Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1932 року

Головні події 1932 року

Політичні лідери 1932 року

Веймарська республіка: Генріх Брюнінг (1930-32), Франц фон Папен (1932), Курт фон Шлейхер (1932-33) • Великобританія: Джеймс Рамсей Макдональд (1929-35), Георг V (1910-32) • Королівство Італія: Віктор Еммануїл III (1900-46), Беніто Муссоліні (1922-45) • Ліга націй: Ерік Драммонд (1920-33) • СРСР: Йосиф Сталін (1922-53) • США: Герберт Кларк Гувер (1929-33) • Туреччина: Кемаль Ататюрк (1923-38) • УРСР: Станіслав Косіор (1928-38) • УСРР: Влас Чубар (1923-34) • Угорське королівство: Міклош Хорті (1920-44) • Французька республіка: Едуар Ерріо (1932), Поль Думер (1931-32), Альбер Лебрен (1932-40).

Всі події 1932 року

4 січня - Британським властями в Індії оголошено поза законом партію Індійський національний конгрес і заарештовано її лідера Мохандаса Ганді.

21 січня - СРСР і Фінляндія підписали договір про ненапад і мирне розв'язання конфліктів.

лютий
4 лютого - У місті Лейк-Плесід губернатор штату Нью-Йорк Франклін Делано Рузвельт оголосив про відкриття III зимових Олімпійських ігор, перших у США змаганнях подібного рангу.

18 лютого - Після завершення завоювання Манчжурії Японія проголосила її незалежність від Китаю. Главою маріонеткової держави Манчжоу-Го став колишній китайський імператор Генрі Пу І, котрий став правити під іменем К'анг Те. Незважаючи на активний збройний натиск комуністичного Китаю, держава проіснувала до 1945 року.

27 лютого - Англійським фізиком Джеймсом Чедвіком відкрито нейтрон — елементарну частинку, яка не має електричного заряду. За це відкриття у 1935 році Чедвік отримав Нобелівську премію.

березень
1 березня - В штаті Нью-Джерсі (США) викрадено дворічного сина знаменитого американського льотчика Чарльза Ліндберга. Викрадач(і) вимагали викуп у розмірі 50 тисяч доларів. Незважаючи на передачу їм необхідної суми, хлопчик був убитий (тіло знайдене 12 травня). Через два з половиною роки за скоєння цього злочину було заарештовано, засуджено і у 1936 році страчено німецького імігранта Бруно Ріхарда Гауптмана, котрий до останнього дня заперечував свою провину.

9 березня - На півночі Китаю створено маріонеткову державу Маньчжоу-Го на чолі з прояпонським правителем Генрі Пу І. Через два роки під іменем К'янг Те він став імператором Манчьжурії і, незважаючи на активну партизанську війну проти його режиму, правив країною до 945 року, коли був захоплений у полон радянськими військами.

19 березня - У Сіднеї через затоку Порт-Джексон відкрито міст Харбор-Брідж. Маючи довжину 1149 метри (503 метри складала довжина головного прольоту), міст став найбільшим серед аркових мостів свого часу. Сьогодні він, поряд із Сіднейським оперним театром, є однією з найвизначніших пам'яток Сіднея.

20 березня - Німецький дирижабль "Граф Цеппелін" здійснив свій перший регулярний політ до Південної Америки.

квітень
4 квітня - Після 5 років досліджень, професор Чарльз Кінг з університету міста Пітсбург виділив вітамін C.

10 квітня - Пауля фон Гінденбурга знову обрано президентом Німеччини — він набрав 53% голосів (19 мільйонів) проти 37%, відданих за Адольфа Гітлера. У січні наступного року Гінденбург призначив лідера партії націонал-соціалістів Гітлера рейхсканцлером.

23 квітня - ЦК ВКП(б) прийняв постанову про об'єднання всіх письменників, що "стояли на платформі радянської влади", в Союз письменників СРСР. Перший Всесоюзний з'їзд радянських письменників, що розпочався 17 серпня 1934 року, проголосив основним методом радянської літератури соціалістичний реалізм.

травень
2 травня - На Ленінградській копіювальній фабриці "Союзкино" завершено випробування першої радянської плівки Шосткінського заводу (Сумська область).

4 травня - Аль Капоне, ворог американського народу номер 1, засуджений Федеральним судом на 11 років за порушення податкового законодавства.

17 травня - Американський конгрес затвердив зміну назви «Порто-Ріко» на «Пуерто-Ріко».

21 травня - Рівно через 5 років після легендарного польоту Чарльза Ліндберга 34-літня американка Амелія Ерхарт приземлилась в ірландському місті Лондондеррі і стала першою жінкою в світі, яка здійснили одиночний трансатлантичний переліт. Вилетівши напередодні з Ньюфаундленда до Парижу, вона із-за складних погодних умов не змогла долетіти до мети, однак політ тривалістю 14 годин 56 хвилин приніс їй світове визнання. Вона була нагороджена американським Хрестом льотних заслуг і стала членом французького Ордену Почесного легіону.

червень
6 червня - Ліворадикальна військова хунта, яка повалила владу президента Хуана Естебана Монтеро, проголосила створення Соціалістичної республіки Чилі на чолі з генералом Мармадуке Грове Вальєхо. Цього ж дня була опублікована програма соціалістичної революції — націоналізація стратегічних підприємств і банків, конфіскація земель і роздача їх селянству, обмеження діяльності іноземних монополій, амністія політв'язнів. Соціалістична республіка Чилі проіснувала до 18 липня, коли була повалена військовими при підтримці Великобританії і США.

18 червня - У Женеві відбулась перша міжднародна конференція національних баскетбольних асоціацій Аргентини, Чехословаччини, Греції, Італії, Латвії, Португалії, Румунії та Швейцарії, на котрій прийнято рішення про створення Міжнародної федерації баскетболу (ФІБА).

18 червня - Після 12 днів припинила своє існування Соціалістична республіка Чилі, проголошена ліворадикальною воєнною хунтою на чолі з генералом Мармадуке Грове.

24 червня - Групою цивільних і військових осіб в Таїланді (Сіамі) здійснено Сіамську революцію, яка привела до безкровної зміни державного ладу з абсолютної до конституційної монархії і прийняття першої в історії країні конституції.

липень
2 липня - Українським урядом ухвалено рішення про створення Донецької області з центром у місті Артемівськ.

16 липня - Адміністративний центр Донецької області перенесено з Артемівська в Сталіно (нині — Донецьк).

30 липня - Незважаючи на розпал Великої депресії, в Лос-Анжелесі почались X Олімпійські ігри, що зібрали 1332 атлетів із 37 країн. Президент США Герберт Гувер став першим главою держави, який не відвідав Олімпіаду, що відбувалася в його країні.

31 липня - На виборах в Рейхстаг нацистська партія Адольфа Гітлера отримала відносну більшість — 37% голосів (другими були соціалісти — 22%).

серпень
6 серпня - У Венеції пройшов перший кінофестиваль, організований за ініціативи Беніто Муссоліні як кінематографічна частина Венеційського бієнале, виставки сучасного мистецтва, що вже існувала кілька років. Першим фільмом, який показали на Венціанському фестивалі, була екранізація оповідання Роберта Люіса Стівенсона «Доктор Джекіл і містер Гайд» американця Рубена Мамуляна.

7 серпня - Центральний Виконавчий Комітет і Рада Народних Комісарів СРСР «Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації та про зміцнення громадської (соціалістичної) власності», відповідно до якого розкрадання колгоспного майна каралося позбавленням волі на строк понад 10 років або розстрілом. Власноруч написаний Йосифом Сталіним на хвилі боротьби з крадіжками «кооперативного і колгоспного майна», що нібито спричинили «хлібозаготівельну кризу», цей законодавчий акт в народі зажив сумної слави закону «про п'ять колосків».

вересень
9 вересня - Республіканський уряд Іспанії прийняв закон про автономний статус Каталонії, за яким в листопаді було обрано каталонський парламент, зформовано уряд. Після поразки республіканців у громадянській війні автономія була фактично ліквідована і її вдалось поновити лише в 1977 році після смерті диктатора Франко.

16 вересня - Перебуваючи у в'язниці поблизу Бомбея, Мохандас Ганді почав голодування на знак протесту рішення британського уряду підтримати нову індійську конституцію, за якою виборча система Індії зберігала поділ на касти. Протест Ганді закінчився за 6 днів, коли з конституції були вилучені гарантії для касти «недоторканних» протягом 70 років бути представленими у парламенті.

18 вересня - Після уточнення кордонів з Трансіорданією та Іраком Абдель Азіз Ібн Сауд, король Неджда, котрий під час Першої Світової війни при допомозі англійців вигнав турок з Аравії, а в 1924-25 роках — завоював священне місто Мекка і королівство Хіджаз, змінив назву своєї країни на Королівство Саудівська Аравія.

жовтень
3 жовтня - По закінчені терміну дії британського мандату на управління Месопотамією, наданого Великій Британії Лігою Націй, Ірак став незалежною державою.

10 жовтня - У Запоріжжі введено в дію першу чергу Дніпровської гідроелектростанції (Дніпрогес), будівництво якої тривало п'ять років.

листопад
8 листопада - Набравши 57% голосів, губернатор штату Нью-Йорк демократ Франклін Делано Рузвельт переміг на виборах республіканця Герберта Гувера і став 32-м президентом США.

18 листопада - Вийшла Постанова ЦК КП(б)У «Про заходи щодо посилення хлібозаготівель», згідно з якою за невиконання планів хлібозаготівель сільські господарства каралися натуральними штрафами, тобто конфіскацією 15-місячної норми м'яса, і Постанова Політбюро ЦК КП(б)У «Про ліквідацію контрреволюційних гнізд та розгром куркульських груп». Через два дні вийшло рішення Раднаркому УРСР, згідно з яким натуральні штрафи дозволялося застосовувати також щодо колгоспів. Спланована конфіскація урожаю зернових та усіх інших продуктів харчування у селян представниками радянської влади впродовж 1932-33 років безпосередньо призвела до вбивства селян голодом: Голодомор в Україні забрав життя 3 мільйонів 941 тисяча осіб.

грудень
14 грудня - ЦК ВКП(б) і РНК СРСР ухвалив постанову «Про хлібозаготівлі на Україні, Північному Кавказі та у Західній області», якою кардинально змінив підходи до національної політики: розпочиналася рішуча боротьба з «петлюрівською українізацією» в УСРР та скасовувалися будь які прояви українізації на Північному Кавказі. Наступного дня заборона на використання української мови в освіті, діловодстві та пресі була поширена на інші регіони РСФРР, де українці проживали компактними масами.

15 грудня - ЦК Компартії України затвердив перелік 82 районів України, куди припинялось надходження промислових і продовольчих товарів за зрив планів хлібозаготівлі.

27 грудня - В розпал Великої депресії в Нью-Йорку відкрився найбільший у світі театр мистецтв "Рейдіо-Сіті Мьюзик-холл", розрахований на 5945 місць. З тих пір його відвідало більше 300 мільйонів глядачів, що побували на прем'єрних показах фільмів, спектаклях, концертах і спеціальних урочистостях.

Головні події 1932 року

8 листопада 1932 року губернатор штату Нью-Йорку демократ Франклін Делано Рузвельт отримав 57% голосів виборців ..
8 листопада
keyboard_arrow_left1931
1933keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward