листопада - 10 січня 2015, Франческо Розі, італійський кінорежисер (Правда, Кармен, Христос зупинився в Еболі, Справа Маттеї, Момент істини, Римські історії).

19 листопада - 31 березня 1999, Юрій Валентинович Кнорозов, український історик та етнограф, спеціаліст з епіграфіки та етнографії; відомий своєю дешифровкою писемності майя.

грудень
4 грудня - 25 листопада 1959, Жерар Філіп, французький кіноактор (Фанфан-тюльпан, Пармська обитель, Великі маневри).

11 грудня - 1 червня 1997, Микола Миколайович Озеров, російський спортсмен, 24-разовий чемпіон СРСР з тенісу, спотивний коментатор.

20 грудня - 27 грудня 2002, Джордж Рой Хілл, американський режисер (Короткий роман, Оса, Буч Кессіді, Страшно сучасна Міллі, Гавайї).

24 грудня - 25 січня 1990, Ава (Лавіна) Гарднер, американська актриса (Землетрус, Довге гаряче літо, Ніч ігуани), один із символів Голівуду 1940-50-х років; колишня дружина Мікі Руні, Арті Шоу, Френка Сінатри.

Померли 1922 року

5 січня - Ернест Генрі Шеклтон, англійський полярний дослідник; перша людина, що спробувала досягти Південного полюсу. 97 років тому, у 48 років (нар. 15 лютого 1874 р.).

29 квітня - Кирило Григорович Стеценко, український композитор, хоровий диригент, музичний, громадський діяч. 97 років тому, у 40 років (нар. 24 травня 1882 р.).

2 серпня - Александр Грехем Белл, канадський винахідник (телефонний апарат) шотландського походження. 97 років тому, у 75 років (нар. 3 березня 1847 р.).

12 серпня - Артур Гріффіт, ірландський журналіст, політичний діяч, один з засновників партії Шин Фейн (1905), президент Ірландської вільної держави (1922). 97 років тому, у 50 років (нар. 31 березня 1872 р.).

22 серпня - Майкл Коллінз, національний герой, борець за незалежність Ірландії, учасник Пасхального повстання (1916), засновник Ірландської республіканської армії, прем'єр-міністр Ірландської вільної держави (1922). 97 років тому, у 32 роки (нар. 16 жовтня 1890 р.).

18 листопада - (Валентин Луї Жорж Ежен) Марсель Пруст, французький письменник (В пошуках втраченого часу), філософ. 97 років тому, у 51 рік (нар. 10 липня 1871 р.).

16 грудня - Еліезер Бен-Єгуда (Лейзер-Іцхок Перельман), єврейський лінгвіст, «батько сучасної мови іврит». 97 років тому, у 64 роки (нар. 7 січня 1858 р.).

Смерть герцога франків Карла Мартела
Сьогодні
Смерть герцога франків Карла Мартела

Головні події 1922 року

keyboard_arrow_left1921
1923keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward