Цей день 7 жовтня
281-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 85 днів. Іменинники — Владислав, Фекла. У Намібії відзначають День доброї волі.

Головні події 7 жовтня

Всі події 7 жовтня

3761 до н. е. • День створення світу згідно з віруванням іудеїв — від цієї дати бере відлік іудейський календар.

562 до н. е. • По смерті Навуходоносора II Нововавилонським царством став правити його старший син Амель-Мардук.

Середні віки
1403 • Біля Модона (нині — Метоні, Греція) флот Венеційської республіки, очолюваний адміралом Карлом Дзено, отримав переконливу перемогу над флотом Генуї.

1571 • У ході війни за венеційський Кіпр у п'ятигодинній битві на рейді грецького міста Лепанто, що біля входу в затоку Пантраікос Іонічного моря, флот Священної ліги під командуванням іспанського полководця Хуана Австрійського розбив османську флот капудана Муедзінзаде Алі-паші. Переконлива із невеликим втратами перемога, яка розвіяла міф про непереможність турків на морі, однак не вплинула на загальний хід війни і через два роки Венеція була змушена укласти мирний договір, змирившись з втратою Кіпру, частини володінь у Далмації і погодившись на виплату 300 тисяч дукатів контрибуції.

Нова історія
1777 • У битві під Саратогою, що поблизу Нью-Йорка, американська армія здобула переконливу перемогу над британською, що стало переломним моментом у війні Сполучених Штатів за незалежність.

1840 • Перший голландський король Вільгельм I зрікся престолу на користь свого сина Вільгельма II.

1879 • У відповідь на невдоволення Росії рішеннями Берлінського конгресу Німеччина і Австрія підписали таємний союзний договір — "Союз двох", по якому брали на себе зобов'язання у випадку нападу Росії надати одне одному воєнну допомогу.

1908 • Оголошення Австро-Угорщиною анексії Боснії і Герцеговини привело до політичної кризи, що загрожувала перерости у велику європейську війну. Незважаючи на успіх дипломатії у її подоланні, Боснійська криза загострила відносини Австро-Угорщини і Сербії й поглибила суперечності між Антантою і Троїстим союзом, ставши одним із важливих етапів на шляху до Першої світової війни.

1913 • На заводі Генрі Форда в Детройті вперше у світі весь виробничий процес збирання автомобілів почав виконуватись за новою технологічною схемою — на конвеєрі. Це дало змогу скоротити тривалість процесу збирання автомобіля марки "Model T" з 12.5 годин до шести. Протягом року конвеєрний процес був удосконалений і цей час скоротився до 93 хвилин.

1919 • В Амстердамі засновано голландську авіакомпанію KLM (Королівські нідерладські авіалінії) — сьогодні найстаріша із нині діючих.

1935 • Італія, котра на початку жовтня вторглась в Ефіопію, оголошена Лігою Націй агресором і виключена з числа її членів.

Новітня історія
1940 • В рамках стратегічного плану Гітлера по створенню нерозривного Східного фронту проти СРСР, Німеччина окупувала Румунію.

1944 • В Думбартон-Оксі (США) завершилась міжнародна конференція, що тривала з 21 серпня, на котрій представники США, Великобританії, СРСР і Китай прийняли рішення створити замість Ліги націй нову міжнародну Організацію Об'єднаних Націй (ООН). Одним із головних її органів стала Рада безпеки, постійними членами котрої є країни-засновниці. Після довгих дискусій її п'ятим членом стала Франція. Остаточне рішення про створення ООН було прийняте на конференції в Сан-Франциско в 1945 році.

1949 • Менш, ніж через п'ять місяців після створення ФРН, на території радянської окупаційної зони Народна рада, обрана Німецьким народним конгресом, проголосила створення Німецької Демократичної Республіки (НДР). Її прешим президентом став Вільгельм Пік, а прем'єр-міністром тимчасового уряду — Отто Гротеволь. До складу НДР увійшли Макленбург, Бранденбург, Лужиця, Саксонія і Тюрінгія. Берлін, колишня столиця Німеччини, залишився розділеним на західну і східну зони, незважаючи на те, що знаходився в центрі НДР. Східна Німеччина, як самостійна держава, проіснувала до 1990 року, коли відбулось її приєднання до ФРН.

1950 • Генеральна Асамблея ООН прйняла резолюцію, що дозволяла міжнародному контингенту 15 держав направити до Кореї свої війська і виступити на боці Південної Кореї, щоб стримати агресію комуністичної КНДР.

