Цей день 24 червня
176-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 190 днів. Іменинники — Єфрем, Варфоломій. У Фінляндії відзначають День прапора, у Шотландії — День незалежності.

Головні події 24 червня

Всі події 24 червня

1312 до н. е. • На десятий рік правління новохеттсського царя Мурсілі II у північній частині Малої Азії спостерігалось повне сонячне затемнення, від якого вчені відштовхуються у датуванні подій стародавнього Близького Сходу.

79 • По смерті Веспасіана імператором Римської імперії став його син Тит Флавій Веспасіан, ще за життя батька призначений його спадкоємцем.

109 • У Римі за імператора Траяна відкрито новий акведук довжиною 40 км, названий на його честь. Він функціонував до середини XVII століття.

Середні віки
1059 • Папа римський Миколай II підписав у Мельфі договір з Робертом Гвіскаром, яким наділив його титулом герцога Сицилії, тим самим визнавши нормандські завоювання Південної Італії.

1314 • В ході Першої війни за незалежність Шотландії відбулась битва біля Баннокберна, в якій Роберт Брюс із загоном у 10 тисяч чоловік розбив 25-тисячну армію англійського короля Едуарда II. Ця перемога стала символом шотландського єднання і мала значний вплив на формування шотландської нації — після перенесення бойових дій на територію Англії вона була змушена в 1328 році визнати незалежність Шотландії.

1340 • У бухті Слейс біля Брюгге у Фландрії відбулася перша морська битва Столітньої війни, в якій англійський флот під командою 28-річного короля Едварда ІІІ Плантагенета розбив значно більшу франко-генуезьку армаду. Це забезпечило англійцям гегемонію на морі і дало змогу висадити війська у Франції, де невдовзі були отримані переконливі перемоги при Кресі і Пуатьє.

1348 • Епідемія чуми, відома як «Чорна смерть», досягла Руану. Цього ж дня кораблем, що прибув з Гасконі, вона була завезена в англійський порт Мелькоб в Дорсеті.

1440 • Англійський король Генріх VI заснував Ітонський коледж, завданням якого була підготовка студентів для Кембріджського коледжу. За час існування Ітон закінчило 20 прем'єр-міністрів Великобританії.

1497 • Перша задокументована згадка про відвідання європейцем Північної Америки — дослідник Джон Кабот (італієць за походженням Джованні Кабото), який очолював англійську експедицію, висадився на території, відомій сьогодні як Ньюфаундленд, і, назвавши її Терранова, проголосив її власністю англійського короля Генріха VII.

1509 • По смерті свого батька Генріха VII 17-річний Генріх VIII, принц Вельський, і його дружина Катерина Арагонська були короновані у Вестмінстерському абатстві. Коронацію була відсвятковано банкетом в Вестмінстер-Холлі.

1537 • Ігнатій Лойола і його послідовники з паризького Товариства Ісуса посвячені в духовний сан. Через три роки папа римський Павло III затвердить Товариство як орден ієзуїтів.

1547 • У Москві розпочалась Велика пожежа, яка охопила Кремль, Китай-город, Арбат та більшу частини міста і привела до загибелі близько 3 тисяч людей і втрати житла значної частини городян. Провина за пожежу була покладена на рід Глинських і підбурений простолюд піднявся на повстання — був убитий боярин Юрій Глинський, його майно було розграбоване, а дружина Ксенія Василівна була пострижена в монахині.

1574 • На острові Лусон поблизу устя ріки Пасиг іспанський конкістадор Мігель Лопес де Легаспі заснував поселення, відоме сьогодні як місто Маніла. З 1595 року Маніла стала столицею Філіппінського архіпелага.

Нова історія
1675 • В анлійській колонії Нова Англія почалась війна між місцевими індіанськими племенами і поселенцями колонії Плімут. Її причиною була в намаганні білих поселенців витіснити корінних американців з їх земель, а формальним приводом став набіг індіанців племені вампаноа на селища колонізаторів у відповідь на вбивство трьох індіанців. Війна тривала до серпня 1676 року і закінчилась поразкою вампаноа і їх союзників з інших племен.

