Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Хроніка подій 1921 року

Головні події 1921 року

Політичні лідери 1921 року

Веймарська республіка: Констянтин Ференбах (1920-21), Йозеф Вірт (1921-22) • Великобританія: Девід Ллойд Джордж (1916-22), Георг V (1910-32) • Королівство Італія: Віктор Еммануїл III (1900-46) • Ліга націй: Ерік Драммонд (1920-33) • Османська імперія: Мехмед VI (1918-22) • Польща: Юзеф Пілсудський (1918-22) • Російська республіка: Володимир Ленін (1917-22) • США: Томас Вудро Вільсон (1913-21), Воррен Гардінг (1921-23) • УСРР: Християн Раковський (1920-23) • Угорське королівство: Міклош Хорті (1920-44) • Французька республіка: Арістід Бріан (1921-22), Александр Мільєран (1920-24).

Всі події 1921 року

2 січня - Після тривалої перерви в Ленінграді знову відкрито для загального огляду картинну галерею Ермітажа.

9 січня - Між грецькими військами і Армією національної оборони Туреччини відбулась битва при Іненю, перша битва в ході Другої греко-турецької війни, яка завершилась перемогою турків.

19 січня - Коста-Ріка, Гватемала, Гондурас і Сальвадор підписали договір про союз держав.

20 січня - Прийнята перша конституція Туреччини, що проголосила світський і національний характер турецької держави.

23 січня - У домі свого батька у селі Марківка на Вінничині пострілом з рушниці вбито композитора і хорового диригента Миколу Леонтовича, відомого широкому загалу завдяки його обробці для чотириголосого співу народної пісні «Щедрик». Деякі подробиці цього злочину, який кілька десятиліть радянська пропаганда покладала спочатку на невідомого грабіжника, а потім — на «петлюрівців», вдалось з'ясувати лише у 1990-і роки.

29 січня - На конференції в Парижі країни — переможці в 1-й Світовій війні визначили суму воєнних репарацій для Німеччини — 226 мільярдів золотом мали бути виплачені протягом 42-х років. Непомірний економічний тягар, що ліг на плечі Німеччині, призвів до падіння рівня життя в країні, різкого загострення політичного протистояння, що стало основою до активізації комуністичних і фашистських партій і, в решті-решт, приходу до влади націонал-соціалістів.

лютий
15 лютого - Попри укладений договір про ненапад війська більшовицької Росії перетнули грузинський кордон під формальним приводом надання допомоги повсталим у вірменській окраїні. Радянсько-грузинська війна завершилась через місяць укладенням перемир'я у Кутаїсі, звідки через два дні до Франції відбули колишні урядовці і паламентарі Грузинської Демократичної Республіки.

21 лютого - В Ірані повстанці на чолі з Реза-ханом захопили Тегеран і змусили шаха дати згоду на встановлення воєнної диктатури. Новий уряд 26 лютого підписав з радянською Росією договір, за яким обидві держави зобов'язувались не допускати на своїй території діяльність організацій, які ставили за мету боротьбу проти іншої держави, і Росія відмовлялась від усіх територіальних претензій до Ірану.

28 лютого - У Кронштадті почалось збройне повстання гарнізону воєнних моряків, які вимагали ліквідації більшовицької диктатури, відновлення основних демократичних свобод і виступили під гаслами "Ради без комуністів", "Влада радам, а не комуністам". Викликане невдоволенням більшовицькою політикою "воєнного комунізму", повстання було підтримане екіпажами багатьох військових кораблів, але в березні було жорстоко придушене військами Червоної армії.

березень
3 березня - Польща і Румунія підписали у Бухаресті договір про військовий союз проти Росії.

4 березня - Переконливо перемігши на виборах 2 листопада 1920 року, кандидат Республіканської партії Воррен Гардінг став 29-м президентом США. У зовнішній політиці його правління супроводжувалось посиленням ізоляціонізму (США так і не ратифікували Версальський договір 1919 р. і відмовились вступати о Ліги націй, ініціатором створення якої був демократ Вудро Вільсон, а лише уклали двосторонні мирні угоди з Німеччиною, Австрією і Угорщиною), а у внутрішній — придушенням "лівих" рухів, згортанням реформації соціальної політики, розпочатої за Вільсона, і обмеженням діяльністі профспілок. Помер Уоррен Гардінг у 1923 році.

