Цей день 21 жовтня
295-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишився 71 день. Іменинники — Пелагея, Таісія, Трифон. В Україні відзначають День працівників харчової промисловості, в Гондурасі відзначають День збройних сил, на Маршалових островах — День злагоди, у Сомалі і Судані — День революції, у США відзначають День Аляски.

Головні події 21 жовтня

Всі події 21 жовтня

63 до н. е. • Обраний в 63 р. до н.е. консулом, Марк Тулій Цицерон розкрив задум збіднілого патриція Луція Сергія Катіліни, вождя плебсу і молоді, котрий, спираючись на підтримку Цезаря і Красса, планував убити Цицерона і захопити владу в Римі. Отримавши інформацію про плани Катіліни, Цицерон виступив у сенаті, чим дезавуював його наміри і отримав доручення сенату захистити республіку. 7 листопада Цицерон вислав Катіліну з Риму, 17 листопада — оголосив ворогом народу і заарештував його прихильніків, котрі, назважаючи на захист Цезаря, були страчені. У січні наступного року війська Катіліни були розбиті в Ертурії, а він сам загинув у бою. За придушення заколоту Катіліни Цицерон отримав титул "батько вітчизни".

Середні віки
1345 • У ході Столітньої війни поблизу замка Оберош в Гасконі англійська армія Генрі Гросмонта, графа Дербі, завдала нищівної поразки в кілька разів переважаючому французькому війську під командою Бертрана де Ліля. Ця перемога остаточно привернула місцеву знать на бік Англії, яка міцно закріпилась в Гасконі, де її домінування тривало протягом наступних ста років.

1520 • Португальський мореплавець Фернан Магеллан відкрив 600-кілометрову протоку між континентальною частиною Південної Америки і островом Вогняна Земля, котра з'єднує Атлантичний і Тихий океани (сьогодні вона носить його ім'я). На її подолання пішло 38 днів і це змогли зробити лише три з чотирьох суден експедиції Магеллана.

1521 • Король Англії Генріх VIII в полемічному посланні "Assertio Septem Sacramentorum" дав негативну оцінку новому вченню Мартіна Лютера, за що папа римський Лев X присвоїв йому титул "Захисник віри". Коли ж згодом, із-за відмови Ватикану санкціонувати розлучення Генріха VIII, англійський король порвав із Ватиканом, інший папа — Павло III — позбавив його цього титулу, але англійський парламент відновив його, і він досі фігурує у повному титулі англійських монархів.

Нова історія
1657 • На козацькій раді у Корсуні за присутності послів Швеції, Речі Посполитої, Туреччини, Кримського ханства, Семигорода, Молдови відбулась козацька рада, яка затвердила обрання Івана Виговського гетьманом Війська Запорозького і ратифікувала угоду про військово-політичний союз зі Швецією, за умовами якої король Карл Х Густав зобов'язувався домагатися визнання незалежності Гетьманщина зі східними кордонами аж по Віслу.

1652 • У Париж, після поразки лідера Фронди принца Конде у бою з військами кардинала Мазаріні, повернувся 14-літній король Людовик XIV, а Конде був змушений тікати до Іспанських Нідерландів. Поразка Фронди привела до встановлення у Франції необмеженої королівської влади, котра була повалена під час революції 1789 року.

1665 • У Москві лівобережний гетьман Іван Брюховецький, котрий у вересні прибув з великим почтом до Москви, підписав т.зв. "Московські статті", новий українсько-російський договір, статті котрого звели до мінімуму автономію України: всі податки з України мали надходити до московської скарбниці, на Україну поширювалась царська горілчана монополія, новообраний гетьман мав приїздити до Москви на затвердження, в Україну мало прибути 12-тисячне царське військо, котре розміщувалось у найбільших містах Лівобережжя. В обмін на ці поступки Брюховецький отримав титул боярина і земельні володіння неподалік кордону з Московією.

1805 • У морській битві біля мису Трафальгар, південніше Кадіса (Іспанія), британська ескадра адмірала Гораціо Нельсона розгромила франко-іспанський флот П'єра-Шарля Вільньова. Ця поразка не завадила успіху Франції у війні проти Третьої коаліції, але забезпечила Великій Британії панування на морі аж до кінця XIX століття. 47-річний Нельсон, сміливість і воєнна майстерність котрого забезпечили британцям перемогу, загинув на капітанському мостику свого флагмана «Вікторія».

1858 • У Парижі відбулась прем'єра опери Жака Оффенбаха «Орфей у пеклі» і вперше публічно виконано канкан. Дещо пізніше він став виконуватись на естраді кафешантанів, де набув крайньої вульгарності.

1879 • Після 14 місяців експериментів Томас Алва Едісон у своїй лабораторії в Менло-Парку успішно випробував свою першу лампу розжарювання із вугільною ниткою. Вона пропрацювала тринадцять з половиною годин.

1907 • У піщаному кар'єрі поблизу міста Гейдельберг, велике герцогство Баден, була знайдена щелепа, яка належала найдавнішій викопній людині, що проживала 600 тисяч років тому. Незважаючи на те, що німецьким антропологом Отто Шотензаком Гейдельберзька людина була неправильно класифікована на шкалі еволюційного розвитку, ця знахідка стала першою із багатьох наступних, яка дала можливість виділити окремий вид прямоходячої людини, що була попередницею неандертальця і людини розумної.

1915 • Здійснено передачу першого трансатлантичного повідомлення по радіотелефону — дзвінок було зроблено з Арлінгтона (штат Вірджинія) до Ейфелевої вежі у Парижі.

1925 • На Електричній виставці у Нью-Йорку продемонстровано роботу першого фотоелектричного пристрою, котрий проводив підрахунок об'єктів, що переривали світловий пучок проміння, направлений на фоточутливий елемент.

Новітня історія
1941 • У відповідь на ряд терористичних актів, проведених югославськими партизанами на окупованій німцями території, німецькими солдатами у місті Карагуєвач розстріляно 2300, у Кралєво — більше 7 тисяч чоловіків і хлопчиків, а в Макві — близько 6 тисяч чоловіків, жінок і дітей.

1944 • У битві за Філіпіни японці вперше почали використовувати льотчиків-самовбивць, — камікадзе ("божественний вітер"), котрі ціною власного життя знищували американські кораблі, направляючи на них свої літаки з повною бомбовою загрузкою. Цього дня озброєний 200-кілограмовою бомбою літак атакував флагман австралійського флоту крейсера «Австралія», однак бомба не вибухнула і атака привела до загибелі 30 чоловік та часткової руйнації корабельних надбудов.

1947 • Зі Львова розпочалась одна з найбільших депортацій депортація населення Західної України, яка увійшла в історію під назвою операція «Захід». Проведена спільними зусиллями республіканських та союзних МДБ та МВС, вона стала черговою у низці аналогічних заходів радянської влади, спрямованих на ліквідацію соціальної бази українського визвольного руху. За час її проведення до Сибіру і Казахстану було вивезено 26 682 сімей загальною кількістю 77 808 осіб.

1948 • Компанія Radio Corporation of America продемонструвала можливості введеної нею лінії факсимільного радіотелеграфного зв'язку, здатної передавати до 1 мільйона слів у хвилину, — з Бібліотеки конгресу у Вашигтоні до Нью-Йорку за 2 хвилини 21 секунду було передано всі 1047 сторінок роману "Віднесені вітром".

1959 • У Нью-Йорку відкрився Музей Соломона Р. Гуггенхейма, збудований за проектом американського архітектора Френка Ллойда Райта, котрий помер за півроку до цієї події. За своєю конструкцією музей, присвячений сучасному мистецтву, представляв модернову шестиповерхову споруду із скла і бетону, поверхи котрої сполучались неперервною спіралевидною рампою, з котрої був доступ до галерей, розміщених у чотирьох рівнях.

1967 • У Вашингтоні відбулась 100-тисячна демонстрація на знак протесту проти участі США у війні у В'єтнамі. Протестуючі пройшли маршем до Пентагону, вимагаючи припинити американську інтервенцію в Індокитаї.

1968 • Федеральні збори Чехословаччини прийняли рішення про федеральний устрій країни.

1969 • Бундестаг вперше в історії ФРН обрав новим канцлером соціал-демократа Віллі Брандта, котрий очолював коаліційний уряд СДПН і ВДП наступні п'яти років. З іменем Брандта пов'язана зміна політики Федеративної Німеччини щодо її східних сусідів і зняття напруги по ряду принипових міждержавних питань.

1970Боб Ділан випустив свій одинадцятий студійний альбом «New Morning», один з кращих у його дискографії. Альбом досягнув 7-й позиції в США, швидко ставши золотим, а також став 6-м альбомом Ділана, який зайняв першу сходинку чартів у Британії.

1984 • Австрійський автогонщик Нікі Лауда втретє виграв чемпіонат «Формула-1».

1987 • На пленумі ЦК КПРС, на котрому обговорювалась підготовка до 70-річчя Жовтневої революції, з критикою ходу "перебудови" виступив кандидат в члени Політбюро ЦК КПРС, перший секретар Московського міського комітету компартії Борис Миколайович Єльцин, котрий звинуватив членів Політбюро і ЦК в тому, що вони гальмують хід реформ і тим самим можуть зірвати хід "перебудови", початої у 1985 році. Горбачов сприйняв критику Єльцина, котру не підтримав жоден із присутніх, як випад проти ЦК і себе особисто, але застосування санкцій до Єльцина було відкладено до завершеня ювілейних урочистостей, які мали продемонструвати традиційну єдність партії і держави. 11 листопада Єльцин був звільнений з поста першого секретаря Московського обкому компартії, а в лютому 1988 року виведений і зі складу кандидатів у члени Політбюро.

Наш час
1993 • На Всеукраїнському Православному Соборі Василь Романюк (Володимир) року обраний Патріархом Київським і всієї Руси-України УПЦ-КП (інтронізований 24 жовтня у Софійському соборі).

1997 • Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв підписав указ про оголошення з 10 грудня новою столицею держави місто Астани.

2004 • Сингл Ашера і Алішиї Кіз «My Boo» посунув «Goodies» Сіари з першого місця хіт-параду синглів США.

2010 • В Україні відбулась прем'єра фільму «Соціальна мережа» Девіда Фінчера про історію створення соціальної мережі Facebook. Фільм отримав нагороду «Золотий глобус» як краща драма 2010 року.

Народились 21 жовтня

1328 — †24 червня 1398 • Чжу Юаньчжан, китайський імператор (з 1368 р.), засновник китайської династії Мін, котра прийшла на зміну монгольській династії Юань і правила майже триста років.

1672 — †26 травня 1742Пилип Степанович Орлик, український військовий, політичний і державний діяч, Гетьман Війська Запорозького у вигнанні (1710-1742 рр.).

1833 — †10 грудня 1897Альфред (Бернхард) Нобель, шведський хімік, інженер, бізнесмен, винахідник динаміту (1868), засновник престижних міжнародних премій, які вручаються щорічно за видатні досягнення в галузі фізики, хімії, медицини, справі миру, а з 1968 року — в економіці.

1852 — †11 грудня 1930 • Хосе Торібіо Медина, чилійський вчений, бібліограф, власник бібліотеки рідкісниг книг в 40 тисяч томів, котру було подаровано Національній бібліотеці Чилі.

1917 — †6 січня 1993Діззі (Джон Беркс) Гіллеспі, американський джазовий музикант (труба), лауреат "Гремі" (Oscar Peterson and Dizzy Gillespie [1975], Live at the Royal Festival Hall [1991]), один із засновників стилю бі-боп.

1923 — †3 лютого 2006 • Валеріан Боровчик, французький кінорежисер (Еммануель, Звір, Мистецтво кохання).

1940 • Манфред Менн (Майкл Любовіц), південноафриканський співак, музикант (Mann-Hugg Blues Brothers: Do Wah Diddy Diddy, The Mighty Quinn; Manfred Mann's Earth Band: Blinded by the Light, Nightingales and Bombers; соло: High Time, I've Been a Bad, Bad Boy).

1949 • Біньямін Нетаньяху, прем'єр-міністр Ізраілю (1996—1999 і з 2009). 75 років з дня народження.

1958 • Андре Гейм, нідерландський фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики (2010).

1958Ольга Володимирівна Герасим'юк, українська журналістка, публіцист, телеведуча каналу 1+1.

1980Кім(берлі) Кардашьян, американська модель, актриса (C.S.I.: Місце злочину Нью-Йорк).

1986 — †19 квітня 2013 • Тамерлан Анзорович Царнаєв, російський терорист (Вибухи на Бостонському марафоні).

Померли 21 жовтня

1096 • Вальтер Голяк (Готьє Незаможний), французький лицар, один з керівників Селянського Хрестового походу (1096 р.). Пом. 928 років тому.

1125 • Козьма Празький, перший чеський хроніст («Чеська хроніка»). Пом. 899 років тому у 80 років (нар. 1045 р.).

1422 • Карл VI Божевільний, король Франції (1380-1422 рр.), батько французького короля Карла VII, тесть англійського короля Генріха V. Пом. 602 роки тому у 54 роки (нар. 3 грудня 1368 р.).

1556 • П'єтро Аретіно, італійський письменник («Придворне життя», «Лицемір», «Горацій»). Пом. 468 років тому у 64 роки (нар. 20 квітня 1492 р.).

1802Людовіко Манін, останній, 120-й, дож (1789-1797 рр.) Венеціанської республіки. Пом. 222 роки тому у 76 років (нар. 24 липня 1726 р.).

1805Гораціо Нельсон, англійський флотоводець, адмірал, переможець французів у битвах при Абукіре і Трафальгарі. Пом. 219 років тому у 47 років (нар. 29 вересня 1758 р.).

1964Григорій Гурійович Верьовка, український композитор, хоровий диригент, художній керівник і головний диригент Державного українського народного хору (1943-64 рр.). Пом. 60 років років тому у 65 років (нар. 25 грудня 1899 р.).

1969 • Джек Керуак, американський письменник ("На дорозі", "Біг Сур"). Пом. 55 років років тому у 47 років (нар. 12 березня 1922 р.).

1984Франсуа Трюффо, французький кінорежисер ("451 по Фаренгейту", "Сусідка", "Наречені носять чорне"), один з основоположників французької нової хвилі. Пом. 40 років років тому у 52 роки (нар. 6 лютого 1932 р.).

2023Боббі (Роберт) Чарльтон, англійський футболіст; за збірну Англії зіграв 106 матчів, чемпіон світу [1966], кращий футболіст Європи [1966]; в 1994 році отримав титул сера (другий із британських футболістів). Пом. 1 рік тому у 86 років (нар. 11 жовтня 1937 р.).


ВЕЛИКЕ РОЗСЕЛЕННЯ СЛОВ'ЯН

Головні події 21 жовтня

Битва під Оберошем

1345

Гетьман Іван Виговський

1657

Трафальгарська битва

1805

Гейдельберзька людина

1907

Операція «Захід»

1947

Віллі Брандт — канцлер ФРН

1969