1717 • Чотири ложі, які зібралися в лондонській таверні «Гусак і Деко» церкви Святого Павла, прийняли рішення про створення Першої великої ложі Англії, найстарішої масонської ложі у світі. Сьогодні Об'єднана велика ложа Англії — найбільша масонська організація в Європі, до складу якої входять понад 300 тисяч чоловік; її керівником є великий майстер — член королівської сім'ї Великобританії.

1779 • Під час Американської війни за незалежність розпочалась іспано-французька облога і морська блокада Гібралтара. Однією з головних цілей війни для Іспанії було повернення Гібралтару, який Великобританія захопила в 1704 році, в ході Війни за іспанську спадщину і закріпила за собою в 1713 році по Утрехтському мирному договору, нав'язаному Іспанії Англією і Францією. Раніше іспанці безуспішно намагалися взяти фортецю в 1727 році під час Англо-іспанської війни. Облога Гібралтара була знята через чотири роки, після чого Британія безперервно володіє Гібралтаром, і користується всіма вигодами його геополітичного положення.

1793 • Французький Конвент прийняв першу республіканську конституцію, котра проголошувала верховенство влади народу.

1812Велика Армія Наполеона, найбільша військова сила Європи, що налічувала до 600 тисяч військовослужбовців, перетнула річку Німан і вторглась на територію Росії. Взявши 14 вересня Москву, але так і не отримавши від росіян повідомлення про капітуляцію, французькі війська, почали свій відступ, і коли 14 грудня французи залишили Росію, Велика Армія налічувала лише близько 100 тисяч чоловік.

1859 • Під час австро-італо-французької війни 1859 року відбулась вирішальна битва між франко-сардинською і австрійською арміями поблизу селища Сольферіно, в котрій з обох боків брали участь близько 190 тисяч чоловік. Австрійська армія була повінстю розбита, що заклало основи для об'єднання Італії в єдину державу. Франція в знак подяки за військову підтримку отримала від Сардинії Ніццу і Савойю.

1893 • Норвезький дослідник Фрітьоф Нансен з екіпажем у 12 чоловік відбув з міста Крістіанія (сьогодні — Осло) на підкорення Північного полюсу на борту спеціально збудованого судна «Фрам», котре мало б здійснити дрейф за потрібним маршрутом разом із льодами; на собачих упряжках було досягнуто 86°13.6' північної широти, що на той час було абсолютним світовим рекордом.

1901 • У Парижі в галереї по вулиці Лафітт відкрилась перша виставка Пабло Пікассо. 75 картин 19-літнього іспанського художника, маловідомого за межами Барселони, нічим не виказували талант генія, котрий залишить по собі спадщину в 50 тисяч робіт і буде визнаний як домінантна фігура в мистецтві 20-го століття.

1916 • Вперше сума контракту кіноактриси сягнула семизначного числа — Мері Пікфорд підписала контракт з компанією "Парамаунт Пікчерз", згідно з котрим актриса буде отримувати по 250 тисяч доларів за кожен фільм, при гарантованому мінімумі заробітків у 10 тисяч за тиждень, і ще стільки ж з доходів від вироблених стрічок. Зовсім непогано для в недалекому минулому водевільної бродвейської актриси з гонораром в 25 доларів на тиждень.

1917 • У Києві на вщерть заповненій Софіївській площі Володимир Винниченко зачитав текст I Універсалу Центральної Ради, прийнятий напередодні.

1932 • Групою цивільних і військових осіб в Таїланді (Сіамі) здійснено Сіамську революцію, яка привела до безкровної зміни державного ладу з абсолютної до конституційної монархії і прийняття першої в історії країні конституції.

1934 • Рішенням Раднаркому Української СРР столиця республіки перенесена з Харкова до Києва. Цього ж дня почався переїзд до нього вищих державних і компартійних установ, з нагоди чого в новій столиці відбулись урочистості і військовий парад.

Новітня історія
1939 • Прем'єр-міністр Плек Пібунсонграм видав указ про перейменування Сіаму в Таїланд.

1940 • Франція підписала з Італією договір про примирення.

1941 • «З метою прискореного розвантаження тюрем Львівської області від контрреволюційного, кримінально-політичного елемента» у трьох тюрмах Львова було розстріляно 2072 особи.

1945 • У Москві пройшов Парад перемоги Радянської армії у війні проти Німеччини. Командував парадом маршал Рокоссовський, приймав парад заступник Верховного головнокомандуючого Сталіна маршал Жуков. Кульмінацією параду було кидання нацистських штандартів і прапорів, зібраних Смершем у травні 1945 року до мавзолею Леніна на Красній площі.

1948 • За наказом Сталіна СРСР почав блокаду Західного сектору Берліна, в котрому проживало більше 2,5 мільйонів людей. Місто було повністю ізольоване від навколишнього світу — залізничні колії були відрізані ще три місяці перед тим, а в цей день було заблоковано річні підходи і дороги, а також відрізане електропостачання. Протягом наступних десяти з половиною місяців авіація США здійснила 277804 польоти у Західний сектор, перевізши 2325809 тон продуктів харчування, товарів першої необхідності та вугілля для опалення будинків. Блокада була знята 23 травня 1949 року.

1963 • Зазнзібар здобув незалежність від Британії.

1973 • З посади президента Ірландії пішов найстаріший державний діяч світу 90-річний Імон де Валера, одна з найколоритніших політичних фігур 20-го счтоліття, не в останню чергу завдяки значним зусиллям котрого Ірландія добилась незалежності від Великої Британії.

1978 • У результаті військового перевороту убито президента Йємену Ахмада Хуссейна. Його місце зайняв полковник Алі Абдулла Салех.

1982 • Жан-Лу Крітьєн став першим французьким космонавтом — він полетів на орбітальну станцію "Салют-7" на радянському "Союзі-Т6". Разом з радянськими космонавтами Джанібековим та Іванченковим Жан-Лу Кретьєн пропрацював у космосі 7 діб, 21 годину та 51 хвилину. Після повернення на Землю він став п'ятим громадянином Франції після льотчиків ескадрильї "Нормандія-Неман", удостоєним звання Героя Радянського Союзу.

1985 • У США пройшла прем'єра фільму режисера Рона Говарда «Кокон» про групу літніх людей, які були «оздоровлені» інопланетянами.

Наш час
1992 • У Тбілісі придушена спроба перевороту, здійснена прихильниками скинутого президента Грузії Звіада Гамсахурдіа.

1998 • Конституційний суд Туреччини постановив більше не вважати адюльтер злочином для жінок. До цього подружня зрада лишалася безкарною для чоловіків, а жінка могла отримати до трьох років тюрми.

2004 • У штаті Нью-Йорк смертна кара оголошена неконституційною.

2010 • Новим лідером правлячої в Австралії Лейбористської партії і 27-м премєр-міністром країни вперше стала жінка — Джулія Гіллард. Вона пішла з посади 27 червня 2013 року.

2010 • Під час Вімблдонського турніру відбувся тенісний матч між американцем Джоном Ізнером і французом Ніколя Маю, який тривав 11 годин 5 хвилин і став найтривалішим у світі тенісним матчем. Крім того, матч Ізнер — Маю, який тривав три дні (двічі переривався із-за настання темноти), побив рекорди за кількістю зіграних геймів та виконаниї ейсів і закінчився перемогою Ізнера з рахунком 6:4, 3:6, 6:7 (7:9), 7:6 (7:3), 70:68.

2011 • У Печерському районному суді Києва почався суд над колишнім Прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко у справі про укладення газового контракту з Росією 19 січня 2009 року. 11 жовтня 2011 року суд визнав Тимошенко винною за ч. 3 ст. 365 Кримінального кодексу (перевищення влади та службових повноважень) і її було засуджено до семи років в'язниці із забороною займати державні посади протягом трьох років. Суд також задовольнив цивільний позов НАК «Нафтогаз України», який вимагав від Ю.Тимошенко компенсації збитків, завданих, на думку позивача, цій компанії внаслідок підписання угод у січні 2009 в обсязі 1,516 млрд гривень (тобто 189.5 млн долларів США).

Народились 24 червня

1838 — †1 листопада 1893Ян Матейко, польський художник, основною тематикою творів якого була історія батьківщини (Баторій під Псковом, Битва під Грюнвальдом, Костюшко під Рацлавицями).

1850 — †5 червня 1916 • Гораций Герберт Кітченер, англійський фельдмаршал, військовий міністр; в 1895-98 рр. придушив повстання махдистів у Судані, в 1900-02 рр. був головнокомандуючим у англо-бурській війні.

1881 — †6 серпня 1925 • Григорій Іванович Котовський, командир більшовицьких загонів у період громадянської війни в Україні (1918-20 рр).

1900 — †28 серпня 1959Рафал Лемкін, польський та американський науковець-правник; відомий насамперед запровадженням уперше терміну «геноцид» як правового поняття («Радянський геноцид в Україні», 1953).

1909 — †3 жовтня 1991 • Вільям Пенні, британський фізик, керівник програми створення атомної бомби (1952). 115 років з дня народження.

1911 — †17 липня 1995Хуан Мануель Фанхіо, бразильський автогонщик, п'ятиразовий чемпіон світу в автоперегонах «Формула-1» (1951, 1954-57).

1932 — †23 березня 2001 • Девід Мактаггарт, канадський громадський діяч, засновник організації "Грінпіс".

1944 • Джефф Бек, англійський рок-музикант (The Yardbirds, The Jeff Beck Group, The Honeydrippers). 80 років з дня народження.

1947 • Мік Флітвуд, американський рок-музикант, один із засновників і ударник групи Fleetwood Mac (Dreams, Don't Stop).

1947 • Пітер Веллер, американський актор (Робокоп, Могутня Афродіта).

1948 • Патрік Мораз, швейцарський музикант, клавішник груп Yes і The Moody Blues.

1957 • Астро (Теренс Вілсон), соліст британської групи UB40.

1981 • Руслан Володимирович Мезенцев, український гімнаст, віце-чемпіон Олімпімпійських ігор (2000).

1987Ліонель (Андрес) Мессі, аргентинський футболіст, кращий футболіст Європи (2009, 2010, 2011), кращий футболіст світу (2009), володар «Золотої бутси» (2010, 2012).

1987 • Андрій Юрійович Іллєнко, український політик, депутат Верховної Ради України 7-го скликання; син режисера Юрія Іллєнка.

Померли 24 червня

79Тит Флавій Веспасіан (Веспасіан-старший), 9-й римський імператор (69-79 рр.), засновник династії Флавіїв. Пом. 1945 років років тому у 70 років (нар. 17 листопада 9 р.).

1241 • Іван Асен II, цар Болгарії (1218-41 рр.); син Івана Асена I. Пом. 783 роки тому у 51 рік (нар. 1190 р.).

1398 • Чжу Юаньчжан, китайський імператор (з 1368 р.), засновник китайської династії Мін, котра прийшла на зміну монгольській династії Юань і правила майже триста років. Пом. 626 років тому у 70 років (нар. 21 жовтня 1328 р.).

1519Лукреція Борджиа, герцогиня Пезаро, княгиня Салерно, покровителька поетів і вчених; дочка папи римського Олександра VI і його коханки Ваноцци де Катанеї, сестра і політична соратниця Чезаре Борджиа. Пом. 505 років років тому у 39 років (нар. 18 квітня 1480 р.).

1894Марі Франсуа Саді Карно, французький інженер і политик, президент Франції (1887-94 рр.). Пом. 130 років років тому у 57 років (нар. 11 серпня 1837 р.).

1996 • Мікаел Тарівердієв, російський композитор (Мгновения, Облако). Пом. 28 років тому у 65 років (нар. 15 серпня 1931 р.).

2003 • Василь Володимирович Биков, білоруський письменник ("Дожити до світанку", "Вовча зграя", "Знак біди"). Пом. 21 рік тому у 79 років (нар. 19 червня 1924 р.).


НАЙГІРШИЙ РІК В ІСТОРІЇ?

Головні події 24 червня

Битва біля Баннокберна

1314

Битва при Слейсі

1340

Російський похід Наполеона

1812

Полярна експедиція Фрітьофа Нансена

1893
headset

Перенесення столиці УСРР до Києва

1934

Суд над Юлією Тимошенко

2011