8 березня - У зв'язку з відмовою Німеччини виплатити державам Антанти в якості компенсації збитків у 1-й Світовій війні 226 мільярдів марок золотом французькі війська зайняли німецькі портові міста на Рейні Дюссельдорф, Дуйсбург, Рур. 11 травня німецький уряд погодився на ультиматум держав-переможниць виплатити 1 мільярд негайно і ще 132 мільярди протягом наступних 66-и років.

17 березня - У Кутаїсі міністр оборони Грузії Грігол Лордкіпанідзе та повноважний представник ВЦИК РРСФР Авель Енукідзе уклали перемир'я, яке завершило Радянсько-грузинську війну, що привела до падіння Грузинської Демократичної Республіки та проголошення на її території радянської влади.

18 березня - В Ризі підписано "Мировий договір між Україною і Росією з одної сторони й Польщею з другої", який підсумував результати Польсько-радянської війни та визначив кордон між переговірними сторонами.

27 березня - Надзвичайною сесією Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету ухвалено постанову "Про заміну продрозкладки податком". Це рішення узаконило в державному правовому полі УСРР затверджену 15 березня Х з'їздом РКП(б) резолюцію "Про заміну розкладки натуральним податком" та ознаменувало закінчення першої спроби комуністичного будівництва в УСРР.

квітень
23 квітня - Чехословаччина і Румунія підписали союзницьку угоду, котра стала продовженням договору про оборонний союз між Чехословаччиною і Королівством сербів, хорватів і словенців. Нова союзницька система отримала назву Мала Антанта.

травень
3 травня - Парламент Сполученого Королівства прийняв «Акт, що забезпечує краще управління Ірландією», яким формувались виконавчі органи влади розділеної на Північну зі столицею в Белфасті та Південну зі столицею в Дубліні Ірландії, на чолі із підзвітним лише британській короні лордом-намісником, котрий мав координувати питання, що становлять інтерес для обох регіонів.

5 травня - В паризькому бутику Коко Шанель на вулиці Камбон представлено нові духи «Шанель № 5», «жіночий аромат, який пахне Жінкою».

30 травня - Засновано Донецький гірничий технікум; перший набір студентів склав 208 чоловік. В 1926 році він був перетворений на Гірничий інститут, в 1935 — на Індустріальний, а в 1960 — Політехнічний інститут. З 2001 року — це Донецький національний технічний університет, в якому навчається понад 28 тисяч студентів.

31 травня - Активісти анархістського робітничого руху Нікола Сакко і Бартоломео Ванцетті постали перед американським судом за звинуваченням у вбивстві і пограбуванні фабричного касира і його охоронця.

липень
1 липня - За підтримки Комінтерну в Шанхаї 13 делегатів заснували Комуністичну партію, яка проголосила кінцевою метою побудову в Китаї соціалізму. Першим генеральним секретарем Комуністичної партії Китаю став Чень Дусю, який в 1927 році в результаті внутрішньопартійної боротьби і конфлікту з Мао Цзедуном був зміщений з усіх партійних посад, а потім виключений з КПК.

10 липня - Кривава неділя Ірландської війни за незалежність — у Белфасті (Північна Ірландія) в результаті заворушень вбито 16 і тяжко поранено 70 чоловік та спалено і зруйновано 161 будинок.

11 липня - Після двох з половиною років перемир'ям закінчилась Англо-ірландська війна між армією Ірландської республіки і британськими силами безпеки. За підписаним у грудні договором 6 графств Ірландії як незалежна Північна Ірландія увійшли до складу Великобританії, а решта 26 утворили домініон під назвою Ірландська Вільна держава, котра в 1937 році здобула незалежність, формально визнану Британією в 1949 році.

11 липня - Монгольська народна армія при підтримці Червоної армії більшовицької Росії остаточно вибила з території країни китайські окупаційні війська і була проголошена незалежність Монголії. В 1922 році в країні було відмінено кріпосне право, в 1923 році — спадкоємність влади князів, а в 1924 році, після смерті богдо-гегена (глави ламаїстської церкви), котрий попередні три роки формально очолював країну, проголошено республіку. Цього ж року було прийнято конституцію і Монголія стала другою у світі соціалістичною державою — Монгольською Народною Республікою.

13 липня - Винесено смертний вирок двом італійським емігрантам-анархістам Ніколо Сакко і Бартоломео Ванцетті, котрі звинувачувались у вбивстві касира і охоронця однієї з фабрик в Массачусетсі. В пресі було багато виступів щодо того, що звинувачення базувалось на непрямих доказах і підозрювані перслідувались за свої радикальні погляди. Це надало справі світового розголосу. В 1927 році спеціальною комісією було переглянуто матеріали судової справи і вердикт суду був підтверджений. Сакко та Ванцетті були страчені на електричному стільці 23 серпня 1927 року.