1959 • Радянська автоматична міжпланетна станція "Луна-3" вперше в світі сфотографувала обернену сторону Місяця і передала її зображення на Землю.

1971 • В Нью-Йорку пройшла прем'єра фільму Вільяма Фрідкіна «Французький зв'язковий» з Джином Хекманом у головній ролі. Наступного року ця стрічка завоювала чотири «Оскара», включаючи нагороди для режисера і виконавця головної чоловічої ролі.

1971 • Компанія Motown Records випустила перший сингл 13-літнього Майкла Джексона з піснею «Got to Be Were», котра до кінця року увійшла в десятку кращих в США, а січні наступного — і у Великій Британії.

1977 • В Радянському Союзі прийнято нову ("брежневську") конституцію, в котрій було зафіксовано остаточну перемогу розвинутого соціалізму в СРСР.

1981 • На наступний день після вбивства Анвара Садата єгипетський парламент затвердив президентом країни віце-президента Хосні Мубарака.

1982 • У Нью-Йорку пройшла прем'єра мюзиклу "Коти" англійців Ендрю Уеббера і Тіма Райса, котрий до свого закриття у вересні 2000 року був зіграний на Бродвеї 7486 разів.

1985 • В Середземному морі чотири палестинці захопили італійське судно "Achille Lauro", котре слідувало по маршруту Александрія — Порт-Саїд. Основною вимогою терористів на чолі з Мохаммедом Аббасом було звільнення 50 палестинців з ізраїльських тюрем — у випадку відмови виконати їх вимоги вони погрожували підірвати судно з 413-а пасажирами. Для підтвердження серйозності своїх намірів був убитий інвалід американець Леон Клігхоффер, а його тіло було викинуте в море. Після дводенних переговорів при посередництві Ясера Арафата і єгипетського уряду було досягнуто домовленості про здачу терористів італійським властям при умові надання їм можливості вилетіти в Туніс. Єгипетський літак, на котрому палестинці летіли в Туніс, бу перехоплений американськими винищувачами і посаджений в Сицилії, але італійські власті не дозволили американцям заарештувати терористів і надали їм можливість виїхати з країни через Югославію.

1989 • Дебютний альбом Поли Абдул «Forever Your Girl» на десять тижнів очолив американський хіт-парад, а чотири пісні з нього протягом року займали перші місця в національному хіт-параді.

Наш час
1991 • Верховна Рада затвердила Статут Національного банку України.

1997 • Американська компанія Sun порушила проти Microsoft судову справу за спробу модифікувати мову програмування Java і поширювати її у вигляді, несумісному з оригінальною версією Sun. За рік суд прийняв рішення, що Microsoft може вносити свої зміни в Java, але не має права на своїх програмних продуктах, зокрема браузері, використовувати слоган "Java-сумісний".

2001 • У відповідь на проведені 11 вересня теракти у Нью-Йорку і Вашингтоні і після відмови руху Талібан видати США Усаму бен Ладена, звинуваченого в їх організації і здійсненні, о 19-27 за київським часом американські збройні сили розпочали операцію «Відплата» по знищенню військової інфраструктури Афганістану й завдали ракетно-бомбовий удар по стратегічних позиціях талібів. Протягом найближчих двох годин з підтримкою дій США виступили керівники Великої Британії, Німеччини і Росії.

2004 • Король Камбоджи Нородом Сіанук зрікся престолу за станом здоров'я.

2006 • На каналі 1+1 в Україні стартував проект «Танці з зірками», започаткований у Великобританії у 2004 році на телеканалі ВВС під назвою «Strictly Come Dancing». Його ведучими стали Тіна Кароль та Юрій Горбунов, а в журі теле-шоу були Григорій Чапкіс, Олена Коляденко, Олексій Литвинов. Переможцем проекту стала пара Володимир Зеленський і Олена Шоптенко.

2006 • В під'їзді свого будинку в Москві вбито оглядача «Новой газеты» журналістку Ганну Степанівну Політковську. Ганна Політковська працювала над репортажем про чеченську війну, у якому, зокрема, розповідалося про катування й про методи політичної боротьби Кадирова-молодшого.

2010 • Оголошено, що Нобелівська премія з літератури за 2010 рік вручається перуанському письменнику Маріо Варґасу Льосі «за зображення структури влади і яскраві картини людського спротиву, повстання і поразки».

2015Нобелівськими лауреатами з хімії стали швед Томас Ліндаль, американець Пол Модрич і турок Азіз Санкар за дослідження механізму відновлення ДНК.

2020 • Національна академія наук України обрала нового президента. Її новим очільником став директор Інституту теоретичної фізики професор Анатолій Загородній.

Народились 7 жовтня

1841 — †2 березня 1921 • Нікола I (Нікола Петрович-Негош), перший король Чорногорії (1910-18 рр.) з династії Петровичів-Негошів.

1885 — †18 листопада 1962Нільс (Генрік Давид) Бор, датський фізик, один з основоположників сучасної фізики, лауреат Нобелівської премії (1922).

1900 — †23 травня 1945 • Генріх Гіммлер, рейхсфюрер СС (з 1929 р.), шеф баварської поліції (з 1933 р.), шеф поліції і таємної поліції (гестапо, з 1936 р.) Німеччини, міністр інутрішніх справ Німеччини (з 1943 р.).

1931Десмонд Туту, перший чорношкірий англіканський архієпископ у Південно-Африканській Республіці, генеральний секретар Ради південноафриканських церков (1979-84 рр.), лауреат Нобелівської премії миру (1984).

1952Людмила Іванівна Турищева, українська гімнастка, чотириразова олімпійська чемпіонка (1972), дворазова чемпіонка світу та Європи, президент Федерації гімнастики України.

1952Володимир Володимирович Путін, російський політик, другий президент Російської Федерації.

1957 • Джейн Торнвілл, англійська фігуристка, чотириразова чемпіонка світу, олімпійська чемпіонка (1988).

1964Сем Браун, британська співачка (Stop!). 60 років з дня народження.

1967Тоні Брекстон, американська поп-співачка, лауреат "Гремі" (Another Sad Love Song [1993], Breathe Again [1994], Un-Break My Heart, You're Makin' Me High [1996]).

1968 • Том Йорк, вокаліст британської групи Radiohead.

Померли 7 жовтня

336 • Марк, 34-й папа римський (336-336 рр.). Пом. 1688 років тому.

929 • Карл III Простакуватий, король західних франків (898-932 рр.), король Лотарингії (911-919 рр.) з династії Каролінгів; син Людовика II Заїки. Пом. 1095 років років тому у 50 років (нар. 17 вересня 879 р.).

1620Станіслав Жолкевський, польський державний і військовий діяч, короний гетьман Речі Посполитої. Пом. 404 роки тому у 73 роки (нар. 1547 р.).

1747 • Василь Григорович Григорович-Барський, український письменник, мандрівник. Пом. 277 років тому у 46 років (нар. 1 січня 1701 р.).

1849Едгар Аллан По (Рос), американський письменник, поет ("Убивство на вулиці Морг", "Золотий жук"). Пом. 175 років років тому у 40 років (нар. 19 січня 1809 р.).

1910 • Левко Макарович Мацієвич, український корабельний інженер, будівник морських аеропланів; перший український авіатор. Пом. 114 років тому у 33 роки (нар. 13 січня 1877 р.).

1959Маріо Ланца (Альфредо Арнольд Кокоцца), американський оперний співак, актор. Пом. 65 років років тому у 38 років (нар. 31 січня 1921 р.).

1984 • Валерій Веніамінович Марченко, український дисидент-правозахисник, літературознавець і перекладач. Пом. 40 років років тому у 37 років (нар. 16 вересня 1947 р.).

1994 • Майя Григорівна Булгакова, російська актриса українського походження ("Хоровод", "Американський дідусь", "Похорони Сталіна", "Право кохати", "Лісова пісня — Мавка", "З тобою і без тебе", "Крила"). Пом. 30 років років тому у 62 роки (нар. 19 травня 1932 р.).

2006 • Ганна Степанівна Політковська, російська журналістка. Пом. 18 років тому у 48 років (нар. 30 серпня 1958 р.).

2011 • Раміз Алія, глава комуністичної Албанії (1985-92 рр.). Пом. 13 років тому у 85 років (нар. 18 жовтня 1926 р.).

Головні події 7 жовтня

Битва під Лепанто

1571

Боснійська криза

1908

Конвеєр Генрі Форда

1913

Німецька Демократична Республіка

1949

Поцілунок Горбачова і Хоннекера

1989

Операція «Відплата»

2001