18 липня - У Франції лікарі Альбер Кальмет і Каміль Герен зробили дитині перше протитуберкульозне щеплення (БЦЖ), виготовлену зі штаму ослабленої живої коров'ячої туберкульозної палички, яка практично втратила вірулентність для людини, будучи спеціально вирощеною в штучному середовищі.

22 липня - В газеті «Селянська правда» з'явився перший фельєтон Остапа Вишні «Чудака, їй-богу!».

27 липня - В університеті Торонто канадські вчені Фредерік Бантінг і Чарльз Бест вперше у світі зуміли виділити інсулін — гормон, котрий запобігає розвитку діабету. Вже через рік перші добровольці випробували на собі дію нового препарату і результати були настільки вражающі, що торонтський університет розпорядився безплатно ліцензувати виробництво інсуліну для фармацевтичних компаній. В 1923 році Бантінг і Бест за своє відкриття отримали Нобелівську премію в галузі медицини.

29 липня - Адольф Гітлер став лідером Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини (НСДАП), змінивши на цьому посту засновника партії Антона Дрекслера, який був призначений «почесним головою».

29 липня - Незважаючи на неврожай, Політбюро ЦК КП(б)У надіслало до ЦК РКП(б) телефонограму, в якій гарантувало збір в УСРР 100 млн пудів зерна. Вивезенням хліба з України до Росії радянською владою в Україні на тлі посухи та неврожаю привело до голоду на півдні України в 1921—1923 роках. За доповіддю представника Комітету Нансена, акредитованого у Женеві, на півдні України взимку 1922 року голодувало 8 000 000 селян.

серпень
14 серпня - У місті Кизил проголошено створення Танну-Тувинської Народної Республіки, маріонеткової держави, котра увійшла до складу СРСР в 1944 році.

25 серпня - США, котрі ніколи так і не ратифікували Версальську угоду про закінчення Першої Світової війни, підписали мирний договір з Німеччиною.

26 серпня - Німецькими екстремістами вбито колишнього міністра фінансів Німеччини Матіаса Ерцбергера, лідера Католицької партії, котрий в 1918 році підписав акт капітуляції Німеччини.

вересень
13 вересня - У ході війни за незалежність Туреччини в 22-денній битві на ріці Сакарья поблизу Анкари військо Великих національних зборів Туреччини під проводом Мустафи Кемаля Ататюрка завдало поразки армії Греції, чим зупинило її успішний посту углиб Анатолії.

жовтень
14 жовтня - У Софійському соборі у Києві розпочав роботу скликаний Всеукраїнською православною церковною радою (ВПЦР) Всеукраїнський православний церковний собор, на якому було підтверджено автокефалію Української православної церкви та обрано її керівництво на чолі з митрополитом Василем Липківським

18 жовтня - У Москві ухвалено постанову ВЦВК і РНК РСФРР "Про автономію Кримської Радянської Соціалістичної республіки", що створювалася як територіальна автономія в складі РСФРР. У такому статусі вона проіснувала до 30 червня 1945 року, коли Кримська АРСР була перетворена на область у складі РРФСР.

25 жовтня - Переходом радянсько-польського кордону Подільською групою Михайла Палія розпочався Другий зимовий похід загонів армії УНР на чолі з генерал-хорунжим Юрієм Тютюнником, ідея якого передбачала об'єднання селянського протестного руху та підняття загального антибільшовицького повстання з метою відновлення державності. Він став останньою спробою армії УНР відновити незалежність та завершив Українську революцію 1917-1921 років.

листопад
7 листопада - Італійський союз боротьби, заснований в 1919 році Беніто Муссоліні, перетворений в Національну фашистську партію.

грудень
6 грудня - У Лондоні підписано договір між урядом Великої Британії та представниками невизнаної, але фактично існуючої Ірландської Республіки, який поклав кінець війні за незалежність Ірландії (1919-1922). Згідно з договором, Ірландська Республіка припиняла існування. Натомість з 6 грудня 1922 утворювався новий британський домініон — Ірландська Вільна держава, яка включала у себе більшу частину острова (виняток становив лише Ольстер). Договір був відкинутий частиною Ірландської Республіканської Армії, що викликало Громадянську війну (1922-1923).

Головні події 1921 року

5 травня 1921 року в паризькому бутику Коко Шанель на вулиці Камбон представлено «жіночий аромат, який пахне Жін..
5 травня
keyboard_arrow_left1920
1922keyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward